LANDBOUWERS, Landbouwweekblad De nieuwe belastingsom werpen en de landbouw WITLOOF M DAAROM DOOR r ZONDAG 30I.MAART 1930 Prijs 20 centiem 12de JAARGANG Nr 587 fiM Abenaesaenfsprljs t 10,00 feaai 's j®s?§, Mea schrijft ia op ons Bareel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Arbeid adelt (6e Vervolg) Wij hebben in onze vorige bijdragen onderzocht wat de nieuwe belastings- ontwerpen der regeering den landbouw brengen a) op gebied der rechtstreek- sche belastingen (zie nummers van 26 Januari en 2 Februari voor grondbelas ting, van 9 Februari voor de supertaks, van 16 en 23 Februari voor de belasting op roerende zaken en bedrijfsbelasting); b) gedeeltelijk op gebied der onrecht- streeksche belastingen (zie nummer van 2 Maart voor de overdrachttaks en de successierechten). Om dit laatste punt af te handelen blijft er ons nog enkele beschouwingen te doen over de toepas sing der registratie-, tol- en accijns rechten. Registratierechten a) Aan- en verkoop van onroerende goederen. Alhoewel in 't algemeen geklaagd wordt over het hoog bedrag der registratierechten, zijn deze klachten bijzonder gewettigd waar het gaat over den aan- en verkoop van onroerende goederen. De registratierechten bedra gen alsdan niet minder dan 7,8 op de koopsom. Voegt daarbij de overschrij vingsrechten beloopende tot 1.80 °/0 en het eereloon van den notaris en dan komt u in algemeenen regel tot een on- kostencijfer van 12 0/o bij verkoop uit ter hand en van 16°/o bij openbaren verkoop. Dat dit bedrag overdreven is hoeft vooral geen betoog, het biedt vooral na deel voor onze landbouwers die in rui me mate betrokken zijn bij de verhande lingen van onroerende eigendommen. Wij hebben weliswaar de wet van 21 Mei 1897 die een verminderd tarief toe staat voor den aankoop van kleine lan delijke eigendommen. Dit verminderd tarief bedragende 4,20 voor registra tierechten en 0,96 °/0 voor overschrij vingsrechten, is echter maar van toepas sing voor de goederen waarvan het ka dastraal inkomen geen 400 fr, overtreft. Dit onbeduidend cijfer, rekening hou dende met de minderwaarde onzer munt en de jongste herhaalde herzieningen van het kadastraal inkomen, heeft voor gevolg dat in 19 gevallen op 20 het ver minderd tarief niet meer in aanmerking komt. Nu wij het tijdperk der perekwa- ties zelfs van de wedden van ministers en volksvertegenwoordigers beleven, was het tijd dat ook het hoogste kada straal inkomen om van bedoelde ver mindering te genieten in verhouding zou worden gebracht met de huidige econo mische omstandigheden. Het ontwerp van de regeering heeft hieraan niet ge dacht evenmin als aan de algemeene vermindering der registratierechten op den aankoop van onroerende goederen, tot groote teleurstelling onzer landbouw bevolking. Wij verhopen dan ook dat er in de Kamers stemmen zullen opgaan om ten minste eene verruiming te bekomen van het verminderd tarief op den aankoop van kleine eigendommen. b) Leenkontrakten. Zonder in bij zonderheden te willen treden daar plaatsruimte hiertoe ontbreekt, mogen wij zeggen dat de onkosten voor akten van hypotheekleening insgelijks over dreven zijn wanneer het geringe som men betreft. Hier ook dringt eene her ziening zich op ten voordeele van de minbegoeden. c) Huur- ofpachtkontrakten.— Krach tens het in voege zijnde stelsel bedraagt het registratierecht 0,25 °/0 op den ge- zamenlijken pachtprijs van al de pacht- jaren eventueel verhoogd met de lasten, wanneer de duur der pacht 9 jaar of minder bedraagt, en 0,50 °/o op dezelfde basis indien het pachten met een lange- ren duur dan 9 jaar. Indien de lasten welke den huurder of pachter worden opgelegd niet geschat worden in het pachtkontrakt, dan worden zij door den fiscus forfaitair bepaald op 18 °/0 van de huurprijs. De verdubbeling van het registratie recht wanneer de pacht negen jaar over schrijdt, is een uiterst nadeelige maatre gel welke rechtstreeks ingaat tegen de pachten op langen termijn waarbij de landbouwer in de meeste gevallen baat heeft 1 Wij vragen dan ook een verlaagd evenredig registratierecht dat zou gelden Buzeel en RedaktleiDE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ca doar de Landbouwers voor alle pachtkontrakten welke ook hun duur weze I Ook dit punt wordt door de nieuwe wetsontwerpen niet aangeraakt, wij verwachten dat de land- bouwvertegenwoordigers in het parle ment daarop de aandacht zullen vesti gen. Tol- en Accijnsrechten a) Tolrechten. Wat de tolrechten betreft kunnen wij kort zijn Wij vragen dat er een einde worde gesteld aan het stelsel waarbij de landbouw enkel als ruilmiddel wordt gebruikt in de handels verdragen met het buitenland om voor de nijverheid gunstige tolrechten in den vreemde te bekomen. Te dien einde is het volstrekt noodzakelijk dat ons land bij de onderhandelingen voor het afslui ten van handelsverdragen vertegenwoor digd weze ook door bevoegde land- bouwspecialisten 1 Wijl de landbouw voor zijne voort brengselen op geene beschermende tol rechten mag rekenen tegen vreemde mededinging, vragen wij dat de grond stoffen noodig voor het landbouwbedrijf die uit den vreemde dienen betrokken over onze grenzen mogen worden ge- gevoerd zonder verzwarende tolrech ten te moeten betalen. Ten aanzien van de ernstige moeilijkheden waarmede sommige takken van het landbouwbe drijf hebben te kampen en de zeer zware tolrechten welke allerwege op onze landbouwprodukten in den vreemde worden geheven, vragen wij dat onze inlandsche voortbrengers tegen oneer lijke en te scherpe mededinging uit het buitenland beschermd worden door voldoende tolrechten of maatregelen welke hun zouden toelaten met eenigs- zins gelijke wapens op de markten te strijden. b) Accijnsrechten. Hier verdienen vooral onze belangstelling 1. de rech ten op den tabak2. de inlandsche fruit- wijnen. 1. TabakBenevens vermindering van het bedrag zelve der rechten, vra gen wij hoofdzakelijk de vereenvoudi ging van het huidige stelsel, derwijze dat de voortbrenger zonder ingewikkel de formaliteiten vrij kunne beschikken over de productie van zijne teelt en deze rechtstreeks kunne plaatsen bij den ver bruiker. 2. Fruitwijnen Wanneer de fruit oogst goed lukt komt het doorgaans j voor dat de prijzen niet winstgevend zijn wegens overtolligen aanvoer op de binnenlandsche markten en de onmoge lijkheid voor de gewone fruitsoorten een afzetgebied in den vreemde te vin den. Immers enkel uitgelezen vruchten, goed verpakt en in degelijke voorwaar den verzonden, kunnen aan loodende prijzen in den vreemde -worden ver kocht. Bij overvloedigen oogst gaan in ons land dan ook duizenden kilog. fruit verloren door verrotting of worden als dierenvoeder benuttigd. Zooals wij hier vroeger reeds aantoonden zou de alge meene economie van ons Land en de laiidbouw in 't bijzonder veel baat vin den bij het tot stand komen eener nij verheid voor fabricatie van fruitwijnen en schuimende appelwijnen die zou toe laten onze overtollige fruitopbrengst te verwerken tot aangename en gezonde dranken. Het huidig stelsel der accijns- rechten staat de inrichting van voor melde nijverheid grootelijks in den weg. Deze rechten bedragen thans 3 fr. per hectoliter en per graad alcohol wanneer het dranken betreft bekomen door gis ting met toevoeging van suiker die niet meer dan 15 graden alcohol inhouden. Bij toevoeging van distilleeralcohol, gist of elk ander ferment is het niet het tarief van 3 fr. per hectoliter doch wel het ta rief voorzien door de wet voor brande wijn dat toepasselijk is. Dit tarief nu be draagt ongeveer 840 fr, per hectoliter, Wijl in andere landen zooals Frankrijk en Duitschland sinds lang werd ingezien dat het onmogelijk is wijnen te vervaar digen met een vast karakter en eenvor- migen smaak zonder toevoeging van fermenten en deze zelfs aan de wijnbou wers voor het gebruik worden uitge deeld, takseert het Belgisch Belastings- beheer het aanwenden van fermenten met ongehoorde rechten. Voegt dan bij de accijnsrechten de toezichtsrechten bedragende tot 1250 fr. per maand en de talrijke ingewikkelde en nuttelooze bestuurlijke pleegvormen en het zal u duideljjker voorkomen dat onze fruittelers nog liever hun vruchten op den boom zien rotten dan zich te wagen aan fruitwijnfabricatie. Deze zoo nuttige nijverheid kan enkel binnen onze grenzen tot stand komen mits 1vereenvoudiging van de bestuurlijke formaliteiten 2. de toelating van het gebruik van fermenten 3. merkelijke vermindering ja zelfs af schaffing gedurende enkele jaren der ac cijnsrechten op den inlandschenfruitwijn beantwoordende aan de gezondheids voorschriften. Meent u dat het wetsontwerp der re geering in deze richting een ernstige po ging laat voorzien Volstrekt niet. Het eenige wat het behelst als lichte verbe tering op het vorige stelsel is dat de in landsche fruitwijnen zullen genieten van dezelfde vermindering op het algemeen tarief welke bij handelsovereenkomsten is toegestaan aan vreemde gelijkaardige fruitwijnen. Van aanmoediging tot oprichting eener nieuwe nijverheid die uiterst nut tig zou zijn voor onze fruittelers is geen spoor te vinden I Eens te meer is aldus het bewijs ge leverd dat het onze regeering mangelt aan een ruim opgevatte landbouwpolitek welke in de huidige moeilijke omstandig heden die onze landbouw doormaakt van haar toch met reden zou mogen verwachten. "Van dag tot dag wordt den toestand slechter. Den groentenhandel gaat niet, de fruithandel nog veel minder. Sinds November gaat den handel steeds terug en van eene daling der onkosten is er natuurlijk geen spraak. De verkoopen worden stilaan zoo gering dat de on kosten zelf niet meer kunnen gedekt worden,, Zoo sprak ons voor eenige dagen een groothandelaar. Dit is het geval niet alleenlijk in Bel gië maar te Parijs en verder in Frankrijk gaat het even slecht, Engeland en Duit- scheland zitten elk met een leger van arbeidsloozen op den rug en kan er dus niet veel gesproken worden van winst- rijke exporten naar deze beide landen, verder in alle Europeesche landen van Denemarken tot Zwitserland, van Hol land tot Hongarië overal hetzelde, krisis, en stilaan zenken de prijzen meer en meer. Niettegenstaande dat de laatste prij zen van het witloof wat verbeterd wa ren is toch nog den toestand der wit loofkweekers bitter. Vele hebben na de schoone prijzen van verleden jaar hunne teelt vermeer derd en, soms tegen hooge prijzen land gehuurd met vooruitzicht op betalende opbrengstprijzen de uitslag geeft het tegenovergestelde: veel loof en slechte prijzen. De hoeveelheid van het loof komt niet veel in vraag daar de toekomst van den witloofexport gerust mag aanzien wordenelk jaar neemt de export toe en tot heden is België den eenigen voortbrenger ervan. Het is dus onjuist den huidigen toe stand aan den overvloed te wijten, zelf moet dezen als voordeelig voor onze kweekers aanzien worden daar, indien er niet veel van komt zal het loof dees jaar een heel grooter aantal verbruikers geraakt hebben die tot nog toe deze groente niet kenden en dat we tegen de komende jaren als getrouwe afnemers zullen mogen aanschouwen. De grootste oorzaak van den slechten verkoopstoestand is den overvloed van andere groenten op de markten en dit komt alleenlijk door den zachten winter welke wij dit jaar beleefden. "Te laat de put gevuld als 't kalf ver dronken is„ zegt een oud spreekwoord. Dit kan ook van den witloofexport gezegd worden. Verleden jaar toen van 't zij ook welke kwaliteit een hoogen prijs bekomen werd meenden onze boe ren dat ze maar de zaken zoo moesten laten gaaner bestond toch geen reden omdat het niet immer zoo zou voort gaanen alles werdt verzonden, schoon, gewoon, klein, leelijk, alles kwam te^ recht. Van ziffh aan eene strenge ver zorging te onderwerpen was er geen spraak: de prijzen waren zeer schoon en 't was niet noodig meer moeite te In een sterke Vereeniging ligt uw heil ten aanzien van de nakende krisis. Steunt uw eigen inrichting REDT U ZELVEN 1) Aankoop uwer grondstoffen bij onze Aankoop afdeeling Waren van eerste hoedanigheid aan de laagste prijzen. 2) Verkoop uwer voortbrengselen door onze Verkoopafdeeling. Afzet gewaarborgd aan de meest loonende prijzen. 3) Plaatsing uwer gelden en aangaan uwer leeningen bij onze Spaar- en Leenbank. A) Spaarboekjes aan 4 1/2, 5, 6 en 6 1/2 volgens den duur der plaatsing. Kasbons 6 op 1 en 3 jaar. Voordeelige en veilige beleggingen. B) Leeningen op hypotheek of met borg. Gunstige voorwaar den, stipte geheimhouding. 4) Afsluiting en verhooging uwer verzekeringen tegen brand en ongevallen bij onze Verzekeringsmaatschappij. Vermindering van 15 en 10 op de gewone tarieven. Winstaandeelen aan de verzekerden. 5) Toetreding tot onze kleinveebonden en onze eieruitvoermaat- schappij Flandria Bevordering van den kleinvee- kweek. Afzet zijner produkten aan loonende prijzen. 6) Voorlichting bij onze Landbouwkundige en Rechtskundige Dien sten. Ontwikkeling uwer beroepsbekwaamheid, behar tiging uwer maatschappelijke en economische belangen. ALLES VOOR EN DOOR DE LANDBOUWERS doen. Daardoor hebben de Belgische cweekers hunne oude gewoonten, ge- ïoudennu wanneer alles tegen lage prijzen verkocht wordt ziet men moeilijk in wat er hapert. Nog altijd zendt men alles naar het buitenland: op alles komen transport- en andere kosten zooveel als t loof 8 fr. verkocht werd, ook op endi- vetten welke men over eenige weken te arijs tegen 40 en 50 centiemen de kilo verkocht, op loof dat tot 60 centiemen den kilo ging (dat onze lezers zich gerust stellen het was geen R.U.Z.-loof). Ons merk is te Parijs aanzien als een der beste, dagelijks ontvangen wij brie ven van aanvragen tot verkoop doch dagelijks bestatigen wij nog dat vele le den nog immer slechts een deel hunner mandjes met schoon loof vullen. Willen onze kweekers in dezen slech ten toestand de hoogst mogelijke prijzen jekomen zoo versturen ze enkel loof dat, het versturen en de hooge verzen dingskosten waard is. Dat ze toch ook niet alleenlijk aan vandaag denken: toe- comende jaar moeten ze nog leven, nog cweeken, nog verkoopen. Vergeet niet dat we soms in den vreemde onaange name waarheden moet hooren aangaan de de kwaliteit der verzending. We hebben in het buitenland goede geburen die onze schoone witloofteelt benijden en die ook zelf beginnen te kweeken zooals onze Noorder broe ders en ook Frankrijk dat reeds eenige kweekerijen bezit. Het eenige verwijt dat men tot onze kweekers mag richten is dat ze het aanbieden van hunne waar onderschatten, dat ze niet genoeg nota houden van de begeerten van het bui tenland. Onder dit opzicht moet er ver betering komen willen we meester blij ven van den buitenlandschen markt. Wat wil nu eigenlijk het buitenland: geklasseerde waar. Eene waar welke altijd dezelfde zou zijn, in drie klassen verdeeldgansch schoon, minder schoon en gewoon. Voor elke soort bestaan er markten. Wat de macht heeft gemaakt van vreemde exporteurs is het behoorlijk sorteeren, zij hebben hun sorteeren tot een onveranderlijken standaard kunnen brengendit is de eenige rede van hun sukses. Als voorbeeld geven wij aan onze kweekers de spaansche fruitexpor- teurs of de amerikaansche appelexpor- teurS. Deze hebben de wereldmarkten kunnen veroveren, dank zij hunne stren ge manier van sorteeren en inpakken: het zou inderdaad belachelijk zijn den bijval van amerikaansche appelen op de vreemde markten toe te schrijven aan hun smakelijkheid. Europa brengt im mers even goede appelen voort. Wat voor het fruit mogelijk is kan en moet echt zijn voor 't zij ook welk pro- dukt. De belgische witloofteelt heeft voor 't oogenblik geene konkurrenten, of het immer zoo zal zijn is een ander kwestie't is te hopen doch niet zeker en willen we maatregelen en voorzorgen treffen is het nu op dit oogenblik wan neer het nog mogelijk is dat deze moeten getroffen worden, willen we al de kan sen van sukses in de toekomst voor ons houden. Wie niet vooruitgaat gaat ach teruit. Zijn dagelijks werk doen zonder te zoeken, zonder onophoudelijk streven om vooruitgang is achteruitgaan want intusschen tracht uwen gebuur U voor uit te springendaarover is niet te kla gen dit is de menschelijke wet. Laten we ons dus alleenlijk rekenen op ons zelve en nemen we onze taak moedig aan. Dat de kweekers, wanneer ze in pakken zich in de plaats van den kooper stellen en zich eens de verwijten doen welke ze zich in dit geval zouden toewerpende zaak zal zoo wel vlug in orde zijn en ze zullen wel zien wat er scheelt. Waarom toch altijd denken wanneer het loof de deur uit is't is verkocht en alleen nog zijn centen afwachten, het meest mogelijk, ook wan neer de markt te Parijs met 20 wagons overladen is. Als dan het loof verkocht is zullen zich zekere kweekers wel niet eens afvragen of zij zich niets te verwij ten hebben, neen, den zondebok is gauw gevonden, 't is den bond, 't zijn de ver- koopers, uitgenomen zij zelf. Vele leden verstaan waar hunnen interest zit en voelen ook wat hunnen bond voor hun doet, 't is dus voor hun niet dat we dit schrijven doch wel voor de leden die er zoo maar in 't algemeen hun schoenen aan vagen en die nog niet goed ver staan waarom hunnen bond bestaat. Dat onze leden zich maar wel inbeel den dat hun nummer op de vreemde markten hun naam is, dat ze deze moeten doen kennen, eerbiedigen en prijzen als eene waarborg van kwaliteit. We zijn fier als men ons te Parijs zegt"waarom zendt ge ons niet meer van nummer 101, 801 of 600 om er maar drie te noemen juist alsof onze goede nummers den gan- schen markt zouden kunnen bedienen 1 Jammerlijk doet men ons ook soms an dere opmerkingen die we maar liever zullen zwijgen. Nog een verwijt hebben we tot zekere leden te richten. Als we de papieren van zekere verzenders nazien bestatigen wij met verrassing dat er soms tusschen hun ne verzendingen verdachtbare tijdsaf standen zijn en het is heel merkwaardig dat we hunne verzendingen opnieuw waarnemen wanneer de prijzen dalen 1 We rpoeten deze brave menschen vrien delijk verwittigen dat we niet moeten zoeken waarheen hun loof tusschen dit tijdverloop is gegaan. Of we daarmee tevreden zijn is een andere zaak. Deze leden zullen wel bestatigen dat, alhoewel we niet tegenwoordig zijn, we niettemin altijd weten wanneer hun loof elders gaat en we verwittigen ze hier vriendelijk dat ze zullen te kiezen heb' De medewerkers lij» verantw©erdelgk ysar hun bijdragen, Oageteckesdc stekken warden niet opgenomen. Niet spgeaomjE handschriften warde» aiet teruggegeven. i npii 'i miimnii— iiiinm f»i» —'-na

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1