.andbouwweekbiad rraai Kwijtschelding De Veilingen te Aalsmeer De Vlasbrand Het verplanten van Sla Kaliumpermanganaat ~l Belastingen Tuinbouw Plantenziekten Groententeelt Voor onze kippenboeren fiONDAü 26 MEI 192& Prijs 20 cenliem 11 de JAARGANG Nr 543 1 >ver-i i >r.dm 'eneni Ont- gdrni toreni l Jorenj ichie-l enz. en '2. Arbeid adelt Abonnementsprijs i 10,00 frank 'e Jaara. Men schrift is op ons Bureel ea op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. eljen van grondbelasting voor nieuwe gebouwden en te bouwen woningen In een vorig nummer van "De Koorn- bloem,, hebben wij de voorwaarden uit- H eengezet waarin kwijtschelding van grondbelasting wordt verleend geduren de een tijdperk van tien jaar voor - de nieuwe woningen waarvan de eige naars bewijzen dat de bouw aangevan gen werd na 31 December 1927, op voorwaarde dat die woningen betrok ken worden vóór 31 Januari 1931. Waarheidshalve vatten wij de voor naamste voorwaarden zeer beknopt sa men en geven tevens de pleegvormen welke dienen vervuld om de kwijt schelding der grondbelasting te be- ta komen. I I, Nieuwe gebouwen met enkele woongelenheid. Deze woningen moeten 1) erkend of goedgekeurd worden door de Beschermcomiteiten voor goed- koope woningen als vereenigende de minima vereischten van gezondheid en I bewoonbaarheid bepaald bij konink lijk besluit I 2) mogen geen kadastraal inkomen hebben volgende bedrag overschrij dende 1500 fr. in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners 2000 fr. in de gemeenten van 5000 tot en met 14999 inwoners 2500 fr. in de gemeenten van 15.000 tot en met 59.999 inwoners 3000 fr. in de gemeenten met 60.000 inwoners en meer. Deze maxima mogen met 500 fr. ver enen rJC09c' worden, wanneer de woning tot larborj bedrijfsdoeleinden bestemde bijgebou- ji( wen omvat, op voorwaarde nochtans dat het kadastraal inkomen dier bijge- bouwen ten minste 500 fr. bedraagt sals bijgebouwen dienen beschouwd de a j q. tot bedrijfsdoeleinden bestemde aanhoo- righeden die aan de woning palen of die, aey enO !rvan gescheiden, met de woning geka- Deinie. lastreerd zijn. De gedeelten der woning ize 42 jelf die zouden benuttigd worden tot »»#*siuitoefening van een bedrijf of beroep, komen echter niet in aanmerking voor M 'i'de toepassing van gemelde verhooging. an Hol IJ, Nieuwe gebouwen met talrijke ;alfd Uwoonyelegenheden. trouwn De gedeelten van gebouwen met tal- gedienl ijke woongelegenheden kunnen de zmbodekwijtschelding genieten en aan dezelfde ""'Voorwaarden als de gebouwen met en- cele woongelegenheid, voor zoover het :adastraal inkomen der afzonderlijke woonvertrekken de hooger aangeduide ""■"«■Shaxlma niet overtreft, i zweep De guristige bepaling is echter niet sn vet'van toepassing op de in huur gegeven appartementen in gewone woningen, ao lanj*aa*van een deel betrokken wordt door gC mt|den eigenaar van het gebouw, noch op i looplat zoogenaamde huurhuizen, indien de en dagBiet gescheiden gedeelten op verschil- nds datffide wijze en naar gelang de omstan- an Stugheden in huur of onderhuur worden egeven. III. Veranderingen aan gebouwen. De kwijtschelding van grondbelas- ing kan in de hierboven voorziene oorwaarden ook toegestaan worden ?oor de krotten of ongezonde huizen die, na 31 December 1927, grondige wijzi- ingen of verbouwingen hebben onder- |aan waarvan de belangrijkheid later Jij koninklijk besluit zal worden vast- jesteld. IV. Woningen uitgesloten van het foordeel der kwijtschelding. De kwijtschelding wordt niet toege- taan 1) voor woningen toebehoor ende aan de bouwmaatschappijen aangenomen iet door de Nationale Maatschappij voor al!er'j 9°edkoope woningen of door de Alge bij meene Spaar- en Lijfrentkas R bató 2) voor de woningen door deze maat- -li schappijen verkocht aan private perso- n neer- nen met toekenning der staatspremie 3) voor de woningen waarvan de brouwers eene staatpremie hebben ge trokken :1 (e 4) voor de gebouwen opgericht met yergoeding voor oorlogsschade of bd 9 brandschade 'e mels- n had. oor etie. 723. optrad, an eea ar sier de op- herha- eer vrij moe ea jloeiend hals. en hel planken >m ook •n. te her .an bij Bureel en Redaktie i BRABANTSTRAAT, 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller t meo men- 5) de lust- en plezierwoningen, de zomerverblijven. Als dusdanig dienen onder meer beschouwd de landhuizen, chalets, paviljoenen, cottages en andere dergelijke gebouwen welke particulieren doen oprichten om ze voor hun genoe gen een deel van 't jaar te bewonen, terwijl ze de woning behouden waarin zij hun wettelijk of gewoon verblijf hebben 6) de drankslijterijen de gebouwen uitsluitend voor handel, nijverheid of landbouw bestemd zooals garages, remi ses, schuren, paardenstallen, op voor waarde dat zij niet als bijgebouwen der woning kunnen worden beschouwd overeenkomstig de voorwaarden hooger aangeduid. VDraagwijdte der kwijtschelding. De kwijtschelding slaat op de hoofd som der grondbelastingen (11 om het kadastraal inkomen), of de bijkomende grondbelastig ten voordeele van den Staat 1926-1930 (5 °/0), op de provin ciale opcentiemen (1,5 tot 290), op de gemeentelijke opcentiemen (6 tot 8 oh- VI. Pleegvormen tot het bekomen der kwijtschelding. De aanvragen tot het bekomen der kwijtschelding dienen gedaan aan den provincialen bestuurder de belastingen, ofwel aan den controleur der belastin gen, ofwel aan den onderzoeker of veri- fikateur van het kadaster der omschrij ving waar het huis gelegen is. De amb tenaar aan wien de aanvraag wordt ge richt moet er onmiddelijk ontvangst van melden. De aanvraag dient gedaan op bet officieel formulier dat de aanvrager kos teloos kan bekomen ten kantore van den onderzoeker of verificateur van 't ka daster of bij den ontvanger der rechts- streeksche belastingen. De aanvrager moet het formulier behoorlijk invullen en onderteekenen en het nadien ook ter echtverklaring doen onderteekenen door den burgemeester van de gemeente. Bij de aanvraag moet de belanghebbende een getuigschrift voegen van het Be- schermkcmiteit voor Goedkoope Wo ningen vermeldende dat het gebouw aan de vereischte minima-vereischten voor gezondheid en bewoonbaarheid voldoet. Om op voorhand te weten of eene te bouwen woning kan aanspraak maken op de tijdelijke kwijtschelding van grond belasting, dient men daartoe eene aan vraag in aan den onderzoeker van 't kadaster en men voegt er het plan en lastencohier der te bouwen woning bij. De dienst van het kadaster zal dan, op zicht van het plan en lastcohier, over gaan tot de voorloopige schatting van het op te richten gebouw en den aan vrager den uitslag der schatting bekend maken, mits er tevens de aandacht van den belanghebbende op te vestigen dat die schatting slechts geldt als aanduiding en onder alle voorbehoud werd vastge steld, daar zij later zou kunnen gewijzigd worden, namelijk door het feit dat een te hooge huurprijs voor het huis zou gevorderd worden. In dit laatste geval zou immers het kadastraal inkomen moeten herzien en berekend worden op grond van den ge- eischten huurprijs. a«BBB«aa»BIKfflB3ISaBSaBSSS®8HBB Het meest opvallende, het meest won derbare en aantrekkelijke van al wat we in Aalsmeer gezien hebben, zijn toch wel de veilingen. Het was in den morgend van den 2en dag dat we er, onder gelei de van den H. Koeman, bestuurder der Tuinbouwwinteravondschool, heentrok ken. Ik had reeds vroeger in de "Tuin- bouwkronijk,, en in "Het Tuinbouw blad,, hierover gelezen en ik vrees maar een zaak dat is, dat ik, zoowel als de an dere medewerkers van deze tuinbouw bladen er niet zal in gelukken, aan de le zers van "De Koornbloem,, een klaar gedacht van te geven. Men moet het met eigene oogen gezien hebben, om er al het machtige, praktische van te beseffen. Uitwendig zijn die gebouwen voorze ker grootsch, doch vertoonen ze weinig bijzonders, een nette bouwtrant voorze ker, eigenaardig misschien wel, doch vooral doelmatig ingericht. Verbeeldt u ORTAIRE CAUDRON, Aalst. twee groote schuren, met een sierlijken voorgevel, hier en daar wat uit- en in sprongen en bovenaan iets dat op een torentje gelijkt en U hebt het voorzicht van twee uitgestrekte veilingen, de eene neven de andere opgebouwd en gelegen te midden van afvoerkanalen die toelaten de te koop gestelde waar in de veilingen te brengen en er de verkochte waar met grootere booten, naar de groote steden van het binnenland uit te voeren, 't Zijn ontzaglijke groote gebouwen die ver scheidene millioenen in Belgische frank jes uitgedrukt kosten en die gansch toe- behooren aan de kweekers van Aals meer. Die gebouwen zijn electrisch ver licht en kunnen bij koud winterweder goed verwarmd worden. In het midden deel van dit gebouw worden de bloemen op groote tafels tentoongespreid, de kooplieden hebben ruimte genoeg om er tusschen te wandelen en te zien of hun gerief er zich bevindt. Langsheen de wanden van deze bin nenplaats treft men afzonderlijke kamers aan, daar vinden de kooplui papier, koordekens, nagels, latjes, in een woord, alles wat de inpakker maar eenigzins noodig heeft, om z'n werk met de meeste zorg en den besten uitslag te kunnen ver richten. Al de lotea die op de tafel ten- toongepreid liggen, zijn genummerd en ingeboekt vooraleer ze voor het elec trisch mijntoestel verschijnen, (Er mag in Aalsmeer hoegenaamd niets verkocht worden van afgesneden bloemen en pot planten tenzij in de veiling.) In het am- pitheater staan een reeks banken van verscheidene zitplaatsen voorzien, die allen genummerd zijn. Op deze banken bevinden zich de kooplieden, ieder koop man heeft zijn nummer en zijn electrisch knopje dat in verbinding staat met het mijntoestel. De koopwaar wordt er aan gebracht op wagonnetjes zonder zijwan den en die met een paar wieltjes aan een soort spoorwegriggel hangen en zoo, van uit de binnenplaats, voor het mijntoe stel worden gebracht. Deze riggels loo- pen gansch de veiling door van het eene eind naar 't andere en zijn gemaakt in vorm van hoefijzer, zoodanig dat de aan gebrachte waar op den eenen riggel loopt en de verkochte waar op den anderen riggel terug naar de binnenplaats wordt gevoerd, waar het wagonnetje dan ont- aden wordt in de kamers bestemd aan de kooplieden om dan terug gevuld te worden en weer te keeren naar de kamer voor het electrisch toestel. Dit laatste wil ik U nog beschrijven. Verbeeld U een groote uurplaat waar te midden van de cirkelomtrekken, dus op bijna de totale oppervlakte van den cirkel 150 nummers staan, juist zooveel nummers als er zitplaatsen zijn voor de kooplieden. De ruimte tusschen de cirkel omtrekken, waarop wij de uren, minuten en seconden lezen, daar lezen de Hol landers het aantal gulden, centen, dub beltjes enz. waaraan de waar verkocht wordt. Een groote wijzer beweegt van een hoog cijfer naar de lagere. Van 't oogenblik dat de naald gekomen is aan het cijfer, waaraan een der kooplieden wil koopen, duwt deze laatste op zijn knopje, oogenblikkelijk staat de naald, terwijl een electrisch lichtje het nummer van dezen koopman op de uurplaat ver licht, zoodoende weet men wie gekocht heeft, wat hij gekocht heeft en aan wel ken prijs. Dit alles wordt opgeschreven door twee bedienden die aan de uur plaat zitten in een soort hokje dat aan 'n balkon denken doet. Deze mannen al leen besturen gansch den koop en ver koop. De eigenaar die aan zijn wagon netje staat spreekt geen woord, de koop lieden zitten er zoo stom als visschen, al leen de bedienden aan de mijnplaat le zen eentonige nummers en cijfers af, die strikt noodig zijn omalies naar behooren te kunnen doen. Wat er daar aan snijbloemen en pot planten nog maar op een enkelen voor middag verkocht wordt, is onzeglijk. Men vraagt zich waarlijk afWaar gaan die bloemen allemaal naartoe? Vergeet niet dat groote booten ze weg voeren, dat vliegmachines er naar vreemde landen mede heentrekken: naar Londen, Berlijn, Parijs, Nice enz. enz. De Hollanders zoeken uitwegen en trachten door hun verzorgde waar de markten te veroveren en te behouden. Zouden wij iets dergelijks tot stand kunnen brengen Waar een wil is, is een weg. Ons vlaamsche volk is werk zaam genoeg, helaas te weinig ontwik Voor *a door de Landbouwers keld en hierdoor te enggeestig. wat aan leiding geeft tot lage gevoelens als nijd en afgunst, ikzucht en dwaas wantrou wen. Leert slechts uit dit laatste dat ge als eerste plicht hebt de geleerdheid van het vlaamsche volk op hooger peil te brengen en al dezen te steunen die aan dit groot liefdewerk maar eenigszins bij dragen of bijdragen willen. Deze zwam tast in België, zoowel als in de omgevende landen, het vlas aan op alle gronden zij maakt op vele ter reinen de teelt van dit gewas onmoge- ijk en vertoont zich voornamelijk op gronden waar de vlasteelt van oudsher wordt gedreven, maar ook op terreinen waar zulks geenszins het geval was. Wanneer de planten 10-20 cm. lang zijn, treedt de vlasbrand het meest op lij kan zich echter ook veropenbaren in alle andere perioden van den groei. Volgende kenmerken onderscheiden deze ziekte van andere de zaadlobben, die bij gezonde planten tot zelfs na den iloei groen blijven, worden geel. De iladeren beginnen van onder te verdro gen en worden eveneens geel spoedig zet zich dit naar boven toe voort, zoo dat weldra gansch de plant geel is. In- tusschen houdt de lengtegroei bijna ge- ïeel op, zoodat de bladeren aan den kop zeer dicht bijeen staan. Eens deze blade ren verdord, buigt de stengel zich over- waarts en verkwijnt, terwijl de bladeren evenals den stengel bruin worden. Ge woonlijk sterven de planten af overle ven ze de ziekte, dan blijven ze toch dein en tenger. Eerst treedt de zwam slechts plaatse- ijk op, naarmate men echter langer en anger op dezelfde gronden vlas teelt, nreiden de plekken zich uit, tot gansch iet veld is ingenomen. Groote droogte werkt de ziekte ten zeerste in de hand. In zulke zomers ver- oopt zij zeer snel en eindigt meest altijd met den dood der planten. In regenach tige zomers laat de kwaal weinig van zich hooren. Een goede en diepe grond- jewerking in den Herfst werkt de ziekte in ruime mate tegen. In zware vruchtbare gronden laat de ziekte meest van zich hooren. Kalk ver mindert het weerstandsvermogen. Met tusschenpoozen van 15-20 jaar geteeld op eerstgenoemde gronden, blijft de vlasbrand nog niet weg op lichtere gronden na 6-7 jaar. D' Brockema bewees dat de ziekte veroorzaakt wordt door een in den grond vertoevend organisme. Hij steun de zijn bewering op volgende proefne mingen 1) Door verwarming van zieken grond, in luchtdrogen toestand, op on geveer 130°, bleek de grond weer goed om er vlas op te winnen. 2) Een kleine hoeveelheid grond van een besmetten akker, overgebracht op een gezond perceel deed ook de ziekte ontstaan. 3) Door verwarming van den grond met waterdamp van 100° werd hij .even eens gezond. Om de kwaal goed te bestrijden is het noodzakelijk het verloop der ziekte goed na te gaan, daarom ook zullen we wat dieper moeten indringen in den leer der plantenziekten. Volgens onderzoekingen van Marchal van Gembloers, is de oorzaak van den vlasbrand "Asterocytes radicis,,. Deze zwam vormt één of meer eivormige sporangiën, in elke cel van het schors weefsel, de opperhuidscellen en de wor telharen. Hierin nu ontstaan de zwerm sporen, die de aangetaste wortels verla ten, en zich door den grond naar andere planten voortbewegen en ze aldus be smetten. Nog andere en meer duurzame spo rangiën vormen zich in de wortels die na het afsterven van de plant in den bodem achterblijven en hem zoo besmet ten. Eerst ongeveer 14 dagen na de kie ming wanneer de plantjes bijworteltjes vormen, zijn ze vatbaar voor de ziekte. Dan houden de besmette wortels op met groeien. Er vormen zich nieuwe en naar gelang deze traag of snel aangetast wor den, gaat de plant ten gronde of herstelt. Uit onderzoekingen van bekende phytopathologen is gebleken dat de zwam ook huist in verschillende andere gewassen, als klaver, erwten, radijs en andere kruisbloemigen. Hieruit kunnen we afleiden dat een beredeneerde vruchtafwisseling, waarin alleen kuituur- planten voorkomen die onvatbaar voor de ziekte zijn, allernoodzakelijkst is. In beeten en tarwe kan Asterocystis niet leven. Deze moeten dus, waar dit kan, voor zieke perceelen op den voorgrond treden. Het onkruid en vooral de kruisbloe migen dienen geweerd, want deze zijn zeer vatbaar. Alleen vlas lijdt onder deze parasiet de andere planten, waar zij in overgaat, schijnen er geen den minsten hinder van te hebben. Witbloeivlas is ook min vatbaar dan blauwbloei. Zoodra de jonge slaplanten 3 tot 5 blaadjes hebben voortgebracht, kunnen ze op een afzonderlijk bed worden uit- geplant op een afstand van 25 30 cm. in 't vierkant. Zelfs zijn zij nog voor verplanting geschikt, wanneer zij reeds een grootere uitbreiding genomen heb ben. Het verplanten is eene bewerking waaraan de noodige aandacht moet worden geschonken nochtans wordt het heel dikwijls met heel weinig zorg gedaan. In 't algemeen worden de plan tjes te diep in den grond gezet, met het noodlottig gevolg dat zij slechts in de hoogte opschieten. Zij kunnen zich niet uitbreiden en brengen geen kroppen voort, alleen losse bladeren. Opdat het verplanten tot een goed resultaat kome, t.t.z. schoone, groote en vaste kroppen, is het hoofdzaak dat het hart van de slaplant ietwat boven den grond kome te staan. Om het in groei komen te bevorde ren, is bet aanbevelenswaardig de ver planting te doen met een wortelkluitje, best bij regenachtig weder of door het aangieten bij droge zomers. Het inmodderen van de planten is eveneens aan te bevelen, 't is een ver zekering voor het goed hervatten van den groei ingemodderde planten weer staan beter aan droogte en zon dan niet ingemodderde, die spoedig ver slensen. Het is evenwel nog aan te raden den grond, waarop men wil planten, daags te voren eens duchtig te gieten. Even voordeelig is 't den grond van het kweekbed goed nat te maken, inzonder heid bij groote droogte, om het uitste ken te vergemakkelijken en zooveel wortels mogelijk te behouden. Bovendien is het van belang de ver- speende plantjes te overschaduwen met stroo of bebladerde boomtakjes of iets dergelijks, tot wanneer zij zich in den grond hebben vastgezet en opnieuw aan den groei zijn gekomen. Niettegenstaande bovenstaande voor zorgen is het soms nog noodig de ver plante sla geregeld te gieten, daar ze anders geen mooie kroppen zou vormen en sneller zou doorschieten en zaad voortbrengen. Een uitstekend ontsmettingsmiddel voor het drinkwater der kippen is on betwistbaar het kaliumpermanganaat. Daarenboven nemen de dieren graag dit water op. Men lost 10 15 gram kaliumper manganaat op in 1 lit. water,en van deze oplossing voegt men, aan eiken liter drinkwater twee eetlepels toe. Men zorge er steeds voor beste kaliumper manganaat aan te koopen, en bij voor keur in poeder (is de goekoopste vorm). Deze kaliumpermanganaat-oplossing kan ook met voordeel gebezigd worden, om den bek van snotzieke kippen te zui veren en te ontsmetten. i i eofci BmOHMKHNEa** «WWBK3 a# WW De medewerker» r0a verantwoordelijk voor kan bijdragen, Ongeteekeade «tokken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1