Landbouwweekblad KERSTFEEST lo 't vooruitzicht der nakende landbouwkrisis. Brief van Nonkel Wisius Folklore ZONDAG 22 DECEMBER 1929 Prlfi 3© centiem 12de IAAROANÜ Nr 573 Arbeid adelt Abonnementsprijs j 10.00 frank jaars. Mee 3cbr0f? ie cp ons Bureel en op ai ie postkantoren. Aankondigingen "olgtns akkoord Buitel m Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Landbouwers steunt uw eigen organisatie III.— Onze Spaar- en Leenbank Een flinke fioarstieele inrichting is de ruggegraat van elke beroepsvereenigitig. Geen wonder is het dan ook, dat de leiders onzer hedendaagsche maatschap pelijke groepeeringen van landbouwers, arbeiders, nijveraars en middenstanders van meetaf al hunne krachten hebben ingespannen voor de oprichting van eigene bankinstellingen beantwoorden de aan de economische en sociale noodwendigheden hunner leden. Reeds bij het ontstaan van Redt U Zeiven begrepen de ontwerpers onzer vereeniging dat de oprichting der eigene bank een machtige hefboom, ja een on misbare factor is tot bevordering van den welstand onzer landbouwbevolking. Zij besloten dan ook zonder verwijl over te gaan tot stichting onzer Spaar en Leenbank. Zij wilden dat deze in stelling een landbouwersbank zou zijn in den vollen zin des woords welke, bene vens haar finantieel karakter, ook en voornamelijk maatschappelijke doelein den zou nastreven. Gesticht in den schoot van Redt U Zelvcn en onder dezes verantwoorde lijkheid en waarborg, beoogt onze Spaar- en Leenbank immers uitslui tend de spaarcenten der boeren in alle veiligheid en tegen voordeeligen intrest te beleggen en met deze gelden ofwel leeningen toe te staan aan andere leden om hen te helpen en onafhankelijk te maken, ofwel aan de andere afdeelingen onzer vereeniging de noodige middelen te verschaffen teneinde hunne werking ten voordeele van den boerenstand doelmatig te kunnen doorvoeren In tegenstrijd met andere landbouw- vereenigingen die over enorme massa's spaargelden van hunne leden beschik ken, zoekt onze Spaar- en Leenbank geen deelname of participatie in nijver- of handelsinstellingen, geen winsten in de verhandelingen van beurswaarden wegens de risico's of gevaren van geld verlies waartoe dergelijke verrichtingen aanleiding geven zij heeft als doel de spaargelden die haar door de landbou wers worden toe vertrouwd aan te wen den uitsluitend ten nutte van den land bouwersstand. zulks tegen voorwaarden die alle zekerheid bieden voor den geld- plaatser en hem bovendien een gunstigen intrest waarborgen Een blik op de huidige verrichtingen onzer Spaar- en Leenbank zal onze le den voorzeker overtuigen dat onze finantieele instelling de hierboven om schreven doeleinden stipt heeft gevolgd: Onze kasbons 6 °/0 op 1 of 3 jaar zijn voorzeker voor onze landbouwers een uitstekende belegging het voordeel bie dende niet alleen van een voordeeligen Intrest doch ook van een uiterst gemak kelijke verhandeling bij verdeeling van ualatenschappen en overdracht van schuldvorderingen. Onze plaatsingen op spaarboekjes op naam tegen 5 op zicht en 6 °/o op één jaar zijn een andere vorm van zeer voordeelige belegging van gelden wel ke een flinken intrest oplevert. Indien zij bij verdeeling van nalaten schappen of goederen zoo gemakkelijk niet kunnen verhandeld worden als de kasbons aan drager, geven zij het niet te onderschatten voordeel dat diefstal of brand minder gevaar oplevert daar de gelden op naam van den spaarder wor den geboekt. Wij kunnen u reeds meedeelen dat Vet bestuur van "Redt U Zeiven,, thans nog andere vormen van geldbelegging in overweging heeft genomen alsmede de uitbreiding van de bewerkingen en ter Spaar- en Leenbank. Onze leden tullen daarover ten gepasten tijde nader Worden ingelicht 1 Ook voor leeningen tegen borg of op bypoteek en mits ernstige waarborgen, '«onze Spaar- en Leerbank gaarne ten dierste der leden. Inlichtingen worden bereidwillig en kosteloos verstrekt door onae diensten. Dat onze Spaar en Leerbank bet vertrouwen der landbouwers alreeds op ruime schaal geniet bewijzen de verhan delingen gedaan door bedoelde afdee- liug tijdens bet jaar 1928 waarin ze om trent vier millioen bereikten 1 Zonder het belang van dit cijfer te ontkennen zijn wij van meening dat het op verre na niet voldoende is 1 Te velen onzer boeren vertouwen hunne spaar gelden nog toe aan instellingen die met de landbouwbelangen niets gemeens hebben er dikwijls zelfs vijandig tegen overstaan en bovendien de waarborgen niet geven welke onze Spaar- en Leen bank verschaft 1 Wij willen hen dan hieronder het ver keerde hunner handelwijze aantoonen met de hoop dat zij rouwmoedig op hunne borst zullen slaan en op den goe den weg terugkeeren 1 De boeren die hunne gelden toever trouwen aan handels- of nijverheidsban- ken komen terecht in instelllingen wier verrichtingen niet aangepast zijn aan de economische noodwendigheden van het landbouwdrijf Geldt het instellingen die niet ernstig beheerd worden en zich aan roekelooze speculatie begeven, dan komt den eenen of den anderen dag de failliet en de zuur gewonnen spaarpenningen van den bra ven landbouwer zijn voor altijd ver dwenen. Het appeltje voor den dorst dat zooveel arbeid en spaarzaamheid heeft gekost is verzwonden en maakt plaats voor teleurstelling en armoede 1 Betreft het ernstige en degelijke bank instellingen dan nog is de boer er niet op zijne plaats omdat hij middelen verschaft aan inrichtingen die voor doel hebben uitsluitend den handel en nijverheid te steunen en tegenover de landbouwbe langen volkomen onverschillig staan 1 Wanneer, hetgeen in ons huidig econo misch leven meer voorkomt, er een be langenstrijd ontstaat tusschen den land bouw en de nijverheid of den handel, dan worden de spaargelden van den niet vooruitzienden landbouwer onrecht streeks aangewend tegen zijn eigen be- roepsbelangen. Wij kunnen er nog bijvoegen dat groote Brusselsche banken er niet tegen opzien met de enorme winsten die zij verwezenlijken ook in het Viaamsche land belangrijken geldelijken steun te verleenen aan personen die den Vlaam- schen rechtseisch op hardnekkige wije bekampen. Wij weten dat de brave landbouwers wanneer zij hunne gelden aan bedoelde bankinstellingen toevertsouwen aan al die gevolgen niet denken. Nochtans zijn de feiten in werkelijkheid zooals wij ze thans voorstellen I Wij betwijfelen dan ook niet dat onze landbouwers voortaan meer doorzicht zullen toonen Onze boeren mogen ook niet verge ten dat de beleggingen in nijverheids- en handelsondernemingen waarvoor hunne spaargelden worden aangewend uit ter aard meer risico of gevaar ople veren, wegens onvoorziene crisissen die zich kunnen voordoen, bijzonder wan neer de bank belangen heeft in buiten- landsche ondernemingen Landbouwers, werklieden en kleine burgers die daarvoor noch tijd of bijzon dere bevoegdheid bezitten houden zich best daarmede niet bezig, willen zij het zich vroeg of laat niet bitter berouwen Onze boeren hebben hun eigen instel ling waar zij in alle veiligheid en tegen voordeelige rente hun spaargelden kun nen plaatsen 1 Onze Spaar- en Leenbank is hunne bank. Door haar te steunen, verstevigen zij hunne eigen organisatie, vrijwaren hunne eigen belangen en hel pen tevens hunne beroep- of bedrijfsge- noten door heerlijke toepassing van de leuze onzer vereeniging Voor en door de landbouwers. Beste Redaktie, Ik twijfel er niet aan of II zult me evenals voorheen een klein plaatsken gunnen aan mijn pennekrabbels U weet goed genoeg dat ik van tijd tot tijd mijn hart eens moet uitstorten in mijn lief boerenblad, eens rechtuit moet biechten aan U zelf en aan al onze vrienden. Ik zal vooreerst beginnen met te zeg gen dat ik hlii ben, j.i zeer blij en fier, omdat onsKorenblommeken den laatsten tijd meer strijdlustig werd, omdat ons blad terugkomt naar zijnen oorsprong, en de taal voert van verdediging der boeren belangen op alle gebied. Ik wil niet zeggen dat er duimbreed Aalst. afgeweken werd van onzen voorgeno men weg, maar er was nu en dan wat te weinig vuur in. Ha, herinneren we ons de eerste jaren van ons bestaan Hoe vrij, hoe stout traden we op te gen alwie ons in den weg stond, en hoe hebben we steeds met kracht gestreden om ons recht Ik weet wel dat wetenschap en on derwijs dienen aangepredikt, dat die artikelen eene plaats verdienen in ons blad, maar wat baat het ons alles te verbeteren, meer voort te brengen, nieu we kuituren te beginnen wanneer we er niets kunnen bij verdienen Komt alles niet onder den voet en staan er geen sombere dagen in 't verschiet, als- wanneer onze regeering niet ingrijpt om ons te helpen en te verdedigen Maar wat kunnen we verwachten van onze regeering. wat kunnen we ver wachten van ons ministerie van land bouw, die geen reden heeft van bestaan, wanneer het lam en beweegloos de toe standen aankijkt, al moest bet van an deren de toelating krijgen den landbouw te verdedigen Wat zien we gebeuren met den hop-, den eier-, den groentenhandel en meer bloeiende takken onzer nationale nijver heid die dreigen weg te kankeren onder den onbewogen blik van onzen minister van landbouw Wat wordt er gedaan, wat wordt er gepoogd Niets, niets, driemaal niets 1 Daarom is 't noodig dat een blad als De Koornbloem die vrij mag en wil spreken voor den boer, dat niet ge bonden ligt noch aan politiekers, noch aan financiers, op de tafel klopt en roept zoo hard ze 't maar kan Regeerders van alle slach en van alle kleur, en gij Minister van Land bouw, wat zijt ge zinnens te doen Zal het noodig zijn dat we iD de straten van Brussel manifesteeren, of wacht ge tot uwe verouderden warboel in duigen valt en dat nieuwe en doorziende men- schen den landbouw eene reddende hand toesteken Klopt erop, Korenblommeken, klopt erop Andere boerenbladen liggen vast geketend en zullen eerst de financiers en de politiekers aankijken alvorens voor ons boerkens in de bres te springen. Gij zijt de reddende stem van Vlaan- derens landbouwers, U deed veel goed in het verleden, maar nu is het vooral uwe beurt om te bewijzen dat ge nog steeds de stem van den landman zijt die over den lande uitgalmt We willen leven, we willen bescherming in eigen huis, we willen niet langer onder den hiel liggen van groote flnanciëele en handelsmaatschappijen, die alles met gekruiste armen gadeslaan en vergeten dat het de boerkes zijn die hun kraamke recht houden I En als "De Koornbloem,. haar plicht deed en doet, dan is het de beurt aan de boeren 1 Maakt U gereed, kiekenkwee kers. hopplanters, groenseliers en kwee kers van witloof, fruit en meer, beet- planters, graanvoortbrengers, om als 't moet op te marcheeren naar Brussel 1 Ontwaakt uit uwen langen en lammen slaap en weest mannen 1 Ziet wie uwe vrtenden en uwe schijnvrienden zijn en weest geen tweegezichters, al waart ge vergeten waarom "Redt U Zei ven en "De Koornbloem., werden geboren Sluit aan bij de vrije boerenmacht waar uwe zedelijke als stoffelijke belangen worden verdedigd. Uit onze macht groeit de redding om dat ze vrij zal staan, zuiver in den groo- ten strijd voor ontvoogding en stands verdediging 1 En ik vraag U meer laat alles niet op de schouders van een paar menschen Springt bij, maakt propaganda, schrijft artikels waar. U vrij uw gedacht laat kennen, onwikkelt en licht in waar het noodig schijnt Neemt een voorbeeld aan uwen onden. maar nog immer strijdlustigen nonkel 1 Vooral de jongere moeten vooruit komen en met woord en pen den strijd voeren. Bestuursleden van plaatselijke bon den verstaat uw plichtroept uwe man nen bijeen en bespreekt de toestanden, maakt de geesten wakker en licht uwe leden in. Waar de bestuursleden in slaap vie len vraag ik aan de goede soldaten bun officieren wakker te maken of over boord te smijten en anderen in hunne plaats te zetten 1 Voor vandaag wil ik .sluiten met nen Voor se de Landbouwers wartnen handdruk aan alle Redtuzelvers van één stuk, aan alle vrije boeren, en een dankwoord aan de Redaktie. Uw toegenegen Nonkel Wisius. Nu nadert het einde van 't jaar en 't zal ons dan ook niet vreemd voorko men dat we bij de verschillende volke ren de gewoonte aantreffen in de laatste dagen van 't jaar een groot feest te vie ren in 't hartje van den winter ligt im mers alle werk stil. Eindelijk gaan de dagen lengen, een nieuw tijdperk begint, alles zal weer groeien en bloeien. Onze Germaansche voorouders vierden den Geboortedag van de nieuwe Zon of het Zonnewende-feest ze feestten gedurende twaalf nachten, waaraan nog de Duitsche benaming van ons Kerst feest, "Weihnachten,,, ontleend is. Oor spronkelijk was 't Kerstfeest het heiden- sche Joelfeest, later 't Geboortefeest van Christus, "Joel,, beteekent wiel, rad, naar den vorm der zon. 't Joelfeest was een natuur- of zonnefeest. Dan rustte alle strijd en de goden hielden geduren de twaalf dagen hunne plechtige om megangen. Bloedverwanten vereenig- den zich bij vroolijke feestmalen en als voornaamste gerecht werd het aan den god Freyr gewijde everzwijn, versierd met groen, opgedischt. Daaraan herin neren thans nog de versiering op Kerst feest van winkels en huiskamer met hulsttakken. De immer groene blaadjes zijn het zinnebeeld van 't weer groen worden van boomen en velden na den kalen winter, en de roode besjes duiden op 't morgen- en avondrood. In Enge land ontbreekt dan nergens de mistle toe of marentak. Die plant wordt er als gelukaanbrengend beschouwd. Vanouds werd ze als een geneesmiddel tegen velerlei kwalen aangewend en men ge loofde dat ze tooverkracht bezat "Ma rentak,, beteekent zooveel als "Too- vertak.„ Het Joelblok neemt, vooral in Engeland, een voorname plaats in bij de Kerstfeestviering. Wij noemen het Kerstblok Op het platteland kon men vroeger een knoteik aan den haard zien liggen, waar hij door een paard heen gesleept was. Soms werd het Kerst blok feestelijk binnengebracht, nadat de leider van het feest er plaats op had genomen.'t Gebeurde wel eens dat een nagemaakte draak het vroolijke gezel schap schrik kwam aanjagen. Die draak duidt op een oud verhaal, volgens het welk het kind Jezus zijn ouders bij de vlucht naar Egypte beschermd zou heb ben tegen een aanvallenden draak. We kunnen den draak hier beschouwen als zinnebeeld van het Heidendom dat door 't Christendom werd overwonnen. In menig gezin in Engeland en Duitschland bestaat met 't Kerstfeest de hoofdschotel uit een versierden varkens kop, die niet zelden onder begeleiding van muziek en zang binnen gebracht wordt. Bij onze heidensche voorouders was 't varken zooals we reeds zei den gewijd aan Freyr, den god van regen en zonneschijn. Zijn hulp werd ingeroepen om vruchtbaarheid te ver krijgen. Hij schonk een rijken oogst en weelde aan zijn getrouwe dienaren en bevorderde den vrede onder hem. Hij reed gewoonlijk op zijn ever Gullin- bursti, die gouden haarborstels droeg, waarmee de schitterende stralen der zon aangeduid werden. De vruchtbaarheid nu wordt bevorderd door het omwer ken van den grond en men heeft wel eens verteld, dat de mensch van het varken, dat met zijn snuit in de aarde wroet, het omspitten en ploegen zou geleerd hebben. Omstreeks Kersttijd ligt bij den banketbakker het varken van Freyer, van marsepein nagemaakt, uitgestald. Genoeg over de gebruiken die herin neren aan 't Joelfeest. Thans wat over, de Kerstkribben. Naar men zegt zou Franciscus van Assisi het eerste de ge dachte hebben opgevat om het verhaal j van Jezus geboorte uit te beelden door Bethlehem's stal met 't Kindje in de kribbe. Jozef en Maria, herders en de Oostersche Wijzen, den os en den ezel. Men vertelt dat hij in 't jaar 1223 in een rots van den berg bij de stad Assisi waar hij toen in 't klooster was, op de gedachte kwam, den stal van Bethlehem na te ma ken met, de kribbe, terwijl os en ezel er een plaats kregen. In de kerken werd dit verhaal aanschouwelijk voorgesteld, door levende beelden geestelijken en koorknapen stelden, de ouders van Je zus, herders, de Wijzen voor, terwijl in een wiegje een kindje lag. Dit werd ge wiegd onder 't zingen van een lied als Jozef ging van Nazareth naar Bethlehem En Maria ging met hem Nu wiegen wij Nu wiegen wij Dat allerbeste kindeken Dat daar bij beesten lag in 't kribbeken. En nu iets over den Kerstboom. Deze is een boom versierd met lichtjes, en gif ten, die in de Germaansche landen bijna overal op den Kerstdisch prijkt. Hij schijnt met het Joelfeest te zijn ontstaan, en oorspronkelijk als een zinnebeeld van de nieuwgeboren zon en natuurkracht te zijn. 't Volgende verhaal wil verklaren hoe men er toe gekomen is op 't feest van Jezus geboorte een spar of een den op te stellen. In Saksen zou de Christen-prediker Winfried (algemeen bekend onder den naam Bonifacius) omstreeks 't jaar 725 een troep woeste lui ontmoet hebben, die aan den heidenschen dondergod Thor een kind wilden offeren nabij een aan die godheid gewijden eik. Winfried redde 't kind. hakte den boom om en bouwde er een kapel. De legende verhaalt verder dat op de plaats waar de eik stond, zich een jonge spar verhief. Toen zou Bonifacius gezeid hebben Van nu af zal de spar, die met zijn takken naar den hemel wijst, een heilige boom zijn Van de "boomvereering„ is de Kerstboom een overblijfsel. De gewoonte van 't opstellen van een Kerstboom is in Duitschland ontstaan en dringt stilaan op vele ook bij ons meer en meer door. Het wordt aan de leden kenbaar ge maakt dat van af nieuwjaar onze rechtskundigen dienst zal overgebracht worden naar onze nieuwe bureelen in de Vilanderstraat (tegen de Zeebergbrug) Aalst. Ook zal deze dienst meer uitge breid en versterkt worden. Zooals vermeld zullen de leden om een deel der onkosten te dekken,verplicht worden eene kleine vergoeding te beta len alsvolgt bepaald 1. Voor een enkele raadgeving over allerlei aangelegenheden 10 fr. 2. Voor een raadgeving gevolgd van een reeks brieven en voetstappen 20 fr. 3. Voor gansch bijzondere gevallen vermeerderen de onkosten welke dezel ve zullen meeslepen. Ook zullen deze raadgevingen enkel plaats hebben den 2° en 4" Zondag van elke maand, van 10 uur voormiddag tot 3 uur namiddag. Dus voor Januari 1930 zullen de zit dagen alsvolgt bepaald zijn Zondag 12 Januari en Zondag 26 Januari. Men neme goede nota van deze ver anderingen. Ransnnannnnn ïïtï lenst» aasa* saaaaa Belangrijk bericht aan de hee- ren landbouwers uit de streek van Aalst. Door de onderneming en door z(jn aanvraag aan den Heer Minister van Landbouw te Brussel, heeft het Land bouw Cornice Aalst verkregen dat de Heer Hoofdstaatstg onoom i Mr Peiffer van Dendermonde, twee maal per maand (de eerste en de derde zaterdag) van 8 1/2 uur tot 10 uur van begin Decem ber te Aalst, Groote Markt, nr 5, in de herberg "Het Paviljoen,, zal zetelen om kosteloozen raad te geven aan de land bouwers der streek van Aalst. Het Landbouw-Comice Aalst drukt den wensch uit dat die raadplegingen menigvuldig en vrucatdrageui zullen wezen tot voorspoed en weivaart van den landbouw. het Namens De Sekretaris, A Rennebooy, Rijks veearts te Aalst. bestuur: De Voofzittei', Louis Cailebaut, Burgemeester te Nieuwer kerkea, m iiiiiim inmiinj,a4& ij De medewerkers ij* vernetwoordelflk v®er ken bfldregee. Oegettekeade ütnkkea warde» alet opgeMnea. Niet epgeaome* haadichriftca wordem siet terugrjegrvea. Rechtskundige Dienst

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1