andbouwweekblad i Over Varkenskweek Landbouwalmanak In 't vooruitzicht der nakende landbouwkrisis. Lang verwacht Raadgevingen Vermindering van Onrechtstreeksche Belastingen* ZONÜAÜ 12 JANUARI 1930 m centiem 12de JAARGANG Nr 576 Arbeid adelt Aboaaeffigntsprtjii s 10,30 frank 'g jaars. Men schrift In op ons Bureel en op alle postkaotesen. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedaküeDE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opstellsr i ORTAIRE CAUDRON, Aalst, De mede werker i sJJa vcraatwaordtJiJk voer hem bedrage» Ücgeteekcade itnkkea werd-:* aitt opgcaome*. Niet epgeaomea ha*d«shriftta warde* niet teruggegeve*. Landbouwers steunt uw eigen organisatie V Onze werking voor de zedelijke, maat schappelijke en verstandelijke belangen onzer leden. In onze vorige bijdragen hebben wij aangetoond hoe "Redt U ZelvenM door zijn verschillende diensten op doelma tige wijze de economische of stoffelijke belangen zijner leden behartigt. Deze werking hoe uitgebreid ook, heeft bij het bestuur onzer vereeniging geen oogenblik de betrachting in de schaduw gesteld ons boerenvolk op te voeren tot een zedelijk-hoogstaanden flink ontwikkelden en zelfbewusten stand. Indien de vereeniging "Redt U Zei ven,, vooreerst hare aandacht heeft ge schonken aan de economische belangen harer leden dan was het, omdat zij oor deelde dat een voldoende stoffelijke wel stand de grondslag is van alle ontvoog ding. Eens die basis gelegd, is het be stuur zonder aarzelen overgegaan tot de inrichting der diensten gelast met de bs- hartiginng der zedelijke, maatschappe lijke en verstandelijke belangen der le den. Het heeft zich te dien einde zware geldelijke opofferingen getroost. Onze landbouwkundige dienst Wie het moderne leven aandachtig gade slaat, komt tot de overtuiging dat enkel flink uitgeruste en wetenschappe lijk onderlegde elementen er nog toe ko men een prachtige plaats in de samenle ving te veroveren. Wie met zijn tijd niet meegaat boert achteruit en gaat ten onder. Dit is het geval in het landbouwbedrijf zoowel als in de nijverheid. De snelle verkeersmiddelen waarover de moderne samenleving beschikt heeft de handelsbetrekkingen tusschen de ver schillenden landen zoodanig ontwikkeld dat elk land, ja, elke streek die bedrijven is gaan beoefenen waarop zij door de natuur of de hoedanigheden zijner be volking is aangewezen. Van daar de steeds toenemende drang naar speciali seering en intensieve uitbatingsme thoden. Onze boeren van vroeger zijn aldus wegens economische noodwendigheden 1 tevens nij veraars en handelaars gewor- den. Als nijveraar moeten zij door toepas- sing van moderne teelt en kweekmetho- den de hoogst mogelijke opbrengsten bekomen met de laagst mogelijke produktiekosten. Als handelaar moeten zij de opbrengsten afzetten tegen de meest loonende prijzen. Deze ontwikkeling van het landbouw- bedrijf stelde de wetenschappelijke voorlichting onzer boeren op het voor plan. Het bestuur van "Redt U Zeiven, heeft daaraan voldoening willen schen ken door de oprichting van zijn "Land bouwkundige dienst,, onder leiding van een landbouwingenieur verschaft deze dienst kosteloos aan de leden practische en technische raadgevingen betreffende hoeve uitbating en nieuwe doelmatige kuituurmethoden. Door wetenschappe lijke voordrachten, inrichting van land en tuinbouwleergangen, aanleggen van proefvelden, stichting van gewestelijke landbouwstudiekringen, licht hij onze landbouwers in betreffende al de belang- j wekkende landbouwvraagstukken. Bijzonder de gewestelijke landbouw studiekringen hebben voor doel tus- schen onze jonge landbouwers een kern te vormen van flink ontwikkelde voor uitstrevende leiders die den boerenstand rullen voeren naar een prachtige toe komst. Teneinde de praktijk met de theorie te paren, gelast zich bedoelde dienst met de inrichting van en het toezicht over de veldprijskampen, de organisatie van landbouwtentoonstellingen, melk- en grcndontledingen ten behoeve der aan gesloten leden. Volgende cijfers geven een denkbeeld van de flinke werking van onzen Land bouwkundigen dierst in 1928 887 nu ndelinge en 1270 schriftelijke raadge vingen aan de ledtn. aanleggen van 185 proefvelden, 441 melkontledingen, 171 grondontlediiigen, 313 wetenschappe lijke voordrachten 4 tuinbouwleergan gen inrichting en 14 landbouwavond- scholen en 1 gewestelijke landbouw school. Deonrechtstreeksche voordeden wel- se deze dienst aan onze landbouwers verschaft zijn aanzienlijk 'Wij verhopen dan ook dat onze landbouwers ze naar waarde zullen schatten, door steeds grooter belangstelling te betoonen tegen over de verschillende werkzaamheden van onzen Landbouwkundigen Dienst. Om de dreigende landbouwkrisls te doorstaan, is de beroepsbekwaamheid een uitstekend middel. Het wordt U tar hand gesteld door onzenLandbouwkua- digen Dierst Aan U het te grjjpen 1 Onze Rechtskundige Dienst Waar onze Landbouwkundige Dienst zich bij ronder bezig houdt met de be roepsopleiding onzer landbouwers, is de voorlichting onzer leden op maatschap pelijk bestuurljjk en rechtskundig gebied bijzonder de taak van onzen Rechtskun digen Dienst. Dit gebeurt op drieërlei wy'zen 1) door behandeling in ons weekblad De Koornbloem van de wetten en aangelegenheden die belang opleveren voor de landbouwers; 2) door mondelinge raadgevingen aan de leden op de zitdagen van onzen rechtskundige; door schriftelijke inlichtingen op de vragen gesteld door de leden. Ook deze dienst paart de praktijk, met de theorie, dear h(j ten gepaste tijde op treedt bij de bevoegde openbare bestu ren tot verdediging der belangen onzer leden. Over de belangrijke diensten aan de leden bewezen door onzen Rechtskun digen Dienst getuigende volgende spre kende cijfers t 780 mondelinge en 295 schriftelijke raadplegingen binnen een tijdperk van 2 jaren. Bovendien werden in talrijke gevallen met gunstig gevolg voetstappen aangewend bij de openbare besturen ten bate der leden. Het ware dan ook wenschelijk dat ai onze leden van onzen Rechtskundigen Dienst bij gelegenheid flink gebruik ma ken. Hebt U een of ander moeilijkheid, raadpleegt niet met Pier en Jan tot het te hat is, doch legt dadelijk uw geval voor aan onze rechtskundige, die U bereidwillig rand zal verschaffen. Onze Jeugdvereeniging en Kunstgezelschap Ds toekomst van onzen landbouw behoort de landjeugd. Zij is de opbor relende levensbron waaruit steeds nieu we krachten dienen geput tot bloei van het landbouwbedrijf. Dit werd tijdig ingezien door het be stuur van Redt U Zeiven Om onze jonge boerenzonen en -dochters te be waren voor hun heerljjk landbouwbe drijf, bij hen liefde en genegenheid aan te wakkeren voor het vreedzaam lande lijk leven, hen op te leiden ia eer en deugd, was er slechts een doeltreffend middel de boerenjrugd vereenigen in eess eigen organisme met als lruze ont wikkeling. ontspanning, standsverdedi ging ets fierheid. Op deze grondslagen geveetigd werd orze Jeugdvereeniging gesticht op 3 Februari 1929. Wij doen een oproep tot al onze boerenzonen en - dochters, opdat, zij in massa zouden toetreden tot de Jonge Vereeniging Zij hebben als plicht het werk voort te zetten welke de baanbre kers onzer Vereeniging met zooveel durfkiacht hebben aangevangen en met zulke prachtige toewijding hebben door gevoerd. Moge voor onze boerenjeugd de prachtige verzen van onzen grooten dichter Albrecht Rodenbach geen ijdele woorden wezen t Verleden leeft in ons Het heden hoopt op ons De toekomst straalt voor ons God zij met ons. BESLUIT Deze reeks bijdragee had voor doel onze leden nader bekend te maken met werking onzer Vereeniging ten voordeele van onzen landbouwers stand Wij verhopen dat zij hen tot de over uigirg heeft gebracht, dat Rrdt U Z*iven„ met zijne verschillende dien sten een harmonisch geheel ut maakt dat ustsluite'ijk voor doel h eft t de be hartiging der belangen onzer landbou wers op allerlei gebied Redt U Zei ven is het bolwerk van alle klaarziende en vooruitstrevende landbouwers Ten aan zien vun de economische crisis, die ge vaarlek opdaagt, zullen onze Vlaam- Vofïtr ca daar de Landbouwers sche landbouwers het als hunne plicht aanzien de rangen dichter te sluiten, ten einde als plichtgetrouwe soldaten aan den vffand zegevierend het hoofd te kunnen bieden. Bbsnnsate gasman umüsiiiiii nmmmmm Wij hebben het nuttig geacht te han delen over varkenskweek gezien het een belangrijke factor geworden is van ons landbouwbedrijf en zeer winstgevend is heden ten dage, terwijl integendeel im mers andere factors een harden krisis moeten ondergaan zooals de fruit-, de aardappel-, hop- en vlasoogst, te samen met het fokken van veulens. Het afwerpen (het viggeren) bij zeu gen brengt zelden moeilijkheden mede. Er kunnen veel viggens ter wereld komen in eenen worp maar men weet dat de zelve betrekkelijk klein zijn in verhouding met de afmetingen, grootte of omvang van het bekken der zeug, en het baren geschiedt snel. Gemiddeld duurt het viggeren twee of drie uren, soms evenwel een halven dag, maar dit gebeurt maar 'bij uitzondering. De persoon die de zeugen gewoonlijk eten geeft en verzorgt is hierdoor aan gewezen om de wacht te houden wan neer de zeug moet afwerpen. De viggens worden aanstonds afge droogd zoodra ze ter wereld komen en het is van het allerhoogste belang dat iedereen buiten het hok blijve opdat men geene ongemakken zou medebrengen voor de zeug door zijne ongeschikte en ongewenschte tegenwoordigheid. De nageboorte (de aal, het schoon- maaksel, het bed) komt ook regelmatig af en zij moet aanstonds verwijderd wor den uit het hok. want wij weten dat de zeugen een natuurlijke neiging gevoelen om deze op te eten. Waarom Kan het kwaad dat de zeu gen dit verorberen Geenszins, want de wilde dieren eten de nageboorte ook op evenals onze huis dieren zoo zij er gelegenheid toe hebben zooals koeien, geiten, honden enz. maar het schijnt en het is ook goed te verstaan dat zeugen die de nageboorte hebben opgeëten eenegroote neiging ge voelen om ook wel eens de kleintjes te verscheuren en op te eten. Iedere varkenskweeker heeft het on dervonden en bestatigd. Wij weten eveneens dat men genood zaakt is geworden zeer bijzondere maat regelen te moeten treffen en steeds te waken opdat de zeug de viggens niet zou verscheuren in geval zij de nage boorte heeft opgeëten namelijk hun slechts bij de moeder te laten om te zui gen na eenige dagen is de zeug alles vergeten. Hoe het komt dat zij hunne nakome lingen willen verscheuren weten wij niet, maar 't is zeker dat er eene afdwaling is van de moedelijke natuurdrift, die wij ook bestatigen bij katten en konijnen. Zeugen die deze kwade neiging be houden voor het kweeken. Eene zeug heeft twaalf mammen, zoo dus zoo er dertien viggens zijn is dit zeer ongelegen en nadeelig voor het tieren en opkomen derzelve, vermits zij zeker en vast gedurig zullen vechten, want ieder viggen houdt zijn zelfde tepelvandaar 't spreekwoord hij is als 't dertiende viggen zonder mam versukkeld en verstooten. Is het nest te veel bevolkt dan doet men goed het getal te verdeelen, b.v. zijn er veertien of zestien dan verdeelt men ze in zeven en acht en laat men ze afzonderlijk zuigen. Is de zeug gestorven of is er een beestje te veel b. v. het dertiende dan kan men de viggens niet zonder moeite groot brengen met de flesch (tutter of sjok of tuitkau). Het gebeurt soms wel eens dat de zeug weinig zog heeft, niettegenstaande de uier en tepels gespannen staan en er veel tocht en jacht in zitten. Dit kan voortkomen van 'n zekere voedingswijze en kan ook de grootste gevolgen hebben voor de kleinen. Om dtt te vootkomen is het noodza kelijk dat de uier ingewreven wordt met olie of iets dergelijks gedurende eenige dagen vóór het viggeren, alzoo zal men zeker en vast zog bekomen. Sommige viggens zijn zeer slap bij de geboorte, zoodat zij moeilijk tot de moe der geraken en gewoonlijk verpletterd worden, daarom brenge men ze eenige keeren aan de mam. Wanneer de zeugen einde dracht ge komen zijn moet men wel zorgen dat zij niet verstopt geraken, brandig zooals de boeren zeggen, daarom geeft men veer tien dagen voor 't afwerpen verfris- schend of lichtafdrijvend voedsel zooals groenvoeder, wortelen, beeten, klaver, gerstenmeel, gezoden aardappelen, bo termelk, lijnzaadmeel enz. Deze wijze van voeden mag men niet onderbreken na het viggeren maar nog eenige weken op dezelfde wijze verlen gen, hetwelk een gunstigen weerslag zal geven op het zog en vandaar op de ge zondheid der jonge varkens. In buitengewone gevallen mag men de verstoptheid bij de zeugen te keer gaan met geneesmiddelen te geven maar dan dient de veearts geraadpleegd. Maar zoo de zeugen den afgang of buikloop hebben dienen andere genees middelen toegediend toch zal men dan steeds alle granen, 't zij rouw of gekookt, verbieden zooals haver, koren, maïs enz. De voeding na spenen is van 't groot* ste belang en moet met bijzondere zorg nagezien worden, zoo men struische en schoone varkens zoekt te kweeken. Op den ouderdom van drie weken willen de viggens reeds eten en zoeken en reeds eten en zoeken een en ander in den trog. Dit is een goed voorteeken van gezondheid, en ook het oogenblik om stillekens aan de vigggens te spenen. Dit oogenblik komt ook overeen met het verminderen van zog bij de moeder en daar de kleinen steeds grooter wor den en dus ook meer voedsel eischen is het ook volstrekt aangewezen hun an- dervoedsel na het zuigen toe te dienen. Alzoo ontlast men steeds de voedster, en zal zij er zoo deerlijk niet uitzien en ook minder afgetrokken Men geve alsdan zeer verdund voed sel aan de zeug dat lauw en met melk gemengd is na eenige dagen scheidt men de viggens gedurende eenige uren van de voedster, en gedurende dit afla ten geve men ze verdunde of aangeleng de melk of afgeroomde melk in smalle lange bakken. Daarna scheidt men ze van de zeug om ze er nog slechts 's morgens en 's avonds bij te laten, later nog éénmaal per dag zoodat na vijf weken het volle dig spenen kan geschieden. Het spenen moet echer niet volstrekt na vijf weken gebeuren, 't kan ook na vier of zes weken geschiedenalles hangt af van de middelen waarover men be- beschikt en van de gezondheids- en sterktetoestand der zeug. ('t Vervolgt). komt toch Daar is onzen Hinken en onmis- baren van 1930. Dat hij zal welkom zijn voor alle vooruitstrevende land bouwers, bewijzen de groote aan vragen welke we van alle kanten ontvangen. Bestelt hem nog heden aan uwen magazijnier of in onze hoofdmagazijnen. Er wordt aan de leden nogmaals herinnerd dat de raadgevingen gesplitst zijn en dat iedereen zich volgens zijn geval moet wenden tot den aangewezen persoon. 1. Rechtskundige Dienst Deze dienst bevat alle inlichtingen in zake verhuringen, loswegen, afstanden in bouwen en beplantingen, erfenis, mi litaire en fiskale kwesties, testamenten, alle notariëele en rechtskundige vraag stukken. Zich wenden naar onze bureelen de Vilanderstraat, Aalst, (tegen de Zcebergbrug) den tweeden en vierden Zondag van iedere maand, van 10 ure voormiddag tot 3 ure namiddag. 2. Landbouwkundige Dienst Raadplegingen over alle aangelegen heden kweek van dieren en vruchten aangaande, bemesting, voeding, bezaai ingen, plantenziekten, onderzoek der gronden, draineeringen enz. Onzen agronoom zal te spreken ziin te HERZELE den eersten Woensdag der maand van 9 tot 11 uur in het café Den Engel Markt. NINOVE den tweeden Dinsdag der maand van 9 tot 11 uur in De Groenpoort bij de Wed. Haelterman, Groenselmarkt. EPPEGHEM den derden Maandag der maand van 10 tot 11 uur in ons hoofdmagazijn. AALST eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur in het lokaal De Koornbloem Groote Markt. We willen de leden dringend verzoe ken deze schikkingen te volgen, daar we voor iederen dienst een ervaren vak man ter hunner beschikking stellen die elk hunne speciale onderwerpen kunnen behandelen. Factuurtaks. Het bedrag der gewone factuurtaks blijft gevestigd op 2 per duizend. De factuurtaks op werkaannemingen wordt van 2 t.h. op 1 t.h. verminderd. Taks op de verhuring van roerende voorwerpen en op hef vervoer. Het bedrag der taks op de verhuring van roerende voorwerpen wordt van 2 t.h. op 1 t.h. teruggebracht. In de ge vallen waar de taks vroeger 5 t.h. be droeg blijft dit cijfer voorbehouden. Het bedrag der taks op het vervoer wordt insgelijks van 2 t.h. tot 1 t.h. ver minderd. In de gevallen waar de taks vroeger 2 per duizend bedroeg, blijft dit cijfer ongewijzigd. Weeldefaks. De taks op de verkoopen van voor werpen gerangschikt als weeldeartikelen bedraagt voortaan eenvormig 6 t.h. in plaats van 6 t.h. of 10 t.h. volgens de rangschikking der voorwerpen zooals vroeger het geval was. Ons oordeel over de nieuwe Besluiten. Al brengen de nieuwe koninklijke Be sluiten merkelijke verbeteringen, toch kunnen zij ons niet tot voldoening stem men en wel om de volgende redenen 1. Zij behouden nog steeds de uitvoer- taksen op sommige landbouwproducten en onder meer op het vlas, het lijnzaad, de suikerijwortels. Indien in 1926, tijdens de financieele ontreddering van het land, voor deze uitteraard anti-economische maatregelen eenigszics verontschuldi ging kon worden aangenomen, is dit thans volstrekt niet meer het gevaldaar onze geldelijke toestand weer gezond is en onze landbouwproducten het reeds moeilijk genoeg hebben om hunne plaats op de buitenlandsche markten te behou den wegens de drukke mededinging van de andere landen en de hooge invoer rechten geheven door den vreemde. Welke netto-opbrengst kunnen overi gens deze betrekkelijk geringe uitvoer- taksen nog opleveren aan de schatkist Zij veroorzaken integendeel veel schade aan den afzet onzer voortbrengselen in het buitenland, niet alleen wegens het bedrag der taks zelf, doch ook wegens de pleegvormen die zij veroorzaken, al dus den uitvoer belemmerend en de voortbrengers ontmoedigende. 2. Met teleurstelling zien wij dat de regeeriog noh steeds de overdrachttaks van 1 °/o handhaaft op de inlandsche granen en bloem. Op ons eerste jaar- lijksch congres zijn wij, gezien de ongun stige verkoopprijzen, opgekomen voor de volledige vrijstelling van overdracht taks op de inlandsche granen. De toe stand is intusschen verslecht ingevolge de scherpe mededinging der Fransche granrn evenwel oordeelt de regeering dit gebaar niet te kunnen doen ten voor- deele der voordeele der landbouwers Het graan is nochtans een onmisbaar 'LOEM M. LKti&t «BB

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1