LANDBOUWERS, Landbouwweekblad De Eieuwe Belastingsont- werpen en de Landbouw Over Oude en Nieuwe Maten De nieuwe Huishuurwet KOLEN Nog een stap in de goede richting DAAROM DOORt £QNUAG 9FEBRUARI 1930 PiJH# 20 centiem 12de JAARQAHQ NlTSO Arbeid adelt Abonnementsprijs i 10.00 frank 's Jaar*. Men schrift ia op om Bareel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktle DE VILAN DERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTA1RE CAUDRON, Aalst. De medewerkers xjja veraatwaardeiflk vaar baa bjiJregea. OageterJceade (tnkkea warde» alet opgeaaraea. Niet •pgeoomrn haadsehriftea warde» alet teraggegevea. Veer n imt de Landbonwen In een sterke Vereeniging ligt uw heil ten aanzien van de nakende krisis. Steunt uw eigen inrichting REDT U ZELVEN 1) Aankoop uwer grondstoffen bij onze Aankoopafdeeling. Waren van eerste hoedanigheid aan de laagste prijzen. 2) Verkoop uwer voortbrengselen door onze Ver koop af deeling. Afzet gewaarborgd aan de meest loonende prijzen. 3) Plaatsing uwer gelden en aangaan uwer leeningen bij onze Spaat' en Leenbank. A) Spaarboekjes aan 4 1/2, 5, 6 en 6 1/2 volgens den duur der plaatsing. Kasbons 6 op 1 en 3 jaar. Voordeelige en veilige beleggingen. B) Leeningen op hypotheek of met borg. Gunstige voorwaar den, stipte geheimhouding. 4) Afsluiting en verhooging uwer verzekeringen tegen brand en ongevallen bij onze Verzekeringsmaatschappij. Vermindering van 15 en 10 op de gewone tarieven. Winstaandeelen aan de verzekerden. 5) Toetreding tot onze klein veebonden en onze eieruitvoermaat- schappij M Flandria Bevordering van den kleinvee- kweek. Afzet zijner produkten aan loonende prijzen. 6) Voorlichting bij onze Landbouwkundige en Rechtskundige Dien sten. Ontwikkeling uwer beroepsbekwaamheid, behar tiging uwer maatschappelijke en economische belangen. ALLES VOOR EN DOOR DE LANDBOUWERS (le Vervolg) In onze twee vorige bijdragen hebben wij onderzocht in hoeverre de nieuwe ontwerpen der regeering rekening hou den met de billijke wenschen der land bouwers, voor wat aangaat de toepas sing der grondbelasting, der belasting op het inkomen van aangewende be- drijfskapitalen en der bedrijfsbelasting. Thans hebben wij het over de wijzi- gingen in 't vooruitzicht gesteld aan de supertaks en aan enkele andere bepalin gen der samengeordende belastingswet ten op het inkomen. DE SUPERTAKS. Op ons congres van 24 Juni 1928 werd door de aanwezigen de radikale afschaffing van de supertaks gevraagd. Onze houding was echter ingegeven door andere redenen, dan deze welke de groote geldbezitters bezielden in hun nen strijd tegen de supertaks. Alhoewel wij graag herkennen dat de supertaks in princiep een rechtvaardige belasting is, daar zty de belastiogsplichtigen tracht te treffen in verhouding tot hun werkelijk inkomen, heeft de ondervinding uitge wezen dat hare toepassing aanleiding gaf tot bedrog en belangrijke ontduikin gen, welke gemakkelijk konden gepleegd worden door bezitters van moerende ka pitalen, terwijl integendeel het inkomen voortkomende van goed zichtbare bron- j nm, zooals in het landbouwbedrijf, tot den laatsten centiem de supertaks be taalde. De scherpe kritiek waaraan de super taks allerwege bloot stond, heeft de regeering doen besluiten tot een gron dige hervorming, zoowel wat betreft de grondslagen als de wijze van heffing van gezegde belasting. In plaats van de supertaks te vestigen op de globale werkelijke inkomsten aan gegeven door den belastirgsplichtige, j stelt de regeering voor haar te bepalen volgens sommige uitwendige kenteeke- nen betreffende den levenstrant van den schatplichtige Deze kenteekenen zijn 1/ de huurwaarde der woningen 2) de huurwaarde van het mobilair der wo ningen 3) de dier stboden en de andere personen verbonden aan den perjoon- lijken dienst van den belastingsplichtige; 4) de weelde- en plezierpaarden 5) de motorrijtuigen, de stoom-, motor of zeiKaattuigen, de vliegmachines. Het zcu ccs te verre leiden de manier uit te leggen waarop deregeering voor stelt de superseks vast te stellen op grondt!ag van voormelde kectedeuen, het is overigens voorbarig tiaar het ontwerp vermoedelijk wijzigingen zal ondergaan in de Kamers. De vraag ook welke voordeden het nieuwe stelsel zal opleveren voor de landbouwers kan thans nog niet nauw keurig worden beantwoord. Rekening houdende: I. met de hiervoren aange duide grondslagen der nieuwe supertaks waarvan praktisch alleen de huurwaar de der woning en van het mobilair be lang kan hebben voor de groote massa onzer landbouwers 2) met het feit dat enkel de huurwaarde der woning met uitsluiting van deze der bedrijfsgebou wen in aanmerking wordt genomen 3) met de minima-bedragen vrijgesteld van de nieuwe supertaks voor het gezins- i hoofd en de kinderen ten laste, meenen wij te mogen besluiten dat de groote massa onzer kleine en middelmatige landbouwers onder de nieuwe wet aan de supertaks zal ontsnappen en dat de vrijstellingen van supertaks alreeds voorzien door de huidige belastingswet ten door het ontwerp een merkelijke uit breiding bekomen. ('t Vervolgt.) Landelijk Recht Dat de oude landmaten nog veel in gebruik zijn bij onze landbouwers en aanleiding geven en tot misverstand en zelfs tot bedrog, daarover zal menige le zer van de "Koornbloem„ het met ons eens zijn. Keikoppig aan een oude gewoonte vasthouden, ligt in den aard onzer men- schen, en vele Vlaamsche gewoonten en gpbruiken, staan aangeteekend in onze "Fob lore,,, een rijkdom, een geschiede nis, die velen ons benijden. Doch vele van die zaken zouden in 't practisch le ven tot het verleden moeten behooren, en het nuttige, zou in onze dagelijksche bezigheden, de plaats moeten innemen. Reeds in 1836 had het Staatsbestuur ingezien dat de verschillende landmaten in elk gewest een moeilijkheid daarstel- de, en den 18 Juni van dat jaar werd het metriekstelsel wettig en verplichtend ge maakt. Het was dus voortaan verboden, aan de notarissen een akte te schrijven iu dagwaoden, roeden, voeten en dui men. Drie landmaten dezelfde voor gansch bet land werden ingevoerd de vierkan- j te meter of centiare, de vierkante deca meter of are, een vierkant van tien meter lang en tien meter breed de vierkante Hectometer, een vierkant van honderd meter laog en honderd meter breed de j Hectare geheeteu. Met eca weinig ken nis der oppervlakten moet iedere land bouwer, gemakkelijk de grootte van zijn land kunnen berekenen, de opbrengsten per are kunnen uitdrukken, het noodige zaai- en plantgoed, de te gebruiken meststoffen per are kunnen vaststellen. En toch zult ge dat alles per roede hooren zeggen. Is het nu omdat de meeste onzer partijen land in roeden, in halfdagwanden of dagwanden gekend zijn? Met een weinig goeden wil noch tans zou dat ook in nieuwe maten kun nen uitgedrukt worden. Dan zou men zich de moeilijkheden sparen, die zich voordoen op landvenditie's, bij verkoop van vruchten op struik aan koopers uit andere streken, bij berekenen van meststoffen en opbrengst. Onze jonge boeren vooral zouden met hunnen tijd moeten meegaan, en kennissen die zij op de landbouwschool opdeden, in practijk stellen. Laat ons nu de omsomming doen van eenige door ons gekende maten, om er u den warboel te doen van inzien en te laten vaststellen, dat zeker van die ma ten ten huidigen dage, niet meer juist ge bruikt worden. In West-Vlaanderen kennen we drie verschillende landmaten. Brugge en omstreken Lengte van een roede 3,84 m In een Hectare gaan 678 vierkante roeden. Yperen, Veurne en omstreken i Leng te van een roede 3.82 m In een Hectare gaan 685 vierkante roeden. Kortrijk en omstreken Daar spreekt men van een perse (van geen roeden) de kleine perse is lang 2 98 m de groote perse 5.90 m In een Hectare zijn 1129 kleine persen. In Oost-Vlaanderen zijn de bijzon derste voor ons de landmaten van Aalst en Geeraardsbergen. Een roede is lang en breed 5,544 m. Een halfroedestok is dus 2,722 m. Bij velen bevinden wij dat de halfroedestok die ze gebruiken te kort is. In een roede zijn er 30,74 centiaren of vierkante meters. In de streek van Aalst kennen we 3 verschillende dagwanden. Een dag wand van 80 roeden 24,59 aren, een dag wand van 90 roeden 27,66 aren (ook oud dagwand geheeten) en een dagwand van 100 roeden =30,74 aren. Men hoort soms ook nog spreken van een bunder gelijk aan 4 dagwanden van de streek. Een Hectare is gelijk aan 325 Aalstersche roeden Om nu aren tot Aalstersche roeden om te zetten heeft men heel eenvoudig de aren te vermenigvuldigen door 3,25 voorbeeld 30.74 aren X^.25 100 roe den of 1 dagwand. Voor vele lezers van "De Koorn- bloem,, is ook de Dendermondsche roe de van belang. Deze meet 5,788 m. (en niet 6 m. zooals velen het denken.) Een roede is gelijk 33.49 centiaren, dus een dagwand gelijk 33,49 aren. In een Hec tare gaan er 298 Dendermondsche roe den (en niet 300.) In Gent en het land van Waes meet een roede maar 3,855 tn. en de opper vlakte is gelijk aan 14.85 centiaren. In een dagwand gaan er 225 roeden. Een gemet is 300 roeden en eeu Hectare 673 roeden. In Audenaerde heeft men 2 verschil lende roeden Voor Audenaerde en om«treken heeft men de stadsmaat of de roede van 32,62 centiaren (lang 5,70 m.) voor Audenaer de kasselrij heeft men de roede van 35.84 centiaren (lang 5,98 m De roede van Antwerpen, Turnhout meet 5,736 m. Die van Mechelen 5,56 m. Die van Mol 5,748 m. In BrabantBrussel heeft 2 roeden links van de Sennerivier (Anderlecht, Laeken enz.) meet de roede 4,50 m„ rechts van de Sennerivier (Schaerbeek) meet de roede 4,80 ra. In de streek van Vilvoorde is een roe de 5,80 tn (lengte) In de omstreken van Brussel kent men ©ok nog de groote roede van 5,515 m. lengte. In Assche en omstreken is ze ge lijk aan 5.607 m. Rond Halleaan5 868m. Leu ven en Thienen kenden de kleine en de groote roeden die zelve nog ver deeld waren in verschillende soorten. We eindigen, de lezer begrijpe den warboel, die daaruit ontstond, en het nut van het huidige stelsel. Laat ons met den vooruitgang gelijken tred houden, en ons bekwamen om de oppervlakten on zer landerijen in Hectaren, aren en cen tiaren berekenen. En hier wijzen we op den practischen kant, zie goed of de oppervlakten uwer landen overeenkomen met die van uwe akten of van 't kadaster. Meestal liggen de gronden te groot aangeteekend en 't gevolg ge betaalt te veelbelastingen, grondlasten en andere. Ge vraagt den landmeter van 't kadaster om een on derzoek en 't gevolg ervan zal zijn dat ge zult rechtvaardig getakseerd worden. Toekomende week bespreken we: Het Kadaster Aan de Landbouwers, Hove niers, Hoenderkweekers van Oosterzeele. Ge ontvangt heden het blad De Koornbloem van de Samenwerkende Landbouwersvereeniging "Redt U Zei ven,, van Aalst, korter gezeid van den Boerenbond van Aalst. Ziet de spreuk van het bladVóór en dóór de landbouwers Onderzoekt ze van den eersten regel tot den laatsten't is een strijdblad voor de boeren, een machtig wapen in hunne handen, want al hunne belangen worden er terdege en ter harte genomen. Of nu de boeren zulke verdedigers noodig hebben Ge zult dit blad drij, vier weken ont vangen, telkens des Zondags, omdat ge dan tijd hebt tot lezen en gelegenheid tot bespreken. Zijn er die het niet krij gen, dat ze gelieven te klagen aan Joris Van Dorpe, Kapellenberg, en de ver getelheid zal gauw hersteld wezen. In die spanne tijds van vier weken zult ge voor 't grootste deel de overtui ging. opdoen, dat De Koornbloem voor II een nuttig, ja een onmisbaar blad is, in hetwelk alle zaken aan 't orde van den dag worden behandeld en klaar getrokken, zooals over pachtwetten, koop- en verkoopreglementen, huisbuur- kwesten, pensioenzaken, bouwen van nieuwe woningen met premie, belastin gen enz. enz., een blad met duizenden noodzakelijkheden over verstandelijk boeren en hovenieren, over oordeel kundig aankoopen van landwetten en veevoeders, over boom- en dierenkweek, bijstand in allerlei ziekten met raadge vingen in alle omstandigheden waar elk van ons zich van vandaag tot morgen kan in bevinden, op 't onverwachts, en dan o 1 zoo gaarne hulp ziet opdagen Want Redt U Zeiven houdt agronoom en advokaat ten behoeve van zijne le den, om, op bepaalde dagen en uren in het blad vermeld, iedereen zoo mogelijk met raad en daad bij te staan. Wie het blad met aandacht twee jaar leest en begrijpt, voelt zijn horizon over boerenzaken verbreeden, en de behoefte om verder zich te ontwikkelen en te volmaken. Hebt ge iets of wat te koop staan, in de gazet kunt ge het aan duizenden uit den omtrek kenbaar maken. Moet ge koopen, zoo kunt ge ook naar de annon- cen uitzien om uwe gading te vinden. Ge vindt er ook den prijs van alle grondstoffen, prijs die wekelijks wordt vastgesteld, en waartegen U koopwaren worden afgeleverd, gewaarborgd van eerste hoedanigheid en inhoud. In sommige tijdstippen van 't jaar zal de gazet U de tijding brengen van de gelegenheid, door samenaankoop per wagon ter statie van veevoeder, land- vetten, kalk, kolen enz. om voor U waarlijk interessante zaken te doen 1... Opgepast, Nu Door dit blad wordt ge een of ande ren Zondag allen opgeroepen naar eene groote algemeene vergadering, om hier te Oosterzeele eene plaatselijke afdee- ling van R U Z. te s'ichten. Wie zijne belangen bemint, kome daar naartoe. Daar zal iedereen gelegen heid hebben in te schrijven voor 10 frank per jaar, om het blad "De Koornbloem» voort te blijven ontvangen 1 Wie zal ze nog willen missen En die 10 frank alleen, en niets meer, maken U lid van den bond, en laten LI alle voordeelen ervan genieten, met het genoegen het heele jaar dóór uw Zon dagvriend De Koornbloem te lezen en te waardeeren. Ea nu allen tot op de groote Ver gadering (Vervolg). Zooals uiteengezet in ons nummer van 19 Januari 1.1. zijn de bepalingen der nieuwe huishuurwet slechts van toe passing in de gemeenten met minder dan 50 000 inwoners welke aangeduid wor den bij koninklijk besluit genomen tot uiterlijk den 1 April 1930, op adres van den goeverneur der provincie, van den voorzitter der rechtbank van eersten aanleg en van den vrederechter. Het Koninklijk Besluit van 22 Januari verleent bij uitvoering van die bepaling een bijkomende huurverlenging van één jaar aan de huurders of onderhuurders gehuisvest in de volgende gemeenten van het Vlaamsche Land, op voorwaar de dat de jaarlijksche huurprijs op 1 Augustus 1914 volgende bedragen niet overschreed A) Voor huizen 480 fr. in de gemeenten met 25.ooo tot 5o ooo inwoners. 450 fr. in de gemeenten met 15.ooo tot 25.ooo inwoners. 300 fr. in de gemeenten met 5,ooo tot 15.000 inwoners. 150 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners. B) Voor appartementen of gedeelten van huizen 320 fr. in de gemeenten met 25.ooo tot 5o.ooo inwoners. 300 fr. in de gemeenten met 15.ooo tot 25.ooo inwoners. 240 fr. in de gemeenten met 5.ooo tot 15.ooo inwoners. 150 fr. in de gemeenten met minder dan 5,ooo inwoners. De gemeenten vermeld in bedoeld Koninklijk Besluit zijn Provincie Antwerpen t Beerse, Beer- sel. Berchem, Blaesvelt. Boom, Born- hem, Bouchout, Bouwel, Breendonck, Burght. Capellen, Contich, Deurne, Duffel, Hemixem, Hoboken, Hoevenen, Heyst-op-den-Berg, Konings-Hoyckt, Lier, Meerhout, Merxem, Moll, Mort- sel, Niel, Oud-Turnhout, Rethy, Rumpst, Ruysbroeck, St Aaaands, Schelle, Ter- haegen. Turnhout, Vosselaer, Veerle, Willebroeck, Wilryck, Wotnmelghem, Wuestwezel, Wyneghem, Zwfjedrecht. Provincie Limburg Genck, Hasselt, Leopoldsburg, Lommei, Maeseyck, Tes- senderloo. Tongeren. «■mese «naam mmmu Door bijzondere overeenkomsten ho pen wij heel in 't kort in staat te zijn aan onze leden kolen te leveren aan bij zonder voordeelige prijzen. Eenieder kan vanaf heden reeds bij den magazij nier van zijnen plaatselijken bond in schrijven hoe grooter de ingeschreven hoeveelheden, hoe goedkooper de kolen en tevens ook hoe grooter het profijt op de transportkosten. De prijzen zullen vanaf toekomende week regelmatig in "De Koornbloem,, verschijnen De leden moeten echter er op letten dat deze prij zen slechts ten titel van aanduiding ge geven worden, daar de kolen gefaktu- reerd worden tegen den laagsten prijs van den dag van verzending. De kolen kunnen ook rechtstreeks in ons hoofd- buxeel in Aalst aangevraagd worden. ■«■mmHsnamaaa-o^oniaaMaiieMiaSiiSB Het zal velen onzer leden genoegen doen te vernemen, dat wij, steeds ge trouw aan onze beginselen van altijd meer en altijd beter, thans in staat zijn hun landbouwmachienen te leveren. Het aanstaande bezoek aan de land bouwmachienen tentoonstelling te Brus sel, zal onzen boeren antwoord geven op de vraag hoe zal ik door toepassing der moderne hulpmiddelen sommige on derdeden van mijn bedrijf gemakke lijker, goedkooper en beter malöen. Onze agronoom, die op punt van landbouwmachienen bijzonder bevoegd is, zal U zeggen welke machienen u in uw bijzonder geval het beste zult aan schaffen. Onze verkoopdienst eindelijk zal er voor zorgen dat ez slechts machie nen geleverd worden van allereerste kwaliteit en tegen bijzondere prijzen en vedeening van crediet. Leden, die nu reeds van dezen nieu wen dienst willen proflteeren, worden verzocht ons hunne verlangens ea plan nen bekend te anken. J MHII

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1