LssstïIbCMwweekblati i De Fransche Meeldumping Het nemen van Stalen De nieuwe Belastingsont- werpen en de Landbouw De nieuwe Huishuurwet Jeugdvereeniging Prachtig Winterfeest Een voorbeeld van moderne vruchtstapeling ZONDAG 26 JANUARI J1930 frfje li centiem 12de JAARGANG Ni 578 Arbeid adelt Abonnementaprjji 10,00 frank 'e >i Mea schrift ie op ons Bureel en op alle postkantoren. Aaakondigiogee volgens akkoord. Bureel en RedaktieiDE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller s ORTAIRF CAUDRON. Aalst. De medewerker* zfla verafltwaardeigk vaar has bgdrege*. Oageteekeade stukke» ws>r4ea «let opgeaamtK, Niet cpgeaomea haadsciiriftea worde» niet teraggegcvea. wi m\ naman— n> iiiiTniiniiw —miimnrniii i ir— m a In de bijdrage verschenen onder voor* melde hoofding in De Koornbloem van 5 Januari 1.1. hebben wij de nadee- lige gevolgen van de oneerlijke mede dinging der Fransche bloem aangetoond voor onzen landbouw, voor onze maal derijen en voor de haven van Antwer pen. Tot slot van ons artikel hebben wij een overzicht gegeven van de maat regelen door den Hoogeren Landbouw raad in overweging genomen tegen het Fransch premiestelsel en aangedrongen opdat de regeering zonder verwijl doel treffende schikkingen zou neinen. Op het huidig oogenblik is er nog steeds niets gedaan. Zooals altijd, wan neer het landbouwbelangen betreft, wordt er langdurig beraadslaagd en on derzocht, alvorens de regeering tot de daad overgaat. Zoo beschouwen we als tijdverspilling de besprekingen gevoerd door Minister Baels met vertegenwoor digers van de Fransche molenaars en landbouwers, daar al de voorstellen door die heeren gedaan toch maar als logisch gevolg konden hebben de ver- eischte verweermaatregelen van Belgi sche zijde uit te stellen en op de lange baan te schuiven. Tijdverlies ook de onderhandelingen door Minister Baels te Parijs gevoerd met zijn Fransch collega van Landbouw. Frankrijk heeft ons niet verwittigd dat het onze markt met zijne bloem en gra nen ging overrompelen door het toe kennen van belangrijke uitvoerpremiën, het heeft doodeenvoudig onze landbou wers en maalderijen voor het feit en voor het geldelijk verlies gesteld en het is waarempel niet nosdig dat onze re geering naar de oogen der Franschen ziet, om tegen die oneerlijke handels praktijken de passende maatregelen te treffen. De dagbladen hebben herhaaldelijk aangekondigd de Regeering gaat in grijpen, de Regeering is klaar met hare maatregel»*, doch de landbouwers staan op den uitkijk en vragen zich af voor wanneer Zooals wij in ons nummer van 5 Ja nuari meldden, werden door den Hoo geren Landbouwraad de drie volgende maatregelen in overweging genomen te- gen de Fransche meeldumping 1) De toepassing van den vermenig vuldiger of het coëfficiënt 2 op de in voerrechten op de Fransche bloem. 2) Het verplichtend stellen van een maximum percentage van 10 tot 15 inlandsche tarwe bij de vervaardiging van bloem voor binnenlandsch verbruik om aldus het gebruik van Fransche bloem, die enkel van mindere hoedanig heid is, te beperken. 3) De toepassing van een compensa tie-invoerrecht gelijk aan de uitvoerpre- mie van 50 fr. toegekend door de Fran sche regeering. Van meetaf hebben wij ons uitgespro ken voor den derden maatregel, omdat hij ons de meest doeltreffaade schijnt tot vrijwaring onzer landbouwbelangen. Thans vernemen wij uit de bladen dat de regeering na langdurige onderhan delingen zou besloten hebben als be scherming tegen de Fransche meeldum ping het stelsel der invoervergunningen •p vreemd meel ia toepassing te stellen. Wij maken alle voorbehoud betref fende dezen maatregel, daar het verle den ons heeft geleerd 1) dat bedrog niet altijd kan voorkomen worden 2) dat de aflevering der invoervergunnin gen gepaard gaat met talrijke en inge wikkelde bestuurlijke pleegvormen en aanleiding geeft tot intrigues bij de amb tenaren gelast met de aflevering der invoervergunningen Wij begrijpen niet waarom de minis ter van Landbouw geen gebruik maakt van het doelmatig wapen der compen- satierechten, dat been uitdrukkelijk ter hand wordt gesteld door artikel 5 der wet van 8 Mei 1924. Welke invloeden beletten hem bedoeld artikel toe te pas sen? Wij blijven bij ons standpunt, dat alleen compensatierechten welke de uit- voerpremie der Fransche regeering in evenwicht houden, bij machte zijn de belangen onzer landbouwers en maal derijen tegen oneerlijke handelsmetho- deu uit het buitenland te beschermen. De toekomst zal wellicht ustwgzen dat wij het juist voor hebben. Daar vele lieden die op ontleding voeders of vetten koopen niet goed weten hoe een wettige staalneming moet gebeuren, geven we hier de ma nier van werken. Neem goede nota dat anders hande len groote gevolgen kan hebben. Hier drukken we speciaal de aandacht dat de stalen op statie en in den wagon zelf van verscheidene balen dient genomen en dat dezelve in geen enkel geval mo gen meegenomen worden naar huis. Dit kan niet anders dienen dan voor be drog. Ook zijn de fabrieken hiermee niet akkoord. Men verzegele de fleschjes of zakken in den wagon en in tegenwoor digheid van den statie-overste en geve dezelve onmiddellijk in den post af. Het gebeurde nog overjaar dat vele landbouwers door ne slimme vos wer den beetgenomen zij kochten superfos faat per eenheid. Bij aankomst op statie ('t was in de streek van Aalst) werden de stalen genomen in tegenwoordigheid van verscheidene boeren, in een zakje gedaan en door den verkooper mee naar huis genomen. De ontleding gaf een hoogen uitslag, maar een der boe ren had toch een staal laten nazien en men vond slechts 8 °/o Wat was er gebeurd 1 Wel die slim me vent had de boerkes om den tuin ge- Seleid, had bij hem thuis Super van oog gehalte in de fleschjes gedaan en deze laten ontleden. Op die mariier wer den de koopers bedrogen voor ruim 20 fr. de 100 kilos En dan riep de vos op alle tonen dat het beterkoop was als bij dezen of genen bond, en de brave boerkes lieten zich zeoals altijd bij den neus leiden door den grootspreker Dus opgepast boerkes en ziet hier hoe het moet gebeuren Staalneaaingen voor wagonladingen worden gedaan in tegenwoordigheid van den verkooper en den kooper. In geval de verkooper niet tegenwoordig is door den statie-overste of dezes afge vaardigde. De stalen worden genomen in verscheidene zakken. Vervolgens wordt de stof goed doormengd en er worden drie fleschjes gevuld. Deze fleschjes worden ter plaats zelf toege stopt en toegelakt. Óp de heete lak worden twee stempels geplaatstdeze van den kooper en deze van den ver kooper of den statie-overste. De drie fleschjes worden verzonden naar een laboratorium van den Staat of een an der volgens overeenkomst. Bij de staalneming wordt ook een proces-verbaal opgemaakt geteekend door beide partijen dit stuk moet ook een afdruk der beide stempels dragen die de fleschjes verzegelen. Het wordt met de fleschjes verzonden. Het labora torium ontleedt één staal en zendt een officieelen uitslag naar den kooper, ge teekend door den chimist. Zoo de partijen niet akkoord zijn over den inhoud, kan een van beiden een tegen-ontleding vragen in dees geval wordt een tweede fleschjen ontleed, i Het derde dient voor eventueele kon- trool of arbitrage voor het Ministerie van Landbouw. De regeering heeft de wetsontwerpen ingediend waardoor zij de aangekondig de verminderingen van belastingen wil invoeren. Onderzoeken wij in hoeverre zij rekening houden met de billijke wen- schen der landbouwers herhaaldelijk in ons blad uitgedrukt en krachtdadig be vestigd door ons Kongres van 24 Juni 1928. De Rechtstreeksche Belasting. 1. De Grondbelastingen 1. De regeering stelt voor het bedrag dat vrijgesteld is van grondbelasting wegens onderhoudskosten van gebouw de eigendommen te verhoogen van 1/6 tot 1/5 van het kadastraal inkomen der zelfde eigendommen en dit vijfde te be rekenen op het inkomen niet alleen van de gebouwen zooals vroeger het geval was, doch insgelijks van den grond 1 waarop de gebouwen gevestigd zijn en van den aanpalenden tuin indien deze niet meer dan 5 aren oppervlakte heeft. Deze bepaling is een merkelijke ver betering aan de bestaande wetgeving waarmede wij gaarne instemmen te meer dat de belastingsplichtige een hoogerc ontlasting kan bekomen wanneer hij be wijst dat de onderhoudskosten over een tijdperk van 5 jaar hooger beliepen dan bedoeld vijfde. 2. De belastingswetten op het inko men hebben tot basis van het kadastraal inkomen de werkelijke of vermoedelijke huurwaarde der goederen genomen. De naoorlogsche economische stoornissen, de waardevermindering onzer munt, de opeenvolgende huishuurwetten hebben de huurwaarde der goederen, voortdu rend doen schommelen en daardoor ook herhaaldelijke herzieningen van het ka dastraal inkomen meegebracht. Artikel 6 der samengeordende belastingswetten schonk zelfs aan den fiskus het recht tel ken jare het kadastraal inkomen te her zien in zooverre dit inkomen met een tiende vermeerderd of verminderd was. Het groote nadeel van die herhaalde herzieningen van het kadastraal inkomen was en voortdurende wijziging en ver meerdering van grondbelasting welke ruimschoots door de landbouwers werd gedragen om reden dat de grond hun voornaamste bedrijfsfaktor is. Het regeeringsontwerp streeft naar meer stabiliteit voor het kadastraal inko men door dit laatste in princiep vast te stellen voor een tijdperk van vijf jaar en de herziening binst dezen termijn enkel toe te laten op voorwaarde dat het in komen met ten minste een vijfde ver meerderd of verminderd is. Deze nieuwe bepaling is dus nogmaals een vooruit gang, doch hier stellen wij nogmaals den eisch reeds uitgedrukt op ons eerste kongres dat de herziening van het kadastraal inkomen der landbouwgron den voortaan zou geschieden in overleg met de bevoegde vertegenwoordigers der landbouwers. 3. Krachtens artikel 7 der huidige wet zijn de nieuwe gebouwen of hernieuwde en vergroote gebouweu aan de grond belasting onderworpen vanaf 1 Januari of 1 Juli volgende op hun ingebruikne ming. Het regeeringsontwerp vereen voudigt die regeling en bepaalt dat be doelde gebouwen slechts belastbaar zijn vanaf 1 Januari volgende op hun inge bruikneming. Dus nogmaals een vereen voudiging en verbetering. 4. Artikel 8 der huidige wet bepaalt dat veranderde of verbeterde gronden op basis van hun nieuw inkomen belast baar zijn vanaf het jaar volgende op dit der veradering. Het regeeringsontwerp behoudt deze bepaling doch om de ont ginning van heide en woeste gronden te bevorderen, voorziet het dat woeste gronden tot landbouwgronden herscha pen enkel wegens hunnen nieuwen aard belastbaar zijn 10 jaar na de ontginning en 20 jaar na de ontginning wanneer de woeste gronden werden beboscht Dit voorstel, laat het ons dadelijk zeg gen, is onvoldoende om werkelijk doel matig de ontginningswerken aan te moe digen. Om den landbouwer op redelijke wijze te vergoeden voor de zware kos ten en den aanzienlijken arbeid welke de ontginningswerken veroorzaken zou de vrijstelling van grondlasten moeten slaan op een tijdperk van 25 jaar zooals door ons kongres werd gevraagd Waarom ook een verschillende behan deling voor landbouwgronden en bos- schen De bewerking en bemesting om woeste gronden tot labeurgrond ge schikt te maken zullen ons inziens veel zwaardere uitgaven vergen dan om de zelfde gronden geschikt te maken voor bebossching op economisch gebied heeft ons land verder toch meer bij de uitbrei ding van den landbouwgrond als van de bosschen. Wij verhopen stellig dat die zaak zal terecht gezet worden door de vertegenwoordigers der landbouwers in het parlement. 5. Tot ons spijt bemerken wij dat het regeeringsontwerp artikel 12 der huidige wet behoudt, waardoor de eigenaar het recht heeft de grondbelasting van zijn eigendommen op zijn pachters of huur ders te schuiven en mits vergoeden en door den fiskus daartoe de waarschu wingsuittreksels kan doen zenden van 0,50 fr. tot 2 fr. per uittreksel. Wij hebben op ons kongres de talrijke misbruiken aangeklaagd waartoe deze splitsing van grondlasten niet zelden aanleiding geeft ten nadeele van de pachters en de verwikkelingen waartoe zij leidt bij de ambtenaren gelast met de toepassing der belastingswetten. Wij blijven dan ook bij onze zienswijze dat de grondbelasting, daar zij het inkomen tref voortvloeiende uit het bezit van on roerende eigendommen uitsluitelijk dient gedragen door den eigenaar welke dit inkomen optrekt. De huurder of pachter betaald immer de bedrijfsbelasting en tot heden de supertaks op het inkomen dat hij verwezenlijkt door uitbating van den gehuurden grond en het is niet rechtvaardig dat h(j bovendien nog be lasting betaalt wegens den huurprijs die hij den eigenaar betaalt. De afwenteling der grondbelastingen door den eigenaar is ook een verdoken verhooging voor den pachtprijs en wij wenschen dat de openbare meening klaar en volledig be- seffe in welke aanzienlijke verhoudingen talrijke eigenaars de pachtprijzen ten laste hunner huurders hebben opgedre ven. ('t Vervolgt). KSüsaa» kb (Vervolg). III. Wanneer gaat de huurverlenging in? De huurverlenging voorzien door de wet en door de koninklijke besluiten te treffen in uitvoering der wet, gaat in met den dag waarop de verlenging toege staan door de vorige huishuurwet van 28 December 1926 een einde neemt, hetzij dus op den datum overeenstem menden met deze waarop de huurder het goed heeft betrokken. IV. De regeling van den huurprijs Voor de huizen of appartementen waarvoor huurverlenging wordt toege staan door de wet of de te treffen ko ninklijke besluiten in uitvoering derzelf de, en voor zooverre de huurders of on- derhuurders van die verlenging wen schen te genieten, mag de eigenaar of verhuurder een verhooging van huur prijs eischen ten beloope van 600 t. h. op den huurprijs van 1 Augustus 1914, hetzij dus 7 maal den huurprijs van 1 Augustus 1914, zonder daarbij rekening te houden met de belastingen en andei e bijkomende lasten, die bij de huurover eenkomst den huurder zijn opgelegd. Deze verhooging gaat in vanaf den 1 Februari 1930 en is van toepassing tijdens den ganschen duur der huurver lenging. Zij kan eveneens geëischt wor den vanaf 1 Februari 1930 voor de hui zen of appartementen, waarvoor de uit zetting van den huurder tot 1 April 1930 werd verdaagd in de voorwaarden hoo ger uiteengezet. Doch de huurder mag verklaren dat hij niet wenscht gebruik te maken van de verlenging voorzien door de nieuwe wet. Alsdan mag hij blijven voortwonen tot den datum in 1930, overeenstem mende met deze waarop hij het goed in gebruik heeft genomen aan den maxi mumhuurprijs voorzien door de vorige huishuurwet hetzijaan 3 1/4 maal den huurprijs van 1 Augustus 1914. Na voormelden datum moet hij het huis verlaten of een nieuwe huurovereen komst aangaan met den eigenaar zonder zich te kunnen beroepen op de bepalin gen der nieuwe wet aan wier voordee- len hij verzaakt heeft. Bedoelde verklaring moet door den huurder of zijn lasthebber afgelegd wor den voor den vrederechter van 't kan ton in 't bijwezen van den eigenaar of zijn lasthebber. Huurder en eigenaar kunnen zich bij die verklaring doen ver tegenwoordigen door lasthebbers, voor zien van een geschreven volmacht, die vrij is van registratie en zegelrecht. Van die verklaring wordt verslag opgemaakt door den vrederechter bijgestaan door zijn griffier, die het oorspronkelijk stuk bewaart. Om geldig te zijn, moet die verkla ring gedaan zijn vóór 1 Februari 1930, wanneer het huizen of appartementen betreft gelegen in gemeenten met 50000 inwoners en meer en binnen 30 dagen na afkondiging van het koninklijk be sluit de huisverlenging toestaande, wan neer het huizen of appartementen be treft gelegen in gemeenten met minder dan 50000 inwoners. V. Enkele andere bijzondere bepalingen 1) De gebouwen die uitgesloten waren van de toepassing der vorige huishuur wet blijven het ook van de toepassing Redt U Zeiven welke zal plaats hebben in 't lokaal "De Koornbloem» te Aalst op Zondag 2 Fe bruari, om 4 uur namiddag. Op het programma vinden we, Mu ziekuitvoeringen, zang en deklamatie en daarna gelegenheid tot dansen. Dees feest is uitsluitend voor de leden en gacsch kosteloos. Niemand wordt toegelaten dan op vertoon z(jner lid- kaart die streng zal geëischt worden. Op de dag van het feest zullen in geen enkel geval lldkaarten worden gegeven. De leden kunnen hun iidkaarten be komen b(j dezelfde afgevaardigden als verleden jaar. De pr{js per kaart is 7.50 fr. 2e kaart in 't zelfde huisgezin kost 5 fr. een 3® 2,50 fr. der nieuwe wet. Onze lezers raadplegen hierover de uiteenzetting verschenen in De Koornbloem begin 1926. 2) De eigenaar welke een gewichtige reden kan inroepen om het verhuurde goed zelf te betrekken of te doen be trekken door zijne ouders of afstamme lingen of die van zijn echtgenoot, kan evenals onder de vorige huishuurwet, zich verzetten tegen de huurverlenging, mits de aangevoerde gewichtige reden ontstaan is binnen de laatste 6 maand van 1929 en hij zijne rechtsvordering instelle bij den vrederechter binnen de eerste drie maanden van 1930. Ontstaat de gewichtige reden na voormelden termijn, dan moet belang hebbende zijne rechtsvordering op straf van verval instellen binnen een termijn van drie maanden aanvangende bij het ontstaan van de dear hem aangevoerde gewichtige reden. 3) Vallen niet onder de toepassing der nieuwe wet, welke ook het bedrag van den huurprijs zij, de huurovereen komsten betreffende huizen en apparte menten vallende zelfs onder de bepalin gen der nieuwe wet op voorwaarde t a) dat zij afgesloten werden tusschen verhuurders en huurders of onderhuur ders die bedoelde huizen en apparte menten reeds bewoonden b) en dat zij bepaalde dagteekening door registratie of bij authentieke akte verkregen hebben vóór 12 December 1929. Beide voorwaarden dienen vervuld, opdat deze bepaling uitwerking hebbe. Nabij de Noord-Italiaansche Alpen, aan het kruispunt van twee belangrijke verkeerswegen ligt de schoone aloude bekende stad Verona. Reeds in de vroegste eeuwen als om vangrijke handelsplaats met het noorden bekend, heeft ze sinds de invoering der spoorwegen en den wassenden vruch tenexport van Italië steeds aan bedui ding gewonnen. Geen wonder dus dat de bedrijfzame stad aan de kwestie der stapelhuizen eene bijzondere bezorgdheid wilde be steden. Zoo werden in 1927 de "Ma- gazzini Generali di Verona., moderne stapel- en koelhuizen aan hunne bestem ming overgegeven. De ontwikkeling van de fruitteelt ging echter zoo snel vooruit dat reeds na korten tijd de installatie als veel te klein uitbleek. Het bestuur dezer instelling besloot daarom onmiddellijk een nieuwe instal latie van buitengewone uitbreiding te laten bouwen. Het werk werd aangevangen en na eenige weken kon het reuzengebouw al gedeeltelijk benuttigd worden. De nieuwe koelinstellingen zullen de minste eischen van den fruit- en groen- tenexport tegemoet komen. Alle technische hulpmiddelen voor sorteering en verpakking zullen beschik baar zijn zoodat de voorwaarden van het tevredenstellen der buitenlandsche koopers zullen vervuld worden 't is ge- lijk onder welk opzicht. De koelinstellingen zijn naar het DE RNBL 88 &98! de Landbouwers MMMIÏHMHMMMBHHUMNHHMI &BBK@BZSiancaci«iffi!SgiieaiKaji23H;«Ba

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1