Landbouwweekblad Nieuwjaarswenschen De Fransche Landbouwalmanak Lang verwacht Meeldumping I Raadgevingen ZONDAG 5 JANUARI 1930 PïIJ» 26 centiem 12de JAARGANG Ni 575 Arbeid adelt Abonnementsprijs 10,09 firaak '3 jsum. Men schrijft in op cas Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel so Redaktie DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller 1 ORTAIRE CAUDRON, Aalst, De Tfedcwerker» xQn versuttwwrdtliik vaer haa bgdragea. Oreceteekeade itukkes warde» «iet opgeaemea. Niet epgtaomes ha*d*sbrlftea werden «iet truggegeve». Vaar «s da»r de Landboowera Bij de geboorte van het nieuwe jaar bieden we aan al onze acht bare lezeressen en lezers onze beste wenschen voor heil, vrede, geluk en voorspoed, en aan allen eene beste gezondheid. Aan de ouderen van jaren wen schen we vrede en zooveel moge lijk te genieten van hun werken en zwoegen, We vragen hen niet te lastig te zijn tegenover de jonge ren en geen hinderpaal te wezen, wanneer deze laatste nieuwere wegen opgaan tot heil van den landbouwersstand. Aan de jongeren een gezond oordeel en een vast gedacht door studie en aanpassing van nieuwere teeltwijzen en richtingen de moei lijke krisisjaren flink te boven te komen. Geen oude slenter, geen verdachtmakingen, geen slinkse sprongen, recht door zee, den kop omhoog en dan met werkzaam heid en tucht tot een beter bestaan. Ook wenschen we voor de jon geren goede manierengeen plomp - heid noch grofheid, maar deftige zeden. Na goed werk, veel en uit bundig vermaak in alle fraaiheid. Aan de boerinnetjes, oudere en joager-e, geen gezuur noch gegrol, maar flink meegegaan op den weg van ontvoogding, ontwikkeling en ontspanning. Dat onze evaskinde ren De Koornbloem goed zouden lezen alle artikelen, want allen zijn hun nuttig. (Ik kan hen wel vergeven dat ze beginnen met het mengelwerk en eene novelle over liefde en leed, en daarna de arti kelen over koeitjes en kalfkes). Aan al de bestuursleden, be dienden, werklieden, magazijniers, propagandisten en lesgevers, aan de opstellers van ons flink land bouwblad, veel iever, veel goeien wil en een eendrachtige samen- f werking, om Redt U ZeJven meer en meer te doen bloeien. Aan ooze witloofkweekers, een harde winter om 't loof duur te doen worden, en een goed gedacht om hun waren best te verzorgen, geen leelijk loof van onder in de mandjes te steken. Aan alle landbouwers beter prij zen v®or hunne waren en min drukkende belastingen. Aan de regeerders schaamte dat ae zooveel millioenen van ons zuurbetaalde belastingspenningen weggooien naar al de departemen ten bijzoader het leger en een almoes aan den landbouw I Aan de regeerders dat ze met spoed aan de Vlamingen hun volle recht geven of het aftrappen. Aan alle menschen van goeien wilVrede op aarde en hierna maals de eeuwige belooning De Koornbloem. cesses* «HHaani aa»»; ssasssa komt toch Daar is onzen flinken en onrais- baren van 1930. Dat hij zal welkom zijn voor alle vooruitstrevende land bouwers, bewijzen de groote aan vragen welke we van alle kanten ontvangen. Bestelt hem nog heden aan uwen magazijnier of in onze hoofdmagazijnen. In ons vorig nummer werd aange toond hoe de Fransche maalderijen ge bruik makende van de uitvoer premie hun door de Fransche regeering toege kend en van de aanzienlijke invoerrech ten door dezelfde regeering geheven op vreemde tarwe aan de Belgische tarwe en bloem een oneerlijke en doodende concurrentie aandoen op onze eigene markt. Wij zeggen oneerlijke mededinging en bovendien volkomen in strijd met de grondbeginselen die den internationalen handel moeten beheerschen en die on langs nog plechtig werden bevestigd door de Economische Conferentie van den Volkerenbond te Geneve. Wij staan hier voor een uitgesproken dumpingstelsel overeenkomstig de be- teekenis aan die benamiog gegeven door de internationale handelskamer. Immers 1) de Fransche bloem wordt hier te koop gesteld aan prijzen beneden deze der Fransche markt2) zij wordt aangebo den onder den prijs der Belgische markt: 3) het is totaal voor ons land uitgesloten de uitgevoerde bloem terug naar Frank- rijk te sturen gezien de zware invoer rechten door dit land geheven. Het doet bespottelijk aan vast te stel len dat dergelijke oneerlijke handelsprak tijken worden toegepast door een land waarvan de Minister van Buitenland- sche zaken heer Briand zich als kam pioen aanstelt van het toekomstig Europeesch Verbond Wij weten dat het aangeklaagde stel sel voortspruit uit de moeilijkheden waarmede de Fransche graanteelers hebben te strijden doch waar Frank rijk zijn inlandsche graanproductie te gen vreemde mededinging beschermt door tolrechten die binnen het tijdperk 1921-1929 van 14 op 50 Fransche franks zijn gebracht, is het toch maar redelijk dat zijae graan- en bloemhandel met het buitenland onderworpen blijft aan de princiepen van een eerlijk internationaal ruilverkeer en dat de Fransche regee ring zich onthoudt van oneerlijke con- currentiemethoden die voor gevolg heb ben in een bevrienden gebuurstaat ge weldige economische stoornissen te ver oorzaken. Het dumpingstelsel heeft immers den invoer van Fransche bloem in België doen stijgen in enorme verhoudingen welke zich uitdrukken door de volgende treffende cijfers 1.656 600 kg. in Juli 1929 4.250.000 kg. in Augustus 1929 3 600.000 kg in September bijna 6 mil- lioen kg. in October 1929. Onderzoeken wij thans de nadeelige gevolgen van den FraDschen meeldum ping voor onze nationale economie in 't algemeen en voor den landbouw in 't bijzonder, alsmede de maatregelen welke in 't bereik liggen der Belgische Regee- f ring om er een einde aan te stellen. Nadeelige gevolge» voor dea Landbouw. De bloem voortkomende van Fran sche en Belgische granen is ongeveer van dezelfde hoedanigheid De sinds 4 maanden geweldige stijgende invoer van Fransche bloem vervangt de 20 25 o waarvoor de Belgische tarweteelt tus- schenkomt in de samenstelling der bloem gebruikt door onze broodbakkerijen. Daaruit volgt dat er door de Belgische maalderijen minder tarwe gevraagd wordt aan onze landbouwers en hoe ge- ringer de vraag wordt, des te sterker daalt natuurlijk de prijs. In onze vorige bijdrage hebben wij het verlies van den landbouw benaderend geschat op 50 millioen frank. Dit cijfer zal natuurlijk stijgen naarmate de dumping langer duurt. Wordt hij volledig doorgevoerd dan zullen de Belgische maalderijen ge dwongen zijn eerstdaags hunne aankoo- pen van Belgisch graan stop te zetten wat de prijzen nog sterker zal drukken. Het Fraiasch dumpingstelsel heeft een ander onguustig gevolg voor onze vee teelt De afval der maalderijen zooals zemelen, kortmeel, kriel enz. speelt een groote rol in de veevoeding bijzonder des winters. Welnu de Belgische maal derijen leveren gemiddeld per jaar enkel 350.000 ton van voormelde voeders ter wijl wij er 280.000 ton uit het Buitenland invoeren. Daar de uitvoer van tarweaf- val minder rendeert en hij dezen afval in zijn land kan verbruiken, behoudt de Franschmam den afval van de ingevoer de bloem voor zichzelf De langdurige droogte tijdens den verloopen Zomer heeft de veevoeding reeds ten zeerste bemoeilijkt, die toestand zal nog erger worden indien onze boeren in ongun stige omstandigheden hunnen voorraad aan zemelen en anderen afval moeten opdoen in den vreemde. Nadeelige gevolgen voor de Belgische Maalderijen. Onze maalderijen kunnen het hoofd niet bieden aan de concurrentie van de Fransche bloem, wegens het premiestel sel waarvan deze laatste genietDaar uit vloeit voor onze molens gedeeltelijke werkstaking voort, welke nu reeds 2 a 3 dagen per week bedraagt. De schade voortspruitende uit deze gedwongen werkeloosheid bedraagt voor belangrijke maalderijen van 2o.ooo tot 3o.ooo fr. per dag Er dient niet uit het oog ver loren dat de Belgische maalderijen we gens de aanzienlijke kapitalen erin belegd een niet te onderschatten tak vertegen woordigen onzer nijverheid. Eens dat het stilliggen van het bedrijf de waarde van de aandeelen der Belgische maal derijen laag genoeg heeft gedrukt be staat er groot gevaar dat de Fransche kapitalisten er de hand opleggen en hier het monopolium der graanbewerking veroveren. Nadeelige gevolgen voor de Verbruiker en den Werkman. Profiteert de verbruiker dan niet van de lage bloemprijzen Wij bemerken het niet. het brood is zelfs dezen laatsten tijd in de grootste steden met enkele centie men verhoogd, zoodat de winst eerder gaat naar de bakkers. Eens dat de Fransche bloem bier de mededinging der Belgische maalderijen heeft uitge schakeld, zullen de Belgische verbruikers zich moeten tevreden stellen met den standaard der Frar.sche bloem die van veel mindere hoedanigheid is dan de Bel gische, doordat bij de bloemvervaardi- ging in ons Land een hooger percent wordt gebruikt van Amerikaansche en Canadeesche granen die rijker zijn aan gluten. De verlamming van het Belgisch maalderijbedrijf brengt werkloosheid mede voor een groot aantal arbeiders die in deze nijverheid hun bestaan vin den. Nadeelige gevolgen voor de Antwerp- sche haven. Wie de haven van Antwerpen kent weet dat de graanin- en doorvoer een belangrijke tak is harer bedrijvigheid. Door dat onze maalderijen in gewone tijden aanzienlijke hoeveelheden graan in den vreemde betrekken voor bewer king (circa een millioen ton per jaar) zijn er te Antwerpen steeds belangrijke stocks vreemde granen van de beste hoedanigheid voorbanden. Dit is de reden waarom Duistche, Hollandsche. Zwitsersche en ook Fran sche handelaars zich voor hunne graan- verhandelingen bij voorkeur wenden tot Antwerpen, omdat zij de zekerheid heb ben er de gepaste hoeveelheden en de vereischte kwaliteiten te vinden. Het oneerlijke Fransche dumpingstel sel doordat het afzetgebieden onzer maalderijen inkrimpt ontneemt deze de mogelijkheid de aanzienlijke stocks gra nen van vroeger aan te koopen en be rooft aldus onze haven van haar graan- kliënteel en van een gedeelte vaa haar hinterland. De fransche bloem wordt immers vervaardigd door de maalderijen gelegen in 't noorden van Frankrijk en deze voorzien zich van granen langs de haven van Rouaan en Le Havre. Welke maatregelen kunnen getroffen worden tegen het oneerlijke Fransch premiestelsel. De Hoogere landbouwraad heeft zich met dit vraagstuk bezig gehouden en drie maatregelen in onderzoek genomen: 1. de toepassing van den vermenig vuldiger of het coëfficiënt 2 op de in voerrechten op de Fransche bloem 2. Men weet dat de bloem welke in het lar.d wordt verbruikt slechts van 10 tot 15 °/o inlandsche tarwe bevat. Men zou dit percentage verplichtend stellen om aldus het gebruik van Fransche bloem te verhinderen die zooals in onze vorige bijdrage werd aangetoond enkel van mindere hoedanigheid is. 3. De toepassing van een invoerrecht gelijk aan de uitvoerpremie van 50 fr. toegekend door de Fransche regeering. Naar onze bescheiden meening ver dienen slechts de eerste en derde maat regel aandacht, door dat het toezicht op de toepassing van den tweeden maatre gel practisch onmogelijk is. De Belgische landbouw vraagt in elk geval afdoende maatregelen tegen alle oneerlijke han delspraktijken uit den vreemde, eender door wie zij ook worden toegepast. Waar de toegang onzer landbouw producten tot de buitenlandsche mark ten al meer door steeds hoogere tolrech ten wordt belemmerd, is het dringend noodzakelijk dat onze regeering scherpe maatregelen treffe tegen de handelsprak tijken die in strijd zijn met de beginselen van het internationaal ruilverkeer en die een der voornaamste takken van onzen landbouw met ondergang bedreigen. Doch er is thans geen tijd meer voor besprekingen er dient gehandeld zonder uitstel en doelmatig 1 Er wordt aan de leden nogmaals herinnerd dat de raadgevingen gesplitst zijn en dat iedereen zich volgens zijn geval moet wenden tot den aangewezen persoon. 1, Rechtskundige Dienst Deze dienst bevat alle inlichtingen in zake verhuringen, loswegen, afstanden in bouwen en beplantingen, erfenis, mi litaire en fiskale kwesties, testamenten, elle notariëele en rechtskundige vraag stukken. Zich wenden naar onze bureelen de Vilanderstraat, Aalst, (tegen de Zeebergbrug) den tweeden en vierden Zondag van iedere maand, van 10 ure voormiddag tot 3 ure namiddag. 2. Landbouwkundige Dienst Raadplegingen over alle aangelegen heden kweek van dieren en vruchten aangaande, bemesting, voeding, bezaai ingen, plantenziekten, onderzoek der gronden, draineeringen enz. Onzen agronoom zal te spreken zijn te HERZELE den eersten Woensdag der maand van 9 tot 11 uur in het café Den Engel Markt. NINOVE den tweeden Dinsdag der maand van 9 tot 11 uur in De Groenpoort bij de Wed. Haelterman, Groenselmarkt. EPPEGHEM den derden Maandag der maand van 10 tot 11 uur in ons hoofdmagazijn. AALST eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur in het lokaal De Koornbloem Groote Markt. We willen de leden dringend verzoe ken deze schikkingen te volgen, daar we voor lederen dienst een ervaren vak man ter hunner beschikking stellen die elk hunne speciale onderwerpen kannen behandelen. Op Maandag 6 Januari, om 6 uur 's avonds, geeft "Redt U Zei ven haar jaarlij ksch prachtig bal met groote tombola in de mooi versierde zaal van 't lokaal De Koornbloem,,. Alle leden worden uitgenoodigd. De kleerkamer (vestiaire) is verplichtend, de num mers dezer dienen voor de trekking der tombola. Allen verwacht 1 Het Staatsblad van 25 December kondigt de koninkl(jke besluiten af waar bij vermindering wordt toegestaan op 1) de overdrachttaks 2) de faktuurtaks op de aannemingskontrakten3) de taks op de verhuring van roerende voorwer pen en op het vervoer 4) de weelde taks. Deze verminderingen welke onder vorm van wijzigingen aan de vorige besluiten in het Staatsblad zijn opgeno men maken het juiste begrip van de wet teksten zoo ingewikkeld en moeilijk dat eene nieuwe samenordening der nog geldende bepalingen zich opdringt, in dien het Belastingsbeheer wenscht dat de scbatplichtigen er wijs uit geraken. Wij beperken ons bij eene beknopte samenvatting der jongste bepalingen in zooverre zij de den landbouw aanbelan gen. Zij treden in toepassing vanaf 1 Januari 1930. Overdrachttaks. 1. De gewone overdrachttaks welke tot heden 2 °/0 bedroeg wordt vermin derd tot 1 °/o. 2. De forfaitaire of eenmalige over drachttaks welke, zooals onze lezers we ten, alle verkoopen of overdrachten dekt tusschen den inlandschen voortbrenger of invoerder en den verbruiker is vast gesteld alsvolgt: In 't algemeen bedraagt ze 2 ten honderd; Ze wordt echter ver minderd voor de volgende producten I. 1 t. h. op tarwe, spelt, rogge en ma- steluin, alsmede op de daaruit in België vervaardigde bloem, op voorwaarde dat de granen de forfaitaire taks werd ge kweten. De taks is eenvormig bepaald op 1 t. h. onverschillig of het graan wordt verkocht voor broodbereiding of voor andere doeleinden. Ook bij den invoer wordt een forfai taire overdrachttaks van 1 0/o geeischt op voormelde granen of bloem ervan voortkomende. II. 1 t. h. op gezwingeld vlas en vlas kroten bij den verkoop aan een spinerij in België 0,50 fr. ten honderd bij den uitvoer. III. Lijnzaad en suikerijboonen2 t. h. bij verkoop aan een nij veraar of ver bruiker in het binnenland0,50 fr. ten honderd bij den uitvoer. IV. Steenkolen, steenkoolbriketten, cokes, gaz en electriciteit 1 ten hon derd, V. Wol1 t. h. bij verkoop aan een spinner of aan een fabrikant van stoffen 2 t.h. bij verkoop aan ander beroeps verbruiker. VI. VeeHet vee is onderworpen aan een forfaitaire overdrachttaks van 11 centiem per kg. wanneer de slach ting geskhiedt in openbare slachthuizen. Wanneer ze plaats heeft in slachterijen zonder weging worden de volgende tak sen toegepast i a) voor de kalveren 1. wegande ge slacht min dan 35 kg. of levend min dan 60 kg. 5 fr. in plaats van 8 fr.2. we gende geslacht van 35 kg. tot min dan 55 kg. of levend van 60 kg. tot min dan 100 kg. 10 fr. in plaats van 16 fr.; 3) we gende geslacht van 55 kg. tot min dan 100 kg. of levend van 100 kg. tot min dan 170 kg. 15 fr. in plaats van 24 fr. b) Runderen zonder volwassen tan den i 35 fr. in plaats van 55 fr. c) Koeien en vaarzen met minstens 1 volwassen tand 55 fr. in plaats van 85 fr. d) Ossen en stieren 1met een of volwassen tanden 55 fr. in plaats van 85 fr. 2. met meer dan 2 volwassen tanden 68 fr. in plaats van 105 fr. e) Zwijnen 1. zwijntjes wegende ge slacht min dan 25 kg. of leven min dan 30 kg. 2,50 fr. in plaats van 4 fr. 2) andere zwijnen 11 fr. in plaats van 17 fr. f) Schapen en lammeren 5 fr. in plaats van 7,50 fr. g) Bokken, geiten en geitjes 3,50 fr. in plaats van 5,50 fr. VII. Paarden i de taks bij den uitvoer op paarden, muilezels en ezels bedraagt voortaan 1 °/o in plaats van 2 °/0. Bij de verhandelingen in het binnenland is de volgende forfaitaire overdrachttaks toe passelijk a) Paarden met minstens een volwas sen tand 1) verkoop aan den gebruiker 60 fr. per stuk in plaats van 120 fr. 2) verkoop voor slachting 15 fr. per stuk in plaats van 35 fr. 3) uitvoer 30 fr. per stuk in plaats van 120 fr. b) Paarden zonder volwassen tanden of veulens 1) verkoop aan den gebruiker 30 fr. per stuk in plaats van 60 fr. 2) verkoop voor slachting 15 fr. per stuk in plaats van 30 fr. 3) uitvoer 15 fr. per stuk in plaats van 60 fr. c) Pvney's, muilezels en muildieren 1) verkoop aan den gebruiker 20 fr. in plaats van 40 fr. RNBL Driekoningenbal Vermindering van Onrechtstreeksche Belastingen*

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1