Landbouwweekblad REDTUZELVERS ALLEN NAAR AALST Dc grootc Feestdag! Aan onze jongeren Denkt aan het Witloof De Landvlucht I Groententeelt 1 ZONDAG 22 SEPTEMBER 1929 Prijs 20 centiem d. Arbeid adelt Abonnementsprijs 110,00 frank Jaara. I Bureel en Redaktie t BRABANTSTRAA i53, A A WT Mes schaft ia op cm Bureel en op alle postkentores I Verantwoordelijke Opsteller s Aankondigingen volgens akkoord. j ORTAIRE GAUDRON, Aalst De zóó lang en zóó ongeduldig ver beide dag is eindelijk daar 1 En zooals we het trouwens hadden verhoopt en verwacht zal ons jubelfeest 'n echte zege dag wezen Immers in loop der week kwamen ons nog van heinde en verre bijtredingen toe. Naar we tot ons groot genoegen mochten vernemeD, werden in al de af- deelingen, zonder uitzondering, drukke vergaderingen gehouden, om de feest- deelname op waardige wijze voor te be reiden. Kortom elk overtuigd "Redt LI Zeiver,, heeft het als plicht geoordeeld bij deze grootsche betooging aanwezig te zijn. Zóó past het ook 1 Immers door onze voltallige opkomst zullen we morgen aan onze gewaardeerde en verdienstvolle hoofdmans.aan de vreemde afgevaardig den en aan de Aalstersche bevolking het doorslaand bewijs leveren, dat we eene organisatie zijn bewust van onze grootheid. Morgen hebben we allen een groo- ten plicht van dankbaarheid te vervul len tegenover de stichters en de leiders onzer vereeniging. Door ons aller aan wezigheid zullen we hen dan ook het schoonste bewijs geven, èn van diepe er kentelijkheid om wat ze vóór ons aller welzijn hebben opgebouwd én van inni- gen trouw en gehechtheid aan onze ge liefde landbouwersorganisatie. Morgen wezen duizenden Redt 11 Zeivers op post 1 De stoet wordt verdeeld in 13 groe pen met elk een muziekkorps aan t hoofd. GROEP I. Muziekmaatschappij Excelsior uit Hofstade. Afdeeling R.U.Z. Hofstade. Gijsegem. Lede. Schoonaarde. Uytbergen. Kemseke. GROEP II Koninklijke fanfare "Concordia et Docilita„ uit Herdersem. Afdeeling R.U.Z. Herdersem. Moorsel. Wieze. Baardegem. Meldert. Opwijck. Nyverseel. Lebbeke. Denderbelle. GROEP III Muziekmaatschappij Kunst Vermaak,, uit Kerkxken. Afdeeling R.U.Z. Kerkxken. Haeltert. Welle. Oultre. Appelterre. Eychem. Grimmingen. GROEP IV. Muziekmaatschappij Hand in Hand uit Nederhasselt. Afdeeling R.U.Z. Nederhasselt. Aspelaere. Voorde. Santbergen. Steenhuize. Lebbeke. St Antelinckx. Woubrechtegem. GROEP V. Muziekmaatschappij uit Kalken. Afdeeling R.U.Z. Kalken. Berlaere. Erembodegem. Hekelgem. GROEP VI. Muziekmaatschappij Recht voor Al uit Impe. Kampenhout. Sem pst-Laar. Houthem. Hombeeck. Peuthy. Elewijt. Eppegem Perck. GROEP VII. Muziekmaatschappij De Meirsche Kunstvrienden uit Metre. Afdeeling R.U.Z. Meire. Bambrugge. Burst. Aygem. Borsbeke Erpe. Nieuwerkerken Aalst (Mijlbcek), Schaerbeek, St. Job, Papenrode. GROEP VIII Muziekmaatschappij "Groeien en Bloeien uit Denderhautem. Afdeeling R.U.Z. Denderhautem. Hcrzele. Elene. Oombergen. StLievens-Essche. Okegem. Iddergem. Denderleeuw. Ninove. GROEP IX. Muziekmaatschappij Sinte Cecilia Etondegem Afdeeling R.U.Z. Erondegem. Impe. Zonnegem. Vlierzele. Ottergem. Letterhautem. Ressegem. Hillegem. Velsique. GROEP X. Muziekmaatschappij De Bcabantsche Leeuw uit Teralfene. Afdeeling R U.Z. Teralfene. S Esschene. beweging te stellen. De afdeelingen zul len zich in hooger vermelde volgorde op de hun aangewezen plaats in orde stel len en zich gedragen naai de schikkin gen welke hen door de HH commissa rissen zullen gegeven worden. De stoet zal de volgende straten door kruisen vertrek Botermarkt, Nieuw- straat, Keizerlijke plaats, Korte Zout- straat, Lange Zoutstraat, Markt, Katte- straat, Esplanade, Statiestraat, Albert Liénartstraat, Graanmarkt, Vaartstraat, Bierstraat, Molenstraat, Markt. Feestvergadering De ontbinding van den stoet zal plaats hebben op de eerekoer van het stadhuis, waar de feestvergadering zal gehouden worden en eene openlijke hul de zal gebracht worden aan dc heeren Bestuurder en Voorzitter onzer vereeni- ging- Beiaardconcert. Onze Stadsbeiaardier Hr. De Mette, zal ons vergasten op een puik beiaard concert. Het beiaardspel zal te 18 u. aanvangen. De jeugd wijzen we op hunne plicht, tegenwoordig te ïjjn in de H. Mis vsn 10 ure in de St Martenskerk. De ouderen hebben sneer zorgen en kurner nog eene reden opgeven cm enkel in den namid dag te komen. De jor.ge boeren en boerinnen moe ten van den morgen ir de rangen staan, zij hebben den tijd en worden driegend verwacht. sea St Kath.-Lombeek O. L.Vr. Lombeek. Borght-Lombeek. I Ternath. M St Ulrichs-Kapelle GROEP XI. Muziekmaatschappij uit Wambeek. Afdeeling R.U.Z. Wambeek. Ysericgen. Strythem. Pamel. Goyck. Heykruis. Oetingen. Leerbeek. Pepingen. Dilbeek. GROEP XII. Koninklijk Harmonie "Sint Cecilia., uit Oordegem. Afdeeling R.U.Z. Oordegem. Baelegera. M Schellebelle. Wichelen. Cherscamp- St LievensHautem. GROEP XIII. Muziekmaatschappij Vrank en Vrij uit Meerbeke. Boerenbond Door Ons Voor Ons Meerbeke. Landbouwcomice, Aalst. Tuinbouwmaatschappij, Aalst. Suikerbeetsyndikaat, Thienen. Landbouwersbond Hageland, Kersbeek. Hoenderbond, Glabbeek. Landbouwkamer Antwerpen. Landbouwcomice Eigenaars- en Landbouwersbond Brugge. Waalsche Jeugdafdeelingen (5 afdee lingen met 5 vlaggen'. Unions professionelles agricoMU.P.A.) Ligue agricole, Namen. Jeugdafdeeiing Redt U Zc'^en De Vlag Redt U Zeiven Bestuur Sam. Maatsch. Redt U /.elven Sam. Verzekeringsmaatschappij Kleinveesyndikaat Flandria. Kleinveebonden. Dc Optocht. De stoet zal om stipt 2 u. gevormd worden, ten einde zich onmiddellijk in In een vorig artikel van De Koorn- bloem verschenen in Mei laatstleden, heb ik de eischen, het zaaien en onder - houdszorgen van het witloof zoo bondig, doch tevens zoo klaar mogelijk uiteenge zet. Thans is de tijd aangebroken waar op we stilaan aan het kweeken van het eigenlijke witloof, zullen hoeven te den ken. Vele menschen zijn hier nog aan hun proefstuk, daarom zal ik dan ook trachten alles zoo goed mogelijk uit te leggen. Eerst en vooral hebben we het uitsteken van de wortels, daarna het in zetten en eindelijk het voortbrengen van het witloof, hetzij door natuurlijke, het- zij door kunstmatige warmte. Om zeer hooge prijzen te bekomen, soms ook uit louter liefhebberij, worden de wortels van het witloof al eens uitgestoken in September, doch alsdan geven ze slechts een geringe of ten hoogste middelmatige opbrengst, met weinig of geen gesloten kroppen. Ontvangt men dus van den eenen kant wat meer geld, van den anderen kant is opbrengst klein en minderwaar dig, zoodanig dat men zich hoegenaamd niet zal hoeven te beklagen, over het uitstellen dezer bewerking tot in de maand Oktober. Alsdan zullen de krop pen reeds meer gesloten zijn en ook zwaarder wegen. Men kan de wortels uitsteken bij middel van een spade, een riek soms voor groote partijen ook met den ploeg. Aan de uitgestokene wortels laat men de bladeren nog een dag cf vier. Binst dien tijd zullen de bewerkte sappen naar de wortels verhuizen, iets wat zeer voordeelig is tot het vormen van den krop, In hoopen van 1 meter hoog en breed met een onbepaalde lengte al naar ge lang de oppervlakte van het veld, legt men de uitgestoken planten met de bla deren naar buiten en de wortels naar binnen. De hoeveelheid planten noodig, 't zij tot eigen gebruik, 't zij tot den ver koop in binnen- of buitenland, wordt van den hoop afgenomen. Men snijdt de bladeren ervan af tot op 1 1/2 tot 2 cen timeter boven den kraag, zoodat men het hart ongeschonden laat. De langste wortels zal men insgelijks wat inkorten. Deze wijze van voorbereiding der wor tels is dezelfde voor al de manieren van voortbrengen van witloof. Laat me toe te beginnen met de meest gemakkelijke voortbrengingwijze namelijk de natuur lijke warmte. Na het afsnijden der blade ren plaatst men de wortelen onmiddellijk in een groef die omtrent een diepte heeft van 20 centimeter of zoo ge wilt met de uitgestokene aarde, een diepte van 40 cm. De bodem van deze gracht wordt goed losgemaakt en men zet er de wor tels in, zoodanig dat de kragen der wor tels allen op gelijke hoogte komen te staan. Men geeft aan deze gracht een breed te van 80 cm. tot 1 meter en een lengte al naar gelang de noodwendigheid. Men zet de wortels ook zoo dicht mogelijk te gen elkander zoodanig dat men slechts 3, 5 m2 tot 4 m2 grond noodig heeft om er een gansche are in te zetten. Het is volstrekt nutteloos ale of beer of gelijk welke andere vloeimesten toe te dienen of mest tusschen de wortels te strooien vermits alle planten in de dui sternis of onder den grond gekweekt, zich geen nieuwe voedstoften kunnen toeëigenen, gezien er hier geen blad- groenwerkiog kan plaats hebben. Wat men integendeel hoegenaamd niet mag verwaarloozen, is de wortels eens duch tig te begieten met regenwater ten einde de wortelvezcls goed met de aarde in aanraking te brengen om het opnemen van vocht in de hand te werken. Men dekt de wortels met een laag grond van 20 cm. dikte of in andere woorden ge zegd, men maakt de gracht effen. Het hoeft geen betoog dat men den grond alvorens hem op de wortels te leg gen, goed moet verkruimelen. Hoewel de wortelen zeer winterhard zijn, is het nochtans aan te bevelen ze te beschutten tegen strenge vorst door de groeven te bedekken, met een laag stroo of blade ren. Met deze doenwijze bekomt men geen witloof op een op voorhand be paald tijdstip, maar moet men wachten tot in Maart van het volgend jaar. Dit wil nu hoegenaamd niet zeggen dat men alsdan ook geen loonende prijzen zal be komen, doch een witloofkweeker die ge durig over deze kostelijke groente wil beschikken van af October tot Maart, moet zijn toevlucht nemen tot de kunst matige warmte die, weliswaar nog op vele plaatsen voortgebracht wordt door een opeengestapelde laag paardenmest of wel door middel van rookkanalen, maar die toch beiden stilaan vervangen worden door thermosiphon of warmwa terstelsel. Dit laatste systeem vooral le vert prachtige uitslagen op en alhoewel ik om volledig te zijn de verwarming met paardenmest of bij middel van rook kanalen ook beschrijven wil, doch zal ik bijzonder in het volgend artikel steunen op het stelsel van verwarming door thermosiphon. flöe JAARGANG Nt bO Vos? ta door dc landbouwers Maatschappelijke Vraagstukken (7' Bijdrage) Oorzaken en Bestrijdingsmiddelen. In onze vorige bijdrage hebben wij de middelen aangetoond tot bestrijding van de twee eerste maatschappelijke oorza ken der landvlucht, namelijk het gebrek aan landelijken geest in het onderwijs en de zware en de moeilijke arbeidsvoor waarden in het landbouwbedrijf Thans hebben wij het over de maat regelen die van aard zijn de twee andere sociale oorzaken der landvlucht te keer te gaan, namelijk het gebrek aan aangename en confortablebestaansvoor- waarden op den buiten en te een- i tonigheid van het landelijk leven. Alhoewel er deze laatste jaren op dit gebied merkelijke vooruitgang is ge maakt, zijn de bestaansvoorwaarden op tal van buitengemeenten nog verre van aantrekkelijk. De verkeerswegen zijn doorgaans slecht, de vervoermiddelen primitief en schaarsch, de verlichting der openbare wegen bij duisternis ontbreekt. De ge meentebesturen denken niet eens aan de meest elementaire maatregelen tot be vordering en bescherming der volksge zondheid De meeste Vlaamsche ge meenten zija nog niet van eene drink waterleiding voorzien en het gebruik van ongezond water leidt er periodisch tot het ontstaan van besmettelijke ziek ten, zooals de typhusepidemie. In talrijke gemeenten bestaan geen werken tot be vordering der gezondheid van het kind ea de grootste onwetendheid heerscht er bij de vrouwen, betreffende de zorgen te ver trekken aan de kleinen. De toe te brengen verbeteringen kun nen natuurlijk slechts geleidelijk en met inachtneming van plaats en tijdsomstan digheden worden ingevoerd, doch zij zijn in hoofdzaak afhankelijk van den socialen geest oDzer plaatselijke be sturen. Bij de vele besturen onzer landelijke gemeenten is deze sociale geest volko men afwezig De private vereenigingen mild gesteund door de hoogere bestu ren, zouden zich daarom moeten beijve ren om dit sociaal doorzicht bij de voor aanstaande inwoners onzer buitenge meenten aan te kweeken en aldus een elite tot stand te brengen die in haar midden de gepaste middelen zou aan wenden om de bestaansvoorwaarden op den buiten tot een hooger peil te bren- gen. Ook in den huiskring op het p'atte- land valt er doorgaans nog veel te doen om het leven aangenaam en conforta- bel te maken. Bij vele boerenfamilies wordt meer zorg besteed aan den stal dan aan den huiskring. De vrouw voor een te groot deel benomen door de werkzaamheden der hoeve, heeft door gaans niet den noodigen tijd om den huiskring aangenaam en aantrekkelijk te maken zelfs had zij dien tijd dan ont breekt haar meestal daartoe de geschikte opleiding. Het ongelukkig gevolg daarvan is, dat wanneer de boerenjeugd in aanra king gebracht wordt met de aangename bestaansvoorwaarden onzer groote ste den, zij stilaan een afkeer gevoelt voor het weinig aantrekkelijk midden, waarin zij werd groot gebracht en de eerste ge legenheid te baat neemt om dit midden te verlaten. De huiskring is doorgaans wat de vrouw hem maakt. Is de vrouw werk zaam en heeft zij open oog voor het fraaie, dan za! de huiskring gezellig zijn en aantrekkelijk. Daarom is er zooveel gelegen aan de degelijke opleiding on zer toekomstige boerenvrouwen Het is de taak onzer huishoudscholen onze boe-^ rendochters op te leiden, niet alleen tot knappe boerinnen, doch ook tot dege lijke huisvrouwen die in staat zijn den huiskring aangenaam en gezellig te ma ken voor onze landbouwersgezinnen. De openbare besturen hebben dan ook als plicht in verstandhouding met het privaat initiatief cn inzonderlijk met de landbouwvereenigingen het huishou delijk onderwijs in 't bereik te stellen van de groote massa onzer boerenmeisjes. Een Vlaamsch spreekwoord luidt "De boog mag niet altijd gespannen staan,, en het zegt waarheidElk menschelijk wezen zoekt ontspanning na arbeid. Dit is vooral het geval bij de jeugd waar bet opbruischend leven uiting zoekt in vroo- lijkheid en vermaak. Doch er is een merkelijk verschil tus schen vermaak en vermaak 1 Wan neer het in de slechte richting wordt ge zocht ontaardt het in losbandigheid en verlaagt den menschwanneer het ech ter in de goede richting wordt gezocht, beurt het de krachten op en verheft den mensch. Het leven in de meesten onzer buiten gemeenten lijdt aan het groote euvel dat het geen ontspanning biedt en vooral aan de jeugd somber en eentonig is. De stad integendeel biedt talrijke en schit- Tfr r-B ITH awimKam&m** - ONS JUBEL- EN VLAGGEFEEST De medewfktrs vtrufitwoordslgk v—r hu» bgdr««s9. OageteekeadSc ïiukkea werflr» aiet Ofjycaerae» Niet össeeome* haatbchfiftei» wotdta aiet t*r<Jsg*5J*vc* m niaMwi mm imniimii mm ui n w»-» i www jimi.*»"»

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1