De Landbouwkrisis Wilt Gij Landboywweekbiad PASCHEN Jeugdvereeniging R* IL Z* Bijprodukten der Oliebereiding -V ZONDAG 20 APRIL 1930 Prijs 20 centiem 12de JAARGANG Nr 590 Arbeid adelt Abonnementsprijs j 10,0® f?«ak 's jaa*i?, Mc®, ««iuryfs: in op ons Bareel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Btpreel en RedaktfciDE VILANDERSTRAAT, AALST Veraaiwoordelflk® Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst izamaaw^iiiMiBnni I Hoort het blijde klokkengebons in de torens onzer kerken, wier klanken door de lentewinden einde en verre over onze velden wor den gedragen Alleluia Alleluia Kristus is verrezen Verheugt U, kristen menschen, slaven van de velden en de steden wordt blij, droef- geestigen wordt gezond, kran- ken van ziel en lichaam, want de Verlosser is uit zijn graf opge staan 1 Twintig eeuwen galmden de tonen der klokken, klonken de blijde kreten der opstanding over de wereld Opstanding, verrijzenis, hoop en leven Voor kristen menschen, na een tijd van boete breekt de blijde feesttij als een zon door de zwarte wolken. Iedereen viert het blijde Paaschfeest, maar ook hier zijn ongelukkiglijk velen geroepen en weinig uitverkoren Voor de landbouwers heeft Paschen eene dubbele beteekenis, als kristenen en als boeren. De velden tooien zich in feestdos de weiden schieten vol madeliefjes, de boomgaarden pralen met hun eerste bloesems. Hoop groeit in het hart des landmans bij de her levende natuur hij ziet in zijn ver beelding de wassende oogsten met hunne rijpende vruchten, het loon van zwoegen en zorgen 1 Dat zijne hoop niet worde te leurgesteld en dat de veelbeloven de velden gespaard blijven van vernielende stormen en storende gebeurtenissen Als Vlamingen hebben we ook gehoopt in het Paaschfeest. We kregen een kruimel van ons lang ontnomen recht, maar we hopen weer dat eindelijk, door de man moedigheid van ons nog slapende ras, algeheele herstelling zal ge beuren Paschen, feest van hoop, van zon en van leven Alleluia 1 Oorzaken en Bestrijdingsmiddelen, In onze vorige bijdrage hebben wij den toestand van de graanteelt onder zocht. Thans is het de beurt aan De Aardappelteelt, Zooals de graanteelt bekleedt de aardappelkultuur een gewichtige plaats in onze landbouwuitbatingen. In 1929 werden er 170,000 hectaren aanbesteed en bedroeg de opbrengst volgens bere keningen van den heer agronoom Ras- quin 3,750,000 ton. Volgens nauwkeurige cijfers van den zelfden bevoegden landbouwspecialist bedraagt het inlandsch verbruik voor plantgoed, menschen- en dierenvoeding 3 milliocn 320,000 ton, zoodat er in 1929 een overproductie was van 320 duizend ton. Voegt daarbij de mededin ging, welke ons voornamelijk van Hol- landsche zijde wordt aangedaan, en men kent de oorzaken van de huidige inzin king der prijzen van de aardappelen. Het aanzienlijk verlies dat deze teelt veroorzaakt aan den voortbrenger, wordt op trefiende wijze uitgemaakt door de volgende cijfers, welke wij vin den in het verslag der Senaatscommis sie over de begrooting van Landbouw. De gemiddelde verkoopprijs der aard appelen welke in 1927-1928 85 fr.de 100 kgr. bedroeg en 62 fr. over de tien eerste maanden van 1929, is thans ge daald tot 18a 28 fr., volgens de soort. Dank zij hare dichte bevolking en de belangrijkheid van den varkensstapel, is de krisis minder scherp in de twee Vlaanderen dan in de provinciën Na men en Luxemburg, waar thans aardap pelen worden verkocht tegen 12 tot 15 fr. de 100 kgr. De oorzaken dezer prijsvermindering zijn: 1) zooals hooger reeds gezegd de overtollige voortbrengst binnen het land 2) de verhooging van de invoer rechten ©p vreemde aardappelen door Duitschland en Frankrijk waarheen wij vroeger een aanzienlijke hoeveelheid onzer aardappelen uitvoerden. In eerst genoemd land bedragen de invoerrech ten thans niet minder dan 33 fr. de 100 kgr., terwijl zij in Frankrijk thans 1 fr. de 100 kg. bedragen en de inlandsche oogst van 1929 aldaar ruimschoots vol stond voor het eigen verbruik 3) de ernstige mededinging ons aangedaan op onze markten door deHollandsche aard appelen die over 't algemeen van goede hoedanigheid zijn. Welke maatregelen dienen in over weging genomen tot bestrijding der hui dige aardappelkrisis 1) Onze landbouwers moeten er naar streven de opbrengst per hectaar te vermeerderen, zelfs indien het noodig blijkt de beplante oppervlakte in te krimpen. Zulks vermindert immers de productiekosten zonder de geldelijke op brengst te schaden. Dit is ons inziens te verwezenlijken door het aanwenden van degelijk en uitgelezen plantgoed en de toepassing eener doelmatige bemesting. 2) Niettegenstaande de thans hooge invoerrechten in Duitschland, blijft dit land een belangrijke afnemer van aard appelen uit den vreemde, niet alleen voor menschenvoeding doch ook voor nijverheids verbruik, zooals aardappel meelfabrieken, alcoholfabrikatie enz Ge durende de drie laatste jaren heeft het niet minder dan 5;Ö,0C0 ton aardappe len uit het buitenland betrokken. Daar van leverde België in 1927 107,000 ton en in 1928 121,000 ton en kwam aldus op de tweede plaats na Nederland. On ze voortbrengers zullen er echter moeten voor zorgen voornamelijk die soorten te planten die het meest begeerd worden door Duitschland. Bij de verzending in- zonderlijk van vroege aardappelen dient ook speciaal gelet op de hoedanigheid en de sorteering der uitgevoerde produc ten. Voor vroege aardappelen hebben wij af te rekenen met de concurrentie van Italië en Heiland. Door onze gun stige ligging kunnen wij daaraan het hoofd bieden, indien onze voortbren gers met waren handelsgeest enkel pui ke en goed verzorgde waar aan het bui tenland afleveren. 3) De uitbreiding en de rationeele in richting van onzen zwijnenkweek met het oog op den uitvoer van varkens- vleesch naar Engeland in den zin welke wij verder zullen aantoonen, zal ook een meer winstgevende omzet onzer aardappelproductie uitmaken. 4) In sommige provinciën zooals b.v. Luxemburg waar ©p groote schaal aan aardappelteelt wordt gedaan, dient de oprichting van fabrieken van aardappel meel en onderpredukten ernstig in over weging genomen. De regeering zou het initiatief daartoe moeten uitlokken en steunen. Deze fabrikatie heeft ons inziens kans op lukken wanneer men in aanmerking neemt, dat België in 1928 10 millioen 147,000 kg. aardappelmeel uit den vreemde heeft ingevoerd voor eene waaide van 26 millioen 539,000 fr. Welnu de fabrikatie van deze hoe veelheid aardappelmeel vergt 120,000 ton aardappelen en eene beplante op pervlakte van 5000 tot 6000 hectaren. Men ziet dat deze nieuwe nijverheid eene zeer belangwekkende afneemster zou zijn voor de aardappelteelt. De Suikerbeetteelt. Ook de suikerbeetteelt is door eene scherpe krisis aangetast, welke de be zaaide oppervlakte alreeds merkelijk heeft verminderd zooals blijkt uit de volgende gegevens In 1927 bedroeg zij 70645 ha; in 1928 63,838 ha in 1929 nog enkel 57000 ha en raen voorziet dat voor 1930 geen 45000 hectaren meer zullen besteed worden aan die teelt. Deze afname der bezaaide oppervlak te is te verklaren wanneer men weet dat de gemiddelde prijs, welke in 1927-1928 215 fr. per ton bedroeg, tijdens de tien eerste maanden van 1929 nog enkel 187 fr. bereikte en sindsdien niet is ver- De medewerkers x$» veraatweordeljjk w hes bijdrage» Öageteekeade stukke» werden «iet epgeaeme». ajjgesaraea heatehrifte» warde» «ist trrKggsgive». Niet de Latidfeoawsrs beterd. Nochtans is het behoud dezer kuituur van belang voor onzen land bouw niet alleen wegens hare recht- streeksche opbrengst, doch ook als wis selteelt voor de andere kuituren en we gens het belang dat hare bij- of onder- producten afleveren voor de veevoeding. Over de oorzaken der huidige krisis en de middelen om haar te bestrijden, hebben wij eene uitvoerige bijdrage ge schreven in De Koornbloem van 3 November 1929 onder hoofding Het suikervraagstuk De zienswijze welke wij daar hebben verdedigd blijft de on ze, daar de gebeurtenissen ons hebben bewezen dat zij de juiste was. Duidelijk heidshalve vatten w(j ze hier eehter zeer beknopt samen De inzinking der suikerprijzen en diensvolgens van de suikerbeeten vindt hare oorzaak in de overproductie over de wereld, op hare beurt te wijten aan de geweldige uitbreiding sedert den oor log van de suikerrietkuituur in Java, de Philippijnsche eilanden, Cuba. de Antil len en enkele andere overzeesche lan den. Daar de voortbrengstkosten van het suikerriet merkelijk lager zijn dan deze der suikerbeet, doet het rietsuiker het beetsuiker eene doodende concur rentie aan, waartegen al de producee- rende Europeesche landen zich verdedi gen door zeer hooge invoerrechten op vreemden suiker. Over de gansche wereld bedraagt de suikervoortbrengst 27 millioen ton, dan wanneer het verbruik slechts 26 millioen 200,000 ton bedraagt. Er is dus een merkelijk overschot welke natuurlijk den wereldprijs neerdrukt. In ons nummer van 3 November 1.1. hebben wij de invoerrechten opgesomd door de verschillende Europeesche lan den geheven op vreemden suiker de Fransche regeering heeft sindsdien die rechten verhoogd van 100 fr. tot 140 fransche frank de 1C0 kg. (200 Belgische frank). In België blijft het invoerrecht steeds behouden op het onbeduidend bedrag van 40 fr. de 100 kg. Wij weten dat een internationale commissie in 't verschiet is, welke voor doel heeft aan de wereldoverproductie te verhelpen, door aanduiding der mid delen tot uitbreiding van het suikerver- bruik. Doch spoedige en afdoende maat regelen tot bestrijding der crisis zal deze commissie voor onze suikerbeetplanters niri meebrengen. Wij blijven dus bij de hulpmiddelen vroeger door ons vooruit gezet en vragen 1) dat de regeering de invoerrechten op de vreemde suikers thans enkel be dragende 40 fr. de 100 kg. derwijze ver- hooge dat onze landbouwers eenigszins verdedigd worden tegen de aanzienlijke invoerrechten, in den vreemde geheven en in staat gesteld worden met gelijke wapens met de andere landen op de we reldmarkten te strijden. Deze verhoo ging van invoerrechten zou ten voor deel® van de verbruikers dienen ver goed te worden door eene volledige afschaffing der accijnsreehten op het binnenlandsch verbruik. Wij weten dat de regeering voor een beperkten duur de accijnsreehten heeft verlaagd tot 20 frank de 100 kg., doch wij vragen dat ook dit recht verdwijne, daar suiker thans als een algemeen voedingsmiddel van dagelijksch verbruik wordt erkend. De kleine opoffering welke van de ver bruikers wordt gevergd door verhoo ging der invoerrechten op het suiker, zal hen verder benevens de afschaffing der accijnsrechten ook vergoed worden door den gunstigen invloed, welke het behoud der suikerbeetteelt zal uitoefe nen op de prijzen van de melk en de boter, door de groote hoeveelheden on- derprodukten die zij oplevert voer de veevoeding. De regeering zal er ook op waken dat bedoelde maatregelen ook in billijke verhoudingen voordeel afwerpen ten voordeele der suikerbeetplanters - 2) dat de regeering aan de brouwers de toelating onthemde van het gebruik van saccharine, zulks niet alleen met het oog op de suikerbeetteelt en suikernij verheid, wier producten zij vervangen, maar ook in verband met de schadelijk heid welke bedoeld buitenlandsch pro- dukt oplevert voor 's lands voeding en gezondheid. Een derde hulpmiddel dient door onze landbouwers zelf toegepast in overleg en met steun hunner vereenigingen, n.l. de opvoering der opbrengst per hectare door aanwending voor de suikerbeet teelt van de meest geschikte gronden, het gebruik van uitgelezen zaaizaad en toepassing van ratiouneele bemestings methoden. Aldus zullen zij de gunstigste opbrengsten behalen met de geringste productiekosten. Om tot dit resultaat te komen, mogen zij zooals in het verleden rekenen op den werkdadigen steun hun ner Vereeniging Redt U Zeiven (Wordt voortgezet). Fietstocht naar Gaesbeek op 2de Paaschdag. De leden die de reis medemaken die nen de volgende schikkingen in acht te nemen 1. We vertrekken op Maandag 21 April, te 9 uur (zeer stipt) (Zomeruur) aan ons lokaal De Koornbloem Groote Markt, Aalst. Te 8 1/2 uur bijeenkomst. 2. De leden uit de omstreken van Ni no ve kunnen ons vervoegen te 10 uur (zeer stipt) in het lokaal De Groen- poort Markt, Ninove. 3. Op de verschillende plaatsen waar we halt maken, zal telkens medegedeeld worden om welk uur we juist vertrek ken. Iedereen neme dit punt in acht om de goede orde te behouden. 4. Het is geraadzaam den knapzak mede te nemen. 5. Bij het terugkeeren brengen we een bezoek aan de merkwaardige kerk van Strijthem. Maakt het ritje naar Gaesbeek mee en ge zult een prettige dag beleven. Reiskalender. Onze reiskalender voorziet reeds ver scheidene uitstapjes waaronder van ver schillenden aard. Hier volgen reeds een deel der schik kingen 1. Tweede Paaschdag i Fietstocht naar Gaesbeek. 2. 13 MeiNaar de Vlaarasche Kermis te Erpe. 3. 18 Mei: De Floralieën van Gent en het Gravenkasteel. 4. 29 MeiVeloritje naar De Donck Overmeire. 5. Sinxen 8 en 9 JuniTweedaagsche reis naar Luik en omstreken. 6. 29 JuniVelorit naar Geeraards- bergen (Oudenberg). 7. 20 Juli Tentoonstelling Antwer pen. 8. 24 Augustus Bedevaart naar den Yzer. Ieder lid houde dus een dag vrij om een dezer ritjes te kunnen meemaken. IJvert allen voor uwe organisatie. Schaft leden aan. Ieder van U kan, door propaganda bij vrienden en kennissen, iets bijdragen tot den groei en den bloei van onze Jeugdvereeniging. BBBBEM fflSSf® Ha asass MSSMS Beoordeeling der koeken. Men beoordeelt de koeken naarvol- gens hunne uitwendige eigenschappen en scheikundige samenstelling. Een microscopisch onderzoek is van 't grootste belang. De koeken moeten een aangenamen reuk en smaak be zitten. Ravisonzaad geeft aan den lijnkoek een zwarte kleur en een bittere smaak. Zand doet de koeken tusschen de tan den krijzelen De hardheid der koeken zal verschillen met de kracht der per sing, met den vochtigheidsgraad van het maalgoed, alsook met zijn warmte graad voor het persen. Bewaren. Voor een goede bewa ring der koeken verkiest men een droge, koele, donkere en luchtige plaats. Warmte en vochtigheid veroorzaken schimmel. De roode en gele schimmel zijn giftig voor de dieren en kunnen erge ongevallen veroorzaken. Het dag licht be foordeeligt het ranzig worden. De slechte geur en bittere smaak der koeken zetten zich over in de melk en boter. De koeken welke ongeschikt zijn voor de dieren worden als landvetten gebruikt. Lijnschilfers. Worden bekomen met continu of voortwerkende persen. Deze persen be staan uit een cylinder met van binnen een slang die het maalgoed geleidelijk meer eu meer perst en dikke schavelin gen van 2-3 m/m en meer voortbrengt. De schilfers hebben het voordeel op de koeken, dat ze toelaten in de zomer maanden een voorraad in te leggen zon der gevaar van schimmel, verzuring of verhitting. Scheikundige samenstelling De scheikundige samenstelling van lijnkoek, lijnmeel en lijnzaadschilfers is de volgende Eiwitachtige stoffen 30% 25,8% Vetachtige 10,5 10 Zetmeelachtige 33,9 26,4 Ruwe celstof 8,8 4,3 Vocht 11,2 Aschbestaaddeelen 5,6 De zetmeelwaacde bedraagt 75. Het gehalte aan verteerbaar werke lijk eiwit is 24,5 Het vetgehalte. Tengevolge van het zeer uiteenloopend gehalte aan vet achtige stoffen kan een bepaalde partij lijnkoek, -meel of schilfers van deze ge middelde samenstelling belangrijk afwij ken. De inhoud aan vetstoffen schom melt tusschen 6 en 14 afgezien wel te verstaan van de extractiekoeken, waar het vetgehalte 2 minder kan bedra gen. Het eiwitgehalte. Bij een lager vet gehalte wordt deze grooter, zooals b.v. de vetarme Amerikaansche lijnkoeken bezitten een eiwitgehalte meestal boven 30 o, terwijl de vetrijke koeken bene den de 30 bevatten. We zagen dat die samenstelling nogal uiteen kan loopen, zoodat ook zelfs de gemiddelde samen stelling het eene jaar met die van andere jaren kan verschillen. Het vochtgehalte van lijnkoek, -meel en schilfers is van groot belang. Niet alleen voor de voe dingswaarde, waarbij elk procent min der vocht één procent meer voedende bestanddeelen beteekent, doch vooral voor de bewaring der waren. Dit wil nu niet zeggen dat een lijnkoek met een lager vochtgehalte niet kan schimmelen en met een wat hooger vochtgehalte niet frisch kan blijven dit hangt veel af van de stapelplaats en van het klimaat. Het gehalte aan aschbestanddeelen van zuivere lijnkoek bedraagt 5a 6 De zuiverheid. De plantkundige zuiverheid van een voedermiddel heeft alleen betrekking op de plantkundige samenstelling. Een zuiver voedermiddel moet bereid zijn uit technisch goed ge zuiverde frissche grondstof. Het onder zoek naar de plantenkundige zuiverheid der veedermiddelen geschiedt met be hulp van het microscoop. Aan de ver schillende teekeningen, die de zaadpel- len, vruchtwanden, stengel- of bladdee- len onder het microscoop vertoonèn, kan de aard van de verontreiniging of vervalsching worden vastgesteld. De zetmeelsoorten onderscheidt men aan de verschillende vormen der korrels. Deze zuiverheidsbepaling is een zeer voorname faktor voor de beoordeeling van een voedermiddel. De scheikundige samenstelling immers kan normaal zijn, terwijl toch de plantenkundige zuiver heid geheel onvoldoende is. Een lijn koek b.v. met 25 herikzaad komt in samenstelling met een zuivere lijnkoek geheel overeen. Gebruik in de praktijk. Lijnkoek, -meel en schilfers zijn in ons land nog altijd de meest gewenschte krachtvoedermiddels. Men kan het aan alle dieren zonder bezwaar voederen, maar vooral aan melkvee eu kalveren. De prijs van 't lijnmeel geeft niet al tijd de waarde aan, daar deze laatste afhangt van de hoeveelheid water, stof, ravison en andere fijnigheden die het meel bevat. Daarom is het noodzakelijk de waar de en de prijs te vergelijken door een ontleding te laten doen, dan zullen ook velen bestatigen dat het malsch en goed dikkend lijnmeel dikwijls een betrekke lijke lagere waarde heeft. zorgen voor uwen ouden dag. Wilt G(j zorgen voor een spaarpotje in 't voordeel uwer kinderen, in 't voor uitzicht van Eerste Communie of trouw Wiit Ge eene gemakkelijKe en zekere geldplaatsing. Neemt een Spaarboekje der Spaar en Leenbank "Redt U Zeiven,,. ii Willi ii ui ui 11 ^^ÊaKKmÊtÊOiÊÊmÊmmÊim KÏÏ,'*mtW«l»M?i'W«PÏIF;r-i' - a tv (Vervolg). Verteerbaar berekend

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1