J LP"«I!b«J'JWWfï#kls!IS*I Onze eierhandel met Engeland in gevaar. Verzendingen van Witloof V arkenspokken De Algemeene Landbouwtelling in 1929 liae JAARGANG Nr .65 m Veeziekten ZQNOAGI27 OCTOBER 1929 Prijs 2D centiem werken Arbeid adelt Abonoem«M3l«|>sIj8 i 10,Sö frank 'h jiuura. Men ackrüfIn op ons Bureel ea op aSfe postkaatorea. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel ea RedaktieBRABANTSTRAAT. 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller id. rwonder nblik ver- jeuk naai ïrwarrln i nieuw< vr« eld. D' hy tod ging va ;rt, ZÜ1 kken Ikaar g' Iveroai Voor enkele weken werd door den heer Gerritzen. ingenieur-landbouwkun dige van den Nederlandschen staat, een verslag gepubliceerd, waarin zijne land- genooten dringend werden aangezet onverwijld maatregelen te treffen, wil voor hen de Engelsche eiermarkt niet te loor gaan. De manier van handel drijven met eieren van velen zijner landgenoo- ten werd aan de kaak gesteld. Nadruk kelijk werd er gewezen op die ge vaarlijke doenwijzen die spoedig de hoederteelt voor een groote krisis zou den brengen en wellicht de hen met gouden eieren zou dooden. Hoe ver het bij onze noorderburen met den eierhandel gesteld is, hoeven we niet nauwkeurig na te gaan, maar uk het feit dat de voornaamste eierhan- deldrijvende organismen en huizen van ginds, reeds de Nederlandsche eierkon- trool stichtten in afwachting dat hun rijksbestuur tot verplichtende kontrool zou besluiten, kunnen we reeds opmaken dat onze buren het niet tot het uiterste zullen laten komeD, en onmiddellijk de vereischte maatregelen weten te treffen. Wat ons meer aanbelangt is het verloop j van onzen eierhandel met den vreemde j en in het bijzonder met Engeland (met Duitschland onzen voornaamsten afne mer) welke voor dit jaar een gevoelige knak kreeg, en voor het huidig oogen- blik in gevaarlijk vaarwater is verzeild. Toen in April laatstleden de Engcl- ijche wet in voege kwam, waardoor elk ei dat in Engeland binnen komt moet 'gestempeld worden, haalde menig Bel gisch handelaar minachtend de schou ders op, eo als gewoonte ging het We zullen ze toch wel liggen hebben. En inderdaad, enkele malen hadden :e den Engelschen kooper en verbruiker liggen goedkoope Poolsche eieren mengelden ze met de Belgische, alles werd dan als Belgisch ei gestempeld, en aan een goeden prijs verkocht. De han delaar van hier streek de winst op, de Engelschen waren bedrogen... maar vooral de Belgische voortbrenger. Enkele malen kon dit gebeuren, toen wou Engeland van heel wat Belgische eieren niets meer wetenalleen voor stipt eerlijken handel was er steeds in Engeland betrekkelijk goeden afzet, schoon de zaken steeds gedrukt waren tengevolge van dien oneerlijken handel, en geheel den voorbijen zomer drukte dit op de prijzen. Voor enkele weken nu, kwam er weer wat vraag naar Belgische eieren uit Engeland en weer kon naar ginds eene tamelijke hoeveelheid eieren ge scheept worden. Maar nauwelijks was die vraag be kend, of de prijzen werden hier tot eene [onmogelijkheid opgedreven, in enkele dagen tijds waren de prijzen hier mini- uum 5 centiem hooger dan er door de ingelsche kooplui kon betaald worden. Dit abnormaal opdrijven van de markt wekte het vermoeden dat er weer iets werd in 't schild gevoerd. De prijzen waren hier de laatste weken gemiddeld 10 centiem hooger als de Engelsche markt betaalde 1 Men kon dus nog al leen concurreeren met bedrog of met verlies werken I In Engeland waar men van dit alles spoedig op d'hoogte was, werd de aan dacht gescherpt, heel nauwlettend werd toegezien, en aiet zonder reden de fris- sche Belgische eieren van velen, waren niet alleen erg gespeculeerd en verschei dene weken oud, maar daarenboven werden er verschillende partijen ge signaleerd die tot méér dan 50 percent met frigo-eieren gemend waren. Het zal dan ook niemand verwonde- ten dat vraag uit Engeland op amper twee weken volkomen ophield, de En gelsche verbruikers langs om min ver trouwen krijgen en straks geen Belgische eieren koopen willen. te voeren, en moest dat land voor onze producten afkeerig worden dan zou dit de krisis waarin we thans zitten, tot een ware ramp leiden. Zeker. Den jongsten tijd werden lof felijke pogingen gedaan om naam en faam op de buitenlandsche markten te verwerven voor onze voortbrengselen, en die werking zal misschien tot gunstig resultaat leiden. Edoch, men begrijpt i als er door oneerlijke landgenooten zoo wordt gehandeld, als de regeering der gelijke praktijken toelaat, dan geven de meest krachtige en doortreffendste po gingen maar gering resultaat, en blijft er voortdurend met wantrouwige kooplust rekening te houden. Zeker is het dat onze eieruitvoer naar Engeland een gevoelige knak kreeg, dat daardoor de prijzen in het ko mend seizoen sterk zullen worden beïn vloed, en dat de hoenderkweek, voor 'n paar jaren nog zoo'n gunstig resultaat gevend, er niet zal op vooruitgaan. En nu stelt zich ook de vraag. Zal de Belgische regeering zwijgend toezien Zal er naar geen middelen worden uit gezien om de hoenderteelt, zoo belang rijk geworden, voor scherpere krisis te vrijwaren, voor ondergang te redden Zal het worden toegelaten, dat enkele kortzichtige handelaren, de broodwin ning, den welstand van een ruim deel onzer bevolking te niet doen Dat ze den afzet van Belgische produkten op de voornaamste buitenlandsche markt onmogelijk maken Daarenboven, men begrijpe wel als de Engelsche verbrui ker blijft de ondervinding opdoen dat er in den Belgischen eierhaudeï op de meest oneerlijke manier gesjacherd wordt, dan zal de afkeer tegen dit product, zich meedeelen en overzetten op andere. Belgische voortbrengselen, i a. w. niet alleen onze eierhandel met Engeland is in gevaar, maar ook de afzet van onze andere voedselproducten, zal er door worden benadeeligd. Maar ook de voortbrengers van eie ren dienen den ernst van den toestand klaar in te zien, daar zij zelf grootelijks schuld dragen van dien toestand en om dat zij er 't meest kunnen tegen ingaan. Eierverzorging op de hoeve dringt zich scherper op, maar voor alles dienen ze in te zien, dat het niet altijd voordeeligst is aan dezen te leveren die eens den hoogsten prijs betalen, regelmatig goe den afzet onmogelijk maken Als ze, wat we hooger schreven over den handel met Engeland aandachtig zullen gelezen en overwogen hebben, zullen ze dit dui delijk kunnen uitmaken. Intusschen bestaat er gevaar dat de Belgische eieren voor goed geweerd worden Wie zal de gebroken potten betalen Wij vragen in 't belang der kweekers een toezicht op de frigo-eiren. Waarom deze niet verplichtend gestempeld Waar blijft de werking van andere, meer machtige boerenorganismen om deze dringende kwaal tegen te werken Van Holland kregen we weer een les de konsul van dees land schijnt beter de belangen zijner landgenoten te verstaan, en niet lang zullen de maatregelen uit blijven FLANDRIA. ORTAIRE CAUDRQN. Aalst. zeggen dat er dees jaar een speciale dienst zal ingericht worden om het loof van R. U. Z. op de buitenlandsche markten duur aan den man te brengen. Oproep aan de Kweekers 1 Alle witloof kweekers welke wenscben deel te maken van ons syndikaat R U.Z. worden dringend verzocht zich te laten inschrijven in de plaatelijke bonden. In de gemeenten waar geen bonden be staan kunnen de leden zich aangeven in de hoofdmagazijnen Aalst, Eppegem, Herzele of Ternath. De kweekers welke de toekomst van den witloofkweek op prijs te stellen en hunne waren aan de beste voorwaarden willen verkoopen worden lid van het sindikaat R. U. Z. sauna NMaaiaoooosiRffiHiBXiiMMiKa Vwo? ss das? de Landbonwers Meermalen wordt er gewezen op het beiatig ven de Engelsche markt voor den Vlaamschen landbouw. Engelands noodwendigheden zijn schier niet te schatten, en hoe men ginds ook propa ganda voert voor bescherming van de inlacdsche produkten, die of geen teelt, toch zal er steeds een ontzaglijke hoe veelheid uit het buitenland moeten be trokken worden. Wij vinden ons in de |unstig8te ligging om naar Engeland uit Zooals alle jaren zal Redt U Zeiven de taak der witloofverzendingen op zich nemen. In de streek van Eppegem is het nu reeds het derde jaar, er werden op statie aldaar omtrent twee, soms drie wagons per week verzonden. Voor dees jaar zal een speciale dienst ingericht worden voor de streek van Aalst. De verzendingen zullen te Herzele ge beuren met express-goederwagens die in Schaerbeek aansluiten met den snel trein van Parijs. De gemeenten rond Herzele zullen hun loof naar de statie voeren, na het j bijeen gebracht te hebben bij de zaak voerders, en zoo zullen er reeds volle wagonladingen kunnen vertrekken. De leden-kweekers die op andere ge meenten wonen, zooals Teralfenc, Aalst, Lede, Schoonaerde, Moorsel enz., kun nen hun loof samenbrengen te Aalst, om vandaar per auto-camion naar Herzele te vervoeren. Voor Eppegem zal als voorheen worden gewerkt. Alleen kunnen we Onder de benaming van varkenspok ken heeft men sinds heel langen tijd eene ziekte bedoeld waarvan de innerlijke na tuur of het wezen niet zeer goed bepaald was geweest. Bjj varkens die door pokken aangetast zijn, ziet men een puistachtigen uitslag of brand min of meer ineenloopend en waarvan de besmettelijkheid klaar is be wezen. Men schrijft in de onderwijsboeken dat deze ziekte meestal in Marroko, Al- gerië. Hongarië, Roemenië en Frankrij k voorkomt maar wij hebben op korten tjjd reeds verschillende gevallen van varkenspokken b. v. in noord-west Bra bant. aangetroffen. De varkenspokken heerschen bij voorkeur b(j viggeren van een of twee maand oud, maar oudere zwijnen kunnen deze ziekte ook opdoen dit gebeurt echter zeldea en de ziekte heeft bij deze laatste zulke kwade gevolgen niet als bij viggens. Genezen de viggeren, dan bekomen zij de onvatbaarheid voor deze ziekte voor gansch hun leven en zullen dus nooit meer aangetast worden door pok ken. Waarin bestaat nu dezen ziekte en hoe onderkent men ze Deze ziekte verschijnt in onvoorziene omstandigheden en voorwaarden en met een besmettelijk karakter. De dieren worden koortsachtig en slaperig, de eetlust vermindert en cie oogen schieten vol water, alsdan ziet mao ook een brand van roode vlekjes waarrond de huid dikker wordt. Deze uitslag kan iaeenloopen naar ge lang de gevallen en verschijnt op den buik en aan de binnenzijde der billen daarna brvldt de ziekte zich uit over gansch het lijf maar bij voorkeur op den kop, nek, ooren en borst al waar deze uitslag van gedaante verandert om te worden, zooals in geval van pokken bij de menschen of van cow-pox (pokken op de spenen der koeien) een puistsch- tigen en blaasjesvormigezi brand. Deze puistjes kunnen zoo groot wor den als een franksiuk Eerst ontwaart men puistjes en na vijf dagen verande ren de te in blaasjes welke openbarsten op den tienden dag. Dan geljjfcen zij op zweetende varkens en wanneer zij op drogen bedekt het lijf zich met korstjes (rappen), maar meestendeels verzweren dezr puistjes en genezen dan ook moei lijk Er kunnen doodeljjke verwikkelin gen intreden als bloedvergiftiging, long- pjjpontsteking enz. Wanneer puistjes op lippen en mond verschijnen moet men wel oppassen dit niet te verwarren met mond- en klauw zeer. De ontwikkeling dezer ziekte duurt van drie tot vier weken het sterftecijfer verschilt volgens de jaargetijden, ge- zondheidsvoorwaarden en voeding, en volgens de vergiftigheid of venijnigheid der besmetting Gewoonlijk heerscht de ziekte in een varkenshok maar wij heb ben ondervonden dat de ziekte zich over gansch het pachthof tot de andere afge zonderde hokken kan uitbreiden of zelfs tot de omliggende boerderijen. In het algemeen sterven er 25 o der aangetaste viggen maar het per honderd kan veel hooger zijn en 80 °/0 bereiken. Bij viggen onder de drie weken is het sterftecijfer het grootst. Deze ziekte is dus volstrekt besmette lijk en komt veel meer voor b\j viggen dan bjj volwassen zwijnen en schijnt ztch bouwtellingen van 1910 en voor sommi ge nog op deze van 1895. Iedereen nu weet dat de oorlog en het vooroorlogsch tijdperk onze landbouw bedrijven, gansch hebben gewijzigd en naar meer intensieve en gespecialiseerde teelten hebben gestuurd. Vandaar ook gansch veranderde uitbatingswijzen en een gansche omvorming niet alleen in het economisch doch ook in het maat- schappelijk.leven onzer landbouwersge zinnen. Het.oogenblik is dan ook geko men om door een omstandige telling eens uit te maken, hoeverre onze land bouw thans staat, welke zijne schaduw zijden en lichtzijden zijn, en welke wegen hij verder op moet tot] welstand onzer boerengezinnen. De uitslagen van dit onderzoek zullen naar wij verhopen kostbare gegevens verstrekken aan de offlcieele diensten die zich met de belangen van den land bouw bezig houden, alsook voor de leiders onzer landbouwvereenigingen. Zij zullen hun toelaten aan de landbou wersmassa nuttige wenken en richtings lijnen aan te toonen tot meerderen bloei van hun bedrijf. Wij zegden het hoogerde vruchten en uitslagen welke een landbouwtelling oplevert hangen grootelijks af van de nauwkeurigheid en de doelmatigheid waarmede zij wordt uitgevoerd. Die nauwkeurigheid en doelmatigheid zijn op hunne beurt afhankelijk van de bevoegdheid en de nauwgezetheid der agenten welke gelast worden met het verzamelen der inlichtingen en van de goede trouw en de oprechtheid der landbouwers en andere belanghebben den, welke hun de gevraagde gegevens moeten verstrekken. Grootendeels hangt de volledigheid en de doelmatigheid der telling ook af van de formulieren van inlichtingen welke dienen ingevuld door de agenten gelast met de verzameling der inlich tingen. Wij hebben hier voor ons het konink lijk besluit van 22 Juni 1929, waardoor de telling wordt ingericht. Over 't alge meen geven de formulieren van inlich tingen. wier benuttiging door het minis terie van Landbouw wordt voorgeschre ven, bevrediging, wat betreft volledig heid en doelmatigheid Het koninklijk besluit, gelast in prin ciep de gemeentebesturen met de aan stelling van bekwame tellinsagenten welke zooveel mogelijk dienen gekozen onder de gemeentesecretarissen, de on derwijzers en de gediplomeerden van het landbouwonderwijs. maar langzaam over te zetten van deze eerste tot de laatste. Over df wetenschappelijke leer dezer ziekte gaan wij ntet uitbreiden. De ziek te is echter gemakkelijk te herkennen en kan geen verwarring met andere ziekten stichten tenzij met mond- en klauwzeer, zooals w(j hooger reeds schreven. Waarom wij nu over deze ziekte schrijven heeft zjjne reden's 1omdat wij tegenwoordig deze ziekte nogal aantreffen 2. omdat het een kwade en besmette lijke ziekte is 3 om de kweekers te verwittigen dat er weinig middelen bestaan om de ziekte te genezen (hetgeen het geval niet is met roodvonk of Sint Aotonius' vuur). 4. dat er voorzorgen dienen genomen te worden nu de viggeren zoo duur zijn, en er dus veel verlies b(j uitbating kan vermeden worden. Behandeling In de fransche boeken der veeartsenijschool van Kureghem, Btussel. (vlaamsch onderwijs wordt er niet gegeven 1!I), vinden wij geen behan deling aangeduid. Nochtans i3 de ziekte ernstig genoeg om er zich mede bezig te houden om deze kwaal te bestrijden. Wat hoeft er dan gedaan in geval van besmetting 1. De eerste vereischte schijnt ons te zjjn t de gezonde dieren van de zieke af te zonderen. 2 De zieke viggeren te leggen in zacht verwarmde en gezonde hokken op 'n droog en zuiver strooien bed, om ge beurlijk inwendige verwikkelingen te vermijden veroorzaakt door koude zoo als longpljpontstekiog, borstvliesontste king en bloedvergiftiging. Viggeren die gespeend zijn, geve men zuivere melk of botermelk, terzelvertyd met lijnzaaddraak, gerstendrank, enz... De hokken waar de zieke dieren in ge leefd hebben moeten ontsmet worden. Men heeft er zich weinig mede bezig gehouden om een afdoende behandeling te zoeken, waarschijnlijk omdat de ziekte weinig voorkomt in onze streken, maar toch blijkt het wel noodig dat men een goed bestrijdingsmiddel tegen deze ziekte vinde. Men verzorge de dieren zoo goed als men kan met hen goede voorwaarden van leven te geven t zuivere hokken en goed voedsel. Warme baden zijn uitstekend voor de zieke viggensna zulk een bad doppe men ze goed af met een doek gedompeld in zemelenwater en men bestrooie ze daarna met solferpoeder en bismuth ge mengd 's anderendaags bestrjjke men de wonden met eene zalf die deze won den spoedig zal doen genezen. Na het bad is het natuurlijk noodza kelijk de dieren warm te houden om geenc longontsteking enz... te veroor zaken. D' v. J. W. Overeenkomstig de voorschriften ver vat in het Koninklijk besluit van 22 Juni 1929, zal er eerstdaags door het Mini sterie van Landbouw in samenwerking met de provincie en gemeentebesturen overgegaan worden tot een algemeene landbouwtelling. Wij hooren sommige landbouwers opwerpen welk nut kan dergelijke telling opleveren voor den landbouw? Wij ant woorden zeer veel en durven zelfs zeg gen dat een landbouwtelling, wanneer zij nauwkeurig en doelmatig wordt uit gevoerd, een onmisbare factor is voor den vooruitgang in de richting van het landbouwbedrijf. Zulke telling op regelmatige tijdstip pen gedaan is immers de eenige bron van kennis betreffende den toestand van den landbouw in zijne verschillende tak ken, op een gegeven tijdstip, zij is tevens de maalpeil die aanwijst welke richting verder dient gevolgd, om den bloei van de toekomst van het landbouwbedrijf te verzekeren De landbouwtelling van 1929 komt op haar tijd, men mag zelfs betreuren dat zij reeds niet wat vroeger is geschied en wel om de volgende redenen Vele studies en besprekingen en jam mer ook talrijke wetten en besluiten zijn tot heden nog gegrondvest op de land- Gezien den omvang van het werk, was er bijna geen ander mogelijkheid dan de gemeentebesturen met die werk zaamheid te gelasten. Wegens het overwegend belang dat de telling voor onzen landbouw oplevert, dringen wij er ten zeerste bij onze lande lijke gemeentebesturen op aan dat zij hunne taak met de vereischte zorg waar nemen. Dat zij tijdig en in voldoende getal bevoegde agenten aanstellen voor het verzamelen der inlichtingen, en er de hand aanhouden, dat hunne aangestel- den nauwgezet en met ijver de tellings- verichtiogen uitvoeren. Wat onze landbouwers betreft, wij geven hun den raad bereidwillig en op recht de door het Ministerie van Land bouw inlichtingen en gegevens te ver schaffen. De telling heeft geen fiscale doelein den, zij beoogt door een juist overzicht over den toestand van den landbouw voor de toekomst van dit bedrijf nuttige richtingen aan te toonen. Het is aldus een werk van algemeen belang, waaraan zij gaarne hunne volle medewerking moeten verleenen. Naar de bedoeling van het Ministerie van Landbouw moet de telling algemeen zijn en al de uitingen van het landbouw bedrijf en leven omvatten. Zij heeft voor doek inlichtingen in te winnen betreffende 1. De uitgestrektheid der bedrijven en teelten. 2. De gemiddelde opbrengst der voor naamste teelten. 3. De wijze van benuttiging der gron den. 4. De hoeveelheden verbeteringsmid- delen, handelsmest en voedingsstoffen, waarvan de landbouwers gebruik maken, j 5. Het aantal motors en voornaamste machines, in den landbouw gebruikt. I 6. Het getal, voor iedere soort, van i Rn BLO EM 3 ider OU' van 1' nen. M" rond binntn. IMHMIMMMMmMBHM De medewerkers z(Ja veractwcordelflk vaar hea bQdragca. Oogetcekeade itokkra werdea aiet opgeaamen. Niet opgeaomca baadsebrihta warde» aiet terngflegevea.

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1