De Landbouwkrisis Landbouwweekblad Concurrentie Bestrijdingsmiddelen tegen Ziekten en Insekten Bestellingen van ons Blad Prijs 20 centiem 12de JAARGANG Nr 597 Mc Mc rders kma- /olle- hines r bij 72. Arbeid adelt Abonnementsprijs 10,00 Crank Mee schrijft In op ons Bureel ee op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel ee RedaktieiDE VILAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller j ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Men hoort het woord langs alle kan ten en in iederen mond en men zou kunnen zeggen dat het in de plaats komt vaneen van het tooneel verdwenen slag woord speculatie Concurrentie en speculatie, zooals ze in de volkstaal worden genoemd, zijn twee fransche woorden en zijn daarom wellicht zoo gevaarlijk en niet zoo licht om er mee om te springen. Na den wereldoorlog en tot over een jaar had bijna iedereen de ziekte der "speculatie Op de beurs, in den han del, in de gronden, in het huishouden, alleman speculeerde en trachtte van de toestanden te profiteeren. De brave huis moeder, ergens aan den kant van 't tosch in een verlaten dorpke, volgde regelmatig in haar week- of dagblad de jrijzen der waren en wist op tijd en stond wanneer ze koopen moest. Was er grooten opslag in 't zicht of in gang, dan liep ze naar winkels en magazijnen en kocht zooveel ze voor maanden tioodig had. Was het op den afslag, dan wilde ze niets koopen, zelfs als het iroodnoodig was die of gene waar te jezitten. Zoo ook kwam het in die goede da- jen dat alles regelmatig naar omhoog jing, dat menig vooruitziend speculant rijkelijk zijn kost verdiende, ja een for tuin vergaarde. Maar de tijden veranderen snel en we tegen de krisis in alle vakken, op alle wegen en in eiken tak van handel, land- )ouw en nijverheid. De speculatie liep maanden slecht af en menige spelzieke was rap genezen van zijne gevaarlijke kwaal. De tegenslagen der laatste maan- hebben vele van die begoede menschen arm gemaakt. Handelaars 'ooral kregen geweldige slagen door de edurige daling der prijzen en nog zien re het einde niet van die rampvolle tijd. i Heden op onze dagen is er van specu- atiegeen spraak meer. Voor *0 door de Landbouwers zolder aan zeer genadige voorwaarden, als was er voor hun een speciale tarief in den handel weggelegd En het goed en braaf boerken of boerinneken wrijft in d handen en denkt een slag te heb ben geslagen en goedkoop te hebben gekocht. Zoo bestaan de toestanden in Vlaan deren op onze dagen, en dikwijls weet een slimmerik te vertellen dat een ern- stig verkooper veel te duur staat met deze of gene waar, maar vraag hem eens naar de hoedanigheid en seffens krijgt LI tot antwoord De waar is bijzonder goed 1 Maar geloof nu niet dat diezelfde per soon daarom zal laten elders te koopen, neen, die man vraagt zuivere, prima en onvervalschte waar, maar.... aan de prij zen van de concurrentie Of... een kos tuum van 1000 frank aan den prijs van 500 frank Een ernstig onderzoek, zelfs zonder ontleding, zal wel rap uitwijzen waar het paard gebonden staat. Neemt nu twee artikels die door iedereen met het bloote oog te onderzoeken zijn maïs en haver. Weet U dat er in de hoeda nigheid, de kleur, de reuk, de zwaarte en de herkomst dezer twee onschuldige granen een verschil zit van 5 tot 15 fr. per 100 kilos, het beste tegen het slecht ste Wat kan het dan verschillen in wa ren die niet met het bloote oog te on derscheiden zijn Leert eens en vooral dat concurrentie in prijzen van geen tel is, wanneer de waren niet in evenredigheid zijn, Tracht steeds te koopen de beste waar, want ernstige firmas concurreeren eerst met de kwaliteit en dan met de prijs. Want de prijs op onze dagen van bedrog en vervalsching is eene bij zaak geworden ti f :hte jaar 3 en eeft J In den handel vooral hebben deze toe- itanden een heele ommekeer teweeg bracht. Waar steeds een goede stui- 'er overschoot, komt men er nu wellicht J net verlies van af. Deze toestand heeft een andere ge- chapen: vele handelaars hebben hun- j len toevlucht genomen tot nieuwe mid- jjSjJ i elen om er te komen, om verlies te ekken of zekere winsten te verwezen- der j jken, het is Vervalsching 1 CUr- Het is bijna ongelooflijk op welke (org roote schaal dezelve gebeurt en welke i J rtikelen er gebruikt worden om deze of ene waar op de minst merkbare manier mengen en te vervalschen. Zemelen, kriel, lijnmeel, alle andere ling i le'en zijn, gemakkelijk te mengen met j rodukten die zeer goedkoop zijn, J Nitraat, sulfaat zijn steeds gemakke- jk te bewerken dat er 40 50 fr. winst ipzit per zak. Hoe wilt U dan dat er geene niet uit e leggen concurrentie is en dat som- i D'ge verkoopers aan 5 of 10 fr. onder le normale prijzen afgeven En om dit alles om ter best te ver bloemen wordt een allerfijnsten truk ge mikt Men neemt de maïs als lokvo- el en verkoopt dezen aan verliesprijzen. 'e meeste landbouwers hebben alleen :n prijs van den maïs in 't oog en Ioo deze voordeelig is wordt hij ook Itkocht. Maar men koopt tevens een «je zemelen of lijnmeel of nitraat of ulfaat en den toer is gespeeld De "ais wordt gegeven zonder winst of net verlies, maar op de andere waren v°rdt groot geld verdient. Zoo fopt men Frederik Wat ik daar vertel is geen klets nat, want dit werd menigmaal, zelfs I'oor de rechtbank bewezen. Weet U de geschiedenis niet van ooplui uit het Payottenlan J, die af te benen hadden met het parket. Die "snschen hadden zonder meer eene "angeling van den helft zand en den 'elft vet verkocht voor ammoniak sul- "at van den Comptoir Ze waren in 'et bezit van duizenden loodjes, ronde jaartjes en zakken. Alles met merk van J® Comptoir Ze wonnen per zak 1'" a70 fr. en het was hen niet moei- 'jk maïs af te leveren aan bespottelijke i Prijzen. Handelaars van alle slach rijden de dor- "n af en brengen U alles tot op uwen BI Een groot getal onzer fruit- en groen- tenkweekers zijn bekwame vaklieden en hebben het reeds zeer ver gebracht op het gebied van kuituren te regelen en ze verdienen allen lof. Doch kunnen we be- statigen hoe onmachtig vele kweekers zijn wanneer insekten of ziekten op kor ten tijd het gansche werk van een jaar verwoesten. Vele oude kweekers staan verwonderd elk jaar meer vijanden te ontmoeten, welke vroeger om zoo te zeggen onbekend waren. De oorzaak is vooral te zoeken in het feit dat de groen te- zoowel als de fruitkweek in de laatste twintig jaren een groote uitbreiding heb ben genomen. In groote centrums van fruit- en groententeelt veroorzaken ziek ten en insekten voor duizenden franken schade per jaar. Daarom kunnen we bij onze kweekers er niet genoeg op aandringen dat ze zoo gauw mogelijk bestrijdingsmiddelen zou den weten toe te passen. Om dit doel te bereiken zullen we achtereenvolgens de bijzonderste middelen bespreken ter be strijding van insekten en ziekten. I. Zwamdoodende stoffen noemt men degene, die gebruikt worden om ziekten te bestrijden. A) Bordeausche pap. Bereid uit blau wen aluin (kopersulfaat) en kalk men gebruikt gewoonlijk pap van 1 tot 1 1 2 °lo d. w. z. 1 kg. tot 11/2 kg. blauwen aluin en 1 tot 1 1/2 kg. kalk op 100 liter water. Bereiding. 1,5 kg. blauwe aluin smel ten in 10 liter warm water (altijd houten vaten gebruiken) de oplossing voegt men bij 80 liter water. 1,5 kg. goede witkalk (ongebluschte kalk) lost men eveneens op in 10 liter water deze oplossing giet men door een fijnen teems bij de 90 liter, terwijl men in de kuip gestadig roert. Een blinkend ijzer (sleutel, nagel, ont vet mes) in de pap gestoken moet blin kend blijven. Zoolang het ijzer roodach tig uitslaat, voegt men er nog wat kalk melk bij. Gebruik: 1) Fruitteelt: a) schurft bij appel en peer (drie maal bij de peer, enkel de eerste maal bij de appel; b) moniliaziekte (niet bij perzik en abri koos) c) krulziekte bij perzik, zoodra de knoppen beginnen te zwellen (einde Fe bruari begin Maart)d) valschen meel dauw bij druif. 2) Groententeelta) vlekziekte bij jon ge boonen en erwten; b) roestziekte bi; schorseneer; c) witziekte of valschen meeldauw bij ajuin, erwten, kooien; d tomatenziekte. 3) Landbouwaardappelziekte (phy- tophtora infestans)roode vlekziekte bij de hop. B) Normaalpappoeder of Burgondi- schepap. Deze bereiding verschilt alleen lijk van de vorige door het gebruik van sodex in plaats van kalk. In den handel vindt men een poeder om normaal pappoeder te bereiden, 't is een mengsel van 2 deelen blauwen aluin tegen 1 deel sodex. Dit is onmiddellijk vóór 't gebruik gereed en kan volledig Bordeausche pap vervangen. Gewoon lijk gebruikt men dan nagenoeg 250 tot 300 gr. op 10 liter water. Gebruik zie Bordeausche pap. C) Alcalische Burgondischepap. Deze verschilt met 't voorgaande dat hier evenveel (1,500 kg.) sodex aanwezig is als blauwen aluin. Bereiding: Doe in een vat 90 liter water; los 1,500 kg. sodex op in 5 liter goed warm water en 1,500 kg. blauwen aluin eveneens in 5 1. warm water (hou ten emmer). De nog warme oplossing sodex mag men direkt bij de 901. water voegen. De opgelosfen blauwen aluin moet men echter geheel laten afkoelen om dan een sterk geleiachtige pap te be komen. (Voegt men er hem warm bij, dan krijgt men een neerslag dat zeer snel bezinkt). GebruikTegen Amerikaanschen meeldauw der stekelbessen, bespuiten als de bessen ongeveer zoo groot zijn als een erwt. D. Californische pap. Bestaat uit zwa vel en kalk; best wordt dit gereedge maakt in den handel aangekocht. BereidingMen maakt van 5 kgr. zwa vel met 31. water een dunne brij, daarna doet men er 3 kgr. ongebluchte kalk bij. De brij droogt nu op, maar door toevoe ging van water houdt men de massa brijachtig. Nu giet men deze brij in 34 1. kokend water en laat dit nog 3 kwartier koken onder voortdurend roeren. Naar mate er water verdampt, giet men er heet water bij, opdat de hoeveelheid van 34 1. behouden blijft. Daarna is de cali fornische pap gereed; deze moet een dichtheid hebben van 20° Beaumé. Wanneer de pap is afgekoeld, giet men de vloeistof in flesschen of bussen, die vol worden bewaard met een klein scheutje petroleum boven op den vloei stof. De pap wordt gebruikt met water vermengd. Gebruik1Fruitteelt, ajtegen appel- schurft (2e en 3e besproeiing, 1 op 40 t. t. z. 1 deel pap op 40 deelen water), b) krulziekte perzik. 1 deel pap op 7 dee len water, ten minste 14 dagen vóór het zwellen der botten, c) rondknop bij zwarte aalbes deel pap op 5 deelen water. 2. Groententeelt. Vlekziekte of val- sche meeldauw bij de tomaat. 1 deel pap op 40 deelen water. E) Zwavel (solferbloem). De zwavel wordt bijzonder gebruikt voor het be strijden van de witte of echte meeldauw- ziekte. Men spuit de fijn gemalen zwa vel met een zwavelverstuiver, en doet dit bij droog, warm en zonnig weder. F) Solbar. Is een zwavelpreparaat in poeder. Het bruin-zwart poeder kan de californische pap vervangen en wordt in water opgelost.Bij de winterbesproei- ing gebruikt men een oplossing van 3°/o t. t. z. 3 kg. Solbar op 100 liter water bij de zomerbesproeiïng nochtans is de gebruikte oplossing 1 °/0. Het werkzaam bestanddeel van Sol bar is de zwavel dit product is goed- kooper dan Californische pap. Gebruik1Fruitteelt a) schurftziekte van appelen en peren (1 b) monilia ziekte (1 °/o) c) krulziekte van perzik. 2. Groententeelt. Vlekziekte of val- sche meeldauw bij de tomaat. 1 Solbar evenals Californische pap mo gen niet in roodkoperen besproeiers aan gewend worden, wel in geelkoperen of vertinde. G) Cosankrimp. Dit produkt is een zwavelpreparaat onder vloeibare kolloï- dale vorm voorgesteld. Cosankrimp ver vangt het vroegere Sulfokrimp, doch is veel meer geconcentreerd, vraagt dus min arbeid en vervoerkosten en is goed- kooper in gebruik. Gebruik 1) Bestrijden van 't schurft bij den appel2) geschikt tegen krul ziekte van den perzik. Dringend bericht aan de Abonnenten De lezers van "De Koornbloem, die met de post hun blad ontvan yen, moeten door de postbureelen den ZONDAG bediend worden. Deze die niet regelmatig hun blad den Zondag ontvangen,wor den dringend verzocht eene schrif telijke klacht te doen aan ons bureel te Aalst. Oorzaken en Bestrijdingsmiddelen In onze nummers van 6, 13 en 20 April, van 4, 11 en 25 Mei en van 1 Juni hebben wij den huidigen toestand be schreven van de bijzonderste takken van onzen landbouw. Wij hebben hunne moeilijkheden geschetst, doch tevens de middelen aangetoond van aard om ver betering te brengen. Zooals wij in ons eerste artikel mee deelden, wenschen wij thans tot slot van deze reeks bijdragen nog enkele be schouwingen van algemeenen aard te geven, die als beknopte samenvatting kunnen dienen onzer vorige uiteen zetting. Als algemeene oorzaken der huidige landbouwkrisis mogen wij aanhalen een overproductie in de wereld van de meeste landbouwproducten. Deze over- productie gaat in de meeste landen ge paard met een enggeestig economisch nationalisme, dat zich .uitdrukt in steeds toenemende verhoogingen der toltarie ven op vreemde waren en aldus een ge weldige hinderpaal vormt voor het nor maal handelsverkeer der goederen. Welke de gevolgen zijn van dezen toestand voor de bijzonderste takken van het Belgisch landbouwbedrijf is on ze lezers door onze vorige bijdragen be- cend. Waar de redding ligt in de hui dige moeilijkheden is echter van veel grooter belang. Wij zegden bij den aanvang dezer reeks bijdragen, dat het heil van den landbouw dient betracht door een goed geordende samenwerking tusschen de landbouwers en hunne Vereeniging eenerzijds en de openbare besturen an derzijds. Daarover nog een woordje uitleg Onze landbouwers mogen de redding niet verwachten van beschermende tol rechten op vreemde landbouwproduk- ten. Ons land met zijne, geringe opper vlakte en dichte bevolking moet leven van den uitvoer en kan er dus niet aan denken een protectionnistische handels politiek te voeren, die voor hem de grenzen van de andere landen zou sluiten. De vrijhandel verstandig toegepast blijft dus de grondslag van onze econo mische welvaart. Vrijhandel sluit echter niet uit dat de regeering, zooals wij ver der zullen aantoonen, in bepaalde om standigheden kan verplicht zijn in te grijpen tegen oneerlijke handelsprak tijken welke vreemde staten zouden toe passen tegen onze inlandsche voort brengers. rolbescherming of protectionnisme is ten slotte toch maar een stelsel dat de moeilijkheden enkel uitstelt en niet voor goed wegneemt. In landen zooalsFrank- rijk, Duitschland en de Vereenigde Sta ten, waar men steeds ten voordeele van de boeren de tolrechten verhoogd, is de toestand nog minder goed dan hier, om dat de landbouwers ginder enkel ver trouwend in de bescherming van den Staat geen voldoende aandacht beste den aan de degelijke inrichting van hun bedrijf. Anderzijds zien wij dat de meest vooruitstrevende landbouwlanden zoo als Denemarken en Nederland getrouw blijven aan den vrijhandel en hunne landbouwuitbating aanpassen aan de economische omstandigheden. Neen, onze landbouwers moeten in hoofdzaak zich zeiven redden door doel matige en wetenschappelijke uitbating van hun bedrijf. Alleenstaande kunnen zij dit niet, zij hebben hiertoe den steun noodig van hunne beroepsvereeniging. Onze landbouwers moeten nog beter leeren voortbrengendit beduidt nog hoogere voortbrengsten bekomen land- en tuinbouw en veeteelt met min dere kosten. Dit is te verwezenlijken door oordeelkundig gebruik van mest stoffen, door het aanwenden van ver edeld zaai- en plantgoed, door toepas sing van wetenschappelijke en moderne methodes bij de bestrijding van insecten en plantenziekten. De verkoopafdeeling van Redt U Zeiven levert aan onze landbouwers al de grondstoffen welke zij noodig hebben voor hun bedrijf met de hoogst moge lijke waarborgen van degelijkheid en te gen de meest voordeelige prijzen. Hoe jammer is het dan ook thans nog te moe ten vaststellen dat talrijke landbouwers nog in ouden slenter verzonken liggen, ofwel uit kortzichtige gierigheid zich door kwakzalvers nog laten beet nemen. Ook op gebied van grondverbetering blijft er voor vele van onze landbou wers nog veel te doen. Nochtans is een behoorlijke draineering en afwatering van vochtige gronden een allergewich tigst faktor tot opvoering der voort- brengst. Wij aarzelen niet te zeggen dat de uitgaven aan bedoelde werken be steed, het tienvoudige als vergelding teruggeven. Ook in zake grondverbete ring kunnen onze landbouwers bij "Redt U Zeiven steeds voorlichting en werk- dadige hulp bekomen. Ook op gebied van veekweek kunnen onze boeren nog veel vooruitgang ma ken. Talrijke landbouwers, weer eens uit slenter, houden nog dieren die hun niet alleen onvoldoende winsten opleve ren, doch soms zelf verlies berokkenen. Zulke dieren mag men met den naam van woekerdieren bestempelen. Mits uitbreiding van hunne vakkennissen zal het onze boeren mogelijk zijn de op brengst aan vleesch en melk per dier in menig geval merkelijk te verhoogen. Ook deze aangelegenheid heeft "Redt U Zeiven,, nimmer uit het oog verloren. Door voordrachten en bijdragen uit gaande van bevoegde specialisten, heeft onze Vereeniging aan hare leden een breede voorlichting gegeven betreffende de wetenschappelijke inrichting van den veekweek en doelmatige veevoeding. Doch beter voortbrengen is slechts eene zijde van het vraagstukvan even veel belang is het goed te kunnen ver- koopen. Goed verkoopen veronderstelt niet alleenhet opzoeken van voldoende af zetgebieden voor onze land en tuinbouw producten, doch onze voortbrengselen derwijze kunnen aanpassen aan de be hoeften en de verlangens dier afzetge bieden dat deze ons niet alleen tijdelijk maar voor goed verworven blijven. Een alleenstaande landbouwer is voor zeker niet bij machte aan die twee ver- eischten te voldoenhier treedt dan ook de noodzakelijkheid aan het licht van den samenverkoop ingericht door de vereeniging. Welke prachtige uitslagen de veree niging op gebied van samenverkoop vermag te bereiken, bewijzen ons voor uitstrevende landbouwlanden, zooals Denemarken en Nederland. Ook ons land kan het zooverre brengen. Doch samenverkoop om ten voordeele der landbouwers de maxima-voordeelen af te werpen, veronderstelt dat de leiding der vereeniging tuchtvol door de aange sloten leden worde gevogld. Indien er op gebied van samenverkoop soms teleurstellingen worden opgeloopen dan zijn deze schier altijd te wijten aan het gebrek van tucht onder de leden der vereeniging. Uit voorgaande blijkt duidelijk dat de Vereeniging vooral in krisistijd een le- vensnoodzakelijkheid is voor den land bouw. Aan onze boeren deze waarheid te begrijpen en vooral in praktijk om te zetten door nog vaster zich aan te slui ten bij hunne Vereeniging. Welk is nu de taak der openbare be sturen Zooals wij in onze eerste bijdrage aantoonden, hebben de openbare bestu ren als plicht een werkdadigen steun te verleenen aan onze landbouwers en hunne vereenigingen in hun streven tot verbetering der bestaansvoorwaarden van den boerenstand. Te dien einde moeten zij1) de oneer lijke handelspraktijken verhinderen wel ke door vreemde landen worden toege past tegen onze inlandsche producten en deze met ondergang bedreigen. Jammer genoeg hebben wij onlangs moeten vast stellen dat deze taak door den Senaat niet werd begrepen, toen hij het wets- D* medewerken *J}> verentw«»r4elSk vesr h«n bCdmqea. Oageteekeade stukke* werdca «iet apgenemea. Niet apgeaomee haadnehriftea werden aiet teraggegevea. in

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1