Landbouwweekblad De Stikstoftrust Leeren Verkoopeo Landbouwers* Plantgoed Zaaigranen Hoenderziekten* DE GANZEN ZONDAG 3 AUGUSTUS 1930 Prijs 20 centiem 12de JAARGANG Nr 605 MmmrnmamKiimaHmmimMmm Arbeid adelt Abonaementsprij» 110,00 frank 'ts jaarh. Men schrjjft ia op ons Bureel era jp «ik postkantoren* Aankondigingen volgen:, akkoord. Bureel ea RedaktleiDE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAiRE CAUDRON, Aalst. De tnedewerSriirs i3» vweatwaarSelJk vaar Hen feg^rmjee Oagsiitekotóe nnkkca w»rde« niet upgencwea. Niet •pgenome* h«*düekrifte* warden «iet ttraggtgevea. V««f m tor de Landbouwers Sinds een paar jaren werd het waar genomen dat er in de nijverheid veel stikstofhoudende meststoffen werden vervaardigd. De kosten van fabrikatie waren niet hoog, gezien de meeste voortbrengst enkel een scheikundige omwerking was van den afval van sommige nijverheden. Door de groote produktie van stikstof kwam het dan ook dat de markt sterk beladen werd en dat de prijzen naar om laag liepen. Bijzonder ammoniaksulfaat en cyanamide gaven ons een zeer goed- koope stikstof. Dit kwam vooral ten goede, tiaar de landbouwprodukten sterk in prijs daal den en de koopkracht van den landbou wer zeer verminderde. Men hoopte dan ook algemeen dat de stikstof nog lager zou vallen en reeds werden voor het zwavelzuur ammoniak prijzen vooruit gezet van 100 fr. Men had evenwel zonder den waard gerekend. De fabrikanten staken de koppen bijeen en eene reeks konferen- ciën volgden elkander op. Men besprak er de mogelijkheden van eene overeen komst tusschen de verschillende voort brengers van allerlei stikstof, om de concurrentie uit den weg te ruimen en de prijzen zoo te regelen dat de zaken voor hen zeer winstgevend bleven. De gevolgen bleven dan ook niet lang uit en de dalende en zwakke koer sen van sulfaat en andere meststoffen gingen rap de hoogte in. Hetzelfde verschijnsel werd voor de nitraat waargenomen de markt wordt dees jaar aan dezelfde prijzen als verle den jaar begonnen, alhoewel de land bouwprodukten meestal 50 °/o goed- kooper kosten. Het is spijtig te moeten bestatigen dat de voortbrengers van stikstof geen re- kening houden met de moeilijke toestan den van de landbouwers en alleen hun eigenbelang in de weegschaal leggen. Het is nochtans een zeker feit dat de welstand van den landbouwer de bij zonderste oorzaak is van het groot ver bruik van stikstof. Zoolang deze kapi taalkrachtig is zal hij goed mesten, wordt hij armer dan zal den verkoop van meststoffen van lieverlede vermin deren en de zaken der fabrikanten zullen er onder Jijden. We denken dan met zekerheid te kun nen verklaren, dat zelfs in het belang dezer laatste de trust op dezen oogen- blik niet het gewenschte middel is om tot hun doel te komen. Ze zullen door de hooge prijzen aan den landbouwer allen lust ontnemen om te koopen. Deze laatste zal flauwere oogsten hebben vandaar zal zijn toestand nog verslech ten en zal hij nog minder om minder meststoffen aanwenden. Het ware verkieslijker geweest had den de voortbrengers van stikstof ver staan, dat de huidige landbouwkrisis hard is voor onze boeren en dat zij zelf er alle belang bij hebben dat de land bouwer het zoo goed mogelijk stelt. Met die gedachten bezield, zouden ze In onze bijdragen over de landbouw krisis hebben wij aangetoond dat onze landbouwers om de huidige moeilijkhe den te overwinnen beter moeten leeren voortbrengen en beter leeren verkoopen. Indien het waar is dat onze Vlaamsche boeren, dank aan hunnen werklust en aan hunnen persoonlijken aanleg, doch vooral dank aan hun sterk verenigings leven welke hun een flinke beroepsont wikkeling bezorgt, hoog aangeschreven staan als voortbrengers, kan hetzelfde niet gezegd wat betreft hunne hoedanig heden als verkoopers hunner voort brengselen. Andere landen o. m. Dene marken en Nederland hebben hier een sterken voorsprong genomen welke wij moeten trachten in te halen. Dit kan, in dien onze landbouwers het willen en met hunne Vereeniging tuchtvol meewerken. De snelle economische ontwikkeling onzer moderne samenleving heeft ook grondige wijzigingen gebracht in het bedrijfsleven onzer boeren. Vroeger brachten deze bijna uitsluitend voort voor het verbruik in het binnenland. De eischen van de inlandsche verbruikers waren alsdan niet zeer hoog, zoodat de afzet bij normale productie vlot van sta pel liep. Thans zijn de eischen gesteld door de inlandsche verbruikers strenger geworden deels onder den invloed van de verbetering der algemeene levens voorwaarden en deels ook onder de me dedinging op onze markten van fijne vreemde landbouwprodukten. De we tenschappelijke en intensieve uitbatings methoden door onze boeren toegepast onder den drang der economische toe standen hebben de voortbrengst der wijze opgevoerd, dat onze landbouw thans voor een aantal producten afzet moet zoeken in het buitenland. Onze landbouwers zijn aldus benevens voortbrenger ook handelaar geworden. In deze laatste hoedanigheid moeten zij zich ook den handelsgeest eigen maken. Zeggen we maar kordaat dat zij hieraan nog grootelijks gebrek hebben. Weinig boeren beseffen voldoende de ernstige moeilijkheden waarmede de af zet van landbouwprodukten in het bui tenland gepaard gaat. Zij beelden zich in dat het voldoende is waren naar den vreemde te sturen om er met zekerheid loonende prijzen te verkrijgen. Sommi gen drijven het zelf zoo ver aan opkoo- pers hunne beste producten te verkoo pen en voor hunne Vereeniging vange- zamenlijken verkoop de minder goede waren voor te behouden, met de hoop dat zij daarvan even voordeelige prijzen zullen bekomen als van hunne uitgele zen producten. Zij vergeten dat alvo rens aan uitvoer kan worden gedacht een uitgebreid voorbereidend werk dient verricht, dat alleen door de Vereeniging tot een goed einde kan worden ge bracht namelijk 1vooreerst de landen opsporen waar een bepaald product loo- nenden afzet kan vinden2) volledig ingelicht zijn betreffende de eischen die de verbruikers aan dit produkt stellen 3) gedocumenteerd zijn betreffende de voorzeker de prijzen niet zoo hoog heb- vreemde landen die wij als mededingers ben vastgesteld en op die manier mee geholpen hebben aan verbetering van de landbouwtoestanden. op de buitenlandsche markten zullen aantreffen en betreffende hunne werk- We verhopen altoos nog dat de ge dachten van den trust zullen veranderen en dat we voor de komende lente eene groote prijsverlaging krijgen van de stikstofmesten. Komt dit niet, dan zullen de boeren zoo behendig wezen zoo wei nig mogelijk stikstof te koopen en meer phosphoor en potasch aan te wenden. Het is zeker dat een groot aantal lie den beter uitslagen zullen bekomen met minder stikstof en meer kalk, phosphoor of potasch te gebruiken. Deze die het reeds dit jaar aanwendden zullen onder vinden dat hunne graanoogsten niet zoo gemakkelijk vielen en de graanvoort- brengst zal beter zijn. Op die manier krijgen we wellicht dezen uitslag dat tal van lieden het voordeel van eene volledige, oordeel kundige bemesting zullen waardeeren. P. V. T. wacht niet uw voorraad kolen voor den winter in te doen en doet het in de beste voorwaar den. Zie onze prijzen op 2° blad zijde ofwel vraagt inlichtingen op ons bureel. wijze. Onderzoeken wij meer omstandig elk dezer drie punten 1) Het opsporen der afzetgebieden De ondervinding heeft ons geleerd dat het geen klein werk is de geschikte cen tra te vinden waarheen bepaalde pro ducten tegen loonende prijzen kunnen worden verzonden. Daartoe zijn talrijke onderhandelingen vereischt met bepaal de personen of instellingen in den vreem de, die zorgen voor de afname en de verdeeling der producten ter plaatse. De wijze van vervoer, van betaling en af rekening, van verpakking dient nauw keurig vastgesteld. Verder moet men steeds op de hoogte blijven van de be stuurlijke en fiskale pleegvormen die worden opgelegd bij den invoer der pro- dukten. Onze lezers kunnen door die beknopte samenvatting inzien dat de uitvoer geen taak is van den alleenstaan den landbouwer, doch voorbehouden blijft aan de Vereeniging, die met deze werking bevoegde personen kan ge lasten. 2) De aanpassing der produkten aan de eischen der koopers. Eens de af zetgebieden opgespoord komt het er op aan de te verzenden producten aan te passen aan de eischen gesteld door de koopers. Inderdaad de voortbrenger moet aan zijne producten die hoedanig heden geven die op de buitenlandsche markten gevraagd worden. Doet hij zulks niet, dan hebben de uitgevoerde waren geen aftrok en dienen niet zelden verkocht tegen prijzen die 'nauwelijks de vervoerkosten dekken. De eischen varieeren soms grondig voor de ver schillende buitenlandsche markten. Niet temin blijft het waar dat de kooper als sterkste partij de wet stelt aan den voort brenger. In 't algemeen dient nochtans gezegd: dat voor den uitvoer enkel waren van puike hoedanigheid, goed en eenvormig gesorfeerd in aanmerking komen. Ook eene praktische en eenvormige verpak king onder eenzelfde merk zijn hoofd- vereischten. Het is niet moeilijk de rede nen daarvan te begrijpen Op de buitenlandsche markten wor den benevens Belgische landbouwpro dukten groote hoeveelheden uit andere landen aangevoerd De personen of fir ma's ter plaatse die deze produkten op- koopen en ze verder verzetten aan de verbruikers, geven natuurlijk den voor keur aan die produkten welke het best beantwoordon aan den smaak der ver bruikers. Daar zij verder moeten zorgen voor de verdeeling der aangekochte waren, moet de verpakking praktisch zijn, om het vervoer en het verladen der producten zonder schade en binnen den kortst mogelijken tijd toe te laten. Gezien de massaverhandeling der pro ducten is het die buitenlandsche groot handelaars ook niet mogelijk de inge voerde waren omstandig te onderzoeken en wordt de aankoop voor hen een kwestie van vertrouwen ten opzichte van het merk van de firma die de pro dukten heeft ingevoerd. Ondervinden zij echter later, door de reklamatiën die zij van hunne kliënten ontvangen, dat zij in hun betrouwen bedrogen werden door een bepaalde invoerfirm, dan verliest het merk dezer laatste voor hen de ver- eischte waarborgen en bevoorraden zij zich bij andere konkurreerende invoer- firma's. Onze leden mogen hieruit besluiten dat het lukken van den uitvoer groote lijks in hunne handen berust. Eerlijkheid duurt het langst, luidt een Vlaamsche spreuk die vooral geldt voor den uit voerhandel. Een groote verantwoorde lijkheid rust op ieder van hen, daar on eerlijke handelspraktijken niet alleen nadeel berokkenen aan hem die ze pleegt, doch ook aan zijne standsgeno ten. Er is hier dus ook een kwestie van solidariteit mee gemoeid. Er dient hierbij aangemerkt, dat wan neer een bepaalde verzending van waren naar het buitenland de verwachte uitslag niet opleverde, er niet te licht kritiek dient uitgeoefend op de Vereeniging die er voor zorgde, doch eerder een grondig gewetensonderzoek zou moeten plaats hebben bij de leden, want 99 keer op honderd ligt de oorzaak in het feit dat zij de onderrichtingen hunner Vereeni- ging betreffende het verzorgen der uit gevoerde produkten hebben verwaar loosd. 3) Dokumentatie betreffende de werk wijze der vreemde concurreerende lan den. Het is voorzeker van belang, wanneer het goed ingelichte landen be treft, die sinds enkelen tijd de buiten landsche markten bevoorraden waar wij ook onze plaats willen veroveren, inge licht te zijn betreffende hunne werkwijze. Zonder daarom slaafsch hunne handel wijze te moeten navolgen zal er voorze ker bij hen veel nuttigs te leeren vallen. Deze documentatie is het werk van de Vereeniging voor gezamenlijken uitvoer doch ook van den vertegenwoordigers van den Staat in het buitenland. De minister van Landbouw heeft in de pers aangekondigd dat hij bijzondere ambte naars ging aanstellen voor het opsporen van afzetgebieden in den vreemde voor onze landbouwprodukten. Wij spreken de hoop uit dat zij zich ook van de taak hooger aangeduid met den noodigen ijver zullen kwijten en aldus een kost bare steun zijn voor het privaat initia tief. De Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven spaart geen moeite om aan hare leden een loonenden afzet hunner produkten te bezorgen. Met dit doel stichtte zij de maatschappij "Flandria,, voor den gezamenlijken verkoop en uit voer van eieren en hare vereenigingen voor den gezamenlijken uitvoer van groenten. Eerstdaags zal worden over gegaan tot de oprichting van een fa briek voor verwerking van groenten en fruit. Het bestuur onzer Vereeniging meent aldus gerechtigd te zijn te verkla ren, dat het te dien opzichte zijn volle plicht tegenover de landbouwers heeft gekweten. Aan hen ook hunne plichten te begrij pen door bedoelde werking te steunen en tuchtvol de onderrichtingen hunner Vereeniging na te leven. Zooals hooger aangetoond berust de goede uitslag van den gezamenlijken handel in landbouwprodukten grooten- deels in de handen der boeren zelve. Welke te doen opzichte hunne gedrags lijn zijn moet, hebben wij hun in deze bijdrage willen aantoonen. Wij durven verhopen dat zij de hierbij uitgedrukte princiepen in praktijk zullen omzetten. Zoo zal deze eenigszins theoretische bij drage vruchten afwerpen ten bate van onzen landbouwersstand. Er wordt reeds van verschillende zij den gevraagd naar planters. Verschei dene verkoopers liepen reeds de dorpen en huizen af en trachten hemel en aarde te bewegen om wat aan den man te brengen. Dit moet Ons als voorbeeld strekken, vooral aan onze zaakvoerders en ver koopers. De lieden willen eens overpraat worden en het is zeker dat niemand meer wapens heeft tot verdediging dan wij. Steeds leverden wij het beste aan de meest behoorlijke prijzen en kunnen dan ook aan de landbouwers met de meeste kans van lukken onze waren aanprijzen. Voor plantgoed voorzien we lagere prijzen als verleden jaar, daar men als dan aan zeer hooge koersen is begon nen om op 't einde van 't seizoen aan spotprijzen af te geven. De prijzen echter zijn nog niet be paald en geen enkele ernstige firma in Friesland heeft reeds aan vaste prijzen offers gedaan. Speculatie kan er altijd gebeuren, wat steeds ten koste van den boer valtdus opgepast. We voorzien binnen 14 dagen de ver koopprijzen van vroege soorten 4 te kun nen geven. Intusschentijd worden de leden verzocht hunne inschrijvingen van Eerstelingen, Geldersche Muizen en Krugers te doen. Men kan ook inschrijven voor In dustrie en andere soorten. Beste waar en beste prijzen zijn, even als vroeger, door ons verzekerd. Er wordt van alle kanten de vraag gesteld Gaan we dees jaar zaaigraan genoeg kunnen bewaren of aanschaffen Die vraag mogen we tot hiertoe met een jawoord beantwoorden, op voor waarde nochtans dat de leden zich bin nen de veertien dagen laten inschrijven. Zaairogge en zaaitarwe zullen aan behoorlijke prijzen geleverd worden en niemand hoeft vrees te hebben niet te kunnen zaaien. Alleen achterblijvers zouden dees jaar eene dure les kunnen krijgen. SCHRIJFT ONMIDDELLIJK IN voor allerlei zaaigranen. ÜSÜffiHËH saBBHflMMfa *SB8iBa Darmontstekingen bij hoenders ver oorzaakt door wormen komen zeer dik wijls voor. Deze ontstekingen vinden hun oor sprong in de aanwezigheid van allerlei darmwormen. Men kan deze onderscheiden in platte en ronde wormen die vooral leven in de blinde darmen en brengen bloedarmoede (bleeke kam) en vermagering te weeg. Een der ronde wormen wordt ascaris genoemd, spoelworm; en is ongeveer van 4 tot 12 cm. langde twee uiteinden loopen uit op een punt. Het uitzicht dezer wormen is geel-witachtig. Een an dere worm, de heterakis is maar 1 cm. lan9' Deze woekerdieren kunnen zoodanig voortwoekeren in de ingewanden der hennen, dat zij letterlijk de darmen kun nen opstroppen met als onmiddellijk ge volg de dood der hennen. Maar zoo er niet veel wormen te vin den zijn in de darmen, dan lijden de hen nen zoo hevig niet, en is het verloop der ziekte nog al langzaam. De volgende kenteekens kunnen U op den weg helpen om het bestaan van zul ke wormen te vinden: de verdachte hennen zijn slaperig en lui: vermageren zienderoogen en krijgen een ongeregel- den afgang die nu wêer eens ophoudt en dan wederom begint. Zenuwstoornissen kunnen eveneens bij de zieke hennen waargenomen wor den. Men kan nog met meer zekerheid on dervinden of de hennen aangetast zijn van wormen wanneer men eene zieke hen opendoet om er de lijkschouwing van te doen. Deze ziekteaandoening is zeer besmet telijk de hennen worden besmet door vuil drinkwater en eten dat bezoedeld is met uitwerpsels der dieren die woeker- diertjes bevatten. Men mag er zeker van zijn dat zoo er eene hen gestorven is op het neerhof of in het hoenderpark van deze ziekte, al de andere hennen verdacht of aangetast zijn van dezelfde ziekte. Wanneer een park of toom hennen teekens geven van verlamming in de pooten, en in de vleugels dan mag men besluiten tot besmetting door lintwor men. Deze zijn platte wormen uit verschei dene leden of ringjes bestaande en door iedereen genoegzaam gekend. De behandeling der ziekte is twee voudig de zieke hennen behandelen en de eieren en larven der wormen rond gestrooid op het beloop, verdelgen. 1Ieder hen moet afzonderlijk behan deld worden en met den beslag worm afdrijvende geneesmiddelen toedienen, zooals semen-contra d.i. wormzaadter pentijn gemengd met evenveel olie. 2. Om de eieren en larven te vernielen en alzoo elk gevaar van herbesmetting te vermijden, moet men het beloop om spitten en droog leggen met toevoeging van ongebluschte kalk, want de vochtig heid is zeer geschikt tot het voortwoe keren dezer kleine diertjesterwijl men eveneens de zitplanken en latten en hok ken, goed ontsmet met creoline b.v. Men gebruike goede drinkemmers en ontsmet water en deze emmers moeten ook dikwijls ontsmet worden. D' v. J. W. 8SftflariSË8'«ssst6»ft9ie®«8«is®eniiiiaisas9«B Als, in België de ganzen geen handels- voorwerp zijn, zijn ze het niet te min in Frankrijk, bijzonder in Elzas, in England in Amerika waar deze groote troepen dikke vogels de bron zijn van schoone inkomsten. Op het oogpunt van woonst en voed sel, hebben we er meer gemak van als van de eenden. De gans verlangt niets meer dan een weide waar ze gras eet als de runderachtigen. In de weide verzamelt zij een groot deel van haar rantsoen. Op 't einde van den Winter legt de gans 30 a 60 eieren. Het manneke dat ganzerik heet, kan een half dozijn vrouwelijke bevruchten. Het uitbroeden duurt 30 dagen. Men kan de eieren kunstmatig uitbroeien op voorwaarde ze er versch in te leggen, t.t.z. ten hoogste 5 dagen oud. De gans zelf laten broeden geeft minder goede uitslagen. De opvoeding geschiedt zooals die der eendjes met dit verschil dat gansjes zwakker zijn in het begin van hun be staan. De eerste 15 dagen moet men ze zorg vuldig tegen koude en vochtigheid vrij waren. Om goede vleezige ganzen te hebben voor de tafel neemt men ze aan 6 maand en sluit men ze op in donkere hokken waar men gedurende 3 weken niets anders geeft dan deegklompen van gekookt graan en afgeroomde melk. Men dwingt ze dan hun goesting te eten, in Frankrijk passen de specialisten het kunstmatig vetten van ganzen toe. De gedoode en uitgebloede gans be reidt men gelijk de kiekens. Gedurende de Zomer pluimt men de ganzen 3 tot 4 maal, een gans kan per jaar 250 gram- aGBKyRHMSMiaEacjM«Eas«iimma«i<<sK^' ivxtc j) yeuucumeiiiceru zijn ueiiciiciiuc uc

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1