Heel dc Wereld rond n Boerkcns dankt denHeer„. Landbouwkrisis Heel Belangrijk De vermenigvuldiging der fruitboomendoor afleggen HANGAR/ BOTEN srlecl Fruitboomteelt Zitdagen der maand Juli HAEREÜ BRU55ËL Zondag 30 Juni 1929 3 36.0 153. 225. 77, i vet 3, 2 i ijzoni® >rnMoefl kenJnW1 rndedle 50 tot 17 'waai vi :ren i 01 92 rkeos. pei W» In het zuiden Steken wolken Log en dreigend hunnen kop Naar omhooge, Immer zwarter t 't Komt een zware onweer op Wijl de zonne, Die zoo priemde, Die zoo gloeide, haar aangezicht Weg gaat steken Achter wolken. Flitst een eerste bliksemschicht Grolt en rommelt Reeds de donder, Die zoo'n felle slagen geeft Dat ons hui3ke. Dat ons dorpke. Dat de heele wereld beeft. Plets 1 Daar dropt de Eerste regen Die muziek maakt in 't geblaart... Vlug nu binnen En gebeden Dat God mensch en vruchten spaart 1 't Vlaagke wijkt, en Overvloedig Viel de malsche regen neer Op de landen Droog en dorstig... Boerkcns, boerkens dankt den Heer 1 Pons Van de Maele. Laudbouwkrisis is een van die woorden wrlke af en toe in de vakpers gebezigd worden door schrijvelaers weV keniet eens de draagwijdte hunner eigen woorden begrijpen. Dit ongepast gebruik heeft onze landbouwers er dan ook toe gebracht steeds erg ongeloovig op te kij ken waar. eer men hen spreekt van krisis Eu noch'acs die krisis komt, is korter b(j ons dan we het wel vermoe den. We moeten maar heel eenvoudig ron dom ocs kijken. Wat al kunstmatige middelen hebben alle landen niet inge spannen om de suikerbeetenkultuur toch winstgevend te maken De hopteelt vermindert niet alieen in ons land maar ook in Beieren tengevolge van het al- koholverbod in de Vereenigde-Staten. De pachten verhoog^ n gedurig en het is een algemeen gekend feit dat bet bijna onmogelijk is het land voldoe*de winsten Ie doen opbrengen, bijzonder als otze boeren 'ns werkelijk goed rekenden en ook hun eigen werkloon en dit hunner familieleden als verliespost boekten. Stellen we daartegenover de moeilijk heid van uitvoer. Amerika heeft omzeg gens praktisch zijne grenzen gesloten. Frankrijk blijft in zijn rolde grens zoo goed mogelijk sluiten voor vreemde lasdbouwprodukten. Ook Duitschlaad zoekt allerlei voorwendsels om onze voortbrengsels buiten te houden en het zelfde mag gerust gezegd worden van Engeland. Alle landen worden dus protection ist „dwz. «luiten zooveel mogelijk hunne grenzen voor vreemde produkten. En dit gebeurt dan grootendeels om de landbouwers vaa eigen land et door te helpen. Langs een en kant hebben we dus te kampen met uitvoermoeilijkheden en langs een anderen kant leven we in de onmogelijkheid winstgevend te werken, gezien de booge pachten en de lage prij zen welke we van onze voortbrengselen ontvangen. Er komt dus fataal een tijd dat we, als landbouwerstand, raar de uiterste middelen onzer redding zullen hoeven te grijpen. Deze tijd is nakend en het zal voor regeering zoowel als voor landbou- Wtrsvereecigirgen een daad van wijs beleid zijn zoo ze cu reeds naar de beste redmiddelen uitzien Vergeten we niet dat de dultsche landbouwers reeds volcp in den moei lijksten toestand leven. Alle vereenigin- flen hebben zich dan ook aaneengeslo ten om samen met de regeering de beste redmiddelen toe te passen. In Yougo Slavië verlaten dc meeste middelmatige en kleine boeren het land om in de nijverheid een zekerder be staan te zoeken. Bevoegde beljische nijverheidsmid den zooals het Comité Centrale In- dustrielle voorspellen tevens een njj- verbeidskrisis voor 1930. We staan er dus verre van rooskleu rig voor, maar wanhopen mogen we niet. Door onderwijs, versterking onzer vereenigingen op elk gebied en door in- ttnsiefieering onzer teelten kunnen we reeds veel bekomen. In een volgende bijdrage zullen we de verschillende redmiddelen van naderbij onderzoeken. Onze rechtskundige zal geen zitdag houden opZondag 30 Juni. Vanaf Zondag 7 Juli zal hij zijne zitdagen regelmatig herne men in ons lokaal "De Koorn- bloem,, Aalst, en van 9u.30 tot Hu,30 's voormiddags. Zjjn de planten niet ia staat om aan afgesneden twjjgen gedurende den tyd, die verloopt tusschen den bladafval en den nieuwen groei, wortels te voimen, dan neemt men zijn toevlucht tot het af leggen. B(j deze doenwijze bestaat er geen gevaar, dat tengevolge van een ge ringe hoeveelheid reserve voedsel de wortelvorming weg cf achteruit blijft, daar de deelen voorloopig met de moe derplant in verbinding bljjven. De volgende fruitsoorten leenen zich allerbest tot af of inleggen de kwee-, de paradijs- en zoetappel, de moerbezie, de wjjngsard enz. Het afleggen kan op zeer verschillen de wijzen geschieden, De meest gevolg de manier is die, waarbij de tak wordt gebogen, doch het is even goed moge lijk de wortels te bekomen, indien men de twijgen in hun natuurlijken stand laat (aanaarden). 1De gewone aflegging de tak wordt op een diepte van 10 15 cm. in den grond gelegd, in geval hij moeilijk in dien stand blijft, zal men hem met een haakje in den grond vastleggen. Op het punt waar men wortels wil doen ontstaan doet men eenige lengte insnijdingen door de schors, ten einde sapstoornis teweeg te brengen. Het uiteinde vas den tak wordt lood recht opgericht, om zoo een tamelijk sterke bocht b(j het ingegraven deel te doen ontstaan dit uiteinde snfldt men op enkele oogen en wordt van een steun voorzien De grond wordt vochtig gehouden en na eenige weken ontstaan wortelen aan de verwondingen ia afwachting blijft de twijg gevoed door de moederplaat. Wanneer er genoegzaam wortelen zfln ontstaan, wordt het afgelegde deel afge sneden, maar in 't algemeen is dat nieu we wortelgestel niet in verhouding met het luchtgedeelte dat gevoed is geweest door de jonge wortelen ea de wortelen van den moederstam. Daardoor zal de jonge plant ia 't be gin lijden, om dit te vermijden zal men dit deel in twee en voor moeilijke plan ten zelfs in drie maal los snjjden. Door dexe bewerking zullen de voedingsstof fen van de moederplant niet meer over vloedig naar de jonge pla .it komen en deze xal gedwongen zjjn van zjjn wortel gestel te verbeteren, terwijl het luchtge deelte dat min gevoed wordt, ook min geweldig zal groeien. Gewoonlijk wacht men een maand om de tweede insnede te doen. 2. De meervoudige aflegging: de lan ge twijgen van dea wijrgrard kan men zoo io den grondleggen, dat er verschil lende bochten bestaan zij brengen dan zoovele planten voort, als er bochten waren. Deze manier wordt maar weinig ge bruikt. 3. Het aanaardenDeze methode wordt veel in de booaikweekerijen ge bruikt om de kwee-, de paradijs- en zoetappel te vermenigvuldigen De moe derplant wordt in 't voorjaar op eenige cm. boven den grond afgesneden en zij ontwikkelt gedurende den zomer eene betrekkelijke groote hoeveelheid eet ja rige scheuten. Het volgende voorjaar doet men aan den bazis dier scheuten eenige insneden aan de schors, ook kan men de wringing toepassen om het wortelvatten te verge makkelijken. Om van die scheuten jonge planten te bekomen, om'iagt men ze met een hoop aarde van ongeveer een 30 40 cm. hoogte Om de noodige vochtigheid te bewaren, legt men tusschen de aange aarde twijgen kort geteerd mest. Wan neer zij voldoende wortels hebben ge vormd. wat gewoonlijk na een jaar het geval is. neemt men den aardhoop weg, en snijdt, tegen de moederplant, de twij gen af De aanaarding kan verschillende keeren toegepast worden, wanneer men de eerst bekomen twijgen niet te dicht tegen de moederplant heeft afgesneden. BELGIE De Xe Bedevaart De X4 devaart is van eene ongewone Bede- beteeke- nis. Inderdaad is het voor de tirnde maal dat Vlaanderen ingetogen opstapt naar de bloedvlakte van den Ijzer, om daar één dag in communie te verwijlen met zijn dierbare IJzerdooden zaad dat kiemend in 't zand ligt en op wiens oogst het levende Vlaanderen hopen mag Tienmaal stapten we in stille ontroering naar dit tragische land waar onze jon gens eens iu slijk en bloed hun leven of ferden 10 jaar is al een heel eind en nog is de wassende vloed van Vlaan- derens dankbare doodenhulde niet aan 't ebben gegaan, nog immer zwelt de vloed eo. de dag der 100,000 wordt dit jaar stellig overtroffen. Wij zien nog io verbeelding die kleine vrome groep van enkele honderden zich scharen in d»n triestigen regen roi.d Joe English' grafmooumentje. op 't kerkhof te Steenkerke b{j Veurce grijze Sep temberdag van 't jaar 1920 Het zaad dat Joe English zoo kwistig had ge strooid, hij de schoone kunstenaar die zijn volk "diende,, ging aao 't kiemen. Deze zaaiers van het eerste uur de honderden bedevaarders groeiden aan telken jare. Na de schandelijke ver brijzeling der Heldenhuldezerkjes ver driedubbelde het aantal op één jaar, en verleden jaar mochten wij dit eenig schouwspel, de dag der 100,000 beleven De X* zal alle andere in den schaduw stellen. Want daar is meer nog. Daar is nu het IJzermonument Verleden jaar waren de grondvesten voor het mach tige gedenkteeken een verrasing voor allen. Dit jaar zal men kunnen opzien naar den machtigen 50-meter hoogen toren die midden in de uitgestrekte mas sa zijn kruin ten hemel verheft al een onverbreekbare schakel tusschen leven den en dooden, als een gebed van steen dat in zich draagt de laatste zucht onzer geliefde IJzerdooden. In de wijde vlakte van Veurne-Am- bacht rjjst reeds de machtige reus, over- schouwend heel het IJzerslagveld nog zijn de werken in vollen gang, Thans is hij 40 meter hoog en groeit nog immer aan. Op 18 Augustus zal heel Vlaanderen te Diksmude in bewondering staan voor dit grootsche werk. onze dooden en Vlaanderen ter eer Boomen 't Is bedroevend om zien hoe op den weg van Muisken of van den steenweg naar Afflighem, die reus achtige kanadaboomen bladerloos staan. Tegen Afflghem staat een bosch, en men kan door de takken zien alsof het vollen winter was Ia Moorsel (Waver) zijn ook al een tweetal groepen boomen, waarvan al de bladeren reeds afgeëten zijn door de rupsen. Waar zijn dan die insektenetende vogels Is het niet spijtig dat het de schoolmeesters alleen zijn die ze moeten beschermen, en de kinderen straffen, als ze een nestje rooven, terwjjl men voor de vensters ia de steden, doode, en op de markt, levende insektereters in volle vrjjheid door groote menschen laat ver knopen 111 Wie dus iets betaalt, mag vo gels vangen, rooven, verkoopen, en wat weet ik al. en aldus, de planten helpen verwoesten en den hovenier of landbou wer veel werk geven, om de rupsen zelf te vangen. Waar gaan we naartoe Veel venijn zien we en geen vogels I Verleden jaar waren enkele boomen aangetast, nu is er reeds een heel bosch aan, en... ieder vrouwelijke vlinder, voortkomend van die rupsen, zal er wel voor zorgen, weerom 200 a 350 rupsen in leven te roepen, ondanks de strenge koude. Is daar van hoegerhand niets aan te doen 1 hoogst interessante romaansche kerk van Zinnik. Véél zien op weinig tijd en voor wei nig geld. Prijs 40 fr. (auto- en toegangs gelden). Vertrek op de Groote Markt, te 6 uur, zeer stipt. De E. H. Maes hulde te Kortrijk op Zondag 16 Juni 1929. Reeds vroeg had een aanzienlijk deel der feest vierenden in de sierlyke kapel plaats genomen en had langs de reine lijnen der Godshuisversieringen, door de too- verhand van Speybrouck ontworpen, die ingetogenheid bereikt waartoe de offertempel ons noodigen moet. De god vruchtige stemming werd verhoogd door het heerljjk gezang van het Sint Jozefs koor der EE. PP. Karmelieten. Ook was het midden een zalige stilte dat Z. E. H. A. Beeuwsaert, bestuurder van de Dames der H Familie vanuit den waar- heidsstoel den priester huldigde, hem tegenover het Kind en het Kruis stellend en toonend hoe hjj langs de taal den geest bereikt en door den geest naar God geleidt. Hij vatte zijn betoog samen in het helder zien, het logisch zijn en het durvend doen van den geestdrifiigen dienaar des Heeren. In de feestzaal hadden de Eerw. Zus ters festoenen van meisjes en bloemen opgesteld om den Eerw. Heer Maes triomfantelijk te begroeten. Bij zjjn in treden schiep het S'ormend handgeklap de gemoedszindering waaruit het hel dere koor der kinderen opwelde. Glo ria Flori van De Boeck zongen zij en dit deden zij met even veel vaardigheid als gevoelen. Toen sprak de heer X F. Smeesters, voorzitter van het Komiteit. Hij omlijnde het verleden van den Jubi laris met herinneringen door tijdgecoo- ten en medewerkers vriendelijk ver strekt en door h< m zelf verzameld hjj dankte ook de vele personen die gehol pen hadden tot het welgelukken van het feest en bood daarna aan E H. Mars de opbrengst der omhaling. Het gedicht Voor God en Volk waarin E. H. Van Overbeke de hooge idealen van den moedigen schoolbestuurder met too- verhand en fonkelende liefde had uitge straald, werd op kunstvolle wijze door den heer K. Laverge voorgedragen. Na hem kwam de schrijver der afdeeling Dr J Soete wijzen op de gelijkloopende stre vingen van Vlaamsch onderwijs en Da- vidsfonds waartusschen slechts eene misschien traag vooruitstroomerde erkeuteljjkheid vloeiteen dag van dankbaarheid was eindelijk aangebro ken. De heer Ferd Maertens, Ing. Al gemeen O/Voorzitter van het Davids- foeds plaatst E H. Maes in de rij der priesters die het wonder van Vlaande- rens ontvoogdingswerk hadden aange durfd of aan 't verwezenlijken waren. In zijn antwoord schoof de Bestuurder van het gesticht bescheiden de beteeke- nis van den dag van zjjn schouders naar zijn taak en wist met waarheids woorden de toehoorders in hun overtuiging te staven dat Vlaamsche onderwijsinrich tingen den sterksten steun der gemeen schap behoeven j hij deed eens te meer begrjjpen hoe de daden boven alle ge schreeuw den zegetocht der idealen in luiden, AMERIKA. De Amerikaansche landbouwsteun- wet. President Hoover heeft de wet onderteekend.waarb(j een fonds gesticht wordt van 1250 millioen gulden. Dit be drag zal beschikbaar worden gesteld in den vorm van leeningen, ten einde het aan de markt brengen der oogsten te bevorderen. Aan het Congres is inmid dels gevraagd hiervan direct 375 mil lioen gulden beschikbaar te stellen, ter wjjl binnen de drie weken de landbouw raad zal worden samengesteld, die de i leeningen zal toewijzen. De president beschouwt dezen maatregel als de be langrjjkste, die ooit door het Congres werd aangenomen ter ondersteuning van een bepaalde industrie. Onze agronoom Ing' K. Hambrouck zal gedurende de maand Juli op volgende dagen te spreken zijn Te HERZELE op Woensdag 3 Juli, van 9 tot 11 uur, in het café In den Engel,, Markt. Te NINOVE op Dinsdag 9 Juli, van 9 tot 11 uur, in "De Groen- poort bij de wed. Haelterman. Groen- selmarkt. Te AALST, alle zaterdagen der maand van 9 tot 11 uur, in het lo kaal "De Koornbloem Groote Markt. Voor inlichtingen en raadgevingen van allen aard hebben onze leden er alle belang bij onzen agronoom of onzen rechtskundige te raadplegen. (Alles vol strekt kosteloos). De Nationale prijskamp voor paar den te Brussel Kampioen voor 1929 is "Espoir de Quaregnon,, toebehooren- de aan Mevr. Durot-Hazard te Leirs-et- Fosteau. "Gaston de Calioo,, toebehoorende aan L Lenaerts te Kieldrecht bekwam den 1' prijs der oudere hengsten van de middelmaat "Favori de N?usart„ toebehoorende aan G*br, Dedonder te Merchtem, be kwam den 1* prijs der oudere hengsten van de groote maat. Vlaamsche Toeristenbond.— Dins dag 2 Juli (Kermisdag). Per autocar naar het kasteel van Mariemont met zjjn heerlijk park en rijk museum. (Middag maal desverlangend). Over La Louvière de ophaalbakken (schepenliften) Houdeng Verder over Roeulx, het merkwardig middeleeuwsche van Ecaussinnes- Lalaing, en de naar van naar slot Stand der gewassen. Het minis terie van landbouw te Washington be richt, dat de wintertarwe in de meest productieve gebieden vooruitgang toont en varieert in stand van vrjj goed tot goed in de Zuidelijke staten is de oogst reeds begonnen. De ontwikkeling van de zomertarwe is in het algemeen goed De stand van de haver is verbeterd maar men heeft eenige schade geconsta teerd, welke door overmaat van vocht is ontstaan De maïsuitzaai had goeden vooruitgang, hoewel de weersgesteld heid nog regenachtig is. IERLAND. Reklaam voor eieren, boter en bacon. De regeering van den Ier- schen Vrijstaat zal een stoomboot in richten als een drijvende reklaam-ten toonstelling voor deze Iersche export- produkten. De boot zal een reis maken langs alle Engelsche importhavens, waar de handelaren tot een bezoek aan de drijvende tentoonstelling zullen uitgenoodigd. De aandacht zal gevestigd op de kwaliteitskeuring, die Ierland bij uitvoer van landbouwpro- dukten toepast. ENGELAND en WALES. Groenten en fruit. De asperges geven een goede opbrengst. Bij de herfstzaaisels der tuinboonen zijn veel planten uitgevallen, de stand der voor- jaarszaeisels is goed. De stand van bloemkool is achterlijk en de groei lang- zaam. De komkommers onder glas geven over het algemeen goede oogsten. De stand van sla is achterlijk eu de groei langzaam De stand van uien is achter lijk. De stand van erwten is achterljjk, maar herstelt zich, vroege zaaisels bloei en reeds. De rubarber geeft een norma le opbrengst. De spinazie geeft plaatse lijk goede oogsten. De tomaten onder glas staan nog achterljjk. maar er valt aanmerkelijk vooruitgang waar te ne men de ontwikkeling der viuchten is goed, de vooruitzichten 2ijn gunstig het uitplanten der tomaten in vollen grond is aan gang. De vruchtzetting der keukennppels schijnt goed te zijn en ia de meeste plaatsen verwacht men minstens een gemiddelde opbrengst Early Victoria, Annie Elisabeth, Lane's Prince Albeit en Grenadier zjjn goed, terwijiBramley's Seedling in sommige plaatsen van de vorst geleden heeft. De handappels be loven een goeden oogst. Worcester Pe- armain, James Grieve, Cox's Orange Pippin, Beautey of Bath en Ellison Orange staan vrij goed. De kersen (mo rellen) beloven een goede opbrengst. Van de andere kersen verwacht men vrij goede opbrengsten in Kent en Mid- lesex. de belangrijkste centra. Op an dere plaatsen kwam nogal vorstschade voor Uit sommige streken meldt men dat de kersen ruien. Op sommige plaat sen trad vorstschade op van de zwarte jessen, dcch er is over het algemeen cans op een goede gemiddelde op- jrengst Men verlangt naar regtn. Van de roode bessen verwacht men bijna overal een vrij goeden oogst. Van de truisbessen zijn op vele plaatsen de pas gezette vruchten afgevroren, maar over iet algemeen is de vruchtzetting vrj] goed. De stand der pruimen wisselt enigszins, doch in 't algemeen zijn de vooruitzichten goed. De stengels der rambozea zjjn de gevolgen van de vorst te boven gekomen, doch de bloei valt ,aat, CANADA De verkoop van levend vee, In October 11. werd de gedachte opgevat de acht bestaande inrichtingen tot sa- menverkoop van levend vee te brengen onder leiding van één organisme. Reeds is het ontwerp wezenlijkheid geworden. Die samentrekking heeft voor doel i 1. De werking der coöperatieven van de verschillende provinciën zoo te rege len dat hun invloed op den handel ster ker worde. 2. De inrichting van de plaatselijke coöperatieven te bevorderen en onder hun leden het gebruik van verkoopak ten te veralgemeenen. 3 De gelijkvormige rangschikking der dieren, volgens kwaliteit, te bewerken, ten bate zoo van verbruikers als van voortbrengers. 4. Het vee naar 't beste belaag van van de voortbrengers te behandelen en zoowel de huiteclandsche als de binnen- landsche afzetgebieden te bewerken. 5. Over de vraag naar en aanbod van levend vee. in Canada en naburige lan den, alle inlichtingen te verkrijgen die de provinciale coöperatieven dienstig kunnen zjjn. 6 De aangesloten vereenigingen op de hoogte te houden van de wetgeving in zake productie en verkoop van levend veete Ijveren voor de verstandhouding en de samenwerking onder de geweste lijke coöperatieven en alle maatregelen te treffen die den verkoop van levend vee kunnen bevorderen. Juist omdat de onderving geleerd geleerd heeft dat de meeste van gezegde doeleinden die eigenlijk sinds lang na gestreefd worden buiten het bereik van verbrokkelde krachten liggen, werd overgegaan tot het bijeenbrengen van die krachten, onder één opperleiding. worden worden WERKHUIZEN De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE is niet alleen de bank van de groote r>ij veraars, zij is ook de bank van de middelbare en kleine nijverheid en ook van de handelaars in 't alge meen, onverschillig in welk artikel hun handel bestaat, hetzjj in koloniale wa ren, inlandsche produkten, vee, pluim gedierte, industrie-planten, vlas, zaden, enz. Zjj is steeds bereid alle aanvragen te onderzoeken tot het verleenen van kre diet, wanneer, mits te bespreken waar borgen, er gewenscht wordt over te gaan tot de verbetering of uitbreiding der machienen, of tot het aanwerven van nieuwe verkoopsmarkten. Onder dit opzicht is zy het best geschikt om hare klienten bij te staan, dank aan hare binnen- en buiteulandsche betrekkingen, door het verstrekken van bijzondere in lichtingen aangaande het inwinnen van verkoopsagenten, koopers en afzetge bieden. Nadere inlichtingen kunnen bekomen worden aan de winketten der Banque Centrale de la Dendre. GANSC.H IN STAAL VERPLAATSBAAR, ONVERGANKELY er/ 'PtArtrter*

De Koornbloem | 1929 | | pagina 3