1 i LerdbouwweekWati De Fransche Meeldumping in het Gedrang* Dienst van toezicht en propaganda Onze eerste Toezichter. De nieuwe Belastingsont- werpen en de Landbouw Jeugdvereeniging Prachtig Winterfeest ZONDAG 2 FEBRUARI 1930 Pfïji 20 centiem 12de JAARGANG Nc 579 Arbeid adelt Aboxmementapffljs 10,00 hmk |aaï*s. Men «chiflft in op ons Buzeel ea op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en RedaktieiDE VILANDERSTRAAT, AALbT Verantwoordelijke Opstellen t ORTAïRE CAUDRON, Aalst. I De invoervergunningen zijn Waarblij kend een gunstiger maatregel voor de Belgische maalderijen, doch voor onzen landbouw was naar onze meening de heffing van compensatierechten de eeni- ge afdoende beschermingsmaatregel. De medewerkers sSJa vemetwoardeiSk vaar hue bgdragca. Osgeteekesde ifnkkee werden mlet ©pgeaamea. Niet «pgeMinai handschrift» warde» «iet terugpegevea. fmr a# fur de Landbouwers Zooals wij het voorzagen in onze laatste bijdrage onder dezelfde hoof- ding, hoeft de Regeering het stelsel der steld als beschermingsmaatregel tegen De Beenhouwers de oneerlijke mededinging van de Fran sche bloem. Ziehier de tekst van het koninklijk besluit van 20 Januari 1930. verschenen in het Staatsblad van 20 - 21 Januari en van kracht geworden den dag zelf zijner afkondiging Albert, koning der Belgen, aan al- len, tegenwoordigen en toekomenden, Heil. Gezien de wet van 25 Januari 1923, verlengd door de wet van 30 Decem- ber 1929 Overwegende dat er, in het belang van den landbouw en de nijverheid, in de huidige omstaadigheden onmiddel- lijk maatregelen dienen genomen, ten einde de normale benuttiging en den regelmatigen handel in tarwe en tar- wemeel te verzekeren. Op voorstel van onze in raad ver- gaderde ministers Wij hebben besloten en besluiten Artikel 1De invoer en door- j voer van tarwe en tarwemeel zijn af- haakelijk van het overleggen eeaer bijzondere machtiging, af te leveren doer onzen minister van Landbouw - en onzen minister van Nijverheid, Ar- beid en Maatschappelijke Voorzorg. Artikel 2, Dit besluit zal den dag M van zijn bekendmaking in het Staats- blad in werking treden. „Artikel 3. - Onza minister van Landbouw en onze minister van Nij- verheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg zijn belast met de uitvoering van dit besluit In onze vorige bijdrage hebben wij beknopt de voornaamste bezwaren ver meld die wij inbrengen tegen het stelsel der invoervergunningen al.: 1) Moge lijkheid tot bedrog 2) ingewikkelde en talrijke bestuurlijke pleegvormen ge paard met intrigues bij de diensten ge last met de aflevering der vergunnin gen. Wij mecnen deze bezwaren niet te moeten intrekken, daar volgens een ofBdeele mededeelmg de invoervergun ning niet zal vereischt worden voor de tarwe rechtstreeks ingevoerd uit buiten- Europeesche havens, noch voor de tar- w« en bet tarwemeel dat slechts langs ons land wordt doorgevoerd over zee of per spoor. Wij zijn het volkomen S eens dat in deze twee laatste gevallen geen invoervergunning wordt veieischt. doch zal de regeering kunnen verhinde ren dat van deze vrijstellingen van ver» gunning geen misbruik wordt gemaakt om vreemde tarwe en meel op bedrie- gelijke wijze in te voeren in het land Blgft dan neg de aflevering zelf der invoervergunningen. Het is bepaald moeilijk de invoervergunningen op bil lijke wijze te verdoelen tusschen diege nen die ze aanvragen. Ofwel levert de bevoegde ministerieele dienst of com missie enkel een beperkt aantal invoer vergunningen af en dan zullen zich dade lijk scherpe intrigues afspelen rond de betrokken ambtenaars om die vergun ningen tijdig en in voldoende mate te bekomen, wat bij de minbegunstigde aanvragers mistevredenheid eH kritiek zal uitlokken ofwel is de bevoegde dienst breed bij het uitreiken der ver gunningen en dan is het stelsel als be- Langs alle kanten en niet het minst in de steden hoort men klachten over de duurte van het vleesch, en men be gint naar de oorzaken dezer duurte uit te zien. Als men van den eenen kant de prij zen nagaat van het vet vee en langs de andere zijde deze van het vleesch in den winkel, vraagt de huisvrouw zich waar lijk af waar dat groot verschil mag zit ten, en beschuldigt natuurlijk den slach ter van overgroote winsten. Een Brusselsch dagblad "La Dernière Heure,, heeft daarover een onderzoek ingesteld en zich begeven naar een der talrijke nijverheids- en handelshuizen die tegenwoordig hun vleesch koopen met heele kwartieren of zelfs levende bees ten en ze zelf slachten. Het bestuur van dit handelshuis heeft verklaart een beste os 'e hebben gekocht in de slachthuizen van Kuregem, en de zelve te hebben geslacht. Het vleesch werd aan het personeel van de firma verkocht aan prijzen welke 8 tot 9 fr. per kilo beterkoop waren als deze van den slachterswinkel 1 Dus besloot men had dezelfde os aangekocht geweest door een slachter, zoo bad deze door den verkoop van het vleesch 8 tot 9 fr. de kilo zuiver gewonnen 1 Hetzelfde blad heeft vervolgens een onderhoud gehad met een der leiders van het Brusselsch beenhouwersyndi- kaat, en vroeg om zich te verdedigen. De verdediging was heel flauw er be staat veel verschil in de hoedanigheid van het vleesch 1 Maar wanneer het hier den aankoop geldt van een beste slachtbeest, waar blijft dan het verschil der hoedanigheid En een andere vraag die wij stellen Wie koopt de slechte en de gewone dieren op de markt 1 De beenhouwer natuurlijk, die het vleesch hiervan weinig minder verkoopen of al dooreen aan dezelfde tarieven. In deze zoo dikwijls besproken kwestie komt dus roering en het zijn ditmaal eens de beenhouwers die beschuldigd worden van woeker, terwijl het vroeger maar steeds de boeren waren die door de stadsmenschen als de uithongeraars werden uitgescholden. Het wordt ook hoog tijd dat de ver bruiker begint klaar te zien in den toe stand en verstaat dat de voortbrenger j weinig verdient met veel kosten, moeite en hard werken, terwijl de tusschenhan- delaar op een paar dagen een tiendub- i bel loon opstrijkt. Voor de vleeschkwestie moeten we Brusselsche huismoeders gelijk geven. De verhouding tusschen de prijzen van het vee en deze van het vleesch zijn niet te verrechtvaardigen. Dit komt niet alleen door het feit dat vele beenhouwers te veel geld winnen, maar vooral omdat er te veel vleesch- winkels bestaan. Ziet men niet dat er slachters zijn die met een beestje per week, soms met een half beestje te ver koopen, hun huisgezin moeten groot brengen Die menschen hebben het zeker niet te bont. Konden zijn twee, drie beesten of meer verkoopen, dan zouden ze meer verdienen en min hooge prijzen aan hunne klanten moeten rekenen. Dan zouden ze ook hunne be- prijzen zijn gerief gaat halen. Om u te overtuigen gaat naar een hal of markt waar de winkelier zijn groenten en fruiten gaat zoeken. U kunt daar zelf de waren aan dezelfde prijzen krijgen en toch zijn er weinig verbruikers die de moed hebben rechtstreeks van den voortbrenger te koopen 1 Ze gaan liever het dubbel soms betalen bij den buurman die 's morgens een uur vroeger opstond en naar de markt zijn voorraad ging halen. Hetzelfde zag men met vele coöpera tieve slachterijen, waar de klienteel weg bleef uit loutere vadsigheid en gehoor- gevend aan de soms laster rijke verdacht makingen van belanghebbende per sonen. Als de verbruiker zich wil overtui gen moet hij alleen nagaan wat de land bouwer ontvangt voor zijn vee, voor zijn groenten en fruiten, voor al zijne hoeveprodukten, en een vergelijking maken met de prijzen welke hij ge woonlijk in den kleinhandel betaald. Meer karakter bij de verbruikers zal hun veel doen sparen en het leven zal hun veel goedkooper te staan komen, terwijl de voortbrenger eveneens aan redelijke voorwaarden zijne waren zal kunnen afzetten. araSBH» «W8BB MHMMMm Er wordt aan de achtbare leden be kend gemaakt dat er van heden af een dienst van toezicht ea propagande werd geschapen ten behoeve van de leden, de magazijniers en het beheer onzer maat schappij. Toezichters zullen voor de verschil lende streken worden aangesteld dewel ke "Redt U Zeiven,, aldaar zullen ver tegenwoordigen en diens belangen zul len behartigen. Tot hiertoe hebben we af keerig ge weest van verdere uitbreiding, en vele gemeenten vroegen te vergeefs om eene afdeeling te stichten. We kunnen niet langer talmen en willen onze armen ver der over het ^'ïaamsche land uitstrek ken. Dit kan alleen door goede en ieve- rige toezichters die de propaganda lei den, de afdeelingen stichten en in gang zetten en de gemeenschapsdragers zijn tusschen beheer en leden. Alle bestellin gen, voordrachten cf inlichtingen wor den bij hem aangevraagd, alle klachten of wenschen overgemaakt. De toezichters zullen regelmatig in verbinding zijn met de bestuursleden en de magazijniers der plaatselijke afdee lingen en in alles zorgen voor de belan gen der leden en afdeelingen hen toe vertrouwd. VERDEELING 'i Naar alle waarschijnlijkheid zal de dienst verdeeld worden over afdeelin gen schermingsmaatregel tegen de vreemde meel-en graandumping niet doelmatig, j zigheid hebben, terwijl dergelijke kleine Om de uitvoering van het stelsel te slachters vooral in de stad den bevorderen, hebben de ministers van helft der week niets doen. Landbouw «o van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg eene raadgevende commissie ingesteld, be vattende vertegenwoordigers van de maalderijen, van sommige laodbouw- vereenigingen en enkele ambtenaars. Wij twijfelen niet aan de goede bedoe ling van de betrokken ministers, doch vooralsnog blijven wij sceptisch tegen over de uitslagen, welke het stelsel ze,f zal opleveren. Naar ons oordeel heeft de heer Baels, minister van Landbouw, zonder gegronde red- a afgezien van het doelmatig wapen der corapensatierech- ten, te zijner beschikking gesteld door artikel 5 der wet vao 8 Mei 1924: Maar wat waar is voor het vleesch, geldt voor alle eetwaren die bij den boer aan spotprijzen worden verkocht en toch door den verbruiker goed worden betaald. De tusschenhandehar steekt gewoonlijk het geld op zak die beter voor een groot deel en met recht en rede zouden ten goede komen aan den voortbrenger en aan den verbruiker. Ook komen nieuwe onkosten den prijs in 't klein verhoogen. Maar de groote plichtige van die wantoestanden is wel de verbruiker, die gewoonlijk alle moeite ontziet om aan beter voorwaarden te koopen en bij den dichtst wonenden winkelier aan alle 1. De streek gelegen tusschen Den- dermonde, Wetteren. Herzele, Ninove en Assche 2 De streek gelegen tusschen Nmove, Herzele, Geeraardsbergen, Edingen en Halle 3. De streek gelegen tusschen Herzele Geeraerdsbergen, Ronse, Audenaerde en Sottegem 4 De streek gelegen tusschen Zotte- gem, Herzele, Wetteren, Gent en de Schelde 5. De streek gelegen tusschen Assche, Ninove, Halle. Brussel 6. De streek gelegen tusschen Brussel, Leuven en Mechelen 7. De streek gelegen tusschen Den- dermonde, Wetteren, Lokeren en meer noordwaarts. Voor elke omschrijving wordt een persoon gevraagd om dit ambt te ver vullen. Liefst iemand van de streek, en over de voldoende middelen beschikkend om de voorschevene zending te vullen. Eventueele aanvragen te zenden naar ons bureel Aalst of zich aanbieden in den voormiddag. We kunnen met genoegen meedee- len dat een toezichter werd benoemd, de eerste van de zeven die er moeten ko men. Het is de heer Joris Van Dorpe, zaakwaarnemer, rustend onderwijzer te te Oosteczele, De heer Van Dorpe zal achtereen volgens een bezoek brengen aan de ver schillende voorzitters en magazijniers der aldaar bestaande bonden. Hij zal de nog niet bestaande afdeelingen stichten en de besturen aanstellen. De heer Van Dorpe is eveneens hoofdagent en opzichter voor onze Spaar- en Leenbank. Zeggen we ter loops dat de heer Van Dorpe de va der is van onzen sympathieken agro noom Mr Gerard Van Dorpe die heden ziek is en die reeds op korten tijd van zijn ambtsvervulling de vriendschap en achting van alle Redtuzelvers had weten te winnen. De heer Joris Van Dorpe zal van he den af met zijn welgevulde taak begin nen, we wenschen hem alle heil in t be lang der landbouwers van de streek en van de steeds groeiende vereeniging "Redt U Zeiven... HWHBBÜB (80ÜSBBK «SHBHH 5»S«aM (1« Vervolg) 6. De vermindering van belasting aan de kroostrijke gezinnen welke door de huidige wet enkel werd toegestaan bij de heffing van de bedrijfsbelasting en de supertaks wordt door het regeeringsont- werp ook toegepast bij de inning der grondblasting. Bedoeling is een tege moetkoming te schenken vooral aan weinig bemiddelde gezinnen om zich be hoorlijk te huisvesten. De belastings- plichtige kan. wanneer hij minstens vier kinderen ten laste heeft, voor het huis door zijn gezin betrokken verminde ring van grondbelasting bekomen. Die vermindering bedraagt 5 t. h. van de be lasting voor de vier eerste kinderen, 7 t. h. voor het vijfde tot het achtste kind en 9 t. h. voor het negende en volgende kinderen Zij mag echter geen 100 fr. per kind voor de eerste vier, geen 150 fr. voor het vijfde, het zesde het zevende en iet achtste, en geen 200 fr. voor elk eind vanaf het negende overschrijden. Bedoelde vermindering is niet van toepassingwanneer het huis onderver huurd is aan personen die niet verwant zijn met het gezin van den belasting plichtige. Wij treden deze bepaling gezien haar maatschappelijk karakter gaarne bij, daar wij ze op ons eerste Congres heb ben vooruitgezet en verdedigd. Zij zal □aar onze meening in belangrijke mate ten goede komen aan onze Vlaarasche Landbouwers, die zich nog mogen ver. heugen in een rijken kinderzegen. 7. Vermindering van het bedrag der grondbelasting. De grondbelasting, welke volgens de huidige wet 10 t. h. van het kadastraal inkomen bedraagt vermeerderd met 10 opcentiemen ten vocrdeele van den Staat of samen 11 wordt door het Regeeringsontwerp verminderd tot 9"/. met afschaffing der 10 opcentiemen. Bo vendien vervallen vanaf het jaar 1930 de buitengewone opcentiemen ten bate van den staat bedragende voor de on gebouwde eigendommen 7,5 o en voor de gebouwde eigendommen 5 van het kadastraal inkomen, daar zij door de wet enkel voor het tijdperk 1926 1930 i werdeni ingevoerd. Zooals onder de hui- i dige wet blijven de provinciën en ge meenten echter gemachtigd onderschei denlijk hoogstens 20 en 80 opcentiemen te heffen op het bedrag der staatsbe lasting, bovendien mogen de gemeenten voortgaan met het innen der wegenis- taks bedragende 5 van het kadastraal inkomen voor ongebouwde eigendom men en 10 °/o voor gebouwde eigen dommen. Onderstaande tabellen geven duidelijk het bedrag aan der belastingen en taksen op onroerende goederen zoo als zij onder de huidige wet worden toe gepast en het zullen zijn onder de ont worpen wet. I. Ongebouwde eigendommen Huidige Wet. 1) 10 °/o op het kadastraal inkomen, /o, 10 opcentiemen voor den staat. /o, 15 opcentiemen voor de provincie ea 60 opcentiemen voor de gemeente. 4) 7,5 °/o, 75 buitengewone opcentie men voor den staat geduren de 1926-1930. Redt U Zeiven welke zal plaats hebben in 't lokaal "De Koornblosm te Aalst op Zondag 2 Fe bruari, om 4 uur namiddag. Op het programma vinden we, Mu ziekuitvoeringen, zang en dekk matie en daarna gelegenheid tot dansen. Dees feest is uitsluitend voor de Wen en gacsch kasteloos. Niemand wordt toegelaten dan op vertoon zjjner lid- kaart die streng zal geëischt worden. Op de dag vaa het feest zullen in geen enkel geval lidkaarten worden gegeven. De leden kunnen hun lidkaarfen be komen bjj dezelfde afgevaardigden^ als verleden jaar. De prijs per kaart is 7.50 fr. 2e kaart in 't zelfde huisgezin kost 5 fr. een 3e 2,50 fr. 1) 10 2) 10 3) 7.5 c 2)1 3) 7,5 5) 5 wegens taks van 1/20 op het kadastraal inkomen voor de gemeente. 31 °/o totaal. Ontworpen Wet. 1) 9 °/o op het kadastraal inkomen. 2) Verdwijnt. 3) 6.75 °lo, 15 opcentiemen voor de provincie en 60 opcentiemen voor de gemeenten. 4) Verdwijnt vanaf 1930. 5) 5 o 1° wegens taks van 1/20 op het kadastraal inkomen voor de gemeente. 20,75 "Io totaal. Nota) Bij heffiing door de provincie van 20 opcentiemen en door de gemeen ten van 80 opcentiemen, hoogst toege laten bedrog, stijgt het totaal onder de de huidige wet tot 33,5 van het ka dastraal inkomen en onder de ontwor pen wet tot 23 II. Gebouwde eigendommen Huidige Wet °/o op het kadastraal inkomen. °/o 10 opcentiemen voor den staat. 15 opcentiemen voor de provincie en 60 opcentiemen voor de gemeente. 4) 5 °/o 50 buitengewone opcentiemen voor den staat gedurende 1926-1930. 5) 10 °/o wegens taks van 1/10 op het kadastraal inkomen voor de gemeente. 33,5 °/o totaal. Ontworpen Wet. 1) 9 °lo op het kadastraal inkomen. 2) Vervalt. 3) 6,75 °/o 15 opcentiemen voor de provincie en 60 opcentiemen voor de gemeenten. 4) Vervalt. 5) 10 °/o wegens taks van 1/10 op het kadastraal inkomen voor de gemeente. 25,75 totaal. Nota) Bij heffing door de provincie van 20 opcentiemen en door de gemeen ten van 80 opcentiemen, hoogst toege laten bedrag, stijgt het totaal onder de huidige wet tot 35,5 °/o van het kada straal inkomen en onder de ontworpen wet tot 23 o/o. Deze vergelijkende tabel bewijstdat indien men rekening houdt met het feit dat de buitengewone opcentiemen ten voordeele van den Staat voor het tijd perk 1926-1930 vanzelf wegvallen krachtens de wet welke hen heeft inge voerd, de Regeering enkel de zeer ma gere verlichting van 2 6/o voorstelt op de grondbelasting die van bijzonder be lang is voor den landbouw. De onrechtvaardige verhouding in dewelke de inkomsten van onroerende eigendommen worden getroffen tegen over de inkomsten van roerende kapita len blijkt krachtens het Regeeringsont werp grootendeels voortbestaan. Immers het Regeeringsontwerp voor ziet enkel volgende belastingen op het inkomen van roerende kapitalen 22 01o op de inkomsten van aandeelen. 16°/o op de inkomsten en premien van obligatiën. 16 */o op de inkomsten van schuld vorderingen en beleggingen in België. 6 op de inkomsten uit aandeelen die overeenstemmen met de winsten be haald en belast in het buitenland als- H

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1