10-JARIG BESTAAN mmsm DE VIERING De Landvlucht j Een Volmakingscursus van w Redt U Zei ven» Tuinbouw SB ZONDAG 18 AUGUSTUS 1929 Prijs 20 centiem li de JAARGANG Nr 555 Arbeid adelt AbuiujementsprtH t 10,90 frank V Men schrijft in op ons Bureel en op alle mwtkflfltmee Aaukondigingen volgens akkoord. Bu*eri en Redaküe t BRABANTSTRAAT. 53. AALST Veraes; woordelijke Opsteller s ORTAIRE CAUDRON, Aalst. t)e medtwerfcer» i'Ja veraatwoarddQk v»*f ha» bQdragca. Oageteekeade ftnkkea "»<-,fde» «let opgeawsca. Niet opgt*ota<t» haadsefcrifte» worde» ieraqgegsvea. Vfiöf «a da«r ds Landbouwers van het Nog enkele weken scheiden ons van den zóó vurig betrachten dag van 22 September, waarop we de herden king van het 10-jarig bestaan onzer landbouwersvereeniging met allen mo gelijken luister zullen vieren. Zooals wij er in ons hoofdartikel van Zondag jongstleden reeds met nadruk op wezen, moet en zal ons jubelfeest uitgroeien tot 'n grootsche, indrukwek kende betooging van Redt U Zeiven, ter eere van hare Stichters-baanbre kers, van hare Bestuursleden en van alle Medewerkers van 't eerste uur en van den huidigen dage Daarom ook doen we van nu af reeds 'n warmen en dringenden oproep tot het bestuur van elke plaatselijke afdee- ling, opdat ze onmiddellijk de noodige maatregelen zouden treffen, om elk in hun werkkring de deelname aan de feestelijkheden van 22 September a.s. tijdig voor te bereiden en aldus het wel- lukken ervan te verzekeren. Te dien einde verzoekt het uitvoe rend feestkomiteit het plaatselijk bestuur van elke afdeeling, zonder uitstel hunne leden in algemeene vergadering bijeen te roepen met aan de dagorde Bespreking en regeling van de deelname der afdeeling aan het jubel en vlaggefeest Onze Kunstplakbrief. De kunstplakbrief meesterwerk van den jeugdigen teekenaar Herman Verbaere, uit Wetteren werd reeds in verscheidene exemplaren naar elke afdeeling verzonden, om er in magazijn, lokaal en bijzonderste koffiehuizen uit gehangen te worden. Het mag wel de moeite waard heeten hem eens van na bij te bewonderen, 't Geldt hier overi gens niet het doodgewoon, banale affiche zooals men er gewoonlijk te zien krijgt, maar wel 'n kunsttafereel in den volsten zin van 't woord, waar de knappe artist lijn, kleur en opvatting meesterlijk wist samen te brengen en uit te werken tot 'n prachtige uitbeelding van ons Feest. Wij hebben dan ook niet geaarzeld er eene verkleinde uitvoering van te bestellen tot versiering van den omslag der pracht-brochuur, welke we eerlang zullen laten verschijnen over Het ontstaan en de verdere ontwikkeling van onze landbouwersvereeniging "Redt U Zeiven De feestwijzer, onderaan den kunst plakbrief geplaatst, vermeldt onder meer: De Vlaggewijding. Wij meenen van nu af reeds te mogen mededeelen dat de vlag, teekening van den kunstenaar Jef Van Leemputte, uit Antwerpen, onder wiens leiding ze al thans wordt uitgevoerd, uw aller ver wachting verre zal overtreffen. Wij willen terloops aanstippen dat ze door den kunstenaar zelf van nu af reeds gevraagd werd om meê te dingen in de internationale vlaggetentoonstelling van 1930 te Antwerpen. Zulks alleen zegt u genoeg dat onze vlag aangekocht met de giftpennin gen van al onze leden in rijkheid van kleurschakeering evenals in pracht van uitbeelding 'n echt meesterstuk zal zijn, waarover we met recht en reden fier zullen zijn. De plechtige wijding zal plaats heb ben in de hoofdkerk van Sint Martinus, tijdens de solemneele Mis, te 10 uur. Bij deze plechtigheid wenschen we zoo veel volk mogelijk, leden en bijzonder bestuursleden der afdeelingen, aanwezig te zien. Banket. Het banket zal plaats grijpen in de feestzaal van ons lokaal en stipt te 12 u. aanvangen. De spreekbeurten zullen op voorhand door het feestkomiteit gere geld worden. De deelneming aan het banket ge beurt bij uitnoodiging van de vreemde afgevaardigden en bij inschrijving voor deze onzer leden die er wenschen deel aan te nemen. De inschrijvingsprijs is bepaald op 25 fr. Ten einde het feestkomiteit in de mogelijkheid te stellen bij tijds de noo dige schikkingen te treffen, dient de in schrijving tot deelname uiterlijk vóór 5" September gedaan in de bureelen van "Redt U Zeiven,, of in 't lokaal, Groote Markt. Na dien datum kunnen, onder geen voorwendsel, nog inschrijvingen meer aanvaard worden. In het lokaal zal er aan het buffet nog andere gelegenheid zijn om een stukje te eten. Optocht. De stoet, welke de voornaamste stra ten der stad Aalst zal doortrekken, moet vooral indruk verwekken door z'n ge talsterkte. Hij zal stipt om 2 u. namid dag gevormd worden op de Boter- en Hopmarkt ten einde zich om 2,30 u. in beweging te stellen. De plaatselijke besturen hebben er dus voor te zorgen en de noodige maatrege len te treffen, opdat al hunne leden zon der een enkele uitzondering bij tijds zou den aankomen. Wij herhalen het nog maals bij den optocht mag niemand ontbreken Elk overtuigd "Redt U Zei ver,, weze dus op post Muziekkorpsen. Verscheidene muziekkorpsen stuurden reeds hunne toedreding. Anderen lieten echter nog niets weten. We dringen nogmaals aan bij de plaatselijke Bestu ren, opdat ze, zonder verderen uitstel desaangaande eene bepaalde beslissing zouden treffen, ten einde het feestkomi teit in de mogelijkheid te stellen de noo dige schikkingen te treffen voor wat hunne ranschikking in den optocht en de de uitvoering van concerten Betreft. Algemeene Vergadering. De stoet zal ontbonden worden op de eerekoer van 't stadhuis, waar onmidde- lijk de algemeene feestvergadering zal plaats grijpen, tijdens dewelke een gansch bijzondere hulde zal gebracht worden aan onze hooggewaardeerde lei ders. De feestrede zal uitgesproken wor- den door den heer Akkermans, Gezellig Samenzijn. Na de muziekuitvoeringen en het Beiaardconcert, houden we een gezellig en leutig samenzijn in ons lokaal hetwelk te dier gelegenheid prachtig zal verlicht wezen. Het Bestuur onzer Jeugdafdee- ling nam het op zich ons op 'n lekker en lustig feest te vergasten. Dus mogen we ons aan iets puiks verwachten 22 September a. s. weze en blijve voor elk "Redt U Zeiver,, 'n Onvergetelijke Hoogdag 1 'n Gulhartige Kermisdag Maatschappelijke Vraagstukken a) de uitbreiding der landbouwgron den door een doelmatige regeeringspoli- tiek tot bevordering der ontginning en afwatering der woeste en moerassige gronden (zie ons nummer van 10 Maart b) de verhooging der landbouwpro ductie door invoering en verspreiding van wetenschappelijke uitbatingsmetho den. Die werking moet steunen op een breed opgevatte landbouwpolitiek der Openbare besturen met voldoende toe lagen ten voordeele der begrooting van landbouw c) afdoende bescherming tegen wild- schade d) de degelijke inrichting der ministe- rieele diensten tot bevordering der land- bouwvoortbrengst e) het herstel en behoorlijk onderhoud der landelijke wegenis. Nog tal van andere maatregelen zijn uiterst geschikt om de winstgevendheid van het landbouwbedrijf te vermeerde reu wij gaan ze beknopt in overzicht ne- (4' Bijdrage) Oorzaken en bestrijdingsmiddelen. In onze nummers van 10 Maart, 31 Maart en 14 April hebben wij aan het gewichtig maatschappeiijk verschijnsel der landvlucht enkele beschouwingen gewijd, welke wij hebben onderbroken om de aandacht onzer lezers te vestigen op meer actueele aangelegenheden zoo als de pachtkwestie en de wet tot bij stand aan de gebrekkelijkenen vermink ten. Daar "De Koornbloem,, thans z(jne lezers breedvoerig heeft ingelicht betref fende de beteekenis dezer nieuwe wet ten hervatten wij het onderwerp in hoofding vermeld omdat het nauw verband houdt met de toekomst en de ontwikkeling van het landbouwbe drijf. Men heeft ons de opmerking ge maakt dat onze uiteenzetting veel gelij kenis vertoont met eene bijdrage over landbouweconomie in 't algemeen. Dit kan ons inziens moeilijk anders, omdat gansch het landbouwvraagstuk be- heerscht wordt door de vraag Hoe maken wij het landbouwbedrijf voldoen de winstgevend en het landelijk leven voldoende aantrekkelijk om de boeren gezinnen in het midden waar zij ont staan zijn te behouden en te voorkomen dat zij naar andere bedrijven overgaan. Zooals wij in onze vorige bijdragen uitwezen vertoont de oplossing die aan die vraag dient gegeven een economisch uitzicht en een sociaal of maatschappe lijk uitzicht. Het landbouwbedrijf winstgevend maken veronderstelt immers de aanwen ding van middelen die van aard zijn de opbrengsten te verhoogen en de pro ductiekosten zoo laag mogelijk te hou den of in een woord de toepassing van economische maatregelen. Als dusdanig hebben wij aangehaald men Behoorlijke, ruiming der niet bevaarbare en vlotbare waterloopen. Wij leven nog steeds onder de ver ouderde wet van 7 Mei 1877 die aan de boordeigenaars de verplichting oplegt, onder toezicht de gemeentebesturen de ruimings- en onderhoudswerken uit te voeren. Jarenlange ondervinding heeft de nadeelige gevolgen van die regeling bewezen Geene of onbeduidende ruimingswer- ken met het noodlottig gevolg dat tal rijke landerijen en weide bij regen onder water staan, dat vruchtbare gronden verzuren en tot moerassen worden her schapen en dat aanzienlijke hoeveelhe den meststoffen door het water worden meegespoeld en verloren gaan. Sinds 1921 werden er verscheidene voorstellen ingediend om in dezen uiter sten nadeeligen toestand voor den land bouw te verhelpen. Zij kwamen niet aan de beurt voor bespreking, dan wanneer redevoeringen en bespreking uren lang werden besteed aan vraagstukken van meer dan ondergeschikt belang. Wij wenschen hier niet uiteen te zet ten welke hervorming zonder verwijl dienen gebracht aan onze wetgeving op de niet bevaarbare en niet vlotbare wa terloopen, daar wij dit onderwerp ten gepasten tijd omstandig in ons blad zul len behandelen, wij kunnen hier echter in een paar woorden de noodige verbe teringsmaatregelen samenvatten Wij wenschen 1) een nieuwe en ra- tioneele rangschikking onzer niet be vaarbare en niet vlotbare waterwegen volgens hun huidig stroomgebied en het belang der werken die vereischt zijn voor hunne ruiming en hun onderhoud 2) de uitvoering der ruimingswerken op regelmatige tijdstippen door de gemeen tebesturen onder streng toezicht der provinciale overheid, Doelmatige wetgeving tot versterking en onderhoud der dijken De gruwelijke overstroomingsramp welke het Vlaamsche land over enkelen tijd nog heeft geteisterd, ligt nog te versch in eenieders geheugen opdat wij hier de noodlottige gevolgen beschrijven waartoe de zorgeloosheid bij het onder houd der dijken onzer bevaarbare wa terloopen kan leiden. Reeds in ons nummer van 6 Januari, hebben wij de oorzaken dezer vreeselijke ramp ontleed en aangetoond, dat onze verouderde wetgeving welke het onder houd der dijken zonder voldoende toe zicht overlaat aan de gebrekkig wer kende Wateringen, de voornaamste oorzaak is van de diepe ellende en de onmetelijke schade welke de bevolking der Scheldevallei heeft geleden. Als on misbare maatregel om in de toekomst dergelijke rampen te voorkomen, hebben wij vooruitgezetde uitvoering der on- derhouds- en verbeteringswerken aan de dijken op te dragen aan den Dienst der Waterwerken bij het Ministerie van Openbare Werken en een bestendig toezicht over den staat der dijken, door de gewestelijke ingenieurs en toezichters van dien dienst. Sindsdien vernamen wij uit de bladen dat een officieele commissie opdracht kreeg de hervorming onzer wetgeving op het onderhoud der dijken te bestu- deeren. Tot welke besluiten die commis sie gekomen is werd tot heden niet be kend gemaakt. Nochtans is het meer dan tijd dat er handelend wordt opge treden, daar het slechte seizoen stilaan nadert en onze bevolking met nieuwe rampen bedreigt. Onze ijverige land bouwbevolking heeft het recht teeischen dat de openbare overheden niets onge daan laten om haar te behoeden tegen rampen die op enkele uren tijds jaren- langen arbeid en geldelijke offers onge daan maken en haar ondergang veroor zaken. Regeeringsmaatregelen tot hergroe peering der landerijen. De landerijen liggen vooral in het Vlaamsche land zoo verbrokkeld, dat 't zeer moeilijk is in menig geval ze doel matig te bewerken. Dat de uitbating van verbrokkelde ver uiteenliggende gronden veel tijdverlies en aanzienlijk productiekosten meebrengt hoeft geen betoog. De hergroepeering der lande rijen door ruiling tusschen de belang hebbende eigenaars, zou dan ook zeer nuttige uitslagen geven tot bevordering van de landbouwvoortbrengst. Doch de huidige fiscale rechten (7,80 fr. °/0 regi stratie -j- 1,80 fr. °/o 9,60 fr. op de verkoopswaarde van bet belangrijkste goed in de ruiling begrepen) verhinde ren volstrekt deze nuttige ruilingen. De heer Helleputte diende over enkele jaren een voorstel in ter Kamers van volksver tegenwoordigers waardoor vrijstelling van rechten werd toegestaan op de rui lingen van landbouwgronden. Dit be langrijk voorstel, zooals tal van andere ontwerpen ten bate van den landbouw genoot de eer in de kartons begraven te worden en kwam er nog niet uit te voorschijn. Maatregelen tot bevordering van den fruit wijn. Ons land voert aanzienlijke hoeveel heden wijn in uit het buitenland. Al deze wijnen zijn niet van puike hoedanigheid en kunnen voor een belangrijk gedeelte- vervangen worden door fruitwijn waar toe wij een groot gedeelte van onzen in- landschen fruitoogst voordeelig zouden kunnen aanwenden. Wanneer de oogst goed lukt, brengt België 3()0 millioen kilogram fruit per jaar voort. Daarvan wordt een derde verbruikt in het land, een derde uitge- voert naar het buitenland en een derde verspild. De Openbare Besturen zouden dus uitstekend werk verrichten door het vervaardigen van fruitwijn aan te moe digen. Het is een gezonde en aangena me drank wanneer hij op degelijke wijze is" voorbereid 1 Tot bevordering van de fruitwijnver- vaardiging zou het Ministerie van Landbouw lessen en voordrachten op groote schaal moeten inrichten tevens zou het Ministerie van Financiën de ac cijnsrechten op deinlandsche fruitwijnen merkelijk moeten verminderen, terwijl een scherp toezicht zou moeten uitgeoe fend worden om de vervalsching te be strijden en de behoorlijke hoedanigheid der inlandsche fruitwijnen te verzekeren. ('t Vervolgt). zoodanig dat noch wind, noch insecten, noch gelijk wat anders, in de mogelijk heid zijn deze bloemen te bevruchten met het stuifmeel van andere nauwver- wante verscheidenheden. De variëteit dienende als tegenproef wordt niet ingezakt en dusdanig kan deze bevrucht worden, 't zij door kruis bestuiving, 't zij door 't stuifmeel van andere nauwverwante variëteiten. Vol gende variëteiten van pruimen werden aan die proef onderworpen de Reine Claude Verte, de Washington en de Belle de Louvain. De Reine Claude Verte gaf 3 bevruchte bloemen in de zakjes en uit de zakjes 41. Ze is dus niet totaal zelfonvruchtbaar, doch grooten- deels. De Washington gaf 0 vruchten in de zakjes en 9 uiteen bewijs dat ze totaal onvruchtbaar is. De Belle de Lou vain gaf 29 pruimen in de zakjes en 34 eruit deze is dus zelfbevruchtbaar. Dergelijke proeven werden gedaan met de volgende variëteiten van appels Reinette du Canada, Bismarck en Cox- orange Peppin. Volgende verscheiden heden van kersen ondergingen hetzelf de lot en gaven In zakken zonder 150 157 10 26 5 7 - 300 2' Bijdrage) Een boomgaard in struikvorm aange legd verdient dus onze voorkeur. Wilt u een ander model. Dit vindt ge insge lijks in Holland zegde ons Mr Dufour. Hier zijn het uitsluitend Gold Reinetten, appelaars geplant op 8 m. van elkander en waar men als tusschenkultuur kweekt de Bramley's seedling en The Queen. U begrijpt dat een af stand van 8 m. te groot is en wanneer men hiertusschen dan een boompje zet en verder de ledige ruimte nog aan vult met stekel- en trosbessen, zooals de Hollander het doet, dan meen ik dat de grond zeer voordeelig uitgebaat is. Als stekelbessen vindt men daar Win- hams Industrie, Mistake en Crown Bob als trosbessen Versaillaise Rouge, Per fection, London Market, Fertile d'An- vers en The Comet. Mr Dufour deelde ons dan verder de uitslagen mede van proeven gedaan met het inzicht te bewijzen dat sommige variëteiten van pruimen, appels, kersen en krieken, peren enz. onvruchtbaar zijn of min vruchtbaar, wanneer ze door eigen stuifmeel bestoven worden om te bevruchten. Om dit te kunnen aantoo- nen moet men binst den bloeitijd de bloemen in zakjes hangen van neteldoek Early Rivers 36 Engelsche Meikriek 55 Reine Hortense 0 Abbesse de Mouland 0 Noordsche kriek 5 Bigarreau Napoleon 0 Ook peren Double Philippe en Cale- basse a la Reine werden beproefd en schenen beide zelfonbevruchtbaar. Het is zeer belangrijk met de uitsla gen van deze proeven vertrouwd te zija, bijzonder als men zinnens is nieuwe be plantingen te doen zoo kan men alleen staande boomen aantreffen waar men nooit vruchten zal op zien en die wan neer ze te midden van andere nauwver wante verscheidenheden zouden staan veel fruit zouden opleveren. Alvorens de praktische les in den tuin te geven, sprak Mr Dufour ook nog over de bestrijding der schildluizen met Carbolineum tegen 5 °/0van de appel made met een oplossing van Parijsch groen of loodarseniaat tegen 1 gr, per liter na den bloei toegepast. Een behan delde boom gaf 52 aangetaste appels tegen 264 op een nietbehandelde. Schurft bestrijdt men met bordeleesche of Cali- fornische pap de witziekte door zwa- vellever of solbar de amerikaansche meeldauw door burgondische pap, In den tuin kregen we een mekanische pomp te bewonderen die met drie, vier spuiten te gelijk de oplossingen welke dienen moeten tot het bestrijden van allerlei ziekten, met kracht en onder vorm van fijnen regen van onder tot boven in de kruin van hoogstammige boomen kon jagen. Voor groote tuinen als ze er te Vilvoorde een bezitten kan dergelijke stoompomp misschien wel haar interest opleveren, voor kleinere inrichtingen zijn die onkosten te groot en kan men het met een handpomp op een soort kruiwagen geplaatst en 3 spuiten te gelijk voedende, met nage noeg dezelfde kracht, ook gedaan krij gen. Deze pomp kost niet veel, is ge makkelijk te bewegen van den eenen boom naar den anderen en droeg dan ook de voorkeur van al de toehoorders mede. De variëteiten waarvan we hier boven spraken mochten we in een tuin aantreffen. Ons laatste bezoek werd gebracht aan de inpakkamer voor verzending van allerlei fruit naar in- en uitheemsche markten. Brachten we in Vilvoorde een leer rijke voormiddag door, de namiddag zou nog beter wezen, doch dit vertel ik liever in een volgend artikel. ■saai Aantal en verspreiding der Huisdieren over de wereld. Er zijn ongeveer een milliard en half koppen. Zij worden aldus verdeeld 580 millioen schapen, 150 millioen zwijnen, 120 millioen runddieren, 100 millioen geiten, 95 millioen paarden, 21 millioen buffels, 9 millioen ezels, 7 mil lioen muilezels, 2 millioen kemels enz. De Vereenigde Staten bezitten het grootste aantal varkens en paarden (50 en 25 millioen), Australië staat aan het hoofd voor het kweeken van schapen (88 millioen), dan volgt Argentina. JL wane j^taaof wgiaac—acvi* KxaawntHremt maamumwi auututv iAveMCBU.&T«*»ai ^«■■■■■■WHiiatasTOoaTii i^nii ri_»ii h ammmMaM» mïwMW'wtwr. TBn^iw.-mk'aBwnaiwMB^aaw^tt^ai./.^aai ■■^iNt.aiymiiiiwiijiiiiiiiiii «waai uiii Wtrwr.

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1