Landbouwweekblad E f L: De nieuwe Pachtwet Rond de Samenwerking Onze eerste Konijnententoonstelling Redt U Zeiven Kweek van Witloof Prijs 20 centiem :as en to. Kleinveebonden Wetgeving Buitengewone A Igemeene V ergadering Belangrijk 1 fiONDAQ 5 MEI 1926 11de JAAROANO Nr MO kcket Arbeid Abonnementsprijs 110,00 frank jaar». Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. oos nd. n Ze b van, Evenals er zich voor enkele ja- reu in Vlaanderen een vinnige •fa# strijd ontspon om verovering van den afzet van veevoeders en land- ^H] vetten, tusschen de vrije hande BS laars en de vereenigingen der land bouwers, zoo ook is het nu voor den verkoop der landbouwpro- _<i^ dukten als eieren, boter, groen- EEs ten, fruit en meer andere. IEr velen onder ons zullen het L zich nog heel goed herinneren, I hoe het toen doortastend optre den van de vereeniging bij velen gedachten vol achterdocht, val- sche inzichten, opvreterij van de bonden, heerschappij, vernietiging van allen handel, en zoo meer deed ontstaan. Maar de meeste zwartkijkers van toen vinden het nu reeds spijtig, ja zelfs mis, als ze erplicht zijn maar iets te moeten oopen buiten hunne organisatie, hebben er als een heilige schrik als er in hun magazijn iets ontbreekt, daar bij den eenen of en anderen handelaar te moeten ingaan, en liever dan zoo iets te (doen, zullen ze weken wachten of ot het nemen van een ander pro- ukt besluiten. Waarom die huidi- [e mentaliteit zoo spoedig sterk gekankerd is, hoeven we hier Beker niet uiteen te zetten. Nu dat de samenwerking die- r doorgaat, nu dat de vereeni- ing haren weg vordert, en de ar weggelegde taak meer en «ter aanvat met de ver wezenlij- g van den samenverkoop, heb- n we weer hetzelfde verschijn- 1. Maar hier weerom kunnen we statigen dat de meeste kwaad okers te vinden zijn onder alle ogelijke en onmogelijke tus senpersonen. En daar het gaat m de heerschappij van die men- hen, moet het ons weinig ver onderen dat ze zich roeren als Ie duivel in het wijwatervat. Hoe heilzaam de samenwerking voor den landbouw is, wordt ons loortastend getoond door de sta- listieken die we te zien krijgen van landen waar de samenwer- cing in vollen bloei is. Zoo voerde Denemarken in 1928 uit 147,088,000 kgr. voor tene som van circa 4 b55.000.000 Ir., zegge vier milliard zes honderd f en vijftig millioen franken, of 1.65 fr. het kilogram. België voerde uit in 1928 aan :gr. 1.665.000 voor eene som van 690.000 fr. of per kgr. 25,63 fr. I Denemarken kreeg dus van zijn »oter 6,02 fr. méér per kgr. dan Vij. Dit minder betalen op onze loeveelheid uitgevoerde boter eft ons een verlies van 10.023. '0 fr. zegge tien millioen, drie en intig duizend en drie honderd ank. Dit groot voordeel op ons bben de Denen o. a te danken »an hunne groote samenwerkende makerijen en hunne verzorgde jroduktie, wijl wij dat verlies te vijten hebben aan onze verdeeld- >j id en het groot getal onzer Heineelkaar doodende melkerijen IS F te k ein zijn om zich zoo in te ichten dat ze puike waar kunnen Voortbrengen. Het zelfde kan gezegd worden Van onzen eierhandel. We staan «aar ook nog een heel eindje ach- ter de Denen, wijl ook de Hollan- 121 a en ders ons nog voor zijn. Voor de maanden Januari-Maart 29 komen we voor, wat aangaat de hoeveel heid in Engeland ingevoerde eier en op de tweede plaats, we komen met de hoeveelheid voor Dene marken en Holland. Maar met de prijs per ei komen we voor die maanden, 0,16 fr. onder de Denen, en 0,09 fr. onder de Hollanders. Op de 104.496.000 eiren die we op de drie eerste maanden van dit jaar naar Engeland uitvoerden geeft dit een verlies van ruim 13 509.000 fr. zegge dertien mil lioen en vijfhonderd duizend frank. Gelukkig mogen we zeggen dat er nu toch, hoe slecht die cijfers ook zijn, reeds een merkbare ver betering tegen vroeger is waar te nemen. De Belgische eieren win nen op de vreemde markten in aan zien en in waarde, en dank zij de reeds groote samenwerking in den afzet, de aan verpakking en sor teering besteede zorg, zullen we steeds betere prijzen bekomen en ook dank daaraan zal door de ve reeniging aan den landbouw een groote dienst bewezen worden. Voor de landbouwers is het dan ook, plicht om aan hunne vereeni ging door toetreding, en verzor ging hunner produkten, gelegen heid te geven de vreemde markten te winnen en er de beste prijzen te bekomen,dit in hun eigen voor deel. Na eenige maanden voorbereidend werk dat bestond in het geven van voor drachten zijn wij er in gelukt niet alleen lijk in de stad, maar ook in verscheidene buitengemeenten waar "Redt U Zeiven,, een afdeeling bezit, kleinveebonden in 't even te roepen en ze te doen bloeien. Zooals onze werking het liet voorzien en de gemoedstoestand onzer aangeslo tene leden het liet verhopen, mogen we deze tentoonstelling welgelukt heeten. Er waren niet minder dan 117 volwassen dieren tentoongesteld en moesten we er de talrijke jongen bijvoegen dan mogen we dit getal wel tot HO verhoogen. Wie had ooit gedacht dat 16 rassen gingen vertegenwoordigd zijn? 14 Vlaamsche Reuzen, 14 Blauwe van Be- veren, 3 Witte van Vendee, 36 Witte van Dendermonde, 7 Russische, 7 Chin chilla's, 4 Parelgrijze van Hal, 5 Zilver grijze van Champagne, 1 Poolsch, 1 Vlinderkonijn, 5 Havana's, 2 Thuring- sche, 5 Vale van Burgondië, 4 Angora's, 1 Witte van Terveuren, 1 Alaska. Er dient een bijzondere melding ge maakt te worden van de maatschappij „Het Pelskonijn,, die ons een veertigtal loten bezorgde. We moeten zeggen dat de leiding van dezen bond in goede han den berust en hij in M. Gustaaf Claus een Hinken voorzitter heeft gevonden, die niets zal verwaarloozen als het er op aan komt de belangen zijner leden te be hartigen en te verdedigen. We zouden grootelijks aan onzen plicht te kort blij ven moesten we "De lustige Konijnen- boeren,, uit de Binnenstraat vergeten. Deze maatschappij bezorgde ons 26 loten. Haar voorzitter Van Haut Phile mon is dan ook een man met practische kennis op gebied van konijnenkweek. De bond uit de Langestraat bezorgde ons ook 12 loten. Zijn voorzitter H. Karei Van der Vorst verdiend ook wel een bijzondere melding om 't groot aan tal prachtdieren dat hij heeft bijgebracht Er waren ook nog verscheidene loten van Gijsegem, van Haeltert, van Nieu- werkerken, van Meire, van Wichelen, van Grootenberge, 'k begrijp dat ge meenten als Letterhautem, Ressegem, Woubrechtegem, Santbergen, misschien wel wat ver afgelegen zijn. Maar komt de berg tot Mozes niet, dan zal Mozes Voor co door de Landbouwers tot den berg gaan. We zullen een ten toonstelling inrichten op eene van die buitengemeenten om eens 4e zien of er daar ook geen prachtdieren verborgen zitten die ons kunnen dienstig zijn om onze rassen te verbeteren. Om 11 uur hadden we in "De Koorn- bloem,, een vergadering waarop we be paald het hoofdbestuur der Federatie van Kleinveebonden hebben samenge steld alsvolgt H. Gustaaf Claus, Voorzitter. H. Philemon Van Haut, Ondervoor zitter. H. Louis Haems, Schrijver. H. H. Polinus van Gysegem, Leo Scheurs en Alfons Lievens, Bestuursle den. lngr. K. Hambrouck, Technische leider. We zijn dus weer een'stap verder en zoo zullen we gaan tot we eindelijk ons doel zullen bereiken namelijk de geza menlijke verkoop der produkten (vellen en vleesch) van den konijnenkweek. We voegen bij het bovenstaande gaarne het volgende, ons door een lid toegezonden "k Heb af en toe kritiek hooren uiten over de werkwijze van de Jury, dat is nu eenmaal onvermijdelijk op elke ten toonstelling. Maar moest ik keurder zijn 'k zou nog veel strenger beoordeelen, want ten slotte bewijst men zoodoende de kweekers een grooten dienst. Er is dus ook een algemeen bestuur gekozen, proficiat I 'k Wensch nu maar dat het moge praktisch en met overleg te werk gaan. U weet even goed als ik dat de leden van den ieverigste onzer bonden be weerden dat inrichting en organisatie der tentoonstelling wel wat konden verbeterd worden. Me dunkt dat die taak ook door het algemeen bestuur kan ter harte genomen worden, want zon der doelmatige organisatie doet men slechts half en half werk. Onze federatie daarentegen mag niets dan volmaakt werk presteeren. (5e bijdrage). Rechten van den uittredenden Pachter. Zooals wij in onze vorige bijdrage meedeelden, heeft de nieuwe pachtwet op uitdrukkelijke wijze het rechtop ver goeding voor verbeteringen en navetten toegekend aan den uittredenden pachter en de wijze tot vaststelling dier vergoe ding nauwkeurig omschreven. Daardoor wordt een einde gesteld aan de betwis tingen en misbruiken, waartoe de van streek tot streek verschillende gewoon ten onder de vorige wet niet zelden aanleiding gaven. Ziehier op welke wijize de nieuwe wet het recht op vergoeding van den uittre denden pachter regelt Ondanks elke strijdige overeenkomst, heeft de pachter het recht op den gehuuirden grond be plantingen aan te leggen, gebouwen op te richten en alle werken uit te voeren die dienstig zijn voor het gebruik van het goed en strooken met de bestem ming van hst verpachte goe d. Bij het verstrijken van den pachtter- mijn, heeft de uittred ende pachter we gens het uitvoeren de.ter beplantingen, gebouwen en werken recht op eene vexgoeding welke als volgt door de wet wordt omschreven a) Werden bedoelde verbeterings- werken uitgevoerd met de schriftelijke toestemming van den verpachter, dan mag de pachter ze niet doen verdwijnen, doch de eigenaar of verpachter is ver plicht bij het versJtrijkeai der pacht aan den huurder de vergoeding te betalen, bepaald door een overeenkomst geslo ten tusschen partf en bij het verleenen der toelating, of bij gebreke aan derge lijke overeenkomst, de waarde der ver beteringen bij het einde der pacht, reke ning gehouden met de bestemming van het verpachte goed. De vergoeding toe komende aan den pachter mag evenwel de door deze gedane kosten niet over schrijden. behoudens voor de beplan tingen. b) Werdea de vexbeteringswerken uitgevoerd zopnefer de schriftelijke toe stemming van den eigenaar, dan moet deze uiterlijk binnen de drie maanden na de opzegging, den pachter meedeelen ofwel dat hij hunne verdwijning eischt, ofwel dat hij ze, mits vergoeding, wil behouden. Zoolang de eigenaar zijn wil niet heeft beteekend bedoelde beplantingen, gebouwen of verbeteringswerken te be houden, en, in elk geval na verloop van voormelden termijn van drie maanden, heeft de pachter het recht ze doen te verdwijnen. Indien de pachter de werken weg ruimt hetzij uit eigen beweging, hetzij op vordering van den eigenaar, dan moet hij de plaatsen in den zelfden staat herstellen waarin hij ze heeft gevonden bij aanvang der pacht. Nochtans mag de eigenaar in geen ge val de verdwijning eischen der drainee- ringswerken, zelf indien zij zonder zijne toesteming werden uitgevoerd. Beteekend de eigenaar binnen den vastgestelden termijn zijn wil de beplan tingen, gebouwen en werken te behou den, dan is hij verplicht aan den pachter eene vergoeding te betalen vastgesteld bij overeenkomst tusschen de partijen, of bij gebreke aan deze overeenkomst, de waarde der beplantingen, gebouwen of verbeteringswerken behaald bij het einde der pacht met inachtneming der bestemming van het verkochte goed. Be houdens voor de beplantingen, mag de vergoeding de door den pachter gedane kosten niet overschrijden Ook voor de eigenlijke grondverbe teringen wordt door de wet eene ver goeding toegekend aan den uittredenden pachter. Ziehier op welke wijze die ver goeding wordt vastgesteld De pachter heeft recht op eene ver goeding voor het stroo, den mest en de navetten door hem bij zijn vertrek achter gelaten, voor de bij voorbaat gedane be bouwingen en zaaiïngen, voor de verbe teringen toegebracht aan de gronden aan de afsluitingen aan de waterafloop- greppels of rioolen, aan de wegen dien- nende voor de uitbating der hoeve en aan de gebouwen en werken behooren- de tot het landbouwbedrijf. Deze ver goeding is gelijk aan de waarde der ver strekkingen en verbeteringen bij het ein de der pacht en wordt vastgesteld met inachtneming der bestemming van het verkochte goed, zonder dat zij het be drag van de door den pachter gedane kosten mag Overschrijden. Opdat geen inbreuk op het recht van den pachter worde gemaakt bepaalt de wet uitdrukkelijk. 1) Dat alle gebruiken die het recht op vergoeding van den uittredenden pach ter beperken of ontnemen zonder waar de zijn. Dit is ook het geval voor elke overeenkomst gesloten tusschen partijen behoudens wanneer zij werd aangegaan: a) van de opzegging b) en voortvloeit uit eene authentieke akte (akte verleden voor notaris!, of uit eene verklaring, bij ondervraging afgelegd voor den vrede rechter van het kanton waar het goed gelegen is. Bij uitzondering kan de vergoeding vooruit worden bepaald, voor wat be treft het vruchtbaar maken van onbe bouwde of braakliggende gronden of van gronden die in slechten staat van bebouwing zijn, op voorwaarde dat zij als dusdanig in de pacht werden aange geven. 2) Dat de uittredende pachter recht streeks van den eigenaar of verpachter de vergoeding kan eischen, niettegen staande elk strijdig beding of gebruik. Opdat het bedrag der vergoeding zon der betwistingen kunne vastgesteld worden, behelst de wet een uitstekenden maatregel namenlijk de volgende Gedurende de eerste drie maanden van elke landpacht, kan een der partijen hetzij dus de eigenaar, hetzij de pachter, de andere dwingen een omstandige plaatsbeschrijving te doen opmaken. Weigert een der partijen daartoe te doen overgaan, dan heeft de andere het recht den vrederechter te verzoeken bij een vonnis niet vatbaar voor beroep, een deskundige aan te stellen om tot die plaatsbeschrijving over te gaan. Wij geven onze leden den raad, tot vrijwaring hunner belangen, van die wetsbepaling ruimschoots gebruik te maken. Het kan gebeuren dat de pachter bij zijn uittreden, kosteloos stroo, mest, na vetten of andere voordeelen ontvangen heeft van den eigenaar of verpachter. Indien deze laatste zulks bewijst, dan wordt er bij het verstrijken der pacht een rekening opgemaakt en de verpach ter ofwel de huurder zal de waarde ver schuldigd zijn van het verschil tusschen de hoeveelheden berekend op het tijd stip voor het verlaten van het verpachte goed. Het kan ook gebeuren dat de eige naar of verpachter voor een gedeelte is tusschen gekomen in de bekostiging der verbeteringswerken uitgevoerd door den pachter, in dit geval wordt er te zijnen voordeele rekening gehouden met de waarde dier voordeelen, bij het uit treden van den pachter. De Vrijheid van Bebouwing. De nieuwe wet geeft aan den pachter volledige vrijheid van bebouwing der gehuurde gronden en van beschikking I over de voortbrengsten der hoeve. Daardoor wordt een einde gesteld aan de verouderde bepalingen van som- j mige pachtkontrakten welke niet alleen I strijdig waren met de belangen van den pachter, doch ook met den vooruitgang van het landbouwbedrijf. Elke tegen strijdige bepaling is zonder uitwerksel behoudens deze a) welke den pachter verplicht het gehuurde goed terug te geven in een gelijken staat wat betreft de bezaaiing, als hij het bij zijn uittre den gevonden heeftb) welke de vrije beschikking van den stalmest beperkt gedurende den pachttijd, of van het stroo gedurende de laatste twee jaren. Om te beletten dat de eigenaar nadeel zou lijden door de nalatigheid van zijn pachter, bepaalt de wet dat de pachter aan den eigenaar vergoeding verschul digd is uit hoofde van de verliezen hem veroorzaakt door het gebrekkig onder houd van het verhuurde goad of door elke andere tekortkoming aan zijne ver plichtingen. De vergoeding van den uittredenden pachter wordt in dit geval verminderd met het bedrag zijner schuld jegens den eigenaar. ('t Vervolgt). «■■■BBSSiSBaBiiSgfKXagaB&BaBaaB Samenwerkende Maatschapp(j AALST, De heeren aandeelhouders worden vriendelijk uitgenoodigd tot de der aandeelhouders, welke zal gehouden worden op Zondag 12 Mei e.k., om 9 uur voormiddag, in den maatschappe- lijken zetel Groote Markt, Aalst. DAGORDE Volmacht te geven aan den beheer raad tot verwisseling van een onroerend goed met een aaderen eigendom. De Voorzitter, De Bestuurder, B. Schockaert. O. Caudron. Uitbetaling der Winstaandeelen. De tweede en laatste uitbetaling der winstaandeelen zal plaats hebben op Zondag 12 Mei e.k., van 9 tot 11 uur voormiddag. Alle leden kunnen gelijk welke inlich tingen krijgen over de kweek van wit loof. Bezoekt onzen agronoom op de zitdagen. Merkt op i 1. Zaaien vóór 15 Mei. 2. Technische kennissen gaan putten bij de kweekers wier naam we zullen opgeven. 3. Uw loof toevertrouwen aan Redt U Zeiven, om het te verzenden naar de beste buitenlandsche markten. 4. Moderne kweekwjjzen aannemen. 5. Puike waar voortbrengen en eerlijk en fiji verzorgen voor de verpakking. 6. U van heden af aansluiten b(J ons Witloofsyndikaat, dat werkt in 't voor^ deel der leden en zorgt om voor hen de hoogste prijzen te bekomen. ssüBegaaaiaBBBtsaaBaaaaBaaaeiBBM De wet voorziet nog een paar uit zonderlijke gevallen welke wij hier toe lichten, daar zij zich soms voordoen Onze rechtskundige zal op Zondag 5 Mei GEEN zitdag houden. lliailllllllllllllll IN1HIII aa—w^nwwiuioiu van doos den n K>rt. aygea, Anik« iet- Ka De medewerkers rij» vcraatwoordelQk veer haa bijdrage» Oageteekeade stukkea worden a let opgeaemea. Niet opgcaomea haadschrlftea wordea alet tereggegevea.

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1