woGIHDO GEZELLE - »3o De Landbouwkrisis Over de Ruaderhorzel Vlaamsche Denker Vlaatosche Dichter ZONDAG 4 MEI 1930 Prijs 20_^centiem 12dc JAARGANG Nr 592 Arbeid adelt Abonneinerateprgft 110,6C haak j»a?e, Mr a schrijft hi op nm Btureel eis op elk postkcatoren. Aaakoadlglsgesi volgens akkoord, Bureel en RedaktieiDE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAïRH GAUDRON, Aalst. ¥ss©r as fear déj Landboawera Bij de herdenking van de 1 OOjarige geboortedag van Guido Gezelle, een ne derige Vlaamsche Priester, kunnen we niet nalaten aan onze geachte lezeressen en lezers een en ander te vertellen over den grooten man. Geboren te Brugge den 1 Mei 1830, als tuinmanszoon, ging hij o. m. de priesterstudie op, eerst aan het Klein Se minarie te Roeselare, dan aan het Semi narie te Brugge. Later werd hij leeraar te Roeselare, alwaar hij gevierd en be mind werd. Door tegenwerking van de overheid werd hij terug naar Brugge gestuurd, om er onderpastoor benoemd te worden in 1865 en later verplaatst naar het afgelegen Kortrijk, alwaar hij zich geknakt voelde en ontmoedigd werd. Vele jaren nadien kwam even tueel wel eerherstel en werd hij naar Brugge teruggeroepen. De tijd tusschen 1860 en 1880 was dus in het Zuiden, evenals in het Noorden, arm aan echte poëzie. Middelmatige en slechte dichters werden als groote talen ten gevierd. Daarentegen werd de beste dichter nauwelijks opgemerkt of achter- uitgeschoven. De jonge priester, een echte natuur dichter, die door zijn levenswekkend on- derwijs geestdriftige liefde voor poëzie wist te wekken, trad al vóór 1860 als dichter op met zijn Vlaamsche Dicht oefeningen en Kerkhofblommen. Niet alleen door de franschgezinde hoogere geestelijkheid, maar ook door zekere kategoriën Flaminganten werd de waarde van Gezelle's poëzie miskend én om het godsdienstig karakter, én om het "particularisme Gezelle versmaadde namelijk de gang bare, bij de Noord-Nederlanders ge borgde dichterlijke taal en gaarde in in oud- en nieuw-west-vlaamsch het ma teriaal voor zijn woordkunst bijeen. Na de krenkende achteruitzetting van 1860 is Gezelle's poëzie ongeveer dertig jaar verstomd. De verschijning van de beide dicht bundels "Tijdkrans,, en "Rijmsnoer om en om het jaar,, was een zeldzame ver rassing. Dat toen pas de tijd gekomen was om Gezelle's kunst te waardeeren, verwondert ons niet. De kring waarin zijne poëzie beweegt, is niet groot. Ter wijl de dichters van '80 de schoonheid allereerst zochten door zich te verdiepen in de natuur en in het individueele ziele- leven, ziet de katholieke dichter in de natuur en in de mensch allereerst hun verhouding tot God. Het innige natuur gevoel, de verheerlijking van de schoon heden van het Vlaamsche land wordt tot vereering van den Schepper. Onder de talrijke gedichten van dien grooten man, geven de meesten zijn ge voelens en verfijnde natuurkennis weer. Stippen we aan Waar zit die heldere zanger Twee Horsen Het Schrijverke De avondtrompe Peren Als ge naar het kooren luistert O 't ruischen van het ranke riet De navond komt zoo stil Hier geven we het gedichtje: Als ge naar het kooren luistert Als ge naar het kooren luistert, Dat nu op nu nedergaat; Daar een' zwepe wind in snuistert, Dat de lieve zonne baadt Neen, 't en kan geen' snare talen, Die zoo zoete om hooren is Als 't gerep der roggestalen, Als 't geroer van 't kooren is. 't Vaart een fijn gelispeld leven Deur de toppen, allemaal; Daar de diepre stammen beven, Dreunende als een dondertaal. Hel en duister, lijze en luide, Mingelmangelt in de lucht 't Ruischen van de groengekruide, Grauwgetopte koorenvrucht. Drijft dan maar, gij dunne staven, Die den landman 't leven wint Laat de zonne uw lenden laven Zoetjes, en den zomerwind Hei, daar valt er volk te peerde, Losgetoomd, in 't vrije groen Donker diept het neer naar de eerde, Zoo in zee de schepen doen. 1 Volgende elk den andere, varen Ze elk gevolgd, in 't volle veld 't Zonnelicht beglanst de baren Van dit rennend rosgeweld. Schielijk, in de lucht ontkomen, Zijn de riddren weg't en speelt Niets meer in de vrije vromen, Dat de zware zee verbeeldt. Stille is 't nude zonne vonkelt Deur de wolken, blij en blank Milde lacht het al en monkelt In en om mij, lief en lang. Ach, 'k en gave om al het schoone, Dat de heldere zonne ziet, Vlanderen, Vlanderen spant de krone Neen-ik, nog mijn Vlanderen niet Veel werd er over Gezelle geschreven in alle bladen van ons en andere landen. Het is een beroemdheid geworden na zijne dood, alhoewel de brave kerel ge durende zijn leven door geestelijke en andere overheden als een schurftig schaap werd behandeld en meermaals diep werd gekrenkt in zijne teederste ge voelens. In Ons Volk Ontwaakt vertelt zijn neef Priester Gesar Gezelle het volgende Hij is een volksjongen, een volks- mensch geweest, en daar draagt zijne groote kunst den stempel vanzijne kunst is volksch, is uit het volk en eerst en vooral voor het volk. Hij gaat zijne onderwerpen gaarne zoeken onder de werkende klas. Hij maakt geen subtiele ontleding van verfijnde zielen. Hij maakt beschrijft den delver, den spa- man, den zaaier, den maaier, den we- ver in zijn weergalooze stuk Van de nachtegaal. Hij beschrijft den wasch- bleeker, die zijn water schept, badend in 't zonnelicht, en het zendt robbelend vallen verre over 't ronkende lijnwaad. Hij beschrijft den Leiewerker bij zijn lekendende vlas en met zijn bloote beenen in het stroomende, doomende Leiewater. Hij beschrijft den landman „en 't geboerte; den dekker en zijn stroo. Hij bezingt de hofstede en het land met de koornvrucht, het paard en den hotsebotsenden wagen. Hij be- schrijft het werkersgezin in de keuken bij den heerd. En verder Gezelle is dertig jaar dood en er zijn honderd jaren verloopen sedert zijne geboorte. Nu gaan ze dat vieren, dat en zijn dichterswezen, dat en zijne kunstenaarsziel, dat en zijn werk op taalgebied en zijn streven om Vlaan deren, zijn Vlaanderen weer omhoog te werken terug naar de grootheid, die het eens bezeten heeft, hij wilde Vlaan deren groot en schoon en Vlaamsch hij wilde het weer verbinden met de Vlaamsche onverbasterde zuiver Ger- maansche overlevering, die in onze landen afgesprongen is met de 16e eeuwdat is het doel van al zijn wer- ken geweest, het tweede doel naast het eerste, dat was de verheerlijking van God. Hij heeft geleefd voor zijnen God en voor zijn volk. Hij heeft ge- werkt voor zijn volk en voor zijnen God. En nog verder schrijft Gesar Gezelle Dertig jaar zijn voorbij sedert ik U zag sterven. Want ik heb U weten le- ven en heb U zien sterven. Met mijn hoofd stond ik tegen uwe lippen ge- bogen, terwijl gij den laatsten adem uitbliest: mijne ooren vingen uw laatste woorden ophet klokje van het En- gelsch klooster begon te tingelen en een vogeltje ving zijn liedjen aan en dan rechttet gij uwen zwaren kop om- hoog en spraakt nog die merkwaar- dige woorden Wat hoorde ik toch geerne de vogeltjes schuifelen Ik zie li nog liggen op uw sterfbed, arm en van elkeen verlaten, gehuld in het nachtgewaad, waarin gij uit het bad naar uw bed waart gekropen, moe en afgemat en tenden alle straten. Ik zie U nog liggen, krullend onder snijden- de, de peuterende hand van den dok- ter, krullend als een serpent en kreten uitstootend van de pijn die het deed. Ik zie U nog liggen en we stonden bij uwe bedsponde alléén, twee priesters, dat was geheel uw hofgeleide om U weg te brengen naar het ander leven. Niemand was daar van al de toenma- lige en tegenwoordige vereerders. Ze zijn alle achterna gekomen. Zóó stierf de groote Vlaamsche Dich ter Gezelle, eenzaam en verlaten Maar onsterfelijk is zijn naam, en zij die heden nog dezelfde mensch in den ban zouden slaan, zullen geen lofbetui- gingen sparen om den gemartelden held als een wonderfiguur te vieren Zoo hangt dees maatschappij aaneen komedie en huichelarij Guido Gezelle staat hoog. Als dichter is hij wereldberoemd geworden. Eere aan Hem Oorzaken en Bestrijdingsmiddelen. (Vervolg). Tot heden hebben wij achtereenvol gens gehandeld over de graanteelt, de aardappelteelt en de suikerbeetteelt. Thans wenschen wij enkele beschouwin gen te doen over sommige meer gespe cialiseerde takken van het landbouw bedrijf. De Vlasteelt De vroeger zoo bloeiende vlaskuituur in de streek van Kortrijk wordt met on dergang bedreigd. Waar de gemiddelde opbrengst per hectaar over de jaren 1927-1928 6500 fr. bedroeg, is zij over de tien eerste maanden van 1929 gezon ken tot 4750 fr. hetzij eene vermindering van 26 t.h. Oorzaken der huidige moeilijkheden zijn benevens de concurrentie van de katoennijverheid welke sinds een eeuw de vlasprijzen drukt, de uitbreiding der vlaskultuur tijdens het jaar 1929 dat de bezaaide oppervlakte zag stijgen van 22.000 ha. tot 27.200 ha., doch voorna melijk de Russische Vlasdumping. Teneinde zich vreemde geldwaarden aan te schaffen voeren de sow jets in België vlas in dat niet van eerste hoe danigheid is, doch aan de weverijen wordt aangeboden tegen prijzen verre beneden de binnenlandsche marktwaar de. De weverijen uit het oog verliezende de solidariteit welke dient te bestaan tusschen hen en de inlandsche vlasteelers verwerken de Russische vlassoorten, alleen bekommerd over de wijze waarop zij hun afzet op de wereldmarkt zullen vrijwaren tegen de scherpe mededinging van de katoennijverheid. Het gevolg daarvan is dat van den in- landschen oogst van 1929 nog een aan zienlijke hoeveelheid onverkocht blijft. Hoe nu aan de crisis verhelpen Onze Regeerders zouden zonder aar zelen afdoende maatregelen moeten tref fen tegen de oneerlijke handelspraktijken der Russische sowjets. Het is voor deze niet moeilijk hier vlas in te voeren aan uiterst geringe prijzen daar zij de boeren van hunne producten berooven zonder of tegen bespottelijke prijzen en zich bit ter weinig bekommeren over de behoef ten der Russische bevolking. Het is natuurlijk niet mogelijk de me dedinging van het katoen weg te cijferen of te beperken, doch beide producten hebben een voldoende afzetgebied, op voorwaarde dat de hoedanigheid van het vlas genoegzaam worde verzorgd en dat onze vlasweverijen zich onthouden van alle oneerlijke handelsmethoden bij de fabrikatie. Hier ook heeft het be roepsonderwijs een gewichtige taak te vervullen. Verder is het voor onze vlas teelt van overwegend belang dat de samenhoo- righeid worde verwekt en bevorderd tusschen de vlas voortbrengers eenerzijds en de vlasweverijen en bleekerijen an derzijds. Deze samenwerking is natuur lijk de taak der beroepsverenigingen, doch het privaat initiatief kan ook op dit gebied worden uitgelokt en warm gesteund door de openbare besturen. De Hopcrisis. De hopteelt, welke vroeger zoo bloei end was in sommige onzer Vlaamsche gewesten, is ingevolge de ongunstige verkoopprijzen dezer laatste jaren zoo danig verminderd, dat zij met algeheele verdwijning wordt bedreigd, indien de huidige toestand blijft voortduren. Over de oorzaken en de bestrijdingsmiddelen der hopcrisis verschenen in dit blad uit voerige bijdragen. Wij achten het over bodig daarop terug te keeren. Alleen kunnen wij herhalen dat de hopplanters als redmiddelen eischen de volledige uitroeiing der mannelijke planten de aanpassing onzer toltarieven aan de hui dige economische omstandigheden, om onze voortbrengers te verdedigen tegen den overtollige invoer van vreemde hop soorten wettelijke regeling van den hophandel om bedrag en vervalschin- gen te verhinderen. De Fruitteelt. Wanneer de oogst goed lukt is onze inlandsche markt zoodanig overlast aan gewone fruitsoorten, dat de prijzen niet loonend genoeg zijn om de kosten van het plukken en het vervoer te dekken. Bij overvloedigen oogst gaan dan ook in België duizenden kilos fruit verloren door verrotting of worden als dieren- voeder benuttigd. Deze crisis van overproductie is te wijten aan het niet bestaan eener eigen nijverheid tot verwerking onzer inland sche fruitsoorten. De algemeene econo mie van het land en de landbouw in 't bijzonder zouden nochtans veel baat vin den bij het tot stand komen eener nijver heid tot fabrikatie van fruitwijnen, schui mende appelwijnen, fruitazijn en het droogen van vruchten. De hooge accijnsrechten bedragende tot 840 fr. per hectoliter, wanneer de fruitwijnen worden bereid door toevoe ging van distileeralcohol of andere fer menten en de talrijke ingewikkelde pleegvormen opgelegd door het belas- tingsbeheer makenhet ontstaan dezer hoogst nuttige nijverheid onmogelijk. De noodlottige belastingspolitiek der regeering heeft voor gevolg dat België thans belangrijke sommen besteed voor den aankoop in den vreemde van ge droogde vruchten en van fruitwijnen, welke het zelf zou kunnen voortbrengen. Om aan dien huidigen wantoestand te verhelpen, dient de regeering dus haar belastingsstelsel volkomen te wijzigen, ja zelfs door volledige afschaffing van de accijnsrechten op de inlandsche fruit wijnen beantwoordende aan de gezond heidsvoorschriften de hooger bedoelde nieuwe nijverheid in 't leven te roepen en aan te maedigen. Door voordrachten, brochuren en andere vulgarisatiemetho den zou het Departement van Land bouw ruimschoots kunnen bijdragen tot het ontstaan en den bloei van deze hoogst nuttige nieuwe nijverheid. Onze fruitkweekers moeten zich be ijveren om geleidelijk de gewone fruit soorten te vervangen door uitgelezen fijne vruchten, welke voor den uitvoer vatbaar zijn. Door de inrichting van den samenverkoop, welke zorgt voor afzet gebieden in den vreemde en behoorlijke sorteering en verpakking, zal het onze voortbrengers mogelijk zijn voor fijne waar in den vreemde loonende prijzen te bekomen. Redt U Zei ven zal hier zooals altijd zijne leden van dienste zijn. Ook de ge zamenlijke verkoop van fruit in den vreemde zal ten gepaste tijde worden in gericht. Aan onze landbouwers hunne belangen te begrijpen en door tucht volle getrouwheid aan hunne Vereeni- ging dezer werking te steunen. De Tabakteelt. Deze is sedert enkele jaren geleidelijk afgenomen. Oorzaken van dezen toe stand zijn Het sedert den oorlog steeds toenemend verbruik van vreemde fijnere tabakken, alsook de zware tolrechten en de ingewikkelde bestuurlijke pleegvor men, welke van onze planters door den fiskus worden gevergd. Als verbeteringsmaatregelen dienen in overweging genomen Vanwege de regeeringmerkelijke vermindering der accijnsrechten en ver eenvoudiging van het huidige stelsel, derwijze dat de voortbrenger zonder in gewikkelde formaliteiten vrij kunne be schikken over de opbrengst van zijne teelt en deze rechtstreeks kunne plaatsen bij den verbruiker. Vanwege de tabakplantersMeer wetenschappelijke inrichting van hun bedrijf, ten einde meer verfijne en puike produkten af te leveren, flinke propa ganda tot uitbreiding van het verbruik der inlandsche tabaksoorten. Om tot die uitslagen te geraken is aansluiting noodig bij een machtige flink georganiseerde beroepsvereeniging van tabakplanters. Redt U Zeiven heeft zich destijds ingespannen voor de op richting eener dergelijke onafhankelijke beroepsvereeniging. Ónze tabakplanters bleven echter doof voor onzen oproep. Zullen de huidige ongunstige omstan digheden thans de oogen hebben ge opend Wij verhopen het en blijven steeds bereid in de bres te springen voor de belangen onzer tabakplanters. (Wordt voortgezet). (Vervolg) Bij voorkeur leggen zij hunne eieren op de lange haartjes der ledematen en na eenige dagen ontkiemen uit deze ei eren kleine witte larven, dewelke de neet verlaten en onder de huid kruipen. Sommige veeartsen beweren dat de kleine larven langs de poriën van het haar onder de huid hunnen weg vervol gen anderen echter beweren dat de larven afgelikt worden en zoo langs den slokdarm in de weefsels van het lichaam terecht komen om eindelijk onder de huid op den rug en kruis hunne verdere ontwikkeling af te wachten tot zij op den grond vallen om er hunnen tweeden levensvorm aan te nemen, namelijk het leven van vlieg. Wat er ook van weze, de nauwelijks zichtbare larve groeit stil aan en geeft de horzellarve welke men aantreft in Mei-Juni in de gezwellen; groeibulten of knobbels genaamd op de huid van het rundvee. Daar de larven de huid prikkelen, ont staat een geel etterig vocht in de holte waarin zij verblijvenen wanneer het gezwel rijp wprdt loopt deze etter langs eene kleine opening over de huid en doet de haren er rond samenplakken. Als de larve geheel volwassen is, rijp dus, dan vergroot zij stilaan de opening van het gezwel en geraakt zij op enkele oogenblikken vrij. Door snel opeenvolgende samentrek kingen beweegt de larve zich nu voort totdat zij op den grond valt. Deze larve heeft alsdan den vorm van eene lang werpige geringe worm met lederachtige huid en bruin zwart van kleur, ongeveer twee centimeter lang. Komt de larve op den stalbodem te recht, dan ontwikkelt zij zich niet verder, doch sterft. Valt zij echter op den grond in de weide dan dringt zij eenige centi meters diep in den grond om er na enkele uren te verpoppen. Eene maand nadien ontwikkelt zich in deze pop de horzel- vlieg de bevruchting gebeurt in de lucht, en de horzelwijfjes zijn bereid om eieren op de runderen te leggenen dan herbe gint de levensloop zooals wij hooger zagen. Het blijkt nu uit hetgeen wij reeds leerden dat gedurende eenen zekeren tijd van het jaar dit woekerdier uitsluitelijk nestelt op eene plaats waar het gemak kelijk te bereiken valt en zonder veel moeite kan verdelgd worden namelijk in de gezwellen op rug en kruis der runde ren. De stelselmatige vernieling der horzel larven op deze plaats gedurende eenige jaren volgehouden zal ongetwijfeld een goeden uitslag opleveren en de horzel- plaag beperken, ja zelfs gansch doen ver dwijnen uit ons land, zooals het reeds ge beurd is in Denemarken, het boerenland bij uitstek. Deze bestrijding of verdelging kan op verschillende wijzen gebeuren maar het is noodig dat ze op het gepast oogenblik gedaan wordt. Maar het is van allergrootste belang dat de dieren onthorzeld worden voor- alleer zij naar de weide gaan om te be letten dat de larven in het gras zouden vallen alwaar zij hun geschikte plaats vinden om zich te ontwikkelen. Daar echter alle horzelgezwellen niet op denzelfden tijd te voorschijn komen en dat er late gezwellen zijn die maar opkomen wanneer de koeien reeds naar de weide gaan, daarom moeten de dieren behandeld worden drie of vier weken na de eerste behandeling op al de koeien die reeds naar de weide gingen en nog steeds gezwellen vertoonen. Welk ook de wijze van verdelging iimniiniinmr nu«r miirnrni ---Me-yum*^irnmr^wmmmsx^'ivp -m 'isnmi&P'e MMrawawiMMWir*)^ Dr medcwcrktri sga vicrantweorMjIk vner hits .bedringen. Ongoteekendt ttakkoE werden niet apgenenseK. Niet opgenomen hnndnrhrifte» werden «iet teruggegeven. o

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1