Landbouwweekblad mm De jongste wijzigingen aan de Erfenisrechfen De Fruithandel Briefwisseling Ons Antwoord ZONDAG 7 SEPTEMBER 1930 vwamm Prijs 20 centiem 12de JAARGANG Nr 610 Arbeid adeït Abonnementsprijs s 10,00 frrank janrs. Men schrijft te op oss Bureel ea op «Uc postkantoren. AankondiflJagen volgens akkoord. Bareel en Redakifc.DE VILANDERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON, Aalst. V®»ï |mi de Landboowen Brussel, den 14Augustus 1930. Den Heer O. Caudron, Opsteller van het dagblad "De Koornbloem De Vilander straat, te AALST. MIJNHEER, Wij lezen in Uw dagblad De Koornbloem van 3n 1.1. een artikel De Stikstoftrust Meer nog dan de inhoud ervan, heeft de hatelijke toon, ons verwonderd. Het zou ons heel vreemd voorkomen te vernemen dat dit artikel geschreven werd door een land bouwer; het schijnt eerder uit te gaan van een ontgoochelde speculant. Ook de landbouwers gissen wat voor man het geldt. In acht nemend de productievermeer dering van de stikstofmesten en de of fers, door de nieuwe voortbrengers ge bracht, om zich een uitweg te banen, hebben de speculanten gehoopt dat het nieuwe werkjaar met de plotselinge da ling van de stikstofprijzen zou aanvan gen. Ze zijn dan overgegaan tot den verkoop aan verlaagde prijzen, van een waar, die ze niet in hun bezit hadden, met het gedacht aan de ontmoedigde voortbrengers, op het oogenblik van levering, goedkooper aan te koopen. Hun verwachting werd teleurgesteld. Met dreigende verliezen in 't vooruit zicht trachten ze thans grammoedig de landbouwers tegen de voortbrengers op te ruien. De daling der prijzen, door de ongun stige weersomstandigheden van dit jaar nog verslecht, hebben de landbouwers in een neteligen toestand gebracht. Laat ons nochtans de prijzen van de land bouwproducten even vergelijken met deze van het ammoniaksulfaat, de eenige meststof die ons aar belangt. In 1913, kostte het ammoniaksulfaat 35 franken (goudwaarde); tegenwoordig wordt het in den handel aan 150 frank verkocht, hetzij 4,3 maal duurder dan vóór den oorlog. Ieder rechtzinnig mensch moet bekennen dat er om zoo te zeggen geen enkel landbouwproduct is, waarvan de prijsvermeerdering niet minstens gelijk, zoo niet hooger is. In 1913 gold het su perfosfaat, 16°/o, 5,12 en het kloorpo- tasch,40°/o, 15 frank "De Koornbloem,, van 3n 1.1. verjmeld de volgende prijzen: superfosfaat. 14H6 50 frank en kloorpotasch, 40 0/o: 104 frank,'t res pectievelijk een 9.7 en 7 maal hoogere prijs dan deze in 1913. In't kort, het ammoniaksulfaat is 4,3 maal, het super fosfaat 9,7 en de kloorpotasch 7 maal duurder dan in 1913. maar het ammo niaksulfaat blijft niettegenstaande de schuldige, de schraapzuchtige.Men moet het daarlaten, en de dosissen superfos faat en de potasch vermeerderen. Oor- i deelt over den ernst van het artikel Zeker is het waar dat het ammoniak- sulfaat niets kost aan de voortbrengers de stapelplaatsen worden vanzelf gevuld en de werklui betalen uit lust om bij hen te mogen arbeiden... en het zijn nog de- zelfde die beweren dat de landlieden veel geluk hebben, daar gras en tarwe vanzelf groeien, en ze beschaamd zouden moeten zijn van alles zoo duur te ver- koopen. We kennen zulke redeneerin gen! In werkelijkheid mag men gerust zeg gen dat, bij aldien de verhouding van de prijzen van het ammoniaksulfaat tot de landbouwproducten verbroken is ge weest, dit wel ten voordeele van de land bouwers is geschied. Dit voordeel be staat sedert verschillende jaren en moet toegeschreven worden aan de steeds stijgende productie van synthetische stikstofmesten. De voortbrengers heb ben het dalen van de prijzen voorgestaan om den afzet van de stijgende tonne- maat te verzekerenmaar er komt noch tans een oogenblik dat er moet gekozen worden tusschen het tot stand houden van de prijzen of het sluiten van de fa brieken, daar het kapitaal niet voldoen de meer rendeert. Op dit oogenblik be staan er, in Duitschland namelijk reeds fabrieken waar de productie vertraagd wordt of de opbouw gestuit is. Wij zijn nochtans de eerste om den treurigen toestand van de landbouwers te bevestigen. Het is in ons grootste belang dat de landbouw van ons land rijk en bloeiend wezede landbouwer, die geld verdient, is niet karig met de verwezentlijkte winsten en maakt ruim schoots gebruik van de meststoffen. De wereldoverproductie van landbouw- voortbrengselen schijnt een langdurige krisis te voorspellen. Zal deze opgelost zijn indien de landbouwers afzagen zooals de schrijver van het artikel ze er toe aanzet van het gebruik van de stikstofmesten? Zij, met hunne dure pachtprijzen, hun zeldzame en kostelijken handarbeid, en hunne door een meer dan eeuwenoude kuituur vermoeide gronden, hoe zullen zij het hoofd bieden aan de concurrentie van de landen, waar den grond nog maar pas begint op te brengen en waar men over onme telijke uitgestrektheden beschikt? Het gebruik der stikstofmesten, gepaard met dat van de phosphorzuur- en de pot- aschhoudende meststoffen en het kalken, stellen in werkelijkheid de voornaamste faktor daar, die hun de eindzege kan verzekeren. Wij zijn vast overtuigd dat zij dit nooit zullen vergeten. Wij hopen dat Gij dezen brief zult willen inlasschen op de plaats waar het artikel, dat wij als bestraffelijk aanschou wen, verschenen is, en bieden li, Ge achte Heer, de uitdrukking onzer gevoe lens van hoogachting, Comptoir Beige des Engrais Azotés (Société Anonyme) Un Fondé de Pouvoirs, Onleesbaar. Le Sous-Directeur, Dungelhoeff. zal kort en bondig zijn. De Comptoir Beige is mis in zijne bedoelingen. Er is geen kwestie noch van speculatie, noch van ontgoochelde verkoopers. In ons artikel sprak alleen de verdediger van den landman, die het als een taak beschouwde in te gaan tegen een trust die alleen werd geschapen om prijzen van meststoffen hoog te houden. De landbouwprodukten, die door geen enkelen trust beschermd worden, zijn aan prijzen gevallen die een zuiver verlies geven aan de voortbrengers. Het was dus als een lichte voldoening te bemerken dat ook de meststoffen af sloegen en dat er aldus evenwicht zou heerschen in de voorwaarden voor aan koop van grondstoffen en verkoop van produkten. Wat de tarieven van, andere mest stoffen betreft, zullen we niet ontkennen dat ze eveneens te hoog zijn en dit pleit daarom de ammoniaksulfaat niet vrij, noch min de prijzen van 1913, toen deze meststof nog een luxe-artikel was Sindsdien is veel verandert en we zouden de bilans willen bekijken van de produceerende fabrieken van sulfaat en deze van onze landbouwuitbatingen, om te zien wie er meest reden heeft van klagen. Verders hopen we dat alle meststoffen zullen afslaan, zooniet zal de ver bruiker wel verplicht zijn veel minder te koopen en zullen van zelfs door de weinige vraag de prijzen naar omlaag loopen. Ten slotte zullen we rechtuit verkla ren dat het artikel Stikstoftrust niet werd geschreven om iemand te bena- deeligen, maar wel en alleen om ons 1 vrije "woord te doen hooren waar we het nuttig achten in het belang van onze landbouwers. We weten wel dat niet alle landbouw- organen vrij kunnen spreken en dat deze die geboeid liggen aan vergulde ketting der finantie moeten zwijgen. Men kan niet terzei ver tijd voortbrenger zijn van stikstof en de strijd aanknoopen voor den goeden koop dezer produkten. Het doet ons ook veel genoegen dat ons artikel zijn uitwerksel heeft en we hopen algelijk dat de voortbrengers van stikstof ten slotte zullen inzien, dat ze er zelf alle belang bij hebben deze, voor den landbouw onmisbare grondstof, aan de beste voorwaarden te kunnen leveren. De Koornbloem. In ons nummer van 10 Augustus 1930 waar wij een beknopt overzicht gaven van de bijzonderste bepalingen der nieu we wet op de onrechtstreeksche belas tingen, deelden wij mede dat wij een beknopte toelichting zouden verstrek ken over de belangrijkste veranderingen aan de erfenis- of successierechten. Dit is het doel van deze bijdrage A) Wijzigingen aan het bedrag der erfenisrechten. Ziehier voor erfenissen tot een mil- lioen, het huidig tarief der toe te passen erfenisrechten. Dit tarief wordt toege past per breuk of schijf op het zuiver aandeel toekomende aan elk der erfge namen I. Voor erfenissen tusschen bloedver wanten in rechte lijn, tusschen echtge- nooten met gemeene kinderen of af stammelingen, tuschen den aannemende en zijn aangenomen kinderen of dezer afstammelingen Op bedragen van 1 frank tot en met 25000 fr. 0,75 fr. t. h. 25.000,, 50,000 fr. 1,25 fr. 50,000,, 250,000 fr. 1,50 fr. 250,000 500,000 fr. 2,00 fr. 500,000 1,000,000 2,50 fr. V oorheen bedroegen de rechten van fr. 2,50 t. h. tot 5,20 t. h. op sommen tot een millioen en waren de breuken talrijker. Er is dus een merkelijke ver mindering toegestaan. II. Tusschen echtgenooten zonder ge meene kinderen of afstammelingen. De rechten bedragen hier volgens de breuken of bedragen aangeduid onder I onderscheidelijk fr. 2, 4, 5, 6 en 7 t. h. III. Tusschen broeders en zusters. Hier zijn de rechten volgens hooger aangeduide breuken of bedragen vast gesteld op 6, 6, 8,50, 10, 11,50 t. h. IV7. Tusschen oomen of moeien en neven of nichten. De rechten bedragen volgens hooger- staande breuken onderscheidelijk 8, 8, 10, 12, 14 t. h. VTusschen groot-oomen of groot moeien en klein-neven of klein-nichten. De rechten zijn volgens de hooger- staande breuken bepaald onderscheide lijk alsvolgt10, 10, 12,50, 15, 17,50 rib. V Tusschen alle andere personen De rechten bedrage i volgens de hier boven aangeduide breuken alsvolgt 14, 14, 17, 20, 23 t. h. B) Vrijstellingen van erfenis rechten. De nieuwe wet verleent vrijstelling j van successierechten op 1) Erfenissen verkregen dooreen erf genaam in rechte linie of tusschen echt genooten met gemeene kinderen of af stammelingen, indien het zuiver aandeel van den erfgenaam of den echtgenoot 10,000 fr. niet overschrijdt. 2) Erfenissen verkregen door alle an dere erfgenamen, begiftigden of legata rissen, indien het zuiver bedrag der erfe nis geen 5000 fr. overschrijdt. Onder de vorige wet bedroeg het vrijgesteld be drag maar 2000 fr. C) Regiem toepasselijk op goederen in naakten eigendom. De erfgenaam of legataris die goede ren in naakten eigendom erft van een in België wonenden persoon, mag inge volge de nieuwe wet, de betaling der successierechten uitstellen totdat hij ins gelijks het vruchtgebruik heeft verkre gen door het overlijden van den vrucht gebruiker of het' verstrijken van den termijn gesteld voor het vruchtgebruik. Indien de erfgenaam van dit vermogen gebruik maakt, wordt het recht toege past op de waarde van den vollen eigen dom op den datum van het overlijden van den vruchtgebruiker. De belastingsplichtige die van dit ver mogen wil gebruik maken, moet daar omtrent zijn wil bekend maken op straf van rechtsverval, ofwel in de aangifte der nalatenschap, ofwel bij aangetee- kenden brief gericht aan den ontvanger der erfenisrechten in wiens gebied de nalatenschap is opengevallen, binnen de zes maanden vanaf den datum van het overlijden. Hij moet bovendien op eigen kosten ten voordeele der schatkist binnen de 4 maanden vanaf den verplichten termijn gesteld voor het aangeven der nalaten schap een voldoende zekerheid stellen om de betaling der verschuldigde rech ten te waarborgen. Geldt het een naakten eigendom die wegens overlijden meermaals werd over gedragen vóór het einde van het vrucht gebruik, dan is de erfgenaam die het genot van het volle goed verkrijgt slechts gehouden, zoowel voor het kwijten der rechten waarvan de betaling werd ge- schorscht, als van die welke hij uit zijne hoofde verschuldigd is, de som te beta len welke het dubbele vertegenwoordigt van het recht toepasselijk op erfenissen tusschen niet verwante personen en op basis van de waarde der goederen op den datum waarop de jongste over dracht van den blooten eigendom we gens overlijden heeft plaats gehad. D) Aan te geven waarde der onroe rende goederen en fondsen. Waar volgens de vorige wet voor de onroerende goederen de waarde diende aangegeven op het tijdstip van het over lijden van den erflater, bepaalt de nieu we wet dat thans dient aangegeven het kadastraal inkomen vermenigvuldigd met het coefficient te bepalen door de Regeering. Het inkomen van de nog niet gekadastreerde of niet in verschillende perceelen gekadastreerde onroerende goederen wordt vastgesteld zooals in za ke grondbelasting. De nieuwe regeling heeft het voordeel op de vorige dat zij de belastingen zal verminderen en de daaruit voortvloeien de boeten en moeilijkheden waartoe de aangifte der waarde van onroerende goederen tot heden zeer dikwijls aanlei ding gaf, valt echter af te wachten of het coefficient waarvan sprake op billijke en redelijke wijze zal vastgesteld worden door de Regeering. Voor de Staatseffekten, acties en in teresten dient zooals vroeger, het kapi taal aangegeven dat hunne waarde op den overlijdensdag vertegenwoordigt. Dit kapitaal wordt uitgewezen door den prijs-courant op bevel der Regeering bekend gemaakt gedurende de maand binnen dewelke het overlijden is voorge komen. Voor de effecten acties en inte resten welke niet op den prijs-courant genoteerd zijn, moet het kapitaal door de aangevende partijen geschat worden. De nieuwe wet voegt er echter vol gende bepaling bij De aangevers der nalatenschap kun nen echter, voor de vaststelling van het kapitaal hunner waardepapieren den prijs-courant aannemen welke werd be kendgemaakt binnen de maand welke het overlijden voorafgaat of volgt. Zoo zij van dit vermogen willen gebruik ma ken, moeten zij op straf van uitsluiting in uitdrukkelijke bewoordingen in hunne aangifte vermelden op welken prijs-cou rant zij zich willen beroepen en dezen prijs-courant dan aannemen voor al de door den overledene nagelaten staatsef fekten, acties of interesten. Het is nutteloos voort te brengen, als men niet kan verkoopen Overal hoort men de krisisklok haar noodkreet over de stille landouwen uit bazuinen. De fruithandel op zijn beurt ondergaat hetzelfde lot, doch hier lieten we de oorzaak nog niet kennen. Geen overproduktie, geen onmenschelijke tol tarieven en dumpingstelsels die de drijf veer zijn van de talrijke oneerlijke han delspraktijken en waar de leek noch kop noch staart aankrijgt. Gelukkig dat ze er niets van begrijpen, het ware misschien de doodstrijd tegen vele woekerende heerschers. Het ware een grove dwaling beweer de nog onlangs Mr Beckers, Directeur van de Courrier International des Hal les et Marchés van een fruitkrisis in België te komen spreken. Inderdaad er bestaat geen overpro ductie. Vededen jaar namelijk hebben we kunnen bestatigen, indien de voort- brengst in ons land bijzonder overvloe dig was, ze in andere landen integendeel geheel of gedeeltelijk mislukt was, zoo dat de wereldopbrengst ongeveer de zelfde bleef. Terwijl in 1929 de appeloogst uitste kend was, deed zich het tegenoverge stelde voor in Polen, Tcheco-Slovakije en Oostenrijk. Begin 1930 bleven groo- te hoeveelheden appelen in het Lim- burgsche, die ten slotte in genoemde landen konden afgezet worden. De crisis is dus niet een overproductie, maar wel een concurrenciecrisis. Vroeger leverden wij massa's appelen aan Engeland, he den ten dage bijna niets meer. Volgende landen voerden er in over de periode April-October 1929 Vereenigde Staten 24,377 ton. Canada 15,800 ton. België 1,150 ton, t.t.z. ongeveer 1 °/0 van den totalen invoer, en nochtans nemen we van geografisch oogpunt beschouwd een bevoorrechte plaats in. Niet alleen vermindert de uitvoer van fruit, maar de bekomen prijzen dalen steeds hoe langer hoe meer. Indien we even een oogslag werpen op de buitenlandsche markten, dan kun nen we algauw elk voor zich een treu rig besluit trekken. Nemen we b.v. Ko penhagen dan zien we volgende prijzen uitbetalen voor peren Boheemsche 35-55 kronen per 100 kg. Italiaansche 36-80 kronen Belgische gelden doorgaans zeer lage prijzen 6 tot 12 kronen per 100 kg. - Waaraan is dat groot verschil toe te schrijven Aan de slechte sorteering en verpak king van de koopwaar. Velen denken misschien dat het vreemd fruit beter is, dat is eene dwa ling. Ons fruit over 't algemeen geno men heeft den zeer fijnen smaak, wan neer het in de vereischte voorwaarden is voortgebracht. Gezien nu dit jaar de ontwikkeling van schadelijke ziekten en insecten bui tenmate door het vochtig weder in de hand gewerkt is, zijn ook 50 tot 75 onzer vruchten gesteken of door schurft aangetast. Dergelijke waar vergoedt nauwelijks de plukkingskosten. Na het oogsten wordt alles in tonnetjes gedaan en voor den export bestemd. Men hoeft zich niet te verwonderen, dat in den vreemde onze Belgische peren soms met den naam bestempeld worden van onverkoopbare waar (Unverkauf- liche Ware). Kijken we alleen maar welke weg ons fruit binnen de grenzen volgt. Is het niet jammer dat heele wagens fruit uit Italië moeten komen om de badgasten langs onze kusten in hunnen smaaklust te vol doen Alleen de prima-verpakking en sorteering laten toe er hooge prijzen te bekomen tot 10 fr. en meer de kgr. Is het dan niet de moeite waard een weinig tijd aan onze boomgaarden en vruchten te besteden Als Zuid-Europa bij ons kan importeeren, hoe zouden wij aan een fruitkrisis kunnen blootgesteld zijn Wat dienen we te doen om een ge makkelijker afzet te hebben 1° Gaaf en gezond fruit voortbrengen. Hiertoe diene men alle groeivoorwaar- den in acht te nemen en vervolgens de ziekten en insekténbestrijding zonder aarzelen uit te voeren, 's Winters de boomen besproeien met Solbar en 's Zo mers met Nosprasit. Beide produkten zijn in Redt U Zeiven te bekomen met alle gewenschte inlichtingen. Indien af- deelingen n zeker aantal boomen kunnen laten inschrijven ter ontsmetting, kan onze Vereeniging aan zeer voordeelige voorwaarden de geheele uitvoering van het werk aanvaarden. 2° Sorteering en verpakking zoo stipt mogelijk en met geweten toepassen. Moeten we er herhaaldelijk op drukken dat alle koopwaar moet gesorteerd wor den en verder met de meeste zorgen moet verpakt worden Over dit laatste punt hebben we het in een onzer eerstkomende nummers. ssjsesaa :*£«s*iaaaraiist> Een onzer leden zendt ons volgend briefje hetgeen we volgaarne inlasschen: Geachte Heeren, Mag ik een woordje neerpennen over een paar zaken die me op 't hart liggen Ik las het artikel over de Ijzerbede vaart het is pakkend en wel. De staart is wat te flauw, want het brutaal optre den der rijkswacht zou veel harder moe ten worden aan de kaak gesteld. Volgens mij is er veel nuttiger werk weggelegd aan onze gendarmen dan Vlamingen en pensjagers den duivel aan te doen De eerste zijn brave en wreedzame lamme goedzakken, en de tweede zijn menschen die ons verlossen van het overvloedig wild. De rijkswacht zou beter letten op de menigvuldige vogelvangers men schen die alle nuttige vogelkes stroppen en vernietigen Het is eene schande voor onze wetgeving en voor de uitvoe rende macht dat ze niet strenger optre den tegen die leegloopers die de bijzon derste helpers onzer boeren, de lieve vogelkes zoo onbarmhartig uitroeien Dit alles wou ik eens vertellen aan de lezers en lezeressen van onze lieve en vrije boerenstem De Koornbloem R. «.wc smut «pa,? D® medewerker* sfla verMtw»«rde!(|k veer htia bedragen. Oageteekeadr. stnkkea warde» niet apgeaemea. Niet epgeaomr.s hnad*ehriftt» warden «let teröggtatvea. IIIP 1 HlirriririlTiiiaiiiii Iinnninami—imi—

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1