Het Duur Levea en de Landbouwerscrisis Maag-en darmontsteltenis of zakpijn bij paarden, Voordrachten i 8 Veeziekten Landbouwstudiekring van het Kanton Herzele ZONDAG 13 OCTOBER !929 PrSf» 20 centiem II de JAARGANG Nr 563 Arbeid edeit Abonnementsprijs 10.00 frank jaste*. Men schrijft Is op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaküe t BRABANTSTRAAT. S3, AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor «e door de Landbouwers Maatschappelijke Vraagstukken Het is zonder twijfel een bittere spot ternij dat op het oogenblik dat de Ka mer van Koophandel van Antwerpen een huidebanket inricht ter eere van de ministers Jaspar, Houtart en Francqui, omdat ze zoogezegd onzen frank van den ondergang hebben gered, het index- djfer der kleinhandelsprijzen ineens een nieuwen sprong van 10 punten naar de hoogte heeft gemaakt, om het onge hoord peil te bereiken van 889. Dit cijfer beduidt dat de kleinhandels prijzen der voor het dagelijksch leven noodige artikelen bijna 9 maal hooger zijn dan vóór den oorlog. Het was wer kelijk niet noodig den lofbazuin te ste ken over een stabilisatie die aan onze munt de 3/4 van zijne waarde heeft ont nomen en tevens het dure leven heeft gevestigd op een peil waarvan de hoog- tegrenzen vooralsnog niet zijn gekend. Heeft de stabilisatie op den huidigen lagen voet misschien voordeelen opge leverd voor de nijverheid en den groot handel, dan is dit niet het geval voor de verbruikers of de landbouwvoortbren- gers. De landbouw staat voor harde crisisjaren. Het jaar 1929 is verre van gunstig.De oorzaken zijn gekend stren ge Winter, Lente zonder voldoende zon, voortdurende droogte, te zware pach- ten, overproductie aan landbouwartike- 1 len over de wereld, steeds duurder wor dende arbeidskrachten. Voegt daarbij de ongunstige ver- oopsprijzen voor talrijke landbouwpro- dukten zooals aardappelen, granen, sui- erbeeten, hoppe en vee en het zal da delijk opvallen dat de toestand nietroos- Jeurig is, Hoe daaraan verhelpen Er wordt ons toegeroepen richt het landbouw- >edrijf doelmatig in, maakt het meer winstgevend door specialisatie, uitlezing, samenwerking. Alles goed en wel 1 Wij die sinds ja- ten onze krachten inspannen om door vereeniging en samenwerking het land- louwbedrijf meer wetenschappelijk en daardoor meer winstgevend te maken, ;unnen best dien raad missen van tal rijke personen, door wie hij ons zoo goedkoop wordt toegestuurd Die lie den vergeten doorgaans dat uitvoeren keel wat meer tijd en moeite vergt dan leggen; zij verliezen bovendien uit het dat om vruchtbaar te zijn een wer king moet kunnen geschieden in het ge paste midden 1 Dit midden nu is niet uimschoots genoeg aanwezig, omdat zij die het moeten scheppen, en hier bedoe- itn we vooreerst de openbare besturen, gebreke blijven 1 Terwijl wij in de landen die ons om- igen door de regeeringen maatregelen treffen om het bestaan van den ic- idschen landbouw te verdedigen, blijft staatsbestuur schier werkeloos 1 Wt zij maatregelen ten voordeele van itbinnenlandsche voortbrengst, dan ge- •chiedt zulks bijna uitsluitend ten bate '>n de nijverheid Zooals wij in ons weekoverzicht mee deelden verhoogt Frankrijk zijn invoer- 'echten op de vreemde landbouwpro ducten, de Vereenigde-Staten verstrek ken millioenen dollars als voorschotten tón den landbouw, Italië heeft de in voerrechten op vreemde tarwe verhoogd v'n 7 tot 14 goud-lira, Polen heeft zijn tolrechten onlangs aanzienlijk verhoogd j °P vreemde granen en andere landbouw- tóortbrenselen. Tal van andere landen tómen beschermende maatregelen ten voordeele van hunnen landbouw Wat gebeurt er bij ons?! De open- W besturen roeren niet, alsof de schit- torentate dagen voor onzen landbouw zijn weggelegd. Het vreemd vervroren vleesch wordt door vrijstelling van overdrachttaks aan- JMnoedigd in zijne mededinging met het tórsch inlandsch vleesch op onze binnen- «ndache markten, dan wanneer iedereen "eet dat de veeteelt volstrekt niet winst- Stvecd is voor den voortbrenger Le verhocging van invoerrechten om <®ze hopteelt vaD deD ondergang te vrij- *Bren en haar te beschermen tegen on- rlijke vreemde concurrentie wordt niet 'opgestaan de Regeering beperkt zich o') de instelling tener coinmicie die wel licht den pul zal kunnen vulien als het kalf verdionken is In bevoegde landbouwmiddens werd herhaaldelijk aangedrongen bij de Re geering tot afschaffing der overdracht taks op de inlaDdsche granen om aldus de voortbrengers eenigszins te bevoor- deeligen bij den afzet of verkoop. Men klopt tot heden op doovemans deuren. De inlandsche tabakteelt heeft met de meest ernstige moeilijkheden te kampen, nochtans wordt er door het bestuur geen vermindering van accijnsrechten in 't vooruitzicht gesteld. Terwijl de invoer van onZe paarden in Frankrijk, Duitschland en Italië on derworpen is aan hooge tolrechten, stelt België zich tevreden met het onbedui dend invoerrecht van 2 °/0 op vreemde paarden De fruitoogst is dit jaar overvloedig. Daarbij is de uitvoer naar Engeland zeer moeilijk. Deze overproduktie heeft voor gevolg dat de voortbrenger voor sommige fruitsoorten zelfs geen prijzen bekomt die hem toelaten de kosten van plukken en vervoer ter markt te dek ken. Nochtans geniet de verbruiker niet van die lage prijzen. Terwijl voor peren en appelen aan de voortbrengers prij zen van 25 tot 80 centiem, volgens de soort worden geboden, worden door de voortverkoopers in de steden prijzen gevraagd van 2,50 tot 4 fr. het kg. Wij zijn in dit blad herhaaldelijk op gekomen voor de oprichting van nijver heidsinstellingen tot vervaardiging van fruitwijnen. Deze inrichtingen zijn on misbaar om de verwerking van ons fruit te verzekeren en zijne prijzen bij' over- vloedigen oogst op een loonend peil te houden. Wij hebben als aanmoediging dezer nieuwe nijverheid aan de regee ring tijdelijke vrijstelling van accijns rechten alsmede de noodige voorlich ting en propaganda dopr de bevoegde staatsdiensten gevraagd. Tot heden blijkt er van hoogerhand weinig of niets gedaan te zijn om deze nieuwe tak onzer landbouwindustrie in het leven te roepen. Men begrijpe ons niet verkeerd Wij beschouwen beschermende invoerrech ten van staatswege niet als de ideale oplossing voor den bloei van den land bouw, wel wetende dat deze zijn heil moet vinden in een doelmatige en we tenschappelijke uitbating, gesteund op een bloeiend vereenigingsleven doch waar de naburige landen meer en meer hunne grenzen sluiten voor onze land- bouwprodukten, ten einde hunne eigene voortbrengers te bevoordeeligen, schijnt ons het tijdstip aangebroken dat onze regeering ook zonder verwijl de noodige maatregelen treffe om de talrijke takken van ons landbouwbedrijf,die met onder gang zijn bedreigd, het bestaan te verze keren. Want zooals wij het bij den aan vang van deze bijdrage aantoonden, is alle werking tot meer rationeele uitba ting tot vruchteloosheid gedoemd, in dien het midden waarin zij zich moet ontwikkelen daartoe niet is voorbereid en geschikt gemaakt. Zakpijn komt zeer dikwijls voor bij paarden, ook muilezels en ezels. Oude paarden wier maag lui en lam geworden is en wier tanden versleten en onregelmatig zijn geworden, bezitten er eene groote voorbeschiktheid toe en zijn er dan ook zeer onderhevig aan. Wanneer de paarden aanstonds na hun maaltijd worden ingespannen of af mattend werk verrichten dan komt zak pijn zeer vaak voor. Bloedarmoede, hevig hitte, windtoch ten, luiheid van 't zenuwstelsel, het drinken van al te koud water slecht en bedorven voedsel, stoffig, slijkerig, ver duft of beschimmeld hooi, vervrozen voeder en zelfs goed voeder maar in overtolligheid genomenpaarden die zich lostrekken des nachts en gaan smul len in de haverkist, deze zijn allen ge wone oorzaken om zakpijn te weeg te brengen. Wanneer zakpijn zich vertoont één uur na het eten dan is er enkel eene maagontsteltenis. Dan bestatigt men slechts eene droef geestigheid het dier krabt met de voor- pooteD, maar zoo men buikrommelingen hoort dan mag men op eene spoedige i herstelling en genezing hopen, vermits weldra het dier mest zal lossen dan zegt men de zakpijn is rap over gegaan.,, Maar wanneer de ontsteltenis erger is dan komen de kolieken op, ge woonlijk voorkomend twee of drie uren na het eten. Kolieken is zakpijn of liever darmen- pijn. De muil is warm en droog en riekt zuurachtig, rinsch. Het dier gaapt dik wijls en vertoont braaklust, terwijl het verstopt geraakt en oploopen kan, (opgeblazen staan), N. B. Eene koe die oploopt staat dik langs den linkerkant (kant van het hart) en wordt daar gestoken, maar een paard staat dik langs den rechterkant. Een paard dat zakpijn heeft wordt ongerust en droefgeestig en is opgehitst en gansch teoeergeslagen. Het bekijkt dikwijls zijne lenden en krabt met de pooten, legt zich neder ea springt plot selings recht, laat zich weder vallen om zich met heftigheid heên en weêr te rollen. Wanneer het paard met den staart kwispelt dan verraadt dit zakpijn in den endeldarm Bij alle soorten van zakpijn doet het dier geweld om water te lossen, en het kan in sommige gevallen aardige hou dingen aannemen bijv. de houding van een zittenden hond. De algemeene gevoeligheid is ver stompt, de slijmvliezen zijn bloedig dooraderd (bijv. steenroode kleur der oogleden) de polsslag en de ademhaling versnellen. Zeer dikwijls worden de uitpuilende deelen van het lichaam zooals, oog, heupstaart en rugbeenderen gekwetst bij het lomp vallen of wentelen. In sommige gevallen schijnen de die ren het instinkt.de natqurdrift voor zelf behoud verloren te hebben en maken verwarde en buitensporige gevaarlijke bewegingen waarbij het dier fel begint te zweeten. Er zijn verschillende soorten zakpijn bij de paarden. Al wat op het zenuw en spijsverteringsstelsel een abnormale invloed uitoefent kan zakpijn verwekken. 1Krampen veroorzaakt door koude of door koude dranken bijzonder als de dieren bezweet zijn. 2. Zakpijn met (opgeblazenheid) buik uitzetting door kiemend of gistend eten of verstopping. 3. Zakpijn met bloedaandrang. 4 Zakpijn veroorzaakt door slechte spijsvertering in maag en darmen. 5. Door ontstekingen en door over vloedige suikervoeding (b. v, melas.) 6. Door vernauwing, opsluiting of op stopping der darmen. 7. Door wormen. 8. Door vergift. Bij de runddieren zijn de kenteekenen zoo onrustbarend niet, men ziet slechts dat het runddier trappelt en met de poo ten naar den buik kapt. Bij de runddieren wordt 1. Zakpijn veroorzaakt door ontste kingen. 2. Door slechte spijsvertering en koud water. 3- Door darmopstopping, doordien een deel van de darmen in een opvol gend deel kruipt. 4. Door darmuitzakking (breuk). Wanneer een dier van zakpijn geneest dan krijgt het gelaat een geheel andere uitdrukking, de krampen gaan over, men hoort goed de buikrommelingen en het dier lost overvloedig en malsch mest, maar het eerste mest is gewoonlijk hard. Wanneer echter de dood er mede be moeid is dan is dit het gevolg van ver stikking of versmachting of zelfvergifti ging door maagbreuk of scheuring. De scheuring wordt veroorzaakt meestendeels door het vallen bij hevige krampen of door het bijeendrukken der maag tusschen de lachspier (de ziel) en de andere ingewanden. Het naken des doods wordt zichtbaar bij de volgende kenteekens. Het koud zweet breekt uit, en het dier begint te bibberen, terwijl de ademha ling en de polsslag versnellen en verslap pen, de oogen zien er verbaasd en dof uit, de koorts gaat over en er treedt een rustig oogenblik in, maar dit oogenblik is zeer onheilspelend, en verraderlijk, want dit voorspelt het einde, den dood. Zakpijn is eene kwaadaardige ziekte want op honderd aangetaste dieren ster ven er altijd zeker vijftien of twintig. Vele gevallen van zakpijn zou men kunnen voorkomen zoo de paarden, ge rust mochten eten en zoo men ze niet te rap deed werken na het eten, zoodoende zou de regelmatige spijsvertering onge stoord kunnen gebeuren. Sommige paarden zijn onderhevig aan zakpijn doordien zij hun haver niet goed malen de oorzaak ervan is dat hun gebit gebrekkig ea onregelmatig is, dat noemt men de paarden hebben haken. Men zorge er ook voor dat men de dieren geen koude dranken toediene of te veel drank geve wanneer zij bezweet staan, men weze eveneens zeer voorzich tig in 't voederen van versch hooi en nieuwe of verdufte haver of killig groen- voeder. Des zondags vermindert men het rantsoen eten, en men geve een ontlas tenden drank, wortelen, bitterpeeën en lijnzaaddrank zijn eveneens uitstekend Moeten de paarden drinken voor of na het eten Het is een algemeen bekende gezond- heidsregel dat droog voedsel beter ge malen en met speekselsap gemengd wordt en hierdoor beter verteert dan met bet toedienen tezelvertijd van drank. Want door het veel drinken worden de mond- en maagsappen fel verdund en de vertering der vaste voedingsstof fen wordt aldus zeer belemmerd en be moeilijkt. Daarom mag men aanstonds voor of na het eten geen drinken geven maar het is zeer wenschelijk dat men eerst te drinken geve en eenigen tijd later de haver voedere, bijv. twintig minuten of 'n halfuur later. Bij het voederen van haver is het natuurlijk voordeeliger dat men eerst laat drinken, want bij onder vinding weet men dat als men drinken na de haver geeft, er veel haver doorge spoeld wordt, dewelke dus onverteerd verloren gaat. Ook bij het vlug toedienen van drin ken na het havervoeden, kan de haver zich zoo uitzetten dat daaruit nadeelige gevolgen voortvloeien en hevige zak pijn zoo veroorzaken. Algemeene behandeling in geval van zakpijn Wordt zakpijn bestatigd dan neme men aanstonds een droogen stroowisch en wrijft men het dier eens goed over den rug en ribben, daarna wandelt men met het dier over en weêr zoo het rus tig is dekt men het warm en laat men het liggen op een dik warm strooien bed. Als doel moet men zich stellen de maag zoohaast mogelijk te ontlasten. Men mag prikkelende dranken geven maar van kleinen omvang zooals koffie, thee, alcool, enz.., terzelfdertijd kan men klisteer geven (lavementen zetten) van zeepsop langs deD aars. Het beste is altijd, aanstonds den vee arts te ontbieden die onderhuidsdhe in spuitingen kan doen van arecoline, pilo carpine, eserine, veratrine, morphine, naar gelang den aard der ziekte,en die de beste uitslagen geven, D' v. J. W. Dezen Winter, evenals voorheen, zal het bestuur van R. U. Z. zijne talrijke, goed gedokumenteerde voordrachtge vers, kosteloos ten dienste stellen van zijne leden. We zenden in dit vooruitzicht naar den Heer Voorzitter of Magazijnier van iederen bond eene lijst met een heele reeks onderwerpen van voor drachten. Daaruit zullen er heel zeker een paar zijn die in bijzondere mate, iederen bond op zijn eigen aanbelangen. We hebben bovengenoemde heeren ge vraagd ons deze onderwerpen te willen aanduiden, ook het lokaal waar men de voordrachten geven zou en de datums welke best passen. Eene bijzondere zorg is besteed ge worden tot het opmaken dezer reeks voordrachten. We hebben enkel deze gekozen welke er zich toe leenen, om op den korten tijd waarover een voor drachtgever beschikt, de landbouwers iets te kunnen aanleeren, dat hun wer- j kelijk nut bijbrengt, en dat ieder van hen dan ook ten zijnen profijte op zijne hoeve zou kunnen toepassen. Wij zijn er ten volle van overtuigd, dat we daarin zullen gelukt zijn. We zouden dan ook gaarne zien, dat zoo veel mogelijk iedereen die kan, de voor drachten bijwone. 't Is eene beste gele- genheid om zijne kennissen te verrijken, om zich meer en meer te leeren thuis voelen bij de verstandige landbouwers, die bij jarenlange praktijk ook de bere deneerde nieuwe gedachten doen sa mengaan. We durven hopen dat we in onze ver wachtingen niet zullen teleurgesteld worden dat ook de gemeentebesturen zullen het nut dezer voordrachten in zien voor hunne gemeente, en dat zij, daar waar ze het kunnen, ons ter zijde zullen staan met raad en daad. Dit vra gen we bijzonderlijk van de gemeenten waar we benevens de voordrachten, een avondkursus inrichten. Gezien ons beperkt getal leerkrachten kunnen we ons in deze richting niet naar believen ontplooien en mogen de gemeenten, waar ze een avondkursus hebben, zich zeer bevoorrecht achten. Ware het te veel gevraagd dat deze benevens raad en daad ook wat steun zouden toekennen, al ware het maar om enkele prijzen onder de leerlingen te kunnen uitlogen, of om door eene kleine toelage de leeraars wat aan te moedigen in hunne lastige taak. Gemeentebestu ren, hier hebt ge de gelegenheid te too- nen. hoe ge de algemeene belangen der landbouwers verstaat. Maakt er gebruik van Hier volgen de onderwerpen der voordrachten 1) Groententeelt. 2) Konijnenkweek. 3) Kiekenkweek. 4) Fruitteelt. 5) Bemestingsleer. 6) Veevoeding. 7) Veeteelt. 8) Varkenskweek en Voeding. 9) Boekhouding. 10) Pachtwet. 11) Veeverlossing. 12) Landelijk recht. 13) Stal verbetering, Hoevebouw. 14) Hopkultuur. 15) Tabakteelt. 16) Witloof kuituur. 17) Zaadteelt. Op Zondag 6 Oktober opende onze studiekring de voordrachtenreeks van zijn derden jaargang. Gezien den bijval en de belangstelling van vorige jaren was er hoop op flinke opkomst, en die hoop werd niet teleur gesteld, integen deel. Bij de opening werd door den schrij ver van den studiekring gewezen op den reeds afgelegden weg, met het be gin van dezen jaargang. Hulde werd gebracht aan het Provinciaal Bestuur van Oost-Vlaanderen en de Landbou wers vereeniging Redt U Zei ven die door milde toelagen en medewerking de degelijke werking van den Kring moge lijk maakten. Zoo doende werd de land bouwbevolking van het Herzeelsche in de mogelijkheid gesteld zich steeds meer en beter te ontwikkelen. Er werd gewezen op de wereld-ver maardheid van het Huis Svalof, dat door zijne wetenschappelijke navor- schingen en bekomen resultaten den landbouw reeds ruim eene halve eeuw groote diensten heeft bewezen. Een dankwoord werd toegestuurd aan Heer Boersma, bestuurder van het Svalof Zaaizadenkantoor voor België, die zoo bereidwillig toestemde hier eene voor dracht te komen geven over Ziekten van graangewassen. Ontsmetting van zaaigranen. Het woord werd dan verleend aan heer Boersma, die gedurende twee volle uren de aandacht der aanwezigen wist geboeid te houden. Een eenigszins vol ledig verslag geven over die puike voor dracht is onmogelijk, en we moeten ons bepalen bij enkele bijzonderheden De oogst kan in de beste gronden, bij de meest volledige bemesting, omringd met de beste zorgen, toch onvoldoende opbrengst geven, namelijk als de stand te dun of de planten kwijnen door ziek te Het gebeurt bij onze graangewassen j dat hunne eerste ontwikkeling wat te wenschen laat, of dat jonge plantjes sterven, dan wordt de oorzaak daarvan geschoven op het weder 't is te koud, te droog, te nat, enz. enz., nochtans heb- j ben de wetenschappelijke navorschin- M—MIHMIIWIII wa—»«M 1 i «11—IBII De mïdewwkira xjjs vrra*twratw<Mflk vaar ham bQdragea Oagcteekea^c stnkktK worde» «let opge«»jn«s. Niet opgeaoaisn hsutditchrlfteu worde» airt tereggeqevt».

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1