Geeft het Voorbeeld Landbouwweekblad 1 RUIEN Goed Brood vao gekiemd Graan De jongste wijzigingen aan de wet op de inkom stenbelasting ZONDAG 14 SEPTEMBER 1930 Prl)s*20 centiem 12de JAARGANGJUr 611 Arbeid adtU AkiaDemeotSspifl* 110.(50 fiftmk *g lmn\ Men ssehfjjft in cp ons Bareel ea op alle pestkaotorea^ Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedaktieiDE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voer êt Üiti de Landbanwera In ons nummer van 31 Augustus 1.1. hebben wij de bijzonderste wijzigingen samengevat gebracht door de wet van 15 Juli 1.1. aan de grondbelasting. In dit nummer wenschen wij een beknopte toe lichting te geven van de veranderingen welke de overige belastingen op het in komen hebben ondergaan ingevolge de nieuwe wet; inzooverre deze wijzigingen den landbouw aanbelangen I) De belasting op het inkomen van roerende kapitalen of de mobiliën- belasting. De bijzonderste wijziging van de nieuwe wet is dat de moSiliënbelasting niet meer verschuldigd is op de inkom sten van kapitalen aangewend door het bedrijfshoofd in eigen uitbating en door werkende vennooten in vennootschap pen van personen. Deze bepaling heeft voor gevolg dat onze land en tuinbouwers voortaan niet meer de zware belasting op roerende za ken zullen moeten betalen op het inko men! (door den fiscus geschat op 5 °/0) van het kapitaal dat zij aanwenden in eigen bedrijf. Dit inkomen wordt door de nieuwe wet beschouwd als begrepen in het bedrijfsinkomen en valt als dus- danig onder toepassing der veel gerin gere bedrijfsbelasting. De inkomsten van kapitalen belegd buiten het eigen bedrijf zijn volgens den aard der belegging onderworpen aan eene belasting gaande van 22 tot 2 o/°. Ziehier het bedrag der mobiliënbelas- ting op de verschillende soorten van in komsten voortkomende van roerende kapitalen 1) 22 t. h. op de dividenden of winst- aandeelen van acties of aandeelen van vennootschappenvolle of gedeeltelijke terugbetalingen van het maatschappelij ke kapitaal ingeval van verwezenlijkte winsten; interest of oprichtersaandeelen. 2) 15 t. h. op de interesten van obli- gatiën, leeningen, schuldvorderingen, j gelddepositos of beleggingen in Banken of elders. 3) 10 t. h. op de inkomsten van kapi talen belegd/in alle handelsnijverheids- of landbouwtaken welke niet uitgebaat worden door den kapitaalsbelegger zelf. 4) 6 t. h. op het gedeelte der inkom sten uit acties of aandeelen dat evenredig overeenstemt met de winsten behaald en belast in het buitenland, alsmede op aide overige inkomsten van buitenlandschen oorsprong. 5) 5 t. h. op de inkomsten: a) Uit obligaties uitgegeven in het buitenland door de vennootschappen op aandeelen die hunnen maatschappelijken zetel of hunne bestuurlijke hoofdinrich ting in België hebben voor de behoeften van de in het buitenland gelegen inrich tingen. De belasting is niet verschuldigd op de interesten van bedoelde obligaties uitgegeven zuiver van Belgische belas ting, sedert 1 Januari 1926, tenzij deze interesten geëind worden door personen of firma's die in België gevestigd zijn. b) Uit geldsommen neergelegd in Bel gië door personen of intstellingen die in het Rijk noch woonplaats, noch verblijf plaats, noch inrichting hebben. c) Op de positos bij spaarkassen welke aan volgende vereischten voldoen: 1) een eigen beheer hebben, 2) beheerd zijn door personen die hun ambt kosteloos uitoefenen, 3) geen dividend uitkeeren van meer dan 5 t. h. aan de leden of het door hen gestort gedeelte van het kapi taal. De verminderde belasting is even wel slechts toepasselijk voor zooverre de uitgekeerde interesten per spaarder geen 200 fr., 400 fr„ of 800 fr. over schrijden onderscheidenlijk per kwartaal, semester of per jaar. Boven deze bedra gen blijven de interesten van deze depo sito's onderwopen aan den gewezen aan- ling afhangen binnen de perken vastge steld onder 5 litt. C hierboven. Er is geen belasting verschuldigd in dien de inkomsten van de deposito's be doeld onder 5 litt. C en onder 6 litt. B en C minder bedragen dan 25 fr., 50 fr. of 100 fr. onderscheidenlijk pei^ trimester, per semester of per jaar. De belastingen die afgehouden wor den bij de uitkeering van interesten of dividenden worden vanaf 17 Juli 1. 1. volgens de nieuwe wet berekend. II) De Bedrijfsbelasting De bedrijfsbelasting wordt over 't al gemeen verlicht: Vooreerst wordt het minimum vrij gesteld van belasting verhoogd bijzon der voor de kroostrijke gezinnen: Dit belastingsvrij minimum bedraagt voor taan 4800 fr. in gemeenten met minder dan 5.000 inwoners5600 fr. in gemeen ten met 5000 tot 29.999 inwoners; 7200 fr. in gemeenten met 30.000 inwo ners en meer. De in aanmerking te nemen gemeente is deze waar het bedrijf wordt uitgeoe fend, of deze waar de belastingsplichtige woont of verblijft naar zijne keuze. De rangschikking der gemeenten is gegrond op de totale bevolking vastge steld bij de jongste tien jaarlijksche volks telling, vóór het jaar van de invorder baarheid der belasting. Een koninklijk besluit kan bepaalde gemeente rangschikken in een hoogere kategorie dan deze waartoe zij wegens hun bevolkingscijfer behooren, indien de levensstandaard er bijzonder hoog is wegens uitzonderingsomstandigheden. Het hooger aangeduid vrijgesteld minimum voor het gezinshoofd wordt met een vijfde verhoogd voor elk gezins lid ten laste van den belastingsplichtige op 1 Januari van het belastingsjaar. Indien het gezin meer dan twee kin deren ten laste heeft, wordt gezegde ver hooging welke ook het bevolkings cijfer zij der gemeente vastgesteld op 2500 fr. van ieder kind boven de twee, op 4000 fr. voor het vijfde en zesde kind, op 5000 fr. voor ieder kind boven de zes. Voor de echtgenoote van den belas- tingsschuldige zal de verhooging gelijk zijn aan deze toegestaan voor het laatste kind. Wanneer de belastingsplichtige weduwnaar of weduwe is, wordt voor de berekening van het vrijgesteld mini mum de overleden echtgenoote onder steld in leven, te zijn. Als gezinsleden ten laste van den be lastingsplichtige worden beschouwd 1) zijne echtgenoote; 2) zijne voorzaten en deze van zijn echtgenoote3) zijne afstammelingen of zijverwanten tot en met den tweeden graad4) de opgeno men weeskinderen5) bij hertrouwen de voorzaten, afstammelingen of zijverwan ten van beide echtgenooten. Ingeval de gezinsleden hoogervermeld persoonlijke bestaansmiddelen genieten dan worden deze in mindering gebracht op de toegekende vrijstellingen. De berekening der bedrijfsbelasting wordt vereenvoudigd en geschiedt bij grootere schijven dan vroeger. III) De nieuwe supertaks De vroegere supertaks op het globaal inkomen van allen aard wordt vervan gen door een aanvullende persoonlijke belasting geheven op de volgende grond slagen 1) De huurwaarde der woningen. 2) De huurwaarde van het mobilair waarvan deze woningen zijn voorzien. 3) De dienstboden en andere perso nen verbonden aan den persoonlijken dienst van den belastingsplichtige. 4) De weelde of plezierpaarden. 5) De autorijtuigen, stoomotor of zeil- vaartuigen, vliegmachines. Zooals zij door de nieuwe wet is ge regeld, zullen weinig land- en tuinbou wers de aanvullende personeele belasting te betalen hebben, wij onthouden ons dan ook van een breedvoeriger uiteen zetting. Zullen onze boeren wederom een jaar lang slecht brood moeten eten Op die vraag zullen de meesten ant woorden met een zucht en er bijvoegen dat het anders niet kan, want telkens het graan in den oogsttijd aan 't kiemen gaat, moeten vele landbouwers het wel gebruiken gelijk het is en, zooals wij we ten is er dezen zomer veel tarwe en ook rogge erg beschadigd geworden door den aanhoudenden regen. Meel van dergelijk graan levert in derdaad gemeen brood meestendeels lost de kruim zich af van de bovenste korst om min of meer diep in te storten, soms zoo zeer dat er maar een soort van vaste of stijve knoedel overschiet, voor waar niet aangenaam om op te eten en ook niet gemakkelijk om te verteren. Natuurlijk heeft men reeds op alle manieren getracht om het kwaad te ver helpen den deeg kneden met weinig water het brood in den oven doen al vorens het gansch opgegaan was som mige stoffen onder het meel mengelen zooals suiker, melk, eiers, gistmiddelen enz. Dit alles kan wel eenige verbetering brengen, maar eigenlijk baten op doel treffende wijze vermag het niet. j Nochtans bestaat er mogelijkheid om j van gekiemd graan bruikbaar en zelfs goed brood te bakken en ziehier twee eenvoudige voorschriften om den ge- wenschten uitslag te bekomen. Eerste manier. Men laat het graan malen, builen en vooraleer het meel tot deeg te kneden, maakt men het daags te voren goed droog. Voorts verwerkt men het gelijk naar gewoonte en men zal wel veel beter of volkomen goed brood bekomen. Om het meel te drogen is het reeds voldoende als men het schoon open legt in de moelle, welke in de heete zon ge- 1 plaatst wordt. Omroeren van tijd tot tijd is zeer wenschelijk. Men mag ook het meel verwarmen boven eene stoof, I echter met voorzichtigheid om het niet te veel te verhitten. Tweede manier. Men laat het graan welk gekiemde korrels bevat, ma- len en tamelijk goed builen. De bloem j wordt bewaard op een droge plaats en men let wel op dat zij niet aaneenklon- tere of anders beschadigd worde. Na een zekeren tijd zal zij wel goed brood leveren. Deze laatste methode werd herhaaldelijk toegepast door den heer Charles-L. Verheyden, te St Gillis-bij- Dendermonde, welke vooral prijs stelt op een verzorgd builen, omdat de zeme- i len gemakkelijker letsel ondergaan tij dens de bewaring dan de bloem. Men kan echter ook alle schade ge- j makkelijk voorkomen met het meel te bergen in half gevulde of lang gebonden zakken, welke men op een zeer droge plaats bewaart en dikwijls omrolt. Wij weten ook dat men den oogst een min of meer langen tijd mag ongedor- schen laten om op den duur wat verbe- i tering in den toestand te verhopen, maar dan moet het stroo droog genoeg zijn om wel te bewaren. Niets belet echter j den oogst vroeg uit te dorschen, maar dan moet men kans zien om het graan gauw goed droog te krijgen. Daartoe kan men het bij schoon weder in open lucht op een zeil uitspreiden en mits het behoorlijk om te roeren zal men gemak kelijk het gewenschte doel bereiken. Ziedaar eenige wenken welke dit jaar voor velen onzer boeren misschien goed zullen te pas gebracht kunnen worden. A. Peiffer. slag van 15 t. h 6) 2 t. h. op de inkomsten a) Van de Belgische openbare fond- Door deze bijdragen hebben onze le- sen zijn evenwel vrijgesteld de inkom- zers een kijk op de bijzonderste veran- sten van titels uitgegeven door den deringen aan de belastingswetten op het Staat, de provincie en de gemeenten en de voor 1 Januari 1919. b) Van de deposito's bij de Algemeene Spaar en Lijfrentekas of bij de Deposito en Consignatiekas. c) Van de deposito's bij andere spaar kassen welke van een openbare instel- inkomen die hun aanbelangen. Zoodra de nieuwe tekst is verschenen de nieuwe bepalingen met deze nog in voege blij vende der vorige wet samenordenende en zoodra de uitvoeringsmaatregelen af gekondigd worden, zullen wij op dit on derwerp breedvoeriger terugkeeren. (Vervolg) De belangrijkste kwestie voor ons, Vlamingen, is dus waar voort te bren gen van allereerste hoedanigheid en deze waar dan zoodanig in te pakken en te sorteeren dat ze alle vreemde mededin ging gerust trotseeren kan. Het artikel verschenen in "De Koorn- bloem onder den titel De Fruithan del heeft me waarlijk getroffen en staaft ten volle wat ik in het eerste deel van mijn artikel heb gezegd. Puike, ge zonde waar voortbrengen, waar van allereerste hoedanigheid, is niet zoo moeilijk als we het ons op 't eerste zicht wel voorstellen. Begunstigd door het klimaat zijn we wel juist niet, maar de andere landen als Denemarken, Hol land, Engeland zijn het evenmin. Van een anderen kant hebben wij te doen met kleine uitbatingen, die we dus tot in de puntjes verzorgen kunnen. Doch laat ons dit alles klaar maken door een voorbeeld: Nemen we bijvoor beeld de intensieve teelt van prachtfruit. We kunnen te doen hebben met een uit bating die in volle opbrengst is, ofwel zijn we bekommerd met het aanleggen van een nieuwe beplanting. In het eerste geval hebben we een soortenkeus ge daan en zullen reeds op de hoogte zijn van de fruitsoorten welke we bezitten en die in den handel goeden aftrok vin den. Wat men bezit trachten te verbe teren, is alles wat we nu nog kunnen doen. Dit kunnen we door de jaarlijk- sche onderhoudszorgen toe te passen welke strikt noodzakelijk zijn namelijk de bemesting, het uitdunnen der vruch ten, het bestrijden van ziekten en insek- ten, het omhullen der vruchten door pa pieren zakken, het snoeien, het loshou- den van den grond. Voor wat de bemesting der fruitboo- men aangaat wil ik uw aandacht trek ken op hetgene een meer bevoegd per soon dan ik, namelijk Mr Suys Aloïs, van Meire, er ons op den volmakings- cursus gegeven te Vilvoorde op Zater dag 30 Augustus jongstleden over zeg de Geeft uw traagwerkende meststof fen in de laatste of de eerste maand van het jaar, werkt ze lichtjes onder, geeft veel kalk en potasch aan uw fruitboo- men. In het toedienen van 'meststoffen zijn dit drie directieven die hun waarde hebben en waarvan de twee eerste bij alle planten als richtsnoer kunnen die nen. Binst den loop van den zomer na melijk in de maanden Juli of Augustus zullen we dan nog de fruitboomen door een flinke bemesting ter hulpe komen om de vruchten tot hun hoogste opbrengst en tot rijpwording te brengen en boven dien de boomen toe te laten tamelijk wel reservestoffen op te hoopen om ook het jaar nadien vruchten te kunnen voortbrengen. Alhoewel ik hoegenaamd geen voor keur geef aan om 't even welke mest stof, mag ik u toch verzekeren dat men, over 't algemeen, met zwavelzuren pot asch flinke uitslagen bekomt voorname lijk voor wat kleur en ?maak betreft. Een tweede punt van groot belang is wel het uitdunnen der vruchten. Bij hoe- vele landbouwers wordt deze bewerking toegepast Bij bitter weinig en nochtans willen we prachtfruit bekomen, willen we dat onze fruitboomen jaarlijks op brengen dan hoeven we te dunnen. Een gemakkelijk werk is het niet en op hoog- stammige boomen is het om zoo te zeg gen niet doenlijk, alhoewel niet onmoge lijk en voorzeker loonend. In een volgend artikel zal ik mijn ge dacht zeggen over de hoogstammige fruitbeplantingen. Bij het uitdunnen der vruchten is het niet gemakkelijk te bepalen hoeveel vruchten men per m2 laten moet dit zal afhangen van vele faktoren en wel voornamelijk van de fruitsoort, van de variëteit, den vorm en de grootte van het boompje; bij perzikboomen laat men een 25 vruchten per m2 bij soorten die gewone vruchten geven en slechts 15 bij deze die groote vruchten geven. Hoe regelmatiger taien de vruchtdunning doet, hoe minder men de boomen zal uitputten en hoe schoonere vruchten men zal bekomen. Onnoodig er bij te voegen dat men de grootste moet bewa ren en men mc t de vruchtdunning een aanvang moet nemen van als ze de dikte van een glazen marbol bereikt hebben, dus tamelijk vroeg. Een hardnekkigen en onverpoosden strijd dient geleverd tegen ziekten en insekten, willen we prachtfruit verkrij gen. Het doet me genoegen hier nog maals te mogen wijzen naar het artikel verschenen in De Koornbloem van 7 September dragende De Fruithan del als titel. De strijd tegen de wollige bloedluis, tegen de kanker, het schurft, de wormstekigheid van appels en peren loopt altijd van geen leien dakje.Daarom Redtuzelvers geeft nogmaals het voor beeld. Gij, die in uwe Vereeniging de gelegenheid hebt, uw fruitboomen te laten besproeien des winters met Solbar en 's zomers met Nosprasit, stelt niet uit tot morgen maar laat, evenals ik, uw boomen inschrijven om ze te laten be handelen voor volgenden zomer. Ruiende jonghennen. Vroeg geboren poeljen der lichte ras sen zullen in September-Oktober een klein aantal eieren leggen o n dan plotse ling op te houden en te gaan ruien om den hals. Wat is de oorzaak van dezen rui, is hij te vermijden? De oorzaak is in dit geval uitputting. Het lichaam bevindt zich nog in de ont wikkeling en is nog niet bestand tegen productie van eieren, indien het niet sterk van aanleg is, en daarenboven door krachtig en rijkelijk voederen wordt geholpen. Maar dit laatste ontbreekt meestal, voeg daarbij het verlies aan warmte, het ontbreken van zon en vita minen juist in dit gure jaargetijde, en wij begrepen het proces. Veel fokkers slagen er in de moeilijk heden te boven te komen en dus van hun poeljen die in Februari, Maart geboren zijn eieren te rapen, zonder dat de nekrni den leg komt storen. Het komt er op aan de vroege poeljen vanaf dat ze leggen in staat van uiterst goede verzorging te houden. In elk geval moeten deze kippen da gen van 13 uur hebben, d.w.z. vanaf dat de dagen beginnen tekorten moet kunst matig licht worden gegeven, hetzij men dit 's morgens vroeg, hetzij in den val avond, hetzij gedurende een half uur tus- schen 9 en 10 uur 's avonds doet. Het doel is de dieren in de gelegenheid te stellen meer te eten, en een langen nachtelijken honger te vermijden. Vlak voor de dieren gaan slapen, en eventueel dus tusschen 9 en 10 uur 's avonds zal men hen naar hartelust laten eten uit graanbakken, een korrelmenge ling van haver, maïs, tarwe en gerst, waartusschen oesterschelpen zijn gemen geld. Zoodra ze ophouden met eten neemt men de graanbakken weg. Omstandigheden die dit in den rui vallen nog bevorderen zijnPlotselinge verandering in huisvesting, voeding, temperatuur, gewoonten. Vanaf dat deze vroeghennetjes begin nen te leggen moet dus de grootste re gelmaat worden in acht genomen. Ook de uren van den dag waarop wordt ge voederd moeten steeds dezelfde zijn. Het voedsel moet meer vleeschaanzet- tend dan prikkelend zijn. Bij plotseling inzettende kou moet worden gewaakt voor het ophouden der temperatuur in de hokken. Ijskoud drinkwater zal met tegenzin worden genomen. Nochtans is groote hoeveelheid van drinkwater noodig niet alleen voor goede spijsvertering maar ook voor het onderhoud van het lichaam en vorming der eieren. Vanaf het oogen- blik dat het noodig blijkt zal dus het drinkwater worden gegeven bijna lauw, dus eenvoudig de kilte ervan weggeno men. Ruiende kippen. Ze zijn dikwijls een toonbeeld van ellende. Zij leggen niet meer en behoe ven daarom geen zorgen, geen voeding, ze moeten 't maar weten, zegt de boer. Een grove fout want juist hierdoor ont staan ziekte en ondergang van mooie stammen. Bij het korrelvoeder worden 15 °/o zonnebloempitten gevoegd, 's Mor gens wordt een warm beslag gegeven waardoor wat fijne zwavelbloem is ge mengd en een prikje mostaard. De strijd tegen het ongedierte moet ook nog wor den volgehouden, daar juist nu de kip pen minder weerstandskrachtig zijn en meer hun rust behoeven. Beginnen de nachten koud te worden, moet met zorg hiertegen worden be schutting geboden. 's Avonds moeten de dieren met vol len krop gaan slapen, let wel of er geen zijn die te lusteloos waren om hun krop te vullen. Een bijzonder nachtmaal voor ruiende kippen (graanvoer) moet worden aanbevolen, daar dit het lichaam slechts kan ten goede komen. Aan droogmeel mag niet worden ge spaard, vooral niet ten opzichte van de hoedanigheid. Vele handelaars hebben een bepaalde kwaliteit voor den rui die moet worden gevraagd. Houtskool speelt vooral bij den rui een belangrijke rol, daar het nu meer dan ooit noodig is om talrijke gassen en schadelijke stoffen op te slorpen en de spijsverteering te regelen. i -!AA-T'1SildKll3ri;2B«MK<1BraKLBfWH«W*6USCi*ePMI De medewerkers rJJ* venmtwc»rd«lj|fc vaar bm* bO«rji«ea. Oa?»teekeade «tnkke» warde» «tel opge«»cie». Niet Hpynamw h*ad»ehrifte« waröe» »iet teragge^evra.

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1