Landbouwweekblad Ia 't vooruitzicht der nakende landbouwkrisis. Het nationaal merk in Engeland in verband met onze eieruitvoer De Krisis in den Hophandel De Fransche Dumping ZONDAG 59 DECEMBER 1929 Prlji Wj centiem 12de JAARGANG Nr 574 Arbeid adelt Abonnementsprijs j 10.00 frank 's Jaars. Men schrijft in op ons Bureel ea op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel ea Redaktk DE VIL AN DERSTRAAT, AALSi Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor m det» de Landbouwers Landbouwers steunt uw eigen organisatie IV Onze Samenwerkende Verzekeringsmaatschappij en Leenbank nummer de hebben uit- Nevens onze Spaar waarvan we in een vorig werking er, de voordeden eengezet, bekleedt de Verzekeringsmaat schappij eene voorname plaats tusschen onze instellingen tot bevordering der stoffelijke belangen van den boerenstand De verzekering onder hare verschillende vormen heeft gelijken tred gehouden met de snelle economische ontwikkeling die de moderne samenleving kenmerktZij is een onmisbare factor cm voldoening te schenken aan de stoffelijke en maat schappelijke behoeften ontstaan inge volge bedoelde ontwikkeling. Ook was het enkel korten tijd na de stichting onzer Landbouwvereeniging, dat het Bestuur dezer laatste op 7 Sep tember I9l9 tot de oprichting eener ei gene Verzekeringsmaaischappij besloot. Het nut der verzekering onder hare meest gewone vormen namelijk tegen brand en tegen ongevallen werd dadelijk ingezien door al de standen der bevol king en zelfs voor wat de ongevallen be treft, werd ze door de wet verplichtend gesteld voor sommige categoriën van personen. Wij meenen te mogen zeggen dat en kel dwazen en kort:ichtigen heden nog opwerpingen maken tegen dergelijke in stellingen. Zoo zagen wij een massa verzeke ringsmaatschappijen, zoowel inlandsche als vreemde, uit den grond oprijzen en door bemiddeling van duizende agenten zich onderling de gnnst van het publiek betwisten. Hier past bet de aandacht onzer landbouwers te vestigen op het groot belang dat voor hen de keuze eener degelijk ingerichte en stevige ver zekeringsmaatschappij oplevert. Het nemen eener verzekeringspolis wordt te veel beschouwd als een vriend schapbetuiging tegenover den agent- vertegenwoordiger Er wordt niet ge noeg gelet op de waarborgen welke de maatschappij biedt dit is nochtans van belang, daar een niet goed beheerde ver zekeringsmaatschappij, wanneer er op een bepaald tijdstip talrijke rampen voor komen, niet zou bij machte zSjn de ver zekerde waarde uit te betalen in geval van schade. Onze Vlaamsche landbouwers plaat sen te veel nog hunne verzekeringen bij vreemde of inlandsche maatschappijen wier besturen voor den landbouwer en de Vlaamsche bevolking enkel onver schilligheid en zelfs verachting koeste ren l Om hunne zaken te doen draaien en winsten uit te keeren aan hunne aan deelhouders vinden deze besturen het een diplomatisch en doelmatig middel in onze buitengemeenten agenten aan te stellen die in aanzien staan bij de land bouwbevolking en dus uitstekend als lokmiddel kunnen dienen om de zaken der maatschappij bloeiend te maken Landbouwers neemt dus aandacht bij de keuze uwer verzekeringsmaatschap pij Gij moet werkelijk niet ver zoeken om uwe belangen behoorlijk behartigd te zien. De verzekeringsmaatschappij van "Redt U Zeiven,, biedt U de stevig ste waarborgen voortvloeiende uit een degelijk beheer en uit het aanzienlijk aantal zaken reeds door'haar behandeld. Gesticht met hoogst maatschappelijke doeleinden is hare werking niet uitslui tend gericht op het verwezenlijken van hoogst mogelijke winsten zooals bij an deren zij biedt u voor de verzekering tegen brandschade tarieiren die 15 °/o la ger zijn dan deze der andere maat schappijen. Van onze polissen "Paarden en Rijtuigen» zijn de voorwaarden de voordeeligste welke hedendaags bestaan en ze zijn bovendien g;sz>sch aangepast aan het landbouwbedrijf, 't geen, tot nog toe geer. enkele «nclene maatschap pij in praktijk gesteld werd. Ook voor de persoonlijke verzekeringen werd een polis opgemaakt welke als de breedste der bestaande mag betiteld woeden. Het tarief voor dit slach zaken staat aan de leden van R U Z. eene verminde ring toe van 10Buiten deze voor deden keert de maatschappij jaarlijks aan al hare verzekerden1 de gebeurlijke winsten uit in evenredigheid der door ieder van hen gestorte premiën. Het verleden bewijst dat we onze verbintenissen steeds stipt zijn nageko men en tot volle voldoening der verze kerden de schade hebben vergoed 1 Het vertrouwen der landbouwers verworven bewijst ten volle de snelle uitbreiding welke onze maatschappij heeft genomen. Zoo verzekerde onze Brandverzekering op 31 December 1928 eene waarde van 97.196.000 fr. Dit cijfer kan nog merkelijk verhoogd worden indien a! onze leden hunnen plicht begrijpen. Te dien einde moeten zij het volgende doen 1. al de polissen van brand- en onge vallenverzekering bij andere maatschap pijen, bij hunnen eindvervaldag over verbrengen bij de verzekeringsmaat schappij der landbouwvereeniging "Redt U Zei ven,, Te dien einde zullen zij er voor zorgen tijdig de vroeger bestaande verzekeringskontrakten bij aangetee- kend schrijven op te zeggen aan de be trokken maatschappijen (op verzoek der belanghebbenden gelast R.U.Z. zich zelf met dit karweitje) 2. hunne polissen van brandverzeke ring herzien teneinde de verzekerde waarde in overeenstemming te brengen met de tegenwoordige waarde in over eenstemming te brengen met de tegen woordige waarde der goederen. Dit punt is van uiterstgewichtfg belang. Vele landbouwers, hetzij uit nalatigheid, hetzij wegens misplaatste spaarzaam heid, zien er tegen op hunne polissen- brandverzekering te doen herzien om ze in overeenstemming te brengen met de huidige economische omstandig heden Onze munt heeft nog enkel het zevende gedeelte van zijn vooroorlog- sche waarde, wat de koopwaarde der roerende en onroerende voorwerpen over 't algemeen met zeven heeft verme nigvuldigd 1 Willen onze landbouwers dus in geval van brand niet volledig ge- ruineerd zijn, dan is het dringend noo dig dat zij zonder verwijl hunne polissen- brand verhooeen in evenredigheid tot de huidige waarden. Wanneer de verzekering bij een an der werd aangegaan, kan de verhoo ging bij de Verzekeringsmaatschappij "Redt U Zelven,, gedaan worden en door deze laatste de vroegere bestaande polis worden overgenomen op haren eindvervaldag. In dit laatste geval doet "Redt U Zelven» dan het noodige tot opzegging der vorige polis I Indien de brandverzekering bij onze landbouwers over 't algemeen bereid willig wordt aangenomen, is zulks neg niet het geval met de ongevallenverze kering tegenover dewelke onze boeren nog te zeer teruggetrokken staan! Noch tans kan een ongeval bij de uitoefening van zijn bedrijf verooraakt aan derde personen of aan het werkpersoneel den ondergang van den landbouwer voor gevolg hebben. En waarom zou de landbouwer zich zelf niet verzekeren tegen ongevallen Zijne armen zijn immers doorgaans het voornaamste kapitaal in het landbouw bedrijf vallen ze stil dan kwijnt de onder neming soms volledig weg te vallen. Het is dus van groot belang dat onze landbouwers zich tegen de ongevallen des levens te verzekeren. De geringe premie die zij daarvoor betalen vrijwaart hen van zware onheilen en kommer 1 Onze Verzekeringsafdeeling verschaft kosteloos alle inlichtingen betreffende brand en ongevallenverzekering. Onze landbouwers wenden zich dus in volle vertrouwen tot haar ook voor de herzie- aing hunner pollissen Aldus handelende dienen zij hun eigen belang en dragen tevens bij tot den bloei hunner beroepsorganisatie-grondslag hunner welvaart. waarde, de ingevoerde producten over treffen. Bij het publiek bestaat er een vrij algemeene voorkeur voor de in het land geproduceerde waar, bovendien vrijwaren de Hoogere Besturen hunnen landbouw van alle rechtstreeksche me dedinging uit het buitenland, bij ons is die hoedanigheid bij het publiek slechts sporadisch verspreid, maar van het laatste is in 't geheel niets te bespeuren. Goedwillende producenten en goed willende koopers maken het probleem eenvoudig. Het vraagstuk is een afzet, in die rich ting ligt ©ok de oplossing. In de eerste plaats moesten aan het nationale pro- dukt standaardkwaliteiten worden toe gekend, grades, en dan moest aan deze gesorteerde waar een merk worden ge geven, waardoor ze kon worden her kend. Ten einde het den kooper gemakkelijk te maken zal een nationaal merk voor alle in Engeland geklasseerde producten gebruikt worden. Om de afnemers ver trouwen in te boezemen is bij de wet, de garantie gegeven, dat de kwaliteit van het product in overeenstemmidg is met het merk. Producten die nu reeds het na tionale merk kunnen krijgen zijn appels, peren, tomaten, komkommers, eieren, bloem, vleesch, moutproducten. Van eieren die het nationale merk dragen be staat natuurlijk slechts één kwaliteit. Elk ei wordt zorgvuldig geschouwd. Er bestaan een drietal gewichtsklassen voor kipeieren en drie voor eendeieren. Kipeieren a) Speciaal, met minimum gewicht 64 gr. D«aK*waRB»as9afi«siS£8ai&SK(t«aB Inde"Journal of rhe Ministry of Agri culture,, vinden we daaromtrent uiteen zettingen, waarvan kennisneming ook voor onzen landbouw wenschelijk is. Engeland kan de geheele bevolking niet van voedsel voorzien, maar het kan groote hoeveelheden producten voort brengen, die om hun hoedanigheid, i verschheid en dikwijls ook voedings b) Standard, 57 gr. c) Pullet Standard 50 gr. Eendeiren a) Speciaal (Duck) 78 gr. b) Standard (Duck) 71 gr. c) Duclet Standard 64 gr. De landbouwer verkoopt er zijn pro ducten aan den groothandel die al zijn overtollige waren aan den verbruiker afzet, in verschillende streken zelfs, is het onmogelijk geworden iets recht streeks aan den landbouwer te koopec, alles gaat door bemiddeling van den groothandel, goed verpakte, goed ge sorteerde producten geeft den klant vol doening en vermindert zijn speculatieve drift. Dat is het geheim van het nationaal- merk dat niet voor doel heeft het pu bliek uit te buiten. Dit publiek geniet van een regelmatige aanvoer van in landsche producten met gegarandeerde hoedanigheid. Het nationaal belang eischt een wel varenden landbouw met meer werkge legenheid op den buiten. Wanneer zullen we in ons land eens de eerste stap zien, die in dergelijke richting opgaat. Hoogere besturen mo gen naar het schijnt van de traditie niet afwijken, machtige organisatie'.1?, die met het geld van den braven landbewerker het land beheerschen, denken er niet eens aan onze menschen te beloonen met de hen totnogtoe onttrokken voor rechten. Zeker is het dat onze eieruitvoer naar Engeland een gevoelige knak kreeg, dat daardoor de prijzen in het komend sei zoen sterk zullen worden beïnvloed, en dat de hoenderkweek voor 'n paar jaren nog zoo'n gunstig resultaat gevend, er niet zal op vooruit gaan. Zal er naar geen middelen worden uitgezien om de hoenderteelt, zoo belangrijk geworden, voor scherpere krisis te vrijwaren, voor ondergang te redden Zal het worden toegelaten, dat een handsvol kortzich tige handelaars de broodwinning, den welstand van een groot deel onzer boe renbevolking te niet doen Dat ze den afzet van Belgische producten op de voornaamste buitenlandsche markt on mogelijk maken Daarenboven ver- lieze men niet uit het oog dat als de Engelsche verbruiker blijft de onder vinding opdoen dat er in onzen eierhan- del op alle mogelijke oneerlijke manier gesjacherd wordt, dan zal zijn afkeer zich bij dit produkt niet beperken, maar de andere Belgische voortbrengselen zullen dezelfde kwaal uit te boeten hebben. Intusschen bestaat er gevaar dat on ze eieren voor goed geweerd worden op de Engelsche markten. Wie zal er voor instaan 1 Wij eischen in naam der kweekers een toezicht op de frigo eieren. Waar om deze niet gestempeld Waar blijft de werking van andere, meer machtige boerenorganismen, om dergelijke wantoestanden te bestrijden. •••••«•••©••«••O Onze Mcening Nu we de gelegenheid hebben gehad door de drie voorgaande uiteenzettin gen, ons een klaar en zoo volledig mo gelijk denkbeeld te vormen over de scherpe krisis welke de hophandel even als de hopteelt althans doormaken, en we de zienswijze kennen der drie orga nismen, wier standpunt we in ons blad klaar en duidelijk hebben uiteengezet, zouden we ons tot deze objectieve me- dedeeling knnnen beperken. Nochtans achten we het waarheids halve noodzakelijk er nog enkele be schouwingen aan toe te voegen. Indien de federatie der brouwers zich stelselmatig kant tegen alle verhooging van beschermende tolrechten op den invoer van vreemde hoppen, dan heb ben ze volkomen ongelijk en getuigen ze trouwens van gemis aan hun zooge zegde vaderlandsliefde, wijl ze hierdoor blijkbaar den voorkeur geven aan uit- heemsche hopsoorten. We meenen toch dat we minstens gelijke rechten mogen hebben in den in- en uitvoerhandel 1 Wat baat het aan onze hopkweekers dat in een of ander land de hop mislukt, dus dat er aldaar kans is aan loonende prijzen te verkoo- pen Aan de grens roept men halt Hooge rechten betalen of niet binnen 1 Dan proflteeren natuurlijk de brouwers van den toestand en koopen hier goed- koope waar. Is den toestand nu omgekeerd en is de hop in ons land mislukt, dan komen alle vreemde hoppen hier binnen zon der tolrechten. Laat ons zeggen dat men daarom moet boer zijn, en dan nog Vlaamschen boer uit lamme goedzak geboren, om zulke toestanden langer te dulden 1 Hoelang werd de strijd voor gelijke rechten niet gevoerd en hoe hebben dui zenden planters gemanifesteerd onder de leiding van wijlen Priester Daens Dat lang verhoopte en gevraagde recht bleef immer weg en nog staan de brouwers gereed om alle goede inzich ten onzer wetgevers te dwarsboomen. Een even zoo groot ongelijk hebben de andere belanghebbende partijen, wanneer ze mordicus beweren, dat in het heffen der hooge toltarieven op den invoer van vreemde hoppen de eenige en volledige redding hunner be langen gelegen ligt. Men verlieze immers niet uit het oog dat de krisis zich niet enkel ten lande doet voelen, maar een algemeen ver schijnsel is ook in de vreemde hoplan- den waar te nemen. En aangezien het hier gaat om een algemeene krisis, die nen er de oorzaken ook van opgezocht niet alleenlijk binnen eigen grenzen, maar ook daar buiten. En dan moet deze wereldkrisis (indien ik me zoo mag uitdrukken) in allereerste plaats toege schreven worden aan een overproduc tie, waaronder dan klaarblijkend de hoppen van minderwaardige of min- gepaste hoedanigheid het eerste en het ergste te lijden hebben. Anderzijds vergete men ook niet dat de brouwers, waaronder vooral deze lage gisting thans heel wat min- met der hop benuttigen dan vroeger fak- tor waaraan dan ook de overproductie gedeeltelijk is toe te schrijven. Bij de hopteelt evenals inzake hop handel dienen de voortbrengers naar 't voorbeeld van andere landbouw exportprodukten hunne opbrengst aan te passen, zoo onder oogpunt van kwantiteit als kwaliteit, aan de behoef ten en eischen der brouwerij en der verbruikers. Wat echter aan onze hopplanters dit kritisch oogenblik ontbreekt, is de stevi ge, eensgezinde syndikale organisatie- geest in den schoot der Hopfederati Zoolang die er niet werkelijk bestaat, zoolang ze niet sterk en eensgezind ge groepeerd staan in hun eigen organisme, zoolang ook zullen ze den speelbal blij. ven van al dezen die hun het recht tot betere handels- en afzetvoorwaarden betwisten. Toen het er over 'n paar jaren op aan kwam betere en meer rechtvaardige ver- koopsconditie's te bekomen vanwege de hophandelaars en een doorgedreven campagne diende gevoerd om de zoo lang verhoopte afschaffing van het "goedgewicht,,, wie heeft er alsdan de overwinning behaald De eensgezinde en kranige werking van uw eigen hopfederatie en niemand anders. Het hopsyndikaat moet en zal nimmer het eenige organisme blijven, offlciëel gelast om uwe belangen bij de belang hebbende partijen evenals bij de Open bare Besturen te vertegenwoordigen en te verdedigen. Zoolang dit niet gebeurt loopt het zooals nu uit op louter scheur- en brok- kelwerk, wat bij stot van rekening in plaats van aan den toestand te verhel pen, en het misverstand uit den weg te ruimen, de misnoegheid langs weerszij den verscherpt en aanvuurt. Wat kon er tot heden in den schoot van het hopverbond verwezentlijkt wor den. om het vertrouwen onzer belgische brouwers te winnen Hoeveel brouwers zijn er die werke lijk bevoegd zijn om bij kennis van za ken o"er de waarde en hoedanigheid on zer Aalstersche hoppen een ernstig ad vies uit te brengen Hoeveel onder hen geven zich de moeite onze hoppen bij de jaarlijksche hoptentoonstellingen te ko men bezichtigen t Op enkele zeldzame uitzonderingen na, blijven ze ervan verwijderd. Doch aan wie de schuld Aan onze gebrekkige syndikale orga nisatie die echter gansch machteloos staat uit hoofde der onbegrijpelijke on verschilligheid en na'atigheid der meeste hopplanters, wie het weinig schijnt te schelen, of een onzer schoonste en roem rijkste streekeigen kuituren haren tragen maar zekeren dood sterft Wenscht ge hare redding, begin dan zonder verderen uitstel uw federatie uit al uw krachten te steunen. Wellicht hebt gij reeds hierover ge lezen, doch wij houden eraan de zaak in haar geheel duidelijk te maken. Dumping beteekent iemand af wezen, b.v. in de omschrijving onzer vereeniging komt een handelaar of an dere vereeniging waren aanbieden bij onze boeren aan prijzen die niet bestaan, terwijl op afgelegen plaatsen hun prij zen veel te hoog z(jn. Dergelijke han del zou voor doel hebben de plaatse- ,ijke vereeniging in den grond te boren. De Fransche dumping is er een even- jeeld van, met dit verschil dat alles uit gaat van de Hoogere Besturen, In Frankrijk bestaan plannen de vier voornaamste productentarwe, suiker- jeeten, vee en wijn er zoodanig te be schermen dat voor de fransche een loo- nend bedrijf mogelijk zal zijn. niemand zal echter de moeilijke toestand van de landbouw in Frankrijk ontkennen. Ondanks de omzetting van bouwland in weiland, door gebrek aan arbeiders heeft het toenemend gebruik van kunst- mesten de opbrengsten verbazend doen stijgen, zoodat ook de binnenlandsche behoefte aan tarwe vrijwel gedekt is. Invoer van vreemde tarwe hoeft niet te gebeuren, nochtans Fransche tarwe is te arm aan gluten om aan brood en pastei bakkers te behagen, ongeveer 15-25 °/o vreemde tarwe moet worden bijgvoegd. Frankrijk tracht zijn prijzen te doen stijgen door tolrechten op den invoer van vreemde granen te heffen. Om den uitvoer mogelijk te maken en aldus de overtollige bloem aan den man te bren gen betaalt het de invoerrechten op de tarwe terug bij den uitvoer van bloem. Maken we dit klaar met een voor beeld Een fransche maalder koopt in den vreemde b.v. 100 kgr. tarwe aan 160 fr. aan de grens moet hij 70 fr. (belg. fr.) rechten betalen, zij dus: 160-j-70 230 fr. (2 °/o taks 4,60 fr.) Voor 100 kgr. uitheemsche tarwe betaalt hij dus 230 -j- 4,60 234,60fr. zonder vervoerkosten. 100 kgr. tarwe geven 98 kgr. bloem en gruis, voert de maalder die terug uit dan wordt hem het tolrecht en taks teruggegeven, samen 75 fr. die terug gave wordt verdeeld als volgt3,80 fr. UWffl lie31I l "1U,l A WIUMMCMWBBIPWWMMBU -fiSO/3* 1 De mt<5(werVer* ïfl« veriwuweorfislgk vm*r fc«* bgdragt». Osgeteekeede itnkkea vwde» «let ommercr.*. Niet •pgcaomea haadtchriftta worde* «let terttggefltve».

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1