Het Graanvraagstuk Landbouwweekblad Wat gegeven als Veevoeder Briefwisseling Wat scheelt er aan de vlasmarkt 1 Veevoeding Heel belangrijk l ZONDAG 20 OCTOBER 1929 PrlJ* 20 centiem II tie JAARGANG Nr .64 Arbeid adelt Abosacmeatspxjfc t 10,00 freak Jmmc. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bareel en Kedaktie s BRABANTSTRAAT. 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON, Maatschappelijke Vraagstukken in de Vereenigde-Staten en Rusland en de Wereldproductie Voor den oorlog waren de Vereenig de-Staten en Rusland de bijzonderste uitvoerlanden van tarwe, alhoewel de uitvoer van Amerikaansche tarwe de tien laatste jaren vóór den oorlog mer kelijk was afgenomen, ingevolge het toenemend verbruik eener steeds dichter wordende bevolking en de vermindering der bezaaide oppervlakte uit oorzake der minder loonende prijzen. Aldus daalde de uitvoer van Ameri kaansche tarwe welke van 1870 tot 1900 van 30 millioen tot 230 millioen bushels was geklommen tusschen de jaren 1901 en 1914 tot 149 millioen bushels (1 bus hel 36,347 kg Het uitbreken van den wereldoorlog en de daaruit voortspruitende ontred dering der Europeesche productie, deed de vraag naar Amerikaansche tarwe plotseling geweldig stijgen. In 1915 be reikte de Amerikaansche uitvoer dan ook 332 millioen 462.000 bushels en bleef op dit peil tot in 1919, wanneer hij daalde tot 287.402.000 bushels. Wat de prijzen der tarwe betreft, zij stegen van 1 dollar 5 in 1914 tot 5 dol lar den bushel in 1915 en de volgende jaren. Het is dan ook begrijpelijk dat de Amerikaansche landbouwer vanaf het jaar 1915 belangrijke winsten verwezen lijkte, want bij de steeds stijgende Euro peesche vraag voegde zich ook de vraag uit het binnenland, welke ook toenam, ingevolge de algemeene stijging der loo- nen, die op hare beurt het verbruik ver meerderde. Tengevolge van deze toestanden steeg de bezaaide oppervlakte met tar we van 47 millioen acres (gemiddelde verslag over den landbouw in de Ver- eenigde Staten vast, dat de landbouw- voortbrengst in 't algemeen per inwoner voor het tijdperk 1915 - 1919 niet ver meerderd is ten opzichte van de voor- oorlogsche productie en dat de oorlog enkel als uitslag heeft opgeleverd op buitensporige wijze de graanvoort- brengst te ontwikkelen ten nadeele van de andere kuituren, tengevolge van de uitzonderlijke en kunstmatige voorwaar den van en prijzen tijdens de jaren 1914 - 1919. Het is dan ook niet te ver wonderen dat naarmate Europa zich herstelde van deze economische verwoe stingen en stoornissen van den oorlog, dit onevenwicht in de takken der land- bouwvoortbrengst fataal op een scher pe crisis uitloopen. Om deze crisis te overwinnen, moet de Amerikaansche landbouw zijne graanproductie uitvoeren aan loonende prijzen of andere teelten beoefenen. Deze overproductie aan granen had in de Vereenigde Staten ook politieke gevolgen en wel de volgende De landbouwbevolking welke nog 43 t.h. der gansche bevolking uitmaakt, beschouwt zich als ongelukkig wegens de slechte verkoopprijzen van de tarwe, zij staat vijandig tegenover de belastin gen welke haar worden opgelegd en welke zij beschouwt als nadeelige ge volgen van den oorlog zij verzet zich tegen de kwijtschelding door de regee ring van de schulden aangegaan door de Verbonden landen omdat zij vreest dat de belastingsdruk nog zal ver- boogen, Zij heeft ook de regeering en de wet gevende kamers met nadruk aangezet een geweldige verhooging van invoer rechten toe te passen op alle landbouw- procucten om de mededinging van Ar gentinië en andere landbouwlanden te weren. Daar ook de Amerikaansche nijverheid echter van die tolverhoogin- gen wilde genieten heeft het wetsont werp de verhoogingeu invoerende over oppervlakte 1909-1913) tot 59.200 000 gansch de wereld een storm van protes- acres in 1918 (1 acre 40.467 aren), ten uitgelokt. Doch de uitbreiding der tarwekultuur, en dit zou later een gevoelig nadeel blij ken voor den Amerikaanschen land- 1 bouw, geschiedde ten koste van de an dere teelten. Na den oorlog bleef de geweldige graanuitvoer wel nog enkelen tijd voort- j duren, omdat de flnanciëncrisis die in j Europa heerschte npg niet dadelijk hare j uitwerksels deed gevoelen, doch voor namelijk omdat de regeering der Ver eenigde Staten krediet verstrekte aan sommige Europeesche staten, om hen toe te laten zich te bevoorraden in graan en andere voedingsstoffen. De ameri- kaansche landbouwer was aldus geneigd te gelooven, dat de belangrijke graan uitvoer zou blijven voortduren en hij behield zijne productie ongewijzigd. Doch de magere jaren waren in aan- tocht en de crisis bij den afzet der graanproductie deed zich stilaan gevoe len Australië en Argentinië welke be langrijke voorraden graan tijdens de vorige jaren niet hadden kunnen uitvoe ren wierpen deze thans op de markt, terwijl in de Europeesche landen de voortbrengst van tarwe stilaan opnieuw tot haar normaal peil kwam en de pro ductie over 't algemeen zich herstelde van de economisch ontwrichting der schrikkelijke oorlogsjaren Ingevolge de mededinging welke de Amerikaansche waren thans ondergingen van wege de Europeesche landen op de wereldmarkt, ontstond in de Vereenigde Staten eene hardnekkige strijd tegen het dure leven om de productiekosten der nijverheid te verminderen zulks deed in 1921 den prijs der tarwe vallen van 5 tot 1 dollar. De landbouwers leden aldus gevoe lige verliezen en de graanprijzen zijn sinds 1921 niet merkelijk verbeterd, Bo vendien was de oogst van 1921 - 1922 en 1923 bijzonder overvloedig wat de prijzen nog meer drukte. Het ware op de d voortkomende van eerste zicht van wege de Amerikaansche i öru u„n,,(I.8Pn ker landbouwers voorzichtig en verstandig uïfne uitgelokt. Een ander politiek gevolg is dat de Amerikaansche landbouwbevolking vrees koestert voor het herstel van een normaal economisch leven in Rusland dat ook de tarwevoortbrengst in dit land zou opvoeren en aldus op de Europeesche markteen nieuwen gevaar lijken mededinger zou brengen voor het Amerikaansche graan. Wat Rusland betreft, vertoont het graanvraagstuk benevens een econo misch ook een maatschappelijk uitzicht. Om uit te wijzen welke nadeelige ge volgen de sovjetische omwenteling en het daaruit voortspruitende economisch staatsregiem hebben uitgeoefend voor de Russische graanvoortbrengst, vol staat het volgende cijfers aan te halen gepubliceerd door het Internationaal Landbouwinstituut van Rome Van 1909 tot 1913 bracht Rusland jaarlijks gemiddeld 186.200.000 cente naar graan voort waarvan het 43 mil'. 419.476 centenaar uitvoerde. (1 cente naar 50,78 kg.) Van 1921 tot 1925 daalde de gemid delde voortbrengst tot 95 584 000 cente naar en de uitvoer tot 7.201.000 cente naar. Gedurende dit zelfde tijdperk moest Rusland zelf gemiddeld 2.590.000 centenaar per jaar invoeren. Hoe is de graancultuur in dit land met zijn vermaarde vruchtbare zwarte gron den tot dergelijk verval geraakt Door de economische wanorde ge sticht door de invoering der sovjetische hervormingen, Nauwelijks hadden de Sovjets het bewind in handen of zij schaften allen privaten grondeigendom af en verklaarden de gronden eigendom van den Staat. Deze stond echter het genot of vruchtgebruik van de gronden af aan de landarbeiders die de gronden zelf bewerkten. Gedurende de jaren 1918 en 1919 werden aldus 20 millioen verstandig geweest de bezaaide oppervlakten met tarwe te verminderen en voor andere teelten aan te wenden, doch hetzij we gers gebrek aan ondervinding of aan organisatie, hetzij wegens wanbegrip van de toestanden, in plaats van de graanproductie te beperken trachten zij baar uit te breiden om nieuwe inkom sten te vinden. Door op die wijze de prijsdaling te willen verhinderen verer gerden zij haar, ook stelt de "National Industrial Conference Board,, in zijn groote grondeigen ken in genot afgestaan aan boeren welke thans 96,8 p.h. van al de landbouwgronden in uitbating hebben (1 deciotine 109,25 aren). Doch de landbouwers die aldus de gronden van den Staat bewerkten had den niet het recht te beschikken over de vruchten van hunnen arbeid. De Staat verplicht zich in het begin het recht voor de landbouwproducten op te eischen te gen de door hen vastgestelde prijzen In 1919 had de Staat echter op zich Aalst, genomen gansch de bevolking te be voorraden en zich het recht voorbehou den voorniets van de opbrengst van den oogst de noodige hoeveelheden op te eischen voor de bevoorrading der steden, nijverheidsinstellingen en van het leger. Dit laatste stelsel duurde tot 1921. Alsdan was de Regeering verplicht het prijs té geven omdat de graanproductie zich beperkte tot wat de landbouwers noodig hadden voor persoonlijk gebruik en de bezaaide oppervlakte van 90 mil lioen deciotines tot 61 millioen was ge daald. Dit brutaal stelsel van beroovlng der landbouwbevolking bracht den land bouw ten ondergang. Vele landerijen bleven onbewerkt en ook wegens de he vige droogte van 1921 bracht de oogst nog de helft niet op van voor den oorlog. Den 23 Maart 1921 kondigden de Sovejets een nieuw regiem af, dat gewel dig afbreuk deed aan hunne eerste leer stelsels namelijk de belasting in natura. Dit stelsel gaf aan de boeren het recht vrij over hunnen oogst te beschikken na aflevering aan den Staat van een zekere hoeveelheid of een bepaald gedeelte der opbrengst. Deze belasting in natura vastgesteld voor gansch het land op 240 millioen pouds (1 pouds 16,38 kgr.) voor de granen werd nadien uitgebreid tot al de andere landbouwproducten. De verantwoordelijkheid der landbou wers werd persoonlijk en de Saatt ont laste zich van de verplichting de be volking gratis te voeden. De invordering der belasting in natura geschiedde niet zonder erge moeilijkhe den, niettegenstaande bijzondere recht banken, vervolgingen en doodvonnissen bracht de belasting in natura nauwelijks 133 millioen pouds graan op. In 1923, mocht de belasting dan ook in geld en in natura worden betaald, en in 1924 bepaalde de Sovejetische Regee ring dat. de belasting enkel in geld zou worden ingevorderd, doch de Staat be- hielt het monopolium van den handel in de granen. In 1925 waren de vooruitzichten voor den oogst schitterend. De sowjetische regeering rekende reeds op de groote opbrengsten, welke de uitvoer van het beschikbare graan haar zou opleveren, om zich in het buitenland de vereischte geldmiddelen aan te schaffen, doch hare verwachtingen werden teleur gesteld. Vooreerst verminderden de overvloe dige regens tijdens den Zomer merkelijk de opbrengsten. Bovendien stelde de gebrekkige inrichting der graanaankoo- pen talrijke regeeringsdiensten tegen over elkander, die zich onderling con currentie aandeden en de inlandsche prij zen boven de wereldprijzen deden klim men. Anderzijds ging de regeering over haastig te werk en deed hare aankoopen op tijdstippen waarop de boeren er niet aanhielden hunne opbrengst te verkoo- pen. Eindelijk waren de Sowjets niet bij machte aan de boeren de nijverheids- producten te verschaffen, welke door hen werden geëischt in ruil van hun graan. Ten slotte verkozen de boeren dan ook hun graan te bewaren en het te gebruiken voor veevoeding, voor ver vaardiging van alcohol of voor eigen gebruik. Uit wat voorgaat blijkt, dat de russi- sche landbouwersmassa de sowjetische stelsel schipbreuk heeft doen lijden en de regeering onder bedreiging van den hongersnood verplicht heeft den priva ten eigendom te erkennen. Aldus komt het, dat in een land waar vóór de om wenteling de groote massa der landar beiders communistischgezind was, er eene soort landelijke burgerij is ontstaan de konlaks genaamd, die door haar vooruitzicht en spaarzaamheid erin ge lukt is zich een onroerend bezit te vor men en door haar invloed veel kommer veroorzaakt aan de sowjetische regee- ringskringen. Voorgaand overzicht toont tevens aan dat het russisch graan de eerste jaren geen belangrijke plaats zal vero veren op de wereldmarkt en dat de me dedinging zal beperkt blijven tusschen de Vereenigde Staten van Amerika, Argentinië, Australië en Canada. Wat de landen met meer ontwikkel den landbouw en kleineren bodem, zoo als België, betreft, hunne toekomst is gelegen in de uitbreiding van verfijnde en intensieve teelten, die door de hoo- gere geldelijke waarde der produkten deze landen in staat stelt in voordeelige Voor door de Landbouwers voorwaarden de hun ontbrekende graan voorraden uit de nieuwe landen met extensieve kuituur, zooals de Vereenig de Staten, Argentinië, Canada, Austra lië, te betrekken. Dit artikeltje is beschikt om die lastige vraag te helpen beantwoorden. Hoe zijn de vooruitzichten voor dezen Winter Alles behalve schitterend Het droge jaar heeft zijn merk achtergelaten op hooischelf, op beeten en loofvelden. Het zou wel soms een heel vraagstuk kunnen worden, hoe, gedurende de komende maanden, de ruime magen onzer koeien te vullen. Er doen zich twee voordeelige toe standen voor waaruit we profijt moeten trekken Eerstens. Er is goed strooi. Vele landbouwers onderschatten de waarde van strooi als voedsel, en overschatten ze als strooisel. Strooi kan heel voordee- lig als 3trooisel vervangen worden door turf. Dit slorpt in verhouding tot zijn ge wicht tweemaal zooveel vocht op als stroo. Het turfstalmest is zoo goed als het strooistalmest, want het strooi zelf heeft weinig waarde als meststof. Waar we kunnen moeten we er niet op wachten het te vervoederen. Vele landbouwers weten niet dat b. v. bij een haverteelt, tot 30 van de voedingswaarde van den totalen oogst in het stroo kan blij ven. Nochtans omwiile zijner hardheid zal het nooit het geschikt voedsel zijn om heele intensieve resultaten te beko men, doch dit let niet dat men er zich heel voordeelig mede uit den slag kan trekken. Tweedens. Er zijn veel aardappe len en de verkoop gaat slecht. Land bouwers vervoedert uwe aardappels aan uw vee Deze zijn goed geschikt om de beeten in het rantsoen te vervangen. Aan voedende bestanddeelen zijn zij rijker dan de beeten, ze hebben een grooter zetmeelwaarde, en indien men enkele voorzorgen neemt is dit voedsel goed geschikt voor de dieren. aan wijzigingen Hier volgen enkele van praktisch nut De aardappelen dienen eerst goed ge zuiverd van vuil, dan gemalen. Het is absoluut niet noodig deze te koken. Dien ze ruw toe, dit spaart u veel last Als men begint aardappelen te voe deren, moet men heel voorzichtig zijn. Trapsgewijze dient de hoeveelheid ver meerderd, om enkel na verscheidene dagen te komen tot 10 a 12 kgr. per koe, zooniet kunnen zich verschijnsels voor doen van vergiftiging, afgang, zelfs verwerpen. Het bovenste deel van den stroohalm bevat meer verteerbaar voedsel en is smakelijker als het onderste. Waar men kan, geve men enkpl de bovenste helft als voeding, de onderste als strooisel. Strooi van zomergranen is voedza mer als dit van wintergranen. Om het voor de dieren smakelijker te maken, menge men het best met sappige voeders, b.v. gemalen aardappelen en beeten, bras enz. Om die menging te doen, is het strooi best gekapt. Haverstrooi is voedzaamst. Tarwe strooi is ook geschikt voor alle vee. Gerstenstrooi bij voorkeur voor melk koeien, het heeft zelfde waarde als tar- westrooi. Erwtenstrooi is ook zeer te bevelen. aan Men verlieze hier niet uit het oog, dat men met strooi en aardappelen geen rantsoen kan samenstellen geschikt voor melkkoe. Verteerbaar eiwit is er een weinig in. Hier moet men dus goed aan vullen met degelijke krachtvoeders. Onze rechtskundige zal GEEN zitdag houden den 3*° Zondag van elke maand. We ontvingen volgend briefje Mijnheeren Bestuursleden van Redt U Zeiven. Ik kan niet nalaten lied. te danken voor het uitgegeven boek ter gelegen heid van onze feesten van 22 September. Ik heb het reeds driemaal gelezen en het geeft me telkens nieuwe voldoening, de toestanden van vóór en gedurende den oorlog voor de oogen te hebben. Ja. daar staat veel waarheid in dien boek en eene brok geschiedenis, die ieder landbouwer moet lezen. Over het ontstaan van Redt U Zei ven vond ik zeer aangename herinnerin gen en het deed me deugd de groote ontwikkeling van onzen bond en de talrijke nuttige instellingen te kennen. Meestal de Redtuzelvers weten te wei nig van hun eigen organism, ze kennen ook te weinig de toestanden en daarom is het noodig dat ze het boekje koopen. Ook voor onze nakomelingen staan hier vele dingen te lezen, die veel waarde hebben en nuttig zijn te blijven bestaan. Ik dank'de schrijvers van het schoone werk en kan alle landbouwers niet ge noeg aanzetten dees boekje te koopen. Beste groeten. A. V. M. NOTA. Wat kunnen we hier nog bijvoegen We danken voor den lof en zetten elkeen aan een boek te koopen, vooraleer de voorraad is uitgeput. Prijs 5 frank. Zend een briefje met het geld en het wordt U thuis besteld. We beleven tegenwoordig een nood lottige crisis op de vlasmarkt Er is geen leven in te krijgen. Wat is daar de oor zaak van. Voor den oorlog was onze groote vlasleverancier Rusland. De ar me boeren leverden er het vlas goed koop. Op deze goedkoope basis had de vooroorlogsche vlasindustrie zich stevig opgebouwd. De oorlog kwam, de roode revolutie, en als gevolg Rusland leverde ons wei nig of geen vlas meer. Daaruit sproot een groot te kort aan vlas. De prijzen stegen. De teelt werd zeer winstgevend voor den landbouwer. Het vlas werd peperduur. Ongelukkiglijk peperduur wierd ook het linnen, zoo duur dat de verbruikers het lieten liggen in de win kels en katoen kochten. Ja de verkoop van linnen verminderde zoo erg dat veel fabrieken geen afzet meer hadden en moesten stilleggen. En zoo viel de vlas markt plat en bleven de boeren met hun vlas zitten. Voor vlas voortbrengers moeten er spinnerijen zijn, en evenzeer het omge keerde. De éëne kunnen zonder de an dere niet voort. Stijgen de vlasprijzen dan zijn de voortbrengers gered, maar dan kunnen de spinnerijen niet werken. Dalen de prijzen dan zouden de fabrie ken spinnen ware er dan maar vlas bij de boeren. Waaraan ligt die noodlottige toestand Aan het ongezonde peil waarop de prij zen van 't vlas en zijn produkten staan. In 1928 waren deze gemiddeld 13 maal hooger dan in 1914. In Januari 1928 zelfs was het tot 16 maal terwijl deze van katoen nooit hooger stegen dan 12 maal hunne vooroorlogsche waarde. Zoolang we binnen de stijgingsverhou ding der vlasmededingers (katoen enz.) niet komen zal onze afzet steeg loopen, en de vlasmarkt mank. Hoe daartoe geraakt Br is ongeluk kig enkel een middel voor de hand, dat is, de productiekosten verminderen in alle takken der vlasindustrie zoodanig dat het bedrijf voor allen loonend blijft binnen het kader der normale prijzen. In die lijn is meest werk te leveren in de spinnerijen, veel bij de vlassers, doch ook de boeren hebben er hun deel. Beredeneerde grondbewerkingen en bemestingen kunnen de oogsten nog veel doen stijgen met weinig kosten. Ook voor het markten der produkten moet er door samenwerking nog veel verwezen lijkt worden. Zoo alleen is er redding Dï mtdewtrke?! ï|J» verRBtwowAelOk v**r haa bgdrafl**. Oaaeteekead; «tnkkea tardea aiet opfleaame*. Niet opgeaomM haatUchriftea worde» aiet terua«egevca.

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1