Viering van ons 10-jarig Bestaan 10-JARIG BESTAAN Landbouwweekblad Inhuldiging onzer Vlag T arweproe ven De Ontsmetting der Zaaigranen» Redt U Zeiven Graanteelt Plantenziekten ZONDAG 15 SEPTEMBER 1929 d. Arbeid adelt Abonnementspxijs t10,00 frsnk 's jamt» Men schrjjft ia op oas Bureel ea op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. ag aa We iet hart •el haai die lodie dl' d,~9i >a week ads dllf ezieo e« omgial i begin- acht dat [|g #8! ak vei Siadi wat b /aadaaj i vfld" De Vooruitzichten. Als de weersomstandigheden ons niet te zeer tegenvallen kunnen we gerust zeggen dat we zelden zooveel volk zul len gezien hebben in de stad Aalst. Spreekt men op die of die gemeente en vraagt menKomt gij naar t feest Dan klinkt het overalJA 1 En wie komt er niet Wie verheugt zich niet om het be staan van onze flinke vereeniging Wie voelt niet dagelijks de weldaden en de voordeelen ervan Wie zou het niet als dankbaren plicht aanzien onze baan brekers te huldigen en de oude mannen vanonder het Etappengebied nog eens bijeen te zien j Alleman zal te been zijn jong en oud. Alleen hier en daar nen zuurpot kan gerust achter de stoof blijven zitten. Ook de vreemde vereenigingen dee- len algemeen in onze vreugde. Zoowel van Wallonië, als uit Antwerpen, Bra bant en Limburg komen talrijke groepen en afgevaardigden. Aalst moet te klein zijn om onze boe- tenschaar te ontvangende vreugde moet algemeen zijn en de broederlijk- beid onder de standgenoten moet dien aan anderen tot voorbeeld strekken, e geven hier de lijst van de toe tredingen, vele worden nog verwacht. De stoet wordt verdeeld in 13 groepen met elk een muziekkorps aan 't hoofd. Ze worden als volgt gerangschikt (de maatschappijen die nog inschrijven, zul len dees week bij een of anderen groep worden gevoegd). GROEP I. Muziekmaatschappij Excelsior uit Hof stade. Afdeeling R.U.Z. Hofstade. Gijsegem. Lede. Schoonaarde. Uytbergen, Kemseke. GROEP II Koninklijke fanfare "Concordia et D oei lit a uit Herdersem. Afdeeling R.U.Z. Herdersem. Moorsel. Wieze. Baardegem. Meldert. Opwijck. Ny verse el. Lebbeke. Denderbelle. GROEP III Muziekmaatschappij Kunst Vermaak,, uit Kerkxken. Afdeeling R.U.Z. Kerkxken. Haeltert. Welle. Oultre. Appelterre. Eychem. Grimmingen. GROEP IV. Muziekmaatschappij Hand in Hand uit Nederhasselt. Afdeeling R.U.Z. Nederhasselt. Aspelaere. Voorde. Santbergen. Steenhuize. Lebbeke. St Antelinckx. Woubrechtegem. GROEP V. Muziekmaatschappij uit Kalken. Afdeeling R.U.Z. Kalken. Berlaere. Erembodegem. Hekelgem. GROEP VI. Muziekmaatschappij Recht voor Al uit Impe. Kampenhout. Sempst-Laar. Houthem. Hombeeck. Peuthy. Elewijt. Eppegem. Perck. GROEP VII. Muziekmaatschappij De Meirsche Kunstvrienden uit Metre. Afdeeling R.U.Z. Meire. Bambrugge. Burst. Ay gem. Borsbeke. Erpe. Nieuwerkerken Aalst (Mijlbeek), Schaerbeek, St. Job, Papenrode. GROEP VIII. Muziekmaatschappij "Groeien en Bloeien uit Öenderhautem. Afdeeling R.U.Z. Denderhautem. Herzele. Elene. Oombergen. StLievens-Essche. Okegem. Iddergem. Denderleeuw. Ninove. GROEP IX. Muziekmaatschappij Sinte Cecilia Erondegem Afdeeling R.U.Z. Erondegem. Impe. Zonnegem. Vlierzele. Ottergem. Letterhautem, Ressegem. Hillegem. Velsique. GROEP X. Muziekmaatschappij De Brabantsche Leeuw uit Teralfene. Afdeeling R.U.Z. Teralfene. Esschene. St Kath.-Lombeek O.L.Vr. Lombeek. Borght-Lombeek. Ternath. St Ulrichs-Kapelle GROEP XI. Muziekmaatschappij uit Wambeek. Afdeeling R.U.Z, Wambeek. Yseringen. Strythem. Pamel. Goyck. Heykruis. Oetingen. Leerbeek. Pepingen. Dilbeek. GROEP XII. Koninklijk Harmonie "Sint Cecilia,, uit Cordegem. Afdeeling R.U.Z. Oordegem. Baelegem. Schellebelle. Wichelen. Cherscamp. St LievensHautem. GROEP XIII. Muziekmaatschappij Vrank en Vrij uit Meerbeke. Boerenbond Door Ons Voor Ons Meerbeke. Tuinbouwmaatschappij, Aalst. Suikerbeetsyndikaat, Thienen. Landbouwersbond Hageland, Kersbeek. Hoenderbond, Glabbeek. Landbouwkamer Antwerpen. Landbouwcomice Eigenaars- en Landbouwersbond Brugge. Waalsche Jeugdafdeelingen (5 afdee- lingen met 5 vlaggen). Unions professionelles agricoles(U.P.A.) Ligue agricole, Namen. Jeugdafdeeling Redt U Zeiven De Vlag Redt U Zeiven Bestuur Sam. Maatsch. Redt U Zeiven Sam. Verzekeringsmaatschappij Kleinveesyndikaat Flandria. Kleinveebonden. Algcmcene Feestschikkingen. Wij houden er aan in dit laatste Koorsbloemnummer hetwelk ons Jubelfeest van Zondag aanstaande voor afgaat nogmaals te herinneren aan de orde der feestelijkheden, en de laatste bepaalde getroffen maatregelen. Wij durven dan ook ten stelligste verhopen dat al de plaatselijke besturen en de leden zich naar deze schikkingen stipt zullen gedragen, opdat alles in de beste orde zou van stapel loopen. 1. Plechtige Wijding van ons Vaandel, 11 de JAARGANG Nï '>59 centiem Voor na deer de Landbouwers Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT. 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller j ORTAIRE CAUDRON, zal plaats hebben tijdens de solemneele Hoogmis te 10 u. in Sint Martenskerk te Aalst. We doen nogmaals een oproep tot de leden en vooral de bestuursleden van al de afdeelingen, om deze plechtigheid zoo talrijk mogelijk bij te woner. Elkeen bevinde zich dus om 9 u. 30 in lokaal "De Koornbloem,, Groote Markt, vanwaar we ons stipt te 9u.3/4 stoetsgewijze naar de Kerk zullen be geven. 2. Officieële Ontvangst ten Stadhuize. Na de plechtigheid der vaandelwij ding, begeven we ons stoetsgewijze naar het Stadhuis, waar het Bestuur van "Redt U Zeiven,, door de Stedelijke Overheid offlcieël zal ontvangen wor den, in de prachtige feestzaal. 3. Banket. Het banket zal plaats hebben in de feestzaal van ons lokaal en stipt om 12 ure aanvangen. De spreekbeurten tijdens het banket, worden door het feestkomiteit vooraf gaandelijk geregeld. 4, De Optocht. De stoet zal om stipt 2 u. gevormd worden, ten einde zich onmiddellijk in beweging te stellen. De afdeelingen zul len zich in hooger vermelde volgorde op de hun aangewezen plaats in orde stel len en zich gedragen naar de schikkin gen welke hen door de HH. commissa rissen zullen gegeven worden. De stoet zal de volgende straten door kruisen vertrek Botermarkt, Nieuw- straat, Keizerlijke plaats, Korte Zout- straat, Lange Zoutstraat, Markt, Katte- straat. Esplanade, Statiestraat, Albert Liénartstraat, Graanmarkt, Vaartstraat, Bierstraat, Molenstraat, Markt. 5. Fcestvcrgadcring De ontbinding van den stoet zal plaats hebben op de eerekoer van het stadhuis, waar de feestvergadering zal gehouden worden en eene openlijke hul de zal gebracht worden aan de heeren Bestuurder en Voorzitter onzer vereeni ging. 6. Muziekuitvoeriagen, Onmiddelijk na de feestvergadering zullen de deelnemende muziekkorpsen beurtelings een concert geven op de een In aansluiting met ons artikel over dit onderwerp van verleden week, en zooals we beloofden kunnen wede opbrengsten geven van het tweede proefveld, aange legd om de beste variëteit tarwe te ken nen. De opbrengst was Trifolium per hectare 3.900 kgr. Millioen 3.790 Wilhelmina 3.675 Standupp 3.354 Hier weerom komt de trifolium met goede voorsprong op de eerste plaats, wilhelmina weerom op de derde plaats wijl standupp van de tweede, in de vorige proef naar de vierde plaats gaat en millioen hier de tweede plaats inneemt. Ofschoon den uitslag van de derde proef nog niet kan worden aangegeven mag er nochtans met beslistheid gewezen worden op de weinig gekende variëteit Trifolium, die zoo veruit van voor komt. Het ware zeker te gewaagd uit deze enkele proef volstrekte gevolgtrekkingen te willen maken, daar er met verschillige factors en omstandigheden moet worden rekening gehouden. Dergelijke proeven dienden dan ook herhaald te worden en komen we na 'n paar jaren op verschil lende gronden en met verschillige weers omstandigheden tot dezelfde resultaten, dan kan er met zekerheid gezegd worden welke de beste variëteit is. Dat dezen die eene dergelijke proef doen willen, hunne namen gelieven aan te geven op onze Bureelen en met hen zullen we die zoo belangrijke kwestie verder onderzoeken. Dergelijke proeven toonen ook hoe voordeelig, ja haast noodzakelijk het is zijn zaaigraan te vernieuwen. We kre gen deopbrengstcijfers van landbouwers die ofschoon goed te bemesten opbreng sten bekomen van 3.200 tot 3.300 kgr. per hectare. Indien dezen over zaaigoed beschikten van goede variëteiten zouden ze opbrengsten bekomen van 3.700 tot 4.000 kgr. per hectare. Eene simpele berekening toont dat ze zich, door steeds voort te doen met hun oude soort, veel nadeel doen. den winter langzamerhand begint weg testerven. Eerst worden de plantjes bruin en slap, later kwijnen ze geheel weg en sterven af Men schreef vroeger dit verschijnsel toe aan de weersgesteld heden en noemde het uitwinteren. De wetenschappelijke onderzoekingen en de ervaringen op de proefvelden opgedaan, hebben echter geleerd, dat hier een zwamziekte in het spel is, die de jonge kiemplantjes aantast en ze geheel doet afsterven, dikwijls reeds voor dat ze bo ven den grond zijn gekomen. Het gevolg van deze kiemschimmels is een veel te holle stand, die door de beste bemesting niet verholpen kan wor den, en of een slechte opbrengst Jzal le veren of er toe leidt, dat omgeploegd en opnieuw ingezaaid moet worden, waar bij veel arbeid en zorg en alle zaaizaad van den herfst nutteloos is verspild, terwijl de geregelde vruchtwisseling, het cultuurplan in het bedrijf ver stoord is. Het spreekt dus van zelf, dat het van groot belang is, een middel te kennen, dat deze schadelijke ziekte kan voorko men, opdat men er zeker van kan zijn, dat er geen belangrijke sterfte onder de jonge plantjes zal plaats hebben, die de stand onvoldoende zal maken. Het is daarom een geluk, dat de land bouwwetenschap een absoluut afdoende bestrijdingsmiddel kent, dat de kwaal volkomen voorkomt en bovendien zeer eenvoudig aangewend kan worden en weinig kostbaar is. Dit bestrijdingsmid del is Het ontsmetten van het zaaizaad met Germisan Men heeft nl. door onderzoekingen vastgesteld, dat de ziektekiemen, die la ter het afsterven veroorzaken, reeds op de korrels, die gezaaid worden, aanwe zig zijn. Door middel van het ontsmet ten met Germisan worden deze ziekte kiemen gedood en is dus de ziekte voor komen. Het gevolg is, dat het gewas regelmatig opkomt en dat er geen plaa tjes wegsterven. De goede regelmatige stand blijft behouden. Het gewas komt krachtig door den winter, houdt zijn ge zonde, groene kleur en geeft de zeker heid van een goed® opbrengst. En daarin is juist het groote voordeel van bet ontsmetten gelegende zeker- Kiosken der Groote Markt en der Bo- s®©®®®®®®®®®»©#®®©®»#©#©©®©© heid van een goede opkomst en een termarkt Bijzondere schikkingen en inlichtingen worden desaangaande aan de deelne mende muziekmaatschappijen méége- deeld. 7. Beiaardconcert. Onze Stadsbeiaardier Hr. De Mette, zal ons vergasten op een puik beiaard concert. Het beiaardspel zal te 18 u. aanvangen. 8. Gezellig Samenzijn. De inrichters van het avondfeest wenschen dat dit gezellig samenzijn een verrassing blijve. Zonder den mond dus voorbij te klappen meenen we nochtans van nu af te mogen zeggen dat het aan lekker leute en gul vermaak 'niet zal ontbreken. De minder goede tijden, die de land bouw doormaakt, eischen meer dan ooit van den landbouwer, zijn bedrijf zooda nig in te richten en te leiden, dat hij de grootst moeilijke zekerheid heeft, dat zijn gewassen de hoogste opbrengst zul len opleveren. Om dit te bereiken is het noodig 1. goed zaaizaad te nemen en die soorten te kiezen, die werkelijk op zijn grond het grootste rendement geven. De kwaliteit en de herkomst van dit zaaizaad moet van de hoogste klasse IQIO AnUf - 192Q I ziin cn gewaarborgd zijn voor echtheid my - Otaa i\aiSC - VfLy 2 de bemesting moet voldoende en wat sas De Landbouwersvereemging De plechtige wijding van ons Vaandel viert haar op Zondag 22 September 1929. FEESTWIJZER Te 10 uur. Plechtige H. Mis, waaronder Vlaggewijding door den Z. E. H. Deken van Aalst. Te 11 uur. Ontvangst ten stad huize. Te 12 uur. Banket. Te 14 uur. Optocht. Te 16 uur. Algemeene Feest vergadering. Te 17 uur. Muziekuitvoeringen Te 18 uur. Beiaardconcert, f Te 20 uur. Gezellig Samenzijn. Verlichting van 't lokaal. bemesting juist zijn, in overeenstemming met den grond betreft en het betrokken ge was vraagt. 3. de grondbewerking moet eveneens doelmatig zijn en moet een gezonde bo demtoestand en een goed geregelde watercirculatie door den bodem kunnen waarborgen. Men heeft lang gemeend, dat het in hoofdzaak alleen deze drie faktoren wa ren, waarmee men een goede oogst kon bewerkstelligen, indien overigens de weersinvloeden niet te ongunstig waren De laatste jaren heeft echtrr de erva ring geleerd en hebben de wetenschap pelijke onderzoekingen uitgemaakt, dat daarnaast nog de verschillende ziekten, die tijdens de kiemings- en de groeiperi ode kunnen optreden, in zeer groote mate de opbrengsten kunnen doen ver minderen. Bij aardappels valt dit zeer sterk in het oog, maar ook de graange wassen en de bieten lijden dikwijls zeer sterk aan bepaalde ziekten, al kan men dit niet zoo duidelijk opmerken. Toch kunnen deze ziekten er soms groote ver woestingen in aanrichten. Ieder kent wel het verschijnsel, dat een rogge- of tarwegewas tijdens het jaar en tijdens blijvende goede stand. Deze zekerheid van goede stand brengt mee, dat men gerust 20 °/o zaai zaad kan uitsparen en toch dezelfde dichte stand krijgt, als van niet ontsmet zaad, waarvan een halve H.L. per HA. meer is uitgezaaid. In Holland, waar de ontsmetting algemeen wordt toegepast, is het regel, om minstens 20 o minder zaaizaad te gebruiken, en de ervaring wijst uit, dat dit zelfs wenschelijk is. Dit uitgespaarde zaaizaad is een voor deel, dat de ontsmettingskosten die on geveer 5-8 frank per 100 kgr. bedragen, 8-10-voudig overtreft. Kan dus hier door reeds een groot voordeel worden verkregen, zoodat de ontsmetting feite lijk niets kost, veel grooter is het voor deel, dat gelegen is in de zekerheid, die men heeft omtrent de regelmatige op komst van het zaad en de blijvende goe de stand, die een veel grootere bedrijfs zekerheid geeft en de graanoogst veel minder wisselvallig maakt. Ontsmetten - Besparing zaaizaad Zekerdere stand - Zekerdere oogst. Het is ook de zekerheid van goede op komst en stand.^die maakt, dat men vei lig dunner kan zaaien, waardoor het ge vaar van legeren en de schade van slag regens wordt voorkomen. Bij niet ont smet zaad heeft men deze zekerheid niet en moet men dus altijd dikker zaaien. Wanneer nu, tengevolge van het uitblij ven der ziekten, er eens geen of weinig plantjes sterven, en zoodoende de stand veel te dicht is, dan zal men bij gunstig voorjaarsweer of ten legerend gewas krijgen of weinig stikstof durven geven en dus geen voldoende zwaar gewas kunnen krijgen. Het spreekt van zelf, dat dit laatste nadeelig is. Ieder kent en vreest de schadelijke gevolgen van een legerend gewas met zijne slechte op brengst en lichte koren, maar ook een onvoldoend zwaar gewas is nadeelig, omdat het geen winst oplevert. Al deze schadelijke gevolgen kan men voorkomen door het ontsmetten van zijn zaaizaad met Germisan. k sprak RnBL De medewerker» ï8« veraatwoordelflk ve«r hu» bijdrage». Ongeteckeade «tukke» wordt» alet opge»o=e«. Niet opgeaomea ha»d»chr!fte» worde» alet teruggegeve». tt

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1