Het Ontstaan 10-JARIG BESTAAN i Landbouwweekblad ■snnnnBBBnB re Teelt van vroege Struik- boonen. Redt II Zeiven Het oogsten en bewaren van Fruit Een Volmakingscursus Groententeelt 1919 - Stad Aalst -1929 Fruitboomteelt ZONDAG 1 SEPTEMBER 1929 Priji 20 centiem 1 lde JAARGANG Nr "57 lepers ansch k alle Jelleni ngen vet. smee Per-} agden lienen so/ens were. SI en «■■ii He er neo :>.en. jker hie- org. .In E>en. j Arbeid adelt Abonnementsprijs i 10,00 frank '9 ja*rs. Mee schrift In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie 1 BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller 1 ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor os door de Landbouwers d stond izigheid iel >m een os om heil :t altijd ïacdigt zei hi >(j diet enkele glimll' iel vso ze er lik niet >et zijn Dnder- lankeSr en de verdere ontwikkeling van onze Landbouwersvereeniging REDT U ZELVEN Ziedaar de titel der brochuur. welke ter gelegenheid der viering van ons 10 jarig bestaan zal uitgegeven worden. Deze uitgave verschijnt ten gepasten tijde, gezien haar verheugend samentref fen met ons aanstaande Jubel- en Vlag- gefeest, waarvan ze het blijvend aan denken en de onvergetelijke herinnering zal wezen. Ook meenen we van nu af zonder overdrijving te mogen bevestigen dat dit keurwerkje waarvan de uitgave aan een vooraanstaande uitgeversfirma werd toevertrouwd tot in de kleinste bijzonderheden zal verzorgd wezeD, zoo dat het in den volsten zin van 't woord een pracht-editie mag genoemd wor den. In een mooi en sierlijk kunstkleedje gestoken, met keurigen omslag en even smaakvollen druk, zal het door z'n uiter- lijken vorm 'n echte luxe-uitgave wezen, waardig in elke boekerij de eereplaats te bekleeden. Onder oogpunt van inhoud van de pen der heeren C. V. en F. C. biedt het U een volledig en trouw ge schiedkundig overzicht vanaf het ont staan onzer vereeniging Redt li Zei ven met alles wat in haar schoot werd verwezenlijkt, in het tijdverloop van baar 10 jarig bestaan. Het inleidend woord van de hand van den heer Caudron Ort. stichter en hui dige bestuurder der vereeniging, hangt ons een levendig en nauwkeurig weer gegeven beeld op der landbouwtoestan- den door de tijden heen. Vooral de vóór- en naoorlogsche landbouwkrisis welke onze boeren te doorworstelen hadden vinden we er scherp en kleur rijk afgeteekend. Bij lezing dezer inlei dende bladzijden, voelt men algauw dat de steller ervan die ons de toestan den zóó innig trouw weet af te schilde ren en met zulke diep-bewuste kennis van zaken 'n rasechten boerenzoon is. wlen 't lief en 't leed zijner standgeno ten nauw aan 't harte liggen. Zij zijn de spontane uiting van de in nerlijke gevoelens van hem die al de toestanden van nabij heeft gekend, meê- geleefd en erin vergroeide. Zij getuigen van 'n vinnigen strijd om t zelfbestaan en van 'n taaie wilskracht tot verovering der vrijwording en ont voogding van onzen geliefkoosden boe renstand. Bij de volgende bladzijden hebben de schrijvers getracht, de werking te ont plooien der baanbrekers, en medestich ters van "Redt U Zeiven,,, die onze vereeniging wisten op te tillen tot n bloeiende, ideale landbouworganisatie. In klare, gemoedelijk en sappige taal opgesteld, zijn de schrijvers er vol ledig in geslaagd ons een klaar, trouw volledig overzicht te geven van alles wat er in den schoot der vereeniging werd tot stand gebracht vanaf haar jongste bestaan tot op het huidig ©ogen blik. Wij staan diep ontroerd en vol be wondering bij 't lezen der treffende bladzijden, die 'n levende en sprekende getuigenis afleggen van wat doorgedre ven wils- en werkkracht vermogen. Bij de lectuur gaat de belangstelling immer in een stijgend "crescendo,,, zoo dat men bij 't einde eener eerste lezing onmiddellijk den lust voelt opwellen tot herbeginnen. Daarenboven wordt de brochuur nog ruim aantrekkelijker gemaakt door de reeks prachtige fotoopnamen, welke er op speciale buitentekst bladen in voor komen en er 'n echte kunstuitgave van maken. Wij koesteren dan ook de stellige overtuiging dat het onder alle opzichten in den smaak zal vallen, van al dezen die het met onze landbouwbeweging wel meenen. Aan de ouderen biedt het de gunstige gelegenheid nogmaals het geheugen te ververschen aan de zoete herinneringen uit hun harden en taaien strijd. Aan de jongeren weze het een spiegel tot navolging en volharding. Voor twijfelaars, wantrouwigen of verdoolden, weze het een prikkelenden spoorslag tot vervoeging en versterking onzer steeds aangroeiende boeren- rangen. In die vaste overtuiging zenden we ons nederig werkje de wijde landbouw- wereld in, met de gulle hoop dat het zich in een algemeenen bijval zal verheu- Trouwens, zijn uiterst geringe prijs van 5 fr. per exemplaar (nauwelijks het bedrag der uitgeverskosten) stellen het in bereik van eenieders beurs. Wij betwijfelen dan ook geenszins, of eiken overtuigden "Redt U Zeiver,, zal zich aan dit buitenkansje willen ver gasten. Daar echter de uitgave op een be paald aantal exemplaren wordt getrok- keg, weze het geraadzaam de inschrij ving tijdig te laten geworden. Deze worden dan van nu af met het gestorte bedrag aanvaard, ten bureele der vereeniging, Brabantstraat 53, Aalst. Onder de meest winstgevende teelten van vervroegde groenten onder glas die nen zeker en vast de vroege struikboo- nen genoemd. Niet alleen verschaft deze teelt een loonende opbrengst, doch zij is daarenboven zeer gemakkelijk om uit voeren en mislukt uiterst zelden. We zullen dus in volgende regelen die teelt beschrijven Men bemerke vooraf dat w' ons niet gaan toeleggen op het voortbrengen van boontjes die reeds in April of Mei oogst- baar zijn. Om dèt te bekomen hoeft een speciale inrichting met verwarmingstoe stel dit valt reeds kostelijk. Temeer, bij aangejaagde teelt is veel vakkennis ver- eischt, en dan mislukt men weieens nog.. Indien wij er in gelukken boontjes voort te brengen die einde Juni- begin Juli oogstbaar zijn, hebben we ons doel bereikt. Belangrijke vraagwelke variëteit struikboon gaan we daartoe gebruiken In onze teelten zijn we steeds best gelukt met de Zwarte Belgische struikboon. Sedert jaren kweeken we ons eigen plantgoed van deze variëteit, en zeker mogen we bekennen dat, door toepas sen van zaadveredeling, we thans een variëteit bezitten die zeer vruchtbaar is. Keus van den grond. Het is algemeen gekend dat boonen een lossen, zelfs een lichten grond verkiezen. Alhoe wel voor den groei en de vruchtdraging namelijk veel voedstoffen vereischt zijn, bekommeren wij ons het meest om de minerale bemesting steeds gebruiken wij houtassche, die we lichtjes inwerken bij gebrek hieraan bezigen we superfos- faat en cloorpotasch (ongeveer 3 kgr. superfosfaat, en 1 1/2 kgr. kloorpotasch per are.) Beir geven we weinig, aange zien de boontjes geplant worden op een grond die, ofwel gedurende den Winter met een laag mest werd opgezet, ofwel op een plaats die 't vorig jaar een flinke laag stalmest ontving. Daarenboven, aangezien boonen de luchtstikstof kun nen opaemen, hoeven we met stikstofbe mesting heel voorzichtig te zijn. Planting. Het planten der struikboo- nen kan, ofwel rechtstreeks ter plaats, ofwel bij voorbereiding in potjes gedaan worden. A. Rechtstreeks ter plaats planten. Dit geschiedt in rijen die 35 cm. van elkander verwijderd zijn. In de rij wor den de boonen ongeveer 15 cm. van el kander gelegd, wanneer men jong en kiemkrachtig zaadgoed bezit. Onmid dellijk na de planting worden de ramen opgelegd. Deze manier van planten, al hoewel hoogst eenvoudig, wordt weinig toegepast, daar de boonen te veel nei ging hebben om spoedig het glas te bereiken. B. Planten in pot. Hiertoe gebruikt men potten van 10 tot 12 cm. middel lijn. Einde Maart, begin April (volgens het seizoen zulks toelaat) vult men deze potten tot twee-derden vol, met lossen, mulligen grond. Men lette er wel op dat deze aarde zeker niet nat en koud mag zijn'n weinig humus erin voortko mend van geteerd mest of verrotte bla deren, verbetert de natuurkundige eigenschappen van dezen grondte veel van deze stoffen leidt gemakkelijk tot verrotting der plantboonen. In eiken pot legt men 4 of 5 boonen, duwt ze in den De Landbouwersvereeniging viert haar op Zondag 22 September 1929. FEESTWIJZER Te 10 uur. Vlaggewijding. Te 11 uur. Ontvangst ten stad- huize. Te 12 uur. Banket. Te 14 uur. Optocht. Te 16 uur. Algemeene Feest- vergadering. Te 17 uur. Muziekuitvoeringen Te 18 uur. Beiaardconcert. Te 20 uur. Gezellig Samenzijn. Verlichting van 't lokaal. Belangrijk Bericht. De deelneming aan het banket ge beurt bij inschrijving der leden die er wenschen deel aan te nemen. De prijs is bepaald op 25 fr. (te storten bij de inschrijving). De toetredingen tot het banket moeten uiterlijk vóór 15 Septem ber gezonden worden naar onze buree- len te Aalst, Brabantstraat, 53. Na dien datum kunnen geene inschrijvingen meer aanvaard worden. lossen grond, bedekt ze nog met n laagje aarde en drukt een weinig aan. Zetten we nu die potten op eene plaats waar een regelmatige temperatuur van 15 tot 20 graden kan behouden wordenin druifserre of rechtstreeks onder koud glas in bak. Houden we den grond in de potten niet te droog immers tot kie ming van boonen is ook vocht noodig vermijdt nochtans te veel vocht: dat doet de plantboonen verrotten. Na enkele dagen bemerkt men dat de grond scheurt, en de boonen boven ko men. Wanneer het weder zacht en eenigszins warm is, laat men de lucht eens vrijelijk toedreden.... Zet de ramen op lucht, doch verwijdt de luchttrokken. Verwijdt ook alle hinderpalen voor het lichthoudt de ruiten goed zuiver en dek niet met materiaal dat het licht volledig afsluit. Wanneer de planten in pot ongeveer 10 tot 15 cm. hoogte bereiken wat gewoonlijk 3 weken na de planting be komen wordt, moeten ze uitgeplant wor den. Dit uitplanten geschiedt noodwen dig onder ramen. Van 20 April tot half Mei heeft men steeds eenige koude nach ten dan moeten de boonen zeker be schut zijn. De bak om de planting, de ra men op den bak en... alles is gered 1 Dit uitplanten onder koud glas ge schiedt weerom in rijeD van nagenoeg 35 cm. afstand. Zoo kunnen 4 rijen on der de eenruitersramen geplaatst, en er blijft voldoende ruimte tusschen de bui- tenrijën en de kisting. In de rijën plaatsen we de boonen op nagenoeg den zelfden afstand als de rijën j onderling. Aangezien elke struik 4 of 5 planten telt, zal de ruimte goed vol ge raken. Eenig aanbevelingen. 1° Wacht nooit te lang om planten uit de potten te ne men. Zijn de planten te groot geworden en de wortels te hard, dan hernemen ze moeilijk na de verplanting. 2° Zet de boonplanten wat dieper in den grond dan ze voorheen in de potten stonden. Ze mogen tot aan de zaadlobben inge dekt worden. 3° Houdt den aardkluit goed aaneen daarom giet men de pot ten vóór de ontplanting. 4° Na de verplanting is het geraadzaam eens goed te gieten dit bespoedigt het hernemen i der planten. Tijdens den groei zal men den grond tusschen de planten steeds goed los en luchtig houden. Is het noodig te begieten, dan gebruike men daartoe nooit ijskoud waterbeter is het, dit water eenige graden warmte te laten verkrijgen. Veel luchten, telkens het weder zulks toelaat, voorkomt het afsterven. Vooral tijdens den bloei is dit noodzakelijk werk. Wanneer einde Mei daar is, en geen gevaar voor nachtvorst nog te vreezen, mag het glas heelemaal afgenomen wor den. Indien het mogelijk is, houde men den bak nog rond de planten dit geeft nog beschutting, en houdt de planten goed recht bij windig weder. Het aanaarden der boonen is zeker ook aan te bevelen, doch zulks moet zoo vroegtijdig mogelijk geschieden. Volgens het weder meer of min mee valt, zal de oogst rond half Juni tot begin Juli aanvangen. Vroege boontjes moeten vroeg geplukt worden. Mits de voorzorg de planten niet los te rukken, kan de pluktijd 14 dagen tot 3 weken duren. Ongetwijfeld zal aldus de opbrengst zeer loonend zijn Het tijdstip van oogsten oefent een zeer belangrijken invloed uit op den smaak en de duurzaamheid der vruch ten. Een vrucht kan te vroeg, doch ook te laat geplukt worden. Te vroeg ge oogste zomer- of herfstvruchten missen hun aroma ze worden soms wel zacht en saprijk, maar een goede smaak en geur krijgen ze niet.j Het tijdstip der rijpheid verschilt niet alleen volgens de variëteit, maar ook volgens den aard van den grond en de temperatuur van het jaar. De verschillende verscheidenheden van appelen en peren rangschikt men in drie groepen zomer-, herfst en winter- variëteiten. Zomervruchten plukt men als er en kele gaan vallen en de helgroene kleur dof en geelachtig wordt ook een acht dagen voor de volledige rijpheid, want vruchten die te lang op den boom blij ven, worden meelachtig en verliezen veel van hunne hoedanigheid. Bij herfstvruchten let men niet op het kleuren ze worden geplukt wanneer zij hun vollen omvang hebben bereikt en als het steeltje gemakkelijk van de beurs loslaat. Wintervruchten plukt men omstreeks einde Oktober men mag rekenen dat de groei dan grootendeels voorbij is. Het oogsten kan ook dikwijls van het weder afhangen te vroeg geplukte vruchten rimpelen en verliezen al hun smaak. Men kan niet te voorzichtig te werk i gaan om het blutsen en kwetsen der vruchten te vermijden. Op den bodem der manden of korven legt men hooi of houtschaveling voor de perziken zijn de wanden van den korf ook met watte of stof belegd, voor deze vruchten neemt men slechts één laag. Ten slotte zij er met nadruk op ge wezen, dat de vruchten droog worden binnengebracht vooral voor tafelfruit, dat eeDigen tijd moet worden bewaard, is dit volstrekt noodig. Wanneer er spraak is van bewaren van vruchten, dan geldt dit natuurlijk voor wintervruchten, Zomervruchten behoeven niet be waard, ze zijn spoedig eetbaar ook voor herfstvruchten heeft men niet zoo zeer te zorgen, toch is het goed hieraan eenige aandacht te schenken. Na het plukken legt men ze een paar dagen in een verlichte en verluchte plaats, totdat ze wat uitgewasemd zijn, daarna wor den ze in 't geschikt lokaal dun uitge spreid, om ze dan, naarmate ze rijpen, opvolgend te gebruiken. De wintervruchten eischen de meeste zorg en niettegenstaande dikwijls veel moeite wordt gedaan om ze goed te be waren, lukt dit altijd niet even goed. Over welke lokaien beschikt men om het fruit te bewaren 1Een kelder met luchtvensters naar 't Noorden. 2. Een plaats op gelijkvloers met eveneens luchtvensters naar't Noorden zoo'n plaats is bijzonder geschikt voor een fruithandelaar. 3. Een zolder dit lokaal is niet aan te bevelen, nochtans wordt het door veel landbouwers gebruikt indien men de zolder dan toch bezigt dan neemt men de voorzorg inpakgoed, zakken of stroo on der het fruit te leggen. 4. Een fruitkamer (kelder) daar spre ken we meer over In een volgende bijdrage. Verschillende faktoren spelen een voorname rol bij het bewaren van fruit namelijk licht, lucht, warmte en vocht, Het licht verhaast de rijpwording, daarom gebruikt men halfdonkere plaatsen. De lucht heeft niet alleen invloed op de bewaring doch ook op de hoedanig heid der vruchten. Daar de vruchten evenals de menschen en de planten ade men. wordt de lucht bedorven, vandaar de noodzakelijkheid om voor een goede verluchting te zorgen. De warmte verhaast zeer de rijpwor ding en de verrotting der vruchten een gemiddelde temperatuur van 4° tot 8° celcius schijnt volgens genomen proeven het best te voldoen. Tegroote vochtigheidsgraad bevor dert de verrotting indien het lokaal te droog is, verliezen de vruchten niet al leen aan gewicht, doch worden rimpelig en krijgen daardoor een leelijk uitzicht, hetgeen de handelswaarde grootelijks vermindert. Uit wat voorafgaat blijkt dus dat een fruitbewaarplaats aan de volgende eischen moet voldoen J Beschut zijn tegen koude, tegen warmte, niet te vochtig zijn, dat kan verlucht worden als 't noodig is en dat het indringen van licht kan vermeden worden. Een beschrijving van een fruitkamer, 't sorteeren en inpakken van fruit geef ik liever in een volgend artikel. Tuinbouw (3* Bijdrage) Over Groententeelt Deze voordracht werd gegeven door Mr Stappaerts, iadien ik me niet be drieg, de schrijver van een werk over groententeelt dat we tot heden toe, als het meest volmaakte, het meest volledige en mogelijk wel als het degelijkste mo gen beschouwen. Mr Stappaerts is dan ook een flinke vlaamsche voordracht gever, die zijn toehoorders weet te boei en, die vertrouwelijk met hen weet te praten en van in den beginne zijn stof zoodanig aankondigt en vastlegt dat iedereen hem met gemak volgen en be grijpen kan. 't Gaat hier niet, zegt Mr Stappaerts, gezien dit nieuw slach van toehoorders, uit te leggen op welke wijze men komkommers, tomaten, me loenen of iets anders kweeken moet, maar wel u de meest hedendaagsche ver beteringen, de meest moderne proeven op te disschen, ze met u te kauwen en te herkauwen om er al het goede en ook het kwade uit te halen. Zoo sprak Mr Stappaerts ons over het gebruik van gewoon en van geha merd glas, van glas dat de ultraviolet- stralen der zon doorlaat. H(j sprak ons hierover op de plaats waar de broeibak ken met drie verscheidene soorten van glas waren bedekt, waaronder men een zelfde kuituur deed en waar de grond dus overal dezelfde meststoffen en de zelfde hoeveelheid meststoffen had ont vangen. We bemerkten dat de planten die stonden te groeien onder gehamerd glas en deze die zich bevonden onder glas dat de ultravloletstraleu der zon doorlaat, veel beter waren dan deze die onder gewoon glas groeiden. Mijn voor keur, zegde Mr Stappaerts, gaat naar het gehamerd glas omdat de planten er beter onder groeien en dat het van ptijs weinig verschilt met gewoon glas en kel is het wat brozer, doch dit euvel wordt weggenomen als men het wat dikker koopt. Glas dat de ultraviolet- stralen der zon doorlaat is voorzeker zeer goed, maar het kost te duur en als we groenten kweeken dan doen we dit enkel uit liefhebberij maar wel om er de meest mogelijke winsten uit te halen en daarom moesten die onkosten van in richting ook zoo gering mogelijk zijn, zonder daarom een minderwaardige in richting te bezitten zoo goedkoop en zoo goed als 't maar kan, dit weze de leus van een verstandig man. Voortaan zullen we dus onze eenrui- ters niet meer uit gewoon glas laten ver vaardigen maar wel uit gehamerd glas dat een dikte heeft van 4 tot 5 mm. Mag ik de aandacht van het bestuur van "Redt U Zeiven,, hierop vestigen opdat het zich voortaan ook eenruiters uit gehamerd glas zou aanschaffen om die menschen te gerieven, welke hieraan den voorkeur geven. Mr Stappaerts trok ook de aandacht van zjjn toehoorders op het vervaardi- BSIII ir het n m ite af tenk tasaii IHKBII RKBLOEM mn 1—li ui i 'uiuMjimm.ag* Dt medrwirker» zQb vertiarwoerdelflk voar haa bijdrage» Oogeteekeade stukke» worde» »iet opgeaome». Niet opgeaome» haadschrlftea wordea alet teraggegevea beid tl rbazinf ekeurlg reld 00 t* ■SSül •'•V.V.iiV .'.iMhe* v

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1