Landbouwweekblad K De nieuwe Pachtwet Hoe uw testament gemaakt De Veld- en de Boschmuis Vang- en Lijmbanden* Wetgeving Rechtskundige Rubriek Zitdagen der maand Mei ZONDAG 12 MEI 1929 Prijs 20 centiem 11de JAARGANG Nr 541 Arbeid adelt Abonnement 10,00 firaok ja»?#. Men schrjjft in op qbs Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaküe i BRABANTSTRAAT. 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor co door de Landbouwers (6® bijdrage). In onze vorige nummers hebben wij achtereenvolgens uiteengezet 1) de be palingen die van toepassing zijn op de Jpachten afgesloten vóór het invoege tre den der nieuwe wet (nr van 31 Maart 1929) 2) de wettelijke voorschriften betreffende den duur der pachten afge- B sloten onder de nieuwe wet (n' 7 April 1929)3) de regeling van de opzeg gingstermijn (nr van 14 April 1929); 4) de wettelijke schikking aangaande de vergoeding toekomende aan den uittre denden pachter en de vrije bebouwing van het gehuurde goed 1 Wij sluiten onze reeks bijdragen met de toelichting van de overblijvende be palingen der nieuwe wet die eenig be lang opleveren voor onze landbouwers Rechten van de erfgenamen of recht hebbenden van den overleden pachter. De bepalingen der nieuwe wet des betreffende hebben wij breedvoerig uit eengezet in ons nummer van 31 Maart 1929, waar wij handelden over de be palingen der wet van toepassing op de pachten afgesloten vóór het inwerking treden der wet Volledigheidshalve her halen wij ze hier beknopt In tegenstrijd met de vorige pachtwet en inzonderlijk met artikel 1742 van het Burgerlijk wetboek, geeft de nieuwe wet aan de erfgenamen of rechthebben den van de overleden pachter het recht een einde te stellen aan de pacht, mits er gebruik van te maken biniien het jaar volgend op het overlijden en mits een opzegging 3 maanden vooruit aan den eigenaar gedaan. Rechten van den kooper. Ook de bepalingen der nieuwe pacht wet desaangaande hebben wij uitvoerig behandeld in ons nummer van 31 Maart 11. Wij vatten ze hier enkel beknopt samen De kooper of verkrijger van een ver pachten landeigendom mag den pachter niet uitzetten, zelfs wanneer de huur niet authentiek is, (of voor notaris niet werd verleden), niet geregistreerd werd, of het recht van uitzetting voorbehoudt, tenzij mits een opzegging van twee jaar aan den pachter. Wettelijke schikkingen tot vrijwaring der rechten van den eigenaar of verpachter. De vorige wet gaf aan den eigenaar den voorrang op andere schuldeischers voor wat hem door den pachter ver schuldigd was bij uitvoering van het huurkontrakt. De nieuwe pachtwet heeft dit voorrecht van den eigenaar over genomen doch eenigszins verzacht. De eigenaar of verpachter is thans nog slechts bevoorrecht op de andere schuldeischers van den pachter voor den vervallen pachtprijs van één jaar, voor de pachtsom van het loopende jaar en voor de schadevergoeding die hem zou worden toegekend wegens de niet uitvoering door pachter van de verplich tingen hem opgelegd inzake de bebou wing en den onderhoud en de herstel lingen aan het verpachte goed. Anderzijds rangschikt de pachtwet de schuldvordering van den eigenaar we gens de hem verschuldigde pachtsom men tusschen de bevoorrechte schuld vorderingen op sommige werende goe deren dit op de volgende wijze De verpachter heeft een bevoorrechte schuldvordering wegens de hem door den huurder verschuldigde pachtsom men op de vruchten van den oogst van het jaar, op de waarde van al wat het verhuurde huis of de hoeve stoffeert, en op al wat tot het bedrijf van de hoeve I dient. De termijn waarover die bevoor rechte schuldvordering loopt is bepaald als volgt 1) Indien het een huis geldt voor twee vervallen jaren, voor het loopende jaar en vcor het daaropvolgende. Wan neer de pacht een authentiek karakter heeft (veer rotaris werd verleden) of ge registreerd weid, dan strekt het voor leekt zich bovendien uit voor al hetgeen reg meet vervallen, doch in dit laatste feval hebben de overige schuldeischers bet recht het huis, veer het overblijvend gedeelte van den huurtijd aan iemand anders te verhuren en den huurprijs voor zich op te nemen, op voorwaarde noch tans dat zij aan den eigenaar betalen wat hem nog mocht verschuldigd zijn. 2) Indien het eene hoeve of hofstede geldt, dan is het voorrecht van den eigenaar beperkt tot den pachtprijs van één vervallen jaar en tot deze van het loopende jaar. Daar er verschillende vormen bestaan om zijn laatste wilsbeschikking te ken nen te geven, en daar de al of niet gel digheid afhangt van strikt na te leven pleegvormen, is het misschien niet over bodig hier een paar woorden over te zeggen. Zooveel menschen "schrijven zelf hun testament,,, maar vergeten een kleinigheid en een "schurftig schaap,, in de familie maakt er gebruik van om al les nietig doen te verklaren. 1. Men kan vooreerst zijn testament zelf schrijven, een onderhandsch testa- ment maken. Maar past op Hiervoor is eerstens vereischt dat het testament geheel geschreven is door hem die er zijn laatste wilsbeschikking in uitdrukt. Eén enkel woord dat er door een ander ingeschreven wordt, volstaat om het testament totaal nietig te maken. Zoo hebben we het volgende geval gekend dat zich onlangs voordeed i een oude jufvrouw voelt dat ze gaat sterven. Zij wil hare zuster die eveneens oud is en slechts een armoedig leven heeft, onbe kommerd door het leven zien gaan, en daarom wil ze gansch haar bezit over maken aan haar zuster bij onderhandsch testament. Zij doet haar broer komen en zegt hem "ik kan niet schoon meer schrijven, ik wil voor onze zuster een testament maken teekent gij alles op wat ik u ga voorzeggen.,, Zij dikteert en broer schrijft op ze zet haar hand- teeken. Eenige dagen daarna sterft de oude jufvrouw, en... "broertje,, wil niet dat het testament uitgevoerd wordt omdat het nietig is. Inderdaad, het was niet ge heel geschreven door de wilsbeschikster. Ten tweede moet het eigenhandig geschreven testament gedagteekend zijn; dit ook moet geheel geschreven zijn door den wilsbeschikker. Als dagteekening is vereischt de aanduiding van dag, maand en jaar. Het uur dient niet vermeld. De dagteekening mag geschreven worden in cijfers of in letters. Daarenboven is er ten derde vereischt de handteekening van hem die het testa ment geschreven heeft. Bemerking Om geldig te zijn moet het onderhandsche testament niet nood zakelijk geschreven zijn op zegelpapier. Zegelpapier is maar alleen noodig om geen öskale boete op te loopen, en voor niets anders. Deze vorm van uiterste wilsbeschik king is veel in zwang, omdat hij weinig kostelijk is en volkomen geheim. Maar zooveel wordt er tegen gezondigd. Schrijft het onderhandsche testament heelemaal zelf, dagteekeat en ondertee kent het. Dat zijn drie essentiëele ver- eischten voor zijn geldigheid. 2. Hebt gij om een of andere reden schrik van uw testament zelf te maken, maakt er dan een bij publieke akte. Hoe gebeurt dit a) Ge dikteert uw laatste wilsbeschik king aan één notaris in bijzijn van twee getuigen. De notaris teekent alles op geeft u dan lezing van dat alles in bijzijn der twee getuigen, en dan moet gij en de twee getuigen teekenen. b) Hebt ge niet gaarne dat een paar gewone getuigen hun neus steken in uw zaken, dan kunt ge uw testament doen maken door twee notarissen.Ge dikteert dus in bijzijn van twee notarissen één teekent alles op,geeft u lezing en daarna zet ge uw handteeken. 3. Eindelijk bestaat er nog een derde vorm van testament, zoo een soort gul den middenweg tusschen de twee voor gaande. Men noemt het mystiek of ge. heim testament. Het bestaat uit twee deelen a) Men schrijft zelf zijn laatste wilsbeschikking of laat ze schrijven door een aDder en men onderteekent. Dan sluit men dit papier (men steekt het b.v. in een omslag) en verzegelt het. b) Alzoo gesloten en verzegeld, biedt men het aan twee notarissen, of aan één notaris in bijzijn van twee getuigen. Ge verklaart dat die omslag uw testament bevat, en de notaris schrijft die verkla ring op den omslag ge teekent die ver klaring evenals de notaris en de twee getuigen. Ziedaar de verschillende manieren om zijn laatste wilsbeschikking te maken. In de laatste tijden zijn bij het depar tement van Landbouw talrijke klachten toegekomen, nopens de schade aange richt door de veld- en boschmuizen. Met het oog op de bestrijding van deze schadelijke knaagdieren, zal het Rijksstation voor Insectenleer te Gem- boers dat zich althans bezig houdt met 'n grondige studie over de doelma tige verdelgingsmiddelen eerlang in een vlugschrift de uitslagen harer op zoekingen bekend maken. Dc Veldmuis. De veldmuis is, zooals de boschmuis, een knaagdiertje dat zeer verspreid is in gansch Midden-Europa. De schade die ze veroorzaakt aan de teelten, is veel omvangrijker dan deze der boschmuis, die hare holen vooral in de bosschen heeft. De verwoestingen door de veld muis sedert de vier laatste jaren in ons land aangericht zijn ontzaglijk groot, bij zooverre dat ze voor het verloopen jaar geschat worden op niet minder dan tachtig tot honderd millioen frank Hare kenmerken Lengte 10 tot 12 cm., staart 3 tot 5 cm. (ongeveer 1/3 van het lichaam). Korte pooten de buik raakt den grond. Dikke, ronde snuit, korte ooren die nauwelijks uit de vacht uitkomen kleine oogjes. Rug okerachtig grijs buik zeer licht. Het karakter van de schadelijkheid der veldmuizen spruit voort uit 1) Hun groote vraatzucht 2) Hun uiterst snelle vermenigvuldi ging. De veldmuizen graven holen in den grond, die tot eene diepte van 30 a 40 cm. uitloopen op een nest gemaakt van gehakt stroo, eti waarbij de voedervoor- raad ligt. In den Zomer reeds, en vooral na den oogst, is het instinct van het bevoorra den bij de veldmuizen merkbaar. Ze vergaren graankorrels, wortels en knollen, beetwortelen, aardappelen, pe nen, aardbeziënplanten, graswortels, enz. De veldmuizen leven in groepen in hun nest van September-Oktober tot Maartze hebben geen winterslaap maar voeden zich met den opgedanen voorraad. Een veldmuis verbruikt jaarlijks voor haar eigen voeding een gewicht van 7 kgr. plantaardig voedsel, maar ze heeft de gewoonte, op haar tochten, van de hinderende plaatsen af te blijven, zoodat hare verwoesting kan geschat worden op 10 tot 12 kgr. Welnu, aangezien het aantal veldmui zen per hectare althans moet geschat worden op 1000 tot 10.000, kunnen op die oppervlakte ongeveer 10 tot 100 duizend kgr. planten verwoest worden. Onbewust zijn de landbouwers ver antwoordelijk voor den overvloed van de veldmuizen, daar ze de kleine kolo niën dier knaagdieren laten aangroeien hetzij door nalatigheid of ongetwijfeld meer nog wegens onbekendheid met een doelmatige bestrijding. De veldmuizen immers vermenigvul digen zich zeer snel één enkel paar geeft na 7-8 maanden meer dan 500 jongen, geschikt voor de voortteling. De Boschmuis Kenmerken Lengte 12 tot 14 cm. staart 11 cm. met schubbige ringen. Langere pooten, vooral de achterpoo- ten, vandaar huppelende gang en spron gen. Scherpe snuit, groote ooren en oogen. Rug rosachtig grijs buik wit, de twee tinten goed afgescheiden. Zooals haar naam het aanduidt, ver blijft ze vooral in de bosschen. Ze be schadigt het plantsoen en het schaarhout door er de schors af te knagen. De beuk, de esch, de eik en het pikhout hebben er het meest van te lijden. Rondom de boschholen verspreiden de boschmuizen zich ook in de nabijlig- gende velden, waar ze dan ook erge verwoestingen aanbrengen. Daar ze echter niet zooals de veldmuizen, de knollen en wortels verkiezen, maar meer verlekkerd zijn op eikels en beukennoot jes, blijven ze meer zaadetend. Bestrijdingsmiddelen. Onder de meest doelmatige bestrijdingsmiddelen noemen we 1) het vergiftigde lokaas 2) de gassen 3) de jacht r 4) de virussen. De twee eerste middelen zijn toepas selijk op de methodische bestrijding der aangetaste plekken, terwijl de vier mid delen moeten aangeprezen worden voor de groote koloniën. Vergiftigd lokaas. Meest gebruikt men het graan van tarwe of haver, ver giftigd met braaknoot (strychnine), arse- nikhoudend zuur of zink-phosphide. Dat middel geeft goede uitslagen, maar het wordt spoedig ontdekt door het wan trouwig instinct der knaagdieren. Gassen. Het gebruik van gassen gelukt vooral in de gevallen van afzon derlijke plekken men doet een inspui ting langs de holen van zwavelig zuur of acetyleen, ofwel verwekt men een uitdamping (fumigatie) van blauwzuur, bij middel van cyaancalcium of cyano- gas. De Jacht. Wanneer er overvloed van muizen is, dan gebruikt men met goed gevolg de honden, die ze bij het wegnemen der schooven na den oogst vangen. De premiën voor de verdelging zijn een stelsel van wedijver, dat de landjeugd soms aanzet om van de mui zenjacht een sport te maken. De virussen. Dit middel bestaat in de verspreiding van kwaadaardige mi- crobenteelten, welke bij de veld en bosch muizen een groote sterfte te weeg bren gen. Om aan dit middel zijn volle uitwer king te geven, moet, volgens de langdu rige en methodische opzoeking van prof. Regnier, Bestuurder van het Station voor insectenleer te Rouen, de smetstof worden toegediend van Oktober tot Maart, terwijl de veldmuizen gegroe peerd in hunne holen leven. Dit middel dat tegelijkertijd met de andere in verschillende departementen van Frankrijk wordt aangewend, heeft eveneens zeer bevredigende uitslagen geleverd. Deze algemeene beschouwingen heb ben enkel voor doel de landbouwers op hunne hoede te stellen voor deze twee geduchte vijanden onzer teelten. esManHBatiaimaRiai a erna Fruitteelt Het is een algemeen gekend feit dat het belfisch fruit veel moeilijker afzet vindt in den vreemde dan ander. Stilaan verdwijnen we zoo van de Engelsche markten en dit heeft verschillende oor zaken. Eerst en vooral verzorgen we on ze producten, en ook de verpakking niet, zoodat ze een slordigen aanblik vertoo- nen. Het belgisch fruit is ook van min dere hoedanigheid, doch dit is moeilijk te keer te gaan, tenzij we gansch onze boomgaarden omwerkten. Van veel meer belang echter zijn de ziekten en in secten die onze appels en peren aantas- sen. Men schat dat nagenoeg 1/3 van de totale opbrengst verloren gaat door het ondoelmatig bestrijden van de schade lijke insecten. Hiertegen bestaat er een middel, dat men radikaal mag noemen, namelijk de vang- en lijmbanden. Vangbanden. Vangbanden be staan uit een stuk geribd papier, dat overdekt is door een geolied papier en aldus tegen den regen beschermd. Op de plaats waar de band moet aan gelegd worden, zuivert men den boom eerst van de oude schors, zoo zal het pa pier er beter tegen aansluiten. De band wordt in Juni-Augustus ge plaatst en in Januari weggenomen en met al wat er in zit, de nuttige insecten laat men eerst vrij, in het vuur geworpen. Het is onze gewoonte niet diep door te dringen in plantenziektenleer, hier nochtans om het belang van de vang- en lijmbanden beter te doen uitschijnen zijn we verplicht den levensloop van de in secten in kwestie van dichterbij te leeren kennen. Met vangbanden kan men de volgen de insecten doelmatig bestrijden 1) De appelbloesemkever (Anthono- mus pomorum) en de perenbloesemkever (Anthonomus piri). Deze kever is 3 tot 5 mm. lang. In het voorjaar boort hij zich in de bloemknoppen en legt daarin zijn eitjes waaruit de larven ontluiken. Deze voeden zich met de ontwikkelende deelen van de bloem, zoodat deze var- schrommeld. Een drietal weken later verpopt de larve zich en dan ontsnapt de kever. Rond Augustus zoekt deze zich naar een geschikte schuilplaats en slaat zijn winterkwartier op in den aan- gelegden vangband. 2) De rups van de wormstekige ap pelen en peren (Carpocapsa pomonella). Een klein vlindertje legt in Mei-Juni zijn eitjes, slechts een per vrucht, op de jonge appelen en peren. Hieruit ont luiken de rupsen die na een maand vol wassen zijn. Deze boren zich in de vrucht om zich met de zaden te voeden. Een volwassen boort ze zich naar bui ten en zakt langs een draad naar bene den op zoek achter een winterschuil- plaats met het gekende gevolg. Nog vele andere insecten verschuilen zich in den vangband, zoo de rups van den donsvlinder, oorwormen, bloed- en bladluizen en tal andere. Lijmbanden. Deze bestaat uit eene gewoone strook papier, dat geolied en daarna met rupsenlijm wordt bestreken. Hij wordt in September-October, met dezelfde voorzorgen als de vangband, stevig aan den stam gebonden. De lijm moet van goede kwaliteit zijn. Van hem wordt geëischt dat hij bij warm weder niet al te snel afvloeie en in den winter niet te zeer verhardt. De lijmbanden worden voornamelijk gebruikt tot het bestrijden van den kleinen wintervlinder (Cheimatoba Bru- mara) en den grooten wintervlinder (Hibernia-defolarie). De rups van deze vlinders is een klein groenachtig spanrupsje van ongeveer 25 mm. lengte dat de bloemknoppen, de bladeren en de kleine vruchten aan tast. Eens volwassen laat ze zich langs een draad naar beneden zakken en ver popt in den grond of in 't grasland. In September- Oktober komen de vlinders te voorschijn. Een groot verschil bestaat er tusschen de twee geslachten. De mannelijke vlin der heeft sterke vleugels en vliegt zeer goed, het wijfje daarentegen heeft korte vleugels maar sterke en wel ontwikkel de pooten. De wijfjes die verplicht zijn zich van hun pooten te bedienen willen over den lijmband loopen en spartelen er zich na tuurlijk in vast. De mannelijke fladderen er rend en raken allicht vast met hun vleugels. Opmerkenswaardig is het dan ook te bestatigen dat een grooter aantal mannelijke insekten dan vrouwelijke er den dood vinden. De verhouding gaat soms van 1/4 tot 2/3. De meeste wijfjes bezwijken op het on derste deel van den lijmband en leggen daar dan hun eitjes. Deze kunnen ge makkelijk vernietigd worden metvrucht- boomcarbolineum ter sterkte van 8 In het voorjaar worden de lijmbanden weggenomen en met al wat er aankleeft aan de vlammen ten prooi gegeven. Onze agronoom Ing' K. Hambrouck zal gedurende de maand Mei op volgende dagen te spreken zijn Te NINOVE op Dinsdag 14 Mei, van 9 tot Duur, in "De Gr oen poort bij de wed. Haelterman, Groen- selmarkt. Te EPPEGEM i op Maanda£_27 Mei, van 9 tot 10,30 uur, in ons Hoofdmagazijn. Te AALST, alle zaterdagen der maand van 9 tot 11 uur, in het lo kaal "De Koornbloem Groote Markt. Voor inlichtingen en raadgevingen van allen aard hebben onze leden er alle belang bij onzen agronoom of onzen rechtskundige te raadplegen. (Alles vol strekt kosteloos). die JZOOM. De medewerkers ïfla verantwoordelijk voor haa bi]drao«, Oageteekeade «takken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1