Rechtskundige Dienst Landbouwweekblad Onze Eierhandel in Gevaar De Krisis in de Hopteelt en ia den Hophandel Het doelmatig voeden onzer Huisdieren Het onderwijs enhetmaat- schappelijk evenwicht ZONDAG 15 DECEMBER 1929 FTSj» M centiem 12de JAARGANG Nr 572 Arbeid adelt Abonnementsprlja 110,38 frank "s Jaars. Mac schrijft ia op ons Bureel en op alle postkaotoieo. Aankondigingen volgens asAuotd- Bureel en Redaktie DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voer «a deer de Landbouwers en ze aa den en ze jeuren :oegd« r spt elk een ;n kun- aard te en een end 1 ur. En om be- sneed i af, dit in dat needei aasden tn lulde ie smid jen. En ie poo- Ie b<* msfflitje oogeo Sedert ons laatste schrijven naar den Heer Minister van Landbouw zijn weerom reeds menige dagen verloopen, zonder dat we antwoord ontvingen of iets gewaar wierden van genomen maat regelen tot bescherming van onzen eier handel. Wie zal ons zeggen hoeveel schade iederen dag verlenging van den zorg- loozen eieruitvoer naar den vreemde berokkent aan onze kweekers, aan gansch het land 7 Stellen onze leiders dan geen 't minste belang in de wen- schen, de noodkreten van dezen die ze vertegenwoordigen. Of is het misschien dat ze benauwd zijn (zooals men het in den bekrompen Belgischen politiek kan verwachten) in dien ze aan R. U, Z. gehoor geven, dat we dit resultaat zouden gebruiken tot het voeren van propaganda, tot het versterken van onze boerenmacht, die er stilaan ernstig begint uit te zien. Maar het zijn wij alleen niet die het tragische van den toestand inzien. Ook anderen hebben begrepen dat het hier een vraagstuk geldt waar duizenden in betrokken zijn met al hun bezit. Een paar weken geleden reeds voeg de het Vlaamsch Pluimveeblad zijne hooggewaardeerde stem bij de onze, om te smeeken voor een dringend ingrijpen van de bevoegde personen. In Land, Tuin en Neerhof schreef D' L. Geur den verleden week onder het opschrift Een Noodkreet een zeer degelijk artikel, waarin hij al het gepleegd be drog aan den kaak stelt, de noodlottige gevolgen ervan aantoont, en hetwelk hij eindigt met een roep vol betrouwen Wij zijn overtuigd dat de regeering aan hare plicht niet zal te kort komen, het gaat hier immers om de redding van eene nationale nijverheid, om het brood van duizenden en duizenden. Het is echter hoog tijd, we zien de ramp afkomen, ten allen prijze moet ze vermeden worden, daarom staan we in de bres en gaat van ons ook een noodkreet uit We hopen dat het vertrouwen van 14 Land. Tuin en Neerhof niet zal mis plaatst zijn, doch we vreezen... dat het brood van duizenden en duizenden klei ne menschkens, onnoozele boerkens in «ommige middens geen gedacht, geen oogenblik van inspanning, geen aan dacht waard is we vreezen dat uw nij pende noodkreet op een pantser van onverschilligheid is afgeschampt. Of zou er mogelijks een samenhang bestaan tusschen die zonderlinge hou ding der bevoegde middens, met het twijgen over de eierkwestie van groote landbouwvereenigingen.wien deze kwes tie schijnbaar niet aanbelangt 711 Ook het kleinveeblad M Cultura en de Hoendernijverheid stellen deze week de tragische vraag Eiervoort- brengers hoelang nog 1Hoort hoe zij erover denken Hoelang nog zal het duren vooral- leer doelmatig ingegrepen wordt. Ik zeg doelmatig, want dit is volstrekt noodzakelijk, of zult ge met gekruiste armen, lammegoedzakaebtiger wijze staan toezien tot het te laat is 1 I ot uwe industrie reddeloos verloren is of ten minste de schade onberekenbaar is geworden Totdat de jaren prach- h tigen arbeid verloren zijn gegaan 1 Of zult gij eindelijk ontwaken Welken pijnlijken ontmoedigenden indruk maakt het niet te bestatigen, dat klachten van zoo'n groot belang, die van alle hoeken van 't land opstijgen, door iedereen gehoord en meegevoeld Worden, door hoogerhand niet willen aanhoord worden, alhoewel zoo gemak kelijk voldoening zou kunnen gegeven worden, zonder iemand te benadeelen, tenzij de onrechtvaardige bedriegers die onze faam door de modder hebben ge trokken. Een koninklijk besluit bij hoog dringendheid genomen, waarbij zou bevolen worden dat alle vreemde en alle bewaarde (dus ook de frigo eieren) eieren zouden moeten gestempeld wor den, zou den toestand gansch opklaren. Ware dit dan zoo moeilijk Als men ziet met welke koortsige be id drijvjgheid de naburige landen alle vraagstukken onderzoeken die den land bouw aangaan, en onverwijld wetten stemmen om deze te beschermen, dik wijls ten nadeele van België, dan bloedt ons het hart bij het zien van de grenze- looze zorgloosheid, onverschilligheid en kleingeestigheid waarmede vraagstuk ken van zoo 'n groot belang als dit der eiermarktcrisis, behandeld worden in België.Wanneer komt aan dien toestand een einde Zooeven ontvingen we het volgend schrijven Kersbeek, den 11-12-1929. Heer Bestuurder, Ik heb de eer U afschrift te laten toe komen van een brief als antwoord van wege het Ministerie van Landbouw als mede afschrift van een tweeden brief aan den Heer Minister Zoo U het goed oordeelt, moogt U ze opnemen in De Koornbloem Intusschen bied ik U mijne verkleefde groeten. Jos. Schots. Brussel, den 4 Dec. 1929. Als antwoord op uw brief van 19 1.1. heb ik de eer U te laten weten dat een ontwerp van wet kortelings zal inge diend worden, om het voorafgaandelijk merken van in ons land ingevoerde eieren voor te schrijven. Die bepaling zou verhinderen dat de uitheemsche eieren terug worden uitge voerd naar Engeland onder den naam van Belgische eieren. Ik spoor U aan de mogelijkheid te onderzoeken om met de medewerking van andere handelaars een kontrool der uitgevoerde eieren in te richten, gelijk bij onze Noorderburen bestaat, waar van gij het voorbeeld inroept. Aanvaard, Heer Voorzitter, de ver- zedering mijner hoogachting. Voor den Minister De Algemeene Bestuurder, (Handteeken). Den Heer Voorzitter van den Huge- landschen Hoenderbond, te G lab beek' Suerbempte. frr' Glabbeek-Suerbempte, den 10 December 1929. Excellentie, Wij nemen de eerbiedige vrijheid U goede ontvangst te melden van Uw geëerd schrijven van 4 11., waarvoor onzen eerbiedigen dank. Wij veroorloven ons echter U te zeggen hoeveel wij betreuren dat alleen aan ingevoerde eieren U schijnt Uwe aandacht te schenken en niet aan de Belgische frigo- eieren waarmede in zake uitvoer volgens ons bescheiden oordeel, meer schade wordt berokkent dan wel met ingevoerde. Heel prijzenswaardig worden in het seizoen van lage prijzen, in den laatsten tijd. duizenden en duizenden eiers opge legd waarvan echter hier de euvel, dat de groote massa, in het seizoen van hooge prijzen, den weg naar het buiten land inslaan, te samen met versche eieren, dit tot eigenbaatzuchtig voordeel dezer weinig scherpziende uitvoerders maar tot groot nadeel der rechtschapen af- leveraars van versche eieren en vaa gansch de Hoendernijverheid in 't al gemeen. Wij bidden U dan, Excellentie, het nemen van afdoende middelen niet op de lange baan te schuiven en zonder uitstel te willen doen ingrijpen, wel in ziende dat de inzinking van onzen uit voer naar vreemde markten, veel sneller doorgaat dan wel verloren gebied te herwinnen. Gelieve te aanvaarden. Mijnheer de Minister, de uitdrukking van eerbiedige gevoelens van Uwe zeer nederige dienaren. Voor den Hagelandsche Hoenderbond, De Voorzitter, (getR Vandepoel. Aan den Heer Minister van Landbouw te Brussel, Het wordt aan de leden kenbaar ge maakt dat van af nieuwjaar onze rechtskundigen dienst zal overgebracht worden naar onze nieuwe bureelen in de Vilanderstraat (tegen de Zeebergbrug) Aalst. Ook zal deze dienst meer uitge breid en versterkt worden. Zooals vermeld zullen de leden om een deel der onkosten te dekken,verplicht worden eene kleine vergoeding te beta len als volgt bepaald 1. Vooreen enkele raadgeving over allerlei aangelegenheden 10 fr. 2. Voor een raadgeving gevolgd van een reeks brieven en voetstappen 20 fr. 3. Voor gansch bijzondere gevallen vermeerderen de onkosten welke dezel ve zullen meeslepen. Ook zullen deze raadgevingen enkel plaats hebben den 2" en 4n Zondag van elke maand, van 10 uur voormiddag tot 3 uur namiddag. Dus voor Januari 1930 zullen de zit dagen als volgt bepaald zijn Zondag 12 Januari en Zondag 26 Januari. Men neme goede nota van deze ver anderingen. Derde klok, derde klank. Elk hopboer zal zich nog herinneren dat in opdracht van den heer Minister van Landbouw, vóór enkele maanden, eene speciale commissie werd benoemd, belast met de studie der huidige hop- krisis en het opzoeken der middelen om hieraan te verhelpen. Bedoelde kommissie komt volgende besluiten neer te leggen I. Verbetering der Kuituur A. De middelmatige hoedanigheid onzer hoppen over 't algemeen niet be antwoordend aan zekere gestelde eischen der brouwerij, zoo is de kultuuur-opper- vlakte niet in verhouding tot de benoo- digheden of behoeften der Belgische brouwerij, noch tot winstgevende uit- voermogelijkheden. Diensvolgens dient de verbouwde op pervlakte verminderd en tevens de hoe danigheid der voortgebrachte hoppen verbeterd te worden. B. Ten einde de teelt der hop te ver beteren en te veredelen, stelt de kom missie volgende middelen voor 1. a) Het vervangen van gewone en verouderde variëteiten door uitheem sche of andere hopsoorten van hooger en fijner hoedanigheid, aangepast aan elke streek en beantwoordend aan de eischen der brouwerij. b) Het voorbrengen door zaailingen van nieuwe variëteiten, welke bovenge noemde hoedanigheid bezitten en met sterk weerstandsvermogen tegen ziekten en voornamelijk tegen de "Peronos- pora,,. Het is volstrekt noodig dat het Mini sterie van Landbouw breede toelagen verleene aan de proefteelten van uit heemsche of nieuwe variëteiten ten ein de de proefnemers schadeloos te stellen voor de zware onkosten door hunne op zoekingen veroorzaakt. 2. Keuze van veredelde of geselection neerde afzetsels tot de vermenigvuldi ging der dergelijke hoppen. 3. strenge toepassing der wettelijke regelingen betrekkelijk de mannelijke plant en doorgedreven werking tot hare radikale afschaffing 4. keuze van gepasten grond voor de hopteeltin dit opzicht dienen zware, ondoordringbare gronden volstrekt ver meden worden 5. doelmatige bemesting de meststof fen tijdig toedienen, de dosis fosfoor- en potaschbemesting verhoogen 6. de hoppen met veel meer zorg plukken, drogen en bewarenzolders zijn voor de hoppen slechte bewaar plaatsen 7. Door alle mogelijke middelen de hopteelt aanmoedigen, namelijk door het inrichten a) van teeltprijskampen b) van prijskampen voor het best inge richte en meest volmaakte droogkasten; c) van plaatselijke en gewestelijke hop tentoonstellingen d) door voordrach ten. II. Verbetering van den Hophandel A. De verbeterde en veredelde pro- dukten doen kennen en waardeeren door 1. het voeren eener welbegrepen pro paganda bij onze brouwers, ten einde deze er toe te bewegen zelf onze produk- ren te leeren waardeeren 2. het aanleggen van vergelijkende proefnemingen met onze hopvatiëteiten, zoowel door de brouwerij als door de Hoogere Brouwerij Instituten: 3. het inrichten van een national» hopkampstrijd, in de wereldtentoonstel ling te Antwerpen, in 1930. B. Ter verbetering der verkoops- voorwaarden drukt de kommissie de volgende wenschen uit 1. Eene betere inrichting der gewes telijke hopmarkten en strikte toepassing der hopwaagreglementen certificaat en merk en lood volgens herkomst en hoe danigheid 2. beteugeling van bedrog gepleegd door mengelingen en vervalsching bij middel van verouderde desnoods de in stelling eischen van een officiëele kon trool, zooals dit gebeurt voor eetwaren, meststoffen, zaaizaad enz... 3. het instellen in elke hopstreek van gemengde scheidsrechterlijke kamers, gelast met het vereffenen der geschillen die bij den verkoop en de levering der hoppen kunnen oprijzen 4. afschaffing "an de overdrachttaks voor de inlandsche hoppen. Nota Al de voorgaande wenschen werden bij algemeenheid van stemmen aangenomen. C. Wijziging van het tolregiem. 1Onderzoek van de wijziging van het douaanstelsel door het parlement onze uitvoer wordt langs om meer be lemmerd door de invoerrechten in de vreemde landen, terwijl de vreemde of uitheemsche hoppen bij hun invoer in België slechts aan een uiterst gering in voerrecht onderworpen zijn 2. verhooging van het invoerrecht, gepaard gaande met een gelijktijdige herleiding of vermindering van het ac- cijnsrecht derwijze de verkoopprijs van het bier niet te verhoogen. Nota Deze laatste wensch C werd aangenomen door al de vertegen woordigers der hopplanters en verwor pen door de afgevaardigden der brou wers, alsook door een aantal vertegen woordigers der hophandelaars, terwijl het andere deel zich heeft onthouden. Er weze terloops ook bijgevoegd, dat de hopplanters bij bedoelde kommissie in bitter klein getal vertegenwoordigd waren en er in verhouding tot de andere belanghebbende partijen de opvallende minderheid uitmaakten. Nu we de zienswijze van drie ver schillende organismen kennen, willen we, alvorens de studie dezer belangrijke kwestie te eindigen, bij een volgende en laatste uiteenzetting eens eventjes na gaan, in hoeverre de voorgestelde red middelen er zullen toe bijdragen om aan de huidige hopcrisis een gunstige op lossing te schenken. BBaBBaaaaaMaaBiiiaBHMMBaBBBB (1' vervolg). Tot hiertoe onderzochten we slechts de droge stof van een voeder op gebied van verteerbaarheid. Onderzoeken we nu grondiger, waaruit die droge stof bestaat en welke rol ieder bestanddeel speelt in de veevoeding. Iedere droge stof bevat een verbrand baar deel, dat bestaat uit niet-stikstof- houdende voedingsstoffen als koolhy draten en vetstoffen en siikstofhoudende voedingsstoffen, waarvan de eiwitstoffen de bijzonderste zijn. Daarbij bevat zij ook nog een onverbrandbaar deelde asch of mineralen genaamd. De eiwitstoffen zijn de kostbaarste veedingsstofzij vormen het vleesch, herstellen de sleet der weefsels en ver schaffen menig dierlijk produkt als melk, eieren, wol, enz. Zij kunnen echter ook tot vet vervormd worden, wanneer zij in overvloed toegediend worden, of warmte voortbrengen bij hun verslijten. De koolhydraten leveren aan het lichaam warmte, kracht, en helpen mede tot de melkvoortbrengst, doordien ze melksui ker leveren, die in de melk vervat is ook werken ze gedeeltelijk mede tot het vormen van botervet. De vetstoffen worden gebruikt om te verbranden en zoodoende warmte en kracht voort te brengen, eveneens om als vet afgezet te worden in de weefsels en eindelijk om ten minste gedeeltelijk, i de vetstof te leveren. De rol der mineralen is nog niet nauw keurig gekend, doch kunnen we reeds bevestigen dat een deel der mineralen zijn invloed doet gevoelen op het been- dergestel onzer dieren. Uit hetgene voorgaat blijkt dus dat de koolhydraten en de vetten desnoods kunnen vervangen worden door de eiwitstoffen, doch het omgekeerde is niet waar, t.t.z. de eiwitstoffen kunnen niet volledig vervangen worden. Vandaar dat men in de voeding meer waarde hecht aan de eiwitten, dan om het even welke andere voedingsstof en dat ze zeer duur om aankoopen zijn. Bij het aankoopen van onze voeders zal men steeds in 't oog houden, welk doel zij moeten verwezenlijken bij het dier en zal men dus de keuze doen tus schen eiwitrijke voeders, zetmeelrijke of vetrijke voeders. Tusschen de eiwitrijke voeders nu is eveneens nog verschil. Zoo zullen we een kilogram verteerbaar eiwit aan een goedkooperen prijs voeden met aard nootkoek, dan wel met lijnkoek. Aan ons nu te onderzoeken wat de verteerbare eiwitstof kost in de verschil lende eiwitrijke voeders doch verliezen we niet uit 't oog de gezondheidsuit werkselen eigen aan ieder voeder. De prijs per eenheid verteerbaar eiwit be komt men met den prijs per 100 kg. voe der te deelen door het aantal kilogram verteerbaar eiwit. Voorbeeld De lijnkoek kost op dit oogenblik (half November 1929) 211 fr. de 100 kg. Deze 100 kg. lijnkoek bevat ten 27,2 kg. verteerbaar eiwit (zie tabel). Waaruit we afleiden dat 1 kg. verteer baar eiwit in lijnkoek 211 fr.27,2 7,75 fr. kost. De aardnootkoek kost 213 fr. de 100 kg. Hij bevat 45,2 kg. verteerbaar eiwit. Dus 1 kg. verteerbaar eiwit in aard nootkoek kost213 fr.45,2 4 71 fr. Dus 1 kg. verteerbaar eiwit zal door het voederen van aardnootkoek ons het minst inkosten. Wanneer we bij het dier de vetvor- ming, warmte of krachtvoortbrengst beoogen, dan zullen we sneer rekening hoeven te houden met waarde de kool hydraten en vetten, ten opzichte de vet- vorming, wat in de voedingsleer zetmeel- waarde geheeten wordt. Evenals bij de eiwitstoffen kunnen we onderzoeken, welke voerders ons het goedkoopst de zetmeelwaarde kunnen leveren. Voorbeeld: 100 kg. maïsmeel heb bende eene zetmeelwaarde van 81,5 kg. kosten 138 fr. 1 kg. zetmeelwaarde kost in maïsmeel dus 138 fr.81,5 1,70 fr. ongeveer. 100 kg. kortmeel, met eene zetmeel waarde van 73 kg. kosten 1()7 fr. 1 kg. zetmeelwaarde kost hier 107 fr. 73 1,46 fr. Dus kortmeel zal te opzichte der vet-, kracht- of warmtevoortbrengst het goedkoopste voeder zijn. Behalve de reeds besproken voedings stoffen bevatten onze voeders ook de vitaminen of edelstoffen, die een heele bijzondere rol vervullen in de voedings leer. doch op dit oogenblik nog niet vol ledig gekend zijn. Landbouw Vooraleer verder te gaan, zou ik u wil len spreken over den landbouw en het huisgezinhet onderwijs zou de jeugd meer moeten richten naar deze twee grondslagen van den economischen en zedelijken vooruitgang der natie. De landbouw heeft rechtsreeks belang voor landbouwers en onrechtstreeks voor nijverheidswerklieden, stedelingen en verbruikers. Nuttige inlichtingen over dit belang van den landbouw zijn gegeven geweest door Mr. den Baron Ruzette, bij de be spreking van zijne begrooting in de Ka mer en den Senaat. HH. Delos, Max Léo-Gerard, Rasquin, Van der Vaeren en andere specialisten, hebben desaan- gaacde gegevens laten verschijnen die men nuttig kan raadplegen. Uit econo misch oogpunt behelst de landbouw on geveer het derde van den nationalen rijk dom. Mochten wij meer voorbrengen, dan zou onze frank zoo laag niet staan. Wij hebben tegenwoordig in de land- I bouwvoortbrengst een tekort van een milliard en half. De stedelingen hebben er ook belang bij dat onze frank in waar de stijgt. Uit oogpunt van gezondheid des volks heeft de buiten klaarblijkelijke vooralee- 1 De asedtwerker» sfl» verMtwoartUHjk ve»r fa*» bgdrafl». Osgeteesende stukke» warde» *let opyeaoar*. Niet »pfle»ome» ha»d*chrlfte» warde» aiet terugsegtves. nwjwi iifii .umwisimmwiygiiiiiiii i irm,» *400*1 tx!rtwmim9axmpm%m&* amp i" i>nmi w>iw.La)ki-«» as alls ooi Heer Voorzitter,

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1