Landbouwweekblad Iq 't vooruitzicht der nakende landbouwkrisis» Onze Eierhandel in Gevaar Dc verkoop van Witloof I 12de JAARGANG N: :69 Arbeid ade.lt AbonDeanentepfiSs 110,03 breek 'g f«R?s* Men schrijft la op on® Bureel m op alle postkant»»*». Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedaktieiDE VILANDER?TRAAiAALST Verantwoordelijke Opsteller 5 QRTAIRE CAUDRQN, Aalst. Voor es dos? de Landbouwers uw de Landbouwers versterkt en steunt eigen inrichtingen. Onze eeuw Is ontegensprekelijk eeuw van de vereeniging en het veree- nigingsleven. Onder den drang der cco- mische en sociale noodwendigheden, voelt de enkeling meer van dag tot dag dat hij alleen niet bij machte is den le vensstrijd te voeren en dat hij zijn heil moet zoeken in de groepeering van per sonen die dezelfde belangen nastreven, en met dezelfde bestaansmoeilijkheden te kampen hebben. I, Vandaar de syndikaten voor werk lieden waaraan deze met hart en ziel ver- knockt zijn, de kartels en trust van nij- veraars. de groepeeringen en bonden van middenstanders, de vereeuigingen voor vrij beroepen en de landbouw- syndikaten of landbouwberoepsveree- nigingen. Opdat een organisatie terdege hare taak namelijk de behartiging der belaa- gen harer aangesloten leden kunne vol brengen, dienen twee vereischten ver vuld 1) een bekwame toegewijde en on baatzuchtige leiding door het bestuur der vereeniging 2) een onwankelbaar en tuchtvol vertrouwen der leden in hun vereeniging en dezer bestuur. Dat aan de eerste vereischte in onze landbouwersorganisatie Reut LI Zal ven ten volle is beantwoord bewijst de geestdriftige hulde door duizende landbouwers onlangs gebracht aan de stichters en bestuursleden tergelegenheid van het tienjarig bestaan onzer vereeni ging. Wat de tweede vereischte betreft wij zijn da eersten om ooze voldoening uit te drukken over de getrouwheid der massa onzer leden aan hunne vereeni ging. doch tusschen hen bevinden zich toch nog enkel twijfelaars die tot de or ganisatie toetraden niet uit overtuiging, doch eerder uit kuddegeest, omdat hun geburen of kennissen het hun voordeden. Daar de prachtige buochuur over "Het ontstaan en verdere ontwikkeling Redt U Zeiven uitgegeven ter van bouwprodukten van de leden aan den man brengen tegen de meest voordee- lige prijzen en in de beste voorwaarden. Beseffen onze landbouwers ten volle welke aanzienlijke voordeelen de wer king dezer afdeeling voor hen mee brengt Ean terugblik op het verleden toen de landbouwers, het slachtoffer wa ren van hunne afzondering, zal ze hun dadelijk doen inzien. Talrijke onzer le den herinneren zich nog goed de jaren 1890 en volgende, toen onze boeren geenszins ingelicht nopens de waarde en de aanwending van de alsdan op de markt gebrachte nieuwe kuntstvoeders en meststoffen op schandalige wijze be drogen werden door oneerlijke hande laars die er niet voor terugdeinsden hun vervalschte waren of producten van slechte hoedanigheid zooals guano ge mengd met aarde, sodanitraat met keu kenzout en tegen echte woekerprijzen te verkoopen. Zelfs ten huidige daden worden som mige kortzichtige landbouwers die den voorkeur geven aan vreemde handelaars boven hun eigene vereeniging op erge wijze beetgenomen bij den aankoop van hun plant en zaaigoed. Deze aankoopafdeeling stelt ten bate van de leden aan die wantoestanden een einde, door de strenge en wetenschap pelijke kontrool op de hoedanigheid en den inhoud der waren die zij aankoopt. Verder biedt zij de volgende recht- streeksche voordeelen aan onze landbou wers 1. Door het groepeeren der bestellin gen van al de leden, is het mogelijk groo- te aankoopen te doen tegen zeer guosti- ge prijzen en bekomt de kleine landbou wer de voor hem onmisbare grondstoffen tegen de prijzen van den groothandel dan wanneer hij alleenstaande die grond stoffen bij geringe hoeveelheid zou moe ten aanwerven tegen veel hoogere prij zen. gelegenheid onzer jubelfeesten vermoe delijk bij deze lauwen weinige aandach tige lezers zal hebben gevonden, wen- schen wij in deze en volgende nummers nogmaals de aandacht onzer leden te vestigen op de aanzienlijke voordeelen welke hunne inrichting hun oplevert op zedelijk, maatsehappelijk en stoffelijk ge bied I Voor de overtuigden, de keurbende van ons boerenleger, weze deze bijdrage een spoorslag om door aanhoudende propaganda nieuwe leden aan te winnen tot meerderen bloei onzer vereeniging en tot volledige ontvoogding van onzen ge liefden landbouwersstand. Ten aanzien van de dreigende land- bouwkrisis moet het wachtwoord thans luider dan ooit weerklinken Landbou wers vereesigigt u. Redt LI Zeiven door eigen organisatie Indien wij hier in vorige bijdragen zijn opgekomen voor sommige maatregelen te treffen door de openbare besturen ten voordeele van des landbouw of zijne verschillende tak ken, dan was dit, niet omdat wij van wege den staat de redding verwachten, doch wel om te bekomen dat de belem meringen welke de werking der land- bcuwvereenigiisgen verhinderen zouden werden weggeruimd. Bij ondervinding weten wij immers, dat alleen de veree niging bij machte is duurzame uitslagen op te leveren om den welstand van de landbouwers te verzekeren. Staan wij thans stil bij de merkelijke voordeelen welke de verschillende af- deelingen van "Redt LI Zei ven bieden tan onze landbouwers 1. Onze verkoop en aankoopafdeeling Vooreerst hebben wij onze vérkoop en aankoopafdeeling, de belangrijkste onzer economische afdeelingen weike zulke een prachtige en bewonderens waardige uitbreiding heeft genomen en tot heden kostbare diensten aan onze boerenbevolking heeft bewezen. Haar doel zooahi nauwkeurig werd uitgedrukt in voormelde brocbuur is tweevoudig 1voor de leden aan de laagst mogelijke prijzen en met de hoog ste waarborgen van inhoud en hoeda nigbeid al de grondstoffen aankoopen die zij nocdig hebben voor hun bedrijf 2. door gezamenlijke verkoop de laod- 2. Door de technische voordrachten onzer propagandisten, de raadgevingen van onzen agronoom, de vingerwijzigin gen onzer magazijniers leeren de leden thans beter de waarde en de gebruiks wijze van de veevoeders en meststoffen kenneneen doelmatige aanwending de zer beteekent voor den landbouw ver mindering der voortbrengstkosten en verhooging der bedrijfswinsten. Komt er een nieuw handelsprodukt op de markt, dan wordt er door onzen tech- nischen landbouwdiecst onmiddelijk on derzocht wat zijne waarde is en wordt er aan de leden op grond der opgedane on dervinding raad verschaft betreffende de aanwending of niet van dit produkt of betreffende de wijze tot doelmatig ge bruik. 3. Het gebruik op groote schaal van uitgelezen zaai en plantgoed, is voorze ker eeu gewichtige factor tot vermeer dering der voortbrengstdaarom ook is de aankoop ervan een kwestie van ver trouwen. Onze aankoopafdeeling oefent een streng toezicht uit op de hoedanig- heid van het zaai en plantgoed dat zij le vert aan de leden.1 Deze hebben er alle belang bij hunne bestellingen te doen aan onze inrichting die hun met de grootste waarborg uitgelezen produkten bezorgt aan de voordeeligste prijzen. De landbouwers die om een paar franken beter koop, aan vreemdelingen zaai en plantgoed bestellen moeten meestal bij den oogst bestatigen dat zij voor hon- derde franken zijn gefopt, mogen zij voor goed aan hunne dwaling vaarwel zeggen 4. Een ander werkelijk voordeel voor onze leden is dat gezamenlijke aankoop door onze aankoopafdeeling grootelijks de kosten van vervoer vermindert. Hoe aanzienlijker de gezamenlijke bestelling is hoe voordeeliger immers de vracht prijzen. Beschikkende over een degtlijk ingerichte autovervoerdienst is onze Ver eeniging instaat met de minste onkosten en zonder veel tijdverlies of ongemak aan onze ltden de voor hen noodige grondstoffen te verschaffen. De meeste voordeelen werden echter verkregen met gezamenlijke aanvragen voor waren minstens 10 000 kgr. van ééne en dezelfde waar In dees geval wordt de koopwaar rechtstreeks uit Ant werpen of elders verzonden en dient rechtstreeks door de leden op statie ge lost. Hier kan voor sommige artikelen 2 A 3 fr. per 100 kgr. worden uitgespaard. 5. In tegengenstrijd met andere lacd- bouwvereenigingen maakt onze aau- 1 koopafdeeling regelmatig in "DeKoorn- bloem,, de prijslijst bekend waaraan de landbouwers zich de verschillende pro ducten kunnen aanschaffen. Zij geeft hun door ons weekblad en door bemid deling der magazijniers practische en be redeneerde inlichtingen en raadgevingen betreffende de prijzen der koopwaren, met aanduidingen betreffende de tijdstip pen waarop bepaalde producten te duur komen en voordeelig door andere kun nen worden vervangen. Benevens hooger aangehaalde recht- streeksche voordeelen, biedt onze aan koopafdeeling ook het groote onrecht' srreeksch voordeel dat zij optreedt als regelaarster der prijzen. De handelaars zijn door de prijzen van Redt U Zeiven verplicht aan koncurreerende prijzen te verkoopen zoodat woekerhandel schier onmogelijk wordt gemaakt. Zelfs de vervalsching en het bedrog worden in aanzienlijke mate beperkt, daar de mededinging de handelaars dwingt eveneens de hoedanigheid hunner koop waren te verzorgen om te kunnen ver koopen Alhoewel uitteraard van stoffelijken aard biedt de werking onzer aan- en verkoopafdeeling ook voordeelen van zedelijk karakter. De gezamenlijken aan- en verkoop berust op de samenwerking der leden, hij bevordert den geest van samenhoorigheid en onderling hulpbe toon tusschen onze landbouwers De winsten welke onze aankoopen en verkoopafdeeling voortbrengt komen uisluitelijk ten goede aan onze leden. Na uitkeering van het winstaandeel aan de leden aandeelhouders, worden zij over eenkomstig het princiep onzer vereeni ging Alles voor den landbouw uit sluitend aangewend tot uitbreiding en verbetering onzer instellingen ten bate van den boerenstand. Nog een woordje over onze verkoop afdeeling. Alhoewel nog zoo niet uitge breid als onze aankoopafdeeling, heeft zij reeds kostbare diensten bewezen aan de leden onzer vereeniging door hunne produkten zooals granen, aardappelen, groenten en witloof aan den man te brengen tegen de meest voordeelige prijzen. De werking dezer afdeeling onmoet bijwijlen wel tegenkantingen bij gebrek aan voldoenden syndikalistischen of ver- eenigingsgeeest bij onze boeren Hoe dikwijls zien we niet dat land bouwers lid worden van een afdeeling van gezamenlijken verkoop op tijdstip pen dat zij geen loonende prijzen meer kunnen bekomen bij individueelen rechtstreekschen verkoop aan hande laars en nadien hunne vereeniging den rug toe keeren wanneer zij slechts een maal bij individueele verkoop een hoo- geren prijs kunnen verkrijgen. Vaak ook worden de produkten van mindere hoedanigheid voorbehouden voor den gezamenlijken verkoop, terwijl deze van eerste hoedanigheid recht streeks door den voortbrenger worden verkochtZulke handelwijze is dwaas te noemen en getuigt van volslagen gebrek aan vooruizichtDie menschen dooden hun eigen inrichting eens dat deze zou verdwenen zijn zouden zij opnieuw de slachtoffers zijn van de opkoopers en tusschenpersonen die niet zelden tijdelijk hooger prijzen dan de vereeniging bie den om tot de verdwijning dezer laat ste te komen. Aan onze landbouwers brengen wij hier voor oogen het voor beeld gegeven door hunne Deensche be- drijfsgenoten. Iedereen weet dat Dene marken het land is waar de Iandbouw- cooperatieven het degelijkst zijn inge richt Bij hun ontstaan hadden deze coöperatieven te kampen met eene stel selmatige mededinging hun aangedaan door de handelaars. De Deensche boe ren waren echter verstandig genoeg om de planDen dezer laatsten te ontdekken en bleven hunne vereenigingen getrouw die dan ook zegevierend uit den strijd strijd kwamen tot groot voordeel van dc Deensche landbouwbevolking. Dat onze aan- en verkoopafdeeling het vertrouwen der landbouwers waar dig is, blijkt uit de verheugende uitsla gen die zij alreeds heeft mogen boeken. Ten titel van voorbeeld geven wij hier eenige handelscijfers over het jaar 192S: Onze aankoopafdeeling verkocht ge durende laatstgenoemd jaar: maïs 3 mil- lioen 500 000 kg., koeken en meel 2 mil- lioen 345.000 kg., zemelen en afval 3 rail- lioen 725 000 kg., bloem 100.000 kg stikstofmesten 5.999.000 kg., fosfoor- zuur en potaschmesten 3.453.000 kg., plantaardappelen 2.383.000 kg. Onze verkooopafdeeling verkocht in 1928 van en voor de ledenrogge 1.169 079 kg., haver 722.800 kg., wit loof 581.139 kg. voor een waarde van 1.580 819,83 fr. Beschikkende over een moderne in richting waaronder een degelijke inge richte maalderij wil het bestuur van Redt U Zeiven in de toekomst nog meer ver richten ten voordeele van de leden. Op deze rust de plicht hunne organi- tie getrouw te blijven en door propa ganda bij hunne bedrijfsgenooten mee te werken tot verdere uitbreiding en toe- nemenden bloei hunner vereeniging. Zij vergeten niet dat een sterke aan en verkoopsafdeeling een onmisbare fac tor is om de dreigende landbouwcrisis te keer te gaan, om deze te overwinnen dienen immers de twee volgende vraag stukken opgelostde voortbrengstkos ten tot een minimum brengen en de land- bouwprodukten tegen loonende prijzen afzetten. Dit juist is, zooals hooger aan getoond de taak der verkoop en aan koopafdeeling van "Redt U Zeiven,,. «aaasufl naaciriiflKftana We zijn gelukkig te mogen aankon digen dat er nog bonden van kieken kweekers zijn die protesteeren bjj den Heer Minister. We hopen dat deze minstens een ant woord zullen krijgen, want wij kregen er tot nu toe geen. Wellicht zjjn ze daar overlast van werk. Of vinden ze de zaak van de kieken- kweekers zonder belang We geven hier den protestbrief van de Hagelandsche Hoenderbond te Glabbeek, Glabbeek-Suerbempde, den 19 November 1929. Excellentie, Ik neem de eerbiedige vrijheid Uwe aandacht te trekken op het gevaar dat de Belgische Hoenderkweek bedreigt. Het is U bekend, de reusachtige uit breiding welke de Hoenderteelt, deze laatste jaren in ons iacd heeft genomen. Het is U niet minder opmerkzaam dat deze kweek, het bestaan verzekert aan tal van kleine landbouwers, welke zich verplicht voelden, hier toe hunnen tos- vlucht te nemen uit gebrek aan lande rijen, dit eenerzijds, om niet uit het oog te verliezen, dat onze eieruitvoer, mach tig heeft bijgedragen tot verbetering van 's lands handelsbalans. Edoch, gebrek aan toezicht, heeft toe gelaten dat bedrog in eieruitvoer niet uitbleef, bijvoorbeeld, door vermenging van opgelegde en vreemde eiers met frissche, mengeling wslke alsdan onder de benaming van Belgische versche eiers naar den vreemde worden gestuurd De gevolgen bleven niet uit en thans zien de Belgische eiervoortbrengers met groote teleurstelliog. hoe het Belgisch ei, op de markten van Londen wordt af gewezen om van dag tot dag meer ver drongen te worden door onze Noorder buren. welke zonder talmen, gepaste middels hebben toegepast. Het is niet meer een geheim, dat een nijpende landbouwkrisis aan het gewoon landbouwkultuur heeft aangeklopt. Noe men wij daarbij de paardenkweek die tot ondergang is gedoemd. Moet daarbij nog de Hoenderteelt met vernietiging blijven bedreigd en vele kleine landbouwers, zich in een zaak van toekomst zien teleurgesteld In naam van onzen Hagelandschen Hoenderbond met zijne 274 leden, bid ik U, Heer Minister, opdat U zult ge. lieven, in verstandhouding van bevoegde organismen, zonder dralen, afdoende maatregelen te treffen, om de verloren Lam van her Belgisch ei, in den vreem de t« herwinnen. In de hoop. Weledele Heer Minister, dat mijne nederige maar beteekenisvolle vraag, het voorwerp moge weze van een welwillend en hoogdringend onderzoek, blijven wij. van Uwe Ex-Jlentie, de zeer nederige dienaars. Voer den Hagelandschen Hoenderbond, De Bestuurder Voorzitter, (getR Vandepoel Aan den heer Minister van Landbouw, te Brussel. Zooals voorgenomen, werd door een onzer hoofdmans eene reis naar Parijs ondernomen, ten einde vele hangende zaken in de verkoop van witloof te re gelen en een algemeen onderzoek in te stellen over deze kwestie. Er werd door ons speciaal gewezen op het feit dat de koopers van Parijs veel te weinig ver schil maken tusschen best, goed en ge meen loof. Het scheen dat dit maar gedeeltelijk waar is zooals verder zal blijken, even wel hebben onze verkoopers in Parijs order gekregen alles te verkoopen zoo duur mogelijk maar vooral een groote prijs te eischen voor onze beste waar. We willen hier onze indrukken en onze bevindingen neerpennen van twee marktdagen-nazicht in de Parijsche hallen Het witloof verzonden onder het werk R. U. Z. is doorgaans weg van goede, gewone, hoedanigheid. Er zijn eenige nummers die boven het gewone uitkomen, er zijn er een zeker getal die beneden de gewone kwaliteit blijven. De verpakking is over het algemeen goed beter wint voor vele nummers maar behalve een drietal leden, heb ben allen de slechte gewoonte het schoonste van boven en het slechtste van onder te leggen. Dat is verkeerd, geweldig verkeerd, en vele leden verspelen hierdoor hon derden en wellicht duizenden franks per seizoen. Of denkt men misschien dat de Parij- zenaars koopen met de oogen toe Dat is in elk geval eene dwaling, en we zul len U eens vertellen wat we daar met eigen oogen zagen. Het loof van lid n° bood over 't al gemeen een schoon uitzicht en een koo- per was op het punt dit te koopen aan 3,80 (Fransche) fr. de kilo. Alvorens de koop te sluiten neemt hij eene mand en giet ze om, om te zien of het van onder even schoon was. Ongelukkiglijk voor den verzender en beschamend voor ons waren de onderste loven lang en leelijk, de Parijsche koopman sloeg de handen op en riep ^wat voor bedriegers 1 wat ♦oor dieven En zonder meer woorden was hij verder. Die man zal het merk R U. Z. nooit meer bekijken. Onze verkooper was verplicht om de wille van eenige slechte kroppen, heel de par tij af te geven aan 3,10 fr. of een ver schil van 0,70 fr. de kilo of 7 fr. per mandje 1 Daarenboven worden de lieden af- keerig van een merk waarvan ze niet zeker zijn, want het is onmogelijk ieder mandje uit te keeren. Op onze vraag of er nog zoo men schen waren bij R. U. Z. die zoo dom en bedrieglijk waren antwoorde onze verkooper helaas het grootste deel, maar indien ze wisten wat ze daarmee verspeelden En verder zegde dezelfde verkooper Hier hebt ge nummer 101, dit nummer is reeds door iedereen goed gekend, het loof is schoon en goed verpakt en het is van onder schooner of zoo schoon als van boven. Hewel dit loof is daar zoo even verkocht aan 4,50 tot 4,80 fr. of 1 fr. meer als de beste en 1,70 fr. meer als die van dienen domkop vandaar even. We kunnen niet genoeg herhalen t Zijt eerst en vooral EERLIJK, verzorgt uw loof goed en maakt het proper, ver pakt het goed en legt overal dezelfde waar ge zult veel meer geld maken. Ook zullen we niet nalaten de lieden die oneerlijk handelen op staanden uit het syndikaat te verbannen, We willen in het belang van iedereen onze naam en ons merk zien waardeeren en hoog houden. We hebben verder met eigen oogen gezien dat een kweeker van tegen Parijs zijn merk zoo goed heeft weten te doen kennen, dat hij denzelfden dag verkocht aan 9 fr. de kilo 1) Zeker was het [niet zooveel meer waard als onzen nummer 101, maar het is gekend als zijnde extra» en het wordt gekocht zonder bieden en zonder de mandekens open te maken. Die man wist vertrouwen te scheppen en moet er rijk mee worden Extra-goed wordt extra betaald, wan neer het gekend js. Uit de verdere besprekingen bleek het dat in 't algemeen de verzendingen De medewerken r,g® ve/eatwoordelfik veer ha» bgdreat® Oageteekesde ïtukkoa warde® «iet opgeaame*. Niet opgeaaiEca baadaehrlftea w*rdea «iet ternggeflcv*®. BMaBwarmMMpea «^«"Jwww-a wiumM&wme mbmmW/

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1