10-JARIG BESTAAN Landbouwweekblad Over het sorteeren en verpakken van Fruit Redt II Zeiven Tarweproeven De ziekten der Halmgewassen» I Viering van ons 10-jarig Bestaan. Inhuldiging onzer Vlag. Fruitboomteelt 1919 - Stad Aalst -1929 Graanteelt De invloed van cigaret- tenrooken in de Brand rampen» Plantenziekten ZONDAG 8 SEPTEMBER 1929 Prljs 20 centiem tide JAARGANG Ni :L8 bad dal Arbeid adelt Abonnementsprijs i 10,00 frank jssss. Men schrijft in op cos Bureel er, op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktle BRABANTSTRAAT. 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAiRE CAUDRON, Aalst. Voor ta do»: de Landbouwers Naar we vernemen wordt in de mees te onzer plaatselijke afdeelingen druk geijverd om de grootsche feestelijkheden van 22 September a.s. op de beste wijze voor te bereiden. De meesten onder hen zonden reeds hunne toetreding met de blijde tijding dat hunne afdeeling vol tallig aan den stoet zal deelnemen. BravoZoo betaamt het overigens, immers op Zondag 22 September moe ten we aan de Aalstersche bevolking het klinkend en doorslaand bewijs geven van onze macht. Door onze getalsterkte zullen we ontzag en eerbied afdwingen voor onze vereeniging. die in een tijd verloop van tien jaren zulke reusachtige uitbreiding wist te nemen. Doch er is nog meer Dien dag willen we openlijk hulde brengen aan de baan brekers, leider en medestichters van Redt U Zeiven Welnu, aan dit zóó ruimschoots verdiende huldebetoon zal of mag geen enkel onzer leden ontbre ken. Met! duizenden trouwe en recht zinnige "Redt U Zei vers,, zullen we dien dag den plechtigen optocht door de straten der Denderstad meemaken, om bierdoor tevens onze diepe erkentelijk heid en oprechte toegenegenheid te be tuigen jegens de dappere stichters onzer Vereeniging. Ons Vaandel. Wij hadden gelegenheid in loop de zer week ons prachtig vaandel eens van nabij te bewonderen. Het mag dan ook - zooals we het terloops reeds mee deelden een echt pracht- en kunst stuk genoemd worden, waarover we met recht en reden fler mogen gaan. In rijke en zachte kleurschakeeringen uit gewerkt, biedt het door zijn sterk afge lijnde uitbeelding het symbool onzer vereeniging. Ook meenen we niet te overdrijven met van nu af te bevestigen, dat het voor elk eene verrassing zal zijn, zooals men er maar zelden te zien krijgt. Bij hare plechtige wijding, welke on der de solemneele Hoogmis van 10 uur in Sint Martenskerk zal plaats grijpen, wenschen we dan ook een zoo groot aantal leden en vooral bestuursleden aanwezig te zien. Wie den knapzak wenscht raeê te brengen, kan zulks gerust doen de an deren vinden wel gelegenheid elders te noenmalen, ingeval ze aan het banket geen deel wenschen te nemen. Het Banket. We ontvingen reeds verscheidene toetredingen. Wij meenen er echter nogmaals te moeten op terugkomen, dat de inschrijvingen tot het banket ons uiterlijk vóór 15 September moeten toe komen na dien datum kunnen onder geen voorwendsel nog toetredingen aan vaard worden. De Optocht. Wij willen er nog aan herinneren dat de optccht te 2 uur stipt zal gevormd worden, ten einde zich te 2,30 uur in beweging te zetten. In een speciaal rond schrijven gestuurd aan elke plaatselijke afdeeling, hebben we dan ook met na druk gevraagd, dat de leden tijdig zou den aankomen, ten einde de stoet in de beste orde te vormen. De kommissaris» sen zullen voor elke afdeeling de aan gewezen plaats in den stoet aanduiden. De afdeelingen stellen zich dus best per groep in orde op de Boter- en Hop markt. Voor wat de rangschikking der deel nemende muziekkorpsen betreft, zullen bijzondere inlichtingen tijdig verstrekt Worden. Het Avondfeest. Het Bestuur der Jeugdafdeeling stelde ïtch in betrekking met het kunstgezel schap De Miskende Talenten en naar we vernemen zijn z'er in geslaagd een flink avondfeest op touw te zetten, waar het aan leute en gezondheid niet ral ontbreken. In de feestzaal zelf zal een koud buffet aangebracht wor den, waar elk naar believen en eetlust volcp 2ijn gerief zal vinden, zcodat nie mand honger noch dorst zal moeten lijden. Aan de Achterblijvers. In loop dezer week hopen we zon der fout de toetreding te ODtvaDgen van tlke afdeeling zonder één enkele uit zondering ten einde het feestkomiteit in de mogelijkheid te stellen de volledige rangschikking op te maken der afdee lingen in den stoet. Deze rangschikkingslijst moet immers tijdig overgemaakt worden aan de hee- ren kommissarissen, die met den orde dienst zijn gelast. Dus allen op post en vooral geen achterblijvers. Voor het verkrijgen van de hoogste prijzen is het gewenscht, dat het fruit zorgvuldig gesorteerd en verpikt wordt. De sorteering speelt een zeer belang rijke rolallerhande soorten door elkaar of onuitgezocht fruit kunnen onmogelijk denzelfden prijs opleveren als wanneer soort bij soort in hoedanigheid en grootte wordt aangeboden. De vruchten moeten in verschillende klassen worden verdeeld, opdat het fruit eenvormig weze, onder opzicht, grootte, kleur en rijpheid. Alleen eerste klasse vruchten zullen naar 't buitenland of naar de j groote steden worden vervoerd, de ge- kwetste vruchten en deze van tweede en derde hoedanigheid worden ter plaatse verkocht. De sorteering wordt bij j voorkeur met de hand gedaan, nochtans in groote instellingen bedient men zich soms van sorteeringswerktuigen, die veel gelijkenis hebben met den aard- appelsoorteerder. De vruchten worden op een afge boorde tafel uitgegoten zij vallen door een reeks openingen van verschillende grootte en komen in manden terecht. Het werktuig heeft dit gebrek de sor- teering slechts volgens de dikte te leve ren daaruit volgt dat de gekwetste en slecht gekleurde vruchten ook worden verdeeld. Vooraleer de vruchten te verpakken moeten ze goed uitgezweet zijn de ver pakking gebeurt liefst op een koele plaats. Moest men warm fruit verpak ken, het zou in zeer slechten staat aan komen en de waarde verminderen. De inpakkingswijzen verschillen vol gens de soort vruchten, hun rijpheid, hun waarde, hun bestemming, de wen schen der koopers enz. Vroeger werden de peren en appelen in zakken verpakt, dit was een zeer slechte doenwijze, want er werd heel ruw met de zakken omge sprongen. Van den grond worden ze op de kar gelegd, thuis dikwijls ontladen, en dan in den wagon heel zeker zou het den fruitkweeker in menig geval onmo gelijk zijn, zijn appelen of peren te her kennen, indien hij ze op de plaats van bestemming terug zag. Gelukkiglijk is het gebruik van zakken erg verminderd en hebben de tonnen met een inhoud van gewoonlijk 30 kg. hun plaats ingenomen. Dit inpakmate riaal heeft dit voordeel dat de vruchten tegen het kwetsen of blutsen zijn be schermd ook kunnen die tonnen beter gehanteerd worden bij het laden en los sen dan de zakken. Voor de inpakking van malsche vruchten o. a. perziken, abrikozen of prachtvruchten van groote waarde is het noodzakelijk een gansche bijzondere aandacht te wijden. De verpakking heeft in dit geval een dubbel doel1) de vruchten van alle schokken bevrijden 2) ze een aantrekkelijk uitzicht geven. In dit geval neemt men kassen of kratten die slechts 9, 12, 15 of 18 vruch ten bevatten Zoo'n kas of krat is langs de wanden van papier (niet bedrukt) voorzien, op den bodem legt men houts- krullen, daarop een laag wattepapier, nu komen de vruchten en dan een papier met kantenboorden. Het iDpaksel waarin men verkoopt, moet zuiver zijn en een schoon uitzicht hebben, opdat de vruchten den kooper zoo aantrekkelijk mogelijk kunnen aan geboden worden. Denkt aan het Amerikaansch gezeg de Een schoone verpakking doet de vruchten verkoopen. Uit wat vooraf gaat blijkt dat men bij de verpakking de volgende algemeene regels moet in acht nemen 1. de vruch ten moeten goed uitgezweet zijn 2. hoe kostelijker fruit hoe kleiner en fijner de verpakking 3. malsche en weeke vruchten tegen kneuzing vrijwaren. De Landbouwersvcreeniging viert haar op Zondag 22 September 1929. FEESTWIJZER Te 10 uur. H. Mis, waaronder Vlaggewijding. Te 11 uur. Ontvangst ten stad- huize. Te 12 uur. Banket. Te 14 uur. Optocht. Te 16 uur. Algemeene Feest- ve'rgadering. Te 17 uur. Muziekuitvoeringen Te 18 uur. Beiaardconcert. Te 20 uur. Gezellig Samenzijn. Verlichting van 't lokaal.. Belangrijk Bericht. De deelneming aan het banket ge beurt bij inschrijving der leden die er wenschen deel aan te nemen. De prijs is bepaald op 25 fr. (te storten bij de inschrijving). De toetredingen tot het banket moeten uiterlijk vóór 15 Septem ber gezonden worden naar onze buree- len te Aalst, Brabantstraat, 53. Na dien datum kunnen geene inschrijvingen meer aanvaard worden. Dank de goede bemiddeling van de Landbouwersvereeniging Redt U Zei ven en onder de leiding van denLand- bouwstudiekring van het kanton Her- zele werden dit jaar vergelijkingsproe- ven aangelegd met 4 variëteiten tarwe om de respectievelijke waarde er van vast te stellen, en om van daaruit met cenige beslistheid te kunnen aangeven, welke van de 4 aangewende soorten de beste is. Er werden op drie verschillende vel den proeven gedaan met Wilhelmina, Standup, Tri folium en Millioen, 4 va riëteiten witte tarwe die heel wat gelij kenis hebben en door den volksmond vaak ais Bock-tarwe geïdentifieerd worden. Op eene vergadering van daareven genoemden studiekring werd de aan dacht der leden getrokken op het belang dier proefvelden. Nadrukkelijk werd er op gewezen dat het een slechte gewoon te is steeds maar dezelfde variëteit te gebruiken, zijn zaaigraan haast nooit te vernieuwen, en het daarenboven voor dezen die ervan overtuigd zijn over een goede variëteit te beschikken, toch nog hoogst voordeelig zijn kan een andere variëteit te beproeven om na te gaan of deze geen grootere opbrengst geeft nu vooral dat dank de wetenschappe lijke navorschingen verschillige nieuwe soorten gelanceerd worden. Hooger zegden we dat de vier soor ten heel wat gelijkenis vertoonen, en tot aan de rijpwording was er weinig on derscheid te maken in de vier, ofschoon een aandachtig toeschouwer toch zien kon dat er wel verschil was op de par tijen tusschen de variëteiten. Zelfs toen we met enkele leden, slechts enkele da gen voor het graan gepikt werd, een bezoek brachten aan de velden, was het moeilijk en gewaagd om zeggen, welke van de vier de grootste opbrengst zou geven. Van een der drie partijen hebben we reeds de opbrengst. Die gaf voor Tri folium op 130 schoven 203 kg. graan Standupp 182 Wilhelmina 173 Millioen 172 i De cijfers van die eerste proef zijn zeer in het voordeel van de Tri folium wijl de zoo gunstig gekende Wilhelmina slechts op de derde plaats komt. We zijn dan ook heel nieuwsgierig om de opbrengst te kennen van de va riëteiten op de twee andere proefvelden en we hopen die in ons volgend nummer te kunnen meedeelen. Dan ook zullen we er de noodige gevolgtrekkingen kun- nen uit opmaken Het is een algemeen gekend feit dat in tijdperken van droogte de brand rampen menigvuldiger voorkomen dan in gewonen tijd. Om niet te verre ach teruit te oaan zullen we slech's melding maken van de jaren 1911 en 1921. die in de verzekeringsmaatschappijen in 't rood aangeteekend staan. Dit jaar ook ken merkt zich door eene uitnemende menig vuldigheid der branden. Opmerkens waardig is het feit dat het nu vooral surgershuizen en landbouwbedrijven z(ju die den zwaren tol betalen als wanneer de nijverheid slechts zjjn gewoon pro cent aan rampen oplevert. In zake nijverheid mogen we dus ver onderstellen dat d? gewone beroepsae- varen de oorzaak zijn der voorkomende gevallen, dewijl schier overal het streng verboden te rooken van toe passing is. Maar voorde burgershuizen en de boerderijen moet er dus eene bij- romende oorzaak gezocht worden de wijl droogte en warmte alleen tcch den arand niet verwekken. Er moet vuur jij komen om tot branden over te gaan, en. uit oorzaak der groote droogte, is een genster, een sprankel, een nietigheid voldoende om laai te verwekken. Op welke wijze nu wordt de genster, de sprankel, de nietigheid, feitelijke oorzaak der ramp aangebracht Wij aarzelen niet om te zeggen dat het door de ciga- rettenrookers is 1 Immers een cigaret welke tekort geworden is om er nog aan te trekken wordt zelden uitgedoofd, niettegenstaande dat ieder rooker weet dat ze tot het eind toe zal opvinken ze wordt brandend weggeworpen. Zelfs zagen we rockers die zich geen reken schap gaven van d» plaats waar ze het eindeken henen smetenover blinde muur, haag, ia keldervensters, om het even, als het maar weg was. Zelfs els iet eindje op den grond valt en niet on- middelijk vertrapt wordt, levert het ge vaar op, dewijl de wind er zich zal mede gelasten het voort te sturen Raakt het zoo ergens aan wat licht brandbaar is, de wind blaast dan natuurlijk uit bet goede gat en in minder dan geen tijd is het onheil ontstaan. We weten wei dat onze thesis gesteund is op bloote veron derstelling. wel op logische veronder stelling, en geenszins op bewfizea of sta tistieken. Doch hoe zcu dit anders kunnen zijn er op honderd branden niet vijf en negentig waarvan de oor zaak onbekend is En als de brand ont staan is door de hier aangehaalde oor zaak is ze dan niet onbekend Wie op zijn erf eene brandende cigaret ziet lig gen die zou kunnen een loopje nemen naar schuur, stel of mijt, zal gewis de proef niet wagen of het eindje zal brand veroorzaken. Hfl zal zich verhaasten het gevaarlijk goedje onder den voet te ne men en het gevaar is er af. Maar als er geen cigaret gezien werd en er is brand, mag men dan niet veronderstellen dat er wel eene ongeziene kan geweest z(j Zoo kennen we een geval van een eindeken brandende cigaret dat ont dekt werd door den eigenaar, op den gelukkiglijk zuiveren schuurvloer, van zeven tot acht meters verwijderd van de straat en dat daar leg te vinken. Het kon hier niet anders of de wind moest het eindeken onder de schuurpoort aan gevoerd hebben, en. ware de vloer niet zuiver geweest, stonden we niet voor eene ramp met onbekende oorzaak Daarom cigarettenrookers, weest voor zichtigheid Neemt steeds acht dat uwe eindekens uitgedoofd zijn bij 't afscheid nemen, zoo zult ge onheil voorkomen voor uwe medemenschen en wellicht voor u zei ven. Een feit welk we terloops willen aan halen is dat ook vele lieden te roekeloos omgaan met de brandende pijp. Ze gaan er mede in schuur en stal zonder zich om iets te bekommeren ook op zolders en duivenhokken kan er onheil ontstaan vooral als de gerookte tabak kort is. We hebben bierdoor al menige ramp weten ontstaan en de lieden vergeten te gemakkelijk dat er klaar en duidelijk in hunne polis geschreven staat Op straf van, ingeval van brand, geene ver- goeding te ontvangen, is het verboden te rooken, in schuren, stallingen, zwin- gelkoten en in het algemeen overal waar licht ontvlambare stoffen gebor- i gen zijn. Deze bepaling heeft b-iar nut en haar brlang en mag derhalve niet nis waardeloos aanzien worden. Het is betrekkelijk nog slechts kort geleden dat elke streek hare eigene graanvariëteiten voortbracht, welke va- riëteiteneigene karakteristieke eigen schappen hadden al naar gelang van het klimaat en de bodemgesteldheid. Men sprak dan van landrassen. waar aan echter vrijwel een einde gekomen is door de moderne cultuur methodes. De oude landrassen moesten plaats maken voor de meer productieve variëteiten die voortkwamen uit de verschillende veredelingen. Onze granen zijn dus van geaclimati- seerde natuurvormen overgegaan in kunstmatige kruissingsproducten waar bij men zich voortdurend op grootere voortbrengst heeft toegelegd. Moest vroeger de zwakkere plant steeds voor de sterkere wijken, thans neemt de mo derne cultuur de noodige voorzorgen om de meest productieve gewassen te gen hare vijanden te beschermen Vroeger was bijvoorbeeld het braak laten liggen van de grond gedurende een geheel jaar onder voortdurende be werking zeker een bestrijdingsmiddel tegen vele zwamziekten die daardoor werden vernietigd. Thans zal wel nie mand tot een dergelijk middel zijn toe vlucht nemen en moeten we dus uitzien naar meer economische ziektebestrij dingsmiddelen. Het moge een spreekwoord zijn dat men door schade en schande wijs wordt maar voordeelig is die leer school niet. Het landbouwonderwijs en de vakkundige voorlichting zijn dermate verbeterd dat de leergierige landbouwer thans in staat is, de gevaren der planten ziekten degelijk te beoordeelen en zijn maatregelen daartegen te nemen. De meest opvallende en daardoor de best bekende ziekte is wel de tarwe steenbrand. Ieder kent de steenbrand- korrels die bestaan uit een zwarte vetti ge massa sporen die bij het dorschen of andere bewerking de gezonde korrels besmetten en daardoor oorzaak zijn van toenemende mate dier ziekte in een vol gend gewas. Deze ziekte wordt reeds veel bestreden door middel van koper sulfaat dat een goede uitslag geeft al hoewel het niet als afdoende mag wor den beschouwd. Kiemschimmel (fusarium) treedt vooral in de laatste jaren zeer sterk op doch is minder gemakkelijk te herkennen. In de meeste gevallen wordt de oorzaak ge zocht in de weersgesteldheid of in het zaaizaad, terwijl zeker in verreweg de meeste gevallen uitsluitend de kiem schimmel de oorzaak van het niet of on voldoende opkomen der granen is. Zooals reeds de naam aanduidt geldt het de schimmelplant die zich in den grond of op het zaaigoed bevindt en slechts een gunstige gelegenheid afwacht om zich te ontwikkelen en de teere jon ge kiem te dooden. Men zoeke bij een voorkomend geval van onvoldoende opgang de achterge bleven korrels op in een voldoende getal om op te zenden naar een Staatslabora- torium, waar microscopisch kan worden vastgesteld of zich al dan geen schim melsporen op de kiem bevinden. In de meeste gevallen is de kiem geheel zwart geworden waaruit men reeds de tegen woordigheid der genoemde ziekte kan vaststellen.Men weze in elk geval voor zichtig, de oorzaak in het zaaigraan te zoeken zonder zich te hebben overtuigd of er fusarim in het spel is. Een behande ling van het zaaizaad ook al zou het al leen met het oog op fusarium zijn, is reeds aan te bevelen. Een derde ziektetoestand die in de laatste jaren een sterke uitbreiding ge nomen heeft is de Strepenziekte der gerst. Reeds vroeg in den Zomer vertoonen zich witte stippen op de bladeren die la ter overgaan in bruine strepen. De brui ne strepen zijn geheel verteerd bladweef sel waarop het blad letterlijk uiteenvalt. De aar ontwikkelt zich in zulk een geval niet of slechts gedeeltelijk met enkele magere korrels of geheel loos graan. Men ziet tegen de oogst heel duidelijk II I IIIIIIIII I IllUHli 3IBWBBMiBaigMBMWWB'tMt'IJillHIIlil W I iMaj»*«MK»lggaga<« na—na—b—mmmiftranasM IIH»MLiiH .wnamagaAitaanii; k-om. -sss-^osas,-; De medewerken 10» vernet woordelijk voor he» h(Jdr«ige» Oagrteekeflde dtokVe* wordt» niet epgreome* Niet opceaomea haadichriftea worden »iet tïrnggegevea. Ig— KSëS

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1