Jcugdvereeniging Landbouwweekblad en Bij onze Witloof ver zenders Waarom ontmoedigd Kali en het dierlijk leven. Het Socialistisch programma tot hulpvér- lecning aan den Land bouw Redt U Zeiven Eerste Ledenbal ZONDAG 28*SEPTEMBER 1930 Prijs 20 centiem 12de JAARGANG Nr 613f rkens dat en. Arbeid adelt Abonnementsprijs 10,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers it o! koopt met lagen ugb«' k aan ichts- tigsie Pelen Stee- me! van met soort 'ons- n t'n aan roote teen- iikke zijn it en iarm, beet ïaien iheer ce er iopte ende twa- haffl rond i in pro hoe i hij den :ien, lijk, t hij sen. De moeilijke tijden welke onze Land bouw doormaakt baren zelfs kommer bij de politieke groepeeringen en mandata rissen die zich vroeger weinig gelegen lieten aan het landbouwvraagstuk. Zoo komt de Socialistische partij voor den dag met een uitgebreid programma van landbouwhulp dat naar hare mee ning de oplossing moet brengen aan de huidige crisis. t Het is er ons niet om te doen zooals andere landbouwvereenigingen, dit pro gramma door een politieken bril te be kijken en te ontleden, alhoewel wij noch tans inzien dat het grootelijks is ingege ven door politieke berekeningen en nl. voor doel heeft voor de socialistische partij de stemmen te winnen der massa van kleine landbouwers die haar de meerderheid in het parlement moeten verzekeren. Als zelfstandige vrije land- bouwvereeniging aanvaarden wij gaarne de maatregelen, van welke partij zij ook mogen komen, die naar onze meening het wel begrepen belang onzer land bouwbevolking bevorderen, ook wen- schen wij het socialistische programma op gansch objectieve wijze te onderzoe ken Ziehier de bijzonderste punten van dit programma I) Afschaffing voor de landbouwbedrijven van minder dan 10 ka. van de belasting op de belegde kapitalen. Hier komen de socialisten te laat daar die afschaffing door de jongste be lastingswet van Juli 1.1. verwezenlijkt is. Dit punt werd door Redt U Zeiven reeds sinds jaren verdedigd en onder meer voorgebracht op ons Congres van 24 Juni 1928. Het ware zeker overdre ven te beweren dat de socialisten in de Kamer als kampioenen van deze hervor ming zijn opgetreden. II) V rij stelling in zake bedrijfsbelasting van het inkomen overeenstemmend met het loon van den landbouwer, zijne vrouw en andere gezinsleden die met hem meewerken. Ook dit punt staat op het fiskaal pro gramma van "Redt U Zeiven,, en werd uitdrukkelijk aangehaald in de motie aan ons Congres van Juni 1928 overgemaakt aan de Regeering. Wij verwachten dat de socialistische partij deze bepaling mee zal helpen doorvoeren in de Wetgeven de Kamers. III) Vaststelling op een 'eenvormig be drag der bedrijfswinsten per hectaar en per stuk vee. Deze hervorming doet ons glimlachen en is zeker niet ingegeven door een land- bouweconomist. De landbouw is geen nijverheid. De belasting om rechtvaardig te zijn dient evenredig te zijn met de winstgevendheid der landbouwbedrijven. Welnu deze winstgevendheid verschilt van streek tot streek volgens den aard en de vruchbaarheid der gronden. Zelfs de opbrengst van den veestapel is ver schillend van boerderij tot boerderij vol gens de hoedanigheid der dieren. Of moeten de slechte gronden mis schien zoo zwaar belast worden als de goede? Indien dit de bedoeling niet is der Socialisten, dan moeten zij hun pro gramma zorgvuldiger omschrijven. IV) Verplichte betaling door den eige naar en niet door den huurder van de grondbelasting, trots elke tegenstrijdige overeenkomst. Ook dit punt onderschrijven wij zeer gaarne, daar het sinds jaren en onder meer op ons Congres van 24 Juni 1928 door ons werd verdedigd om redenen van billijkheid en bestuurlijke vereen voudiging. V) De verplichte registratie van de pachtcontracten. Wij willen niet het nut betwisten voor den pachter van de registratie van zijn huurcontract en kunnen dus die hervor ming goedkeuren, nu bijzonder dat de re gistratierechten op de pachtceelen door de jongste wet merkelijk zijn verminderd. Wij zouden echter willen dat de pleeg vormen te dien einde te vervullen opge legd worden aan dan eigenaar die daar toe doorgaans beter in staat is. VI) Afschaffing der reeksen in zake belasting. Ook dit punt is geene uitvinding der j Socialisten. Op ons Congres van 1928 en in "De Koornbloem,, hebben wij doorslaande bewijzen aangebracht welke die afschaffing ten volle wettigen. VII) Herziening der pachtwet tot invoe ring van den verplichten duur van negen jaar voor al de pachtcontracten, met recht van verzaking ten allen tijde dooi den pachter na voorafgaandelijke opzeg- ging van één jaar. Ook dit punt komt ons niet antipathiek voor, daar het veel gelijkenis biedt met het standpunt door ons ingenomen in de pachtkwestie. Wij waren en blijven nog partijgangers der pacht van negen jaar welke wij als een vereischte beschouwen voor den vooruitgang van den land bouw en de zekerheid van den pachter wijl het recht van den pachter om vroe ger van de pacht af te zien naar ons voordeel te verrechtvaardigen is, door dat hij als zwakste partij eene uitgebrei dere wettelijke bescherming noodig heeftHet recht van verzaking door den pachter mits voorafgaande opzegging van één jaar schijnt ons echter te ver ge dreven en brengt de stabiliteit der pacht overeenkomsten te veel in gedrang. Ook blijven wij bij ons vorig standpunt: dat de opzegging door den pachter zou kunnen geschieden alle twee of drie jaar mits verwittiging van den eigenaar een jaar op te voren. VIII) De wettelijke beperking der pachtprijzen. Om de talrijke misbruiken te beteuge len waardoor de pachtprijzen deze laat ste jaren op buitensporige wijze werden opgedreven, hebben onze leden op het Congres van Juni 1928 zich insgelijks uitgesproken voor de wettelijke regeling der pachtprijzen, met dien verstande, dat tot die wettelijke prijsregeling zou wor den overgegaan door bevoegde comtnis- siën, samengesteld uit eigenaars, pach ters en den vrederechter van het Kanton, goed op de hoogte der plaatselijke toe standen waarover hun advies wordt ge vraagd. Indien de socialistische partij de wettelijke beperking der pachtprijzen in dezen zin opvat, kunnen wij met haar programma instemmen. Beoogt zij echter een algemeen coefficient van verhooging op de vooroorlogsche pachtprijzen vast te stellen voor gansch het land, dan staan wij vijandig tegenover hare ziens wijze die voor gevolg zal hebben de prij zen op te voeren in de streken waar de pachtprijzen blijven onder het wettelijk verhoogingscoefficient. ('t Vervolgt) De jaarlijksche vergadering van de bestuursleden onzer afdeelingen voor witloofverzendingen van het Zenneland werd gehouden in onze bureelen te Eppegem, op Vrijdag laatst 19 Sep tember. De heer O. Caudron, bestuurder der Samenw. Maats. Redt U Zeiven, gaf verslag over de uitslagen en leidde de besprekingen. De vergadering stelde zich takkoord op voorstel van Mr Caudron de win sten alsvolgt te verdeelen 1° Een deel af te schrijven op onze mandjes, dewelke bijna hiermede totaal betaald zijn. 2° Eene teruggave te doen van 2 cen tiemen per kilo van het verzonden loof van de nieuwe leden die eerst in 1929-30 verzonden en van 5 centiemen voor deze die meer dan een jaar verstuurden. Er zal aldus ruim 40,000 fr. aan de leden worden terugbetaald. De aanwezige bestuursleden' drukten hunne hoogste voldoening uit over de prachtige uitslagen en de onverpoosde werking van Redt U Zeiven, wier flinke en eerlijke handelingen door al de leden ten hoogste op prijs zullen worden ge steld. De heer Callebaut gaf eenige cijfers over de afgeloopen kampagne, waaruit bleek dat de verzonden hoeveelheden nog steeds stijgen en er iets meer als 800.000 kilos verzonden werden. De nieuwe voorwaarden voor het jaar 1930-31 werden eveneens grondig besproken en het bleek dat de onkosten veel kleiner zullen zijn voor het komend seizoen. Dit komt door het feit dat de mandjes bijna totaal afbetaald zijn. Een groot voordeel voor de oude leden waarvan de nieuwe insgelijks groote lijks zullen profiteeren. Verscheidene leden die verleden jaar naar Parijs waren geweest, zooals de heeren De Cree, Van den Eeckhout, Wouters, De Backer en andere, wezen erop dat de kweekers er alle belang bij hebben extra waar voort te brengen, niet te lang en goed gezond. Voor de inpakking dient wel gezorgd en het onderste in het mandje moet evengoed zijn als het bovenste. Deze vermaningen werden verder bewaarheid door den heer Caudron, die veel nuttige wenken gaf voor de leden. Hij zegde verder dat er dees jaar drie voorname verzendingspunten zullen zijn Eppegem, Kortenberg en Herzele, Hij sprak vervolgens over de voor uitzichten voor het seizoen en ver wachtte loonende prijzen ingeval we een normale winter kregen, en zeer groote prijzen ingeval van strenge winter. De vergadering sloot in de beste stemming en iedereen was overtuigd dat Redt U Zeiven dees jaar, gezien de bekomen uitslagen en de voordeelige voorwaarden, veel leden zal bijwinnen. Luistervink. Voor de streek van Kortenberg zal dees week eveneens eene bijeenkomst worden belegd. Voor de streek van Herzele de toe komende week. De toestanden en de voorwaarden zullen eveneens aldaar besproken wor den. Met oprecht spijt aanhoorden we dezen zomer de min of meer redematige klaagredenen van landbouwers. De toe stand was verre van mooi, vast en ze ker, gezien de ekonomische toestand van 't landbouwbedrijf in 't bijzonder. De aloude spreuk, ze zegt zooveel, daag de dan weieens voor mijn geest en 'k dacht Hebben onze oudjes dan ook weieens zoowat te verduren gekregen Ze zegden immers Voor een slecht jaar breekt een boer zijn schuur niet afRaak zijn die woorden, kracht spruit er uit. Is 't leven dan wel iets anders dan meevallen en tegenslaan, hotsen en botsen, dan bergop nu bergaf. Aan ons de deinende beweging die tegen onze zaak opgaat te doen strem men, als zij ons naar den tegenspoed doen hellen wil. Er is nog geen spraak van val, de hobbelige weg is nog niet bonkig genoeg om ons te niet te doen. Spant de peezen, snokt, boeit uw geest, bant lamlendigheid, denkt, werkt voort, bedenkt met gezond verstand hoe de zaak op haar zelve in mekaar zit en handelt. Handelt, want het is de weers- gesteltenis niet die u op dit oogenblik een slag toebrengt. Er heerscht een al- gemeene crisis in handel en nijverheid, maar er is ook een landbouwcrisis. Niet in Vlaanderen alleen, neen, elders ook heviger dan hier misschien. We beleef den enkele jaren geleden 'n mooie tijd voorwaar, omdat we niet gewoon waren nog entwat in de kist te vinden na Kerstmis. Maar die dagen zijn misschien de slechtste voor onze toekomst. V elen gaan niet de nken, velen gaan morren omdat het nu, ja morgen niet meer zoo is of zijn zal. Doch morren en prulen brengt geen graan op uw molen. Let op uw zaak staat er ergens ge schreven. Toont belangstelling in uw zaak. Bespreek met buren en vrienden, werkt saam, steunt elkaar, vereenigt u, zoekt voeling met uw bedrijfsinrichtin gen, vakinrichtingen, bespiedt den weg die zij u aantoonen, bewaakt hun wer king, steunt ze, helpt mee tot hun opbloei en ge redt u zelve. Nu staat ge alleen. Samen vormt gij een macht, 's Landsbestuur doet niet wat het kan om u uit uw netelige toe stand te helpen. Gebruikt dadelijk uw macht. De druk is 'n halve zegepraal bij voorbaat met het wapen van 't recht. Zagen we niet dat laatst in den Balkan de gansche landbouwbevolking van een dier staten oprukte naar de hoofdstad, om protest aan te teekenen tegen de handelwijze der regeerders. Stelt u zulke daad eens voor. Doch, niet doelende op die daad zelve, om dergelijke kracht te kunnen daarstellen, wat moet de grond slag daarvan zijn Vereeniging 1 Ver- eenigd moeten we staan, onverwijld, 't is tijd, meer dan tijd. Iedereen is veree- nigd. De landbouwers niet. Ze kennen geen solidariteit, elk wrocht op zijn eentje. Weieens bedenkend't koene Vlaanderen van voor 1302 had de kracht van zijn gilden die 't wonnen op 't fransche koninkrijk. In de gilde, mannenVooruit de grondslag is gevestigdRukt op tot Redt U Zeiven «staats gu&aiia «sttraiKiB **iSEr%R*a>a8(s De Jeugdafdeeling Redt U Zeiven noodigt zijne leden uit tot het welke zal plaats hebben ten lokale Aalst, op ZONDAG 12 OCTOBER, te 5 uur namiddag. Onder het Bal Prachtigen TOMBOLA. Dit feest is alleen voor de leden en is gansch kosteloos. Niemand mag binnen dan op vertoon zijner lidkaart, elkeen die niet in regel is zal streng geweigerd worden. Op het feest zelf zullen geene nieuwe leden aanvaard worden. Het is ook voor elkeen verplichtend zich van overjas en hoed te ontdoen, vooraleer in de feestzaal te gaan. Eene kleedkamer met genummerde kapstokken is boven ingericht. Voor den dienst der kleedkamer en toilette wordt van iedereen 1,00 fr. geëischt. Over kali (potasch) en plantenleven staan de landbouwbladen bij manier van spreken vol. Zonder kali geen planten groei en dit wordt niet alleen gedemon streerd door onvoldoende oogsten op de van nature kali-arme lichte gronden, als daarin geen of te weinig kali met de be mesting wordt aangevoerd, maar ook door afwijkende verschijnselen in den gewassengroei op tal van oudere klei gronden. Wij mogen ons echter afvragen, ge dachtig aan de waarheid, dat in de na tuur alles zijn reden van bestaan heeft, welke beteekenis het kali voor het dier lijk levensproces heeft. Het moet een beteekenis hebben en dit vooral met be trekking tot de voeding der planteneten- de en der allesetende dieren, omdat deze dieren met hun voedsel de kaliverbindin gen opnemen, welke gedurende den groei der planten in het plantenlichaam zijn neergelegd. Uit het feit, dat het dier lijk lichaam in zijn geheel betrekkelijk arm aan kali is, behoeven wij niet af te leiden, dat het voor de voeding der die ren overbodig is. Er zijn in de natuur tal van verschijnselen, waarbij elementen of verbindingen optreden, zonder dat zij deel gaan uitmaken van de verbindingen, die bij bepaalde processen mede onder den invloed van die elementen of eerst bedoelde verbindingen ontstaan. Dat de kaliverbindingen bij de voeding der plantenetende en allesetende dieren, een grootere rol spelen dan bij die der vleeschetende dieren, kan men afleiden uit de omstandigheid, dat het natuurlijke voedsel der laatste zeer arm aan kali is. Dit sluit niet in, dat het kali in het leven der vleeschetende dieren geen rol zou spelen; het zijn in de natuur lang niet altijd de groote hoeveelheden, die bij de bepaalde levensfunctiën beslissend zijn men denke slechts aan de vitaminen. Moet de veehouder nu bij de voeding zijner dieren ook rekening houden spe ciaal met het kali Moet hij ook wel eens kalizouten aan het voeder toevoe gen, zooals hij er wel eens kalkzouten moet bijgeven? Dit zal wel nimmer noo dig zijn, omdat het voeder der land- bouwdieren als regel een betrekkelijk groote hoeveelheid kalizouten bevat. Groenvoeders bevatten alle veel meer kali dan fosfoorzuur, cloor en natron en de meeste bovendien evenveel kali als of meer kali dan kalk; bij alle wortelgewas sen zijn de kaliverbindingen verre in de meerderheid; bij de granen is het kalige halte lager dan het fosfoorzuurgehalte, doch het is, op zichzelf beschouwd, toch hoog. Inde hooisoorten is het zeer hoog; alleen in het lucernehooi wordt het nog door het kalkgehalte overtroffen. Alles te zamen genomen, mogen wij dus zeggen, dat de natuurlijke voeders onzer landbouwhuisdieren zeer rijk aan kali zijn, terwijl die der vleeschetende dieren er maar weinig van bevatten. Als wij nagaan, dat het lichaam der zoogdieren dooreengenomen niet meer dan 1.8 gram kali per kgr. levend ge wicht of niet meer dan ongeveer 4 gram per kgr. droge stof bevat, dan is het dui delijk, dat de vleeschetende dieren in hun voeder dat uit dieren bestaat lang niet zooveel kali opnemen als de plan tenetende en allesetende dieren in het hunne, vooral wanneer men in aanmer king neemt, dat de vleeschetende dieren met minder kgr. voederdrogestof kunnen volstaan. Daar de plantenetende en al lesetende dieren nu veel meer kali opne men dan de vleeschetende en bij de eerstgenoemde twee categorieën bijna al het opgenomen kali weer het lichaam verlaat, moeten wij aannemen daar de natuur nooit stommiteiten doet dat vooral bij de vertering van plantaardig voedsel het kali een belangrijke en direc te rol moet spelen. Het kali moet als een der voornaamste bestanddeelen van de asch in het dierlijk lichaam beschouwd worden, hoewel het de aandacht der buitenstaanders niet in die mate heeft als de kalk, die in zulk een groote hoeveelheid in de beenderen voorkomt. Prof. Duerst constateerde, door onzerzoek en proefneming, dat de melkproductie der koe, de arbeidspro- dutie bij rund en paard beantwoordt aan verhoogde stofwisseling, terwijl hij bij dieren, welke gemest werden en bij toe name van het vetgehalte der melk de gasstofwisseling in "sterkte,, afnam. Het bleek hem, dat de verandering en de stofwisseling in hoofdzaak o. m. door de schildklier tot stand komt. Hierbij werd waargenomen, dat de verhooging der werkzaamheid van deze klier en andere organen gepaard gaat met een verhoo ging van het kaligehalte daarvan. Ter wijl vroeger reeds Bungen en Katz me degedeeld hebben, dat zich bijv. in het spierweefsel veel meer kalium- dan an dere minerale verbindingen bevinden, heeft later Gérard er de aandacht op ge vestigd, dat het kali zich in verhouding tot natron, ook wat de volstrekte hoe veelheid betreft, vooral "ophoopt,, in de organen, die zeer werkzaam zijn ten be hoeve van lichaams-, ademhalings- en bloedbeweging. Men zou meer juist kun nen zeggen, dat het kali zich vooral be vindt in de organen, waarin de weefsel- ademing het levendigst is. In de asch der spieren vindt men 24.5 °/0 kali tegenover slechts 9 °/o natron, terwijl men in die der klieren, longen, zenuwen, bloedvaten, darmen, huid en haren 15 °/0 kali tegen over 12-20 °/o natron aantreft. Het laagste kaligehalte hebben been en kraakbeen de beenderschors bevat 0,3 °/o tegenover 0.4 natron, kraakbeen 2,5 °/o kali tegenover 3,5 °/0 natron. Ook is het kali tot op zekere hoogte met de roode bloedlichaampjes verbon den. Gérard nam zijn proeven met hon den en nu vestigde prof. Duerst er de aandacht op, dat de hond uit zijn aard geen alleseter, doch een vleescheter is. En men mag de rol, die het kali van het plantaardig voedsel in het lichaam van den honü speelt, niet vergelijken met die, welke het in het lichaam van een alles eter verricht en daarom heeft p Duerst zijn proeven met varkens, die alleseters zijn, herhaald. Terwijl in het bloed der vleeschetende dieren veel minder kali dan natron aan wezig is (het kaligehalte is maar gemid deld 1/10 deel van het natrongehalte), werd door Schmidt, Abderhalden, Stok- lasa en Gérard bewezen, dat bij de plan- teneters in overeenstemming met het hoogere kaligehalte van hun voedsel het kaligehalte van het bloed hooger is. Hoewel het niet alleen de volstrekte hoeveelheid kali in het voeder is, die het kaligehalte der weefsels verhoogt, maar bij onze landbouwdieren ook de ver hoogde arbeidsverrichting, werd door Duerst verondersteld, dat tot op zekere hoogte door voortdurend rijke, maar onschadelijke kalivoeding het kaligehalte der weefsels blijvend verhoogd kan wor den. Daarom werden door Duerst in deze richting proeven genomen. Wij stippen hierbij aan, dat aan de spijsver tering der planteneters (rune. paard, schaap, geit) en aan die der alleseters, maar bij deze in mindere mate, veel hoogere eischen gesteld worden dan aan I )fi- aeg jks tan Uw ko per ar. ïen rts sel. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekcnde stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. mmmmmmmi iircD i i 842. reek- 2-7; l uur. ■■SR berg- 4 it ÏÏSffiiliaSH

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1