M Eieren en Eierhandel Landbouwweekblad Minerale Fosfaten De nieuwe Belastingsont- werpeu en de Landbouw Groepreizen van R. IL Z, ZONDAG 10 FEBRUARI 1930 fff ft 20 euiDfem i Mc JAARGAÏfO Nk 581 w*** 'v» mW i Afoonneas®ntspirljs s 10,00 frr>nk 's jaasa. Men scferjjft ia op ons Bareel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Aïbeid adelt De minerale fosfaten zijn onregelma tig verspreid op geheel de oppervlakte van de wereld. We vinden liggingen in Zweden, Noorwegen, Duitschland, Oostenrijk, Hongarië, Frankrijk, Italië, Spanje, Rusland, Engeland, en vooral in 't noorden van Afrik». In ons land vindt men ze in de omstreken van Luik en Bergen (Ciply). De fosfaten komen in de liggingen onder verschillende vormen voor o a. als fosforiet, als fosfaatkrijt, als apati- ten enz. Het fosforiet is een belangrijke grond stof ter vervaardiging van superfosfaat gebruikt en bestaat hoofdzakelijk uit vormloos ddebasisch calciumfosfaat van organischen oorsprong en waarin men dikwijls tanden van alle soorten van dieren vindt. Fosferieten worden meestal door de Vereenigde Staten ofwel door Algerië en Tunisië geleverd, ook nog door Frankrijk en België. Al de minerale fosfaten in hunnen na tuurlijken vorm zijn voor deu landbouw van weinig beteekenis. Het fosfoorzuur vormt er met kalk, ijzer en aluminium, bindingen die slechts door sterke zuren oplosbaar zijn. Dus alleen in zure gron den hebben deze stoffen eenige betee kenis en dan moet vooraf de fijnheid in 't oog gehouden worden. Hoe fijner de meststof hoe gemakkelijer ze de inwer king van omringende zuren of basen zal ondergaan. Om de minerale fosfaten dus een hoo- gere gebruikswaarde te verschaffen zal hun omzetting tot meer oplosbare en opneembare verbindingen noodzakelijk zijn. Eenige voorafgaandelijke bewer kingen zijn noodzakelijk zooals het dro gen, het malen en het afscheiden der i fijne van de grove deelen. Vervolgens gaat men over tot de be- reiding der fo>f©ormesten waarvan we er enkele aanhalen. Vervaardiging van superfosfaat. Superfosfaat wordt verkregen door inwerking van zwavelzuur op minerale fosfaten ofwel op knockenmeel (been dermeel) men krijgt aldus mineraal fos faat of superfosfaat van beenderen. Onmiddellijk kan eenieder bemerken dat de hoeveelheid te gebruiken zuur af hangt van de bestanddeelen die op zwa velzuur inwerken, daarom is het ook moeilijk, doch door stiptheid mogelijk superfosfaat te bekomen zonder eenig gehalte aan vrije zuren. Is er vrij zuur aanwezig dan is het in de eerste plaats vrij fosfoorzuur wat twee groote nadee- len nazich sleept n.l. het opslorpen der vochtigheid van de lucht (nat worden) met het moeilijk uitstrooien als recht- streeksch gevolg, en ten tweede het fos foorzuur die als dusdanig kan verloren gaan. Heden ten dage komt men er toe door nauwkeurige ontledingen en volmaakter techniek bijna neutrale superfosfaat te bereiden. Men hoort ook soms spreken van geretrogadeerde superfosfaten d. i. het terugkeeren van de oplosbaar gemaakte fosfaten tot onoplosbare. Waaraan dit is toe te schrijveu zijn sommige geleer den verschillend van meening. Superfosfaat uit beenderen. De beenderen worden ontvet en dan verbrijzeld, het verkregen meel gezifc en daarna met sterk zwavelzuur behandeld op dezelfde wijze als in het bereiden van mineraal superfosfaten. Dubbel superfosfaat wordt verkregen door de minerale fos faten met fosfaten met fosfoorzuur op te lossen (in plaats van met zwavelzuur). De ontbonden fosfaten (Supra A en B) Lang vóór den oorlog reeds waren de nijverheidsscheikundigen erin gelukt het fosfoorzuur der minerale fosfaten langs den drogen weg op te lossen d.w.z zon der gebruik van oplosbaar makende vloeistoffen. In Zweden gebruikte "Nilsoo,, arme minerale fosfaten (die door de superfa- brieken niet konden bewerkt worden) en ontbcindt het onoplosbaar fosfoor zuur door gloeiing der minerale fosfaten met alkali- carbonaten (soda). Anderen, zooals Wolters, gebruikten natriumbisuifaat of zuurzwaveuure na trium enz. Bureel en RedaköeDE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers rjj» veraatwasrdclflk vsar ha» bQdrsgea. Oageteckeade stokken wardea niet opgeanmen. Niet spgeaomen handschriften warden niet teruggegeven. Voer sa leer de Landbouwers De bemestingswaarde van deze op geloste fosfaten was niet vastgesteld, De kosten van vervaardiging waren zoo hoog dat alle mededinging met super fosfaten en ijzerslakken onmogelijk was, terwijl bun bemestingswaarde niet be wezen bleef, Gedurende den oorlog, terwijl de staal- en superfosfaatnijverheden stil la gen heeft men als ontbindingsmiddel het fonoliet vulkanische rots, vormende be langrijke lagen in den Eifel, gebruikt. Het fonoliet wordt innig met krijtfos- faat gemengd en tot hooge warmte in een cimentoven gegloeid. De verkregen massa wordt zeer fijn gestampt en het bekomen produkt draagt de naam van Vesta fosfaat,,. Het in ammoniak- citraat oplosbaar fosfoorzuur bestaat in "Vesta,, onder vorm van aluminiumfos- faat. Bernard's fosfaat bekomen door het eenvoudig gloeien van minerale fosfaten. Het gloeien verbetert noch hun op losbaarheid, noch hun opneembaarheid door de planten. Ook wordt de handels waarde in dusdanige produkten bepaald door de hoeveelheid totaal fosfoorzuur d.w.z. oplosbaar in minerale zuren. Het schijnt zelfs dat minerale fosfaten niet gegloeid worden. Door "levigatie„ d.w.z. door onderdompeling in water worden de fijne deeltjes van de grove gescheiden. Het fijnste wordt gedroogd en als gegloeid fosfaat verkocht. Die fos faten hebben een zekere mestwaarde, maar deze kan toch niet vergeleken worden aan die der andere in water en citroenzuur oplosbare fosfaten. Supra wordt uit een krijtfosfaat met betrekke lijk laag gehalte vervaardigd (volgens de slibdraaiovenmethode). Het wordt in den handel gebracht onder den naam Supra A en Supra B. In Supra A wordt 18 fosfoorzuur gegarandeerd met een citroenzuuroplos baarheid van 85 - 90 en een fijnheid van minstens 90 °/o. Prof. Abersoa vond bij zijn proeven met fosfaat Supra dat de verkregen meeropbrengsten evenredig waren met de citroenzuuroplosbaarheid. Supra A heeft dus een hooger citroen zuuroplosbaarheid dan ijzerslakken (80 terwijl B er tamelijk ver afblijft. Men zal dus bij de keuze der fosfoor- mestea wel acht nemen op de bestem ming, de prijs rekening houdend vooral met de oplosbaarheid Men lette steeds op bij de keus van Supra, de duurste is hier werkelijk de beste en werkt tamelijk snel. In een onzer volgende nummers zul len we de handelswaarde dier verschil lende meststoffen eens van naderbij be spreken. Wie de laatste maanden van vorig jaar ons blad in handen kreeg, en in onze hoenderkweekerij eenig belang stelt, en zeker dezen die er zich op toe leggen daarmee de slechte boerenjaren wat te verbeteren, zullen wel bemerkt hebben dat het met den eierhandel niet ai te best ging. Dat het reeds tamelijk erg moest zijn kan men hier uit opma ken: tot inde Wetstraat drong het door, en de ministerieele heeren hebben gezegd Tiens, Tiens Zeker is het. De gedurige en gewel dige uitbreiding in den kiekenkweek, die in een verbazend tempo overal was te bestatigen, heeft den goeden afzet van alle eieren niet vooruitgeholpen. Hebt ge bemerkt, vriend lezer, dat we schreven alle eieren Als er een nieuwe handel ©nstaat gaat alles opperbest, komt er nu uitbreiding om reden van meer te verhandelen waar door grootere aanbieding, dan komt ook meer de han delswaarde van het goed in aanmerking. Zoo ook met den eierhandel. In het be gin was alles goed, toch nu dat de koo- pers waar genoeg wordt aangeboden, beginnen ze den voorkeur te geven aan zoon of zulk ei, die of gene verpakking, en het is in eerste plaats de verkooper, die daarmee heeft rekening te houden. Dat men er in Engeland op gesteld is een zeker proceDt bruine eieren te heb ben, en dat Duitschland liefst witte eieren heeft, is nu eenmaal zoo en die menschen kunnen daarin gerust hun goesting doen. Dat men overal liefst eieren koopt van dezelfde grootte, kan de verkooper weinig bommen, en dat de menschen van iemand die hun eens be droog geen tweede maal willen gefopt worden, kan hun zeker niemand ten kwade duiden. Voor den voortbrenger komt het er vooral op aan te zorgen, dat de kooper en verbruiker zoo tevreden mogelijk zijn van zijne waar, er den voorkeur aan geven en er dan ook den besten prijs voor betalen. De handelswaarde van een ei wordt bepaald naar zijne verschheid, zijn ge wicht, zijne zuiverheid, zijne hoedanig heid, de man'er waarop het den kooper wordt aangeboden (inpakking, sortee ring). In die drie voorname vereischten, n 1. verschheid, gewicht en zuiverheid is het haast uitsluitend de voortbrenger die heeft te handelen. Houdt hij de eieren langer dan 8 dagen in zijn bezit, raapt hij niet regelmatig eiken dag, en bij warm weder meermalen daagsch de eieren dan zijn die niet geheel frisch. en kunnen ze niet met die voorname ver eischten worden aangeboden. Leggen zijn hennen eieren onder het normaal gewicht, dan weerom kan hij daarvan niet den hoogsten prijs verwachten, zijn ze daarenboven niet zuiver, dan verlie zen ze nogmaals veel van hunne handels waarde. Voor wat aangaat verschheid en ge wicht. voldoen de eieren uit onze streken tamelijk goed, doch met de zuiverheid is het erger gesteld, en voor velen mag dit ellendig genoemd worden. ('t Vervolgt). (3e Vervolg) Bij vergissing werd de volgorde in onze bijdragen over de nieuwe belas- tingsontwerpen en de landbouw eenigs- zins gestoord, daar in ons nummer van 9 Februari werd geschreven over de supertaks, dan wanneer dit artikel moest volgen na de bijdragen over de belasting op het inkomen van aangewende be drijfskapitalen en de bedrijfsbelasting. Wij herstellen hier deze vergissing en laten bedoelde bijdrage volgen. uitwijzende dat op het netto-inkomen van elk bedrijf de loonen, hetzij werke lijke, hetzij vermoedelijke, voorafgeno- worden alvorens er aan gedacht In onze vorige bijdrage hebben wij de nieuwe belastingsontwerpen der Re geering getoetst aan ons programma van fiskale hervormingen Tot slot van onze bijdrage hebben wij door vergelij kende tabellen uitgewezen dat de grond belasting met aanverwante taksen zoo als ze door de Regeering is ontworpen te aanzienlijk is in verhouding met de belasting op de inkomsten van roerende kapitalen. Om gelijkheid te bekomen tusschen de belasting op onroerende eigendommen en deze op roerende kapi talen, zou de grondbelasting moeten te ruggebracht worden op haar vooroor- logsch bedrag of 7 van het kadastraal inkomen, dit zou het totaal bedrag der staats, provincie en gemeentebelasting op ongebouwde eigendommen brengen op 17,25 "Ie en op gebouwen tot 22,25 °/o van het kadastraal inkomen. Wegens de herhaalde herzieningen en aanpassing van het kadastraal inko men aan de huidige huurwaarde der goederen zouden voormelde bedragen der belasting op onroerende goederen ruimschoots rekening houden met de minderwaarde onzer munt. Onderzoeken wij thans in hoeverre het Regeeringsontwerp voldoening schenkt aan de rechtmatige eischen der landbouwers in zake: De belasting op roerende zaken en de bedrijfsbelasting. In de motie door ons Congres van 24 Juni 1928 aan de Regeering gezonden, vroeg "Redt U Zei ven,, dat de fiscus al vorens de belasting te heft n op de in komsten van kapitalen aangewend in het landbouwbedrijf, de voorafneming op de bedrijfwinsten zou toelaten van een normaal loon voor den landbouwer en zijne echtgenoote loon dat zou on derworpen worden aan de veel minder zware loontaks. Ons standpunt was ingegeven 1Deer de economische werkelijkheid men wordt een intrest of vergelding te ver- leenen aan de kapitalen aangewend voor het bedrijf; 2) door het merkelijk ver schil bestaande tusschen het bedrag der bedrijfsbelasting die veel lager is en klimt in verhouding tot de verwezen lijkte winsten en het bedrag der belas ting op aangewende bedrijfskapitalen welke eenvormig met de aanverwante gemeentelijke en provinciale opcentie men tot 18,50 o van het inkomen be reikt. Het Regeeringsontwerp komt aan deze billijke eischen niet tegemoet. Wel wordt het bedrag der belasting op het inkomen der aangewende bedrijfskapi talen verminderd van 11 tot 9 en zelfs tot 7 °/o, wanneer het inkomen geen 5000 fr. overschrijdt en voortkomt van kapitalen door het bedrijfshoofd in eigen onderneming belegd. Rekening houden de met de 75 opcentiemen welke de pro vincie en de gemeente mogen heffen op de staatsbelasting, zal het inkomen van bedrijfskapitaal aldus onder de ontwor pen wet aan een totale belasting onder worpen zijn van 15,75 °/o (9 °/0 belasting f— 75 opcentiemen) en voor inkomsten onder de 5000 fr. aan 12,25 °/o (7 °/o be lasting-f-75 opcentiemen). Onder de huidige wet was de totale belasting voor alle inkomen van bedrijfs kapitalen 18.50 °/o (10°/o belasting-f- 10 opcentiemen voor den Staat-j-75 op centiemen voor gemeente en provincie). Niettegenstaande deze verlichting van het bedrag der belasting, zal het niet toelaten der voorafneming op de be drijfswinsten van een normaal loon voor het bedrijfshoofd en zijne echtgenoote een nadeelige oplossing blijken, niet al leen voor onze landbouwers, doch ook voor alwie eigen kapitaal en arbeids kracht vereenigt voor het verwezenlij ken van zijn bedrijfsinkomen. Ons Congres heeft aan de Regeering nog een ander rechtmatigen wensch on zer landbouwbevolking kenbaar ge maakt namelijk de berekening van het inkomen van het aangewend bedrijfska pitaal tegen een rentewet in verhouding met de verwezenlijkte winsten. Ook dit beginsel werd in het Regeeringsontwerp niet geschreven. Nu bijzonder dat de winstgevendheid in het landbouwbedrijf ingevolge de slechte jaren fel gedaald is en het landbouwbedrijf uiteraard een aanzienlijk bedrijfskapitaal vergt, ware het nuttig geweest dat dit beginsel uit drukkelijk in de nieuwe wet ware ver meld om overdreven belasting en mis bruiken vanwege het belastirgsbeheer te voorkomen. De Regeering heeft ons dus op dit gebied nogmaals teleurge steld. Wij besluiten dan ook met te verkla ren dat de voorgestelde hervormingen aan de huidige wetsbepalingen betref fende de belasting op het inkomen van aangewende bedrijfskapitalen volstrekt geen voldoening kunnen schenken aan onze boerenbevolking en doen beroep op de vertenwoordigers der lanbouwbe- langen in de Wetgevende Kamers, op dat zij het Regeeringsontwerp zouden wijzigen in meer bevredigenden zin voor den landbouw. Wat nu de bedrijfsbelasting betreft Het regeeringsontwerp schaft de bepa ling of der huidige wet, waardoor het bedrijfsinkomen in den landbouw wordt geschat op het dubbele van het kada straal inkomen, wanneer de belastings- plichtige en het beheer niet bewijzen welk het werkelijk inkomen is. Het be krachtigt de thans invoege zijnde rege ling, waardoor de barema's der bedrijfs winsten vastgesteld worden, na onder handelingen door den fiskus en de be roepsorganisaties. Bedoelde afschaffing draagt onze goedkeuring weg, daar de huidige tekst een bestendig gevaar van overbelasting behelst, nu wellicht moei lijker jaren den landbouw wachten.Wat de wettelijke bekrachtiging betreft der huidige regeling tot vaststelling der barema's van bedrijfswinsten in het landbouwbedrijf passen volgende aan merkingen 1) Het ware wenschelijk dat de her schatting der landbouwinkomsten om de drie jaar in plaats van telkenjare gedaan worde, derwijze dat de middelmaat der drie vorige jaren voor de drie volgende jaren kunne dienen en mits het recht voor het beheer der belastingen en de belastingsplichtigen het bewijs te leve ren, dat het inkomen van een bepaald jaar verre afwijkt van de middelmaat. 2) De barema's voor bedrijfswinsten worden thans per gewest opgemaakt, zonder dat voldoende rekening gehou den wordt met de uitbatingswaarde der gronden. Welnu, sommige landbouw gronden dicht bij elkander gelegen, kun nen nochtans een gansch verschillende uitbatingswaarde hebben, wegens hunne ligging (goede of slechte toegangswe gen), hunne afwatering (drooge of natte gronden), den aard zelf van den grond. Wij vragen dat bij het opmaken van de barema's van bedrijfswinsten om de drie jaren er meer daa in het verleden een voldoende onderscheid gemaakt worden tusschen de verschillende uit batingswaarde der gronden. Het vrijgesteld minimam van bedrijfs belasting voor persoonlijk onderhoud en voor gezinslasten. Wij hebben op ons eerste congres aangetoond dat de huidige wetsbepa lingen waardoor een hooger bedrag van belasting wordt vrijgesteld wegens persoonlijk levensonderhoud en gezins- lasten in groote dan in kleine gemeenten geenszins in verhouding is met het wer kelijk verschil van levensduurte in beide centra en das niet te wettigen is. Het regeeringsontwerp heeft dit ver schil van behandeling behouden, alhoe wel het de indeeling der gemeenten van vijf reeksen op drie heeft teruggebracht. Het ontwerp behelst voor persoon lijk onderhoud van het gezinshoofd vol gende vrijstellingen 4800 fr. in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners. 5600 fr. in de gemeenten met 5000 tot 29999 inwoners. 7200 fr. in de gemeenten met 30.000 inwoners en meer. Voor gezinslasten worden door het ontwerp volgende vrijstellingen van be lastingen voorzien i 1 5 van voormeld bedrag voor het eerste en tweede kind ten laste, 2000 fr. welke ook het bevolkingscij fer der gemeente zij, voor ieder kind boven de twee, 3000 fr. in al de gemeenten voor het vijfde en zesde kind. 4000 fr. voor ieder kind ten laste bo ven zes. Dit verschil van behandeling tusschen de kleine landelijke gemeenten en de groote nijverheidscentra beantwoordt niet aan de economische toestanden noch aan de aanwijzingen betreffende de levensduurte verstrekt door het in dexcijfer opgemaakt door het ministerie van Nijverheid en Arbeid. Dat het ver schil van vrijgesteld minimum voor groote en kleine gemeenten op geen ernstige grondslagen berust, wordt ove rigens bevestigd door de Regeering zelf. Immers voor de kinderen vanaf het derde wordt een zelfde bedrag van be drijfsbelasting vrijgesteld voor al de kategoriën van gemeenten. De gelijkmaking van het vrijgestelde Inkomen voor alle gemeenten dringt zich dan ook met klem op, door het verschil van hetzelfde minimum grooten invloed heeft op de toepassing der militiewetten (vrijstelling van dienst) en van sommige sociale wetten (ouderdomspensioenen, goedkoope woningen) en aldus de toe passing dezer wetten ten nadeele doet uitvallen onzer landbouwbevolking, ook ter vereenvoudiging bij de toepassing der wet door het belastingsbeheer, is deze gelijkmaking vereischt. Zal er dan niemand in de Kamers gevonden wor den om het gezond verstand te doen zegevieren I. Op Zondag 23 Februari a. s. zal een eerste gezamenlijk bezoek ge bracht worden aan de tentoonstelling van landbouw machinen. Vertrek te Aalst om 8u.30. Iedereen moet om 9 3/4 u. aan den ingang "Cirquantenaire„ zye, wil hjj kosteloos binnen gaan. II. Op Donderdag 27 Februari. Om vermindering op het spoor te ver kregen, worden de leden verzocht vóór 17 Februari hun naam op te geven aaq onze vereeniging. BHISBBB BBBBBB HU&9NM(MUMi tBMCDHH 91

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1