r F Landbouwweekblad ire Navelstrengontsteking Wat er in de maand juli zooal te verrichten valt Federatie van Kleinveebonden VERJARING Op Veldbezoek as en to. Veeziekten Groententeelt I Rechtskundige Rubriek Inschrijven a* u* K ZONDAG 7 JULI 1929 Prijs 20 centiem II de JAARGANG Nr 549 nd. Arbeid adelt Abonnementsprijs i 10,00 frank 's {aars, Men schrijft in op ons Bureel en op elk postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie j BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst, ris tienen ienec. dijker ïchie- borg. iz. In bben. >en t ïaakte k s 't bosc :erkwa 't bed zoet imen gezicht ollea. rrtje ui gloei! en zagö en. idelingt doodg ichwacl kop gt ond oü Dijaa gt ertje ht een zaan 4 en tal enschea bij 'aaal' lie in nog op' ïin krot1 >gen, o i aan een heldert tmmeijt lof waal k steD' volgt) Wij hebben in dit weekblad reeds geschreven over kalverziekten feitelijk moeten wij schrijven kalverenziekten, want de kalverziekte is heel wat anders. Deze laatste is eene ziekte die ge woonlijk voorkomt eenige dagen na iet kalven, en waarover wij binnen kort iets zullen schrijven. Nu zullen we handelen over eene ziekte van kalveren en veulens, die be smettelijk en zeer gevaarlijk is, en na velpeesontsteking wordt genoemd. Eigenlijk is het eene ontsteking der aderen of bloedvaten die zich in de navelstreng bevinden. Om de ziekte goed te begrijpen, moet men wel verstaan dat deze aderen ko men van (de koe) moeder door de lob ben (de krieken in sommige streken ge naamd) der baarmoeder en zoo loopen door den navel naar den lever van de vrucht (kalf of veulen). Bij zeer vele boeren laat de verzor ging van veulens en kalveren bij de geboorte zeer veel te wenschen over, en deze roekelooze verzuiming kan hen veel schade berokkenen. Deze navelstrengontsteking moet bijna altijd beschouwd worden als zijnde de oorzaak van longontsteking en pe- wrichtskwalen, van kwaden afgang of buikloop. Hoe ontstaat deze navelstreng-ont steking Verschillende mikroben kunnen er de oorzaak van zijn doordien zij langs de natuurlijke wonde, die ontstaat aan de navelpees wanneer de vrucht van de moeder scheidt, naar het binnenlijf van bet versch geboren dier kan dringen. De bacteriën komen aan deze wonde, wanneer de kalveren of veulens op het strooien bed gelegd worden, of wanneer besmette handen de navelstreng willen afbinden Deze specifieke mikroben, streptocok- ken, bacterium coli, enz., vinden in het gestolde bloed van de naveladeren eene geschikte plaats om voort te woekeren. Men komt deze ziekte meestal tegen j kalveren waarvan de moeders slecht voedsel hebben gekregen of dewelke eene of andere ziekte hebben doorge maakt gedurende de dracht. In gewone gevallen moet er spoedig een bloedklonter worden gevormd in de adeten en geheel de navel moet rap ver- droogen om na tien dagen af te vallen, maar zoo de aderen ontstoken zijn, dan tal de pees opzwellen, warm worden en zeer gevoelig zijn bij 't aanraken. Tezelvertijd komt er een bloedachtig en stinkend vocht uit den navel geloo- pen. De jonge dieren zijn neerslachtig, de eetlust vermindert, de afgang is stinkend en vaak met bloed gemengd dikwijls tullen ze hoesten, hunne ademhaling versnelt,ze vergaan weinig van plaats en drinken zeer zelden. Bij sommige dieren blijft de besmet ting beperkt tot het buitengedeelte der aderen, maar meestendeels dringen de mikroben naar binnen en overrompelen den lever. Dan zal men eene algemeene verslap ping der spieren en eene gedeeltelijke verlamming in de beenen kunnen besta- tigen, hetgeen manken als gevolg heeft. Zeer dikwijls vindt men dan 'n ette rende haard in de peezenscheede der beenen en in de gewrichten. Weldra sterven de dieren van volle dige uitputting, soms kan er wel beter nis komen, en dan kan de eetlust herne men, maar dit zijn zeer verraderlijke teekens, want het zieke dier zal spoedig sterven. Geneest het dier, dan zal de peesont steking ontzinken, maar dit gebeurt ech ter langzaam, zoodat het jonge dier lan gen tijd achterlijk zal blijven. In sommige gevallen geneest de won de aan het uiteinde, terwijl er etter in de pees biijft, de etter stropt dan op in de zieke aderen en vormt echte etterbuilen (abcessen). Bij de lijkschouwing vindt men etter in den navel, de lever is opgezwollen en is ook vol etterbuiltjes, soms vindt men ook etterhaarden in de longen. Behandeling Het eerste middel is natuurlijk de ziek- 'o te voorkomen door reinheid bij het afwerpen der vrucht. Voor es door de Landbouwers Daarom zal men bij de geboorte de noodige voorzorgen nemen en aan den navel de zorgen toepassen, opdat het dier niet besmet worde door mikroben die in den stal gevonden worden. En dit is zeer gemakkelijk en eenvou dig, namelijk door den navel te ontsmet ten, of liever den navel voor besmetting te bevrijden. Heeft men vroeger reeds gevallen ge had van navelstrengontsteking, of ko men er op de hoeve gevallen voor van strengel (droes, ook genaamd strenge- loen of strengenuil) dan is het zeer raad zaam aan den navel van het verschge- boren kalf of veulen een zalf met iodo form of met een ander ontsmettingsstof toebereid, te bestrijken. Meestal bindt men de navelpees af, dat is wel goed als er soms veel bloed storting moest plaats grijpen, maar het best is de pees te laten afschieten of af springen daar waar de natuur het af scheiden of doorscheuren heeft voorbe stemd, hetgeen steeds bij ieder op de zelfde plaats gebeurt zoodus afsnijden of afbinden is niet aan te raden, veel beter is het dus zachtjes met de pees te trekken al draaiende, totdat de streng vaneen scheidt. Is dit geschiedt, of is de pees vanzelf gescheiden, dan steke men liefst het eindje pees dat zich nog aan den navel buik bevindt in iodiumtinktuur of créo- lineoplossing 3 (2 soeplepels voor één liter water) is de pees reeds ontstoken of verhardt dan bestrijkt men ze met een trekzalf om de gezwollen pees te doen ontzinken, b.v. met zalf bereid met kwik en poeder van spaansche vliegen of met kamfer voor de veulens en voor de kalveren met eene zalf bereid met iodo - form en kamfer. De aderen kunnen ook ontsmet wor den naar binnen met glycerine waarin men carbolzuur gemengeld heeft tegen 5 °/o. Eene oplossing van Rivanol 1 °/oo is uitstekend tegen deze ontsteking. Bij het uitbreken dezer ziekte zal men 3teeds den veearts ontbieden, die met onderhuidsche inspuitingen van kunst- matigen serum deze gevaarlijke ziekte kan bestrijden, dewelke zeer goede uit slagen geeftevenals Electrargol. Verder geve men de dieren een zuiver strooien bed en ontsmette men alles wat in aanraking is gekomen met het zieke dier. Op gezondheidsgebied diene hier op gemerkt dat het vleesch van zulke ge slachte dieren zeer gevaarlijk is voor het verbruik en dat' gestorven dieren steeds afgekeurd en aangeslagen worden en door 'n vilbeluik moeten worden afge haald. D' v. J. W. den gebruikt voor het opleggen in azijn en worden hierom veel gevraagd. Ze vervangen in vele gevallen de pikkels die voor velen te pikkend en te zuur zijn. Onder de talrijke variëteiten van witte ajuintjes, zijn er voornamelijk drie die zeer worden aangeprezen namelijk de zeer vroege witte van Nocera, met zijn platten, zilverachtigen bol, de licht ros gekleurde bollen die men tusschen de zaailingen niet zelden aantreft, zijn min der te verkiezen, de zeer vroege witte van Barletta met zijn kleinen ronden bol wordt aanzien als de vroegste verschei denheid want na 2 1/2 maand kan men ze reeds oogsten. Begin Juli gezaaid geeft ze dus rond 1/2 September reeds een op brengst de zeer vroege witte ajuin de la Reine heeft een platten kleinen bol en wordt bij verdere bewaring groen. Men heeft nog vele andere verscheidenheden van witten ajuin, doch deze zijn minder goed geschikt voor het bewaren, Men zaait ook de ajuin van Mulhouse; deze variëteit dient om zoo te zeggen als verbindingspunt tusschen den overwin terden ajuin en den nieuwen oogst. Men bekomt, wanneer men de kleine bolletjes in de Lente plant dikken ajuin die rijp is in Juli. Ajuin kunnen we toch moeilijk ontberen, hij dient tot het bereiden van vele spijzen, wordt gemengd met vele jonge groenten. Ik vind het dus een zaaiïng van eerste gehalte voor wat de winstopbrengst betreft en die op dit tijd stip mag uitgevoerd worden. De zomer- kroplatouwen bijzonder als die malsch zijn worden oolf door weinigen ver smaad. Immers kuikenvleesch en hesp kunnen salaad met mayonnaise niet missen. En wat dan gezegd van de late erwten en de late struikboontjes Over 't alge meen, wanneer we een groente op de markt kunnen brengen op een tijdstip, 't zij vroeg of laat, maar buiten de volle opbrengst,dan zal men er altijd meer geld van maken. Dit wil daarom wel juist niet zeggen dat men den voor den vertraag den of laten kweek, juist late variëteiten moet gebruiken, in 't geheel niet, want vroegtijdig slecht weder zou ons aardige parten kunnen spelen. We mogen dus ook vroege verscheidenheden nemen des te me.er dat men, voor wat de erwten be treft, niet zelden met den Oïdium heeft af te rekenen. Late struikboontjes wor den ook aan loonende prijzen verkocht. Eindelijk zaait men ook nog late wor telen om hun opbrengst te geven na den eersten oogst en deze te verlengen tot na den Winter. In doordringbaren grond kan men deze wortelen ter plaatse bewaren, mits van af November, den grond te bedekken met een laag droge bladeren van 20 cm. dik. Volgens ver bruik of verkoop kan men voortdurend oogsten. In zwaren grond zal men de wortelen best uitsteken en ze bewaren in kelder, groef of hoop. Het laagstape- len met zand in een kelder laat toe den smaak er van beter te bewaren dan in De voorjaarszaaiïngen en plantingen laten over 't algemeen bij onze hove niers en liefhebbers niet te wenschen over, maar eens het oogsten van som mige vruchten aan den gang, vragen ze zich dikwijls afWat moet ik met dit perceel gaan aanvangen Een wijze ho- venier, waarlijk dien naam waardig, zal toch geen enkel strookje grond binst den i Zomer onbeplant of onbezaaid laten, dat staat vast. Doch men ziet veel misdoen en dan later komen de mislukkingen en de misrekeningen,alles in de war sturen. Daarom wou ik in dit artikel wel eens aanduiden welke zaaiïngen en plantingen er nu kunnen gedaan worden die oprecht winstgevend zullen wezen. Prei, selder, andijvie, schijnt zoo wat alles te zijn waartoe men op dit tijdstip zijn toe vlucht neemt en niet zelden ziet men in het najaar de hovingen hiervan maar al te rijkelijk voorzien. Niet dat ik die be plantingen van lediggekomen erwten- of struikboombedden met deze planten af keur. in 't geheel niet, deze bedden rijk zijnde aan stikstof zijn allerbest geschikt tot het kweeken van dergelijke bladge- wasseD, doch ik meen dat er misschien wel een deel er van kunnen vervangen worden door het zaaien vanKleine wit te ajuin voor den opleg, ajuin van Muh- louse om deze in het voorjaar te kunnen uitplanten, zomerlatouw met als variëteit de Blonde Zomersche of Cazard, ook wel late erwten, late wortelen en struik boontjes. De kleine witte ajuintjes wor- Alhoewel erwten van late kuituur niet zooveel gesuikerd en niet zoo aange naam van smaak zijn worden ze toch veel gevraagd, om gemengd met wortels in bokalen opgelegd te worden. Nogmaals ik keur hoegenaamd de beplantingen met prei, andijvie, selder enz. niet af, doch ik meen dat men niet al te eenzijdig het vraagstuk van het be nuttigen der lediggekomen bedden mag beschouwen. Men zal zich binst deze maand nog onledig houden met het rooien van vroe ge aardappelen, op dit perceel kan men late bloemkoolen kweeken. De tomaten moeten geluisd, aangebonden en ge snoeid worden, de kleine komkommers ingezameld, de Brocoli opengeplant, de zaadstengels der zeekooien uitgenepen. Op Zondag 21 Juli te2u 30 namiddag, Algemeene Vergadering in ons lokaal De Koornbloem Grcotc Markt, Aalst. Dagorde 1) Uitdeeling der prijzen bekomen op de laatste konijnectentoons^ellinq 2) Voordracht over Voeding der konijnen door H, Van Hout, klein- veeteeltkonsulent te Herent. 3) Heel belangrijke mededeelicgen. De verjaring is een middel waardoor men na een zeker tijdbestek en onder zekere voorwaarden iets kan verwerven of zich van iets vrijmaken. Er zijn dus twee soorten van verjaring eene waar door men een recht aanwerft en een andere waardoor men zich vrijmaakt van een recht dat anderen tegenover ons bezitten. De verjaring is een noodzakelijke in stelling om een einde te stellen aan een gedurige rechtsonzekerheid. Immers, moest ze niet bestaan, hoe zoudt ge dan kunnen bewijzen dat ge b.v. eigenaar zijt van uw hoeve Door uw koopakte goed maar ge zoudt tevens moeten be wijzen dat de verkooper wel degelijk eigenaar was; en dat deze op zijne beurt het goed verworven had van iemand die eigenaar was en zoo tot in het onein dige. In de meeste gevallen zou een der gelijk bewijs een hersenschim worden de verjaring komt hierin verhelpen, al hoewel ze ook wel eens aanleiding kan geven tot onrechtvaardige toestanden. Maar van twee moet men het minste kwaad nemen. De verjaring is een instelling van pu blieke orde. Dit wil niets anders zeggen dan dat men er op voorhand niet mag aan verzaken, Waarom dit nu weer? Wel, als men op voorhand zou mogen verzaken aan de verjaring, dan zou er in iedere overeenkomst iets neergepend worden dat zou overeenkomen met partijen verklaren bij dezen te verza ken aan het recht van verjaring en het doel der wet bij het instellen der verjaring nl. meer rechtszekerheid scheppen door lang bestaande toestan den te bekrachtigen zou behendig ontduikt worden. Maar eens dat men een recht door verjaring bekomen heeft, mag men aan dit verworven recht verzaken. Immers, dan is alleen op het spel het privaat be lang van hem die verzaakt aan de ver jaring, en niet het algemeen belang. Deze verzaking kan uitdrukkelijk geschieden bij geschrift of mondelings, of ook nog stilzwijgend wanneer het uit de omstan digheden straalt dat men afstand doet van het verworven recht, b.v. met vrij willig een schuld te betalen die verjaard was. Op welk oogenblik begint de verja ringstermijn te loopen Bij de verjaring waardoor men een recht verwerft, begint de termijn te loo pen van op den dag dat men van eene zaak bezit neemt, of dat men een hande ling begint. B.v.Wanneer ik op 1 Juni 1929 een rechtstreeksch uitzicht maak op minder dan 1.90 m. afstand van het erf van mijn gebuur, zoo deze daartegen niet pro testeert, dan begint de verjaringstermijn te loopen van af 2 Juni 1929. Voor de verjaring waardoor men zich vrijmaakt van een recht dat anderen tegen ons bezitten, begint de verjarings termijn te loopen van af den dag dat die anderen tegen ons konden optreden, hun recht konden doen gelden. B.v. op 25 Dec. 1924 moet ik U 100 frank intrest betalen. Ge hebt ze mij nog niet gevraagd, Wel, dan begint de ver jaring te loopen vanaf 26 Dec. 1924, dag waarop ge uw recht kondt doen gelden tegenover mij. Welke ook de duur van den verja ringstermijn weze, moet men steeds in acht nemen volgende beginselen 1De verjaring gaat niet van uur tot uur, maar van dag tot dag. Dit betee- kent dat de wet niet als een "dag,, aan ziet een welkdanige tijdspanne van 24 uur, maar we! de tijd die verloopt van middernacht tot middernacht. B.v. iemand begint te bezitten den 1 Januari 's middags. Op 2 Januari 's middags zal er geen dag verloopen zijn, de eerste dag zal slechts beginnen den 2 Januari te middernacht. De dag waarop de verjaringstermijn begint, telt dus niet mee. 2. De verjaring is slechts volledig wanneer de laatste dag heelemaal ver loopen is. Het is dus niet genoeg dat de laatste dag aangebroken .is, hij moet verloopen zijn. 3. Men moet de jaren en maanden nemen zooals ze vastgesteld zijn door het gregoriaansch kalender, B.v.ver onderstellen we een verjaring na één jaar, beginnende op 1 Januari 's middags. Ze begint op 2 Januari te middernacht. Ze zal voltrokken zijn wanneer 1 Janu ari van het volgend jaar zal verloo pen zijn, zonder rekening te houden met het feit dat het een schrikkeljaar was en dus een dag meer telde, of niet. De verjaring kan onderbroken wor den. Alzoo is er onderbreking wanneer hij die in bezit is vaa iets en bezig is te verjaren, van dat bezit gedurende meer dan één jaar ontzet is tegen zijn wil door den eigenaar ofwel door een derden persoon. Ook is er onderbreking door dagvaarding voor de rechtbank, door een in beslagneming, enz. Het g /olg van een onderbreking is den verloopea tijd van den verjarings termijn totaal wegvagen en ongedaan maken. De verjaring kan geschorst worden. De schorsing vaagt den verloopen tijd niet weg, maar houdt enkel de verjaring eenigen tijd staan. Alzoo is de verjaring over 't algemeen geschorst tegen minder jarigen en onmondig verklaarden, tegen echtgenooten gedurende het huwelijk, enz... Voorbeeld sedert 5 jaar is een schul denaar reeds zjja schuld aan 't uitdoo- ven door verjaring. De schuldvordering valt dan te beurt aan een minderjarige van 18 jaar. Welnu, de verjaring is ge durende 3 jaar geschorst. Wanneer de minderjarige 21 jaar zal geworden zijn, herneemt de veijaring, eo de reeds ver loopen jaren blijven tellen. ('t Vervolgt). Midden in 't seizoen is ons niet veel tijd gegund om indrukken en beschou wingen mede te deeien en toch moet het. We zullen dan ook trachten om dc week 't een of 't ander te zeggen over stand der gewassen ea al wat er eenigszins meê samenhangt. We wogen gerust zeggen dat het plantgoed geleverd door "Redt U Zei ven,, overal allerprachtigste uitslagen heeft gegeven, In sommige dorpen is het verschil opvallend waar we percee- len vonden met ons plantgoed naast anderen. Onnoodig te zeggen dat het verschil heelemaal ten voordeele van "Redt U Zelven„ uitvalt. Ook hebben vele boeren welke zich eens te meer heb ben laten bedotten het vast besluit ge nomen voortaan nergens anders meer hun plantgoed koopen dan in "Redt U Zelvec„. De Industrie's staan over 't algemeen prachtig maar niet zoo zuiver als de Ktü- gers. Het is wel te zien dat de Polen niet zoo bedreven zijn in 't uitlezen als de Hollanders, In een brabantsche gemeente kloeg men over Geldersche Muizen welke heel laat aangekocht werden, 't Ver wondert ons niet en daarin ligt maar ééae les i bijtijds bestellen. Dan is men zeker prima-gekeurde waar te ontvan gen. De Kriigers z(jn in 't algemeen uitste kend gelukt. De heeren Joannes Van de Putte (Opwyck) en Kam. Moens (Her- dersem) hebben de prachtigste velden die we tegen kwamen. Onze leden welke in de omgeving wonen, zuilen zich een bezoek zeker niet beklagen. De Petkus-rogge is in 't algemeen veel eenvormiger op elk gebied dan verleden jaar. Over de andere soorten alsmede over de tarwevariëteiten praten we wel eens volgende week. Intusschen kunnen we niet nalaten er op te drukken, dat slechts daar waar volledige bemesting toegepast wordt, men werkelijk flinke uitslagen heeft be komen. De leden kunnen van heden af hunne inschrijvingen zenden voor plantgoed alle soorten kunnen reeds aangevraagd worden. Van de prijzen is zeker nog niets gekend, maar deze zullen steeds in verhouding zijn met de prijs der eet- aardappelen. Zoo deze goedkoop of duur zijn, zullen de planters goedkoop of duur zijn. tr De mtrfewirkeri zfl« vtmat woordelijk voor h*« bSdrisqe». Oageteeke*de stokkea wordt* «let opgenomen Niet optieaome* haadschrlfte* worde* «let teruggegevca. SlURSt! - SRIH lil—Uil I 1 HBIIBBBIIHIBHEI!J*^*<>«B8!®B«ÈS»0a88B SBBB!B«BBHaBB»**4!iBBBBB^iSBtlBB

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1