Jeugdvercenigint) Landbouwweekblad 1 De Graankrisis in Rusland Kali ea het dierlijk leven* De Winter komt Het Socialistisch programma tot hulpver leening aan den Land bouw Redt II Zeiven Eerste Ledeebal ZONDAG 5 OKTOBER 1930 Prijs 20 centiem 12de JAARGANG Nr 614 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 10,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. ■nm Voor en door de Landbouwers (Vervolg) - IX) Een politiek van goedkoops meststoffen en vervoermiddelen. Wij verklaren ons volkomen akkoord met dit punt. Ons blad heeft herhaalde lijk de belangrijkheid van deze twee fac toren aangetoond. Het is ook om die re den dat wij het opnemen tegen de trusts en syndikaten van kunstmeststoffen die de grondstoffen voor het landbouwbe drijf duur houden, dan wanneer de ver koopprijzen der landbouwproducten da len. X) De verplichting voor de maalderijen IjLeene zekere hoeveelheid inlandsche r- 1 granen te verwerken. In onze bijdragen over de landbow- crisis en hare bestrijding hebben wij de zen maatregel voorgestaan. Wij spreken de verwachting uit dat de Socialisten in dezen zin zullen aandringen bij de Re geering. XI) De oprichting van verkoopscoopera- tieven door de voortbrengers om door rechtstreekschen af. et aan de verbruikers de nuttelooze tusschenpersonen weg te schakelen. Dat dergelijke organismen nuttig zou den zijn voor de voortbrengers en voor de verbruikers valt niet te ontkennen. Het is om die reden dat onze organisatie den gezamenlijken verkoop voor zijne leden heeft aangevangen. Wij vragen niet beter dan zaken'betrekkingen te kun nen aanknoopen met de verbruikscoope- ratieven teneinde op die wijze de voort brengers en de verbruikers van nut te zijn. Dit alles is ech'er niet het werk van de Openbare Besturen doch wel van het privaat iniatief, dat nochtans in zijne po gingen door de openbare overheid dient gesteund en aangemoedigd. XII) De inrichting door de Openbare Besturen van een volledig kosteloos en onzijdig landbouwonderwijs. Hier steekt het politiek antiklerikalis me zijne ooren naar buiten. Wij begrij pen niet hoe het aanleeren van den Godsdienst in iets het degelijk aanleeren van het landbouwbedrijf zou schaden Ons Vlaamsch landelijk leven is in te gendeel gesteund op een diep Godsdien stige levensopvatting en zedenleer welke wij ongeschonden wenschen te bewaren. Het privaat iniatief zoowel als dit der Openbare Besturen moet op gelijken voet behandeld en gesteund worden, wanneer het voordeel heeft de beroeps ontwikkeling onzer landbouwers te be vorderen. Aan dezen zelve moet volle vrijheid gegeven worden voor wat be treft de keuze tusschen het vrije of offi- cieele landbouwonderwijs. Mits vol doende waarborgen voor die vrijheid, zouden wij er overigens geen bezwaar in vinden dat het landbouwonderwijs in zekere mate verplichtend worde gesteld voor de kinderen onzer boerengezinnen. XIII) De afschaffing der accijnsrechten op de suiker. Sinds lang hebben wij deze afschaffing voorgestaan als een doeltreffend middel om onze suikerbeetplanters ter hulp te komen in hunnen benarden toestand. Wij hebben ook met dit zelfde doel eene herziening vastgesteld der inkomende rechten op vreemde suiker om ze eenigs- zins aan te passen aan de invoerrechten geheven in den vreemde? Zal de Sociali stische partij ook dezen laatsten op het huidige oogenblik onmisbaren maatregel goedkeuren en steunen XIV) De doelmatige inrichting van onzen uitvoer in landbouwprodukten. Hier beamen wij ten volle het pro gramma, daar het overeenstemt met het standpunt steeds door ons verdedigd, j Herhaaldelijk zijn wij in dit blad opge komen voor een degelijke voorlichting onzer voortbrengers door bevoegds be ambten betreffende de afzetgebieden voor onze landbouwprodukten in het buitenlandvoor ondersteuning en be vordering door den Staat van den ge- j zamenlijken uitvoer ingericht door onze landbouwvereenigngen, voorde beteu geling van oneerli ke handelspraktijken die de goede faam onzer voortbrengse len in het buitenland benadeelen. XV) Eene vooruitstrevende land bouwpolitiek die rekening houdt met de belangen der kleine landbouwers en een einde stelt aan de voorrechten der groote grondeigenaars. Deze leuze is te vaag om er eenig oor deel over te vellen, Het is met het doel vooral onze klei ne landbouwers door de Vereeniging bij te staan en te verdedigen dat onz? onaf hankelijke landbouwmaatschappij "Redt U Zeiven werd gesticht. De toekomst zal uitwijsen of de socialistische partij het ernstig meent met de uitvoering van haar landbouwprogramma. Zij immers heeft menige fout uit het verleden goed te maken ten opzichte van de landbou wers. Over enkele maanden nog zag men haar eensgezind, om redenen van vrijhandelspolitiek, de aanpassing ver werpen der invoerrechten op de haver, dan wanneer deze aanpassing enkel voor doel had onze landbouwers te bescher men tegen de dumping van Duitschland. Heeft zij thans bepaald de goede rich ting gekozen Wij verhopen het. Al hoewel haar programma weinig nieuws bevat, behelst het de toetreding tot tal van maatregelen die in de landbouw- middens als nuttig worden beschouwd om onzen landbouw ter hulp te komen in zijn benarden toestand. De goede wil van ieder is in de huidi ge omstandigheden eene vereischte om snel en doeltreffend te handelen, ten voordeele van onze zwaar getroffen landbouwers. Daarom was het nuttig dat onze lezers op objektieve wijze in gelicht werden betreffende de maatrege len ontworpen door de Belgische Werk liedenpartij. Heden ten dage hoort men zoowat overal spreken van de Russische granen die de markten van West-Europa sterk beïnvloeden. De groote daling der prij zen, die zich in Engeland voordeed, heeft de Belgische pers eenigszins ver ontrust het is alsof de nadeelige gevol gen door het op de markt werpen van Russisch graan, dat zoo maar aan de boeren ontnomen wordt, een nieuwig heid zijn voor België, die reeds gerui- men tijd met die oneerlijke handel af te rekenen heeft. Er is meenen we geen officieele tekst uitgaande van de openbare macht, die toelaat vast te stellen, dat dit land aan dumping doet, in den zin waarin wij dat woord verstaan, 't is te zeggen de uitvoer bevoordeeligen zijner pro ducten door officieel de profijten der uitvoerders te verhoogen. Doch wij vernemen anderzijds door verscheidene bladen, dat de russische arbeiders geene vrije werklieden zijn zooals de onze, en dat zij, zooals slaven, zich aan de streng ste voorwaarden dienen te onderwer pen, die hen door de openbare macht opgelegd worden, onder meer voor hetgeen loon en duur van arbeid betreft. Naar uit Moskou wordt gemeld wordt in een nieuw order van het hoofd bestuur van de kommunistische partij i gezegd, dat de uitkomsten van de graan- afdracht nog steeds onvoldoende zijn. Indien geen krachtige maatregelen ge nomen worden is het gevaar voor een tekort ann graan in den komenden win- ter niet uitgesloten. i Uit de vertegenwoordigers van de fabrieksarbeiders en de kommunistische jeugdgroepen worden bijzondere ploe- gen gevormd, die in de dorpen degraan- afdracht zullen helpen bevorderen en de uitvoering van het herfstzaaischema zul len nagaan. In Amerika hebben de leiders van de handelsbeurzen te Chicago besloten den verkoop van Russisch graan op korten termijn met alle middelen tegen te gaan. i De prijzen waartegen de Russen ver- J koopen, zijn zoo laag, dat dit voor den Amerikaanschen landbouw en handel op een ramp moest uitloopen, indien er niet tijdig ingegrepen werd. Gelukkig zoo wordt er gemeld is de handel voor i Russisch graan aan de graanbeurzen van Amerika verboden. In België kan men het systeem van vrijhandel als nuttig zelfs als noodzake lijk aanzien, maar indien dc concurren tie als resultaat van vraag en aanbod gestoord /ornt door syster en zooals in Rusland schijnen te bestaan, dan kan men met recht zeggen dat al de Russi sche granen, ook vlas en andere produc ten van ginder afkomstig aan deze wet I van vraag en aanbod onttrokken zijn Het zou dus niet den regel van vrij handel overtreden zijn, Wanneer de gren zen gesloten werden, voor goederen in dergelijke anormale voorwaarden voort gebracht, en aan wier mededinging wij niet zouden kunnen weerstaan zonder tot dezelfde konditie's over te gaan. Het Russisch graan doet de prijzen in Engeland dalen tot 90 fr. Dergelijke feiten zijn schrikwekkend voor onze landbouwbevolking, die te weinig be schermd wordt, heel eenvoudig omdat het economisch leven in ons land be- heerscht wordt door menschen die te weinig in de velden wandelen of in het geheel geen landman in de samenleving willen erkennen. Het is onbegrijpelijk hoe het mogelijk is, de landbouw, nochtans zoo belang rijk als de nijverheid, verwaarloosd te zien door de regeeringsmachtdie enkel gehoor geeft aan de directieven der bankiers, die in feite regeerenin plaats van de ministers, die het alleen bij naam doen. Wat is er gebeurd bij het samenstellen van de "Economische Raad,, ingesteld bij koninklijk besluit, verschenen in het "Staatsblad,, van 5e September Het Vlaamsch Ekonomisch Ver bond schrijft ...dat bovendien de landbouw als even gewichtig en belangrijk element van volkswel vaart, even machtig indien niet machtiger dan de industrie, in opzicht van zijn ekonomisch belang en ekono- mische waarde, enkel twee vertegen woordigers krijgt in den Ekonomi- schen Raad een Vlaming en een Waal, is ware onzin. Deze raad, het lijdt niet den minsten twijfel, wordt voor de landbouwers eens te meer een reusachtige fopperij. Of wij nu belang hebben den invoer van Russische goederen te verbieden of met hooge invoerrechten te belasten, is een vraag die men van dichterbij dient te onderzoeken. Indien onze Eerste Mi nister en den Minister van Landbouw zich eens de moeite wilden getroosten even met onze landlieden te spreken dan zouden ze zich rekenschap kunnen geven over de misnoegdheid bij de boe renbevolking. De Jeugdafdeeling Redt U Zeiven noodigt zijne leden uit tot het welke zal plaats hebben ten lokale Aalst, op ZONDAG 12 OCTOBER, te 5 uur namiddag. Onder het Bal Prachtigen TOMBOLA. Dit feest is alleen voor de leden en is gansch kosteloos. Niemand mag binnen dan op vertoon zijner lidkaart, elkeen die niet in regel is zal streng geweigerd worden. Op bet feest zelf zullen geene nieuwe leden aanvaard worden. Het is ook voor elkeen verplichtend zich van overjas en hoed te ontdoen, vooraleer in de feestzaal te gaan. Eene kleedkamer met genummerde kapstokken is boven ingericht. Voor den dienst der kleedkamer en toilette wordt van iedereen 1,00 fr. geëischt. (Vervolg) Al naar hun functiën bevatten de dier lijke weefsels minder of meer kali. Afge zien van den schadelijken invloed van zeer groote hoeveelheden kali, vooral op het hart, moet er toch op gewezen worden, dat het kali de constitutie ver sterkt, omdat het ontzurend werkt. De verdienstelijke stofwisselings-patholoog professor van Noorden acht de aanzet ting van kali in het lichaam van het groeiende dier ever zoo belangrijk als die van het eiwit. De vaak door de practici waargenom n gunstige invloed vé n kalirijke voedei zooals o. a. n ï- la.se, aardappels, op het haarkleed der dieren, berust op een verhooging van de werkzaamheid der haarstofwisseling. De zuren bindende invloed van het kali in het organisme treedt vooral- bij de plantenetende dieren aan den dag, daar deze aangewezen zijn op het verte ren van voeders, die vaak zeer groote hoeveelheden zuur bevatten, zóó groot, dat een naar verhouding even groote dosis voldoende zou zijn om een vleeschetend dier te dooden. Hieruit mag men afleiden, dat onze allesetende varkens in hun voeder niet zooveel plan tenzuren mogen opnemen als runderen, schapen, geiten en paarden). Paarden zijn er weer gevoeliger voor dan her kauwers. Bunge zegt, dat het opnemen door de planteneters van hoeveelheden kali, grooter dan die, welke de vleesch- eters opnemen, er de oorzaak van is, dat slechts de eerstgenoemde in de natuur keukenzout als zoodanig opnemen, als zij daarvoor in de gelegenheid zijn. Hij toonde ook aan dat planteneters en vleescheters beide ongeveer evenveel natron in hun voedsel opnemen, doch de eerstgenoemde veel meer kali dan de vleeschetende dieren. Deze bewering werd door andere ge leerden niet onderschreven en wij als niet-geleerde doen dat ook niet, omdat het natuurlijke voedsel der in 'twild levende dieren plantenetende dieren veel meer kali dan natron bevat. La- hache zegt, dat de negers, wier voedsel niet veel kali bevat, toch aan keuken- zouthonger lijden, maar dat zulks het gevolg is van het vele transpireeren. De bindigsverhoudingen tusschen alkaliën en aardalkaliën spelen, zooals door Ibele is aangetoond, een groote rol bij de voe ding onzer landbouwhuisdieren en het ontstaan van de ziekte, die leckzucht,, genoemd wordt en die aan zoutverar- ming der beenderen toegeschreven wordt. Deze ziekte geneest men wel door het geven van fosfoorzure kalk, doch anderen bereikten hun doel door de dieren minder kali- en natronrijk voe ding te verstrekken. Bauer schrijft het ontstaan der bedoelde afwijking toe aan verarming aan kali, als gevolg van het opnemen van te veel natron. Natron werkt volgens de uitkomsten van proe ven celvergrootend, zoodat het vleesch minder vast sponzig wordt. Daar dit als een nadeel beschouwd moet wor den, ging prof. Duerst bij geiten na of hij die celvergrooting kon tegengaan door bij veel natronhoudend voeder kali te geven. De uitslag was, dat de 6 maan den oude organen der kali-geiten uit veel kleinere cellen bestonden dan die der natron-geiten en der controol-gei- ten. Het kaligehalte der spenen en der stofwisselingsklieren bleek bij eerstge noemde het hoogst te zijn. Tot zoover over de mededeelingen van prof. Duerst. Men kan er uit leeren, dat men bij de quaestie van de aschvoe- dering onzer huisdieren niet altijd in de eerste plaats aan fosfoorzure kalk of aan fosfoorzuur of kalk moet denken. Ook aan het kaligehalte van het voeder moet gedacht worden, doch niet in zooverre, dat het noodig zou kunnen zijn opzette lijk een of ander kalizout aan het voe- derrantzoen toe te voegen, want wij we ten immers, dat de natuurlijke voeders onzer runderen, schapen, geiten en var kens niet arm aan kali zijn, integendeel. Maar men verlieze niet uit het oog, dat met een bepaald kaligehalte ook een be paald natrongehalte gepaard moet gaan. Het is ook daarom hoewel dikwijls onbewust, dat door velen bij bepaalde rantsoenen een zekere hoeveelheid keu kenzout gevoegd wordt en niet omdat de dieren zulk een groote behoefte aan keukenzout als zoodanig hebben. De meeste voeders bevatten, als wij de be hoefte aan natron als zoodanig beschou wen, hiervan genoeg. Spiegelen wij ons toch steeds aan de natuur'! Dit geschiedt naar onze meening bij de voeding onzer landbouwhuisdieren nog maar al te wei nig. Jong weidevoeder, waarbij onze plantenetende dieren uitstekend gedijen, bevat gemiddeld 5.3 gram kali en 0.7 gr. natron per kgr., dus bijna 8 maal zooveel kali als natron, goed weidehooi gemid deld 20 gram kali en 2.2 gr. natron, dus 9 maal zooveel kali als natron. Men mag wel zeggen, dat de verhou ding tusschen natron en kali nauwer moet zijn, naarmate het gehalte van het rantsoen aai verteerbaar zuiver eiwit hooger endi aan ruwvezel lager is. Wij zien dit aan ie koemelk, wa irvan het kaligehalte slechts ruim 4 maal zoo groot is als het natrongehalte. Bij rantsoenen voor niet meer zeer jonge dieren moet het kaligehalte 8 a 9 maal zoo hoog zijn als het natrongehalte. Is het minder hoog, dan dient in het natrontekort door bijvoedering van keukenzout te worden voorzien (100 gram keukenzout komt overeen met 607 gram cloor en 529 gr. natron.) Natuurlijk moet men zich in dit opzicht niet aan overdrijving schuldig maken, want het opnemen van te veel keukenzout wekt het dorstgevoel te veel op, prikkelt de dieren, als zij niet vol doende kunnen drinken en heeft nadeeli ge gevolgen (veel zweeten, versnelde gang der spijsbrij door het darmkanaal, enz.), als zij naar hartelust water kunnen opnemen. Men houde dus bij het samenstellen van voederrantsoenen rekening met de behoefte aan zouten en het gehalte van de voedermiddelen daaraan en dan niet enkel met het fosfoorzuur- en kalkgehal- te, maar ook met het kali- en het natron gehalte, de laatstgenoemde twee in ver band met elkander beschouwd. Wij doen dit steeds, als wij voederrantsoenen moeten samenstellen en dit, volgens me dedeelingen der ervaringen van hen, voor wie wij ze berekenden, met succes. Ja, dat is immers het eeuwenoud liedje. Van af het bestaan ian de wereld heb ben goed en slecht weder, warmte en koude, regen en zonneschijn elkander opgevolgd, zoodanig dat de menschen er een spreekwoord van gemaakt hebben en het aanzien als een regel van levens wijsheid Na lijden komt verblijden, Na regen zonneschijn, Het is zoo van alle tijden, En 't zal zoo altijd zijn. Nu, landbouwers en hoveniers hebben met de tijden af te rekenen en moeten hun dieren en planten binst het gure jaargetijde vertroetelen en beschermen om geen verrassingen en soms groote verliezen op te Ioopen. Vermits ik in i "De Koornbloem,, als bijzondere taak heb, de groenten en al wat er mede in betrek "staat te bespreken, wou ik met de lezers en lezeressen van ons blad eens spreken over de voornaamste beschut tingsmiddelen voor planten om hen al- zoo te leeren op welke wijze ze de ver scheidene soorten van groenten moeten behandelen om ze zoolang mogelijk te bewaren zonder groote verliezen te on dergaan. Door beschuttingsmiddelen verstaat men eigenlijk al de voorwerpen, al de middelen, al het gerief dat dienen moet om de groenten niet alleen tegen het gure weder, maar ook tegen de ver woestingen veroorzaakt door dieren, insekten en ziekten te beschermen en zoo noemen we: muren, hagen, vlecht- draad, groenblijvende boomen, wind brekers, matten, luiken, droge bladeren, groeven, kelders, schuren, kuilen, grach ten van hellingen voorzien, stroo, bloem potten, glazen, klokken, enz. De beste schutsels voor gekweekte planten zijn de muren en vooral deze langs het Noorden en het Westen omdat ze de koude en vochtige Noorder- en Westerwinden uit den tuin weren. Ze hebben vooral een gunstig uitwerksel op het verhoogen van den warmtegraad in den tuin, verhoo ging welke zich op een afstand van 5 tot zesmaal de hoogte van den muur laat gevoelen, maar die nochtans trapsge wijze vermindert naarmate men zich van den voet van den muur verwijdert. Bij hoveniers die fruit- en groenten- kweek laten gepaard gaan werpt het uitgestoken kapitaal om deze muren op te trekken den hoogsten interes af. In derdaad langs noord- en westkant aan gebracht, beschikken ze over een zuid en oostmuur, die hen degrootste diensten kan bewijzen. Late peren als Beurre d'Hardenpont, Doyenne d'hiver, Joze- fine de Malines, Passé Colmar, Berga- motte Esperen, Passé Crassane, Beurre de Naghin, Olivier des Serres en andere zeer vroege soorten als Bon Chretien William, Beurre Giffard, Médaille d'été, Clapps Favorite, Souvenir du Congres worden tegen den zuidermuur gekweekt. Tegen den oostermuur zal men variëtei ten kweeken die onderhevig zouden zijn aan misbloeian of barsten en rijpend van October tot Januari als Durondeau, Louise bonne d'Avranches, Duchesse d'Angoulème, Doyenné de Cornice, Nee plus Meuris, Beurre Diel, Beuri.eSterck- mans, Nouvelle Fulvie, Zephirin Gré- goire ook bak- en sieraadperen als Catillac, Beurre Clourgean, Bon chrétien d'Hiver, Belle Angevine. Variëteiten wt> m&svmw&vuss&x - jBKwBwawwMiiij jmmmaiwia. uumaui De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekcnde stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven, SISEBs--?® 8 »E3ESS®JSSSJBa j

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1