De Vlaamsche Boer Landbouwweekblad Belangrijk Bericht KosteloosVervoer van Pulp In- en uitvoer van Eieren Landbouwkrisis Regeeringsmaatregelen ten voordeele van den Landbouw Vlaamsche Hoogeschool te Gent ZONDAG 14 DECEMBER 1930 Prijs 20 centiem 13de JAARGANG Nr 624 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 10,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Vlaanderen is de streek van den land bouw en door de eeuwen heen is de Vlaamsche boer gekend om zijn taai heid, om zijn wilskracht, om zijne diepe godsdienstige overtuiging. Het hoekje grond door zijn zweet vruchtbaar ge maakt is hem lief, als de Vlaamsche zon- ne die boven zijn akkers schijnt en zijn vruchten doet gedijen. In zijn huiskring klinkt het gulle Vlaamsche lied en mooie kleine kinderkopjes dartelen om zijn erf. De nieuwere methoden van de stad zijn tot hier nog niet doorgedrongen en de familiegeest heerscht nog rond den haard. Onze boerin, door Pater Callewaert als De Sterke Vrouw van Vlaande ren bezongen, weet kinderzegen moe dig te dragen en daarbij den last van een gansche boerendoening heldhaftig te torschen. Over de Vlaamsche vlakten liggen de boerenhoven onregelmatig openge- spreid en de grijze kerktorentjes teeke nen hunne koppen dankbaar boven de kleine dorpjes uit, want onze Vlaamsche boer is diep godsdienstig. Menige bid- en bedevaartplaats getuigt van zijn diep geloof en vast betrouwen. De gewijde palmtak wuift over zijn hoven en zijn velden. En zijn onze boeren goedzakkig en verdraagzaam; door de geschiedenis heen is het bewezen dat onze menschen niet mogen gekwetst worden in hun geloof. Onder zijn hoekig voorkomen, zijn ongekunsteld woord en ruw gebaar verbergt de Vlaamsche buitenmensch een goede ziel. Nc ch stoffelijke hulp, noch zwaren arbeid vallen hem te zv/aar wanneer hij zijn evenmensch helpen kan die in nood verkeert. Met den geldelijken toestand onzer boeren was het vroeger erbarmelijk ge steld. Wie onzer herinnert zich niet die arme Vlaamsche krotwoningen met strooien daken, met kleemen muren en aarden vloeren dat harde zwoegen, dat karig voedsel om de twee einejes van 't jaar aaneen te knoopen. En dan, dat gebukt gaan onder den knoet van den rijken grondbezitter, om wille van het stukje grond dat men in pacht had, om wille van 't geleende geld waarmee het hofstedeken belast was. De Engel des doods met zijn na sleep van uitgaven was in de huiska mer verschenen ofwel 't ongeluk had den stal overvallen en de noeste wroeter had den kop moeten buigen om schuld te maken. Met tranen in de oogen en met kloppend hart is hij dan naar den geldverschieter gegaan. Hoe gaarne had hij 't erf zijner vaderen, hem onge schonden overgelaten, ongeschonden bewaard, om daar bij zijn afsterven aan zijn kinderen te kunnen op wijzen. Die leening zal zijn ziele folteren, zelfs voor vrouw en kinderen zal hij ze geheim houden. Mocht hij die kunnen terugge ven door dubbel zwoegen, zonder dat iemand daar iets over wist. Maar ja, die woekerintrest. En honderd frank bijeen scharrelen in die ellendige tijden, 't was een heele fortuin, en duizend frank hadden de meeste menschen nog nooit 't hoope gezien... Doch nieuwere tijden zijn opgegaan. De oorlog met zijn bloed en zijn tranen heeft onze menschen bewust gemaakt van 't armzalig menschenleven dat zij hier genoten, 't Verplichtend onder wijs, in afwachting van 't verplichtend landbouwonderwijs, zal onze Vlaamsche buitenkinderen, die Goddank, nog ge zonde hersenen en kloeke armen heb ben, op de hoogte brengen van hun le venstoestand. Een jonge boerenvereeniging Redt U Zeiven die geen rekening hoeft te houden met kapitaal en politiek, zal in de bres staan om ook in deze tijden van krisis onze boeren een menschwaardig bestaan te verschaffe i. En wee dezen die onder eenen dekxaantel deze kleine menschen in hun geloof ergeren. Van hen ware het ook beter dat men ze naar het woord van Christus met een molen steen aan den hals in het diepste der zee verdronke, want hun verantwoordelijk heid zal groot zijn voor den Heer. De Vlaamsche boer duit geen slavenjuk meer, hij wil vrij leven onder Gods lieve zon, en door zijn arbeid recht hebben op een menschwaardig bestaan. I Het Staatsblad heeft dezen laatsten tijd enkele zeer belangrijke regeerings maatregelen afgekondigd ten voordeele van den landbouw. Wij bedoelen 1) de twee koninklijke besluiten van 13 November 11. (Staats blad 5 December) behelzende de uit voeringsmaatregelen tot het voorkomen van bedrog bij den in- en uitvoerhan del van eieren, bij toepassing der wet van 14 Juli 1930 welke wij destijds in ons blad hebben toegelicht. Daarover vinden onze lezers den gewenschten uitleg elders in dit nummer 2) Het koninklijk besluit van 2 De cember (Staatsblad 3 December) waar door het invoerrecht op vreemde suiker en suikerhoudende producten wordt verhoogd. Daarover hieronder een be knopt kommentaar. Bedoeld koninklijk besluit verhoogt de invoerrechten op vreemde suiker of suikerhoudende producten met een een vormig bedrag van 20 fr. de 100 kg. Deze verhooging treft alle soorten van vreemde suiker alsmede de onderpro- dukten vervaardigd met suiker zooals siroop, kunsthonig, konfijten en andere. Bij toepassing van de wet van 10 Juni 1920 op ons toltarief, heeft het konink lijk besluit maar een voorloopig karak ter, daar het dient bekrachtigd door de Wetgevende Kamers. In artikel 3 bepaalt het koninklijk be sluit dat de prijsvermeerdering van de inlandsche suiker voortspruitende uit vermelde verhooging van invoerrech ten uitsluitend ten goede moet komen aan de voortbrengers van inlandsche suikerbeeten, zulks door de zorgen der suikerfabrikanten. Opdat deze laatsten aan de hun op gelegde verplichting desaangaande niet zouden tekort komen, bepaalt artikel 4 dat zij ingeval van overtreding door het Ministerie van Financiën kunnen ge dwongen worden tot betaling van een accijnsrecht van 40 fr. de 100 kg. op suiker geleverd door hunne fabrieken voor het verbruik. Wat te denken over dezen wettelij- ken maatregel 1De toegepaste verhooging is verre van voldoende. De landbouwcom- missie ingesteld door de regeering had 50 fr. voorgesteld, doch dit voorstel werd tot 20 fr. verminderd door den Economischen Raad waarvan, op een paar uitzonderingen na, al de leden nij ver aars, financiers en groothandelaars zijn. De regeering heeft aldus het besluit van dezen fameuzen Economischen Raad tot het hare gemaakt. Indien men nagaat dat de suikerbeetteelt op het hui dig oogenblik een verlies oplevert van Tuim 2000 fr. per hectaar, valt het niet moeilijk uit te maken dat de prijsver meerdering der beeten, voortspruitende uit de verhooging van het invoerrecht, het verlies onzer suikerbeetplanters maar op onbeduidende wijze zal verlichten. De Minister van Financiën verklaar de het voorstel der landbouwcommissie niet te kunnen aanvaarden 1) omdat België aan zijn vrijhandelspolitiek moet vasthouden en door verhooging van invoerrechten het voorstel tot tolbestand niet in gevaar mag brengen, waarvan het een der ontwerpers is te Geneve 2) omdat dit voorstel de levensduurte zou verzwaren. Onze regeering blijft aldus de rol van dupe voortspelen in de komedie van het tolbestand over wiens uitslagen reeds al te veel illusies zijn ge maakt. Wat de prijzen van de suiker betreft, deze zijn in België abnormaal laag bij vergelijking met de overige landen, zij bedragen onder meer 50 t. h. minder dan in Engeland waar de suiker het goed koopst is na België. Wij zien dan ook niet in dat de verbruikers zich de kleine prijsverhooging niet kunnen getroosten voortvloeiende uit eene verhooging van 50 fr., daar zij toch ook belang hebben bij het voortbestaan der suikerbeetteelt in ons land en genoten hebben van de geweldige prijsdaling op suiker deze laatste maanden. Wij weten dat de verhooging van het invoerrecht zal aangevuld worden door de afschaffing van het accijnsrecht op inlandsche suiker ingevolge het wets ontwerp dat ter bespreking ligt in de Kamers. Doch zelf deze twee maatre gelen zullen niet bij machte blijken leni ging te brengen in de zware krisis die onze inlandsche suikerbeetteelt treft. 2) De verhooging van invoerrechten, zelfs gepaard gaande met de afschaffing van het accijnsrecht op inlandschen beetsuikei is niet volledig. Zoolang geen evenredig invoerrecht wordt gehe ven op de vreemde suikerbeeten. Flet is immers duidelijk dat de suiker- fabrikanten geen verhoogde prijzen zul len betalen voor de inlandsche suiker beeten wanneer zij hunne grondstoffen tegen voordeeliger voorwaarden kun nen betrekken, en zonder eenig invoer recht te moeten betalen uit de naburige landen. Bij gebreke aan evenredige in voerrechten op vreemde suikerbeeten komen wij onvermijdelijk voor den toe stand te staan dat de prijsverhooging binnen het land van den suiker veroor zaakt door de vermeerdering van het invoerrecht op vreemden suiker uitslui- telijk in de zak terecht komt der suiker- beetfabrikanten 3) De genomen maatregelen komen te laat om zich voor het heele seizoen nog te doen gelden. Het komt onverklaar baar voor dat de Regeering eerst nu het Koninklijk Besluit heeft uitgevaardigd waartoe zij door de wet van 20 Juni 1920 bevoegd was, wanneer onze boe ren reeds de grootste hoeveelheid van hunnen beetenoogst aan de fabrieken hebben geleverd tegen onvoldoende prijzen, ja in menig geval zonder den af- leveringsprijs te kennen. 4) De verdeeling der prijsverhooging tusschen de suikerbeetplanters door tus~ schenkomst der suikerfabrieken blijkt ons een gebrekkelijke regeling. Naar aanleiding van de vermindering van accijnsrechten ingevoerd verleden jaar werden desaangaande misbruiken vast gesteld en aangeklaagd in de Kamer. Sommige suikerbeetplanters bekwamen van de fabrieken de prijsverhooging niet welke hun toekwam of bekwamen haar slechts na lang wachten. Waarom dan met dit stelsel voortboeren Het moet de Regeering toch niet moeilijk vallen te bepalen tot welke prijsverhooging de jongste maatregelen zullen leiden en dan die prijsverhooging op eenvormige wijze vast te stellen volgens een duidelijke for- muul die alle betwisting uitsluit. Is dit stelsel misschien te eenvoudig om in aan merking te komen bij onze openbare besturen 5) Om het verbruik van suiker bijzon derlijk van omzette suiker (sucre inter vene) niet te verminderen in de biernij verheid, moet het accijnsrecht op de glucose verhoogd worden in verhouding tot de prijsvermeerdering welke die sui ker zal ondergaan ingevolge de verhoo ging vanffiet invoerrecht. Glucose een uitheemsch product dat hoofdzakelijk uit maïs wordt vervaardigd is in de brou werij door zijne eigenschappen de groote mededinger van suiker. Deze laatste jaren heeft de suiker we gens zijn voordeelige prijzen het gebruik van glucose voor de bierbereiding eenigszins verdrongen. Er valt echter te vreezen dat de prijsverhooging van sui ker voortspruitende uit de jongste Re geeringsmaatregelen opnieuw den voor rang zal verschaffen aan het gebruik van glucose, indien deze niet aan een even redige vermeerdering van accijnsrecht wordt onderworpen. Voorde landbouwers der overstroom de streken De Nat. Mij van Spoorwegen vervoert kosteloos de pulpen bestemd voor land bouwers die schade leden door de over stroomingen. Zelfde zal wellicht ook gebeuren voor alle vetten en voeders voor zelfde be> stemming. Die tegemoetkoming van* wege de Spoorwegmaatschappij dient op prijs gesteld. Wij vernemen uit bevoegde bron dat tot nu toe het getal ingeschrevene stu denten voor de verschillige faculteiten en technische scholen tot 1663 reikt... en de Gentsche Universiteit zou leegloo- pen....! Zooals in het vorig nummer van "De Koornbloem,, vermeld, verschenen in het Staatsblad van 5 December twee koninklijke besluiten, betreffende a) invoer van eieren b) uitvoer van eieren. De voornaamste bepalingen van die twee koninklijke besluiten wenschen we hier aan te geven. INVOER: Art. 1. De kippen en eenden eieren, in schaal, moeten behou dens bijzondere machtiging of in de hier na aangeduide gevallen, vóór hun invoer in België, gemerkt zijn met den naam van hun land van oorsprong. Art. 2. Dat merk moet op leesbare en duurzame wijze op elk ei zijn aange bracht in blokletters van tenminste 2 m/m hoogte. Art. 3. Het is verboden zonder toelating te verkoopen, te koop te stel len, in bezit te houden met het oog op den verkoop, te vervoeren binnen de grenzen ingevoerde eieren die niet voor af en regelmatig werden gemerkt of waarvan het merk geheel of gedeeltelijk zou vervalscht of uitgewischt zijn. Art. 4. De eieren, in België inge voerd bij hoeveelheden van minder dan 100 stuks moeten niet gemerkt zijn. Art. 5. Mogen van het merken worden vrijgesteld de eieren, ingevoerd om in België te worden opgelegd. Art. 6. De vrijstelling voorzien in voorgaand artikel, moets vooraleer de eieren in het land komen, door den in voerder worden aangevraagd aan onzen Minister van Landbouw. Art. 8. De eieren, ingevoerd in het land, krachtens eene dergelijke machti ging, en verkocht na conserveering, in België of in een land dat het merk van oorsprong eischt, moeten van de noodi- ge merken voorzien zijn alvorens ze de conserveeringslokalen verlaten, tenware het eieren betreft die geconserveerd zijn door de koude, waarop de merken mo gen aangebracht worden buiten de koel- inrichtingen, uiterlijk op den tweeden dag nadat ze die inrichting hebben ver laten. Art. 10. Onze minister van land bouw zal onder de veeteeltconsulenten, de opzieners-veeartsen en de aangeno men veeartsen die personen aanduiden, die gelast zijn te zorgen voor de naleving van de bepalingen van dit besluit. De agenten van het beheer der douanen zijn voor hetzelfde ambt bevoegd. Art. 11De overtredingen van de bepalingen van dit besluit zullen gestraft worden met de straffen bepaald bij de wet van 14 Juli 1930. Art. 12. Onze Ministers van Land bouw en van Financiën zijn belast met de uitvoering van dit besluit, dat van kracht zal worden een maand na de be kendmaking in het Staatsblad. Dit is nagenoeg het belangrijkste van het besluit betreffende den invoer van eieren. Door dit besluit wordt den in voer van eieren geenszins belet maar het ingevoerd ei moet een stempel dra gen vermeldend het land van oorsprong. Als vreemde eieren dus heel goedkoop zijn zullen ze den Belgischen verbruiker niet ontzegd worden, maar ze zullen hem enkel kunnen verkocht worden als vreemd ei. En dat is wel de geest der wet. Wat gebeurde er voor dezen, veel. Vreemde eieren kwamen hier binnen, werden gemengd met onze eieren en dan werden die gemengde eieren allemaal als Belgische eieren aan den verbruiker ge leverd. Aan de Belgische hoendernijver heid en aan de eerlijkwerkende handel werd daardoor ontzaggelijke schade veroorzaakt. Vreemde eieren werden haast nooit als dusdanig aan den verbruiker ver kocht, dit zal, na het in werking treden van dit besluit niet meer mogelijk zijn. Maar ook dat heeft eene keerzijde Als vreemde eieren hier worden ingevoerd dragend den stempel van hunnen oor sprong, dat is het aan ons eierenvoort- brengers en aan den eierenhandel, van er goed op te letten, dat geen vreemde eieren met den voorkeur van den Belgi schen verbruiker wegrippen. Dat dus de Belgische eieren nog in hoedanigheid, nog in wijze van aanbie ding ten achter blijven voor vreemde waar, op het nationaal gevoelen van ons medeburgers, om inlandsche waar den voorrang te geven zal geen beroep moe ten gedaan worden, die voorrang zullen we alleen dan hebben, als onze waar onder de beste voorwaarden wordt aan geboden, en geenszins in de schaduw wordt gesteld door ingevoerde produk- ten. »*saan S3HHMH De Kamer zette deze week hare be sprekingen voort over de landbouw krisis en had het Dinsdag over het Rus sisch dumpingstelsel. Onze lezers weten dat door een koninklijk besluit alle graaninvoer van Rusland in België aan een bijzondere vergunning o derwor pen. Door dit feit zijn een dertigtal Russische graanschepen, bestemd voor Antwerpen, in Rotterdam moeten aan leggen. Dit berokkent natuurlijk schade aan de Antwerpsche haven, verwarde besprekingen voor en tegen, waarin de belangen der haven en de door dezen toestand geschapen werkeloosheid te berde kwam hadden plaats. Volgens de heer Joris kan hier de Russen niets aan gewreven worden en is de inzinking der graanprijzen te wijten ar i Ameri- kaansche en Kanadeesche inr htingen, die sinds 1924 groote hoeveelheden op stapelden en om de prijzen hoog te hou den hiervan slechts beperkte hoeveel heden verkochten. Toen in 1925-1926 weer Russisch graan op de markt kwam tegen redelijke prijzen, konden die groo te inrichtingen hun politiek niet vol houden. Vandaar die inzinking der prij zen. Volgens deze spreker doen alle groo te landen, die een buitenlandsche markt willen overmeesteren, aan dumping. De heer Jamar, die verklaarde dat hij na de meesterlijke uiteenzetting van den heer Joris niets meer te zeggen had, lo genstrafte dan toch nog zeker gezeg de als zou de Belgische Boerenbond geen Russisch graan aankoopen en be wees, dat volgens een deskundige deze vereeniging 298 ton Russische gersten 400 ton Russisch graan aan kocht, wederkeerig op 23 October en 1 November. De heer Baels, Minister van Land bouw, kon de heer Jamar niet tegen spreken. waarop de heer Samyn in bracht dat het zonderling is met geld van Belgische boeren Russisch graan te koopen en dan nog beperkingsmiddelen te eischen. Ja, zulke besprekingen bre igen ge woonlijk zonderlinge zaken uit. Het wetsontwerp betreffende de ac cijns- en douanerechten op de suiker en op alkooi kwam ook ter stemming. Het amendement Pierco en Masson, welke de rechten op de suiker tot 40 fr. wilde brengen, werdt verworpen bij recht staan en zitten. Het regeeringsontwerp is aangenomen. Verscheidene kamerleden hebben zich onthouden. Een volksvertegenwoordiger heeft volgens zijne verklaring niet "ja„ gestemd, omdat hij in den loop der diskussie den indruk heeft gekregen dat het gaat om voordeel te geven aan de suikerfabrikanten. Niet neen omdat de wet ook eenig voordeel brengt aan de landbouwers die suikerbeeten plan ten en hij hoopt dat na dezen r ïaatregel andere maatregelen zullen volgen onder andere op vlas en hop. Andere kamerleden, die zich ook ont hielden, drukten zich in zelfden zin uit. Als men voorgaande nagaat, ziet men heel klaac, dat onze wetgevers getrouw hun zelfde stelsel volgen, maatregelen die hun doel missen of halve maatrege len. Wanneer eens meten met de maat waarmede men ons meet of vrijhandel. Premie door den Staat ingesteld ter bevordering van het bouwen van goedkoope woningen. Door Koninklijk Besluit van 4-12-30 verschenen in het Staatsblad van 11 de zer, is het Koninklijk Besluit van 14 Juli 1928 ter bevordering van het bouwen van woningen door onbemiddelde per sonen, toepasselijk gemaakt op goed koope woningen, die vóór 1 Januari 1933 zullen worden opgebouwd^en^be- trokken. Op ons bureel en op onze zitdagen, zullen gaarne alle inlichtingen aan onze leden gegeven worden. i De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1