Landelijke Maatschappijleer i winterseizoen! Kleine Aankondigingen RADIO Naaimachienen Pardessus V elours J» De Lafortrie - Daens, Molenstraat, 11, Aalst, m i mwm mm HiHn i Bezie de Uitstallingen, 11A Te koop OOBLOGSCHADE 1 mische raad by den ministerraad beslo ten heeft een heele reeks invoerrechten in te voeren op de granen en zaden. De Duitsche granen schynen bijzonder door deze verhoogde rechten bedoeld. De gerst en de haver zullen voortaan per dubbel centenaas een invoerrecht betalen van 11 zlotys, de msïi een recht van 6 zlotys, de boonen, erwten en het boekweit 6 zlotys. De minister van Fi nanciën is echter gerechtigd in bepaalde voorwaarden verandering of vrystelling van invoerrechten toe te staan voor sommig? produkten. Van 1 December tot 1 Juni zal een recht van 5 zlotys geheven worden op den uitvoer van rogge en tarwe. De rogge mag echter vrij uitgevoerd wor den tusschen 1 Juni en 1 December. ITALIË. De uitslageu van den graanslag Men weet dat de fascistische regeering sinds enkele jaren een grootsche wer king heeft ingezet om de graanvoort- brengst van Italië te verhoogen en al dus de invoer van vreemde granen, die zwaar op de Italiaansche handelsbalans drukten, te verminderen. Volgens het dagblad Popoio d'Ita- lia het ft de regeering flinke uitslagen bekomen door hare werking rn het blad geeft volgende vergelijkende cijfers gedurende den oogst 1925-1926 bracht Italië 60 millioen 500.000 centenaar graan voort. Het moest invoeren bijna 24 millioen centenaar De oogst 1926- 1927 was zeer slecht, ook daalde de Ita liaansche voortbrengst tot 52 millioen centenaar, terwjjl de invoer van vreem de granen de 24 millioen centenaai overtrof. In 1927-1928 werd een merke lijke verbetering waargenomen t de in- landsche voortbrengst klom tot meer dan 62 millioen, tcrwjjl de invoer van vreemde granen rond de 24 millioen bleef. De oogst 1928-1929 schynt een ganschen ommekeer te zullen veroorza ken de inlandsche voortbrengst zou 70 millioen centenaar bedragen wat den invoer van vreemde granen zou ver minderen tot 12 tot 14 millioen centen. Deze uitslag zal natuurlyk zeer gunstig inwerken op de Italiaansche handels balans. Wat nu de opbrengst per hrefaar be treft, schjjnt er ia Italië nog merkelijke vooruitgang mogelijk. De gemiddelde opbrengst per hectaar is van 10 cente naar in 1909 geklommen tot 14 cente naar tydens den laatsten oogst. De mid delmatige productie wordt echter verre overtrofFen in de omstreken van Milan, Cremona, Mantoa en Ferrare. RUSLAND. Een Amerikaan ache nij ver he idsatad die milliarden kost. Met het doel de Vereenigde Staten gunstig te stemmen voor economische samenwerking met Rusland, hebben de afgevaardigden der Sowjets aan «en Maatschappij uit Cleve land de oprichting toevertrouwd van een grootsche nijverheidstad die zal gebouwd worden ten Noorden van Nyoi-Nov. gowd, tusschen de Volga en Okaatroo- men. Deze nieuwe stad zal verschillende nijverheden groepeeren ncmelyk de automobielfabrieken. Het ontwerp voor ziet een uitgave van 10 millioen dollar of 1 milliard 400 millioen frank. Volgens de overeenkomst is de Bouwmaatschappij verplicht de werken te voltrekken, binnen een termyn van 15 maand. Het ontwerp voorziet bene vens de zeer moderne nijverheidsinrich tingen, den bouw van volkswoningen voor 25.000 werklieden, van scholen, schouwburgen, treinstaties, banken, ma gazijnen. De nieuwe stad zal eene op pervlakte beslaan van meer dan 60 dui zend vierkante meter. De Landelijke School M. Mat, landbouwopziener, droeg een verslag voor over het landelyk on derwijs. In den landbouw, zoowel als in de nijverheid, wordt de welvaart bevor derd door de opleiding en de voorberei ding door het onderwys. Op den buiten moet het lager onderwys gaosch door drongen zjjn van den landbouw en van het landleven, in hetwelk zy opgroeien, en dat zy moeten liefhebben. Men moet de kinderen zoo vroeg mogelijk ver trouwd maken met alles wat het land bouwbedrijf betreft, daar dit onderwijs voor de kinderen van den buiten moet z(Jn wat het vakonderwijs in de ny ver heid is. Daartoe echter moeten de onder wijzers ook eene bijzondere voorberei ding genieten in de normaalschool, wat voor het oogenblik nog niet het geval is. Dat is eene gapende leemte in ons on derwijs, en het ware te hopen dat het departement van Wetenschappen en Kunsten het normaal onderwijs in dien zin zou wijzigen. Er moet ook doelmatiger geïeverd worden voor de uitbreiding van het naschoolsch onderwijs. Het is wellicht niet voldoende bekend dat dit na schoolsch landbouwonderwy's door het privaat initiatief mag ingericht werden, op voorwaarde dat de leergangen gege ven worden door een onderwijzer met i een byzonder landbouwdiploma. De kosten van dit onderwijs worden gedra gen voor de eene helft door den Staat en voor den anderen helft door de pro vincie. Dit naschoolsch onderwijs loopt over 2 jaren met 100 lesuren per jaar. Tot hiertoe is dit onderwijs vrij doch de groote landbouworganisaties, zooals de Boerenbond en de U P A wenschen dat dit onderwijs verplichtend zou ge maakt worden. Het naschoolsch onderwys volstaat voor de groote massa der landlieden Zy, die hooger op willen, hebben de be- roepsscholen, de landbouwinstituten en hoogtre landbouwscholen. In ons land hebben wij 645 lagere lacdbouwleergsn- gen en 108 huishoudleergangen. Onze landelyke jeugd volgt zeer goed deze leergangen t 45 p C jongens en 8 p c. meisjes. Deze verhoudingen kunnen evenwel nog merkelyk verhoogd wor den. Wy hopen in de toekomst nog schoonere uitslagen te bekomen. De vergadering werd gesloten ten 4 1/2 ute. Studievergaderingen te Brussel. Vrydag werden in het Paleis der Aka- demies, te Brussel, de leergangen betref fende de landelyke maatschappyleer voortgezet onder het voorzitterschap van baron de Dieudonné, arrondisse- mentskommissaris van Leuven, en voor zitter der provinciale kommissie voor de verfraaiing van het landelijk leven. Huishoudelijk Landbouwonderwijs Mevr. de gravin de Crombrugghe handelde over het huishoudelijk land bouwonderwys. Ten einde de vrouwelijke landbouw bevolking hun eigen stand te doen be seffen, stichtten madame de barones Rotsart de Hertaiog met mevrouw Van Damme Dhondt in 1906 de eerste boe- rinnengilden in België Het doel ervan is de landelijke be volking aanmoedigen, ze verdedigen, ze helpen met raad en daa 4. Om ons doel te bereiken beschikken we over byzon- dere middelenhet boek, het onderwijs, het woord, het voorbeeld. Het Belgisch landbouw- huishoudkundig onderwijs heeft spoedig en goed begrepen, welke belangrijke rol het te vervullen had. M. Evrard, zeer bevoegd in deze zaak, zegde terecht Op den buiten heeft men de beroeps opleiding meer verwaarloosd dan in de steden. Zelfs werden de pogingen, van verschillige zijden aangeboden, niet al- tyd goed onthaald: het nut der land- beu w-huishoudscholen werd niet begre pen, zelfs verkeerd verstaan. Gelukkiglijk is die toestand heelernaal veranderd. Thacs wil de eenvoudigste landbouwer de wetten der bemestings leer kennen, de grondslagen eener doel matige bebouwing begrijpen De drie- jaarlijksche verslagen over den toestand van den landbouw bewUzendat de land bouwscholen in belangstelling aanwin nen, en de landbouwers er ook hunne kinderen aan toevertrouwen. Wij hebben talrijke onderwijsgestichten van alle graden. Wy hebben ook nog de voordrachten ingericht door den Staat en door de Bo-:rinnenbon den. Hier dient hulde gebracht aan de wer king der boerinnen bonden die asn de jonge meisjes van den buiten de be'ang- ïijkste "begrippen van huishoudelijk on derwys gevea nadat ze de lagere school hebben vrrlaten. Het onderwys duurt 25 weken, 2 dagen per week en 4 uur por dag. Spreken we nog over boerinneakrin- gen De statuten van die kringen zeggen dat het vereenigingen zyn die den gods- diens'igrn, zedelyken- en socialen voor uitgang der ledea beoogen, die meehel pen tot de verh'fllsg en ontwikkelieg, alsook de beroeps belangen en het stof- felyk welzijn in de hand werken. Hoe dit programma verwezenlijken 1 Door de aanwezigheid van geestelijke proosten, godsdienstige reizen, missen voor afgestorven leden; door voordrach ten, door het stichten van mutualiteiten, bonden van kroostrjjke gezinnen, enz j door voordrachten over landbouw. Een ontwerp waar we veel belang aan hechten, is het stichten van jeugdafdee- lingen. We wilden studiekringen zien ontstaan, zooals men in het Vlaamsche land begonnen iswant de menschen komen beter in voeling met deze van hun stand, dan met deze die er misschien te ver boven staan. Er zouden studiekringen moeten ge sticht worden, welker leden op hun beurt jeugdafdeelingen zouden tot stand bren gen voor de min begaafde en volkrijkere massa. Ze zouden daardoor niet alleen de meisjes op hun dorp houden, maar zelfs leidsters daaronder aankweeken. De taak is niet gemakkelyk, maar we willen het beproevenen het feit dat er in het Vlaamsche land reeds 57 studie kringen bestaan, is het bewys dat zulks mogelyk is. Dat vraagt tyd en aanhou dend werk. We dienen vooral te ver- drUven de gedachte van het ontvluchten der landerijen, de vermindering van het gezag, de neiging tot het geld, het verlies der zedelijkheid. Onze inspanning zal niet vruchteloos zyn als we er toe komen aan onze boerinnen door voordrachten te doen begrijpen, hoe gezond, en by uitstek familiaal het leven is te lande. In 1910 waren er 74 kringen, welke in 1913 ten getalle van 283 gestegen waren. De oorlog van 1914 legde alles stil, maar van af 1919 waren er reeds 356 kringen, en in 1928 kenden we er 947. Dit jaar moeten we tot 1000 krin gen komen. Op internationaal gebied komt men tot 20 000 kringen met 2 miljoen leden. We leven in een tyd waarin alle stan den vereeniging zoeken. En vinden onze m?nschen geen vereeniging. in hun par tij. daa zoeken ze die elders. De jeugd van heden levert de moeders der toe komst, en in den stryd van het stoffelyke tegen het geestelijke, zal alleen dat volk de» zege behalen, dat de beste moeders en de beste scholen bezit. We willen er toe komen dat de vrouw van te lande aan baren baard gehecht zii; daarom willen we dien haard schoo ner. gemoedelijker, bloeieudrr; we wil len haar lot verbeteren, met door mo derne middelen den arbeid lichter te makenwe moeten in haar het fiere be wustzijn opwekken van hare taak als bewaarster van het huis, als echtgenoote en moeder. We willen blyheid, geluk; we willen een gezonde glimlach in onze hoeven. Het huishoudwerk in de Hoeve. Jufvr. Bercège, van Parijs, onderhield daarna de vergadering over het huis- houdelyk werk der boerin in de hoeve. Ieders aandacht is gevestigd op dit groote vraagstukde landelijke bevol king op den buiten houden. Vele meisjes ontvluchten den buiten niet alleen om in de stad als dienstboden te werken, maar ook vele dochters van kleine burgers en vaa landbouwers verlaten de hoeve, en gaan hun bestaan zoeken in de stad, in den handel, in bureelen, enz. De toestand van het huiselyk leven der boerin is dikwijls de oorzaak waar om ze den buiten ontvlucht. Wat is i daartegen te doen? De bezigheden der boerin omvattende bestendige zorgen voor de kittders, het huishouden, de hoeve, den tuin, soms ook het veld, den handel (verkoop der produkten), bet neerhof, de algemeene leiding, enz. Deze opsomming toont voldoende aan dat de boerin van 's morgens tot 's avonds overlast is, zoo door de hoeveelheid als 'door de verscheidenheid van het werk. Hst besluit dringt zich dus ophet is noodig dit werk te verminderen, beter te verdeelen, en te vereenvoudigen. Hoe de hoeveelheid en de verschei denheid van bet werk verminderen Laat eerst de werken weg, welke de vrouw niet passen, zooals de veldarbeid. De verscheidenheid der bezigheden wordt veroorzaakt doorhet benuttigen van de voortbrengsels der hoeve; de gebrekkige toestand en het gemis aan degelijkheid der hoeveinrichting; het ge brekkig, onvoldoende en verouderd ge reedschap; de nuttelooze voetstappen, de talryke omwegen, de overdreven krachtinspanningen. Wat kan er gedaan worden om dien tostard te verbeteren Daar zijn ver schillende middelen de voortbrengsels der hoeve verkoopen zooals ze zyn, en de verwerking ervan (cooais boter en kaas) aan anderen overlaten de hoeve derwijze inrichten, dat gemak en tjjdge- win er uit voortvloeien, zooals ele csrici- teit voor verlichting, beweegkracht, ver warming waterleiding in alle plaatsen der hoeve. enz. Welke zouden de gevol gen zijn vac zulke moderne inrichting der hoeve Steeds warm en koud water beschikbaar hebben snel en gemakke lijk koken der spijzen verlichting en verwarming, zelfs reiniging met moder ne toestellen het naaien, wasschen en strijken zal beter en sneller gaan dan vroeger enz. Het gereedschap in de hoeve moet den handenarbeid vermin deren, het werk beter en vlugger uit voeren, de vermoeienissen vermijden. Dit gereedschap meet moderne zy'n 't moet den ouden slenter vervangen, bijv. t ia de plaats der ©ude schouw met open haard, zal men eene stoof plaatsen, en zorgen voor een elektriekea bakoven de waschkuip wordt vervangen door het warcbmachien met electrieken motor de boterkarnen met handbewe ging. zullen door electriek werken nz. Kortom, alle modern comfort moet in de hoeve aanwezig zyn, om er de boerin het leven te veraangenamen en het werk te verlichten. NAMIDDAGZITTING In de namiddagzitting werd de eerste les gegeven door M. J. Van Espen, be stuurder der provieciale landbouwschool te Thienen, over de gezondheid op den den buiten. De gezondheidsleer is een samenhang van bepalingen en voorschriften, betref fende de lokalen en degenen dia ze be wonen. Door de eeuwen heen heeft men belang gesteld in de gezondheidstoestan den en in hunne voorschriften. Soms kwamen deze tot de volkeren onder vorm van wetten, soms rok onder vorm godsdirnstleer. De groote steden had- hadden meest behoefte aan zulke voor schriften de buiten bleef beter gezond. Dit legt uit, waarom de gezondheids voorschriften in mindere mate tot de buitenmenschen zyn doorgedrongen. En nochtans, wanneer wij de cijfers der sterften raadplegen dan zien wy dat de kindersterfte op den buiten grooter is dan in de stee en. De sterfte der volwas senen is byna gelyk in de steden en op den buiten Degioote steden verdedigen zi ch tegen de ziekten door allerlei ge- Van heden af is de volledige sorteerinj I in al de modekleuren F'j|' Lit voor Heer en en Datnen aangekomen. zondheidsmaatregelen, zooals waterlei dingen. stadsbeken, baden ontsmettin gen. mestpacht, toezicht, op de eetwaren, enz. Voegt daarbij nog het groot gemak voor de stedelingen, om zich bij de min ste ongesteldheid te laten verzorgen in gasthuizen, klinieken, moederhuizen, kinderkribben, raadplegingen, diensten van verpleegsters, enz. Al deze maatre gelen voor gezondheid, genezing en voorbehoeding leveren de stedelingen de kostbaarste uitslagen. Onze dorpen zyn op dat gebied op den achtergrond gebleven, en betalen soms zeer duur deze veronachtzaming. Al dikwijls leeft en sterft de landbou wer in de onachtzaamheid. Kost wat kost moeten wij daaraan verandering bren gen. Het midden, de omgeving heeft een groote» invloed op den snensch Ieder een ondergaat den invloed van zijne omgeving. Daarom zullen wy op den buiten de omgeving de huizen ver fraaien, want stoffelyke verfraaiing zal ook zedelyke verfraaiing of gezondheid medebrengen. Aanzienlyke verbeteringen kunnen toegebracht worden aan de hoeven en aanhocrigheden, en aan de werkwoon- sten der buitenlieden. Hier ontbreken meestal nog licht, lucht en reinheid. De mest- en aalputten moeten buiten den koer gelegd worden. De vuilnissen zul len buiten het hof verbrand worden. Het vuil water moet afgeleid worden. Daarbij zorge men dan ook voor de ver siering der woonplaatsen, voor de rein heid van muren en vloeren, voor de regelmatige ontsmettingen van stallen, enz. De kamers moeten ruim verlucht en verlicht zijn, in volkomene droogte ge bracht Elke hoeve moet zijn melkkamer hebben. Kortom, elke woonst op den buiten moet ingericht worden volgens de gegevens van de gezondheidsleer. Dit is noodig voor de menschen en voor de dieren De Kleine Bedrijven. E M. De vis. boogleeraar te Leuven, handelde daarna over kleine bedrijve n Overal wordt er geklaagd ever de landvlucht. Vele landbouwerszonen ver laten den buiten, omdat zij op den buiten de gelegenheid nies vinden hunne werk zaamheid uit te oefenen. Het beste mid del om de landvlucht te keer te gaan, is de verbetering der economische voor waarden, de verhooging der inkomsten van den landbouwer. Dit kan verwezen- lykt worden door de verhooging der landbouwopbrengsten, maar ook met de buitenmenschen in de gelegenheid te stellen te huis bijkomenende bedryven uit te oefenen. Het nut der kleine bedrij ven is zeer groot. De nationale kommissie van verfraai ing heeft een onderzoek ingesteld over de kleine bedryven, welke op den buiten kunnen uitgeoefend worden. Daar zijn i handel in vee, in granen en zaden, in hout, in eieren, melk, boter, gevogelte, kolen, bouwstoffen, kleergoed enz. Als stielmannen hebben wjj wagenmakers, smeden, metsers, timmerlieden, schilders, loodgieters, kleermakers, kloefkappers, lottenklievers. maalders, schoenmakers, enz. Al deze handelszaken en stielen kunnen terzelvertyd als de landbouw uitgeoefend worden. Daar zfc'a er nog andere, die minder gekend zyn het plukken en verzamelen van geneeskundige planten, de manden maker!], de kassenmakery, het houtk'ie- vea, het kweeken van cobays voor de laboratoria, enz. Onze vrouwen en meisjes kunnen zich toeleggen op den naaistiel, het brei en. kantwerk, strooivlechten, enz. Deze opmerkingen over de kleine be- bedryven gelden meest voor de kleine boeren. Men zegt dat zjj daardoor den landbouw zouden verwaarloozen.Geens- zins, de kleine bedrijven kunnen uitge oefend worden in den winter, by slecht weder, kortom, gedurende den vrijen tyd der buitenlieden. De landbouw moet al leszins hoofdzaak blijven, wijl de kleine bedrijven alleen als aanvullende winst- middelen mogen uitgeoefend worden. De kleine bedrijven hoeden het gezin op den bulten aaneengesnoerd, bevorderen den familiegeest en beletten dat vader, zoons en dochters naar de naburige stad trekken, om er bijverdiensten te zoeken. De kleine bedryven bevorderen dus de zedelijke en de stoffelijke verbetering van den buiten. De Nationale kommissie voor de ver fraaiing van het landelijk leven zou haar onderzoek over de kleine bed. ijven ver der moeten doordrijven. Het ware te wenschen dat de kommissie toekomend jaar eene tentoonstelling zou inrichten. in dewelke al die kleine bedrijven aan- schouwelyk zouden voorgesteld worden, met aanduiding van grondstof, middelen ven verwerking, afzetmiddel en winst- opbrengst. oooooooooooooooocoeooooeotii Van heden af zullen de kleine aai kondigingen, welke niet vergezeld zijn van de som van 5 fr. voordt leden en 7,50 fr. voor de niet ledtn zonder meer in de scheurmand terecht komen Onze leden hebben er het groots» belang bij den tekst hunner kltiu aankondigingen ten laatste Dinadjj op ons bureel te doen geworden, dai worden ze zeker dezelfde week op genomen Schoone vaars van beste ras, kalf, by Frans Van Nuffel, "In 't Muit ken„ Brusselschensteenweg. Aalst. - Stierenkalf r.w. 5 maand oud, afst van beste gepr. melkgeefster. Zich wa den tot Frans De Bruyn, te Appeltent, Secretaris van 't Veekweeksynditaal van Ninove. Twee beste merriepaarden 10 ent jaar oud by Theoflel Baeyens, Hoog straat. I-idergem. Wegens aankoop van auto, een paard, c?mion, ressortkar en getrek bij Remi Van den Berghe, Haeltert, Statie Beste jong merriepaard 18 maand oud, van goed ras, by We De Roect Erembodegem. 21, Keppestraat. Om reden van vervoer per auto. Schoon en zwaar merriepaard, zesjaa: oud, met harcassuur en kamion, by De Kegel-Mertens, Denderstraat, 58, Aalst Nest schoone viggens by Petrus De Vadder, Houtmarkt, Haeltert. Een nest schoone viggens by Jos, Allaer, Haeltert, Eede, Een nest schoone viggens bij de Kinderen De Conicck, te Aygem, Land- dries, by Burst. Nest schcoae v-'ggens by Adolf Schuddinck, Suikerstraat, te Lede. Goede trekhond, kunnende in het lamoer werken, by Camicl Van den Berghe, Boschveld, 3, Aalst, Jonge trekhond beste ras, 5 maand en ha'f oud bij August Sonck, Hofstede, Kamdries. Een lameerhond, by David Boter berg, K leistraat, Erembodegem. Een dubbele ploeg, Mélotte, mei regulateur van twee paarden, een ploeg merk Ressigrm, van een paard. Cultiva tor met 7 tanden, alles zoo goed als oiruw, by Aimé Lievens De Noose, 3, Wichelen, Heide. Voortaan zullen ook te Aalst, Moorselbaan, 221al onze artikels is beton zooals afsluitingen, broeibakken, buizen, dternen, vleeschbakken enz. te' bekomen zyn. F. X. Van Nuffel en Cl. Sseyi, Leuvenstraat. Erembodegem. Kepers, hop- en boonstaken, po- teauxin alle lengten, eerste kwaliteit staken voor alle soorten fruitladden, enz. by Jan Bosmens. Statie, Moorse! Prijzen buiten konkurrentie DE ELECTRISCHE TABAKSNIJ- DER1J, Moorselbaan 221, Aalst, bericht aan baar kliënteeldat ze werkt alle dagen der week. Alleen 's namiddags, Electrische Tabaksnyderij Moorse!- schebaan, nr 269, Aalst, rechtover dt herberg de Roozen wcaflM «««aas «s&isfii wiia Belgische Schuld 1925 5 wordt aangekocht 90 i Marcel Bockstatl, 15, Maal, Nieu werkerken. De lange winteravonden kunt U aangenaam en gezel lig doorbrengen door U een aan te schaffen van Robert Van Schamelhout, gediplomeerd radiokundige Boschveld, 2, Aalst Onze toestellen zijn gekend voor de bestt Byzonder eeremetaal toegekend door het ministerie, Handelsfoor Aalst 1929, voor eigen werk.Matige prijzen. wwWWWwww# Alle merken. Nieuwe en occasie*- Ccmptant en op krediet. GUST AA? VIDTS, 22, Kattestraat, 22, AALST. jplr' I De nt zal met MAER' het behc Koop hoeken zummer 50 ca. G Koop wal g< 231 mes Gebruik Koop Kouter nummer 9a. 30 i Cop pen Koop Kouter nummer zament! Vetdeel als volg ajkada! bjkada: Gebr Gu3taaf tn Leop Koop ten Kot tiert ttz IIHHHMUMniUBIIIiaaiSR I I H

De Koornbloem | 1929 | | pagina 4