De Landbouwkrisis Landbouwweekblad De Vlaamsche Hoogeschool Annoncen Nationale Hoptentoon stelling te Antwerpen ZONDAG 26 OKTOBER 1930 ï«!- ,ji«weBBwawwMiiwiijuiiia»j rwa.?;ww *MÊÊÊfëk Ptljs 20 centiea 12de IAARGANG Nr 617 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 10,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Wanneer gaat de Regeering handelend optreden 11 In ons nummer van 6 April en vol gende hebben wij de moeilijkheden ont leed waarmede onze landbouw te strij den heeft en de middelen aangetoond om deze moeilijkheden te overwinnen. De toestand is intusschen niet verbeterd en de toestand blijft somber voor het overgroot aantal onzer landbouwers. De overproductie gepaard met het slecht weder dezer laatste maanden, de dum pingsmethoden toegepast door verschil lende vreemde landen hebben de prijzen van talrijke landbouwprodukten verder neergedrukt. Onder den invloed van voormelde oorzaken zijn loonende prijzen voor de meeste landbouwprodukten niet meer te bekomen op de binnenlandsche markten, daar de prijzen der grondstoffen, welke de landbouw noodig heeft, niets of wei nig zijn gedaald en de pachtprijzen en de handenarbeid even duur zijn geble ven als in tijden van voorspoed. Enkel de bedrijven welke zich op spe ciale teelten hebben toegelegd verkeeren in beteren toestand doch de andere waar de gewone kuituren het hoofdbe standdeel uitmaken van het inkomen, zullen dit jaar aanzienlijke verliezen on dergaan. Dringende maatregelen zijn dan ook vereischt om den ondergang voor vele boerenbedrijven te voorkomen. Redding is enkel mogelijk, zooals wij reeds zegden in onze bijdrage van 6 April 1.1., door een goed geordende samenwerking tusschen de landbouwers en hunne vereenigingen eenerzijds en de openbare besturen anderzijds. De samenwerking dient derwijze op gevat dat de openbare besturen een landbouwpolitiek moeten voeren, die werkdadigen steun biedt aan onze boe ren en hunne vereenigingen bij de doel matige en wetenschappelijke inrichting van het landbouwbedrijf. Wat te denken over het optreden der regeering gedurende deze laatste maan den Wanneer wij een overzicht maken van de werking onzer regeering op land- bouwgebied komen wij tot het besluit, dat zij heel wat te kort is gebleven bij het treffen Van maatregelen die geen uitstel dulden, gezien den ernst van den huidigen toestand. Zoo kwam er nog niets in huis van de belofte van den minister van Land bouw een bijzonderen dienst op te rich ten welke voor taak zou hebben onze landbouwers in te lichten over de afzet mogelijkheden op de buitenlandsche markten. In de huidige omstandigheden, waar de uitvoer onzer landbouwproduk ten ernstige moeilijkheden ontmoet voortspruitende uit de steeds toenemen de verscherping der tolrechten in den vreemde, en de mededinging van andere goed uitgeruste landen, is de uitbreiding der afzetgebieden nochtans een levens belang voor onze landbouwbevolking. Waarop wacht de regeering dan toch om de handen aan 't werk te slaan Aan onze landbouwers werd de be- j lofte gedaan dat het leger en andere openbare instellingen de voorkeur zou den geven aan de inlandsche producten bij de bevoorrading hunner diensten. Ook deze belofte werd in talrijke om standigheden uit het oog verloren door de betrokken overheden. En op tolgebied dan In offlcieele re devoeringen wordt de landbouw pom peus betiteld als de eerste nijverheid van't land. In werkelijkheid wordt hij echter beschouwd als de ondergeschikte der nijverheid.Het bewijs daarvan wordt ons geleverd door het verslag onlangs uitgebracht door de parlementaire en interministerieele commissie ingesteld met het doel maatregelen voor te stellen tot leniging der landbouwkrisis. Deze commissie wijst er op dat waar vóór den oorlog de beschermende rechten op den landbouw en de nijverheid in de verhou ding waren van 2 tot 4, deze verhou- ding ingevolge de wet van 1924 geste gen is van 8 tot 1 in 't voordeel der nijverheid, De nijverheid wordt aldus ruimschoots verdedigd tegen de vreem de mededinging, terwijl de landbouw aan zijn lot wordt overgelaten. Hem wordt de taak beschoren levensmiddelen en grondstoffen voort te brengen aan de laagst mogelijke prijzen, om de winst marge voor de nijverheid zoo ruim mo gelijk ^e houden. Wat de vervoertarieven betreft. Aan een aanzienlijk aantal nijverheidsproduk- ten worden binnen de grenzen en voor den uitvoer merkelijke verminderingen toegestaan op de vervoerkosten per spoor. Ook op dit gebied is de landbouw veel kariger bedeeld. Voor bederfbare produkten geschiedt het vervoer in ge- brekkelijke voorwaarden. Indien de re geering werkelijk den landbouw be schouwt als 's lands eerste nijverheid zou er ook hier gelijkheid moeten heerschen. Trots alle talvergelijken en overeen komsten, blijft het protectionnisme hoog tij vieren. De meeste landen verhoogen maar steeds hunne invoerrechten en verleenen belangrijke uitvoerpremiën om den overschot hunner voortbrengst in het buitenland aan den man te bren- gan aan prijzen waartegen mededinging in normale voorwaarden onmogelijk is. Wanneer de nijverheid of een harer takken onder deze dumpingspraktijken te lijden heeft, worden dadelijk door de openbare besturen de gepaste verweer middelen toegepast. Geldt het echter landbouwprodukten dan loopt het niet zoo vlot van stapel en ziet men politie kers van alle kleur in 't harnas vliegen om de vereischte verhoogingen van in- j voerrechten of andere maatregelen tot verweer tegen den dumping te be kampen. De verwerping door den Senaat van de aanpassing der invoerrechten op de haver als verweermaatregel tegen den Duitschen dumping ligt nog te versch in 't geheugen om er breedvoeriger over uit te wijden. Thans nog ondergaan bepaalde tak ken van onzen landbouw merkelijke schade onder de dumpingsmethoden toegepast door vreemde landen, zoo b.v. door Rusland voor wat betreft het vlas en de granen, door Duitschland voor wat aangaat het vleesch en de haver. De eenige oplossing welke de Regee ring tot heden tegen de oneerlijke han delspraktijken wist te treffen, was het samenstellen eener parlementaire com missie met opdracht haar de gepaste maatregelen voor te stellen. De commis sie kwam natuurlijk tot het besluit wij kennen trouwens geen andere mid delen dat als verweermaatregelen te gen dumping het heffen van compensa tierechten ofwel het toepassen van in voervergunningen dienden in aanmer king genomen. Gedurende gansch den tijd welke de beraadslagingen van voornoemde com missie in beslag hebben genomen, blijft het geldverlies voor onze voortbrengers steeds voortduren De betrokken ministerieele diensten zullen er thans wel voor zorgen dat nog eenige maanden verloopen zijn alvorens de voorstellen der commissie in Konink lijke of ministerieele besluiten zijn omge zet. In afwachting blijven onze boeren de bedrogenen van 't spel Hoe treedt onze Regeering op tegen de overdreven invoerrechten schier ge lijk staande met invoerverboden geheven door naburige Staten zooals Duitschland en Frankrijk op onze aardappelen, onze eieren, onze paarden enz. 1 Zij blijft werkeloos toezien en laat de Belgische grenzen open voor den afzet der produc ten van deze landen. Zoo wordt onze landbouw fataal ten ondergang ge bracht, terwijl het nochtans goed moge lijk is door doortastende tegenmaatrege- onze protectionistische buurstaten tot bezinning te brengen Waar blijven de doeltreffende wette lijke maatregelen tot bestrijding van het bedrog in den handel van veevoeders en meststoffen dienstig in het landbouwbe drijf en tot waarborg der hoedanigheid onzer landbouwproducten bestemd voor den uitvoer De Regeering heeft van den wetgever over enkelen tijd machti ging bekomen om het bedrog bij den uit voer van eieren te voorkomendoch naar ons weten, heeft zij van die machti ging nog geen gebruik gemaakt, door het treffen van de gepaste uitvoerveror- deningen. De suikerbeetteelt wordt met onder gang bedreigd door de overproductie over de wereld, de hooge tolrechten ge heven door de vreemde landen, de uit voerpremiën toegekend door sommige Staten en de lage invoerrechten door België geheven op vreemden suiker. De Regeering heeft als hulpmaatregel enkel een tijdelijke vermindering van accijns rechten doen stemmen welke ten goede moest komen aan de suikerbeetplanters doch hun door de suikerfabrieken enkel met groote vertraging en zelfs niet vol ledig wordt uitgekeerdanderzijds ge schiedt de invoer van vreemde suiker- beeten gansch vrij van tolrechten Wat met de eene hand aan onze beetenplan- ters wordt gegeven wordt hun aldus met de andere terug genomen. Wat betreft de vertegenwoordiging van den Landbouw in allerhande na tionale en internationale commissies wordt de landbouw op ergerlijk wijze achteruitgesteld bij de nijverheid. Dit bleek duidelijk bij de samenstelling van den Economischen Raad, waarin de landbouw enkel twee vertegenwoordi gers verkreeg op de zes en twintig waar uit de Raad is samengesteld. Op gebied van openbare werken zoo als wegenis, waterloopen en electriciteit moeten wij dezelfde achteruitstelling be- statigen, voor de groote wegenis die vooal ten nutte komt aan de groote ste den en nijverheidscentra werd een Fonds gesticht beschikkende over belangrijke geldmiddelen en werd een uitgebreid programma van verbeteringswerken ontworpen en reeds gedeeltelijk ten uit voer gebracht. De landelijke wegenis in tegendeel wordt overgelaten aan de zor gen onzer gemeentebesturen die door gaans niet over de vereischte geldelijke en technische middelen beschikken om voor het onderhoud en de verbetering daarvan te zorgen Sedert jaren zijn er voor de Kamers voorstellen en ontwerpen hangende om onze verouderde wetgeving betreffende de ruiming der niet bevaarbare en niet vlotbare waterloopen te hervormen en aan te passen aan de hedendaagsche toestanden; niets laat echter voorzien wanneer die voorstellen eindelijk in be handeling zullen genomen worden door ons parlement. Wij willen geenszins onzen lof ont houden voor de aanz enlijke uitbreiding welke de elektrifikati deze laatste jaren over gansch ons land heeft genomen. Nochtans blijven de hoeven welke gele gen zijn op eenigen afstand van de kom der gemeenten verstoken van de groote weldaad der elektrische drijfkracht en verlichting. Als reden voor dezen toe stand wordt door de vergunninghóuden de maatschappijen opgegeven dat het yerbruik van elektriciteit door die afge zonderde hoeven en wijken geen vol doende winst kan opleveren om de kos ten van aanleg te vergoeden. De open bare besturen moeten dus een bijzondere regeling treffen die rekening houdt met de belangen van bedoelde speciale cate gorie van elektriciteitsverbruikers en met deze der vergunninghoudende maat schappijen. Door de regeering werd aan dit vraagstuk een spoedige oplossing beloofd die echter nog steeds op zich laat wachten. Wij zouden nog andere punten kun nen aanhalen zooals b.v. het uitblijven van een afdoende wettelijke regeling tegen wildschade, om te bewijzen dat het onze regeerders nog steeds mangelt aan een ruime en vruchtbare landbouw' politiek. De huidige toestand van den land bouw is nochtans benard genoeg opdat hem spoedige en doeltreffende hulp door de openbare besturen worde verleend Wij weten dat onze landbouwers ver keerd zouden doen zich blind te staren op de staatshulp, doch dat zij hoofdza kelijk hun heil moeten zoeken in meer wetenschappelijke en doelmatige uitba tingsmethoden en in nauwer aansluiting bij hunne Vereeniging. Doch deze wer king van zelf-hulp is onmogelijk indien de "regeering onze inlandsche voort brengst laat wurgen door oneerlijke ine dedinging en het midden niet schept waarin bedoelde werking zich kan ont plooien. Dat men te Brussel beseffe dat de tijd van beraadslagingen verstreken is. Het uur is aan de daad. Wil men niet dat de ontmoediging, welke onze landbouwmiddens binnendringt, tot wanhoop groeie, dan dient er onmiddel lijk van hooger hand uitgepakt met een ruim opgevat en flink doorgedreven pro gramma tot hulp aan onzen geteisterden landbouw. Op Dinsdag verleden 21 October werd de Vlaamsche Hoogeschool te Gent officieel geopend. Die dag zal een herinnering blijven in het kultureele ontwikkelingsproces van het Vlaamsche Volk. Ook was de geestdrift in Vlaanderen algemeen zoowel bij de studenten als bij de vele denkers en lièden die iets voelen voor Vlaanderen's grootwording en toekomst. Wij sluiten ons aan bij de vreugde van ons volk en wenschen de Vlaam sche Hoogeschool alle heil toe. Mochte ze meehelpen om ons volk beter en grooter te maken en den algemeenen levensstandaard te verbeteren. Mochte zij eene toenadering beteekenen tusschen de verschillende standen. De ingeschreven studenten waren ten getalle van 700 of 100 meer als de ge wone jaren aan de Gentsche Hooge school. De Vlaamsche Hoogeschool goed heil De Standaard,, schrij[t in zijn num mer van 21 October: 21 October 1930 Vlaggen te Gent en elders in Vlaan- derenDaar waar het bolwerk is ge- weest van tweedracht in de gemeen- schap, van waaruit Vlaanderen jaar en dag intellectueel misprijzen heeft gekend en vanwaar de sociale isolee- ring der elite werd voorbereid, stelt van heden af de wetenschap zich in dienst van het volk en daar zal nu een brandpunt van Vlaamsche beschaving worden gevestigd. Een eigen kultuur- centrum, een haard van geestelijke ver- heffing voor ons volksbestaan, een we- reldpunt voor wetenschap, dit alles heeft Vlaanderen verwacht van zijn Hoogeschool en van heden neemt dit alles een aanvang. De gelukkige stu- dentenschap, den eersten rector, het professorencorps, Vlaanderen brengt hen heden een groet met trotsche verwachting en rekent op hen voor kultureelen dwangarbeid. Ons achter- stel willen wij inhalen, ons kultuur- leven zal niet lang meer genieten van de verzachtende omstandigheid dat ons de Staatsmiddelen werden onthou- den om ons kuituurleven in de eerste rij der Europeesche volkeren op te stooten. De eerste rector heeft eenmaal zijn kritiek der Vlaamsche beweging geëindigd met een zinrijke opwekking die we vandaag gaarne opnieuw te Gent zouden hoorenzij luidde feeste- lijk en dynamischMijne vrienden, wij zullen dit land schooner maken Vlaggen te Gent en elders in Vlaan- deren De Schelde zegt in zijn nummer van 21 October: Gent aan ons Er werd in de laatste maanden zoo- wat in alle Vlaamsche dag- en week- bladen, wellicht het meest in de orga- nen van het integrale VI. nationalisme, gesproken van de jarenlange kampanje welke er toe noodig was, om, in het klassieke land van alle vrijheden, een volk van meer dan 4.000.000 koppen, met een kultureel verleden, dat heel wat heerlijker is dan dat van de meeste kleine en van vele talrijker volken, eindelijk te gunnen en te geven, wat alle andere volken al lang bezaten een haard van eigen kultureele ontwikke- ling Een eigen Hoogeschool Over één epizode uit deze lange ge- schiedenis, een ware en voor al de vooroorlogsche partijen zoowel in heel het rijk als in de Vlaamsche provinciën alleen in de hoogste mate Bescha- mende lijdensgeschiedenis, werd, vreemd genoeg, door niemand gespro ken. Allen hebben vergeten, ook maar één enkele... vaderlandsche... minuut lang te denken aan den allereersten in- zet van den strijd tot het verkrijgen van een Vlaamsche Universiteit öëesisafi; asanas LANDBOUWERS, gebruikt voor Uwe aankondigingen altijd Uw blac De Koornbloem die het meest ge lezen Vlaamsch landbouwblad is. Officiëele opening op Zaterdag 18 October. De plechtige opening dezer tentoon stelling had plaats Zaterdag 18 October, te 2 1 /2 uur. Vele offlcieele personen en gekenden in de hopwereld waren tegen woordig. De heer Dr Brutsaert sprak de ope ningsrede. Hij wees vooral op den vooruitgang van den landbouw, op de schoone resul taten voor uitvoer van fruit, groenten enz. En dat tusschen deze landbouwwa- ren de hop een erbarmelijke figuur maakt. Het zijn werkelijk slechte dagen voor de hopkweekers. Er is overpro- duktie, te veel hop in de wereld. Verbe tering van kweek,doelmatiger bemesting hebben dit teweeg gebracht. Daarbij jonge naties, door de schoone prijzen aangelokt, zijn de hopkweek begonnen en hebben alzoo het evenwicht tusschen voortbrengst en verbruik verbroken. Hij wees ook op de konkurrentie van Duitsche hop. Op het misstandpunt der brouwers die denken enkel Duitsche hop noodig te hebben. Hij besprak de invoer van Duitsche bieren in ons land. Deze invoer stijgt met afschrikkende cij fers. Deze bieren zijn gezocht in ons land. De Belgen houden meer van vreemde dan van eigen voortbrengse len. Vandaar ook de naijver der Belgi sche brouwers om die zonderlinge gril len der bierdrinkers te voldoen en bier te brouwen die het Duitsche nabij komt. Hij predikte de samenwerking aan van planters en brouwers. De eerste om beste hop voort te brengen.Niet naar de hoeveelheid te zien, wel naar de hoeda nigheid. Van de brouwers vroeg hij wat meer raseigen en nationaal gevoel te hebben en zich door verkeerde begrippen niet te laten leiden, ook niet de voorkeur te geven aan Duitsche mededingende hop. Hij dankte eindelijk al de deelnemers en deze die het hunne hadden bijgedra gen om deze tentoonstelling te doen lukken ook de pioniers in de hopkweek herdacht hij onder andere den betreur den Eerw, Heer De Jaegher, die steeds een vriend en raadsman der hopkwee kers was en die enkele dagen geleden door de dood aan zijn edel werk ont rukt werd Tot daar Mijnheer Butsaert. Jammer dat hij in zijne schoone rede geen enkel woord repte over bescher mingsmaatregelen door de regeering te treffen, die en de invoer van vreemde hop en de invoer van vreemde bieren beter zou regelen. Is men er soms in re- geeringsmiddens niet genoeg van over tuigd dat hier handelend zou moeten opgetreden worden of zijn er andere be langen in het oog te houden En de Tentoonstelling zelf Deze mogen wij als wel geslaagd aanzien. Vele loten van Aalst, Assche en Po- peringhe waren tentoongesteld. Wij bestatigen groote vooruitgang in iet drogen en de pluk en alhoewel wij lemerken dat de Jury mild het getal punten toegekend heeft, toch dient ge zegd dat vele loten het maximum of 25 voor elk vak toegepast ten volle ver diend hadden. De kleur liet waarschijnlijk door het regenweder voor vele loten een weinig te wenschen. Wat betreft het lupulinegehalte, was groote verscheidenheid vast te eene stellen en konden wij het grootste ge halte vaststellen bij ervaren en geschool de kweekers. Wij vernamen dat al deze hop doelmatig bemest was. Is hier mis schien het geheim gelegen. De heer Van Droogenbroeck, van St Ulrik-Kapelle, spande hier nogmaals de kroon met zijn groot aantal loten van zaailingen, onder deze is er waarlijk puike, men zou denken de beste Duit sche voor zich te hebben. Wij wenschen hem ook geluk en dat hij op den inge slagen weg zou voortgaan. Wij moeten ook nog onze vrienden van Aalst Kieckens, Van Geert en Van Nuffel vermelden, die prachtige uitsla gen verkregen. Deze hoptentoonstelling is een bezoek waard. Jammer dat zoo weinig recht- streeksche belanghebbenden, zoo hop- boeren als brouwers, zich de moeite geven deze leerzame tentoonstelling te bezoeken. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1