In den Eierhandel Lanslbeuwweskblaci Bij de Begrooting van Landbouw De nieuwe Belastingsont- werpen en de Landbouw Inlichtingen Raadgevingen Thuisbestelling 2S0NDA0 2 «MAART 1930 frij* 20 etriUfai 12de JAAROARQ Mr 583 aawwii wmwiw mmwmmmmm Arbeid adelt AbonnementspvfB 10.00 Crank 'a jaar». Men schrift te op ons Bureel es op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. (Vervolg). Het tweede middel tot bestrijding der landbouwcrisis is volgens het verslag van den Heer Liraage de handelsinrich ting voor den afzet van landbouwpro- dukten in het buitenland. De verslag gever dringt aan tot oprichting van een bijzenderen dienst met opdracht nieuwe markten voor onze landbouwprodukten inden vreemde op te sporen en de voortbrengers op de hoogte te houden van de behoeften en de eischen der bui- tenlandsche klanten. Ook dien wensch treden wij gaarne bij, daar wij hem in ons blad sedert lang herhaaldelijk heb ben uitgedrukt. Zooals Nederland over zijne landbouwconsulenten in het bui tenland beschikt en er uitstekende dien sten van geniet, moet ook ons land flin ke agenten hebben in het buitenland, welke onze landbouwers regelmatig in lichten betreffende de uitvoermegelijk- heden en de voorwaarden van afzet op de voornaamste vreemde markten. Het derde middel opgesomd door den heer Senator Linciage is de uitbreiding van het landbouwkrediet ook van offi cieel* zijde, door herziening en aanpas sing van de wetten van 15 April 1884 en van 21 Juni 1894 aan de huidige economische omstandigheden. De proe ven tot heden genomen in Wallonië met offlciëele organismen voor landbouw krediet hebben weinig opgeleverd, wijl het privaat initiatief in bet Vlaamsche land prachtige uitslagen heeft gegeven. Willen de openbare besturen bij de her ziening van de huidige wetgeving be treflende het landbouwkrediet betere uitslagoa boaken, dan dienen zij de offl ciëele inrichting vnm het landbouwkre diet een voldoende lenigheid te schen ken am te beantwoorden aan de veel zijdige behoeften van het landbouwbe drijf. Het verslag stelt vast dat niettegen staande de daling der meeste landbouw producten de prijzen betaald door de verbruikers hun hoogtepeil behouden en wijdt dit verschijnsel aan het over tollig aantal tusschenpersonen, wier wiostname de producten merkelijk in prijs doet stijgen ten nadeele van de voortbrengers en van de verbruikers. Het vestigt de aandacht der openbare besturen op dien abnormalen toestand. Naar onze meening kan dit euvel enkel bestreden worden door rechtstreeksche verhandelingen tusschen de coöperatie ven van verbruikers en de coöperatie ven of vereenigingea van voortbren gers, derwijze dat deze laatsten aan de eersten de produkten leveren welke zij noodig hebben voor hunne leden. Aldus is de verbinding tusschen voortbrenger en verbruiker verwezenlijkt zonder de tusschenkomst es de winsten van tus schenpersonen welke werkelijk over bodig is. Redt U Zelven is gaarne bereid de voorstellen te onderzoeken, welke haar zouden gedaan worden voor recht streeksche verhandelingen tusschen voortbre»ger8 en verbruikers. Het verslag bevat rake beschouwin gen ever de belastingspolitiek en den landbouw. De belastingen mogen de ontwikkeling van de» landbouw niet hinderen er dient gelijkheid van be handeling te heerschen voor landbouw tn'nijverheid. De heer Limage vraagt te dien opzichte vermindering van grond belasting, voorafname op de bedrijfsin- komsten van de bezoldiging van den bedrijfsleider met toepassing op de be zoldiging van de loontaksvermindering tot 1 t h van de overdrachttaks, tot 1 t. h. op de grondstoffen voor het land bouwbedrijf juist zooals voor de grond stoffen der nijverheid. Met genoegen sluiten wij ons bij die Zienswijze aan, die de onze is zooals blijkt uit de mctie op ons eerste kongres en uit de bijdragen welke onlangs ver scheren in De Kocrnbicem Het verslag vraagt verder verminde ring cf r vervoeriarieven per spoor en aanpassing van het vervcermateriaal var spcorwegen en, buurtspoorwegen aan de noodwendigheden van het land bouwbedrijf. Het wijst verder cp het aanzienlijk belang van een uitgebreid en goed ocdeibcuden wegenisnet voor den voorspoed van den laridbcuw en dringt aan op een ruimere tusschen- Bureel en Redaktie:DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON. Aalst. De medewerkers rJJ» vannntweardelCk vear hui bjjdwgw». Ongeteekeade stnkkea warde» alet epgenamea. Niet opgenamz» haadsahrifte» warde» «iet teraggegevea. Vos? ei las; de Landbouwers komst van den staat in de onderhouds kosten der gemeentewegen. Ook deze weDschen onderschrijven wij ten volle, daar wij in onze bijdragen in dit blad over de Landvlucht de be hoorlijke inrichting van het vervoer en het degelijk onderhoud der landelijke wegenis als twee voorname middelen hebben aangewezen om den stoffelijken welstand onzer boerenbevolking te ver- hoogen en de uitwijking naar de steden te keer te gaa». Het verslag houdt zich verder bezig met de moeilijkheden van de suikerbeet- teelt cu vraagt de verlenging van het jaar 1930-1931 van de toegestane ver laging vaa 20 fr. op het accijnsrecht, ja zelfs de volledige afschaffing der accijns rechten. Ook dit standpunt werd door ons in "De Koornbloem" verdedigd. Ten slotte bevat het verslag enkele beschouwingen, betreffende het gebrek aan werkkrachten in den landbouw en beveelt volgende middelen aan om dit te kort te keer te gaande uitbreiding van het gebruik der landbouwmachienen en toekenning aan de landarbeiders van de sociale wetgeving waarvan de nijver heidsarbeiders genieten met uitzonde ring van de beperking van den arbeids duur welke onvereenbaar is met den aard van het landbouwbedrijf. De aanwending van machines op de hoeve veronderstelt echter meestal het bestaan van electrische drijfkracht. Landbouwuitbatingen verre van be- bevoikingscentri gelegen kunnen echter doorgaans niet van electriciteit voorzien worden omdat vergunninghoudende maatschappijen opzien tegen de aanleg- kosten. Wij vragen dan ook dat de Re geering bijzondere maatregelen treffe opdat ook de ver afgelegen hoeven het groote voordeel der electriciteit genie ten. ('t vervolgt) ea&tesia mwhmm sssastaü antra ««wem De steeds stijgende wereldkrisis heeft ook menig slachtoffer gemaakt onder de uitvoerders vaa eieren. De vreemde lan den zijn vol gevaren en menig hande laar ondervond dat alle afnemers niet eerlijk en niet solvabel zijn. Om aan dien toestand te verhelpen werd er deze week een vergadering be legd te Waeregem, waar een hondertal handelaars en syndikaten tegenwoordig waren. Ook ons syndikaat "Flandria,, was vertegenwoordigd door de heeren O. Caudron en R. Boelaert. De vergadering werd geopend door de rede van den heer De Wever van Waeregem. die het gedacht der inrich ters uiteenzette, iedereen aanmaande deel te maken van het syndikaat. Hij stelde een bestuur en eene zeer hooge bijdrage voor. De heer O Caudron nam het woord en stelde de vergadering voor alleen een studiehomiïeit te vormen, hetwelk zich zou gelasten met het opstellen van re glementen volgens de voorwaarden van andere beroepskringen zooals de Ant- werpsche scheidskamer van granen en zade», de vereeniging der Belgische Molenaars en meer. Hij verwees verder dat alleen een wet-ig organism handelen kan, die de richtingen geeft aan de leden, dewelke aan die voorwaarden kunnen verkoopen en zich ook beroepen in geval van con- flikt tot de arbitrage van dit wettig er kend organisme van eierhandelaars. Hij kritikeerde vervolgens de bijdra ge en sprak dat iedereen de kosten zou dekken in de mate van de belangrijkheid van zijnen handel. Verschillende heeren hadden andere gedachten en verdedigden hunne stel ling. De heer Eeman van Gent sloot zich ten volle aan met den heer Caudron en wees er op dat het noodzakelijk was ook de medewerking te krijgen van Hol- landsche en Deensche uitvoerders. Zoo dit niet samenging was het volgens hem een gevaar voor onzen handel hooge eischen aan het buitenland te stellen. Een Antwerpsch handelaar vond het syndikaat onnoodig en kritikeerde den B. Boerenbond die zich de luxe permit teerde zijne eieren te sorteeren (I!) Hier kon hij evenwel Flandria op dezelfde lijn zetten 1 De heer D'Hoore (Belg. Boerenbond) verklaarde dat zijn organisme alleen verkoopt tegen bankgarantie en hier door goede uitslagen bekwam. De inrichters evenals heel de verga dering waren ten slotte akkoord een studiekomiteit te vormen. Werden hiervoor aangeduid de HH.: Plissaert te Brussel Mannes (B. B.) Constant De Wever te Waeken, Kurvers te Luik, Holvoet te Olsene, Lefévre te Antwerpen, Loesberg te Brussel, O. Caudron te Aalst, (Flandria), Eeman te Gent. We verhopen dat hier verstandhou ding worde geboren tusschen al de or ganismen en enkelingen teneinde geza menlijke belangen eu niet minder het heil onzer kweekers te verdedigen tegen binnen- en buitenlandsche uitbuiters en parasieten. We moeten hier doen opmerken dat geen enkel woord werd gesproken voor flinke verzorging en sorteering. Ja dat dit laatste, hoe noodzakelijk ook als een luxe werd betiteld 1 We meenen wel te mogen zeggen dat de belgische uitvoerders buiten de recht streeksche verdediging hunner kapitalen eveneens belang hebben bij betere wa ren te leveren, en de faam van het bel- gisch ei in den vreemde goed te houden. Dit wordt ongelukkiglijk door velen slecht begrepen en dit is voor onzen handel een even groot gevaar. (5* Vervolg) In onze vorige bijdragen hebben wij de voor en nadeelen aangewezen voor den landbouw van de wijzigingen voor gesteld door de Regeering aan de wet ten betreffende de rechtstreeksche be lastingen. Thans onderzoeken wij de hervor mingen welke de regeering wil uitvoe ren inzake onrechtstreeksche belastin gen. Hier ook immers heeft de landbouw billijke eischen voor te brengen. I. De Overdrachttaks. A) De uitvoertaksen. Hier heeft de regeering haar pro gramma gedeeltelijk verwezenlijkt bij koninklijk besluit, dat wij hebben uiteen gezet in onze nummers van 5 en 12 Ja nuari 11. onder hoofding Vermindering van onrechtstreeksche belastingen Ons oordeel over deze nieuwe schik kingen hebben wij in voormeld nummer van 12 Januari breedvoerig toegelicht. Wij herhalen enkel dat wij met na druk protesteeren tegen de uitvoertak sen welke behouden blijven op sommige landbouwprodukten, zooals viess, lijn zaad, suikerijwortels, paarden. Al deze takken van het landbouwbe drijf hebben het erg moeilijk om hunne plaats op de buitenlandsche markten te behouden, wegens de drukke mededin ging van de andere landen en de hooge invoerrechten geheven door den vreem de. Wij bestempelen al de uitvoertaksen, zoowel op nijverheids- als oplandbouw producten als anti-economische maat regelen strijdig met de belangen van het land, omdat zij den uitvoer, voornaam ste bron van België's welvaart, belem meren, niet alleen wegens het bedrag der taks zelf, doch ook wegens de pleeg vormen die zij den uitvoerders opleg gen. Wij houden ons overigens over tuigd dat de opbrengst voor de schat kist na afrekening der bestuurskosten, vereischt door de heffing der taksen zeer gering is en zeker niet in verhouding tot het nadeel berokkend aan onzen na- tionalen uitvoer. Wij vragen dus den spoedigen terug keer tot gezonde ekonomische toestan den door opruiming van de zoo nadee lige uitvoertaksen. B) De taks op het inlandsch slachtvee. Alhoewel van 17 centiem op 11 cen tiem verminderd blijven wij ons met kiem verzetten tegen deze belasting te meer dat de Regeering den invoer en het verbruik van vreemd bevroren vleesch begunstigt door de vrijstelling van taks. Wij eischen gelijke behandeling voor beide producten met voorkeur voor de volledige afschaffiing der overdrachttaks op alle vleesch daar het een onmisbaar product is voor de volksvoeding. Deze maatregel dringt zich op, daar op het huidig oogenblik de prijzen van het slachtvee niet voldoende winstgevend zijn voor den boer. C) De taks op de inlandsche granen en bloem. Ingevolge de Fransche meeldumping en de overvloedige wereldvoortbrengst zijn de prijzen der inlandsche granen zoodanig gezakt dat zij met aanzienlijk verlies door den voortbrenger dienen verkocht. Nochtans heft de Regeering nog steeds een overdrachttaks van 1 °/o op de inlandsche granen. Het graan is voorzeker een meer on misbaar product voor de volksvoeding dan margarine, reuzel, eieren en andere productenook vragen wij in 't belang van onzen landbouw en van de verbrui kers de volledige afschaffing der over drachttaks op de inlandsche granen. D) De taks op de grondstoffen voor het landbouwbedrijf. De nieuwe wettelijke bepalingen be helzen nog steeds een ongelijke behan deling tusschen de grondstoffen dienstig voor de nijverheid en deze dienstig voor het landbouwbedrijf. Wijl de eersten zooals steenkolen, steenkoolbriketten en cokes genieten van de forfaitaire over drachttaks van 1 t. h., wordt' op de meststoffen, veevoeders en afvalproduc ten der nijverheid, dienstig tot voeding der dieren en bemesting van den grond, nog steeds een overdrachttaks van 2 t. h. toegepast. De ongunstigen toestand welke de landbouw thans doormaakt vindt zijne voornaamste oorzaak in het onevenwicht tusschen voortbrengstkosten en afzetprij- zen. Dat de Regeering het belaDg dat zij aan den landbouw hecht als 's lands eer ste nijverheid dan ten spoedigste in da den omzette door landbouw en nijver heid op gelijken voet te behandelen! II. De Successierechten A) Het bedrag der successierechten. De regeering voorziet in haar ont werp eene belangrijke vermindering van successierechten die vooral ten goede komt aan de nalatenschappen in rechte lijn, tusschen ouders en kinderen, voor zaten en nazaten. Deze vermindering van rechten gaat gepaard met eene her ziening der schijven van het belastbaar bedrag in een voor den belastingsplich- tige gunstigen zin. Een paar voorbeel den zal dit duidelijk maken Onder de huidige wet bedraagt het successierecht op nalatenschappen in rechte lijn, tus schen ouders en kinderen, voorzaten en nazaten Voor een bedrag van 1 tot 5000 fr.= 2,50 fr. °/0. Voor 5000 tot 10000 fr. 2,80 o, Voor 10000 tot 20000 fr. 3,10 Voor 20000 tot 50000 fr. =s 3.40 fr. Volgens het regeeringsontwerp zul len de successierechten bedragen per aandeel Voor een bedrag van 1 tot 50000 fr. 1.25 fr. Voor 50000 tot 250000 fr. l,50°/o. Voor 250000 tot 500000 fr. 2 Voor 500000 tot 1 millioen=2,50,'/o. Deze vermindering van successierech ten draagt natuurlijk oaze goedkeuring weg, te meer dat het ontwerp een ver mindering van 4 t. h. op het bedrag der successierechten toestaat, wanneer de erfgenaam ten minste 4 kinderen heeft. Voor de drie eerste kinderen integen deel, waarvoor de huidige wet een ver mindering van 2 t h. per kind verleent, vervalt de ontlasting onder het wetsont werp, daar dergelijke gezinnen niet als kroostrijk worden beschouwd en reeds genieten van de algemeene verlaging van successierechten hooger aangeduid. Wij moeten echter voorbehoud ma ken wat betreft het maximumbedrag der aandeelen dat volledig vrij is van rechten. Onder de huidige wet is men geen belasting verschuldigd wanneer het zuiver aandeel van ieder erfgenaam of legataris geen 2000 fr. overschrijdt. Het regeeringsontwerp brengt dit cijfer op 10000 fr. voor de aandeelen verval len in rechte linie en 5000 fr. voor de in zijlinie opengevallen erfenissen. Rekening houdende met de minder waarde onzer munt zijn wij van oordeel dat het vrijgesteld aandeel in rechte linie minstens op 20000 fr. zou mogen gebracht worden, te meer dat het hier vermogen betreft welke door de ouders of voorzaten doorgaans door harden arbeid zijn vergaderd en waarop de kin deren ontegensprekelijk volle aanspraak hebben. B) Basis tot schatting der onroerende goederen. Iets waar onze landbouwers veel last bij hebben is de schatting der waarde van onroerende eigendommen bij de aangifte van nalatenschappen. Sommige ontvangers gaan door dik en dun over tot de herschatting van de aan gegeven eigendommen, zelfs wanneer de raming door de erfgenamen te goe der trouw werd gedaan en overeenstemt met de werkelijke waarde van het goed bij het overlijden van den erflater. Daaruit volgen dan bijkomende rech ten en boete, deze laatste wordt wel is waar doorgaans geheel of gedeeltelijk kwijt gescholden door den bestuurder der registratie en domeinen waaneer daar toe een verzoekschrift wordt ingediend. Doch gewone landbouwers zijn tot het opstellen van dit verzoekschrift niet in staat en houden volstrekt niet aan deze plagerijen in de moeilijke omstandighe den van een sterftegeval. Wij vragen dan ook dat aan dien na- deeligen toestand een einde gesteld worde, door eens en voor altijd te be palen dat de schatting der waarde van onroerende goederen zou geschieden volgens het kadastraal inkomen. Wij moeten aan onze lezers herinne ren dat de landbouwersvereeniging "Redt U Zelven,, twee diensten heeft ingericht in 't belang en in 't voordeel van de leden. Iedereen die lid is kan er gebruik van maken, maar het weze uit drukkelijk gezegd dat deze inlichtingen en raadgevingen niet alle dagen en uren kunnen gegeven worden. Vele leden schijnen dit te vergeten en komen op alle uren van den dag, de diensten lastig vallen met vragen om inlichtingen. De dagen en uren zijn hierna bepaald en we rekenen op den goeden wil der leden om er zich naar te schikken. Enkel in hoogdringende gevallen zul len deze vragen buiten de bepaalde da gen beantwoord worden. Rechtskundige dienst Onze rechtskundige houdt zitdag Den 2n en 4n Zondag van iedere maand van 10 tot 3 uur in onze buree- len de Vilanderstraat, Aalst. De eerstkomende zitdag is dus op Zondag 9 Maart. Landbouwkundige dienst Alleen voor inlichtingen over be mestingen, veevoeding, proeven, dier ziekten enz. Onze agronoom houdt zitdag Te HERZELE den eersten Woensdag der maand van 9 tot 11 uur in het café Den Engel Markt NlNOVE: den tweeden Dinsdag der maand van 9 tot 11 uur in De Groenpoort bij de wed. Haelterman, Groenselmarkt, EPPEGHEM den derden Maandag der maand van 10 tot 11 uur in ons hoofdmagazijn. AALST: eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur in het lokaal De Koornbloem Groote Markt. Op aanvraag van vele leden worden waren thuis besteld aan de prijzen van ons blad, vermeerderd met de hiernavol gende vervoerkosten 1000 kg. afstand 5 km. 25 fr. 2000 kg. 5 km. 30 fr. i 3000 kg. 5 km. 35 fr. 4000 kg. 5 km. 40 fr. 5000 kg. 5 km. 45 fr. Men zal tot een cirkel van 15 km. om trek der hoofdmsgazjjnec de waren thuis op het hof bestellen alles volgens de kilom. afstand. Zoo zal b.v. 3000 kg. op een afstand van 10 km. 70 fr. beta len enz BETALING. De fakturen worden van uit het bureel Aalst verzonden na de uitvoering der bestelling en z(jn be taaibaar binnen de 30 dagen op onze bu- reelen of per postchekrekening. ÜSr'fc IMMM <aa»Bt«^S£>*Kii»o«>04eES!igHttsBHBaBa

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1