1 9 I t Is een Merel Urtdbo«!wweekiita{l stj De Landbouw ie het Buitenland Onze Konservenfabriek Bestrijdmgsmiddelefl tegen Ziekten en Insekten I I De Brabantsche Boerenjeugd* ZONDAG 15 JUNI 1930 Prijs 20 centiem 12dc JAARGANG Nr 598 der ur- >rg hte aar i eft Arbeid adelt AbotmemeotsprBs j 10,00 fi««K ^a¥B< Mess schrijft ia ep om Bareel t& op alle postkantores. Aankondigingon volgen»; akkoord. Bareel en RedaktieiDE VILANDERSTRAAT. AALST •7erantvoo?delQke Opstelleï j ORTAIRE CAUDRON, Aalst Na het uitvoerig onderzoek dat we in onze vorige nummers hebben gewijd aan de moeilijkheden welke de Belgische landbouw ondergaat en aan de midde len om deze moeilijkheden te overwin nen, zal het ongetwijfeld belang opleve ren onze blikken te werpen over onze grenzen, om na te gaan hoe de land bouw er voor staat in de bijzonderste landen en welke richting hij voor de toekomst kiest. Voor de landbouwers is het immers van gewichtig belang inge licht te zijn over de landbouwpolitiek gevoerd door de vreemde landen, welke zij als concurrenten ontmoeten op de wereldmarkt, zulks met het oog op de wending welke zij in de toekomst aan hun eigen bedrijf moeten geven en met het doel zich bepaalde lessen te nutte te maken, welke hun worden gegeven door den vreemde, Als dokumentatie dezer reeks bijdra gen benuttigen wij grootendeels de zienswijze uitgebracht door de land bouwdeskundigen der verschillende sta ten op de conferencie gehouden te Ge neve den 6 Januari 1.1., waar de interna tionale landbouwkrisis en de middelen om haar te bestrijden zorgvuldig in on derzoek werden genomen. De heer Van der Vaeren, afgevaardigde van België op bedoelde vergadering, heeft de ziens wijze van verschillende landbouwexper- ten op uitstekende wijze samengevat en zijne voordracht gehouden voor de So- dété Centrale d'Agriculture den 9 April 1.1. Benevens bedoelde dokumentatie wij onze gegevens ook geput in ernstige bijdragen uitgaande van bevoegde land- bouwspecialisten uit de betrokken lan- len. Beginnen we eerst met de meest vooruitstrevende landbouwlanden, die onze ernstige mededingers zijn op de wereldmarkt, n.l. Denemarken en Ne- derland. DENEMARKEN De landbouw heeft hier, niettegen staande de wereldkrisis en de hooge in voerrechten geheven door het buiten land, over 't algemeen zijn bloeienden toestand behouden. Zulks is niet te dan ken aan de beschermende tolpolitiek welke de regeering ten voordeele der boeren toepast, doch volgens de mee ning uitgedrukt door de Deensche afge vaardigden ter conferentie van Geneve aan de volgende oorzaken A) Den gunstigen oogst dezer laatste jaren. B) Het bizonder klimaat der streek. C) Het doelmatig en intensief gebruik van kunstmeststoffen. D) De rationeele en wetenschappelijke methodes in veeteelt 1 Deze laatste drie oorzaken zijn echter tot hunne volle uitwerking gekomen dank zij de sterke ontwikkeling der landbouwvereening en tuchtvolle ge trouwheid der boeren aan deze laatste. De Deensche landbouwer is met een sterke coöperatieve geest bezield wat helaas nog ontbreekt bij zoovelen onzer Vlaamsche boeren. Hij is aan zijne vereeniging verknocht in goede en slechte tijden, hij heeft een rotsvast be trouwen in haar en volgt stipt hare on derrichtingen inzake verbetering en aan passing van het bedrijf. Zoo komt het dat den Deenschen Landbouw den hoo- gen graad van volmaaktheid en den Hin ken bloei heeft bereikt welke hem als voorbeeld stellen voor al de andere lan den. Zoo komt het ook dat wanneer een bepaalde tak zijner voortbrengst te groote belemmeringen ontmoet bij den uitvoer, uit oorzaak van beschermende tolmaatregelen ingevoerd door een be paald vreemd land hij dadelijk zijne pro ductie kan aanpassen aan de omstandig heden, hetzij om; nieuwe afzetgebieden te veroveren, hetzij om onder een ande ren vorm naar het protectionnistische vreemd land te blijven uitvoeren trots de toegepaste tolrechten. Want vergeten wij het niet de Deensche landbouw leeft in hoofdzaak Van den uitvoer naar de landen met het wijhandelstelsel doch ook naar deze be schermd door tolrechten. De inlandsche markt is van veel minder belang voor den afzet van landbouwproducten die uiterst gespecialiseerd zijn en in de hoofd zaak bestemd voor den uitvoer. Trots de beschermingspolitiek ge voerd door het buitenland is de Deensche 1 landbouw er in 1929 in gelukt ruim voor 70 milioen pond sterling uit voeren en aan de kapitalen aangewend in het land- oouwbedrijf de gunstige rente te doen voortbrengen van 6 °/o. Onze Vlaamsche boeren hebben bij hunne Deensche bedrijfsgenoten te lee- ren de hardnekkigen wil tot uitbreiding van hunne vakkennis in de tuchtvolle ge trouwheid van de vereeniging. Deze twee factoren zijn ongetwijfeld de voor naamste grondslagen van den welstand en den bloei van het landbouwbedrijf zooals het voorbeeld van Denemarken het zoo duidelijk aantoont. NEDERLAND. In tegenstelling met Denemarken is de Hollandsche landbouw gevoelig door de krisis getroffen geweest. Sinds 1923 kende de landbouw haar moeilijkste tij den. Het indexcijfer voor het jaar 1929 gesteuna op de uitslagen van boekhou dingen, gekontroleerd door de Mid- denbureelen voor Landbouwboekhou ding bereikten voor de akkerbouw producten het cijfer 130, voor veeteelt producten het cijfer 140, wat voor de landbouwvoortbrengselen in 't algemeen 138 uitmaakt, terwijl voor voortbren- gingskosten het cijfer 169 werd beko men. Voormelde indexcijfers wijzen de al- gemeene verhooging aan der prijzen van de landbouwprodukten en de voort- brengstkosten ten opzichte van het tijd perk 1910-1914, dit laatste tijdperk ver tegenwoordigd zijnde door het basiscii- fer 100. i De moeilijkheden welke de Neder- landsche landbouw ontmoet spruiten hoofdzakelijk voort uit de beschermende tolmaatregelen ingevoerd door verschil lende landen waarheen de Hollandsche landbouwproducten vroeger werden uit gevoerd. 1 rots deze moeilijkheden is de landbouw en de regeering trouw geble ven aan het princiep van den vrijhandel en werd door het Staatsbestuur in den laatsten tijd zelf de kleine bescherming geweigerd welke gevraagd werd ten voordeele der suikerbeetteelt. In Holland heerscht het algemeen ge voelen dat de landbouw zich zelf moet redden door verbetering der voort brengst en doelmatige inrichting van het bedrijf. De landbouwvereenigingen dra gen hiertoe veel bij door verspreiding van het landbouw- en tuinbouwonder- wijs onder al zijne vormen, door ernsti ge propaganda van rationalitatie in de voortbrengst en door inrichting van den samenverkoop der landbouwproducten. Ook de regeering blijft niet werkeloos door flinken steun aan het landbouwon derwijs, door degelijke voorlichting van de afzetmogelijkheden op de buitenland- sche markten, n.l. door den degelijk werkenden dienst der tuinbouwconsu- lenten, door strenge maatregelen tot be teugeling van bedrog in den handel van landbouwproducten, helpt zij op doel treffende wijze de landbouwers de krisis te overwinnen Deze samenwerking tusschen de land bouwvereenigingen en de openbare be sturen heeft nu reeds tastbare uitslagen opgeleverd en belooft nog meer voor de toekomstDe Hollandsche landbouw, alhoewel gevoelig getroffen door de beschermende maatregelen zijner nabu- i ren, slaagt er in zijne voortbrengst aan j te passen aan de huidige economische omstandigheden en komt er toe b. v. voor eieren, boter, kaas, bacon en nog andere producten zijne plaats op de markt te handhaven, ja zelfs stilaan te verbeteren. Bij onze Noorderboeren zooals bij de Deensche boeren kunnen onze landbou wers vaststellen, de prachtige uitslagen opgeleverd door ernstige beroepskennis gesteund op en gepaard met getrouw heid aan de Vereeniging. Vwm m imt de Landbouwers ten en harten der jongelingen de kiemen voor de wording, wordt er gespannen aan den draad die leidt in latere dagen en ingewerkt het ciment als fondeering van het gebouw door hen op te richten. Iedereen diene zich op die dagen aan te sluiten bij jeugdkringen die leiden tot zijn gekozen beroep in de toekomst. De boerenjeugd vereenige zich in jeugdorganisaties van opleiding, zoeke het gezellig samenzijn en verzet met de kameraden, stichte studiekringen enrich- te voordrachten in. De meest begaafden onder hen worden de werkende, de vaste elementen, de voorbeelden voor het gezelschap. Weinig of zoogezegd geen vereeni gingen in dien aard bestaan er in zuid Brabant en nochtans het moge aanzien worden als een noodzakelijkheidwant die vriendschap die onderlinge genegen heid daar opgedaan gaat niet verloren en worden later bewerkstelligde kennis sen. Studiereis en voordracht blijven vast in het geheugen. Dat de boerenbevolking en boeren jeugd zoowel jongens als meisjes ons mogen begrijpen. R. U. Z. zal al het mogelijke bijdragen tot die stichtingen, en onze Vlaamsche jeugdgroepen wen- schen niet beter dan zich aan te sluiten bij de Brabantsche organisaties. Wie er iets voor voelt, wie er ietwat wille voor doen sture ons een schrijven, en over 3 weke i komen wij met een jeugdgroep afgezakt om te verbroederen bij de eerste stichting met de Brabantsche te Leer beek. en alzoo vormen zich een heele reeks geslachten van ontelbare koloniën. In den loop van den Zomer kunnen 9 tot 14 geslachten elkander opvolgen. Tijdens den Zomer ontstaan er in de Koloniën gevleugelde luizen, deze ver plaatsen zich naar andere planten en stichten zoo nieuwe koloniën. Van alle kanten komen toetredingen en we zijn gelukkig te bestatigen dat ons streven door de geldplaatsers en kweekers wordt verstaan. Verscheidene lieden vroegen even eens inlichtingen of onderhandelingen. Vele bonden vroegen voordrachten. Het is gansch onmogelijk om met iedereen afzonderlijk te spreken of overal voordrachten in te richten. Daarom besloten we eene groote al- gemeene vergadering te beleggen Op ZONDAG 22 JUNI, om 3 1/2 uur zeer stipt, in ons lokaal te Aalst. Alle gewenschte inlichtingen zullen aldaar worden gegeven. We zullen dezelfde vergadering beleg gen te HERZELE, eveneens op ZONDAG 22 JUNI, om 9 uur, in het lokaal bij Mr Victor D'Haese. Belanghebbenden die inlichtingen over de zaak verlangen, gelieven zich tot een dezer vergaderingen te begeven. Het Voorloopig Komiteit. BELANGRIJK Het wordt ter kennis gebracht aan de achterblijvers, dat het kapitaal voor de Conservenfabriek grootendeels on derschreven is. We kunnen niet meer aanvaarden als er voorgenomen is zijnde 1,500,000 fr. Bericht aan de achterblijvers. De jeugd is het schoone, het edele en het prachtige in het menschelijk leven. Het is de lente in de volmaking van het natuurgewrocht, dat later moet worden de kloeke nieuwe stamboom van samen leving en gemeenschap. De jeugd is de toekomst en daarom ook diene die periode niet verwaarloosd. In de dagen van lichtzinnigheid en be zorgdheid, zelis te midden van vermaak en plezier wordt er gekweekt in de gees- BLADLUIZEN Vanwaar die vuiligheid Ziet, hier aan de rozen is het groen, daar aan de appelboomen grijs, verder aan boonen en zaaddragers van beeten zwart. De bladeren van de fruitboomen, ro zen, groeitoppen van allerlei zaaddragers verschrommelen, krullen en krijgen een vuil zwart uitzicht met een roetachtige vloeistof bedekt. Die vuiligheid is niets anders dan bladluizen met hun uitwerp sels. Levenswijze: Merkwaardig is de voortplantingswijze der bladluizen. Heel dikwijls ziet men in den Winter, de twijgen der fruitboomen en struiken met glimmende zwarte puntjes bezet. Deze zwarte puntjes zijn niets anders dan de eitjes van bladluizen, waaruit tijdens het uitloopen der knoppen het eerste luizen geslacht geboren wordt. Deze eerste bladluizen zijn alle levenbarende wijfjes, die het vermogen bezitten kleine blad luizen ter wereld te brengen; deze op hunne beurt baren ook levende jongen, Maar om de liefde Gods zal er dan geen enkel jaar voorbijgaan, zonder dat de aardbezieën uitgepikt en geschon den zijn in mijn tuin. Een zwarte, geel- gebekte vogel heb ik zien huppelen en trippelen tusschen de struiken, zou hij dat misschien gedaan hebben Gij steekt het toch immers altijd op de vogels, U hebt er een hekel aan, geloof ik, vrouw Verleden jaar was 't toch ook een vogel, weet U het nog en later hebt U dan toch moeten beken nen dat de hennen uitgebroken waren en deze leelijk huis gehouden hadden in het aardbezieënveld. Door een wonderbare voorzienigheid der natuur worden er op het einde van den Zomer, geslachtsdeelen bezittende individuën (mannetjes en wijfjes) voort gebracht, die gewoonlijk vleugels heb ben. Na de paring legt het wijfje op scheuten tusschen knopschubben, in schorsspleten, eieren waaruit in het vol gende jaar het eerste geslacht geboren wordt en de levensloop herbegint. Schade: De bladluizen boren haar snuit in het plantenweefsel en zuigen er de voedende sappen uit waarvan zij leven. Aangetaste bladeren vertoonen meest al bolvormige verhevenheden, krullen, verdorren en vallen af. Hierdoor wordt de vruchtopbrengst van het volgende jaar bij fruitboomen fel bedreigd. Verder worden de bladluizen scha- delijk door de afgescheiden, vloeibare uitwerpselen, de zoogezegden honig dauw (een zoetsmakende stof), dat dub bel den plantengroei benadeeligt1° het belemmert de ademhaling der bladeren 2° het biedt voor vele zwamziekten een vruchtbare voedingsplaats. BESTRIJDING. 1° Gedurende den Winter bespuiten met carbolineum 7,5 (voor perziken slechts 5 °/o) daarmede doodt men de eieren der overwinterde bladluizen en de geheele ontwikkeling wordt er mer kelijk door belemmerd. De sproeistof moet een krachtige straal op de planten gespoten worden, zoodat de vloeistof in alle reten en hoekjes, waar de eitjes zit ten, doordringt. 2° Gedurende den Zomer, vóórdat de bladeren ineengekruld zijn, een be spuiting doen met een aftreksel van quassiahout en een zeepemulsie, welke men op de volgende wijze bereidt Men laat 1,5 kg. quassiahout gedu rende 48 uren aftrekken ofwel laat men dit gedurende een half uur stil koken. Dit aftreksel vermengt men met een emulsie van 1,5 kgr. bruine zeep en men lengt vervolgens aan met water om 100 liter sproeistof te bekomen. Men bekomt eveneens een goeden uitslag met te bespuiten alleenlijk met bruine zeep emulsie van 1,5 kg. voor 100 liter water. Velen gebruiken ook nog een nicotine- oplossing neemt 2,5 kgr. gesneden goedkoope tabak en laat dit 48 uren trekken in 25 liter kokend water. Daar men de sterkte van de gebruikte tabak niet kent, kan men ook niet het gehalte nicotine van de oplossing vaststellen. Daarom lengt men de oplossing aan met ongeveer 2 tot 3 water. 3" Men kan insectendoodende stoffen uit den handel gebruiken, namelijk "Ve netan een nieuw produkt, waar men reeds gunstige uitslagen heeft mede be komen. De Venetanoplossing die men ge bruikt is van 1 tot 1,5 d. w. z. 1 kg. tot 1,5 kg. Venetan op 100 liter water of 10 tot 15 gr. Venetan op 1 liter water. Venetan is te verkrijgen in metalen bussen van 75 gr., 150 gr., 600 gr. en 3 kg. in ons hoofdmagazijn te Aalst, als ook in al de andere afdeelingen van R. U. Z. Trouwe leden van R. U. Z. steekt de handen uit de mouwen, legt proeven aan, gebruikt allen zonder onderscheid dezen Zomer dit produkt, om uwe hoo rnen tegen de bladluizen te vrijwaren. Zie man, van de hennen kan ik zulks nog verdragen, die leggen toch lekkere eiers, die voedzaam zijn. Maar die leelijke zwarte vogels met hun gele bekken, die ge op geen honderd meter genaken kunt, daar hebt U nu toch niets aan, die leggen hun eitjes waar men ze niet vinden kan en voor dag en dauw zijn ze reeds met de lekkerste brokjes uit uw tuin verdwenen. Hebt U daar niet wat zaad voor over, zeg jou, die zoo goed een sperwer schieten kunt Maar vrouw, U legt de schuld op den merel, die levenslustige en ja, inder daad, schuwe vogel, doch niet zonder reden. Hoeveel mannen zijn er niet die naar hun vrouw luisteren en den merel een scheut zaad in 't lijf jagen, de geluk kig ontsnapten schuwen den mensch als hun hevigsten vijand en dien schrik, die gewettigde gejaagdheid, bij 't zien van zoo'n redelijk schepsel, zetten ze aan hun jeugdig kroost over. Ik kan 't beter van den merel verdragen dan van de hennen, die kosten ons tegenwoordig de oogen uit den kop, t korrelvoeder is peperduur en hun vervelend gekakel als ze dan al eens een eitje gelegd hebben, hangt me voorwaar de keel uit. Weet U dan niet dat de merel gekend staat als een goede zanger en hij mij niet zelden tusschen t donker loover van mijn tuin vervroolijkt door zijn helmend lied, dat men in den vroegen morgen einde en verre galmen hoort. Moest ik U eens voorlezen wat Guido Gezelle er over zegt, LI zoudt den merel voorzeker geen kwaad meer doen. Ehwel, ik luister man, Guido Ge zelle was voorzeker een bewonderaar van alle dieren door God geschapen, zelfs de meest schadelijke. Hebt gij nog geluisterd naar den merelaan, s avonds, als het duistert, als de sterren staan Op den hoogen sperel, daar hij verre ziet, luide zingt de merel nu zijn avondlied. Hoort zijn kele galmen haal en wederhaal. t Is lijk Davids psalmen 't is lijk orgeltaai. Al met eens hij schettert tiert en tiereluit "vier slaat,, hij dat 't spettert en... 't is uitgefluit Prachtig man, doch Guido Gezelle spreekt enkel van zijn lied en niet van zijn goed of kwaad dat hij doet. - Geloof me, vrouw, de merel is een groote kerfdiereneter, maar als de rood- gekaakte kersen aan de boomen te ben gelen hangen en de donkerroodgekleur- de aardbezieën op den grond te rapen liggen, ja, dan is t een leventje van de andere wereld en waarnemende lieden die meer houden van hennen dan van merels, die kunnen maar niet verdragen dat ze ook al eens gaarne een lekker- brokje binnensmullen, al waren ze zelf met diezelfde ondeugd besmet. Ik inte gendeel weet wat al insecten hij ver slindt, zijn voornaamste noen- en avond malen bestaan er uit en 't fruit neemt hij slechts als nagerecht of toespijsje dat ik hem van harte gun. Ik weet wel dat hem die lekkerbekkerij dikwijls duur te boe ten staat en dat menig onwetend land bouwer hem moordend lood in de vler ken er voor schiet. Als zulks waar is, man, dan is dit voorzeker hoogst jammer en 'k begin spijt te gevoelen dat ik zoo hardvochtig tegen den merel geweest ben. Nu, zou 'k er graag nog wat meer van hooren. Hij broedt tweemaal 's jaars zijn nest zit goed weggedoken tusschen hees terstruiken en leeg stamhout, daarin lig gen vier of vijf licht blauwgroene eitjes, met roodbruine vlekjes te glimmen. Maar vermits U er toch meer wilt van weten, weet dan, dat de wijfjes voor den winter er met hun jongen van onder trekken naar milder en zonniger oorden en 't overwinteren aan de mannen over laten. Dat en is voorzeker toch ook niet fraai. Nou, man, dat is hoogstwaar schijnlijk uit teedere zorg voor hun jeug dig, nog dungevederd kroost en om hun den weg te wijzen. En denk toch niet dat de wijfjes zulks doen om huiselijke veeten te koelen. Hierin moet ik U nu ook eenmaal ge lijk geven, U hebt uw moederhart laten spreken. -.M4M en ing r 1 l ^smmas^itsBimmsiBa^ssBiÊiÊsaÊKaÊ De medewerker* ïC« vere8?w*®r<»lgk vaw>r hen bgdrefra. öagatetkeadt stnkkee, warde* aiet ap^eaamea Niet opgeaumea hasd««br!fte» worde* «iet teragoejgvea. ft*-Si

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1