GENOEG LASTEN Landbouwweekblad Vrede aan de Menschen van Goeden Wil VERBOND Vergiftiging bij het Vee Rond twee Interpolaties ZONDAG 21 DECEMBER 1930 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 10,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Prijs 20 centiem 13de JAARGANG Nr 625 Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Met dezen titel willen wij ons huidig kerstartikel inleiden. De wereld is een groote ruimte, over /ol van jachtig be wegen, waarin als in een werkplaats de vliegwielen wentelen en alles raast en hamert en dan weer leeg... zoo harts- beklemmend leeg en eenzaam is... als een wintersche vlak e, waar enkele kale boomen naargeestig gebogen staan... In die wereld staan wij. Hij is in het begin als een droom on zer jeugd, vol verwachtingen, waar wij als ongeduldige minnaars stonden, als aan het hek van een tuin, waar onze geliefde wacht. Waar wij welriekende geuren snoven en blijde klanken hoor den als van speelsche kinderen waar de zon ons tegenlacht waar het ge galm der vogels als een melodie samen- klinkt en alles ons doet denken aan een aardsche lusttuin, Vol overmoed hebben wij gewandeld in die breede paden waarlangs bloemen en heesters groeidenWij zagen niets dan de blauwe hemel en deze was mooi het was Lente en alles is mooi. De bla deren en de bloemen langs de lanen is lenteweelde, maar achter die bladeren, die bloemen wachten ons de listen en lagen van die wereld, waarin wij leven. Lente kon het blijven, maar het blijft er geen, omdat wij in die wereld staan, waar kwaad en laster hoogtij vieren en zoo sterk als de storm die roffelt in de takken van die heesters en struiken, die de bloemen in de perken geeselt en de vogels naar veiliger plaatsen doet vluch ten. Die ons in dit aardsche paradijs doet troostloos ronddolen of neerwerpt als geknakte bladeren in den slijkerigen grond. En tegen die lage laster staan we machteloos. Het maakt ons als vermoei de zwervers die rillend uitzien naar een onderdak voor den nacht, om hunne zware leden neer te leggen, die in het donkerte turen of ze niet een lichtje pin kelen zien en dan als bannelingen, die hun geluk zagen ontglibben als een ver- ijldende nevel, telkens de handen uit strekken om het te grijpen. Doch als wij dwalen, als leugen en onrecht ons treuren doen en ons het leven lastig maken, dan is het omdat wij niet met offerend geduld den rechten weg opgaan, die ons leidt naar het Kindje in de kribbe, dat op de wereld kwam met Vrede aan de menschen van Goeden Wil Dat eens tot ons kwam, om met den glans zijner godde lijke oogen de wereld te verlichten. Dat niet heeft willen komen als prins in een paleis. Dat stil gekomen is in een grau we rotsspelonk, met als wieg een harde voederbak tusschen os en ezel. Dat als man steeds het onrecht in deze wereld striemde en voor de waarheid den schrikkelijken kruisdood stierf. En ieder jaar komt dat Kindje weer en de meest ruwe lieden zullen hun han den vouwen in aanbidding en, naar de Wijzen, goud, wierook en myrhe neer leggen aan zijn voeten. Wij zijn bij U, Kerstkindje, en toch ons hart leeft in de wereld maar Uw oogen spreken en Uw handje wijst... ons de harde weg... van de plicht... die door de rotsen gaat... naar onzen kalvarie. En de wereld raast en joelt... laster viert misschien een schijngeluk, want tergend klinkt zijn dronken lach... die pijn doet doch door U allen zullen wij Vrede vin den als wij van goeden wil zijn. De Quinten Metsyshulde Door de Koninklijke Vlaamsche Aka- demie werd Woensdag te Gent een Quinten-Metsyshulde op touw gezet. D$ mooie verlichte feestzaal was vol zet niet een uitgelezen publiek. Op het verhoog prijkte het borstbeeld van on zen Guido Gezelle. Qninten Metsys werd in 1466 te Leuven geboren en als schilder ver wierf hij een grooten naam. Vlaanderen streefde in dien tijd naar hervorming op kunstgebied, naar eigen uitdrukking en Quinten Metsys bouwde een eigen Vlaamsche classicisms op. Hij was op de eerste plaats een vlaamsch kunstenaar, die onze traditie in eere hield. Hij bleef steeds zijn eigen geaardheid getrouw. Hij was de man die eerbied afdwong bij zijne tijdge- nooten en tot navolging lokte. der Belgische Land bouwkooperatie ven Zooals in een vroeger artikel werd gezegd, werd een verbond gesticht on der een twintigtal vrije landbouwkoope- ratieven. Sindsdien kwamen nog een tiental aansluiten- en zijn onderhande lingen aan den gang om de nog over blijvende in te lijven. Behalve de beheerraad, bestaat een studiekomiteit dat de actuëele land bouwvraagstukken bespreekt, wetten en toestanden nakijkt, en middelen zoekt om op sociaal en economisch oogpunt de belangen der landbouwers te verde digen. Er bestaat ook een bestuurskomiteit, welk gelast is met de handelszaken en op weinige weken tijds een organisatie heeft geschapen die veel goeds en nuttigs voor de aangesloten bonden zal geven. Er werd een bureel geopend te Brus sel, Zuiddreef, 101 (tegen de Zuidstatie) telefoon nrs 11.16.92 en 12.28.79, en een in Antwerpen, Eiermarkt, nr 26, telefoon nr 344.24. Telegram-adres Ucobel Brussel en Antwerpen. Het bureel van Antwerpen houdt zich uitsluitend bezig met de granen en vee voeders, terwijl Brussel de molenpro- dukten, bloem, zemelen en de vetten doet. Op 1 December werd de taak aange vat en reeds^ werden tientallen zaken afgesloten. Vergaderingen hadden plaats te Brussel en nu Maandag laatst te Luik, waar de voormannen der aange- sloten maatschappijen de toestanden der markt bespraken, de aankoopen groe peerden en eenige koopen afsloten. Op de laatste vergadering te Luik, welke geleid werd door de heeren Du- puis, Caudron en Demonceau, werd er veel werk afgelegd en de geestdrift was er algemeen. Een twintigtal kooperatie- ven van het Walenland lieten zich ver- tegenwoordigen. Het Verbond der Belgische Land- bouwkooperatieven kwam reeds in voe- ling met de grootste verkoophuizen en voortbrengers van voeders en meststof fen. Door de groepeering der benoo- digdheden van de aangesloten bonden zal het Verbond een gewicht in de weeg schaal brengen, wat niet anders dan voordeel voor de leden kan meebrengen. I egen het begin van het nieuwe jaar zal het Verbond in vollen gang zijn. Heden worden bijna alleen veevoeders gekocht, terwijl op dat oogenblik ook de meststoffen voor goed zullen verhan deld worden. Op sociaal en economisch gebied werd reeds een eerste stap gezet eene samenkomst van eenige leden met hoo- gere parlementairen, ten einde de toe standen van den landbouw eens grondig te bespreken. Het studiekomiteit zal in dien zin voortwerken en binnen kort het verslag van hare werkzaamheden bekend maken. Hoera De wagen is voor goed aan 't rollen. Allen met kracht gestuwd om hem hooger op te voeren tot heil der gemeenschap en vooral van onze land bouwers die de grondvesten zijn van de maatschappij. In een voorgaande bijdrage over vee ziekten hebben wij geschreven over ver giftiging bij de varkens veroorzaakt door pekel of zout. Dat wij nu wederom over vergifti ging handelen heeft zijne reden daar op het oogenblik vergiftiging zich voordoet in Wallonië, toegeschreven aan den mist, er zoowel dieren treft als menschen. Tot nu toe is het nog niet wetenschap pelijk uitgemaakt en bewezen of het de mist alleen is of wel de mist beladen met giftstoffen en kiemen die de oorzaak zou wezen van de verschillende sterftegeval- len in Wallonië. Wij zullen hier daarom een geval van vergiftiging bij de dieren aanhalen, na melijk vergiftiging door kooloxied of door gaz, (verlichtingsgaz). Deze gassen worden, vermengd met de lucht, ingeademd, en deze gaan dan zeer gemakkelijk over in den algemeenen bloedsomloop, doordien zij zeer vluchtig zijn en spoedig opgeslorpt kunnen wor den dan nemen zij daar in het bloed de I plaats in van de zuurstof en veroorzaken alzoo eene versmachting daar menschen en dieren zonder zuurstof niet kunnen leven. Bij lijkschouwing bestatigen wij dat het bloed zeer vloeibaar en kerzenrood van kleur is, en waardoor eveneens al de organen deze eigenschappelijke roode kleur hebben verkregen. Hetgeen zeer eigenaardig is, is het feit f dat langen tijd na den dood het lijk warm j blijft t.t.z, den warmtegraad behoudt j dien het lichaam bezat tijdens het leven. De ontbinding van het lijk gebeurt i zeer langzaam. j Welke zijn de kenteekens van zulk een vergiftiging De dood kan schielijk in- i treden, maar zoo de vergiftiging lang- j zaam gebeurt, dan valt het slachtoffer jj eerst in bezwijming, of wordt duizelig, al de spieren beginnen te beven en het lichaam is gansch gevoelloos. De ademhaling is snorkend en roche- j lend, het hart slaat geweldig, en de slijm- vliezen zijn met bloed doorloopen. Na J de verlamming verschijnen de stuiptrek kingen. Is men geroepen bij zulke gevallen of is men getuige van zulk een ongeval dan is het eenige reddingsmiddel zuivere lucht te geven of zuurstof te laten inade men of de kunstmatige ademhaling toe te passen. In geval van brand kunnen de dieren ook vergiftigd worden en vermachten door den damp, en de rook die veel kool-(stof)zuur bevatten. Hoe gebeurt deze vergiftiging of versmachting De koolzuur van de lucht die inge ademd wordt houdt het ontsnappen van de koolzuur uit het bloed tegen, zoodat het bloed de zuurstof van de weefsels van het lichaam niet kan overnemen, vandaar komt het dat de weefsels niet meer kunnen ademen, niettegenstaande de zuurstof die de dieren noodig hebben om te leven geenszins ontbreekt. Wij hebben dit voorbeeld aangehaald om beter te kunnen begrijpen hoe het in Wallonië gelegen is met de vergifti- gingsgevallen van menschen en dieren. Daar het dier moet ademen om te kun nen leven, zoo zal het noodzakelijker wijze de lucht en ook de mist (mist is niets anders dan lucht beladen met wa terdamp) inademen waarin het zich be vindt. In dezen smoor of mist of nevel bela den met vergiftige gassen of stoffen of met zekere doodelijke kiemen dan is het wel te verstaan dat de dieren vergiftigd worden en in erge gevallen kunnen ver smachten. Zulk een geval kan zich wel hebben kunnen voordoen in de gemeente Ehein, gehucht Enginoul, waar op de hoeve van zekeren Franck drie runders van één jaar ziek gevallen zijn en moesten afge maakt worden. De boer was bezig met dorschen met zijn volk toen rond twee uur een dikken mist opstak. Het^ werkvolk wierd een kreveling gewaar in de keel met het na tuurlijk gevolg dat al de arbeiders be gonnen te hoesten. 's Anderendaags herbegon het spel en als de mist optrok verdween ook de on passelijkheid bij de hoevebewoners. Des nachts waren de echtgenooten onpasselijk geworden en de dieren inden stal waren zeer onrustig alsof het er in spookte. De echtelingen gingen zien en bestatigden dat de beesten lastig adem haalden, en te werk gingen alsof zij gin gen versmachten. De veearts werd geroepen en deze gaf den raad aanstonds met de dieren naar eene hoogte te vertrekken, waar er geen mist te bespeuren viel. Doch drie run ders moesten reeds afgemaakt worden, en de andere genazen eens dat ze op den heuvel gekomen waren. Wij herinneren ons nog zeer goed dat voor een viertal jaren Dr Prof. Huynen der veeartsenijschool van Cureghem (Brussel) ons over zulke gevallen sprak in de slachthuizen van Cureghem en ons den raad gaf in zijne les bij zulke geval len met de dieren naar eene hoogere plaats te vluchten waar die mist, die steeds in de dalen hangt, niet aanwezig zou zijn. In vroegere jaren b.v. in 1902, 1907 en in 1911 heeft hetzelfde verschijnsel van veeversmachting door mist zich voorgedaan. M. Bertin, ambtenaar van het Weer kundig Instituut schreef in 1913, hetvol- gende: In 1911, in Januari hing er over de Maasvallei een ondoordringbare mist welke het vee versmachtte en eene nood lottige sterfte voor gevolg had. De kwaal noemde men alsdan de mistziekte of de mistasthma In het landbouwblad van 31 Dec. 1907 staat er te lezen dat men te doen heeft met een asthma, versmachting te weeg brengend, waarvan de ziekte kenteekens zijnonregelmatige ademhaling, gekerm en gekreun, doodsangst, longpijpbeklem ming, bewusteloosheid en versmachting. De lijkschouwing der dieren die bezwe ken liet zien dat de luchtpijpvertakkingen en de longen gansch toegezwollen waren. In 1902 vluchtten de boeren met hun vee uit de lage Maasvallei van Antheit en Wanze naar de hoogten van Moha, waar geen mist hing, en de dieren gena zen zeer snel. In verband met deze geheimzinnige gevallen van versmachting in de Maas vallei, meldt eveneens een Engelsch dag blad dat er heden in de vallei van Yorkshire runddieren zijn omgekomen als slachtoffers van zekere kiemen die de lucht zouden besmetten. Wij herinneren ons ook dat er onlangs geïnterpelleerd is geweest over giftgas- sen van scheikundige of metaalfabrieken die de lucht zouden verpesten. De lucht die alsdan verzadigd, ja over- zadigd wordt van schadelijke chemische stoffen zijn zeer gevaarlijk voor mensch en dier, en hier valt een besluit te trek ken dat er afdoende en krachtdadige maatregelen moeten genomen worden om in het vervolg zulke groote rampen te vermijden. Dr v. J.W. De Gemeenteraad der stad Aalst heeft het goed gevonden in zit ring van 21 November 1930 eene reeks nieuwe belastingen te stemmen. Deze beslissin gen werden aan de bevolking bekend gemaakt door middel van strooibrief jes, waarop ook vermeld werd dat de gene die opmerkingen hadden te maken dit konden doen op Maandag 15 dezer. Redt U Zeiven heeft niet nagelaten te protesteeren tegen de beslissing, wij zende op de krisis die in alle vakken en vooral in den landbouw heerscht. Volgende protestbrief werd dan ook op 15 dezer aan de gemeente-overheden der stad Aalst afgegeven 15 December 1930. Opmerkingen tegen de beslissing van den Gemeenteraad van 21 Nov. 1930. Aan de Heeren Burgemeester en Schepenen der Stad Aalst. MIJNHEEREN, "De landbouwersvereeniging "Redt U Zeiven,, ingevolge uw geacht rond schrijven van 27 November protesteert tegen de groote verhooging van allerlei belastingen en vooral van de grondbe lastingen. Zij meent dat in dezen tijd van krisis alles, en vooral den grond, hoog genoeg belast is. Zij wijst vooral op het feit dat de gemeenteraad geene besparingen in voert en integendeel met ruime mate uit geeft, onder andere om nieuwe straten te maken wat de eigendommen van som mige grondbezitters geweldig in waar de vermeerdert. Dat deze grondbezitters dan ook in de eerste plaats een deel zou den afstaan van de groote winsten aldus verwezenlijkt wat eene bron van in komsten zou zijn voor de stad, en in eerste plaats de rechtvaardigste belasting zou zijn die kan geheven worden. Zij bestatigt verder dat bij het aan koopen van eigendom er geene rekening wordt gehouden van de werkelijke waarde en voor sommige burgers het stelsel van twee maten en twee gewiph- ten in voege is. Zij doet ook met reden opmerken dat de buitenwijken der stad echte modder poelen zijn, dat de stad niets of weinig uitgeeft om de wegen van de landbouw- wijken te maken en dat bijgevolg de landbouwers niet kunnen geroepen wor den om voor anderen te betalen. De landbouwersvereeniging "Redt U Zeiven,, protesteert dus om hooger op gegeven reden en hoopt dat de hoogere Besturen de beslissing van den gemeen teraad zullen afkeuren.,, We wachten op het antwoord van de overheden, welke we niet zullen nalaten bekend te maken. Iedereen en vooral de landbouwers zullen het met ons eens zijn om te ver klaren dat het plicht was in het gaan tegen nieuwe verhooging van lasten, ze zullen met ons roepen Genoeg lasten Het geld door onze landbouwers be taald brengt bovendien geen het minste nut op voor hen zelf. Het center der stad wordt goed onderhouden en ver fraaid, terwijl de buitenwijken veel slech ter gesteld zijn dan de gewone boeren dorpen. Rijdt eens naar Mijlbeek of naar Schaarbeek en past wel op met kar en paard niet te verzinken Wat nut hebben de landbouwers van al de nieuwe straten getrokken door de eigendommen van rijke grondbezitters? Niets, integendeel, ze zullen hun centen zien gebruiken om de kosten van be stratingen enz. te betalen. Het oogenblik is gekomen van spa ren en dit is meer dan ooit de plicht onzer gemeente-overheden alle over tollige uitgaven staken of inkrimpen en alleen noodzakelijk werk doen wat in eerste plaats is, het verbeteren der be staande wegen op onze landbouwwij- ken, het onderhoud van riolen en grach ten enz. Sparen en met overleg werken is de plicht onzer overheden. Overstroomingen en Landbouwcrisis De twee actueele vraagstukken der overstroomingen en der landbouwcrisis hebben hun traditionneel verloop gehad door interpellaties ter wetgevende Ka mers. Talrijke redenaars van de verschil lende politieke groepen hebben hun zienswijze ontwikkeld betreffende de oorzaken en de hulpmaatregelen. Wij beoogen niet daarvan een beknopte sa menvatting te geven, doch wenschen enkele kantteekeningen te maken bij het antwoord der bevoegde Ministers I) De overstroomingsramp is volgens den Heer Van Caeneghem minister van Openbare Werken te wijten aan een samenloop van drie onberekenbare na tuurkrachten: springtij, riviertij en nood weer waartegen de te zwakke dijken niet bestand waren. De Minister erkende verder dat de Scheldedijken met geen al te sterke materialen gebouwd werden, doch dat om al onze waterwegen te voorzien zooals het bnhoort, er honderde millioenen zouden noodig zijn en een gansche generatie er bij zou c oorgaan. Verder bevestigde hij dat de Regee ring al het mogelijke zou doen am ver dere rampen te voorkomen en de gevol gen der laatste overstrooming in de mate van het mogelijke te herstellen. Bij de redevoering van den Minister passen enkele aanmerkingen Of de jongste overstrooming uitslui- telijk aan overmacht te wijten is waar tegen geen menschelijke kracht bestand is, zou de Minister alleen dan kunnen bewijzen wanneer onze dijken behoorlijk opgericht en voldoende onderhouden waren. Dit is echter niet het geval. Of nu binnen een tijdbestek van twee jaar n.l. in 1928 en 1930, op redelijke wijze als oorzaak der overstroomingen on weerstaanbare natuurkracht kan inge roepen worden durven wij betwijfelen daar Nederland dat ook met dezelfde of gelijkaardige natuurkrachten had af te rekenen, doch waar de dijken flink on derhouden zijn, toch van overstroomings- rampen gespaard bleef. Zonder de schuld der laatste over stroomingen op de huidige Re geering te willen laden, wist het Staatsbestuur reeds sedert 1906 dat het verouderd stelsel der Wateringen niet bij machte was voor het behoorlijk onderhoud der dijken en de versterking derzelfde te zorgen en heeft volstrekt niets gedaan om het te vervangen door een nieuw meer doel matig regiem. De hoogere besturen hebben tijdens de vorige jaren belangrijke wei ken uit gevoerd tot bevordering der sc beep vaart op de Schelde. Zij hebben door indijking en andere werken den natuurb ken wa terafloop van den stroom gehinderd en daardoor lageraf de stroomingssterkte van het water vermeerderd, zonder te- zelvertijd te zorgen voor een behoorlijke versterking der dijken. In die omstandig heden konden overstroomd sr. unpen niet uitblijven. Tijdens de ramp van 192; hadt de Regeering beloofd zonder verwijl de ver- «w^yat^BKij^riTaiiiw'i'Tit mi m ■^ant>ryf^ De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niét opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1