2 .■ndbouwweekblad r s s s isn n ilst Het merken der Eieren vöor den Uitvoer Blauw in de Aardappelen leugdvereemging R* IL Z, Tweedaagsche reis naar de Ardenoen I i I Lente- en Zomerbespuitingen Mc Mc rdcrs kma- 'olle- hines ZONDAG 18 MEI 1930 Prijs 20 centiem 12de JAARGANG:Ni 594 «■■«■j.ii'u» 'mmwiu i iimiiiimiiiiiiiwiii Arbeid adelt Aboaseaiciitiprli i 10,00 (rank 't&mu. Mem schrjjft ia ep ons Bareel en op alle poitkentorem. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie<DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller s ORTAIRE CAUDRON. Aalst. V©»? SR i»9! de Landbouwers der ïcur- borg ichte jaar rs en eling ud heeft van Alle besprekingen en beknibbelingen bij die aanleiding gaven tot een wetsont werp met betrek op het merken der eieren, zijn in een doolhof geraakt. Te genstrevers evenals partijgangers heb ben zich achter hunne schermen terug getrokken zonder toegeving van de eene of andere zijde. Er is gemis aan eendrachtige samen werking en ge dachtenwisseling die de betwistingen hebben doen ophouden. Nochtans de gedragslijn der omrin gende landen moet onvermijdelijk leiden tot een regeling van den eierhandel in België, indien we willen onze bestaande faam verhoogen en de plaats behouden, waarvan we thans nog genieten op de internationale markt. Naar het voorbeeld van Engeland, ziedaar ook Duitschland, die met het Vereenigd Koninkrijk de twee voor naamste afzetgebieden daarstellen voor de Belgische eieren, bezig een wetsont werp voor te bereiden waardoor vol gende punten zouden in aanmerking ge nomen worden 1° Het verplichtend merken vreemde eieren 2° Het merken vaa frigo-eieren, landsche of andere 3° Een verhooging van douanerech ten op vreemde eieren 4° De standardiesatie der duitsche [eieren. In navolging van hetgeen zich heeft voorgedaan in Holland, Denemarken en Engeland zijn ook ia Duitschland tal rijke coöperatieven tot stand gekomen met als doelhet centraliseeren en stan- I dardiseeren der eieren voor den ver- i koop. Dokter Hary Schimmel, van Keulen, beeft duidelijk en zonder bijbedoelingen de aandacht der belgische uitvoerders getrokken op de vooruitzichten van het Duitsch goevernement, alsook hun de maatregelen aangeduid die bij ons ge troffen moeten worden, om de belgische eieren gelijk te stellen met andere vreem de legprodukten. Hij gaf uitleg zoowel over de hoedanigheid als over het tri peren en inpakken, die zoo onberispelijk zijn in Holland en Denemarken, dieonze [onmiddellijke mededingers zijn. j Niet alleen Duitschland tracht in zijn jbelang de eigen produktie te bescher men om onafhankelijk van vreemde voortbrengers te staan, maar alle landen van Europa werken in dezelfde richting, dpor wettelijke maatregelen ter bevor dering van de nationale voortbrengst en bet verleenen van belangrijke subsidie's aan de verschillende landbouworgani satie^. Heden ten dage laat zich overal een overproduktie opmerken, zoowel in de nijverheidstakken als in den landbouw. Men brengt zoodanig voort dat het weldra onmogelijk zal worden nog een uitweg te vinden. Vóór een dergelijke toestand daagt ons de vraag op Wat tal ons de toekomst brengen In de Frankfurter Zeitung vonden we een uitgebreide uiteenzetting over de noodwendigheid en werking der ver- 'ooging van de tolrechten op eieren. Op het Agrarprogram der Duit- sche regeering wordt onder meer een "erhooging van 6 R. M. tot 30 R. M. tolrechten op 100 kgr. eieren voorzien, vóór den oorlog bedroeg het inkom- 'tcht 2 R. M. de 100 kgr. De effektieve arief van 5 R. M. is nochtans door landelsverdragen aan verschillende sta- ten vastgebonden. SWij, Belgen, mogen gelukkiglijk ook voorloopig nog gerust zijn, daar Duitschland een handelsovereenkomst met België heeft, en dat ook na opzeg- fltug of afloop van deze overeenkomst, Duitschland er alle voordeel bij heeft met België op een goeden voet van ver standhouding te blijven, daar het België voor zijne talrijke exportartikelen boog noodig heeft. Nu kost eene kist goede kwaliteit on- geveer 90 R. M. franco grens 30 R.M. rechten stellen alzoo een belasting der Waar van een derde der waarde. Wie die oneerlijke prijsvermeerdering te verduren heeft is gedeeltelijk de ver bruiker, maar voor het grootste deel de Voortbrenger die zijn produkten onge veer aan de produktiekosten of met ver lies afgeven moet, wil hij zijne plaats op be markten behouden. en: De Eier Börse bericht dat de Jou- goslavische uitvoerders te Belgrado zijn samengekomen, om te protesteeren te gen de verhooging der tolrechten in Duitschland. Op deze vergadering werd een motie gestuurd aan het Jougoslaafsch goever nement, om aan te dringen bij de duit sche regeering verzachtende maatrege len te treffen. Onze eierhandel kan door kleine ver rechtvaardigde maatregelen uiterst veel verbeteren. Waarom betaalt men onze eieren 0,60 fr. minder op de Engelsche markten, als deze van andere nationali teiten Eenerèijds staan de exporteurs onder een strenge koutrool van hun eigen land, die eischt dat de herkomst en hoedanigheid vermeld is. Benevens hunne goede eieren zijn er ook slechte, een 4e klas b.v., die ze gemakkelijk aan den man kunnen brengen door menge ling met Belgische eieren, die toch niet gemerkt zijn. Vandaar dat slechte eieren Belgische eieren zijn. Wanneer mogen we hier een-.maatre- gel verwachten, die belet de faam onzer zoo frissche en goede waar te bezoede len Het blauw in de aardappelen maakt deze, strikt genomen, voor het verbruik ongeschiktin ieder geval ver mindert de verkoopwaarde er sterk door. Het is nu vastgesteld dat dit ge brek ontstaat door uitwendige invloe- j den en daarom moet men er naar stre ven deze nadeelige invloeden te voorko men. De Plantenziektenkundige Dienst in Nederland heeft in die richting proeven genomen. De bedoeling was na te gaan in hoeverre door het toedienen van kali- mest het ontstaan van het veel voorko mende blauw kon worden tegenge gaan. 1 Een der proefvelden was nu een heel groot en bestond uit 15 perceeltjes, elk van 2 aren. Het geheel, met uitsluiting j van 3 perceeltjes, werd bemest met 600 k^r. superfosfaat, 150 kgr. zwavel zuur ammoniak en 200 kgr. chilisalpeter. De 3 perceelen ontvingen slechts stal mest tegen 60,000 kgr. per hectare. Als potaschmest op de kunstmestperceeltjes werd of geen potasch of 500, 800 of 1200 kgr. potasch per heet. gegeven. Doch zelfs op de met de grootste hoe veelheid potasch bemeste perceeltjes vertoonde het gewas nog teekenen van kaligebrek, terwijl, zonderling genoeg, dit niet op de stalmest-perceelen het ge val was, terwijl het gewas zich hierop ook overigens het best ontwikkelde. jammer, dat de stalmest niet op pot- aschgehalte onderzocht is. Nu bevatten 500, 800 en 1200 kgr. patentkali resp. 130, 228 en 312 kgr. kali en volgens E. Wolff en A. Stutzer de zeer groote hoe veelheid stalmest van 60,000 kgr. heet. 330 kgr. kali, dus nog meer dan 1200 kgr. potaschmest aanwezig is. Van elk perceeltje werden te Wage- ningen een aantal knollen op blauw onderzocht, maar daar op enkele per- ceeltjes ander pootgoed gebruikt werd, werden deze bij het vergelijken der uit komsten buiten beschouwing gelaten. Het onderzoek der knollen had op 3 da tums plaats, nl. op 4 en 14 November en op 10 April. In het volgende staatje vindt men het resultaat per i in 15 86 100 52 60 16 17 48 78 99 76 63 83 122 77 46 247 321 205 169 82 54 36 28 Stalmest Geen potasch 500 kgr. potasch 800 Wij zien hier, dat het aantal blauwe knollen kleiner was, naarmate de hoe veelheid kali grooter was. Stalmest maakte hierop geen uitzondering. In het verslag wordt ten slotte het volgende gezegd "In verband met het optreden van kaligebrek-verschijnselen in het loof, moet zelfs bij een gift van 1200 kg. aan genomen worden, dat van de toegedien de kali niet voldoende ter beschikking van de planten is gekomen. Hierdoor is waarschijnlijk te verklaren, dat het blauw worden in onvoldoende mate is tegengegaan. De mogelijkheid bestaat, dat de kali direkt na toediening is vast gelegd in een voor de planten opneem baren vorm, terwijl ook wellicht het vrij droge weer van invloed is geweest op het opneembaar worden van de kali en de verdeeling door den grond. Het zou ook mogelijk kunnen zijn, dat de hoeveelheid, die gegeven is in den vorm van kunstmest, met het oog op de pot- ascharmoede van den grond, veelte klein was om de ziekte tegen te gaan. Immers hoe meer potasch, hoe minder ziek. Mis schien is het op gronden als-op Kijfhoek gewenscht de kalibemesting gedeeltelijk reeds zeer vroeg te geven, terwijl de rest wordt toegediend bij het poten of zelfs als overbemesting. Al heeft de proef de resultaten niet opgeleverd, die in ver band met andere proefnemingen met kalibemesting tegen blauw-worden ver wacht mochten worden, valt toch niet te ontkennen, dat ook hier het toedie nen van kali het blauw-worden heeft te gengegaan.,, Wij weten niet hoe de gebruikte stal mest verzameld en bewaard was. Mis schien bevatte zij door de aanwezigheid van veel mestvocht meer kali dan de ge middelde hoeveelheid. En juist de in op lossing verkeerende kalizouten van het mestvocht kunnen om zoo te zeggen, met het bodemvocht verdund, direkt op genomen worden. Overigens spelen ook de watercapaciteit en de regenval een groote rol bij de oplossing der zouten. Het blauw in de aardappelen schijnt veel meer voor te komen, dan zij, die de landbouwers moeten voorlichten, wel weten en waarschijnlijk kunnen weten, Voor ons staat het vast, dat het besta- tigen van blauw in de meeste gevallen geen aanleiding geeft om dit ter kennis van den betrokken teler te brengen en even vast staat het voor ons, dat deze, als het hem medegedeeld wordt, dit blauw-blauw laat, d.w.z. het voor ken nisgeving aanneemt. Tot zijn eigen scha de. Als de teler en zijn gezin er zelf van eten, weet eerstgenoemde heel goed, dat onder zijn aardappelen knollen met blauw onder de schil voorkomen, maar dat zijn afnemers hem er op wijzen zal hem een aansporing zijn maatregelen te nemen. Het is duidelijk, dat dit blauw niet of niet uitsluitend een gevolg is van het hardhandig omgaan met de knollen. Hiervan ondervinden alle aardappelen nadeel in het voorjaar, vooral dezulke, die niet in kuilen maar in kelders of pak huizen aan den hoop bewaard zijn of afgespruit werden. De meeste aardap pelrassen, op kali-behoeftigen grond ver bouwd, kunnen direct na het rooien het transport niet verdragen, ook niet al geschiedt dit over kleinen afstand. Al worden voorloopig wellicht partijen met blauw door de verbruikers aanvaard (velen doen htin winterprovisie voet stoots op, zoodat zij het gebrek pas ont dekken als de aardappelen in den kelder geborgen en betaald zijn), daaraan komt toch een eind, want de gedupeerden zul len een volgend jaar op hun hoede zijn, waarin zij schoon gelijk hebben. Natuurlijk zullen de telers, die hun zelfverbouwde aardappelen eten en hier in blauw hebben wij zeiden het reeds dit ook wel ontdekken. Hun zij in hun eigen belang geraden dit ter kennis van den betrokken staatslandbouwkundige te brengen, opdat deze hun van dienst kan zijn met zijn voorlichting, met het doel het ontstaan van het gebrek in het vervolg te voorkomen. Zooals verbou wers kunnen weten, althans dienen te weten, wordt het blauw, hetwelk de knollen al direct na het rooien vertoo- nen, veroorzaakt door potaschgebrek in den bodem en kan het beperkt enten slotte geheel voorkomen worden door bemesting met potaschzouten, in het be gin op het aardappelland met een groo te hoeveelheid potaschmest. Doch er is meer. Als de aardappels potasch-honger lijden en geen maatregelen genomen worden, zullen ook de andere gewassen behoefte aan potasch krijgen, als zij die nog niet hebben. Want het kan best zijn, dat die zich ook al dankbaar voor een potaschbemesting zullen toonen. Men vergete niet dat andere land bouwgewassen, als minder potaschbe- hoeftig, de teekenen van het potaschge brek niet zoo spoedig als aardappelen althans voor den gewonen beschouwer minder in het oog vallend vertoonen. Waar nog al wat stalmest gebruikt wordt, zullen de aardappelen al potasch- honger kunnen hebben, als de granen nog voldoende potasch kunnen opne men. En juist hierin schuilt onzes inziens een groot gevaar.Het is beter den grond op potaschpeil voor aardappelen en bie ten te brengen en te houden, dan het zoo ver te laten komen, dat men met enorme hoeveelheden potaschmest den grond snel weder opjhet gewenschte peil moet trachten te brengen. Dat is toch gemak makkelijk te begrijpen. Aardappels vor men een gewas, dat als potasch-indica- tor, als aanwijzer van potaschgebrek, dienst kan doen. Op 29 Mei (O. H. Hemelvaart) ma- ken we een veloritje naar den Donck (Overmeire). We komen samen te 1 uur aan ons lokaal "De Koornbloem,, Groote Markt. Ditmaal moeten we met een schoon groepje zijn, hoor Dus allen op tijd daar. Op Zondag 8e en Maandag 9e Juni, (twee Sinxendagen) doen we een uitstap naar de Belgische Ardennen. De reis geschiedt per trein tot Luik, vanwaar een toeristentochtje per flets ondernomen wordt, langs de valleien van de Ourthe en de Amel. Eerste dag Aalstvertrek6 u. 39. Brussel Noord^V 1'^ Aankomst te Luik 10,15 Ninove vertrek 5 u. 46. Brussel Noordjy Te Brussel zal dus de groep uit Nino ve zich met deze van Aalst vervoegen, vóór 8 u. 06 aan de trein voor Luik. Bij de aankomst te Luik bestaat gele genheid om mis te hooren, daarna in groep even buiten de stad om er te mid dagmalen. De fietstocht begint te 12 u. 30 uit Angleur. De groep zal zich op verschillende plaatsen gedurende eenige oogenblikken ophouden om prachtige panorama's in oogenschouw te nemen. Bezoek aan "Les fonds de Quarreux,, de "Grotten van Remouchamp. Ver nachten te La Gleize en omtrek. Na het avondmaal bezoek aan de groote waterval van Coo en bergbe- klimming. Tweede dag Bijeenkomst te Stablo om 8 uur velo ritje naar Challes, vervolgens naar Mal- medy alwaar een sober middagmaal wordt genomen. Bezoek aan de beroem de vallei van de Warche, verder door de Hooge Venen naar het toppunt van de Baraque Michel, beklimming van het Aardmeetkundig station, vervolgens door het Hertogen woud naar Eupen, waar de reis eindigen zal om huiswaarts te keeren. Vertrek uit Eupen 17 u. 15. Herberstal^u' 2A rterberstal(V. 1Ju 5? Brussel(A:20 U-4L örussel(V; 21 u. 24. Aalst zien we terug te 22 u. INSCHRIJVINGEN De leden onzer Jeugdvereeniging die wenschen deel te nemen aan deze inte ressante reis kunnen hun naam geven, alsmede nummer van het veloplak in de Bureelen van R. U. Z. De inschrijvingen moeten vóór 1 Juni gedaan zijn. De kosten der reis bedragen slechts 115 fr. alles inbegrepen behalve de beide noenmalen die best zullen gedaan wor den met een kleine knapzak mee te doen waar een voedzaam stuk insteekt. De winterbehandeling der vruchtboo- men met Solbar is reeds in verschillende boomgaarden toegepast, en had voor doel de bestrijding van een aantal eieren en kiemen van parasieten die den groei onzer boomen benadeelen, waardoor deze bespuiting een belangrijk middel is om meer en beter fruit te verkrijgen. Nochtans, vele menschen denken dat het alléén noodig is gedurende den winter te bespuiten: maar, om eerste kwaliteit fruit voort te brengen zijn de voorjaars- en zomerbespuitingen van zeer groot belang, omdat deze dienen moeten om de schurftziekte te bestrijden, dat zijn de vlekken of roestplekken die zich op blad en vrucht vormen, en die later het bar sten van het fruit ten gevolg hebbenen ook om de fruitmade tegen te werken, die zoo veel van ons schoon fruit doet afvallen, en de handelswaarde ervan vermindert. In verband hiermede moe ten de lente- en zomerbespuitingen met den meesten aandrang aanbevolen wor den. Het is dank aan de toepassing van die bespuitingen dat men in Amerika die kwaliteit van fruit bekomt, waarmede men ons hier de concurrentie aandoet. Daar toch de meeste bedrijven over vol doende spuitmateriaal beschikken, is het toepassen van die bespui tingen niet zoo moeilijk. Nochtans, de meeste kweekers beschikken over rug- en handsproeiers, en daar de werkkrachten zeer duur ko men, ware het wel te wenschen dat er meer gewerkt werd met motorsproeiers; die hebben het groote voordeel tijd en arbeid uit te sparen. Men moet dus de kwaliteitsverbetering van het fruit met kracht aanvatten. De eerste lentebesproeiing wordt uitgevoerd kort na den bloei, als de zoogenaamde bloemknoppen zijn losgegaan, en de kleur der bloemblaadjes zichtbaar wordt. De bespuiting geschiedt met Nosprasit 1 t. h., tegen zwamziekten, bijzonder schurften tegen vretende insekten wintervlinder. Dit produkt Nosprasit is opgebouwd uit koper en arsenik en dient dus tegelijktijdige bestrijding van zwam ziekten en vretende insekten. Soms wordt Nosprasit vervangen door Solbar, in 1 t.h. Dit is een zwavelpreparaat, en zoodus bijzonder werkzaam tegen mo- nolia en meeldauw. De volgende be spuitingen geschieden met Nosprasit 1 t.h. De tweede bespuiting heeft plaats na het afvallen der bloemblaadjes, wan neer de kelkblaadjes nog open zijndan is het bijzonder het doeltreffend oogen- blik ter bestrijding der zoo schadelijke fruitmade, en ook van den appelbloesem- snuitkeves. Een derde bespuiting met Nosprasit 3/4 t.h.; geschiedt ongeveer drie weken later, wanneer de vruchtvor ming heeft plaats gehad, en deze de grootte hebben eener hazelnoot. Die be spuiting is bijzonder doeltreffend voor het bestrijden van schurft, maar meest van de rupsen, die dit jaar veel zullen woekeren. Enkele appel- en peersoorteu zijn zeer gevoelig voor koperpreparaten, en dien aangaande wordt er de aandacht op ge trokken, nooit de aangegeven dosis dezer bestrijdingsmiddelen te overschrijden. Het is dus in aller belang, wanneer men wil komen tot schoon en gewaar deerd handelsfruit, en zoodoende de op brengst van een boomgaard rendabel maken, dat niet alleen de winter, maar ook de lente- en zomerbespuitingen met de noodige aandacht worden toegepast. De voornaamste fruitkweekers weten dus wat hun te doen staat. De Konservenindustrie in de Vereenigde Staten Sedert 10 jaren gaat de konserven industrie in Amerika met reuzenschreden vooruit. Door de vruchtbaarheid van den grond geholpen, hebben de Amerikanen van Kalifornië, gelegen langs de kusten van den Stillen Oceaan, een paradijs voor den landbouw geschapen. Daar de oogsten anders niet zouden kunnen verwezenlijkt worden door de vergankelijkheid der produkten, heeft men aldaar den landbouw ten nauwste met de konservenindustrie verbonden en den vooruitgang dezer ging gepaard met den voorspoed van den landbouw, Kalifornië beschikt daarbij nog over een reeks andere ekonomische gemakke lijkheden, welke tot den vooruitgang de zer industrie kunnen helpen. Men vindt er stookolie, bosschen in overvloed wel ke zonder transportkosten het hout voor de verpakking verschaffen suiker voor het vervaardigen van siropen, konfitu- ren enz. De beschikbare arbeidskracht is erva ren en gemakkelijke spoor- en water wegen verbinden de productiecentrums met het binnenland en den vreemde. Kalifornië produceert als fruitkonser- ven Abrikozen, krieken, druiven, per zikken, appelen, peren, pruimen enz, en 82/ 72. •^tf^iwrf>rtiT7r>rn|iiTMjiin»fwi»jiiiiiwiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiwiiiiMiiiMiiuiiii KiflegfcJfWtUBta/üB WKtii'utHMtiA De medewerktr» ifla vt?»otwe«ra*lj]k vaar hu» bQdrama. Öageteekemde ïtakkea worde» uiet opgeaenea. Niet opgesomca haadeebrifteo wardett aiet teraggegevn. ♦♦♦4 in- i lOffl- den ■aad- ieko' aan .alst- Matig en sterk blauw Totaal 4 No. 14 N. 10 A. blauw o/o 1200 (V ö,U6 MMMBIIEgMHlH i'55PIB -óWBISRKiWi SiS&QgSM

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1