Lm*id bouwweekbiad Over Zaaitarwe Eee verheugend Feit VEEVOEDING I De nieuwe wet tot rege ling van den in- uit en doorvoer van eieren. ZONDAG 24 AUGUSTUS 1930 Prijs 20 centiem 12de JAARGANG Nr 6081 Arbeid edelt Abonnemeaisprgi t 10,00 fy«nk I«*m> Mea ï'cferJjft i». op ons Bumd em op «Me postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Barrel en RedaktxejDE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRB CAUDRON, Aalst. Vo« m imt de Landboowers Onze lezers kennen de aanhoudende werking door "Redt LI Zeiven,, gevoerd om van de Regeering doeltreffende maatregelen te bekomen tot beteugeling van het bedrog in den eierhandel. Ver schillende bijdragen werden in ons blad aan dit zeer belangrijk vraagstuk voor onze hoenderkweekers gewijd. Na lange maanden wachten is eindelijk in het Staatsblad van 1 Augustus 1.1. de wet verschenen waardoor de Regeering ge machtigd wordt de noodige schikkingen te treffen tot regeling van den eierhandel. Doch die wet brengt nog niet de oplos sing, deze hangt af van de koninklijke besluiten welke op voorstel van den mi nister van Landbouw nog dienen getrof fen om de uitvoering der wet te verze keren Hieronder geven we de bijzonderste bepalingen der nieuwe wet met een be knopte toelichting Artikel 1De koning mag 1e In- uit en doorvoer van eieren af hankelijk stellen van een voorafgaande merking van de waar en van de vaten of de verpakking waarin zij is vervat en de wijze van merking bepalen 2e De noodige schikkingen nemen om te beletten het verkoopen, te koop stel len, in bezit houden met het oog op den verkoop of het vervoeren met het oog op den verkoop binnen de grenzen zon der toelating, van ingevoerde eieren die niet vooraf en regelmatig werden ge merkt, of waarvan het merk geheel of gedeeltelijk zou vervalscht of uitgewischt -zijn; 3e Het bewaren voor den handel van ingevoerde eieren regelen 4e Aan de uitvoerders van eieren de verplichting opleggen zich te laten in schrijven in een bijzonder register en het conditionneeren, het sorteeren en het verpakken der eieren voor den uitvoer regelen. Ter navolging van wat reeds is ge schied in Nederland, Denemarken en Polen, geeft de wet aan de Regeering de macht om door verplichte merking en andere maatregelen een einde te stellen aan de oneerlijke handelspraktijken waardoor sommige uitvoerders groot nadeel hebben berokkend aan de goede faam van het Belgisch ei in het buiten land en vooral op de Engelsche markt, die vroeger ons bijzonderste afzetgebied was. Daarom vooziet zij1) De merking van de eieren ingevoerd uit het buiten land om te voorkomen dat zij opnieuw over België zouden worden uitgevoerd als Belgische eieren. 2) De merking van inlandsche eieren die worden uitgevoerd naar den vreem de, teneinde aldus aan de buitenlandsche afnemers waarborgen te geven betref fende den Belgischen oorsprong der uit gevoerde eieren. 3) De merking van eieren van vreem de landen die over België worden uitge voerd naar den vreemdeom te beletten dat bedoelde eieren in ons land zouden worden afgezet en nadien als Belgische eieren terug uitgevoerd. Alinea 2 of 2e van artikel 1 heeft voor doel overalvoor zooverre zulks noodig blijkt, de eieren te volgen welke inge voerd zijn buiten de voorschriften op de merking of waarvan het merk ver valscht is of uitgewischt. Deze bepaling heeft dus voor doel de overtredingen te beteugelen. De woorden "zonder toela ting,, voorkomende in dit alinea bedui den dat de Regeering in sommige geval len in den haar nauwkeurig te bepalen voorwaarden den invoer van niet ge merkte vreemde eieren kan toelaten b.v. voor het inleggen of conserveeren en voor de fabrikatie van gedroogde eieren of eierpoeders. Littera 3 van hierboven aangehaald artikel 1 geeft aan de Regeering het toe zicht op de methoden van bewaring en voorbereiding met het oog op den ver koop van ingevoerde eieren. De uitvoe rende macht zal door deze bepaling de kontrool mogen uitoefenen op de koel- inrichtingen en andere instellingen waar eieren worden opgelegd of omgewerkt tot eierenconserves. Littera 4 van bedoeld artikel 1 behelst vooreerst de verplichting voor de be roepsuitvoerders van eieren, zich te la ten inschrijven in een bijzonder register. Het machtigt de Regeering om den uit- voer van eieren te conditionneeren. Door dit woord dient verstaanalle re gelingen treffen aangaande den staat, de bewaring, de zuiverheid, de verschheid of gaafheid, de dikte het gewicht enz. van de eieren. Verders heeft de Regee ring ook het recht bijzondere voorschrif ten uit te vaardigen betreffende het sor teeren of verpakken der eieren voor uit voer bestemd. Indien de Minister van Landbouw die machtiging op doeltreffende wijze en door de gepaste maatregelen gebruik maakt, zal het hem mogelijk zijn het be drag te fnuiken der frigoeieren dat zoo veel schade heeft berokkend aan de goe de faam van het Belgisch versch ei in het buitenland. Door het woord ei dient verstaande eieren van alle gevogelte al dan niet in schaal, wat beteekent dat ook de eieren- conserven van alle slag vallen onder toe zicht der Regeering. Dit laatste is dus algemeen en omvat niet alleen den han del in eieren, doch ook de fabrikatie waarvoor deze als grondstof worden aangewend. Deze beteekenis wordt klaar uitgedrukt in de voorbereidende werken der wet en onder meer in het verslag uitgebracht door de Senaatcom missie van Landbouw. Llit voorgaande wettekst blijkt ook dat het merken der eieren slechts kan verplichtend gesteld worden voor de in gevoerde eieren en de inlandsche eieren bestemd voor den uitvoer. Voor de in landsche eieren bestemd voor het bin- nenlandsche verbruik zijn geen bijzon dere maatregelen voorzien om het be drog te voorkomen. Hier zal de ver bruiker dus nog altijd geen anderen waarborg hebben of de koopwaar versch is of van goede hoedanigheid, dan de eerlijkheid en de goede trouw van den koopman. Talrijke leden der Kamer commissie van landbouw hebben terecht betreurd dat al de eieren zoowel in als uitheemsche niet gemerkt worden. In dien men rekening houdt met groote uit breiding genomen door het inlandsch eierverbruik dat van 1 milliard 1 millioen in 1913 gestegen is jn 1929 tot 1 milliard 725 millioen stuks, en het aanzienlijk bedrog dat vooral met frigoeieren ten nadeele van het versche ei wordt ge pleegd op de binnenlandsche markten, kan het nut niet worden ontkend van een verplichte merking voor de gecon serveerde eieren ook voor binnenlandsch verbruik bestemd. Deze maatregel zal door onze hoenderkweekers en ernstige handelaars ten zeerste worden ge- wenscht. De verdere artikelen der nieuwe wet j behelzen de maatregelen om de naleving j der wet en der Koninklijke besluiten te nemen in uitvoering de wet te verzeke- I ren. Zij bepalen onder meer dat de daar toe aangestelde beamten toegang heb ben tot de plaatsen bestemd voor den verkoop van eieren gedurende den tijd dat zij voor het publiek open zijn, alsook tot de opslag van alle andere plaatsen dienende voor het vervaardigen of het bereiden van eierenconserven. Gezegde beambten zijn gemachtigd, met het oog op het onderzoek en de ontleding, stalen te nemen der verdach te waar en het overleggen te eischen van al de handelsbescheiden voorge schreven door de wet en de koninklijke besluiten betreffende den eierhandel. Geldboeten van 200 tot 1000 fr. wor den voorzien tegen de personen die zich verzetten tegen de bezoeken, inspectiën of staalnemingen der beambten gelast met het toezicht op de naleving der wet en de te treffen koninklijke besluiten in uitvoering derzelfde. Bij herhaling van de overtreding bin nen de twee jaar na de laatste veroor deeling, kan de rechtbank de boete op voeren tot 3000 fr. en eene gevangenis straf van acht dagen tot twee maanden opleggen. Met een gevangenisstraf van acht dagen tot twee maanden en met een geldboete van 26 tot 10,000 fr. of enkel met één dezer straffen worden gestraft, diegenen die de bepalingen overtreden der besluiten genomen in uitvoering der wet. Behalve het hooger aangehaald voor behoud betreffend het merken der opge legde eieren bestemd voor inlandsch ver bruik, geeft de wet aan onzen Minister van Landbouw de noodige wapens om onze hoenderkweekers te beschermen tegen het bedrog dat hun reeds zooveel nadeel heeft berokkend. Wij verhopen dat de regeering door doeltreffende en praktische maatregelen betreffende de hoedanigheid, de verschheid, de sortee ring en de verpakking der eieren, den uitvoer van deze produkten zal weten te behouden op zijn huidig peil, ja zelf merkelijk te ontwikkelen door aan de buitenlandsche afnemers degelijke waar borgen te schenken betreffende de flinke hoedanigheid der Belgische eieren. Aldus zal hij aan een der voornaam ste takken van ons landbouwbedrijf een kostbaren dienst bewijzen. Doch om hun doel volledig te bereiken, moeten be doelde maatregelen niet alleen doeltref fend en praktisch zijn, doch binnen den kortst mogelijken tijd in werking treden. Alle vertraging desaangaande is van aard merkelijke schade te berokkenen aan onzen nationalen hoenderkweek. Bij het gebruik van zaaizaad wordt door de praktijk in het algemeen nog niet voldoende beseft, dat de opbrengst onzer landbouwgewassen, behalve van verschillende omstandigheden, zooals bemesting, grondsoort, grondbewerking, enz. voor een even belangrijk deel af hankelijk is van de kivaliteit van het zaaizaad. En waar men van dit laatste goed overtuigd is, wordt in vele, zeer vele gevallen, niet of onvoldoende ge- kontroleerd, in hoeverre de verstrekte garanties met de werkelijkheid in over eenstemming zijn. Dat het niet doenlijk is, om elke partij zaaizaad, hoe klein ook, te laten onderzoeken, is gemakkelijk te begrijpen. Er worden echter zoowel door landbouwers als door verschillen de vereenigingen, waaronder in de eer ste plaats coöperatieve aankoopvereeni- gingen, dikwijls zeer groote partijen zaai zaad aangekocht, zonder dat deze ge- kontroleerd worden, terwijl toch de kosten van een onderzoek in verhouding tot den kostprijs van dergelijke partijen gering zijn en bij eventueel niet voldoen aan gestelde eischen, de afnemers tenge volge van deze kontrool voor meer of minder groote finantiëele nadeelen ge vrijwaard blijven. In het onderstaande trachten we vooral den lezers de overtuiging bij te brengen, dat het belang der gebruikers van zaaizaad in het algemeen steeds me debrengt, het door hen aan te koopen zaaizaad op afdoende wijze te laten on derzoeken. Koopt uw zaad bij uwe ver- eeniging, dan is het onderzoek door den afnemer overbodig geworden. We wezen reeds op het belang, te weten hoe het gesteld is met de kwali teit van het te gebruiken zaaizaad. Wat verstaat men echter onder kwaliteit in dit geval Deze wordt niet door één enkele, doch door meerdere eigenschap pen weergegeven, waarbij, afhankelijk van de soort zaaizaad, nu eens deze, dan weer gene op den voorgrond treden. De eigenschappen van 't zaad die de kwaliteit ervan bepalen zijnzuiverheid, kiemkracht en kiemenergie, gebruiks waarde, korrelgewicht en korrelgrootte, vochtgehalte, soort en variëteitechtheid. Bovengenoemde eischen kunnen, met uitzondering van die voor de soort- of variëteitechtheid, niet ieder jaar dezelf de zijn, doch zullen in verband met ver schillende omstandigheden zooals de weersgesteldheid tijdens den groei der planten en het oogsten der zaden, steeds aan verandering onderhevig zijn. Welke soort tarwe zal men nu ver kiezen Na talrijke bezoeken die we aan ver scheidene onzer leden brachten, zijn we eens te meer de meening toegedaan van de goede acclimateering der Wilhelmi- natarwe, die totnogtoe in onze streek de beste uitslagen oplevert. Verder geven variëteiten zooals de Koningintarwe, Staaltarwe, Double Standupp zeer be vredigende resultaten. We kunnen onze leden alle soorten zaaitarwe bezorgen, behalve Dattel, die versleten is en waarvan de minderwaar digheid der variëteit zelf de goede faam onzer Vereeniging zou schaden. Op dit oogenblik kochten we Koningintarwe van prima kwaliteit. Het zaaigoed komt van Hollandsche selectie-velden met keuringskaart en lood. Wilhelminatarwe evenals Dubbele Standupp zullen we eerstdaags koopen. Gewone inlandsche tarwe en rogge zonder scheut, kunnende dienen als zaai goed, zullen tegen de handelsprijzen van den dag te verkrijgen zijn. Om nu het zaad te beoordeelen is het niet voldoende bij den oogst de op brengst te bestatigen. Men moet in de eerste plaats bij den aankoop zich goed bedenken welke soort het best aan den grond en het klimaat past, vervolgens de bewerking en bemesting, die hier bui ten het doel onzer uiteenzetting vallen, en de ontsmetting die van zeer groot belang is. Tijdens onze bezoeken hebben we met genoegen vastgesteld dat er leden, alhoewel nog weinig in getal, tot de overtuiging zijn gekomen dat de zaad ontsmetting noodzakelijk is. Men moet er toekomen onze landbou wers in dezelfde richting te zien opgaan als de Duitsche boeren, bij wie de ont smetting even onontbeerlijk geworden is als de grondomploeging vóór het zaaien of planten. Middelen en gebruiksaanwijze alleen om tarwe te ontsmetten. I. Natontsmetting. 1° Germisan, 50 gram in 3 liter wa ter per hectoliter tarwe. Om een goed resultaat te verkrijgen, is het noodig dat het graan met veel zorg en herhaaldelijk wordt omgeschept. Na de ontsmetting zal er zorg voor gedragen worden, dat het behandelde graan niet opnieuw wordt besmet, wat zou kunnen gebeuren door het b.v. uit te spreiden op een dorschvloer. Het graan mag niet in dezelfde zakken ge daan worden, tenzij deze ook ontsmet zijn. 2° Uspulun Universal. 5 °/oo (5 per duizend) tegen stinkbrand. II. Droogontsmetting. 1° Tillantin Cerésan. Voor 50 kgr. tarwe 100 gram. Het zaad wordt met de ontsmettingsstof gemengd. 2° Tutan. 160 gram per hectoliter tarwe. In ons volgend nummer geven we een beknopte uiteenzetting over zaairogge. Redt U Zeiven is van af zijn ont staan altijd in de bres gesprongen om de stoffelijke, geestelijke, maatschappelijke en zedelijke belangen zijner leden te be hartigen en dit op de meest praktische en loffelijke wijze. Ik heb de beweging sedert verscheidene jaren met de meeste oplettendheid gevolgd en men mag he den op een groote kentering wijzen in de gemoederen onzer meeste landbou wers, kentering die wanneer ze blijft voortduren, wis en zeker meer verstand houding onder de landbouwers zal bren gen, een grootere wilskracht en een meerdere begaafdheid om de landbouw- krisis welke nog niet naar haar einde gaat moedig in de oogen te kijken en te doorworstelen. En wat is er dan zoo al veranderd bij onze boerenbevolking? Wat men zelf ondervindt mag men voorzeker als waarheid voortvertellen. U moet weten ik ben voordrachtgever voor Redt U Zeiven sedert verschei dene jaren, en waar ik vroeger 15 tot 20 toehoorders aantrof, daar zijn de getal len gestegen tot 30 en 40, 't is te zeggen, verdubbeld. Andere voordrachtgevers onzer Land- bouwersvereeniging hebben hetzelfde verklaart en dit is een zeer verheugend feit. Wat heeft De Koornbloem niet al gestreden om de pachtprijzen laag te houden. Wie herinnert zich niet den heldhaftigen Boerenkrijg Wat is er in De Koornbloem niet al geschreven geweest om een degelijke pachtwet te bekomen. En zeg me nu eens, landbou wers, hadt ge in dien tijd uw eigen be langen beter begrepen, hadden er geen onderkruipers bij U te vinden geweest, zoudt ge thans zoovet 1 te jammeren en te klagen hebben over de hooge pacht prijzen Hadt Redt U Zeiven niet gedurig het vuur aan de schenen der machthebbers gelegd om een degelijke pachtwet te bekomen, zou er wel iets van zijn te recht gekomen En als we U nu terug nieuwe wegen aanduiden om de landbouwkrisis met meer gemak te doorspartelen, is het dan uw eersten en grootsten plicht niet van naar ons te luisteren Verzaakt stilaan aan de groote kuituren, uw bedrijven zijn voor 't meerendeel te klein, en richt U in voor meerderen kweek van groen ten. We zijn er vast van "overtuigd dat ge veel meer winsten zult verwezenlijken en U van den zwaren slavenarbeid groo- tendeels zult ontlasten. Nu, ge moogt dit alles niet te haastig doen en zonder overleg. Ge moogt ook niet te plots te werk gaan. Men verandert geen boer derij in hovenierderij in één dag tijds. Neen, in 't geheel niet. Gaat dan ook verstandig te werk. Verrijkt uw geest aan kennis op gebied van groententeelt. Wordt er ergens een voordracht of een les over dit vak gegeven, gaat er naar toe. Leest tijdschriften, boeken die zich met dit vak bezig houden en eens dat U goed de theorie bezit, dan zijt ge de bestgeschikte personen om die theorie in de praktijk om te zetten. En wanneer ge bijvoorbeeld gunstig gelegen zijt, in de nabijheid van een groote stad, op een kruispunt van ijzerenwegen, dringt aan bij uw gemeentebestuur om een volle- digen kursus van groententeelt voor uw gemeente aan te vragen. Met leede oogen moeten we bemer ken dat de zeven vette jaren voor de boeren door zijn, de magere staan te wachten. Waarom nog langer talmen om de krisis den kop te bieden Zegt kleinveeteelt U niets En kunt ge deze teelt niet voordeelig met groentenkweek laten gepaard gaan? En zegt toch niet als sommige onverstandige menschen Wat weet die of gene ervan? Is dat wel een boer of hovenier Zijn de voor drachtgevers dan niet aangewezen om LI de ondervindingen van anderen ken baar te maken, en gij landbouwers om die kennis in de praktijk uit te voeren? Dat hebt ge dit jaar dan ook beter be grepen en ik wensch er U geluk om. Gaat zoo voort op den ingeslagen weg. Gaan we even de boekjes na van het ministerie van landbouw waarin de voordrachten kenbaar gemaakt worden, dan zoudt ge met mij moeten bekennen dat de Walen, op zijn minst een dubbel getal voordrachten krijgen tegenover Vlamingen. We zijn nochtans de meester in getal, we hebben het zooveel, mis schien meer noodig dan onze landge- nooten uit het Zuiden, maar de onver schilligheid was vroeger jaren veel te groot. t Ware te hopen dat onze Vlaamsche boeren langs om beter hun belangen beseften, dat ze meer en meer zouden luisteren naar de stem van De Koorn bloem dan zullen ze geen bittere teleur stellingen meer oploopen, en zich wape nen tegen ongunstige perioden zooals de huidige krisis. Vergeten ze daarbij niet dat eendracht en verstandhouding de groote spillen zijn waar rond hun macht en hun toekomst draaien, 't Is mijn innigste wensch gedurende 't jaar 1930 Vlaanderen hoopvol tegemoet te komen. II) Suikerbeetkoppen alleen. Wil men versch voeder geven tot de maand Januari, en ziet men niet op de kosten, dan kan men de koppen laten afsnijden samen met een klein deel van den bladsteel. Deze manier wordt toegepast daar waaémen lang over groenvoeder wil beschikken. Daar bladeren en koppen samen uit 25 pet koppen enj75 pet bladeren be staan, vervoedert men op deze manier maar een klein deel van het beschikbaar groenvoeder. Men bewaart deze koppen door ze op het grasland op hoopen uit te stor ten: hoogstens "1 M. breed en 50 cm. hoog. Alleen bij strenge vorst zal men met stroo afdekken. Te groote hoopen veroorzaken ver liezen door schimmelvorming. 100 kgr. koppen bevatten 23,4 kgr. droge stof, met een zetmeelwaarde van 12,7. Dus zijn 100 kgr. beetenkoppen gelijkwaardig aan 80 kgr. voederbeeten 11 kgr. gerstemeel ofwel met 100 kg. ingekuilde pulp 21 kgr. hooi. Ziehier enkele rantsoenen: 1) Melkkoe: 5 kgr. weide hooi. 1 kgr. tarwe en haverkaf. 1-2 kgr. aardnootkoek. j 20 kgr. voederbeeten. 23 kgr. beetenkoppen. 2) Mestdieren: 3 kgr. hooi en erwtenstroo.] I IIWiMiHM M lil yiHIHIIMi HBiHlidll HlllllllimWI'lKaWBHW MWrCrf -.ViJV»»,' MMIMWS!«.«SMKS« De mttiewtr ks.71 EiJ« v*rs«rwe»rdrij)k v»«r kas bJJ £r«gca. O»0Rt«e!ceaSe ctakkec warde» niet ep^earmea. Niet »pgenaic~a hnndiahrifte» w»rde» «iet ïTruQ-jrgivea. 3?3 £8*9 i

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1