1 Landbouwweekblad De XIC Ijzerbedevaart i Zaairogge 1 tl De jongste wijzigingen aan de wet op dc inkom stenbelasting ak ZONDAG 31 AUGUSTUS 1930 Prijs 20 centiem 12de JAARGANG Nr 609 QmmmÊÊÊKmBÊmmmaKmmtSmmmBBBmmÊBmamBm Arbeid adelt Abc«nar.mtnt «pre!» t lO.Oti fsmn.V jwura. Mea schrijft ia op ons Bureel «a op alk poitkiutona. Aankondigingen volgen» akkoord. Bureel en RedaktkiDE VILANDERSTRA AT, AALST Veraatwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor si lesr de Landboowers varkei :en lven, •gen: igd In ons nummer van 10 Augustus 1.1. gaven wij eene beknopte samenvatting der bijzonderste veranderingen aan het Veilstebel onzer onrechtstreeksche belastin gen. Ook de wetgeving in zake recht- streeksche belastingen en inzonderlijk de lastingswetten op het inkomen hebben grondige wijzigingen ondergaan inge volge de wet van 13 Juli 1.1. verschenen het staatsblad van 16 juli volgende: Bepalen wij ons thans bij De grondbelasting. Onze lezers weten dat de grondbela sting geheven wordt op inkomsten van onroerende eigendommen zoowel ge bouwde als ongebouwde. Deze inkom sten worden vastgesteld door het Beheer van 't Kadaster yolgens bepaalde rege len en worden daarom kadastraal inko men genoemd. Krachtens de nieuwe wet zal dit inkomen voortaan bepaald wor den per perceel volgens het gemiddeld normaal netto inkomen van een jaarof anders gezegd volgens de gemiddelde huur of pachtwaarde, het opbrengstver mogen der gronden en de gebruikswaar de gebouwen. Ten opzichte van de huur of pachtgoederen beteekent de nieuwe wet eene verbetering op de vorige welke voorschreef dat het kadastraal inkomen moest vastgesteld worden volgens den werkelijken pacht of huurprijs. Wanneer, zooals het de laatste jaren niet zelden het geval was, de pachtprijzen op abnor male wijze werden opgedreven hadden deze overdreven pachtprijzen insgelijks een buitensporige verzwaring dergrond- lasting voor gevolg. De nieuwe wet hijnt dit evenwel te willen voorkomen, ij bepaalt dat het deskundig onderzoek, de regelen en vormen nader llen omschreven worden bij koninklijk besluit, het kadastraal inkomen der eigendommen zal vaststellen met inacht neming van de handelswaarde en om het gemiddeld bedrag der huuropbrenst van vaste goederen met gelijken aard en ge lijke opbrengst gelegen in dezelfde ge- ¥3 p meente of in de omliggende gemeenten. Ijl Voor de gronden keeren wij op die wijze terug naar het vooroorlogsch stel- |elj sel, waaronder het kadastraal inkomen berekend werd' volgens klassen of kate- goriën. Van het inkomen mag 1/5 afgerekend worden voor onderhoudskosten wat be treft de gebouwen en 1/10 wat aangaat de gronden. Tot heden voorzag de wet vrijstelling wegens onderhouds- ;osten voor de gronden, doch enkel 1 /6 'an de huurwaarde voor de gebouwen. Dit is dus nogmaals eene verbetering op het actief der nieuwe wet. De nieuwe wet bepaalt dat bedoelde vermiddering van 1/5 voor gebouwde eigendommen toepasselijk is niet alleen op het inkomen uitsluitend van het ge bouw, doch ook op het inkomen van de aanhoorigheden en den grond die met het gebouw een enkel kadastraal per ceel uitmaken. De vorige wet liet de afrekening van het zesde enkel toe op het inkomen uit sluitend van het gebouw. Nieuwe vrijstellingen van grondbelasting. Bij de vroeger bestaande vrijstellin gen van grondbelasting voegt de nieuwe wet de volgende 1) De woeste of ledige gronden door ontginning vruchtbaar gemaakt, blijven ensclj belastbaar volgens hun kadastraal inko men vóór de ontginningswerken tot tien jaar na de ontginning, indien de grond voor den landbouw wordt aangewend. Bij bebossching geldt de vrijstelling voor een duur van twintig jaar. Waarom dit verschil van behande ling voor landbouwgronden en bos- schen Wij begrijpen het niet. Indien eenerzijds de bebossching een langeren opbrengst I hij tr :r wa en a ielde dien ;eninj afel *mnd geki gen :r, en rij, P lelijk hoe aijnhe at is lachti taat bepp' te verzekeren, dient anderzijds gezegd dat zij veel minder arbeid en bedrijfs- uitgaven vraagt dan het aanleggen van labeurgrond of akkergrond. Wij hebben op ons eerste congres en in verschillen de nummers van ons blad de vrijstelling van grondbelasting gedurende een ter mijn van 25 jaar gevraagd voor ont- I gonnen gronden, onverschillig of zij '81' I werden aangelegd voor den landbouw of den boschbouw. De bepaling der nieuwe wet desbe treffende vinden wij dan ook onvoldoen de, omdat zij geen bevredigende vergel ding schenkt voor de thans zeer zware kosten der ontginningswerken en niet ruim genoeg is opgevat om de ontgin ning der woeste gronden op breede schaal te bevorderen. 2) Vrijstelling wordt nog toegestaan ten voordeele van vaste goederen of gedeelten van vaste goederen, welke door een niet winstjagend eigenaar zijn bestemd voor de uitoefening van een openbaren eeredienst, voor het onder wijs of voor de inrichting van godshui zen, gasthuizen, klinieken, dispensaria of andere gelijkaardige werken van wel dadigheid. Herziening van 't kadastraal inkomen. Waar de vorige wet de herziening van het kadastraal inkomen telkenjare toeliet, wordt met ingang op 1 Januari 1937 het kadastraal inkomen voor een termijn van 10 jaar vastgesteld. Vóór 1 Januari 1932 zal de Minister van Fi nanciën doen overgaan tot eene alge- meene perceelsgewijze herziening van het kadastraal inkomen der gebouwen en gronden in de vormen vast te stellen bij koninklijk besluit. Het kadastraal in komen vastgesteld door bedoelde her ziening geldt slechts voor vijf jaar. Een nieuwe herziening zal plaats hebben tegen 1 Januari 1937 op welken datum de eerste tienjarige termijn een aanvang neemt. In den tusschentijd van iedere algemeene herziening, gaat het kadaster- bestuur over tot de schatting van de nieuwe gebouwen, alsmede tot de her schatting van de herbouwde of merke lijk gewijzigde goederen. Als aanzien lijke wijzigingen dienen beschouwd deze welke het kadastraal inkomen per per ceel met ten minste een tiende kunnen vermeerderen of verminderen. De nieuw gebouwde, herbouwde of aanzienlijk gewijzigde vaste goederen zijn volgens hun nieuw inkomen belast baar vanaf den 1 Januari volgende op hunne ingebruikneming of hunne veran dering. Onder de vorige wet ging de nieuwe belasting in toepassing vanaf 1 Januari of 1 Juli volgende op hunne in gebruikneming. Met Uitzondering van de vrijstelling hooger aangeduid voor de ontgonnen gronden, worden de veranderde of ver- I beterde gronden zooals voorheen vol- gens hun nieuw inkomen belast vanaf het jaar volgende op dit der verande ring. i De eigenaar is verplicht de ingebruik neming of de verandering van nieuw gebouwde, herbouwde of aanzienlijk ge- I wijzigde vaste goederen aan te geven binnen de drie maand na de ingebruik neming of vêrandering, hetzij aan het kadasterbestuur, hetzij aan den ontvan- j ger der belastingen van het gebied. Het bedrag der grondbelasting A) Gewoon bedrag. Vanaf het jaar 1930 tot 1 Januari 1932 bedraagt de hoofdsom der grond belasting voor de eigendommen wier s kadastraal inkomen sedert 1 April 1926 onveranderd is gebleven zooals voor heen 10 t. h. van het kadastraal inko- men, waarbij kunnen worden gevoegd ten hoogste 100 provinciale en gemeen telijke opcentiemen. Zoodat de totale I belasting maximum kan bedragen 20 t. h. op het kadastraal inkomen. Worden echter niet meer geheven 1) de tien op- centiemen ten bate van den Staat in af korting op de supertaks 2) de 50 of 75 opcentiemen welke als bijkomende grondlasten geheven werden over de jaren 1926-1929. De hoofdsom der grondbelasting wordt zelfs teruggebracht tot 9 °/o voor de eigendommen waarvan het kadastraal inkomen vastgesteld werd na 1 April 1926. In dit geval zal de totale belasting met inbegrip der provinciale en gemeen telijke opcentiemen 18 °/o bedragen op het kadastraal inkomen. Zooals voorheen blijven de gemeen ten vrij de wegenistaks te leggen. Deze taks is beperkt tot 5 °/o van het kadas traal inkomen der gronden en tot 10°/o van het kadastraal inkomen der ge bouwen. Vanaf 1 Januari 1932, datum waarop de herschatting van het kadastraal in komen volgens het nieuwe stelsel moet voltooid zijn, wordt de hoofdsom der grondbelasting teruggebracht tot 7 °/o. B. Verminderingen van grondbelasting 1) Vermindering of zelfs kwijtschel ding van grondbelasting kan worden verleend naar verhouding van het ver schil tusschen het kadastraal inkomen der vaste goederen en hun werkelijk in komen verkregen gedurende het bela stingsjaar, in zoover dit verschil ten min ste 10 t. h. bereikt van het werkelijk jaarlijksch inkomen. 2) Eene vermindering wordt toege staan op woonhuizen betrokken door het hoofd van een gezin dat ten minste drie kinderen heeft geteld. Deze vermin dering bedraagt 7 °/0 voor elk der kinde ren ten laste van den belastingsplichtige op 1 Januari van het aanslagjaar, zonder dat de vermindering in hoofdsom 200 fr. per kind moge overschrijden. Deze ver mindering wordt enkel verleend op aan vraag van den rechthebbende bela stingplichtige. De grondbelasting wordt met 20 t. h. verminderd voor het woonhuis betrok ken door een groot oorlogsinvalied die van het voordeel der wet van 13 Mei 1929 geniet en de vermindering aan vraagt. 4) Op de hoofdsom der grondbela sting dus niet op de opcentiemen wordt 1 /4 vermindering toegestaan voor de woonhuizen die geheel door hunnen eigenaar in gebruik zijn genomen op voorwaarde dat a) Hun kadastraal inkomen niet hoo ger beloopt dan: 1500 fr. in de gemeen ten met minder dan 5000 inwoners. 2000 fr. in de gemeenten met 5000 tot 30.000 inwoners. 3000 fr. in de gemeen ten met 30.000 inwoners en meer. b) De belastingsplichtige geen andere eigendom bezitte dan het doorhem be woonde huis. c) Dit huis niet voor een drankslijterij bestemd weze ook die vermindering wordt slechts toegestaan op aanvraag van den belastingsplichtige. De betaling der grondlasten kan, als voorheen van den eigenaar op den pachter of den huurder afgewenteld worden. Die verschuiving zal nochtans voortaan 2 fr. per waarschuwingsuit treksel kosten in plaats van 0,50 fr. zoo als vroeger. Met spijt zien wij deze nadeelige be paling in de nieuwe wet behouden om reden der misbruiken waartoe zij aanlei ding geeft. Wij hebben haar dan ook reeds vroeger in ons blad vinnig bestre den en behouden in deze tenvolle ons standpunt. Een ontzaglijke en ontelbare Vlaamsche menigte op het dooden- veld van Diksmuide De' treinen de trams, de autobussen, de auto's spuwen een heelen morgen tienduizenden en nogmaals tienduizenden uit. Te 9 u. 30 ziet het reeds zwart van opeengehoopte massa's rondden helden toren, en nochtans de stille openluchtmis is te 11 u. 15. De straten zijn vroom en kermisachtig tegelijk. De binnenstroomende Vlamin gen zijn ingetogen, ondanks de ontstel lende menigte hangt er stilte over de straten, de bedevaarders schuiven voort naar de Markt, kerk, of naar de vlakte rond het IJzerkruis, De kern der IJzerbedevaarders is het offer der Mis, het wordt opgedragen in openlucht, wanneer een paar duizend zwartgele vaandels van hen die den strijd voor het ideaal onzer gevallen voortzet ten, trillen tegen den gelen gloei dezer gevels van een nieuwe stad. Terwijl een massa krioelt van dit berooide wildsta- tion, tot twintig minuten gaans verder in de vlakte tusschen Caaskerke en den Ijzer. Zij hooren mis en buigen hun hart om naar deze ontzagwekkende offerande en naar de biddende heugenis over de lieve dooden. Kyrie eleison, aanvaard dit offer. Dit is mijn bloed. Heer ik ben niet waardig. Dit centrum van het ker kelijk leven, dit centrum van Vlaande- ren's leven en krachthet offer. Daar zingt een koor van mannen en vrouwen rondom het hoofd van den priester. En straks gaat het groote ge murmel "O kruis in het bloed onzer broeders geplant.,,Maar het is onmiddel lijk na de Mis een angstig halfuur: de massa is zoo dicht dat ze niet vooruit kan. Alle voorzorgsmaatregels zijn ge troffen, alles wordt beproefd voor een geregelde stoet, maar er is niets op te vinden. We gelooven dat men beter ger daan hadde een snelle stapmarsch in te zetten met het hoofd van den loggen stoet om de Groote Markt en de aanpa lende straten te verlossen. Booten dragen de tweede brug, de voltooide toren jaagt u koud langs den rug ge neemt den hoed af Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voorKris- tus. Gij die rust in deze schoot van Vlaamsche aarde waarover de be schroomde zware voeten gaan van een ontzaggelijk, een ontelbaar Vlaamsche huideprocessie gegroet dan. Het js de wil der Vlamingen dat dit een monument van zoen en vrede zou wezen, een hoeksteen van verstandhou ding onder de volken der wereld. Wie een bezoek brengt aan het IJzermonu ment wordt verzocht het vredesboek te onderteeken, tot vloek tegen den oorlog en tegen alles wat tot oorlog voert. De Vlaamsche oud-strijders gingen Zon dagmorgen de graven versieren der Amerikaansche gesneuvelden te Ware- gem, van de Britsche en Iersche geval lenen te Yper, van de Fransche dooden te Tielt, van de Duitsche soldaten te Ardooie. En wanneer de stoet afdaalt beneden de IJzerkaai, geven we het op de bloe men en kransen te tellen ze zijn er ge komen met bloemen vanwege de oud- strijders der Vereenigde Staten, vanwe ge de oud-strijders van Wallonië, van Hongarije, van Frankrijk, van Aken en Hamburg, van Engeland, van Ierland, we zien de bloemen van den Studiekring Nele van het H. Graf te Turnhout, van tallooze meisjes- en vrouwenvere nigingen, een krans van het Vlaamsch Volkstooneel, een krans van den Vlaamschen Toeristenbond, de kransen der studenten, wat kleine kransen van moeders en kinderen. Over de vlakte, donker geworden van de dichte menigte, angstwekkend stil onder dit reusachtig monument met zijn verheven ernstA. V. V. -V. V. K. geeft Juliaan Platteau het sein voor Vlaanderen 't Zijn weiden als wie gende zeeën die groenen langs stroom en rivier. Tusschenin wordt nog kennis gege ven van de bekroning der mooist ver sierde dorpen uit de omgeving Zarren heeft de eerste prijs, Staden de tweede, Eessen de derde. Prof. Dr Frans Daels spreekt een rede uit, namens het Bedevaartkomiteit Het tehuis van Vlaamsche dooden Vervolgens luidt Nele,, over de Ijzer- vlakte. Het is de oudste levende"Blauwvoet,, de gewezen studiemakker van Albrecht Rodenbach, pastoor Blancke uit Corte- mark, die de klok Nele wijdt. Mej. De Rudder (tot vervanging harer zieke moeder) en Mevr. De Bondt (de dame van den ondernemer van het monument) zijn de meters, de heer Clement De Landtsheere, sekretaris der Bedevaart, is peter der klok. Een mooi melodieus oogenblik wordt het wanneer de helle galm der klok luidt, bazuinen hoog op den kop van den to ren het blijde Nele-nieuws de lucht in- stooten, en de muziek beneden Klokke Roeland inzet. Klok, bazuin, fanfare en het uitgestrekt marschgegons van de kilo meter verre menigte die zingt Mijn naam is Roeland, ik kleppe brand, en luide storm, luide triomf, in Vlaander- land. Romantiek van een strijdgeslacht, maar zij is gegrondvest op onverwoest bare gevoelens. Volgt De stem der Oud-Strijders Rede van Dr Philip De Pillecyn, na mens de V. O. S. Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus Geestelijke rede uitgesproken door E. P. Dom Modest Van Assche, Benedic tijn. De rede welke zou worden uitgespro ken door den Zuid-Afrikaanschen let terkundige Dr J. B. Bosman, wordt ge lezen, terwijl de heer Dr J. B. Bosman aan de grens werd tegengehouden. Op den toren werd een reusachtige leeuwenvlag geheschen. Dit maakte de stemming der ontzaglijke menigte, in al haar ingetogenheid, toch ongewoon op gewekt. Het is ten andere een kenmerk van reusachtige Vlaamsche samenkom sten als deze van Diksmuidedit macht- vertoon en deze bezieling wekken den geest der Vlamingen op tot een hartver heffend betrouwen over een krachtige I toekomst. Wanneer de twee vliegtuigen, in verstandhouding door den Vlaam schen Toeristenbond en het Comiteit der Bedevaart de lucht ingezonden voor een groet "uit den hooge,, rondtoerden werd de stemming nog opgetogener. Maar het karakter van innige bedevaart werd niet verstoordhet gebed begon, daarna met de Psalm van Rodenbach, werd ook in stilte, gedachtenis, vroom heid, de plechtigheid voortgezet. Maar het verbod van Nederlandsche en Zuid- Afrikaansche spreker, vervolgens 't ver storen den hulde aan de Vlaamsche doo den met het uitwerpen van smaadschrif ten en Belgische driekleur tot provocatie, deden de volkswoede losbreken. Als ver zet werd de Belgische driekleur van de mast op de Minoterie gehaald, als verzet ging men het Stadhuis van Diksmuide verzoeken de Belgische driekleur in te trekken. De roekelooze majoor-comman dant der gendarmes waarom waren er dit jaar te Diksmuide gendarmes noo- dig en vooral de uitdagende piep jonge Waalsche onderluitenant, hebben hier bijnaeen rampzaligen Zon dag veroorzaakt. 's Avonds in wit hevig licht, gloeide Vlaanderen's IJzertoren, uitdagend- schoon en hoog. anB!»«MEia9)«»n ♦♦♦♦«SBHiiSBn Nu binnen kort de zaaitijd voor de wintergranen weer aanbreekt, kan 't wellicht zijn nut hebben, even de aan dacht te vragen voor een zeer belangrijk onderdeel hiervan, 't zaaizaad en inzon derheid zaairogge. Ofschoon hierover reeds zeer vaak geschreven en gesproken is, leiden de omstandigheden er toe nog maals, op deze kwestie de aandacht te vestigen. Een dezer omstandigheden is de reeds genoemde "hoedanigheid,, van het thans gewonnen zaaizaad. Er zijn tal van menschen die de rogge voor de regenperiode binnen hadden maar nog meer waarvan deze min of meer beregend was. Ofschoon de rogge van de eerste groep goed is binnen gekomen is de kwaliteit als zaaizaad niet al te best. De geweldige hitte van de maand Juni heeft de rogge op tal van perceelen noodrijp gemaakt, 't Gevolg hiervan was dat 't zaad niet voldoende kon uitrijpen en men hier zeer veel korrels zal aantreffen die te fijn zijn voor zaaizaad. Hieraan is ook te wijten dat de totale opbrengst in kgr. heel wat minder zal zijn dan verle den jaar, men heeft dit jaar het eigenaar dig verschijnsel gezien, dat de rogge is gaan legeren zonder slagregens, enkel en alleen door de felle hitte. Daarnaast ver toont de rogge van de andere groep, waar zij niet tijdig kon worden binnen gehaald, ook nog andere verschijnselen. Naast de fijnheid van korrel die ook hier bestaat, zal men veel last hebben van schot. In welke mate de kwaliteit door schot wordt benadeeld, hangt af van de ontwikkeling die de kiem gekregen heeft. De kiemkracht is nog niet verloren wanneer 't worteltje alleen te voorschijn is gekomen en na 't uitdrogen is afge broken. Wel heeft de kiemsnelheid ge leden en heeft de kiem minder weer standsvermogen tegen aantasting van de verschillende vijanden, speciaal de kiemschimmels. En deze laatste mag men dit jaar in sterke mate verwachten, daar vochtig oogstweer de ontwikkeling van alle schimmels, dus ook de kiem schimmels in de hand werkt. Wanneer men nu weet dat de kwali teit van het zaaizaad dit jaar niet erg schitterend zal zijn, zal men zich afvra gen of hieraan te verhelpen is. Een scherpe reiniging met de gewone werk tuigen, waarbij de wanmolen op de meeste boerderijen de hoofdplaate in neemt, zal ongetwijfeld de kwaliteit doen stijgen. Voldoende of liever afdoende is deze bewerking niet. De eenigste af doende reiniging, waarmee men zelfs van slechte partijen, goed zaad kan ver krijgen is de reiniging met moderne zaadreinigers, men kan reeds zelf voor zien dat dit een nogal kostelijke bewer king is, doch ze loont de onkosten door de zekerheid van lukken der cultuur. De roggeteelt is niet veeleischend en men maakt er meermalen misbruik van om haar op minderwaardige gronden te huisvesten en aan dewelke men niet altijd de vereischte zorgen besteed. Nochtans is de roggekweek zeer belang rijk en we moeten evenals voor alle an- 8^aS5««ES!?W3B^ De medewerker» vtr«Biw*«fi4#llJk v»«r has t gdragea. Oagaccckeade stnkkem warfSee aiet Ottrfraamea Niet apgeeamea Imudwthrlftea wsrdea alet teraggegevra i.

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1