Landbouwweekblad j In Memoriam ten Bij de Begrooting van Landbouw Het kweekeo van jonge Kiekentjes» Inlichtingen Raadgevingen 11 eien sen ZONDAG 9 MAART 1930 fflJfc' ZO canttam 12de JAARGANG Ni 584 Arbeid adelt Abonnementsprijs s 10,90 frank 'g jl&aïs, Mea sshsfift in op ons Bureel es op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel ea RedakttesDE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON» Aalst. Vms t« £9if de Lsttdboowers sa Dievdag voormiddag bereikte ons de draeve tijdingoazen aller Vriend, onzen gewezen agronoom Gerard Van Derpe ie overleden Sinds lang waren we niet gerust ever zijnes toestand, maar niemsBti had de dreeve gebeurtenis zoo rap verwacht. Hard is de slag voor zijne achtbare ouders die niets ter wereld hebben ge spaard om hunnen geliefden zoon los te trekken uit de klauwen van de vree- selijka ziekte, welke hem wegsleepte, wreed is zijn heengaan voor zijne naast- bestaanden en talrijke vrienden. "Redt U Zei ven en "De Koorn- bloem,, brengen een diepgevoelde hulde aan de nagedachtenis van Mr Gerard Van Dorpe Op die korte tijdspanne dat Hij werkzaam was als landbouwkundi ge, had Hij zich overal doca waardeeren e» liefhebben. Flinke en klare geest, onvermoeibare werker, minzaam en nederig in zijn om gang, had Hij rap eenieders achting verworven. "Redt U Zeiven,, en "De Koorn- bloerc,, rouwen «srss zijn heengaan, zij bieden aas de bedroefde familie hunne diepgevoelde deelneming. TAAF ALST, «2» aa ifvaat' asiro» llcwcg. m fr. degcta, sa. De t schil- tierden eudet haarde it dame n o vei oogei niet.. <1 dreo z keel matten a vlek zonde! ver. keerde 9 ure en die ito kal voort* sak. cht me tomen, :si feest »uw«ri wncb t Beste dorpl (Vervolg). Ib oaze vorige bijdragen hebben wij een beknopte samenvatting gegeven van de aigeweerac beschouwingen over den huldigen toestand van den landbouw vervat in het verslag van den heer senator Lew age. Thans willen wij even stilstaan bij enkele belangrijke posten uit de begroating van landbouw. Als bijzonderste middelen tot bestrij ding der landbouwcrisis heeft de heer Limage terecht aangeduid 1. de we tenschappelijke inrichting van het land bouwbedrijf door uitbreiding van het landbouwonderwijs 2. de doelma tige inrichting van den afzet der landbouwproducten in het buitenland; 3. «ie beteugeling der vervalsching ia den handel van grondstoffen nood zakelijk voor den landbouw4. een matig en rechtvaardig belastingstelsel 5. gunstige vervoertarieven voor den laudbouw ea een vervoerstelsel aange past aan de noodwendigheden van het laadbouwbedrijf 6. een behoorlijk on derhoud der gpemeentewegenis 7. uit breiding der electrificatie op het platte land om te voorzien in het te kort aan werkkrachten. Onderzoeken wij vluchtig in hoeverre de kredieten uitgetrokken op de land bouwbegroting aan die vereischtem te gemoet komen Trots al hare verklaringen over het belang van den landbouw voor ons land, zien wij dat de regeering nog steeds het ministerie van landbouw niet gewichtig genoeg acht om een harer le den uitsluitend met de leiding ervan te gelasten Na eerst gekoppeld te zijn ge weest met het departement van open bare werken, werd het bij de laatste ministerirele omwerking gepaard met het departement van binnenlandsche zakea en volksgezondheid. Nochtans neemt het belang en de ingewik keldheid der landbouwaangelegenheden de bedrijvigheid van een man in beslag, indien er werkelijk naar gestreefd wordt eene vruchtbare laadbouwpolitiek in te voerer. Onder rubriek "Gezondheidspolitie der Huisdieren,, voorziet de begrooticg een totale uitgave van 2 112.500 fr. tot bestrijding en voo-komirg van de ver- tcbilles ^e v, eziekten. Wij zien werke lijk niet in hoe deze onbeduidende geld- Middelen de bevoegde cflkieele diensten ia staat zullen stellen zich van de hun opgelegde taak behoorlijk te kwijten, te fceei dat de cavorschicgen naar de oor zaken der ziekten en de bestrijdingsmid delen door bevoegde specialisten zeer Zware uitgaven vergen. in hcoger aangehaald bedrag is enkel de cnbeouideEdc som begrepen van 2CO.CCO fr, vcor uitrusting en onder houd van het laboratorium voor diagno stiek en navorschingen betreffende be smettelijke ziekten van huisdieren waar van 120 000 fr. om den regelmatigen gang van het laboratorium te verzeke ren en 30 000 fr. voor proefondervinde lijke studiën. Dit laatste cijfer van 30.000 fr. is waarlijk bespottelijk wanneer men het vergelijkt met de aanzienlijke som men die op de andere begrooticyen zoo kwistig worden uitgedeeld voor alle soorten vau doeleinden die voor den voorspoed van het land weinig of niets bijbrengen. Waar in andere landen de specialis ten voor dergelijke aangelegenheden ruimschoots gesteund worden door de regeering, beschikken de professoren, geagregeerden ea assistenten onzer Rijksveeartsenijschool over geen enkel krediet voor persoonlijke wetenschap pelijke navorschiagen, De oprichting eener Vlaainsche vee- artenijschool is nog steeds in overwe ging bij het departement van landbouw en bij den Raad voor verbetering der Veeartsenijsshool. Hoelang die over weging nog zal duren blijft Batuurlijk een raadsel. Daar het een Vlaamschen rechtseisch geldt, duurt het vermoede lijk nog ruimen tijd eer de oplossing komt. Het globaal bedrag voorzien door de begrooting voor de verbetering van paarden-, ruader varkens-,hoender- en konijnenrassen bedraagt 3.228.000 fr. waarvan 1 292 000 voor de paarden, 1.276 000 fr. voor de runders, 330.000 fr. voor de hoenders, 280 000 fr. voor de varkeas, 50.000 voer de konijnen Gezien het graot belang dat de kweek der huisdieren bekleedt in onze land bouweconomie zal niemand ons van overdrijving beschuldigen wanneer we zeggen dat. bedoeld krediet minstens het vierdubbele zou moeten bedragen om een ruim opgevatte propaganda toe te laten tot verbetering vaa onzen vee stapel. Voor laudbouwvereenigingen, land bouwprijskampen, tentoonstellingen en congressen, land bouwwerken en uitga ve» voorziet de begrootisg een totale uitgave van 1 605.000 fr. Ook met die «®m is het niet mogelijk een flinke wer king door te voeren. Voor het hooger landbouwonderwijs n.l, voor het Rijksinstituut voor Land bouwkunde te Gembloers, te Gent en te Hoei werd het krediet van 500.000 fr. door den senaat verhoogd met 100.000. Voor het vrij landbouwonderwijs wordt een totaal krediet uitgetrokken van 6 755 000 fr. Dit cijfer beteekent een vooruitgang op de vorige jaren de propaganda om het landbouwonderwijs ingang te doen vinden bij breedere scha ren onzer boerenbevolking vergt echter veel belangrijker uitgaven. Voor het aanleggen van landbouw- proef- en demonstratievelden, versprei ding van het gebruik van veradelde zaaizaden, proefnemingen tot bevorde ring van doelmatige veevoeding behelst de begrooting enkel een krediet van 160.000 fr. Voor steun aan de landbouwboeke- rijen, het aankoopen van dokumentatie in 't belang der landbouwwetenschap wordt slechts een uitgave voorzien van 35,000 fr. Gezien het overwegend belang dat deze laatste faktoren afleveren bij de wetenschappelijke inrichting van het landbouwbedrijf, aarzelen wij niet deze toelagen als onbeduidend te bestem pelen, Hetzelfde kan gezegd van de som van 350,000 fr. voorzien voor proefnemin gen met landbouwmachines en werktui gen, verbeteringen aan landelijke ge bouwen, drooglegging van aan partiku- lieren toebehoorende natte gronden, grondverbeteringen, verfraaiingen van het landelijk leven, onderwijs van de landbouwmekaniek. Die 350X00 frank moeten over een te aanzienlijk aantal werkzaamheden worden verdeeld om tastbare uitslagen te kunnen opleveren. Als aanmoedigingen voor ontginnin gen van braakgrond bevat de begroo ting een crediet van 600,000 fr. Indien men overweegt dat er binnen onze gren zen nog 45.000 hectaren woeste grond voorhanden zijn die mits behoorlijke ontginning en afwatering voor den land- bouw kunnen worden dienstig gemaakt, zal het dadelijk opvallen dat het krediet van 600,000 fr. niet volstaat om eene werking op groote schaal aan te vangen. Voor den dienst der tuinbouwdemon- stratiekosten van uitbreiding der han delsbetrekking in den vreemde wordt slechts een krediet voorzien van 35 000 fr., waar andere landen zooals Neder land een uitstekend korps vaa tuin- bouwconsulenten bezitten, die de voort brengers regelmatig op de hoogte hou den van de afzetmogelijkheden en de eischen gesteld door de buitenlandsche markten In België dient dus op dit gebied nog alles gedaan I Voor tuinbouwproefvelden, zendin gen en commissies in het belang van den tuinbouw, onderzoeken, statistieken wordt amper een krediet uitgetrokken van 50 000 fr. wat voorzeker niet vol staat om hier eenige werking van belang uit te voeren. De dienst voor plantenziekten, de dienst der tuinbouwraadgevers en het tuinbouwonderwijs onder al zijne vor men beschikken over een totaal krediet van 4 560 850 fr, er inbegrepen de wed den voor het p isoneel, de vergoedin gen en hulpgelden, de bekostiging van zendingen, materieel, kaatoorbeaoodig- heden enz. Dit bedrag achten wij onvoldoende om uitgebreide opzoekingen ter bestrij ding van de plantenziekten en hunne vulgarisatie bij de massa onzer tuinbou wers toe t? laten. Nochtans is de doelmatige bestrijding der plantenziekten een belangrijke fak- tor tot verhoogiag der voortbrengst in oazen tuinbouw. Ook de uitbreiding van het tuinbouwonderwijs zal het met het ontworpen krediet naar onze mee ning niet verre brengen. Wij kunnen het bij het onderzoek van die enkele posten der landbouwbegro ting laten. Alhoewel het landbouwbud- jet voor 1930 een zekere vooruitgang uitwijst op de vorige jaren, moeten wij vaststellen dat er nog een lange weg af te leggen is alvorens de landbouw, 't lands eerste nijverheid, bij de verdeeling der openbare kredieten de plaats be kleedt welke hem toekomt. Indien wij het totaal bedrag der uit gaven voor den landbouw 81,002,899 fr. vergelijken met het krediet uitge trokken op de begrooting van Lands verdediging beloopende tot 1 milliard 188 996 621 fr. en met de begrooting voor het gendarmeriekorps, ook een onderdeel onzer gewapende macht, ten bedrage van 144,086,111 fr., bemerken wij dat de militaire slokop het leeuwen aandeel van 's lands middelen verslind?, terwijl de landbouw, de voornaamste bron onzer nationale welvaart, zich moet tevreden stellen met de enkele schamele kruimeltjes die van de regee- riDgstafel vallen 1 De lofbetuigingen welke door de offi- cieele kringen zoo kwistig den landbouw worden toegezwaaid zijn voor ons dan ook maar enkel bombast, zoolang zij niet worden gevolgd door daden welke den landbouw in staat moeten stellen de huidige moeilijke omstandigheden te doorworstelen en den weg te volgen naar den vooruitgang, waarbij teD slotte de ganscbe bevolking baat zou vinden. Vooraleer over te gaan tot het kwee ken van kiekens moet men beschikken over een nieuwe of ontsmette grond, d.w.z. dat de reeds door kiekens beloo- pen grond moet vrij zijn van ziekte kiemen. VERZORGING Na het kippen zal me» de diertjes minstens één dag in de broedmachien latenna dat ze opgedroogd zijn brengt men ze over naar de kunstmoeder. Bij de keus dezer laatste weze men tamel.k kiesch, ze moet gemakkelijk te reinigen zijn, de warmtebron mag geen geuren verspreiden (petrool) en het brandgevaar op zijn minst gebracht. De kachel-kunstmoeders voldoen het best aan gemelde vereischten. De warmtegraad ia het hok moet steeds kunnen nagegaan worden een thermometer zal altijd de beste aandui dingen verstrekken. Men plaatse hem enkeie centimeters boven den grond. Te hooge warmte is oorzaak van luiheid en gemakzucht, ook de kuikentjes zijn er zeer gevoelig aan en nemen onvoldoen de lichaamsbeweging tot het opzoeken van granen, ongedierte enz. Een te koud lokaal echter is insgelijks zeer gevaarlijk daar snot en darmstoor nissen er onmiddellijk uitvolgen. Licht en lucht mogen nooit ontbreken, bij goed weder moeten de jonge diertjes buiten. Houdt men ze voortdurend op, dan ontstaan niet zelden beenderziekten en andere nadeelige gevolgen van gebrek aan frissche lucht en de kiemdoodende zonnestralen doen zich gauw gevoelen. Hoe dikwijls hebben we niet reklame gezien voor de eene of de andere spe ciale soort glas, voor bij het opbouwen van een nieuw hok te gebruiken. Glas dat de "Ultra-violettestralen,, van het zonlicht doorlaat enz. Deze stralen zijn kiemdoodend, maar het is gemakkelijker en goedkooper zijne dieren rechtstreeks aan 't zonnelicht bloot te stellen dan wel bijzondere ven sters te moeten plaatsen. Het strooisel zal telkens vernieuwd worden wanneer het nat geworden is. Turfstrooisel is meest aan te bevelen, men neme de fijnste turf turfstrooisel op de vloer en dan kaf of gehakt strooi is misschien nog de beste doenwijze. Turf slorpt het vocht stelselmatig op terwijl kaf of strooi beter geschikt zijn om gele genheid tot zoeken aan de kiekens te verschaffen. Achterblijvers worden liefst aanstonds verwijderd, alleen de snelgroeiende en sterke poeljen worden behouden om op te kweeken en later zullen ze als leg- en kweekhee betere uitslagen leveren. Ziekelijke dieren, zooals beenderzicke worden nooit als voorttelers doorge houden. Op den ouderdom vaa 5 weken mag reeds de kunstmatige verwarming afge schaft worden, de koude nachten moe ten nochtans in 't oog gehouden wor den. Vuur maken gedurende koude nachten is zeer voorzichtig, zooniet zou den de diertjes zich opeeahoopen en zeer vele kiekens zouden bij gebrek aan lucht omkomen. De slaapstokken mogen ook Biet te vroeg in 't bereik der jongen ge bracht worden, daar misvorming van de borstkas er steeds oorsprong vindt. VOEDING. Eerste en tweede dag niets te eten noch te drinken geven, goede warmte. 3' dag fijn gewreven kruimels van oud wit brood, droog over de kiekskens strooien, alle ure», dit heeft vooral voor doel de kiekskens te leeren eten daar om mogen deze eerste maaltijden niet langer dan een kwartuur duren den voorlaatste maaltijd mag het brood be vochtigd worden met afgeroomde melk. Na 5-6. uur 's avonds late men de dier tjes met rust en geve niets meer te eten. Zuiver water moet reeds ter beschik king zijn, doch dit nog slechts herhaalde malen gedurende enkele minuten. De 4'dag begint de eerste maaltijd als hierboven, de tweede dient men een snede brood toe die over enkele minuten (3 - 4) in koud water geweekt is, met de handen uitgeperst en dan laten door- weeken in afgeroomde melk. weer uit persen, en dan is het eten gereed om in voederbakjes of op deegblokjes gelegd te worden, een weinig droog zand of grint er over strooien Zoo alle 2 uren afgewisseld, het le of 2' rantsoen toedie nen. Bakjes met zand, grint, beender meel, gemalen oesterschelpen mogen reeds aangebracht worden. De drink- potten op tijd reinigen en vullen. De vijfden dag dezelfde voeding doch er mag na ieder maaltijd niets meer over blijven de eetbakjes en blokjes worden na ieder maaltijd weggenomen. De zesden dag toedienen van ge weekt brood in afgeroomde melk, daar bij wat meel van b. v. 2 deelen gezift havermeel, 2 deelen gerstemeel, 1 deel maïsmeel, 1 deel zemelen, 1 deel kort- meel, 1 deel fijn gemalen houtskool 1/4 deel beste vleeschmeel. De zevende dag zelfde voeding, de hoeveelheid kiekenmeel mag toenemen en geweekt broad verminderen. Bakjes met houtskool en tarwezemelen zijn aan te raden. Thans mag reeds wat geplette haver, gebroken rijst en kanariezaad in de loop plaats uitgestrooid worden. Korrelvoe der n° 3, mag de aangegeven graan voe ders vervangen. Spinazie en gebakte ajuin zijn zeer goede groenvoeders. Van den achtsten tot den 14den dag geve men dezelfde voeding bet meel- voeder verhoogen, derwijze dat reeds de negensten dag enkel nog meel toege diend wordt, gemengd met wat melk en verwerkt tot een korrelachtige deeg. Wie de meel voeders zelf maakt zooals boven opgegeven zal nog 6 vleesch meel bijvoegen, een soeplepel levertraan nog toegevoegd per 50 kiekens zal goe de uitslagen in de hand werken. Wie ons meelvoeder n° 3 toedient hoeft geen vleeschmeel te koopen noch bij te voegen. Een bakje met fijne houtskool zal steeds in 't bereik der jongen staan. Een stuk beet ophangen. Drinkbakken goed rein houden en vullen. Van de 9' dag af tot einde 5 weken het voeder voortdurend ter beschikking laten staan, als groen geve men salaad en andere doch niet te veel daar over maat groenvoeders afgang kan verwek ken. Levertraan in kleine hoeveelheden aan jonge en volwassen dieren toege diend, kan geen kwaad. Doch dieren die over genoegzaam groen- en krachtvoe der beschikken hebben geen levertraan noodig. Hoeveel meel en graanvoer moet men nu toedienen Hoeveel grammen elk kuikentje ver bruikt, valt moeilijk te bepalen. Het is aan den kweeker zelf te onderzoeken hoeveel ze opeten gedurende een kwart uur tot op den 9" dag, wanneer het meelvoeder droog mag toegediend wor den in de eetbakjes. Meelvocders mogen nooit te lang in de zon geplaatst of ook niet te vochtig bereid worden, darmstoornissen kunnen hierdoor verwekt worden. Graanvoeders worden in de b*h>op- FjJaats geroeid om de diertjes tot zooken en bewegen aan te zetten. Karnemelk als drank is zeer goed, doch rond 3-4 uur namiddag wegnemen. Wie over karnemelk beschikt, hoeft vast niet het kostelijk karnemelkpoeder aan te schaffen. Wij moeten aan onze lezers herinne ren dat de landbouwersvereeniging "Redt U Zeiven,, twee diensten heeft ingericht in 't belang en in 't voordeel van de leden. Iedereen die lid is kan er gebruik van maken, maar het weze uit drukkelijk gezegd dat deze inlichtingen en raadgevingen niet alle dagen en uren kunnen gegeven worden. Vele leden schijnen dit te vergeten en komen op alle uren van den dag, de diensten lastig vallen met vragea om inlichtingen. De dagen en uren zijn hierna bepaald en we rekenen op den goeden wil der leden ©m er zich naar te schikken. Enkel in hoogdringende gevallen zul len deze vragen buiten de bepaalde da gen beantwoord worden. Rechtskundige dienst Onze rechtskundige houdt zitdag Den 2" en 4" Zondag van iedere maand van 10 tot 3 uur in onze buree- len de Vilanderstraat, Aalst. De eerstkomende zitdag Is dus ep Zondag 9 Maart. N. B Gedurende de maand April zal onze rechtskundige zijn zitdag hou den op Zondagen 6 en 27 April. Gedurende de maand Mei op Zonda gen 4 en 18 Mei. Landbouwkundige dienst Alleen voor inlichtingen over be mestingen, veevoeding, proeven, dier ziekten enz. Onze agronoom houdt zitdag Te HERZELE den eersten Woensdag der maand van 9 tot 11 uur in het café Den Engel Markt. NINOVE: den tweeden Dinsdag der maand van 9 tot 11 uur in Dc Groenpoort b(j de wed. Haelterman, Groenselmarkt, EPPEGHEM den derden Maandag der maand van 10 tot 11 uur in ons hoofdmagazijn. AALST eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur in het lokaal De Keorabloem Groote Markt. De medewerkers sfi» vrramtwoerdelgk voor hsa bgdrege». Catjeteekeade stukken wnrden niet opgesamee. Niet epgeanraen haadsebrifte» warden niet teruggegeven. :«s*U8, j met 2 31UU1 rvolgjt),

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1