UflnSsouwwMkblid tM'GerardVANDORPE Jaarlijksche Algemeeoe Vergadering i De Afpaling De Regeeriog en de Hopkrisis 20W3AQ 16:MAART JJ930 ff!)t 20 ecflUom I2de jAAROARO Mr iS5 Arbeid adelt Abonnementsprijs 10.00 frank 'g Men schrift in op om» Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedaktieDE VILAN DERSTRAAT. AALST ORTA1RE CAUDRON, Aalst. Vwtt I-sar de Laodbocwert Vrijdag 7 Maart werd den Heer Gerard Van Dorpe onder den toeloop van vele parochianen en vrienden ter aarde besteld. Mr Van Dorpe werd ge boren te Landscauter den 23 Januari 1902. Hij studeerde aan bet College te Eeclóo en aan de Vlaamsche Land- bouwhoogescbool van den Staat te Gent. Hier behaalde Hij met de grootste onderscheiding zijn diploma van Inge nieur-agronoom. Het wordt algemeen gezegd dat de Heer Van Dorpe de beste student was die tot hiertoe aan de Hoogeschool van Gent studeerde. Hij stelde daarna zijn kandidatuur voor het ambt van geheimschrijver aan het Hocger Landbouwinstituut van Rome. Verschillende landen hadden 15 kandidaten gezonden. De Heer Van Dorpe werd als laureaat uitgeroepen en voor rekening van het instituut van Rome naar Amerika gestuurd. Deze reis was wellicht zijn doodvonnis. Eene zware ziekte overviel hem ge durende den overtocht, en sedertdien was Hij niet meer heel sterk. In September 1929 trad Hij in dienst van de landbouwersvereeniging "Redt U Zeiven,, a's agronoom. Hij wist zich rap aan te passen aan de zeer verschei dene taak en won weldra eeniedeis ach ting en genegenheid. De ziekte die Hem langzaam onder mijnde, verplichtte Hem ontslag te nemen in December van 't zelfde jaar. De droeve ontknooping van zijn levensdrama kwam op 4 Maart 11. De begraving had in allen eenvoud plaats. Dt doodkist werd gedragen door de geburen en twee oud-makkers de Heeren Ing, De Smedt eu agr™ Jos. Caudron. Men bemerkte met veel leed de af wezigheid van eene delegatie van het leeraarskorps en der leerlingen der Gentsche Hoogeschool alleen de se cretaris Mr D'Haens had eraan gehou den tegenwoordig te zijn. Meer opspraak verwekte de afwe zigheid van den oud-leerlingenbond van de Landbouwhoogeschool, waarvan een drietal slechts op eigen initiatief aanwezig waren. Het bestuur scheen niets te hebben gedaan voor zijnen zoo geachten oud makker, tevens schrijver van den bond. Geen kroon, zelfs geen afscheidsgroet aan het graf 1 We weten niet hoe we die houding moeten betitelen, maar goed te praten ij ze niet We vinden het droef, dat takteloos- heid of plichtbesef van kleingees tigheid zullen we om de wille van de treurigheid van het geval niet spreken, een plicht van allereerst gewicht en van allerlaatste blijk van genegen heid op zij stelt. Eene kroon vanwege de dorpsgeno ten en eene vanwege de landbouwers- vereeniging Redt U Zeiven werden neergelegd. Van wege onze vereeniging werd door den heer O. Caudron, Be stuurder, de volgende korte, maar roe tende rede gehouden Dierbare Vriend en Medewerker, Als me ooit eene plicht zwaar woog dan was het wel deze laatste, huldeblijk bij uw grafsiêe zwaar is me de zaak, met drukkend wee, en onbeholpen leed- belaan. Waarom trof U toch het noodlot bij uw lentebloezem, wanneer de Zomer zoovele vruchten beloofde, vruchten van uw klare kop, gezond verstand en kneppc studies Waarom werd ge weggemaaid als ten grashalm, wanneer zoovelen op U de cogen hadden gericht en wanneer U zelf zoo biij waart iets te kunnen geven alles wei U aan kennis en werkkracht ban vergaard H-laes waarom ops'aan tegen het noodlot, dal II te tiet deed n de jeugd tan uw leven Vruchteloos roepen we U op Er blijft ons alleen uw gedachtenis, de nooit vergankelijke herinneringen aan uwe vriencschap, aan uwe medewerking, aan uwe oprechtheid. Hoe zien we U nog aan liet werk, die ichccne taak vaa voorlichting onzer landbouwers, die edele missie van op voeder, helper en raadgever onzer boe ren Met wat geestdrift hadt U dat geesteswerk aangevat en hoe rap waart Ge in de ziel van ons volk gedrongen om hun nooden op te zoeken, hunne deugden te kennen ten einde hen hulp te bieden in hunnen zedelijken en stof- felijken kamp naar beter en hooger le ven En zoo de landbouwersvereeniging "Redt U Zeiven,, in U een kostelijke medewerker verliest, dan is er meer te loor gegaan voor ons Vlaamsche boe renvolk hetwelk in LI een kampioen zou vinden voor dc verdediging hunner rechten evenals een vader om hen te vermanen wanneer ze van het goede pad zouden afdwalen Bekwaamheid, nederigheid, oprecht heid, gepaard met een ongeëvenaarde vriendschap en taktvolle goedwilligheid, ziedaar de schets van uw wezen, de spiegel uwer ziel, de stem van uw hart 1 Maar alles is te niet gegaan en dat niettegenstaande de zorgen van menig vuldige artsen en de nooit volprezen zelfopoffering uwer ouders. Hoe drukt ons het wee, hoe fel bonst ons het hart 1 Zeker hadden we voor U gevreesd, maar toch hoopten we nog tot den laatsten dag. Alleen dan kwamen we tot de droe ve bezinning toen we een briefje ontvin gen, geschreven door eene bevende vaderhand t Gerard is dezen morgen lachende naar den Hemel gegaan. Bittere werkelijkheid I Lachende gegroeid, lachende de we reld ingegaan en... lachende gestorven O, schoone ziel van een kostbaren vriend, toonbeeld van vele deugden en onschatbare gaven hierboven vond Ge reeds het loon voor uw voorbeeldig leven. Door en door kristelijke jongeling, Vlaamsche denker en werker, voorlich ter van ons boerenvolk, veel, oneindig veel gaat er met U in het graf verleren wat ons voik ten goede zou komen En toch bukken we bij de goddelijke beslissingen, zooals U tevreden waart met het lot dat U werd beschoren We roepen een laatste vaarwel aan het stoffelijke, uw schoone ziel blijft voortleven in onze herinneringen. Vaatwel 1 in naam der landbouwers vereeniging "Redt U Zeiven,,, Beste Vriend Gerard. Vaarwel Landbouwersvereeniging - REDT II ZELVEN Samenwerkende Maatschappij De Deelgenooten worden uitgenoo- digd tot de gewone welke zal plaats hebben in de maat schappelijke zetel, Groote Markt, te Aalst, op ZONDAG 30 MAART, om 2 uur, namiddag. DAGORDE 1. Verslag van den Beheerraad over het afgeloopen dienstjaar 2. Verslag van den Toezichtsraad 3. Gebeurlijke goedkeuring a) van den Bilan b) van de winst- en verliesrekening; 4. Gebeurlijke verdeeling der winsten 5. Vernieuwing van de helft van den Beheerraad eindigen de manda ten der Heeren Schockaert Ben., Coppens Em„ Wynants Frans. De uittredenden zijn herkiesbaar 6. Vernieuwing van den helft van den Toezichtsraad eindigen de man daten der HeerenCoppens Frans, Baeten Emiel. De uittredenden zijn herkiesbaar. Namens het Bestuur De Bestuurder, De Voorzitter, O Caudron. B. Schockaert. N B Uiitreksel der standregelen Art. 22. ...Leden welke begeeren deel te maken van den Beheer- of Toezichts raad of daartoe v> illen voorgesteld wor den, moeten door minstens 20 aandeel houders aan den Beheerraad voorgedra gen worden, minstens acht dagen voor de Algemeen? Vergadering in geval er geen kandidaten op tijd voorgesteld worden, zal de Beheerraad gemachtigd zijn op den dag der Algemeene Verga dering zelf kandidaten aan te duiden. Artikel 646 van het Burgerlijk Wet boek zegtIedereen kan zijn nabuur verplichten tot het uitpalen van zijn eigendomHet gebeurt dat een paal tusschen twee eigendommen zoek ge raakt, door het uitdoen van een boom, het kuischen van een gracht enz of mo gelijks dat er nooit een paalsteen ge staan heeft, want vroeger ging het er zoo nauw niet, de grond kostte weinig en er was vrede tusschen de geburen. Elk verstandig landbouwer begrijpe dat de beste rekeningen de beste vrienden maken, daarom zal hij met nauwkeurig heid zijn gronden willen kennen en doen uitpalen in der minne, en 't werk van den gewetensvollen landmeter, zal van een leien dakje loopen. Terwijl nu en elk vakman zal het met mij bekennen bijna elke uitpaling in ruzie, ja zelfs in gevechten ontaardt. De uitpaling moet het middel zfjn om in beste overeenkomst met uw geburen te leven. Dus niet gewacht om een ver loren paalsteen te plaatsen, In overeen komst met de aanpalende eigenaars een gezworen landmeter onbieden, ofwel in dien ge uw vertrouwen op geen enkel persoon vereenigen kunt, stelle dan elke partij haar vertegenwoordigende land meter aan. En weet nu wel dat de on kosten het dubbel zullen zijn en dat gij zult moeten overeenkomen als uw land meter, de man die uw belangen verde digt met de tegenpartij overeenkomt. En dat begrijpen de meeste landbouwers niet. Zichzelf recht doen geworden in be twiste zaken, dat bestaat niet en daarom moet ge U dan ook gedragen naar de de uitspraak die uw vertrouwensman velt. Ge moogt en ge moet hem. zeker de gewenschte inlichtingen voor uw verde diging geven bijv. aan het uiteinde van uw eigendom ligt een buurtweg, een gracht, een beek, hebt ge reeds meer dan dertig jaren een haag, een boom, een afloop van dak enz. gehad, daar kan de tegenpartij niet door, de wettige of gebruikelijke afstand dient geëerbiedigd zelfs al hadde de tegenpartij nog zooveel grond te kort. Dit alles zal de landmeter onderzoe ker» voor hij tot de meting overgaat. Om de oppervlakten vast te stellen raad plege men eerSt de eigendomstitels der partijen, de oudste akten zijn de beste. De inlichtingen op het kadaster inge wonnen zijn maar van tel als er geen an dere bestaan, want weet wel de kada strale oppervlakten gelden enkel voor de belastingen. Wij komen nu tot de eigenlijke me ting de afstanden worden opgenomen, en op plan opgemaakt, de bevonden op pervlakten vergeleken met die der eigen domstitels, en de winst of het verlies in roeden wordt in evenredigheid verdeeld, dat wil zeggen b.v. Onze akkers samen meten 147 roeden, de mijne zou moeten 100 roeden meten en de uwe 50, daar de mijne nog zoo groot is als de uwe moet ik 2 roeden verliezen, gij 1 roede. Zoo zullen we ook in evenredigheid den land meter moeten betalen. Het is geweten dat in de meeste stukken grond te wei nig ligt. Nu is de taak van den landmeter nog niet ten einde. Op formaatzegel van 2,50 fr en in driedubbel opgesteld zal hij plan op schaal, met daarop aangeduid, lengten en breedten, en de overeenkomst gesloten tusschen de uitpalers vermelden, welke dan Of-k met den landmeter tee kenen. De stukken worden kosteloos ge registreerd, één stuk blijft op de registra tie, terwijl elke belanghebbende er ook een van intrekt. Ons proces-verbaal van uitpaling zal ons in de toekomst, van groot nut zijn en om de paal aan te wij zen, en om die te vervangen wanneer deze mocht verdwenen zijn, Dat er hedendaags nog gewetenlooze menschen zijn, die palen doen verdwijnen of ver plaatsen, is maar ongelukkiglijk waèr. Dat boomkappers, grachtenku'schers meer acht moeten slaan op d» palen, en dat ze zelfs strafbaar zijn voor het uit roeien van palen, vinden we in het straf wetboek dat zegt Deze die wettige palen zal verplaats of uitgeworpen hebben is strafbaar met een gevangzitting van 8 dagen tot 6 maand, en een geldboete van 20 tot 200 fr., of met een enkele dezer straffen. Wanneer die verplaatsing gedaan is met het doel grond in te palmen zal de straf zijn 1 maand tot een jaar en de boete van 50 tot 2000 fr. En nu om te eindigen nog een vraag. Wat doen als de nabuur weigert uit te palen Naar den vrederechter gaan, en de wettige uitpaling vragen door een, vóór te stellen landmeter, maar altijd wel weten vooraleer dezen stap te wa gen dat de slechtste overeenkomst in j der minne, beter is als 't beste proces. Een practische les hier uitLandbou wers, die gewoonlijk stoffelijke menschen zijt, wil geen kluite grond, die u niet toe behoort. zoekt uw heil niet in de vore van uw land, want gewoonlijk zult ge, bij vorekrabbers, het schoonste deel van hun land onvruchtbaar zien liggen. In een volgende bijdrage handelen we over 't plaatsen van hagen en hoo rnen, over 't plaatsen van licht- en zicht- vensters. Op Dinsdag 4 Maart begon in de Kamer een zeer belangrijke bespreking die Dinsdag 11 Maart werd voortgezet Het ging over de maatregelen die zou den kunnen getroffen worden om de hopkrisis te bestrijden. Er valt op te merken dat de heer Minister de huidige toestand geen krisis noemt, hij spreekt alleen van een tijde lijke slapte die vooral op den verkoop slaat. In 1927 werd één derde der opbrengst verkocht met een gemiddeld verlies van 115 fr. per hectare. In 1928 bedroegen de productiekos ten 15 500 fr. per Ha Een tiende nu van de opbrengst werd verkocht tegen 600 700 fr., twee tienden tegen 500 fr., vier tienden tegen 300 400 fr., twee tienden tegen 200è215fr., één tiende bleef onverkocht. In 1929 werd de hop aan spotprijzen afgezet. Voor Poperinghe werd slechts 125 fr. betaald. Men mag zeggen dat de hopplanter meer dan 8,000 fr. verliest per Ha. Die cijfers wijzen wel op een krisis en geen slapte. Waaraan is deze krisis toe te schrij ven Ten eerste de overproductie over de geheele wereld. De verbetering der pro ductiemethoden heeft daarin iets ge daan. Doch ook het feit dat jongere of nieuwere volkeren die zich vroeger met de hopteelt weinig of niet ophielden, thans groote voortbrengers zijn gewor den. Het is het geval met Tjechoslowa- kije en Polen die meer voortbrengen dan ze verbruiken. In België ook spreekt men van over productie, er wordt nochtans meer ver bruikt dan voortgebracht. Eene rede neering die mank gaat zooals vele be weringen ten voordeele I?) van onze landbouwers mank gaan. Nogmaals een faktor die het belang van vereenigen en meer in 't bijzonder het belang der ver eeniging doet uitschijnen, wat baat het immers zich aan te sluiten bij eenen bond waar de belangen van den enkeling over den kop worden geslagen. Sedert den oorlog ondergingen de omstandigheden in de Belgische brou- werijbedrijven ernstige wijzigingen. Een der gevolgen ervan was dat bedoelde bedrijven gebruik gingen maken van buitenlaodsche hop die noodig werd voor het maken van nieuwe biersoorten. Ons land verbruikt dus minder van zijn eigen hop. Er wordt minder bier ge dronken dan vóór den oorlog er wordt minder graan gebruikt in de brouwke tels en ook minder suiker. De belgen drinkeö fijnere bierenhet gevolg van dat alles is dat er 15t.h. minder hop noodig is voor de binnenlandsche brou werijen. De laatste 2 jaren werd 500.000 cen tenaren te veel hop op de markt ge bracht. In de Saarer Hopfenzeiting stond nog onlangs te lezenMen mag de zaak draaien zooils men wil, maar er is maar ééa uitweg, dit is de aanplanting met 50 t.h. te verminderen Opper vlakkig bekeken is dit ook wel het ge makkelijkst uit te denken hulpmiddel. Afgevaardigden echter van de Centraal- Europeesche Hopverbonden drongen ook eenparig aan om op krachtdadige wijze de hopcultuur tot de helft te bren gen. Dat de hoedanigheid der hop een groote rol speelt en hier nog hoeft ver edeld te worden zal niemand ontkennen. De door den Minister ingerichte com missie heeft zeker goede hulpmiddelen aangeduid, maar er bestaan ook nog fiskale en economische middelen. De uitvoertaks op de hop moet verdwijnen. De hopbond van Poperinghe vroeg op 10 Maart die afschaffing, maar de vraag werd niet ingewilligd. Die afschaffing zou een voordeel van 547.000 fr. aan onze boeren brengen. Zou anderzijds de krisis ook kunnen bekampt worden door het verhoogen der inkomende rechten In België bedragen de inkomrechten 16 frank de 100 kgr in Frankrijk 125 fransch" frank, (amitié Franco-Beige) in Slavië 416 fr., in Du'tschland 510 fr., in Tjecho-Slawakije 724 fr., in Engeland 1378fr., in Polen llOOfr., in Amerika 900 fr. Engeland en Duitschland zullen heel waarschijnlijk nog hun invoerrech ten verhoogen. In Frankrijk werd reeds tot dat doeleinde een wetsvoorstel inge diend. Wij staan aan den kop met onze laagste invoerrechten. In 1927-28 sloeg de Engelsche hop onzen handel op een zeer zware manier te neer. Mogen we ons dan niet weren Aan verhooging van de rechten valt volgens de handels verdragen niet te denken, zegt men, m. a. w. de landbouwer hoeft niet op verdiende rechten te wachten. We brengen nochtans hulde aan de Vlaamsche Kamerleden die bewust van de toestand en de hopcultuur als een welvaart in Vlaanderen bestempelen. Juist, waarom niet de inkomrechten on middellijk op 500 fr. brengenwaarom niet beletten dat onze hop haar faam te loor ziet gaan, door het mengen met af val en slechte hop uit den vreemde door eenige ikzuchtige sjacheraars. Feitelijk laat de hopkweek de regee ring onverschillig. Het is immers een Vlaamsche nijverheid. De heer Leuridan drukte zich uit als- volgt De regeering beschermt de Waal- sche nijverheid altijd en overal, en als er slachtoffers moeten gevonden wor- den dan vindt men altijd de Vlaamsche boeren. Daarom tracht Vlaanderen zich los te rukken uit de verstikkende armen van België. Mijnheer de mini- ster had 8 maanden noodig om de noodzakelijkheid te ontdekken, dat de Kamer de zaak moest oplossen. In de commissie zitten alle soort menschen, behalve kenners van de kwestie. Wat komt bijv. een dokter in geneeskunde daarin doen De hop- kweekers zouden daar in de eerste plaats moeten zijn. Het paar hoppe- boeren die op de vergadering aauwe- zig waren kenden geen fransch, en al- les werd er in het fransch verhandeld, om den heer Wielemans, brouwer, die geen Vlaamsch kent, plezier te doen. Om te sluiten stelden de Vlaamsche Nationalisten volgende wenschen 1. Dat geen oude, afgekeurde En gelsche hop meer zou binnen gelaten worden. 2 Dat wat er nog van deze hop over schiet, onmiddellijk zou verwijderd worden. 3. Dat de inkomende rechten op 500 fr. de 50 kiios zouden gebracht worden, ofwel evenredige rechten geheven. 4. Dat de mannelijke planten totaal zouden uitgeroeid worden. Ook MrdeBethune dringt er op aan dat zooder verwijl maatregelen dienen getroffen, waardoor de brouwers zou den verplicht zijn meer inlandsche hop te gebruiken. Er zou fijner hop moeten geteeld worden, dat is ongetwijfeld ook een redmiddel, daartoe zou de regeering zich moeten verplichten meer hulpgel den voor prijskampen en voordrachten te geven. Zou de regeering geen proefvelden kunnen inrichten, b.v. een te St Ulrich- Capelle en een te Aalst, met de plaat selijk nieuwe gewonnen variëteiten. Met. leede oogen ziet het Westland den ondergang van de hopteelt te ge- moet. De toestand is onbegrijpelijk, het volk houdt een teelt en een handel in 't leven die niet meer rendeeren. De hep- peboeren brengen zware offers om de cultuur te redden. De redmiddelen liggen gelukkig voor de hand. Twee maatregelen z^jn daar slechts voor noodig, namelijk 1° Verdelging der mannelijke planten. Verantwoordelijke Opsteller De medewerker! x8» verastwaordtipk voor h»s b$drag«*, Oogereekrode stukke» worde» niet opgcoomcit. Niet opgeoomeo kuedschrifte* worde» niet teruggegeve».

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1