10 JARIG BESTAAN - - - Landbouwweekblad Oorzaken der Landbouw- krisis en Hulpmiddelen. Redt U Zeiven Over Castorrex Wetgeving 1919 - Stad Aalst -1929 Kleinveeteelt UÜJ-JLJüü ZONDAG 4 AUGUSTUS 1929 Frijn 20 centiem I Ide JAARGANG Nr 553 Arbeid adelt Abonnementsprijs i 10,00 fra.uk 's jasten. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Vest its dosr de Landbouwers Maatschappelijke Vraagstukken Laten wij eens eventjes van nabij on derzoeken, welke de hoofdoorzaken zijn der landbouwkrisis, die, zooals we het in voorgaande uiteenzetting aantoonden, in al de Europeesche landbouwlanden, als 'n algemeen verschijnsel oprijst. 't Is een stellig feit dat deze algemeene krisis volstrekt niet te wijten is aan een deficit of tekort van productie, aange zien de huidige landbouwvoortbrengst merkelijk hooger staat dan de vóóroor- logsche. Immers bij een eenvoudige vergelij king met de toestanden in 1913 besta- tigt men althans 'n sterken aangroei der bezaaide graanoppervlakten, gepaard met 'n evenredige opbrengstvermeerde ring. Vóór den oorlog bedroeg de we reldopbrengst van graan 1.029 millioen kwintalen, terwijl de huidige opbrengst ruim 1.150 millioen kwintalen bereikt. Bij den veestapel is eveneens 'n sterke vermeerdering aan te stippen vóór den oorlog geraamd op ongeveer 502 mil lioen stuks, telt deze er thans ruim 550 millioen stuks Deze beschouwingen leiden er toe vrijer te besluiten dat de landbouw op productiegebied er merkelijk is op voor uit gegaan, bij zooverre dat hij althans lijdt onder eene gedeeltelijke overpro ductie. Nu al is deze overproductie slechts gedeeltelik,toch verlieze men niet uit het oog, dat ze even zoo groote nadeelen met zich sleurt, als een te kort van voort- brengst. Immers wordt een of ander landbouw product in al te sterke mate voortge bracht, dan beteekent zulks onmiddeiijk 'n daling der verkoopsprijzen en levert zulks bovendien heel wat moeilijkheden om de waar aan den man te kunnen brengen. Er dient dan klaarblijkend uit gezien naar nieuwe afzetgebieden, iets wat langs om moeilijker wordt en meer maals opzettelijk en stelselmatig ge dwarsboomd wordt door de verkeerde haadelspolitiek der vreemde landen. De systematische verhooging der tol rechten in Frankrijk, Italië, Duitschland. en nu onlangs in Amerika hebben hier aan zonder twijfel erge schuld. Wanneer dergelijke protectionistische maatregelen in den vreemde hoogtij vie ren, dan kan een land gelijk het onze, dat op vrijhandel is aangewezen, onmogelijk de mededinging het hoofd bieden en wordt onze uitvoer verlamd en belem merd. Welnu, zoo uit hoofde van verhoo gingen der tolrechten, den afzet onzer landbouwproducten niet meer op nor male wijze kan gebeuren, dan heeft zulks andermaal als noodlottig gevolg, dat we binnen eigen grenzen lijden aan "over productie,, die dan bij slot van rekening op onze inlandsche markten dient afge zet aan min loonende en zelfs zeer lage prijzen, die dan voor den voortbrenger meermaals neerkomen op een zuiver ver lies, waarbij hij dan moeite, arbeid op den hoop toe inschiet. Rekening gehouden met de jammer lijke toestanden door de vreemde afzet gebieden geschapen, is het voor den vooruitziender landbouwer een noodza kelijkheid van het allergrootste belang gewarden zijn landbouwproductie gelei delijk aan te passen aan de verbruiks- nocdwendigheden. Hebben w' er destijds niet herhaalde lijk en met nadruk op gewezen, dat het voor den boer heel wat geraadzamer en voordeeliger was dezen of genen tak van zijn landbouwbedrijf tijdelijk stop te zetten of minstens toch gedeeltelijk in te krimpen, omdat de uitbating ervan hem op dit oogenblik noodzakelijk tot verlies leidde. Wij hebben hier enkel te herin neren aan onze doorgedreven campagne ten bate van vetmesters, suikerbeetplan- ters. en paardenfokkers welke in de laat ste jaren de scherpste krisis hebben door worsteld en er duchtig de broek aan schrurden. Er we vragen ons met recht en reden af, of de kweekers van vroege aardap pelen. wier aantal hier zoowel als elders in reuzenmate toenam er ook op hunne beurt geen lepel zullen van biunen heb ben, nu ze dit jaar hunne productie aan spotgoedkoopen prijs moeten afstaan. Bij onze omreis van deze week in de Mechelsche omgeving, vernamen we eveneens dat het aantal bezaaide wit- loofvelden dit jaar in zeer sterke mate heeft toegenomen. Zoodat hier even eens voor 'ri overproductie erg te vree zen valt, iets wat wellicht andermaal 'n gevoeligen weerslag zal hebben op de handels prijzen van deze voortbrengst. Daarenboven verlieze men niet uit het oog, dat zoo de handelsprijzen onzer producten in sterke mate verminderen, de voortbrengingskosten daarentegen op even gevoelige wijze verhoogen pacht, grondstoffen, meststoffen, land- bouwmacbienen, dagloonen staan op verrena niet meer in evenredige verhou ding tot de bereikte verkoopsprijzen, zoodat de winsten, die men redelijker wijze van zijne uitbating mag verwach ten, er geweldig onder lijden en zich meermaals omzetten in een zuiver verlies. Ten einde dan deze krisis te verhelpen dienen doeltreffende hulpmiddelen aan gewend te worden. En in allereerste plaats zullen de pogingen strekken tot het aanpassen van den prijs der land- bouwvoortbrengselen aan den kostprijs hunner productie, met a. w. zal de land bouwer er naar streven om goedkooper voort te brengen. Voor wat de productievermeerdering betreft, is het tevens van overwegens belang dat deze het verbruik niet over- treffe. Dat de degelijke vakopleiding van den landbouwer, gepaard met flinke sa menwerking en organisatie hierin ruime mate zullen bijdragen hoeft vast geen betoog. Wet. een bijzonder fonds inrichtend tot onderstand aan de gebrekkelijken verminkten. en Onze naoorlogsche wetgeving ken merkt zich door het streven om de be staansvoorwaarden van den min be- goeden stand te verbeteren en de zwak- sten der samenleving te beschermen tegen de ongevallen des levens. Een gansch stelsel van sociale wet ten zag het licht. Sommige schrijven de onmisbare voorbehoedsmaatregelen voor om de ongevallen en de ellende te voorkomen. Aldus kunnen wij noemen de wetten tot regeling der ongezonde en gevaarlijke nijverheidsinrichtingen, van de arbeidsvoorwaarden, tot bestrij ding der woningkrotten en der besmet telijke ziekten, de wettfen en openbare instellingen tot bevordering van het volksonderwijs en het vakonderwijs. Andere wetten integendeel zijn ge grondvest op het begrip van verzeke ring in dezen zin dat zij den min begoe- den willen behoeden tegen de kwade gevolgen van allerlei risicos en den ouderdom. Als dusdanig kunnen wij vermelden de wet op de verplichte verzekering tegen de werkongevallen, op de verzekering tegen werkeloosheid, de wetgeving op de compensatiekassen voor gezinsvergoedingen enz De wet welke wij hier toelichten be kleedt haar eigen plaats omdat zij ge baseerd is op het begrip van den maat- schappelijken bijstand, als dusdanig leunt zij aan bij onze vroegere wetgeving op de commissiën van openbaren onder stand en dezer werking en is er de aan vulling van. Onze hedendaagsche be grippen van naastenliefde en onderling hulpbetoon leggen de samenleving de verplichting op bijstand te verleenen aan de ongelukkigen die sinds hunne geboorte door gebreken of kwalen zijn aangetast die hen niet toelaten in hun eigen onderhoud te voorzien en zelfs de noodige voorzorgsmaatregelen te tref fen tegen de kwade gevolgen des le vens. De plichten der gemeenschap tegen over die ongelukkigen berusten op het feit dat de gebrekkelijkheid waardoor zij zijn aangetast, niet zelden het gevolg is der slechte maatschappelijke inrich ting van de vroegere tijden, waarbij heele generaties, bij gebrek aan vol doende. voeding en tengevolge van on gezonde huisvesting en arbeidsvoor waarden verkwijnden. Voegen wij erbij dat de menschlievendheid overigens een der grondslagen moet zijn van elke be schaafde samenleving. Welk is het doel der nieuwe wet De wet richt een bijzonder fonds in waaruiteen jaarlijksche tegemoetkoming of hulpgeld zal worden verleend aan de gebrekkelijken en de verminkten, de geboren gebrekkigen, de blinden, de dooven en de stommen die de door de wet gestelde vereischten vervullen. De wet voegt er dadelijk bij dat de werklieden die als slachtoffer van een ongeval dc arbeidsongevallen-wet mo gen inroepen, van de voordeelen der nieuwe wet worden uitgesloten. Daaruit mogen wij besluiten wat be treft het landbouwbedrijf, dat de werk lieden die een voldoende werkonbe kwaamheid oploopen tengevolge van een ongeval in landbouwondernemin gen waar min dan drie werklieden werk lieden werkzaam zijn, gerechtigd zijn de toepassing in te roepen der nieuwe wet indien zij de hieronder opgegeven voorwaarden vervullen. Een ongeval opgeloopen in landbouwbedrijven met drie en meer werklieden integendeel, zou aanleiding geven tot toepassing der wet op de arbeidsongevallen en volgens dezer voorschriften dienen vergoed. Op te merken dat de slachtoffers van een ongeval zooals voorheen zich moe ten wenden tot den burgerlijk verant woordelijken persoon, om hem te ver plichten hun eene vergoeding te beta len in evenredigheid met het berokkend nadeel en dat zoo die vergoeding toe reikend is zij geen aanspraak kunnen maken op de voordeelen der nieuwe wet. Het bedrag der jaarlijksche tegemoet koming. De onderstand wordt berekend op de basis van 2250 fr. in evenredigheid met den graad der invaliditeit. El?n invalidi teit of werkonbekwaamheid van 100 ®/0 (volledige onbekwaamheid) geeft dus recht op 2250 fr. per jaar, eene van 30 op 675 fr., welke het laagste be drag is dat wordt verleend. Deze tegemoetkoming is onafstaan- baar en niet voor beslag vatbaar, be halve uit hoofde der wettelijke onder houdsplicht. Ingeval de verkrijger der tegemoetkoming in een gesticht voor beroepsopleiding of beroepsheroplei- ding wordt opgenomen of dergelijk ge- j sticht bezoekt, kan een gedeelte van het hulpgeld aan deze instelling worden toe gekend volgens de regels te bepalen bij koninklijk besluit te nemen op advies der officiëele commissie van tegemoet komingen aan de gebrekkelijken en ver minkten. Voorwaarden te vervullen door de gebrekkelijken en verminkten om aan spraak te hebben op de tegemoetko ming. Zij moeten 1. Belg zijn en in België verblijven 2. Ten minste 14 jaar oud zijn 3. Behoeftig zijn 4. Een bestendige werkonbekwaam- bezitten van minstens 30 ten honderd 5. Aanvaarden zoo de omstandighe den het toelaten zich aan een beroeps opleiding of heropleiding te onderwer pen. De behoeftigheid wordt door de be voegde commissie vastgesteld volgens de regels aangenomen door de voor- zorgs- en steunkas inzake bijzondere toelagen ten behoeve van sommige ca tegorieën van door arbeidsongevallen getroflFenen. Te vervullen pleegvormen. De belanghebbenden moeten 1) hun ne aanvraag om de tegemoetkoming in dienen op een speciaal formulier, dat te verkrijgen is op het gemeentehuis. Zij moeten dit formulier van aanvraag zorgvuldig invullen en samen met de volgende stukken overmaken aan den burgemeester der gemeente waar zij hun wettige woonplaats hebben a) een uittreksel der geboorteakte van den gebrekkelijke of verminkte b) een ge neeskundig getuigschrift afgeleverd door den dokter gekozen door den aanvra ger hetwelk de volledige beschrijving geeft der gebrekkelijkheid en het daar uit voortspruitende percentage van werkonbekwaamheid. Dit getuigschrift dient door den betrokken geneesheer j onderteekend. De aanvrager kan dit formulier van geneeskundig getuigschrift kosteloos bekomen ten gemeentehuis. 2) De burgemeester moet de aanvra gers een ontvangstbewijs hunner aan vraag overhandigen en deze binnen de acht dagen overmaken aan den contro leur der rechfstreeksche belastingen die zijn advies geeft betreffende het inko men van den aanvrager en in voorko mend geval van zijne ouders, tijdens het jaar voorgaande aan den datum waarop de aanvraag werd ingediend. 3) De controleur der belastingen moet het dossier der aanvraag ten laatste bin nen de vijftien dagen overmaken aan den voorzitter van de Commissie van tegemoetkomingen aan de gebrekkelij ken en de verminkten, 79, Tweekerken- straat, Brussel. 4) Deze commissie onderzoekt of de door de wet gestelde voorwaarden door den aanvrager zijn vervuld en beslist over het toekennen en het bedrag der vergoeding. De beslissingen van de commissie zijn niet voor beroep vatbaar. Nochtans mo gen zij worden herzien binnen den termijn van één jaar van af den datum waarop zij worden getroffen. De herziening ge schiedt hetzij van ambtswege door de commissie, hetzij op verzoek van de belanghebbenden wier klacht gegrond werd erkend. Alle stukken, volmachten, kwijtingen, getuigschriften in verband met de uit voering van deze wet worden kosteloos afgeleverd, van zegel en griffierechten vrijgesteld en van registratie ontslagen. Datum waarop de nieuwe wet in wer king is getreden De wet is van kracht geworden op 1 Juli 1.1. De personen die vóór dezen datum hunne aanvraag indienden hetzij aan het Ministerie van Nijverheid en Arbeid, hetzij aan den voorzitter der Voorzorgs- en Onderstandskas, 79, Twee Kerkenstraat, hetzij aan den voor zitter der commissie van tegemoetko mingen voor gebrekkelijken en vermink ten of op elke andere wijze, moeten lunne aanvraag hernieuwen overeen- comstig de hooger uiteengezette wijze. Zoodra het dossier der aanvraag in het oezit is van den Dienst ten bate der gebrekkelijken en verminkten zal deze er den aanvrager ontvangst van mel den, doch de aanvragers worden door het Ministerie verzocht niet aan hunne aanvraag te herinneren om het onder zoek der dossiers niet te vertragen. Door welke bijdragen wordt het fonds ten bate der gebrekkelijken en vermink ten gevormd Dit fonds wordt gevormd door den Staat voor een bedrag van 4/8 der geza menlijke uitgave, door de provinciën voor 2/8 en door de gemeenten voor 2/8 der uitgaven. De gemeenten kunnen aan de commissiën voor openbaren on derstand de terugbetaling van hare bij drage vragen. Het aandeel van de provinciën en de gemeenten wordt telken jare berekend naar verhouding van den wezenlijken last waardoor hunne onderhoorigen het bijzonder fonds hebben bezwaard. De nieuwe wet en haar verband met de ongevallen verzekering in het land bouwbedrijf. Uit de toelichting hooger gegeven blijkt dat de nieuwe wet onze landbou wers geenszins ontslaat zich te verzeke ren tegen de ongevallen die zich aan hun werkpersoneel of aan derde perso nen kunnen voorkomen, tijdens of uit oorzaak der uitoefening van hun bedrijf. De landbouwondernemingen met drie bestendige werklieden en meer zijn door de wet op de werkongevallen verplicht hen personeel te verzekeren. De land bouwers die een geringer bedrijf uitbaten hebben er alle voordeel bij. Een werk ongeval waarvan een hunner werklie den of een derde persoon slachtoffer valt, kan indien de landbouwer bur gerlijk verantwoordelijk wordt verklaard zijn ondergang veroorzaken. Waarom zou de landbouwer als be drijfshoofd zich zelf niet verzekeren te gen ongevallen Zijn arbeidskracht is toch het belangrijkste kapitaal, de g& wichtigsce factor voor den voorspoec van het bedrijf. Vallen zijne armen stil, ontbreekt zijne leiding, dan is gansch het bedrijf ont redderd. Onze landbouwers denken dus goec na over de belangrijke voordeelen eener ongevallen-verzekering voor hen zeli: en voor hun werkpersoneel 1 De verze keringsmaatschappij van Redt U Zei ven biedt hun uiterst voordeelige ta rieven voor ongevallen-verzekering bij zonder aangepast aan de noodwendig heden van het landbouwbedrijf. Voor zichtigheid hoe verre gedreven ook, kan J niet altijd vrijwaren voor ongevallen die voor U noodlottig kunnen zijn. Landbouwers, denkt tijdig na en vraagt in uw eigen belang nog heden de tarieven en voorwaarden aan de Onge vallenverzekering van Redt U Zeiven, 3rabantstraat, 53, Aalst. u De Landbouwersvereeniging viert haar op Zondag 22 September 1929. FEESTWIJZER Te 10 uur. Vlaggewijding. Te 11 uur, Ontvangst ten stad- huize. Te 12 uur, Banket, Te 14 uur. Optocht. Te 16 uur. Algemeene Feest- vergadering. Te 17 uur. Muziekuitvoeringen Te 18 uur. Beiaardconcert. Te 20 uur. Gezellig Samenzijn. Verlichting van 't lokaal. Iedereen staat er in bewondering voor Voor wat zult U misschien zeg gen. Voor een konijn als 't U belieft, t Moet dan voorzeker iets buitenge woons zij Oprechtde Castorrex is een coaijn dat we hier in ons land nog niet veel aantreffen, maar dat in Frankrijk, Duitschland, Engeland, Zwitserland reeds zeer verspreid is. Waar komt het vandaan of wie heeft het eerst Rexen gehad De eer hiervan komt toe aan en den Eerwaarden Heer Gillet, wonende in een klein dorp van het Fransch departement der Sarthe, waar ook het zoo beruchte kamp van Auvours gelegen is. Ziehier hoe hij er toegekomen is. Er is misschien geen enkel domein, waar de belanghebbenden zooveel verrassingen kunnen beleven als bij het kweeken van konijnen. Zoo vond ik, niet lang gele den nog, in een nest van Chinchilla's, twee jongen waarvan het haar veel fij ner was dan van de andere, het geleek beter op dit van het parelgrijs van Hal, dan wel eigenl(jk op dat van Chinchilla. Ongelukkiglijk het waren twee voed sters en daarom ook heb ik ze dan maar met de overige verkocht. Wat bij mij gebeurd is, zult U misschien ook al on dervonden hebben. Hoe dikwijls toch valt het niet voor dat men in een of an der nest een of meer jongen aantreft, die achterlijk en teer zijn, terwijl ze bijna haarloos zijn op het oogenblik der ge boorte. 't Öpkweeken niet waard zeg gen vele menschen als ze wat groette bereikt hebben moeten ze de pot in, om er uit voort te telen, niets te maken. De Eerwaarde Heer Gillet, die heeft er zoo niet over geoordeeld, 't Was misschien louter toeval, zult ge zeggen. In alle ge val om zijn nieuwsgierigheid te voldoen heeft hij twee dergelijke konijnen met elkander gekruist, en al de jongen die er van voortkwamen, vertoonden de zelfde kenteekens, 't is te zeggen, ze had den geen lange haren. U moet weten dat een gewoon konijn om 't even van welk ras, twee haarsoorten heeftde eene lang, hard, dik en stevig, zelfs een weinig stijf, dat men dan gewoonlijk jarres of bovenhaar heet en het tweede kort, dicht, zacht en zeer fijn dat men duvet of dons heet. Sedert twee drie jaar bestaat er een konijn dat maar een soort van haar heeft, enkel dons of du- vet en dat konijn draagt nu den naam van Catorrex. Dokters, veearts, ingenieurs en voor drachtgevers in een woord, heel de we tenschappelijke wereld houdt zich bezig met dit zonderling konijn. Ze hebben wel al de wetten der levensleer, al de theoriën der dierkunde en ziektekunde uit te diepen, ze hebben zich tot heden sasKjagggjsailëji saaofië»9!«ucöör SMMiUUÜUUUUaEBÜUIUliUWUU. pn™ De medewerker» i£a verantwoordelijk veer hes borage* Oaqeteekeele atakke* worde* «lef opgeaorae*. Niet opgeaome» haod3chriftee worde* alet teroggegevee. t* HUI

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1