Landbouwweekblad De politieke Krisis Klein veekweekers Ie Memoriam Voor de Heonenhouders Groenselkweek SINT ELOOI St Elooifeest te Aalst Hoe worden onze Belangen verdedigd bij de Internationale Han delsverdragen Het bewaren van knol en bolgewassen voor den Siertuin* ZONDAG 23 NOVEMBER 1930 Prijs'20 centiem 12dc JAARGANG Nr 621 Arbeid Abonnementsprijs 10,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN D ERSTR A AT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Wij wezen herhaalde malen in ons blad op de mistoestanden in de toltarie ven. Dat onze regeering zich veel te ge makkelijk laat bedotten. Dat ze onze belangen, bijzonder deze der landbou wers, bij de handelsverdragen slecht ver dedigd, en vroegen ons af is het onkun de, of staan er als het den landbouw geldt soms andere belangen op het spel. Wij willen dit even onderzoeken. Een artikel verschenen in het laatste nummer van de Courrier International des Halles et Marchés maakt eene vergelijking tusschen onze landbouw- waren die naar Amerika gezonden wor den en omgekeerd, namelijk voor wit loof en appels, die nagenoeg dezelfde handelswaarde hebben, en toont aan dat de Belgen aan de Amerikanen voor 100,000 kg. witloof 80,000 fr. inkom- rechten betalen, terwijl de Amerikanen aan de Belgen voor 100,000 kg. appels maar 5000 fr. moeten betalen. Wij za gen ook reeds dat Frankrijk in den laat- sten tijd bijzonder veeleischend is, in- zonderlijk voor onze aardappels. En weldra zullen onze eieren zwaar belast zijn in Duitschland. En met het artikel in hooger gemeld blad besluiten wij, dat ons gouvernement op de hoogte zijner taak niet is. Ieder maal dat onze intres ten op het spel stonden, werden wij slecht verdedigd, te slecht. Noch in Amerika, noch in Frankrijk of Duitsch land kon men eenige tegemoetkoming bekomen. Dit is dus meer dan genoeg, om'zich de reden van deze werkeloos heid of de oorzaak der onbekwaamheid af te vragen. Een onlangs gebeurd feit willen wij hier aanhalen te weten De samenstel ling van den Hoogeren Economischen Raad iets in den aard van de fameuze Commissie van Vergunningen (Li cences). In den laatsten tijd heeft deze Hoogere Economische Raad zich uit te spreken gehad over de verhooging van inkomrechten op de suiker, om zoo onze suikerbeetkweekers tegen vreemde mededinging te beschermen. De suiker beetkweekers vroegen eene verhooging van 50 fr. Deze H. E. R. begreep de wensch der belanghebbeneen zoo goed, dat ze het met 9 tege 8 stemmen door kreeg eene verhooging van 20 fr. te hef fen. Men ziet dus hoe de belangen der landbouwers in België verdedigd wor den. Het Waalsch blad van de U. P. A. La Defense Agricole legt de zaken zoo uit Men weet dat de H. E. R. in zijn laatste vergadering de verhooging van 50 fr. de 100 kilos op de suiker en die door de Landbouwcommissie voor- gesteld was, verworpen heeft. Met 9 tegen 8 stemmen is het inkomrecht verhoogd tot 20 fr. Men weet ook dat vertegenwoordi- gers van die kommissie voor den Hoogeren Economischen Raad ge- roepen zijn, om hunne voorstellen te verdedigen. Maar wie is nu den Hoogere Eco- nomische Raad Het zal belangwekkend zijn voor on ie landbouwers te vernemen, dat in deze Raad slechts twee vertegenwoor- digers der landbouwers zetelen MM. Parein en Mesureur, en dit op 26 leden. De andere zijn Acht nijveraars Vijf bankiers Twee vertegenwoordigers van de kristene en socialistische syndikaten Drij professors aan de hoogeschool. Zes senators of volksvertegen- woordigers, waaronder verschillende nijveraars. Dus twee vertegenwoordigers van den landbouw en bij deze hooge in- stelling geen enkel leeraar aan onze Landbouwhoogescholen. Vlaamsche enWaalsche landbouw- bonden teekenden reeds lang protest aan tegen de ongenoegzame vertegen- woordiging van den landbouw in de- zen Economischen Raad, doch tot he- den werd dezen beklagenswaardigen toestand niets veranderd. Bemerk deze samenstelling, en gij zult begrijpen dat, ieder maal een landbouw- vraagstuk aan de dagorde komt, de landbouwers in minderheid staan. Hoe zou men ook willen, dat deze nijveraars, die bankiers de belangen der landbou wers zouden verdedigen. Onkunde of eigenbelang weerhoudt hun. Er bestaat een middel dat is de ratio- neele omwerking van deze inrichting. Aan de nijveraars en bankiers de fabrie ken en de banken. De handel aan de handelaars. En de landbouw aan de landbouwers. Wij hebben genoeg onkundige tech- niekers in onze regeering. Wij willen ons zelf verdedigen. Op tolgebied moet het gaan meten met de maat waarmede men gemeten wordt. Dus, verhooging van invoerrech ten op de appels uit Amerika, of verla ging voor ons witloof en onze druiven. Verlaging van de rechten op onze aardappels in Frankrijk of verhooging op al de Fransche waren die ons land overstroomen. Van Duitschland eene preciese ver klaring.eischen nopens de aanstaande verhooging van tolrechten op onze eieren en verhooging in proportie op hunnen invoer in ons land. Wij besluiten wij willen de waren uit een land belasten voor gelijke som, waarmede ze de onze belasten. Dit mid del zal het protectionnisme breken en naar den vrijhandel leiden. De tamelijk zorgwekkende mededee- ling van den heer Jaspar in de Kamer liet klaar blijken dat de regeering het zeer moeilijk heeft met het Vlaamsche Vraagstuk. Dit verwekte dan ook een droeve stemming bij onze Vlaamsche volksvertegenwoordigers. Een artikel verschenen in een Brus- selsch dagblad heeft den toestand nog vertroebeld. De heer Deveze verklaart erin, dat de meerderheid zal uiteen val len, indien de verbodsmaatregel tegen over de Ecole des Hautes Etudes in zijn eerste vorm gehandhaafd blijft. Het staat dan toch buiten twijfel, dat handhaving van dit eerste algemeen ver bod de eenige mogelijke houding is van eene regeering, die zich eerbiedigd, en die eenige houding ook, die de goedkeu ring van ons, Vlamingen, kan hebben. Wij hebben eene Vlaamsche Hooge school en wij willen niet, dat daar vlak tegenover eene instelling is, die door staatsgelden gesteund wordt en daar ook nog leeraars doceeren die aan die zelfde hoogeschool gehecht zijn en haar door dit feit den doodsteek geven. Een ander stronkeisteen is de kwestie van het lager en middelbaar onderwijs. Deze kwestie schijnt ook nog niet afge- debatteerd te zijn. Punt een van het agenda van den Senaat luidtTaaire giem in het lager onderwijs. Eene spoe dige behandeling wordt verwacht door geheel het Vlaamsche land. De Vlamin gen eischen de taal der streek als voer taal in het onderwijs. Dit alhoewel, heel logisch, wordt ten hevigste bekampt door eene franskil- jonische minderheid. Dat ze niet vergeten dat wij in het jaar 1930 zijn, dat de Vlamingen zich niet meer laten bedotten. Dat ze nimmer zul len toelaten, dat bepalingen of maatre gelen van welken aard ook, die op rechtstreeksche of onrechtstreeksche wijze afbreuk zouden kunnen doen aan de volledige vernederlandsching van de Universiteit te Gent, of deze Vlaamsche Universiteit en hare ontwikkeling en haren bloei zouden kunnen belemmeren, door de regeering zullen getroffen wor den of geduld. Dat ze er op drukken dat de taal der streek de voertaal moet zijn in onze lagere en middelbare scholen. Dat de regeering op deze twee pun ten zekerheid geve, opdat de openbare meening gerust gesteld zij. VOOR ONZE Op Maandag 24en November tusschen 5 en 6 uur namiddag worden de vellen der aangeslotene bonden bijeengebracht bij Van Langenhoven Raymond, Herber gier, Binnenstraat. Men zegt het voort. De Schrijver L. Haems. Donderdag 13 November werd te Melle ter aarde besteld de Heer Leon Kempeneers Eere-Staatslandbouwkundige, Oud-Staatsveeteeltconsulent, Hooglee raar aan de Landbouwhoogeschool van Gent, Bestuurder der Proefhoeve te Melle, geboren te Neerhespen den 20 Maart 1885, en aan de liefde der zijnen ontrukt den 9 November, in den jeugdi gen ouderdom van 45 jaar. Professor Kempeneers was medestich ter der Landbouwhoogeschool vanGent, waar hij de studenten opleiding gaf in de begrippen van Algemeene Land bouw, Bemestingsleer, Boekhouden, Speciaal Landbouwboekhouden en Ma- chienenleer. 't Was onder zijne kundige opvat ting en leiding dat de Proefhoeve van Melle in korten tijd de modelhoeve is geworden, als wetenschappelijk en prac- tisch aangelegd en uitgebaat overal be faamd. Het korps der Hoogleeraars volgde voltallig den betreurden Collega op zijn laatsten weg naar 't graf. Rector Smey- ers bracht hem dieproerende hulde en wees vooral op zijne bekwaamheid, werkzaamheid en toewijding, immer be straald met eenvoud en goedheid voor allen die hem naderden. Toen Rector Smeyers, in doodstilte, gesneden woor den van diepe smart, zalvende van deel neming, van kristelijke onderwerping en troost, met hoop op welverdiende beloo ning Hierna, tot de geachte Familie Kempeneers richtte, en dan, stikkende in toch overmeesterde zelfaandoening. tot hun allen dierbaren vriend Leon het laatste woord van aardsche scheiden uitsprak, toen liepen stille zilte tranen uit het oog der honderden aanwezigen- Zijne leerlingen getuigen van hem dat hij goed was, oprecht, eenvoudig, toe gewijd en bekwaam zoowel een be zorgde Vriend en Vader, dan een wijze leider en meester. Geen moeite was hem te zwaar om de wetenschappelijke en praktische vorming van de landbouw ingenieurs te verzorgen, 't Waren zij die hun dierbaren Professor ter laatste rustplaats droegen. Ingenieur Jules De Baere, in naam der Oud-leerlingenKandidaat-agronoom Albert De Vleeschhouwer, in naam der leerhngenMr. Leonce Verhoeven, rus tend-Onderwijzer en zaakvoerder der landbouwvereeniging Melle, waarvan wijlen Hoogleeraar Kempeneers voor zitter was, brachten hunnen tol van be wondering en dankbaarheid aan den ge liefden Doode, en van smartelijke deel neming aan de rouwende Familie, met de plechtige belofte de wijze lessen en voorbeelden des Meesters na te volgen en toe te passen. "De Koornbloem,, brengt hulde aan de nagedachtenis van Mijnheer Hoog leeraar Kempeneers, en biedt eerbiedig aan Mevrouw Kempeneers en geachte Familie de uitdrukking aan van onrechte deelneming in zooveel diepe smart, met de hoop dat de Voorzienigheid kracht en troost naar nood moge schenken. R. I. P. Groenvoeder. Groenten zijn voor den mensch on ontbeerlijk. Een voedsel op zich zelf zijn zij niet, maar zij bevatten stoffen, die maag- en darmklieren tot grootere werkzaamheid aanzetten en meer verte ringssappen doen afscheiden. Daaren boven bevatten zij eiwit, mineraalzouten en ijzer. Onze hoenders geven wij bij voorkeur salade en spinaziedes winters, als deze bladgroenten onsbreken, vervangen wij ze door koolbladeren, beet, gemalen wortelen en dergelijke winterproducten. j Een prachtig groenvoeder is ook ge kiemde haver. Deze kan men gemakke lijk verkrijgen door de haver kunstmatig te doen ontkiemen in kleine bakjes. Ten opzichte der waarde aan ijzer wordt gewoonlijk de spinazie hoog aan geslagen en toch is dit niet geheel juist. Elke plant moet voor de vorming van j de groene planten ijzer ontvangen, welke stof haar door de mest moet worden toe- j gevoegd. Toch bevat het bladgroen zelf weinig of geen ijzer. Onderzoekingen hebben vastgesteld welke hoeveelheden chemisch opgelost en door onze spijs verteringsorganen opneembaar ijzer de verschillende planten gemiddeld bevat ten natuurlijk hangt daarbij veel af van de mest welke gebruikt wordt. Maar de resultaten dezer onderzoekingen geven een andere voorstelling, dan welke men er gewoonlijk van heeft en de spinazie wordt daarbij een heel stuk achteruit ge zet. Ware het dan ook niet, dat zij nog andere stoffen bevat, die zeer gunstig op onze spijsverteringsorganen werken, dan zou zij alleen op grond van het ijzerge halte bij veel andere groenten achter staan. Het is vastgesteld dat kropsalade 5 tot 6 t.h. ijzer bevat; groene kool 4 1/2 tot 5 t.h.rhubarber 6-7 t. h.koolraap nauwelijks 4 t.h.koolrabi en witte kool slechts 2 1/2 tot 3 t.h. en spinazie 3 tot 3 1/2 ten honderd. Toch staat spinazie hoog aangeschre ven, niet alleen om de bovengenoemde gunstig werkende bestanddeelen, maar omdat zij meer eiwit bevat dan bijna alle andere groenten, zelfs meer dan in ge wone vleeschsoep is vervat. Zooals be kend bevatten ook boonen en erwten veel eiwit. Wel staat in dit opzicht het vleesch weer hooger, maar het daarin vervatte eiwit is veel moeilijker te ver teren. Drinkwater. Het is bekend, dat in het hoenderhok de besmettingen niet alleen overgaan door het opnemen van bevuild voedsel van den grond, maar ook door het drink water. Dr. te Hennepe heeft hierover voor eenigen tijd een artikel geschreven. Hij wijst in de eerste plaats er op dat de drinkbakken moeten worden beschermd tegen vervuiling zij moeten een eind boven den grond zijn geplaatst opdat de scharrelende kippen er geen stroo, turf molm e. d. in kunnen krabben. Dan ziet de schrijver de vraag onder oogen op welke wijze men bereikt, dat mogelijk in het drinkwater gekomen bacteriën worden onschadelijk gemaakt, zoodat gezonde dieren geen besmetting erdoor kunnen krijgen. Daartoe heeft hij een aantal der bekende desinfecteerende middelen praktisch onderzocht. Creolin, in 1/2 t.h. oplossing is wel bacteriëndoodend, maar het geeft aan het water zulk een slechten smaak, dat het in de praktijk niet toe te passen is. Niet alleen nemen de hoenders zulk drinken heel ongaarne, maar als zij het nemen, heeft men veel kans, dat de eieren er naar gaan smaken. Kalium premanganaat is in dit opzicht veel beter. Het is smakeloos en reuke loos. Het heeft echter het nadeel van sterk oxydeerend te werken en grijpt terstond alle organische stoffen aan, die zich in het water bevinden. Daardoor gaat in korten tijd de ontsmettende wer king verlorenhet oorspronkelijk wijn rood gekleurde drinkwater wordt bruin, ziet er onsmakelijk uit en doet geen wer king meer. Ook met chloorgas deed Dr. te Hennepe proeven. Dit gas ontwikkelt zich in oplossingen van bleekpoeder en werkt zeer kiemdoodend. Maar het heeft een zeer onaangenamen smaakdaarbij grijpt chloor bijna alle metalen en orga nische stoffen aande werking gaat dan ook zeer snel verloren, zoodat dit middel niet praktisch is voor het doel. Het reeds sedert lange jaren in de ge neeskunde bekende Chinosol (Ortho- Oxchinohin-Kalium-bi-sulfaat) werd door Dr. te Hennepe ook beproefd. Het is evenals de chinine, waarmede het ech ter slechts van verre verwant is, een koortswerenden invloed; tevens is het voor verschillende bacteriën doodend en het bevordert de stikstofomzetting iri het lichaam. Hoe krachtig kiemdoodend het is, toonen getallen aan; een oplossing van 1 op 20.000 verhindert de ontwik keling van typhusbacillenbij een op 10.000 worden alle ziektekiemen gedood en de ontwikkeling der bacteriën stop gezet. Door deze zeer geringe hoeveelheden is het in de praktijk ook niet duurdaar bij smaakt noch riekt het slecht. Het best geeft men het in steenen drinkbakken, daar het ijzer aanvreet; zinken bakken kan men echter wel ge bruiken. Het schijnt dan ook, dat Chinnosol een uitstekend ontsmettingsmiddel voor drinkwater is. Het schijnt Zelfs een hulp middel te zijn bij de bestrijding der diar- rhee der kuikens. Cultura. Het bestuur der Algemeene Konser- venindustrie laat weten aan de belang hebbende aandeelhouders dat volgende groenten mogen geteeld worden voor de fabriek (Het zaad zal geleverd worden door de fabriek zelf). Erwten, sttuikboonen, snijboonen, princessen, schorseneeren, witte selder, porei, roode beeten, rutabaga (raap- koolen) voor de keuken. Witte savooikoolen, witte kooien, spruiten, roode kooien, pastenaken. Voor verdere inlichtingen zich wen den tot den heer Robert De Poorter, beheerder, Leuvestraat, Erembodegem. Het Hoofdbestuur van Redt U Zei ven wil zooals vroegere jaren net vie ren van het St Elooifeest aanmoedigen, aopr het verleenen van eene toelage. Deze toelage zal overeenstemmen met 1 °/oo op de door de afdeeling aange kochte waren gedurende het jaar. Om deze toelage te bekomen, is het voldoende eene schriftelijke aanvraag te doen, waarin vermeld wordt, dat men het St Elooifeest viert en op welken da tum. Zij moet door den voorzitter en den zaakvoerder onderteekend en ge richt zijn aan onze bureelen. De zaakvoerders zijn verzocht een getrouw verslag der feesten te geven. De afdeelingen van Aalst zullen als naar gewoonte samen feesten. Op de vergadering van eenige be- stuurledens gehouden op Donderdag laatst, werd de regeling alsvolgt getrof fen 1. De feestdag wordt gevierd op Maandag 1 December. 2. Bijeenkomst in 't lokaal om 8 3/4 u. 3. LI. Mis bijwonen in St. Martinus- kerk om 9 ure. 4. Na de Mis bijeenkomst in 't lokaal om samen uit te stappen naar Zout- straatpoort, St. Job en Gentschesteen- weg. 5. Om 12 1/2 ure stipt feestmaal in 't lokaal. 6. Na het feestmaal aanspraak door onzen Bestuurder en Tombola. Alle Redtuzelvers van goeien wil worden op ons feest verwacht. Het zal aan geen plezier ontbreken en de spijzen zooals altijd extra fijn. Inleg lOfr. per persoon. Men kan zich laten inschrijven tot Donderdag avond 27 November in onze magazijnen en lokaal of bij een der bestuursleden onzer plaatselijke bonden, evenals bij de schrij vers Jan Schockaert, Moorselbaan. Petrus Hoffelinck, Lindestraat. Louis Schouppe, St Job. Alois Ledegen en Louis De Leeuw, Binnenstraat. Jan Van Nuffel, Brusselbaan. Dezen tijd beginnen de bloemplanten in den tuin langzaam af te sterven. De vaste planten moeten tegen den winter goed afgedekt worden. De meeste knol en bolgewassen moeten opgenomen worden en bewaard op vorstvrije plaat sen. Onder dezen heeft men dc Dahlia, de Canna, Gladiolen en enkele Leliesoor ten. De wijze van opbergen is van groot belang om niet telkenmale nieuwe moe ten aan te koopen. Wij geven hier en kele wenken. De Dahlia's duren tot einde Septem ber begin October, ze bloemen tot de vorst hieraan een einde maakt. Men laat ze gerust staan tot ze bevrozen zijn. Zoodra de bloemen en bladeren slap hangen en zwart zijn, worden de sten gels een handbreed boven den grond afgesneden. Vooraf heeft men een etiket gemaakt, met naam en kleur van de va riëteit, dat men goed aan het stengeltje vastmaakt. De wortel wordt uitgesto ken, goed uitgeschud en boven op den grond te drogen gelegd. Een dag drogen is niet voldoende, daarom laat men ze eenige dagen in de zon liggen. Als alle 9^i?€n»WBafit®®idü!3ö«ïiCiiëïÉ^ ^«saa<uT5ai fP/l/IO If ImUUJtêAli BBürOBKl&lMiWH Dc medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongcteekcude stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. tal

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1