Landbouwweekblad t E Over Plaotaardappelen uinLi - De Landbouw in het Buitenland Over Naamlooze Vennootschappen. Schitterende Oogstvooruitzichten ZONDAG 6.; JULI 1930 Prijsv 20 centiem 12de JAARGANG Nr 601 Arbeid Abonnemeat»p*8« s 10-03 frank Ja**», Men schrijft ie op oas Bureel en op alle postkantoren, adelt Aankondigingen volgens akkoord. Bareel en RedaktleiDE VILANDERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voat m law de Landbouwer# II bl u, en, en. rE. iand ar. I >ed. t,... Ge ;teen i :t serie p, zei ie Dm dat dat d enw kon. >ur stoi lier :e t hij ing rei ir binnfl r het ge en vil begree iet evi it van gestae stal in< en be n ving oven taan een op b* :ijn kof drie ai ikte te rolgt)' Een onzer beste Redtuzelvers, aan wie wij gevraagd hadden een verslag te geven over den stand der aardappelen op zijne gemeen te en over de uitslagen van plant goed door de verschillende leve raars, schrijft ons een zeer ver trouwelijk briefje. Hier kunnen we ons een klaar gedacht geven, hoe zelfs onze beste leden bestormd worden door erkoopers van planters, hoe de beste en de slimste zich nog eens laten vangen en wat de uitslagen zijn van de proeven. Hier kunnen we afleiden hoehet moet gaan bij onwetende, wan kelbare personen die telkenjare toch eens willen proeven en steeds vergeten dat plantgoed alleen kan gekocht worden "in vertrouwen,,. Dat die menschen niet weer staan kunnen aan de overprating, de vriendelijke blikken of de groo- te bespiegelingen van vele fijnge- bekte verkoopers, kunnen we best gelooven, als we zien dat ook de beste, de verstandigste onder ons boeren nog zondigen tegen dit groot gebod Vertrouwen. Men wil om dees of gene reden eens probeeren maar men ver geet te berekenen wat het kosten zal aan den braven man. Onze berichtgever, zijn naam blijve eds geheim, zal het ons niet ten ade duiden dat we gebruik ma ken van zijne rechtzinnige verkla ringen, om andere menschen de oogen te openen, als ze ten min ste niet gesloten zijn met stalen sloten van onwetendheid of wan trouwen. Ziehier het briefje Daar gij mij inlichtingen vraagt nopens den stand der aardappels, wil ik daarover een woordje breederen uitleg geven. Al mijn plantgoed voor om trent 75 aren was mij besteld ge weest door De Koornbloem. Na dien kreeg ik het bezoek van een goede oude kennis, die ik niet wil noemen, waarvan ik voor den oorlog verschillige jaren plant goed had genomen. Hij kon me toch aanpraten eens een proef te doen met zijn plantgoed en ik kocht 50 kilo Krüger, omtrent denzelfden prijs der Koornbloem, en 50 kilo Industrie, deze kostten 25 fr. de 100 kgr. duurder. Ik heb al de Kt iigers geplant, deze der Koornbloem staan de beste, de andere zijn ook nog redelijk. Met den Industrie is het an ders gesteld, ik voorzag dat ik ging plantgoed te veel hebben en plantte natuurlijk eerst deze die mij 't meest gekost hebben, maar ik zie dat het verschil merkelijk isde bestkoopste staan veel beter. Ik had dan omtrent 100 kgr. industrie over, die ik heb overge laten aan eenige geburen, deze zijn ook heel tevreden. Hoe het later zal gesteld zijn bij het uit rooien, daarover ben ik bereid later de vertrouwelijkste inlich tingen te geven Eene les voor de toekomst die voor velen kan dienstig zijn. De moeite en arbeid vallen licht Wanneer men die met lust verricht, klaar heeft men daar een weerzin tegen, Dat zal een pluim als lood doen wegen. Vrijdag herdenken alle Vlamingen den slag der Gulden Sporen als een nationale dag. Het was den ll Juli 1302 dat onze voorouders de Fransche over weldigers te Groeninghe bij Kortrijk versloegen. De Fransche koning, geprikkeld door de bloedige Brugsche metten, zond een machtig leger naar Vlaanderen. De graaf van Artois, opperbevelheb ber, mocht fier zijn over zijn krijgs macht, zij behelsde inderdaad de bloem van den adel. Zijne ruiters pochten met de spreuk hunner hoogmoedige konin gin Johanna van Navarra, die hen toe riep als zij naar Vlaanderen vertrokken: Doorsteek met uw spiesen die wilde evers en ontweit hunne zeugen,, en zijne voetgangers verwachtten ongeduldig den strijd, want zij waren verlekkerd op den rijken buit, dien zij aan Vlaanderen meenden te ontstelen. Onder de muren van Kortrijk, in den Groeningenkouter, ontplooiden zij hun ne machten. Het terrein was onder krijgskundig oogpunt opperbest geko zen, zooals het was, rondom ingesloten door de Leië en de stadsgrachten, moest de Vlamingen de vlucht onmogelijk ma ken, zij moesten overwinnen of sterven. Maar zij stelden vertrouwen in hunne leiders, hun haat tegen de verdrukkers van hun land en volk was ten toppunt gestegen, bij het vernemen der ijselijke moorderijen door Franschen in Rijsel en Kortrijk gepleegd. Ons volk stond kalm en vastberaden den aanval af te wachten. Hunne aan voerders Breidel, De Coninck en andere spraken hun moed in zeggende Mannen De zege moet aan ons blijven, want de nederlaag is de verdel ging van onze vrouwen en kinderen, is de verdrukking der weduwen en weezen, is de smaad voor onze rechten en vrij heden, is de vernietiging van Vlaan deren Ze streden als leeuwen en brachten den machtigen en fleren vijand eene ver pletterende neerlaag toe. Het volk had het gewonnen op de blinkende blazoenen en de gouden spo ren der fransche jonkers, op de hoog moedige vlaamsche kasteelheeren en volksverdrukkers, op den vreemden in dringer en vernieler van het Vlaamsche ras. 1302 is het jaartal van Vlaanderen's heropstanding der middeleeuwen, het begin van zijn roem en volkskracht Te dien tijde vormde Vlaanderen een rijk en rustig oord, waar een volk met eigen taal en eigen kuituur leefde. Sinds zoovele jaren is Vlaanderen in een modderpoel verzonken en met hoe veel minder inspanning dan in 1302 konnen we eruit geraken En waarom heeft Vlaanderen zijn nationaal gevoe len een gansche eeuw laten slapen Het was uitgeput door de gedurige oorlogen en het volk was verstompt door de vroegere en hedendaagsche Le- liaarts. Toch komt eens de vrijheidszon blin ken aan den horizont en komt ons volk van banden vrij, om zijn eigen leven te leven en zich te volmaken in het licht zijner eigene kuituur. Vieren we op ll Juli de vijftigjarige dood van een vooraanstaand Vlaamsch levensopwekker Albrecht Rodenbach en de herdenking van Vlaanderens vrij making in 1302. Het verleden van Vlaanderen was groot, het heden hoopt op ons, de toe komst zal afhangen van onzen strijd en ons zelfbewustzijn. *:m*M0iaaai3U!«*Mras -jut «maaiBWiB DUITSCHLAND. De toestand van den landbouw in dit land werd door den Duitschen afgevaar digde geschetst als volgt Voor den oorlog bedroeg het kapi taal aangewend in den Duitschen land bouw 68 milliard goudmark. Het inko men geschat op 1,8 tot 2 milliard werd als voldoende beschouwd. Stnds 1924, tijdstip van de stabilisatie der Duitsche munt, heeft de Duitsche landbouw geen voldoende inkomen meer gegeven. De onderzoekscommissie ingesteld door het Rijk bestudeerde 3000 land bouwondernemingen in 1926, 1927 en 1928 en kwam tot het besluit dat 40 °/0 der boerderijen met verlies werken. De krisis treft bijzonder de groote land bouwbedrijven, welke zware uitgaven aan loonen te dragen hebben. Zij is minder hevig in de kleine bedrijven waar het werk uitgevoerd wordt door de le den van het gezin, welke hunnen levens standaard en Jjunne uitgaven vermin deren. De huidige schuld van den Duitschen landbouw is met 13 milliard vermeer derd binnen een tijdperk van 5-6 jaar en de interesten op deze schuld bedragen 12 milliard goud-mark. Voor den oorlog bereikte de land- bouwschuld enkel 13 tot 14 milliard bin nen een tijdperk van 50 jaar. Volgende oorzaken der crisis werden door den Duitschen afgevaardigde aan gehaald 1) Het verschil tusschen de ontvang sten en de voortbrengstkosten. Wijl de eerste enkel het index 100 bereiken, be draagt het index der laatste 130,6. 2) Het merkelijk verschil tusschen de verkoopprijzen bekomen door den voort brenger (9 milliard goudmark) en de prij zen betaald door de verbruikers (18 mil liard). 3) Het geldelijk onvermogen der land bouwers welke hun niet toeliet de noo- dige meststoffen aan te werven, niette genstaande de prijsdaling dezer laatsten gedurende de laatste jaren. 4) Het aanzienlijk stijgen der loonen. De vermeerdering dezer laatste mag ge schat worden op 550 millioen goudmark per jaar, ten opzichte van het vooroor- logsch tijdperk hetzij voor de periode 1924-1928 op een totaal van 2,7 milliard. Nochtans blijven de loonen betaald in den landbouw nog beneden deze uitge keerd in de nijverheid. 5) De merkelijke vermeerdering der uitgaven van den landbouw voor per soonlijke behoeften zooals voor kleede ren, schoenen enz. Het index dezer uit gaven mag geraamd worden op 169,2, wat voor de jaren 1924-1928 eene meer uitgave vertegenwoordigt van 5.2 mil liard. 6) De verhooging der fiskale lasten. Deze bedragen thans 3,5 maal meer dan vóór den oorlog en vertegenwoordigen voor het tijdperk 1924-1928 een meer uitgave van 2,7 milliard goudmark.Wat de ontvangsten der landbouwers betreft dient aangemerkt dat de talrijke land- bouwprodukten thans verkocht worden tegen prijzen onder de vooroorlogsche waarde. De bijzonderste maatregelen tot het bestrijden der crisis kwamen tot heden uit op verhooging der inkomende rech ten op vreemde landbouwprodukten en op toelagen door de regeering aan be paalde takken van het landbouwbedrijf. Zoo kennen wij de verhooging der in voerrechten op de aardappelen dat onze voortbrengers heeft getroffen. In Duitschland evenmin als in Fran krijk hebben de bescherm wetten en toe lagen verbetering in den toestand ge bracht, de crisis verergerde steeds. Thans gaan er stemmen op die wijzen op "zelf hulp,, voor den landbouw. Aldus betoogd de Duitsche afgevaar digde te Genéve dat het verschil tus schen den tèestand der landbouwers en dez? der nijveraars voortspruit uit het feit dat de nijveraars beter gegroe peerd, sterker en minder talrijk zijn en dat zij door hunne trusts en cartels zich beter kunnen verdedigen en de lasten afwentelen op de andere standen. Hij besluit dat de landbouw insgelijks zijne redding moet zoeken in de vereeni- ging door stichting van coöperatieven van aan en verkoop en door organisatie van het bedrijf op rationeele en weten schappelijke grondslagen. Thans schijnt men in Duitschland ernstig dezen weg op te vallen, daar het protectionisme niet bij machte bleek te zijn om de huidige moeilijkheden te bo ven te komen. Dringend bericht aan de Abonnenten De lezers van "De Koornbloem,, die met de post hun blad ontvan gen, moeten door de postbureelen den ZONDAG bediend worden. Deze die niet regelmatig hun blad den Zondag ontvangen,wor den dringend verzocht eene schrif telijke klacht te doen aan ons bureel te Aalst. De N. V. is eene handelsmaatschappij waarin de vennooten slechts verant woordelijk zijn voor het bedrag hunner aandeelen. Hunne persoonlijkheid komt dus op het achterplan te staan en is vol komen gewaarborgd. De N. V. bestaat onder geen maat schappelijke benaming. Dit beteekent niet dat ze geen naam heeft, integendeel, meestal krijgt ze een grillige benaming naar het voorwerp of de plaats der on derneming. De naam van geen enkel vennoot mag er in voorkomen. Eenmaal dat de benaming aangenomen is, ver werft de maatschappij er het eigendom van, zoodat geen andere vennootschap nog dergelijke naam mag aannemen, zelfs niet een daarop gelijkende. Om nu tot de regelmatige oprichting van eene N. V. over te gaan, zijn vier voorwaarden vereischt 1) er moeten minstens zeven vennoo ten zijn; 2) het maatschappelijk kapitaal moet volledig onderschreven zijn; 3) op ieder aandeel moet ten minste één vijfde gestort zijn, hetzij in speciën, hetzij in andere wezenlijke bijdragen 4) de definitieve stichting moet bij authentieke akte (door den notaris) ge schieden. Het is begrijpelijk dat de wet eischt, dat het maatschappelijk kapitaal vooraf volledig moet onderschreven zijn, want hoe kan eene maatschappij eene zaak ondernemen zonder te mogen rekenen op de fondsen, welke zij er toe noodig achtte? Van den anderen kant is het niet noodig van in den beginne af het bedrag der aandeelen volledig te storten; slechts één vijfde wordt door de wet als mini mum gesteld, alhoewel het den oprich ters eener N. V. vrij staat eene hoogere storting te bepalen. Gewoonlijk wordt deze vastgesteld en ingevorderd naar gelang de oprichtingskosten en verdere noodwendigheden. De aandacht dient gevestigd op het feit dat het niet volstaat minstens één vijfde van het maatschappelijk kapitaal te storten, maar dat minstens één vijfde op ieder aandeel moet gestort.zijn en er dus geene compensatie kan ingeroepen worden, zelfs wanneer sommige onder schrijvers hunne aandeelen voluit be taald hebben. Het is ook duidelijk, om al deze voor waarden te waarborgen, dat de N. V. moet opgericht worden bij authentieke akte. Hierin zal de notaris vermelden het aantal vennooten, de volledige on derschrijving van het kapitaal en de gedane storting op ieder aandeel. De notaris is niet verplicht de echtheid de zer voorwaarden te onderzoeken het volstaat dat ze vóór hem door de com paranten bevestigd worden. De authen tieke akte zal daarenboven den aard der bijdragen detailleeren, alsook onder wel ke voorwaarden deze werden aange bracht, b.v. de bijdragen in natura, de hypothecaire lasten op onroerende goe deren ten dienste der maatschappij ge steld, de oorzaak en het bestanddeel van bijzondere voordeelen aan stichters, het benaderend bedrag der oprichtingson- kosten enz. Welke is nu, op grond der wettelijke bepalingen, de verantwoordelijkheid der oprichters Zeggen wij dadelijk dat de stichters persoonlijk verantwoordelijk zijn voor het al of niet naleven dezer voorschriften. Laten wij dienaangaande enkele gevallen beschouwen 1Wanneer er geene zeven vennoo ten zijn, dan zijn de stichters onbepaald en hoofdelijk verantwoordelijk voor alle aangegane verbintenissen der Maat schappij, zoolang hun getal op zeven niet gebracht is. Doch, eens dat de Maatschappij regelmatig was opgericht, is deze regel niet meer van toepassing en kan tot ontijinding overgegaan wor den. 2) Wanneer het kapitaal niet volledig onderschreven is, dan worden de stich ters van rechtswege beschouwd als on derschrijvers voor het niet onderschre ven deel. 3) Indien niet één vijfde op ieder aan deel gestort werd, dan zijn de stichters verplicht het niet betaalde zelf te storten. 4) Wanneer er geene authentieke akte is, daaruit zal voortvloeien de ongeldig heid der maatschappij en zullen de stich ters de gedane onkosten moeten dragen. Niet alleen gemis aan akte maar zelfs gemis aan ruchtbaarheid kan de nietig heid der maatschappij tegenover ven nooten en derden voor gevolg hebben. 5) In geval dat onbekwamen, minder jarigen of ontzegden onderschreven hebben, dan wordt de geldigheid der maatschappij niet verbroken, niettegen staande deze personen er niet kunnen toe gedwongen worden hunne verbinte nissen na te leven. Doch, de stichters kunnen er toe verplicht worden het ont brekende bedrag zelf te onderschrijven en bijgevolg te storten. De oprichters van Naamlooze Vennootschappen die nen daarom te waken en na te gaan of alle onderschrijvers door de wet ge machtigd zijn dergelijke handelsdaden te stellen. Een der voornaamste redenen voor dit gebrek aan ondernemingslust, dat de geheele graanmarkt kenmerkt, ligt ook in de gunstige weersomstandigheden, welke tot nog toe tot zeer goede oogst vooruitzichten hebben geleid voor de te velde staande oogsten in Europa, als mede in de lage gerstprijzen. Zeker een weinig aangenaam vooruitzicht voor den Europeeschen landbouw, die nu reeds zoo lang te lijden heeft van de lage prij zen zijner producten en al zeer weinig baat vindt bij de krampachtige en in vele opzichten oneconomische en weinig doelmatige maatregelen, welke de re geeringen te zijnen behoeve nemen. Van nog meer invloed dan op de markt der reeds besproken graansoorten zijn weerberichten deze maand geweest op den prijsloop der tarwe, zooals dit gewoonlijk in den voorzomer het geval pleegt te zijn. De redenen, welke gedu rende het geheele seizoen detarweprijzen hebben gedrukt, bestaan ook nu nog. Zoo baart in Canada, de groote voor raad tarwe nog altijd veel zorg, evenals in de Vereenigde Staten, waar de Fede ral Farm Board als resultaat van zijn pogingen tot steun van den tarweprijs, nu over een zeer grooten voorraad tar we beschikt, zonder tot nog toe te heb ben kunnen bedenken, hoe hij zich daar van weder zonder al te groote verliezen zal ontdoen, vóór de nieuwe oogst bin nenkomt en ruimte voor opslag noodig zal hebben. Dat ten slotte de tarweprijzen zich nu reeds eenigen tijd zoo goed hebben kun nen handhaven, is een gevolg geweest van de groote aankoopen van den Fede ral Farm Board, den kleinen Argentijn- sche oogst en de voor overzeesche hou ders van tarwe gelukkige omstandigheid, dat Engeland voortdurend grooten im port noodig heeft. In de voornaamste invoerlanden van het vasteland echter is de import van tarwe nog altijd van zeer teleurstellenden omvang. Frankrijk heeft zelfs zijn export van inlandsche tarwe voortgezet en im porteert zeer weinig van overzee, terwijl in Duitschland nog altijd de invoer zoo veel mogelijk wordt geweerd. Van groo ten invloed is verder het weder in Noord-Amerika geweest op den loop der tarweprijzen. Klachten over droogte, zoowel in de Vereenigde Staten, als in Canada, heb ben eerst eenigen steun verleenden toen later in ruime mate regen gevallen was, zoodat de eerste ontwikkeling van de jonge zomertarwe naar wensch kon ge schieden, was er weder sprake van een overvloedige vochtreserve in den bo dem, welke wel eens tot onaangename gevolgen zou kunnen leiden. Bovendien hechtte men in Amerika veel waarde aan den sterken regenval gedurende de tweede helft van Mei in Europa, in de veronderstelling dat het te velde staan de graan daardoor zou worden ge schaad. Regen in Mei wordt in Europa echter slechts zelden als een ongunstig verschijnsel beschouwd en nu op die regenperiode weer beter weder gevolgd is, bestaat er alle aanleiding om, ook op den grond der uit verschillende landen binnenkomende berichten, zeer hoopvol omtrent de nieuwe Europeesche oogsten gestemd te zijn. Overal in Duitschland en inCentraal- en Zuid-Oostelijk Europa staan de ge- MMHinwa n AM /-»»r/\« Krtfifft D .~A fl"Tf*\ I Tioep De medrv&rkicri iJJ« vernatwasrdteiflk v**r boa l>8dragsa. Oageteekeade stnkken w«<r4e« aiet opgnaptor*. Niet apgeaomcat haadeehrlftea wardea aiet ternqgegevea.

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1