1 i I I 1 andbouwweekblad ist i Onze Konservenfabriek Landbouw in het Buitenland Voor onze Hopboeren sï ZQNDAG|29 j JUNI 19eo Prijs 20 centiem mam mem wmmiummam 12de JAARGANG Nr 600 der 4 :ur- iorg :hte jaar 4 en 4 ling I d 4 4 4 4 4 eeft 4 Arbeid adelt Abonnementapri» 10,00 frsuk Jaus. Men adurjjlfi in ©P ons Bureel en op alle pcmtkacioie®. Aankondigingen volgens akkoord. Bareel en RedaktiejDE VILANDERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller j ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voer #a i—t de Landbouwers I. LEVERINGEN. De fabriek zal in werking tre den in het voorjaar 1931. De vol gende groenten zullen verwerkt worden Spinazie, aspergen, erwten, snij- boonen, struikboonen, princessen, wortels, selder, ajuin, roode bee- ten, rapen, schorseneeren, porei, alle kooien, raapkoolen. Wellicht zullen nog andere groenten op de Voor onze landbouwers die wenschen aan groenselkweek te doen zal eene zekerder broodwin ning geschapen worden, vooral op dit oogenblik dat de prijzen der andere waren voor eenige jaren nog zullen laag blijven. Iedereen heeft dus belang het zijne bij te dragen om deze schoo- ne zaak te helpen verwezenlijken en voor te komen op de lijst der eerste baanbrekers eener nieuwe en veelbelovende landbouwzaak. lijst voorkomen. sluiten met de kweekers van be paalde groensels voor levering in 1931. Degene die zinnens zijn een of verscheidene vruchten voor de fabriek te kweeken, worden ver zocht zich van heden af te laten inschrijven met aanduiding van de teelten welke zij begeeren te le veren. Zooals reeds vermeld, zal de fabriek zoo ingericht worden dat alle handwerk zooveel mogelijk zal worden uitgeschakeld, zooals b. v. voor erwten zullen dezelve mogen gemaaid worden en met ranken geleverd. Ze zullen in bij zijn van den leveraar worden uit- gedorschen en de erwtjes gewo gen. Fruitkweekers moeten van he den af hunne namen opgeven om als leveraars in aanmerking te ko men. Zullen verwerkt worden alle beziën, pruimen, krieken, pe ren en appelen. Voor wat de groenten aangaat zal het zaad door de fabriek gele verd worden aan deze die het be geeren. Voor erwten zal dit ver plichtend zijn, gezien niet alle soor ten kunnen verwerkt worden. Zooals door het Voorloopig Komiteit werd bepaald, zullen eerst de aandeelhouders voor de leveringen in aanmerking komen. De andere zullen mogen leveren voor zooveel de voorraden ontoe reikend zijn. II. VOORUITZICHTEN. Het stichten onzer konserven fabriek op het oogenblik dat onze landbouwers eene erge krisis door wortelen, is eene ware weldaad j voor onze streek. We kunnen niet nalaten de talrijke medewerkers en de inrichters te danken voor hun maatschappelijk werk. Vele land bouwers en ook zakenmenschen hielpen met hunne kapitalen omde zaak te stichten anderen onge lukkiglijk bleven tot hiertoe aan hunne plicht te kort of stelden maar altijd uit. De vooruitzichten van deze zaak zijn zeer goed.De vraag naar gereedgemaakte groensels neemt zoowel bij de landelijke bevolking als in de stad met den dag toe.Het gemak en ook den goeden koop in oogenblikken van duurte der ver- sche groenten, doet meer en meer vereeniging. 2e bijdrage. In ons nummer van 15 Juni 1.1. heb ben wij onze aandacht besteed aan den toestand van het landbouwbedrijf in Denemarken en Nederland. Wij ver volgen onze bijdrage met het onderzoek der landbouwtoestanden in enkele na burige landen FRANKRIJK. Frankrijk is van natuur uit een land aangewezen op den landbouw. Spijtig genoeg is dit uit het oog verloren door de opeenvolgende regeeringen, welke iich vooral hebben toegelegd op het tot stand brengen en het ontwikkelen van een eigen nijverheid en daarbij hebben verwaarloosd den vereischten steun te verschaffen aan den landbouw, om zich te moderniseeren en de voartbrengst te verbeteren. Over 't algemeen mag men zeggen dat de bedrijfsuitbating fn den Franschen landbouw nog gebrekkig is en 'dat de Fransche boeren bij hunne Deensche, Nederlandsche en Belgische bedrijfsge- noten nog veel hebben te leeren. De Fransche landbouw kent bovendien in veel mindere mate dan in voormelde lan den de groote weldaad der Vereeniging. De crisis deed zich hier gevoelen van af 1926 door eene daling der prijzen eerst voor het graan en later voor de andere landbouwproducten. Voor het oogstjaar 1928-1929 be droegen de voortbrengstkosten voor het graan 7 maal de kosten van 1913, wijl de verkoopprijzen enkel 5-6 maal den prijs van 1913 bereikten. Volgens de mededeeling van den Franschen afgevaardigde te Genève zijn de kleine en middelmatige landbouwbe drijven in een benarden toestand, door dat zij moeilijker dan de groote bedrij ven aan krediet geraken en verplicht zijn snel hunnen oogst te verkoopen aan ongunstige prijzen, wijl zij niet over de noodige geldmiddelen beschikken om hunnen oogst op te bergen in afwachting van vbordeeliger marktvoorwaarden. De landbouwkrisis dezer laatste jaren zal de landvlucht vermoedelijk verscher pen en aldus de maatschappelijke kwaal verergeren waaronder Frankrijk reeds sedert lang lijdt. In tegenstrijd met Denemarken en Nederland, waar de landbouw zijn heil vond in wetenschappelijke inrichting van het bedrijf in aanpassing van dit laatste aan de huidige economische toestanden, heeft de Fransche landbouw uitsluitend zijn toevlucht genomen tot verhooging der invoerrechten op vreemde land- bouwprodukten. De Regeering vooral bekommerd om in de voeding der be volking met inlandsche voortbrengst te voorzien, heeft lichtzinnig aan die pro- tectionnistische neigingen toegegeven, aldus de aandacht der landbouwbevol king afwendende van de w;are redmid delen doelmatige en wetenschappelijke inrichting van het bedrijf en eene sterke bewaarde groensels koopen. Voor confituren en fruitdran ken, evenals voor geconfijte vruch ten is steeds een goede vraag, zoodat voor den geldbelegger eene prachtige zaak in 't ver schiet is. Voor de fruitkweekers, die in oogenblikken van overvloed geen uitweg zullen vinden voor hun fruit, zal de fabriek de eenige toe vlucht zijn. De bewaring zal ook de markt ontlasten en de prijzen op een normaal peil houden. Sinds enkele jaren heeft de Fransche Regeering de douanerechten op vreem de landbouwproducten op buitensporige wijze verhoogd. Zoo werd onlangs het inkomrecht op tarwe, spelt en masteluin van fr. 50 tot 80 (112,40 Belgische frank) gebracht en wordt door sommige land- bouwkringen totaal verbod van graan- invoer geëischt. De invoerrechten op aardappelen werden over enkelen tijd verhoogd van 3 fr. tot 6 fr. (fransch geld) per 100 kgr. en thans vragen de planters die rechten te vermeerderen tot 25 fr. (35 Belg. fr.) van Maart tot October en tot 15 fr. (21 Belg. frank) van November tot Fe bruari. N iet te vreden met deze steeds toene mende verhoogingen der invoerrechten, heeft de Fransche Regeering zelf den uitvoer van graan en bloem gesteund naar het buitenland door aanzienlijke uitvoerpremiën. Men herinnere zich de graan en bloemdumping tegen België. Al deze protectionnistische maatrege len brachten evenwel de redding niet. Zooals de Bijbel het zegt Roept de afgrond den afgrond en de Fransche boeren staan nog altijd voor een toestand die verre van rooskleurig is. Volgens de jongste berichten zou de Regeering zelfs haar toevlucht nemen tot een wettelijke beperking der productie van den wijn bouw door een jaarlijksche belasting te heffen op de nieuw aangelegde wijn gaarden en een klimmende belasting op de hooge opbrengst van de wijnoogsten. Men ziet tot welke verwarde uitslagen het empiristisch stelsel van het protec- tionnisme kan leiden. De Fransche Landbouwdeskundige te Genéve heeft nochtans maatregelen tot verbetering opgesomd die heel wat doel treffender zouden zijn namenlijk 1) De vereeniging der kleine en mid delmatige landbouwers. 2) De voorlichting der landbouw- voortbrengers over de afzetgebieden. 3) Samenwerking tusschen de coöpe ratieven van voortbrengers en de coöpe ratieven van verbruikers. 4) Inrichting en ontwikkeling van het landbouwkrediet. Doch het volstaat niet de vereischte middelen aan te toonen men moet ze in praktijk omzetten. De Fransche Regee ring zou dan ook een uitstekenden dienst bewijzen aan de landbouwer door aan zijnen steun die richting te geven in plaats van de boeren in den waan te la ten dat alleen heil te vinden is in de ver hooging van tolrechten welke nochtans enkel tot bittere telleurstelling kan lei den. Frankrijks nadeelige bevindingen moeten onze landbouwers leeren wat wij reeds herhaaldelijk hebben betoogd: dat bescherming geen duurzame uitslagen kan opleveren, doch dat de landbouwers de huidige krisis enkel kunnen overwin nen door wetenschappelijke inrichting van hun bedrijf, door aanpassing van hetzelfde aan de huidige economische toestanden en door nauwere aansluiting bij de Vereeniging welke het beste mid del is om tot bedoelde resultaten te ge raken. De taak der openbare besturen moet er eene zijn van helpenden aard, en wel deze van de Vereeniging te steu nen in haren strijd tot verbetering en verhooging der voortbrengst, tot uit breiding der beroepskennissen bij de landbouwers, en tot het verwerven van ruime afzetgebiedèn vi >or den gezamen- lijken verkoop van de landbouwproduk- ten. Wat zal de prijs zijn der hop in het komend seizoen Deze vraag stellen onze boerkens zich dikwijls als ze hun hop bewerken, ze be mesten, ze vrij houden van ziekte en on gedierte. Deze vraag is niet te beantwoorden. Verschillige faktoren hebben er invloed op, t. z. de stock of oude voorraad, de opbrengst dees jaar en de hoedanigheid ervan de beschermingsmaatregelen welke de verschillende landen zouden kunnen treffen op den invoer. Andere invloeden kunnen zich nog doen gelden, doch deze drie voornoemde willen wij bespreken. Oude Voorraad. De wereldopbrengst in 1929 is on langs opgemaakt in een Beiersch Land- bouwbureel door Dr Karl Stieglers. De berekening is gemaakt in balen van 50 kilos en is voor de verschillige voort brengende landen alsvolgt a) Duitschland balen 297,500 Tchecho-Slovakie 247,000 Jugoslavië 83,000 Oostenrijk-Hongarië en Roumenië 9,000 Polen 75,000 Rusland 30,000 Frankrijk 141,000 België Aalst 14,000 Poperinghe 26,000 40,000 Engeland 400,000 Europeesche voortbrengst 1,322,500 b) Vereenigde Staten 300,000 Kanada 15,000 c) Australië en Nieuw Zeeland 28,000 Wereldopbrengst 1,665,500 De voortbrengst 1929 is een rekord voor de naoorlogsche jaren, het voort- brengstcijfer voor Duitschland, rond 300,000 balen, is slechts eenmaal over schreden, t. z. het jaar 1912 dat circa 460,000 balen voortbracht. Men moet ook nog rekening houden dat, door de lage prijzen, verleden jaar vele hop ongeplukt bleef. Dat deze alleen voor Duitschland geschat is op rond de 60,000 balen of nagenoeg de oogst van twee jaar voor gansch België. Volgens zelfde schatting bevinden zich nog op 1 Juni 1.1. in handen van voortbrengers of handelaars van den oogst 1929, 177,000 balen, verdeeld als- volgt Duitschland, Inlandsche 1000 b. Transithop 4000 balen 5000 Tchecho-Slovakië 3000 Oostenrijk 500 Jugoslavië 5000 Polen 9000 Frankrijk 5000 België 1200 Engeland 90000 Vereenigde Staten 60000 178,700 De uitzonderlijke hooge voorraad in Engeland heeft grootendeels voor oor zaak de gemeene hoedanigheid van den oogst 1929. die voor gevolg had, dat niettegenstaande de beschermingswet rond de 25000 balen Amerikaansche en 12000 balen Europeesche vastelandhop in Engeland ingevoerd is. V/at gaat Engeland aanvangen met zijn voorraad? Zal het niet trachten hem naar een of ander Belgische haven te sturen, om hem daar voor spotprijzen te versjacheren (zooals in 1922) en zoo on ze markt teneer drukken Wij verhopen dat onze regeering durf- kracht genoeg zal hebben en toonen dit te beletten. De vroeger ingevoerde besmette hop bezorgde ons nog benevens eene indruk king der prijzen, de zoozeer gevreesde Peronospora. Wij roepen onze regee ring toe Pas op Een ezel stoot geen twee maal op dezelfde steen. Opbrengst nieuwe oogst. Het Beiersch Landbouwbureel maak te ook eene schatting van de verminde ring van de bebouwde oppervlakte voor 1930. Die vermindering is voor Duitsch land 15 °/o voor verschillige landen waaronder België 20 °/0, voor Polen 25 °/o. Sommige plaatsen verminderden met 75 °lo. De oorzaak dezer voor sommige streken sterke vermindering is vooral, dat in 1929 de verkoopprijs de kostprijs niet dekte. Zeggen wij nog dat in den Elzas de bebouwingsoppervlakte welke vroeger 2000 hectaren bedroeg vermin derd is tot 800 hectaren. Deze vermindering van bebouwing zal voorzeker invloed hebben op de voortbrengst. Volgens inlichtingen ons ter hand kunnen wij gerust zeggen, dat de wereldopbrengst 1930 hierdoor met circa 300,000 balen zal verminderd zijn. Wat verder 1930 ons geven zal is nog een raadsel. De stand is bevredigend. In enkele streken is een begin van Perono- pora en zwart waargenomen. Een Duitsch vakblad betwijfeld erg of deze ziekte wel doelmatig bestreden wordt. Wij besluiten De oogst 1930 is nog niet te voorzien. Wij raden onze hop boeren aan hunne hop goed te verzor gen, tijdig en doelmatig het ongedierte en de ziekten te bestrijden, want evenals de opbrengst is de verkoopprijs ook een raadsel. Deze verkoopprijs zal beïnvloed wor den door de hoeveelheid en door de hoedanigheid. Als wij spreken met brou wers, zeggen ze doorgaans Wij kun nen met Belgische hop niets uitrichten. De vooruitgang in brouwwezen, de me dedinging van vreemde bieren verplich ten ons, nu meer dan vroeger, Duitsche hop te gebruiken. Hier durf ik stout opmerken Gij be driegt u, want meer dan eens hebt gij brouwers hop aangekocht in Duitsche balen aan den prijs van Duitsche, en er is u geleverd goede Belgische. Gij hebt niets bemerkt, want bij uw koopman maaktet gij niet de minste opmerking. Mogen wij dan niet gerust zeggen, dat het een vooroordeel is Duitsche voor goede inlandsche te willen stellen. Wij zeggen het is een vooroordeel, en dit vooroordeel moet bestreden wor den. Gij zult ons vragen door welke middelen... Wij antwoorden onmiddel lijk door de hoedanigheid te verbeteren. Kan dat? Ja!... Wij zegden daareven dat brouwers inlandsche hop aankoch ten voor Duitsche en het niet bemerk ten maar wij voegden erbij goede Is alle Belgische hop goed Neen Alle Belgische hop is niet goed door de schuld van de boeren zelfGroene Bel van kant gelaten is alle Belgische goed... tot voor ze geplukt is. Wij zeggen dus aan onze hopboeren en durven ons hiervoor verantwoorden Ons hop is goed, laat ze dus zooals God en de natuur ze ons geeftplukt ze kort, droog ze goed, bewaar ze in beste voor waarden en maak er zelf geene minder waardige van. Volgt den raad u reeds zoo dikwijls door uwe vereeniging ge geven, want hier geldt ook de leuze Hopboeren, redt u zeivenWat we van de openbare besturen mogen ver wachten zullen wij verder zien... Van de brouwers Goeden wil Er zijn er die enkel onze hop gebruiken, alle lof voor deze maar de groote, wat doen ze Zij die willen doorgaan als bescher mers van de hopteelt. De bijzonderste dus, de grootste vaderlanders... zij die de toelating tot invoer van Duitsche bieren als een anti-vaderlandsche daad betite len... ze komen op enkele markten, koo pen enkele balen a m een twintigtal fran ken hooger dan de gewone prijs (dit om wille van de waarheid gezegd) en hunne plicht tegenover hunne medeburgers is gekweten... Dit gedaan zijnde vragen ze aan hun leveraar zelf de prijs van inland sche hop niet meer Wij moeten dus handelen als echte koppige Vlaamsche boeren Onze hop goed verzorgen, onze plicht doen en dan ons recht eischen. Beschermingsmaatregelen. Bijna in al de voortbrengende landen zijn de invoerrechten verhoogd of zullen verhoogd worden. In ons land is een ernstige beweging ontstaan om ook de invoerrechten, welke bijna de laagste zijn tegenover andere landen, te verhoo- gen. Eene kommissie bestaande uit brou wers, hophandelaars en kweekers is ge vormd. Deze beweging deed dus eene kommissie vormen. Deze laatste ver zeilde in de politiek en bracht bij ons weten niets voort. Er zijn nochtans ver schillige gedachten gewisseld en uit de botsing van gedachten komt soms licht. In die kommissie waren voor- en tegen standers van verhooging van invoer rechten. Sommige achten ze noodzakelijk andere nadeelig voor de hopteelt zelf. Er dient dus een middenweg gezocht. Wij zijn niet in zelfde toestand als som mige andere landen, doch dunkt het ons dat de invoerrechten op de hop in Bel gië te laag zijn. Dat ze dus moeten ver hoogd worden. Wij zegden vroeger aan onze hop boeren brengt goede waar voort. En daar stellen wij prijs op. Wij achten het noodzakelijk. Iedereen overtuigen en bewegen dit te doen is moeilijk, zoo er niet onmiddellijk voordeel volgt. Welnu in de verhooging van invoer rechten zien wij een middel om onze hopteelt herop te beuren en wel in de zen zin Door verhooging der inkomrechten zullen natuurlijk de inkomsten der Schat kist stijgen. Dat deze laatste ze niet noodig heeft is genoeg bewezen. Immers de belastingen worden verminderd en de uitgaven, bijzonder dees jaar zullen fabelachtig groot zijn. Dat dus de vermeerdering van inkom sten diene, om een beschermingsfonds te stichten, welke eene goede premie zou toekennen aan elke hopboer, die al zijn hop in de vereischte voorwaarden zal ter hopwaag brengen. Volgens opper vlakkige schatting zou deze premie en voor elke goede baal minstens 200 frank kunnen bedragen. Het zou dees een ernstige spoorslag voor verbetering zijn. Dat de Regeering dus een raad daarsteld, welke de noodige bevoegdheid bezit, welke zoo eerlijk is buiten alle eigenbelang te kunnen oor- deelen. Waar de eergierigheid der poli tiek buiten blijft om deze premie te kun nen toekennen, en wij twijfelen niet of die doenwijze zal goede vruchten afwer pen, en zal onze hopteelt van den drei genden ondergang redden. ittrïnnTt»«ïrriiii-ï«iiïiiM<ti]iii»fiiiiiBtïi-iiwwi««Mwiw» 4 4 4 4 ►♦♦♦4 •4 I •4 IH—IMIIHl— IIBlIli MIIMWI'IIII I HUB De medewïrkrrj sQa vernatweordelgk v»#r h*a bfidragasa. 0«geteske»dt stukke» vmriitm alef opgeacmea. Niet angtaost» handschrift#* werden «iet teraggegevea. - xxii.iv.uuuy v<

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1