Landbouwweekblad NOODKREET De Winter komt! Prijskampeo te Ninove i De vrijstelling van grond belasting voor nieuwe huizen ZONDAG 19IOKTOBER 1930 P*iJs 20 centiem 12de JAARGANG Nr 616 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 10,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers De uitvoer van fruit en groenten der vreemde landen heeft de laatste jaren een zulkdanige uitbreiding genomen, dat we niet overdrijven door die toestand als wonderbaar te bestempelen. Onder de landen die zich vooral la ten onderscheiden stippen we in de eer ste plaats aan Italië en Oostenrijk die vroeger slechts enkele wagons vroege aardappelen naar Frankrijk en België zonden. De zeldzame proefnemingen hebben ons slechte resultaten gebracht, als ge volg der gemeene sorteering, verzorging en voorstelling. En wat zien we Gedurende den zomer 1929 en vooral gedurende het afgeloopen seizoen heeft men een aan zienlijke hoeveelheid wagons Italiaansche pruimen, perzfkken en peren zorgvul dig en eenvormig verpakt, kistjes met enkele en dubbele lagen, streng uitgele zen vruchten op een onberispelijke wijze aangeboden, op onze markten zien ver schijnen. DeBelgische handelaar is daar aan zijn aandacht gaan verleenen en de verbruikers volgden dezelfde richting ten nadeele van ons Belgisch fruit. Een gelijkaardige toestand heeft zich voor gedaan in Engeland en ook in Frank rijk. Een reisje door het laatste land heeft bewezen dat het Italiaansch fruit de verbruikers der kleinste steden be reikte. De verzendingen van deze vruch ten gebeuren in koelwagens, die toela ten dat het fruit toekomt, zelf bij het warmste weder, zonder de minste 1 schade. Bemoedigd en opgewekt door een j gouvernement bekommerd voor de land bouwbelangen van zijn land, hebben zich in Italië samenwerkende maat- S schappijen gevormd, met het doel de ontwikkeling van den voortbrenger te j bevoordeeligen, het regelen van den uitvoer en de bekendmaking in den vreemde, en 't is dank zij de samenwer kingen dat de italiaansche producten, anders nog niet gekend, hen op onze markten op een zoo meesterlijke wijze zijn komen opdringen. Zou dit treffend voorbeeld de oogen j aan onze landsbestuurders niet moeten openen Inderdaad Wat doet men in j België om dat doel te bereiken Niets, in het geheel niets Zien we dus eens na wat er in onze hallen en op onze markten omgaat. De voortbrengers van druiven, perzikken, tomaten en latouw, zoo overvloedig in ons land, brengen er hun producten in ruwe en misvormde verpakkingen zeer dikwijls zijn de drui- ven in twee lagen opgestapeld waarvan de onderste in geen mate aan de boven- ste meer gelijkthetzelfde geldt voor de tomaten en de latouw en nog komt men voor dat het gewicht, aangeduid op den bak, niet overeenstemt met den inhoud, Sedert lange jaren hebben onze uit voerders zich bitter beklaagd over den staat dier zaken en hebben nutteloos ge- j poogd dit te veranderen, maar verloren moeite. Zij hebben telkens ondervon den dat de praktijken onzer belgische handelaars en verzenders bedriegelijk j zijn, en hebben dan ook een verrecht- 1 vaardigd wantrouwen ten onzen op- i zichte gevoed. Middelerwijl hebben an- J dere landen zooals Nederland en Italië onze uitweg naar den vreemde inge palmd bijzonder in Frankrijk en in Duitschland is het bewezen dat onze vruchten en groenten maar eene plaats meer hebben van derde rang. In Frankrijk, waar onze voortbren- gers bijna totaal hun latouwoogst uit voeren, zijn dezelfde kritieken gedaan in zake die handelwijzen, de onregelma- tigste verpakkingen, manden van onre- gelmatige grootten, kassen, keefjes, sluit- houten, kartonnen zijn er te vinden en zeldzaam zijn er de merken waarlijk goed verzorgd, op oogpunt van hoeda nigheid. Een groote moeite is er te doen in België voor de landbouwkwestie. Ter wijl onze voortbrengers werken in ver scheidene richtingen en zonder metho den, hebben hun concurrenten op de vreemde markten alles gedaan ten einde de noodige faam hunner produkten te stroppen, bewaren. Ons Ministerie van Landbouw heeft ook een dringende plicht te vervullen met een energieke tusschenkomst, als het niet wilt dat in de toekomst mis schien nabij een doodelijke slag over- kome aan onze opbrengst. Een noodkreet is geworpen hopen we dat hij gehoord zij bij onze voort brengers evenals bij onze regeering NBMva «KHoajgxsasft Hagen en Vlechtdraad, Groen- blijvende boomen en Grachten. Hoe dikwijs zijn de hagen door onze landbouwers reeds verwenscht gewor den, omdat ze aanleiding gaven tot moeilijkheden met de geburen, omdat het broeinesten zijn van een gansche j schaar schadelijke insecten die er een j goede, weggeborgen schuilplaats in vin- j den om te verpoppen, eieren te leggen jj of te overwinteren. We mogen er nog wel bijvoegen dat kostelijke, langdurige j processen soms, door hagen die te dicht j geplant of te hoog opgeschoten waren, t ontsproten. Men verdeeld de hagen in 2 j i goed afgeteekende groepen namelijkde j gewone of hagen gevormd uitgewassen j met afvallende bladeren en de groenblij- j vende gevormd uitgewassen met blijven- j de bladeren. De Fagus sylvatica, de Car- j pinus betulus zijn gewone hagen met af- vallende bladeren. In de Lente beschutten deze hagen nog beter dan de hagedoorn waarvan we slechts een goeden uitslag mogen verwachten wanneer ze 60 tot 80 cm. dik zijn. Als groenblijvende hagen noe- j men wede Thuya occidentalis, de Taxus baccuta, de Flex aquifolium, de Junipe- rus communis of virginiana. Deze hagen I vormen goede schutsels, doch ze groeien langzaam, benemen veel plaats, vergen veel onderhoud en verarmen den grond tot op 1 meter afstand van den voet, wat voorzeker nadeelig is voor de nabij- staande gewassen. Vergeet niet dat b.v. ringrond een vierkanten tuin van 25 m. zijde men op zijn minst genomen een gansche are grond verliest. Om dit ver lies nu tot zijn geringste te herleiden maakt men wegen langsheen de haag. Doornhagen nu hebben dit voordeel dat ze begeerige lieden beletten in den tuin te dringen, bijzonder als staken met pindraad om zoo.te zeggen het geraamte van de haag heeft gevormd. Nu deze hagen schijnen bij voorkeur door de in secten bezocht te worden wat voorzeker ook een groot nadeel daarstelt. Sommige geduldige lieden vlechten wel eens hagen uit takken, welke men dan droge hagen noemtdeze beschut ten weinig, zijn van korten duur en on ze begeerige tweevoeters breken er ge makkelijk door. Vlechtdraad. Wanneer de groententuin door muren of hagen wordt omringd, dan gebeurt het niet zelden, dat men den kant naar het Zuiden gericht met ijzerdraad afsluit. Deze doenwijze is prijzenswaardig om meer dan een reden, langs den zuidkant komen gewoonlijk zachte, warme win den de stralen der zon zijn niet onder broken door den vlechtdraad en men wint veel plaats. Vlechtdraad wordt ook nog aangewend om den voet van de haag, langs den binnenkant van den hof te bekleeden, om den toegang tfan kie- kens en ander neerhofgevogelte, ook j van hazen en wilde konijntjes te beletten, j De mazen van dezen vlechtdraad zul- j len niet meer dan 5 centimeter groot zijn en de draad zelf zal een hoogte hebben van 50 tot 60 centimeter. In streken waar veel wilde konijntjes zijn, zouden deze laatste wel pijpen kunnen maken onder verticaal geplaatsten draad en al- zoo den tuin binnensluipen. Men kan dit euvel vermijden met den draad een tien tal centimeter in den grond te graven, hem op een breedte van 10 centimeter langs den kant der haag op te krollen en hem in den grond vast te steken met haken van dikken ijzerdraad. Het konijn wordt nu door den horizontaal geplaat sten draad, verhinderd in den grond te krabben. We meenen dat het hier in de streek van Aalst wel een nutteloozen arbeid zou zijn, vermits de jagers er hier kort spel mede maken en er velen onder ons al zouden tevreden zijn, konden ze een haas of een wild konijn in hun tuin groeiende gewassen alsAbies ex- celsa en Pinus maritima. Men plant die boomen op een afstand van 2 tot 3 met. in alle richtingen en men plant er zelfs meerdere rijen van. Grachten. In streken waar de grond goedkoop is, maakt men weieens een goede afsluiting met grachten van hellingen voorzien. Het water van deze grachten kan tijdens den zomer voor begietingen benuttigd worden en de gracht vormt ook een goe de afleiding om het overtollige water te verspeten. De prijskampen ingericht door het Landbouwcomice Ninove met mede hulp van den Belg. Boerenbond en Redt U Zeiven waren goed gelukt. Een goed getal beste paarden en vee werden aangeboden en in sommige ka- tegoriën was de keus vrij lastig. We mogen het Landbouwcomice ge luk wenschen om de welgeslaagde prijs kampen, met den wensch evenwel dat ze toekomend jaar op een genaakbaar plein zullen plaats hebben, ten einde meer gemak te geven aan de kweekers en meer publiek te lokken. Eene bijzondere melding verdienen de heeren Kamiel Van den Hautte, Ka- rel De Kegel en Karei De Clercq, die afzonderlijke medalies verkregen voor Groenblijvende boomen» In streken waar sterke winden heer- schen en soms zeer te duchten zijn x>m de overgroote schade welke ze aanrichten plant men wel, op eenige meter afstand van den tuin, groenblijvende of sterk het meest te hebben bijgedragen tot het welgelukken der tentoonstelling. De heer Van den Hautte bood 11 paarden, 4 koeien en 1 stier aan, die allen werden bekroond. Hartelijk profi ciat aan Mr Van den Hautte, bestuurs lid van Redt U Zeiven. Aan de heeren De Kegel, De Clercq en Frans Wynant eveneens van harte gelukgewenscht evenals aan alle tentoonstellers. We geven hier de volledege uitsla gen le PRIJSKAMP. - VEE. le afdeeling. Stieren met 2 tanden en meer. 1 pr. MM. Van den Hautte Kamiel, Ninove. 2 pr. Van der Stockt Jozef, Appelterre. 3 pr, De Clercq Karei en Neckelput, Denderwindeke. 2e atd. Stieren zonder tanden. 1 pr. Clerebaut broeders, Appelterre. 2 pr. DeClercq K. en Van MelkebeekO. Denderwindeke. 3 pr. De Vos Emiel, Pollaere. 4 pr. De Kegel Karei, Ninove. 5 pr. Van Melkebeek broeders, Ninove. 6 P^ 3" afd. Koeien met meer dan 6 tanden 1 pr. De Kegel Karei, Ninove. 2 pr. De Clercq Karei, Denderwindeke. 3 pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove. 4 pr. Van Melkebeek broeders, 5 pr. Van den Hautte Kamiel, 6 pr. De Kegel Karei, 7 pr. Bruylandt Omer, Denderwindeke. 8 pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove. 9 pr- 10 pr. Bruylandt Omer, Denderwindeke. 4 afd. Koeien en Vaarzen met 4 en 6 tanden. 1 pr. De Pelsmaeker Em„ Nederhasselt. 2 pr. De Vos Emiel, Pollaere. 3 pr. Van Bever Kamiel, Nederhasselt. 4 pr. De Kegel Karei, Ninove. 5e afd. Vaarzen met hoogstens 2 tanden. 1 pr. De Kegel Karei, Ninove. 2 pr. Clerebaut Broeders, Appelterre. 3 pr. Beazaer Gustaaf, Nederhasselt. 6e afd. Vaarzen zonder tanden. 1 pr. De Kegel Karei, Ninove. 2 pr- 3 pr. Van Melkebeek broeders, Ninove. 4 pr. Vander Roost Alb. Denderwindeke 7e afd. Koeien aan melkkontrool onderworpen. 1 pr. De Kegel Karei, Ninove. 2 pr. 3 pr. 2< PRIJSKAMP. - PAARDEN. le afd. Meniën van 4 jaar en meer met provincieprijs. Eereprijs (buiten prijskamp) De Kegel Karei, Ninove. 1 pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove. 2 pr. De Clercq Karei, Denderwindeke. 3 pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove. 2e afd. Merriën van 4 jaar en meer zonder provincieprijs. 1 pr. Van der Niepen Kamiel, Oultre. 2 pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove 3 pr. Van Sinay weduwe, Oultre. 4 pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove, 3e afd. Merriën van 3 tot 4 jaar met provincieprijs. 1 pr. Wynant Frans, Oultre. 4e afd. Merriën van 3 tot 4 jaar zonder provincieprijs. I. pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove. 5e a[d. Merriën van 2 jaar met provincieprijs. 1 pr. De Clercq Karei, Denderwindeke. 2 pr. Goessens Philemon, Oultre. 3 pr. De Vuyst Philemon, Oultre. 6' afd. Merriën van 2 jaar zonder provincieprijs. 1 pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove. 7e afd. Merrieveulens geb. in 1929. 1 pr. Van Sinay weduwe, Oultre. 2 pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove. 3. pr. De Vos Emiel, Pollaere. 4. pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove. 5 pr. Van Melkebeek broeders, 6 pr. Fransman Henri, 7 pr. Van Sinay wed., Oultre. 8 pr. De Duffeleer Albert, Ninove. 8C afd. Achtienmaanders en Heng stenveulens 1929. 1. pr. De Kegel Karei, Ninove. 2. pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove. 9e aid. Merrieveulens geb. in 1930. 1 pr. Cosyns Ludovik, Meerbeke. 2 pr. Van Melkebeek broeders, Ninove. 3 pr- 4 pr. Wynant Frans, Oultre. 5 pr. Van der Niepen Kamiel, Oultre. j 10e afd. Heng stenveulen geb. in 1930 1 pr. Cosyns Paul, Meerbeke. 2 pr 3 pr. Van Melkebeek broeders, Ninove 4 pr. Cosyns Paul, Meerbeke. 5 pr. Van Melkebeek broeders, Ninove. 6 pr. Cosyns Paul, Meerbeke. 7 pr. Van Melkebeek broeders, Ninove. 3* PRIJSKAMP. Loten van 1 stier en 4 melkkoeien. 1 pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove. 2 pr. De Kegel Karei, 3 pr. De Clercq Karei, Denderwindeke. 4* PRIJSKAMP. Loten van 2 kweekmerriën. 1 pr. De Clercq Karei, Denderwindeke. 2 pr. Van den Hautte Kamiel, Ninove, 3 pr. 5e PRIJSKAMP. Kampioenen. Peerden De Clercq Karei met Marga- retha van Coolsenshof. Stieren Van den Hautte Kamiel met Hercule. Koeien De Kegel Karei met Nette. 6C PRIJSKAMP. Zwijnen. De keuring der kweekzwijnen zal op de hoeve gebeuren. De kweekers zijn verzocht hunne die ren te laten inschrijven bij den sekreta- ris van het Cornice, ten laatste op 20 dezer. In aansluiting op onze bijdrage ver schenen in "De Koornbloem,, van ver leden Zondag over de grondbelasting, geven wij hier een beknopte sammen- vatting der wet van 10 Juni 1928 waar door kwijtschelding van grondbelasting wordt verleend voor de nieuwe wonin gen opgericht binnen het tijdperk en in de voorwaarden vastgesteld door be doelde wet. De wet van 10 Juni 1928 hebben wij reeds vroeger uiteengezet in ons blad het scheen ons evenwel niet van belang ontbloot er nogmaals de aandacht onzer lezers op te vestigen, omdat wij van meening zijn dat onze buitenmenschen er niet voldoende de toepassing van aan vragen I) Draagwijdte en toepassingsduur der kwijtschelding. De kwijtschelding van grondbelasting wordt verleend gedurende een tijdperk van 10 jaar voor de nieuwe woningen waarvan de eigenaars bewijzen dat de bouw aangevangen werd na 31 Decem ber 1927, op voorwaarde dat de wonin gen betrokken werden vóór 1 Januari 1931. De kwijtschelding slaat op de hoofd som der grondbelasting op de bijkomen- tot tot de belasting ten voordeele van den Staat en op de provinciale en gemeentelijke opcentiemen. De gemeenten behouden evenwel het recht eene taks te heffen op de gebou wen die het voordeel der vrijstelling van grondbelasting genieten. Deze komt ook niet in aanmerking voor de toekenning van andere voordeelen gegrond op de belasting of op inkomen b.v.b. voor de vrijstelling van legerdienst, het verleenen van het kosteloos ouderdomspensioen. De kwijtschelding wordt toegestaan on verschillig of de eigenaar der woning deze opricht voor eigen gebruik of voor verhuring. Alleen wordt vereischt dat de woning beantwoordt aan de voor waarden bepaald door de wet. II) Vereischten te vervullen door de woningen. 1) Erkend of goedgekeurd worden door de Beschermcomiteiten voor goed- koope woningen als vereenigende de minima vereischten van gezondheid en bewoonbaarheid. 2) Geen kadastraal inkomen hebben dat volgengd bedrag overschrijdt 1500 fr. in gemeenten met minder dan 5000 inwoners. 2000 fr. in gemeenten van 5000 14999 inwoners. 2500 fr in de gemeenten van 15000 en met 59999 inwoners. 3000 fr. in gemeenten met 60.000 woners en meer. De gemeenten worden te dezer ge- ranschikt zooals voor de toepassing der belastingswetten op het inkomen. Voor de toepassing der kwijtschel ding, wordt gedurende het tienjarig tijd perk geen rekening gehouden met eeni ge verhooging van kadastraal inkomen, tenware deze een vierde van het aanvan kelijke inkomen overschrijde. Worden als afzonderlijke woningen beschouwd en kunnen de fiskale kwijt schelding genietende afgescheiden ge deelten van gebouwen met talrijke woongelegenheden, op voorwaarde dat het kadastraal inkomen van elk dezer gedeelten of appartementen de hierbo ven aangeduide maxima niet overtreft. De kwijtschelding kan ook toegestaan worden in de hierboven voorziene voor waarden, voor de krotten of ongezonde huizen die, na 31 December 1927, gron dige verbouwingen hebben ondergaan. 3) De onder 2° hierboven aangeduide maxima worden met 500 fr. verhoogd, wanneer de woning tot beroepsgebruik bestemde bijgebouwen omvat waarvan het kadastraal inkomen ten minste 500 fr. bedraagt. III) Woningen uitgesloten van het voordeel der kwijtschelding. De kwijtschelding wordt niet toege staan 1) Voor woningen toebehoorende aan de bouwmaatschappijen erkend of aan genomen door de Nationale Maatschap pij voor goedkoope woningen of door de Algemeene Spaar en Lijfrentekas. 2) Voor de woningen door deze maat schappijen verkocht aan private perso nen met toekenning der staatspremie. 3) Voor woningen waarvan de bou wers eene staatspremie hebben getrok ken. 4) Voor de gebouwen opgericht met de vergoedingen voor oorlogsschade of brandschade, alsook de lust en plezier- woningen, de zomerverblijven, en de drankslijterijen. IV) Het indienen der aanvragen voor kwijtschelding. De aanvragen tot kwijtschelding moe ten ingediend worden aan den Provin cialen Bestuurder der Belastingen in de hoofdplaats der provincie of aan den onderzoeker van het kadaster der om schrijving, die er onmiddelijk de ont vangst zal van melden. De aanvraag dient gesteld op een bij zonder formulier waarvan exemplaren kosteloos te verkrijgen zijn ten kantore van den ontvanger der belastingen of van den onderzoeker van 't kadaster van het gebied. Het aanvraagformulier behoorlijk in gevuld door den belanghebbende moet ook ter echtverklaring onderteekend worden door den burgemeester van de gemeente. Bij de aanvraag moet een ge tuigschrift gevoegd worden uitgereikt door het Beschermkomiteit van Goed koope Woningen, ten blijke dat het ge bouw of de gebouwen tot voorwerp uit makende van het verzoekschrift aan ai de vereischte minima-voorwaarden van (RCMH De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. in

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1