Landbouwweekblad u,. IsV Rond de begrooting van Laobouw Runderhorzel PEE KLAKIII Belangrijk Bericht ZONDAG 15 FEBRUARI 1931 Prlji 25 centiem 13de JAARGANG Nr 633 Arbeid adelt /- Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers (2de bijdrage) Na, zooals in ons vorig nummer werd meegedeeld, de oorzaken en den stand der landbouwcrisis te hebben omschre ven, geeft het verslag der Senaatscom missieeen opsomming der hulpmaatrege len welke de Regeering met goeden uit slag zou kunnen toepassen. Deze hulp maatregelen behelzen de bijzonderste punten eener vruchtbare landbouwpoli tiek welke wij hier in verschillende num mers hebben voorgestaan. Wij onder schrijven ze dan ook met genoegen Als eerste hulpmiddel vermeldt het verslag de uitbreiding van het land bouwonderwijs en van de navorsching- stations. Wij zijn het volkomen eens met deze zienswijze, daar de beroepsontwik keling onzer landbouwers leidende tot de vermeerdering der opbrengsten met de minima productiekosten ons het eeni- ge afdoende middel schijnt om de land- bouwkrisis te overwinnen. Van niet minder belang is de handels inrichting voor onzen landbouw. Daar deze zich deze laatste jaren op groote schaal heeft toegelegd op gespecialiseer de teelten en voortbrengselen, waarvan een groot deel bestemd is voor den uit voer naar den vreemde, is het voor on zen landbouw een levensbelang dat de afzetgebieden in het buitenland ver ruimd worden en dat hij regelmatig en snel op de hoogte gehouden ^ordtvan de eischen der buitenlandsche kliënteel. Bij de bespreking der begrooting van verleden jaar, beloofde de Minister van Lanbouw in samenwerking met het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken een bijzonderen dienst in te richten welke zich met bedoelde taak zou gelasten. Het verslag der Senaatcommissie stelt met spijt vast dat er hoegenaamd niets werd opgericht en dringt opnieuw aan bij den Minister van Landbouw opdat hij zonder verder uitstel zijne belofte ten uitvoer brenge Bij de besprekingen der landbouwbe groting in den Senaat verklaarde de h. Minister van Landbouw dat hij tot de oprichting van den bedoelden dienst wel was overgegaan, doch dat zulks met moeilijkheden gepaard ging wegens ge brek aan bevoegde beamten in staat hunne opdracht behoorlijk te vervullen. Wat er ook van zij, wij moeten vast stellen dat er van de werking van be- wusten dienst tot heden niets werd ver nomen en vroegen eens te meer, dat er een einde gesteld worde aan het immer uitstellen en verschuiven welke bij de Regeering de regel schijnt te zijn, telkens als er een maatregel dient in toepassing gebracht tot hulp aan onzen geteister- den landbouw. Het verslag wijst er verder op dat de uitbreiding van het landbouwkrediet, onder al zijne vormen, zoo officieele als vrije en vooral op korten termijn drin gend geboden is, daar het gemis aan krediet voor velen onzer landbouwers beteekent zooniet de stopzetting van hun bedrijf althans de stoffelijke onmogelijk heid de noodige bemestingen te doen. Het gemis aan voldoende krediet zou aldus het gevaar opleveren al de maat regelen die worden vooropgesteld ter bestrijding van de crisis, ontoepasselijk of ondoeltreffend te maken. Wat de tolpolitiek betreft ten opzichte van den landbouw bevestigt het verslag, dat de commissie van oordeel is; dat de protectionistische politiek, door zekere landen gevolgd moeilijk overeen te bren gen is met de wel begrepen belangen van België, en dat zij veeleer vrede neemt met een algemeene politiek die binnen het land de landbouwvoort- brengst bevordert en buiten het land be langwekkende afzetgebieden verzekert. De commissie is evenwel van meening dat bescherming gewettigd is, wanneer het er om gaat tijdelijk een bedrijf te hel pen, welke het ook zij, bij aldien hetzelf de van levensbelang is voor de econo mie van het land. De commissie spreekt hare voldoening uit over het feit dat de Regeering die zienswijze schijnt bijgetreden te zijn door het indienen van het wetsontwerp hou dende afschaffing der accijnsrechten op suiker van inlandsche beetwortelen en verhooging der invoerrechten op vreem de suiker. Wat ons betreft, onze vol doening wordt grootelijks getemperd door de traagheid en de loomheid waar mede de Regeering optreedt om andere belangrijke takken der landbouwbedrij- vigheid zooals de hop, de haverteelt, de inlandsche beetteelt te verdedigen tegen de overdreven tolrechten geheven door den vreemde op onze eigene producten en tegen den overtolligen invoer ge steund op dumpingsmethoden uit den vreemde. Het verslag wijst verder op het enor me verschil tusschen de prijzen welke de voortbrenger maakt van zijne producten en deze welke de tusschenhandelaars doen betalen aan de verbruikers zoodat de merkelijke verlaging welke zich voor deed op de prijzen der waren voortge bracht door den landbouw schier geen weerslag heeft uitgeoefend op de ver mindering der levensduurte. Zulke abnormale toestand is zeer na- deelig voor den landbouw en weegt zwaar op den verbruiker. De commissie vraagt dan ook dat de Regeering de oor- zaken ervan zou opsporen en zou uit maken welke rol wordt gespeeld door sommige tusschenhandelaars, teneinde een oplossing te vinden welke rekening houdt met het nationaal belang. De commissie spreekt hare verwonde- ring uit over het feit dat het wetsont- j werp betreffende de regeling van den handel in zaden en de beteugeling van de vervalschingen in den handel van meststoffen en veevoeders dat sedert ge- ruimen tijd werd ingestudeerd door een bevoegde ministerieele commissie nog niet bij het parlemenc aanhanging werd gemaakt en verzoekt den Minister van. Landbouw de behandeling en de goed keuring van het ontwerp te bespoedi gen. Wij sluiten ons gaarne aan bij dit verzoek, daar het meer dan tijd is, dat onze boeren wettelijk beschermd wor den tegen oneerlijke handelspraktijken die hun veel schade berokkenen In zake belastingen, verzoekt de com missie den Minister van Landouw aan te dringen bij zijn collega van Financiën, opdat er bij aanstaande herziening van 't kadastaal inkomen dienende tot basis bij het heffen der grondbelasting reke ning gehouden worde met de wezenlijke en huidige waarde der vaste goe< leren en niet met den gemiddelden huurprijs der twee vorige jaren welke in de tegen woordige omstandigheden als overdre ven dient beschouwd. Wat betreft de vervoertarieven, is de commissie van oordeel dat de tarieven van het binnenlandsch vervoer van land bouwproducten of van grondstoffen be stemd voor den landbouw grondig die nen herzien en aangepast aan de tonne- maat en de waarde der vervoerde pro ducten. De Regeering zou moeten inzien dat het in belang van het Land door de ver mindering der vervoerkosten mogelijk is de toenadering tusschen voortbrenger en verbruiker te bevorderen. De landbouw vraagt geen gunstregi me doch verlangt enkel te worden be handeld op voet van volstrekte gelijk heid met de overige takken van 's lands bedrijvigheid. De commissie wijst er op den zeer slechten toestand der gemeentewegenis. Deze toestand verslecht nog van jaar tot jaar, zelfs sedert de gemeentewegen af hangen van het Ministerie van Open bare Werken. Daar een belangrijk onderhoud der gemeentewegenis een der belangrijkste factoren is onzer landbouweconomie, verzoekt de commissie den Minister van Landbouw bij zijn collega van Open bare Werken aan te dringen opdat aan de gemeenten de vooroorlogsche staats- toelage ten bedrage van 50 t. h. der uit gaven worde teruggeschonken voor den aaleg van nieuwe wegen en verbeterings en onderhoudswerken aan de bestaande wegenis. In aanmerking nemende het groote nut dat het aanleggen en onderhoud van wateringen en het uitdiepen der niet be vaarbare waterloopen oplevert om thans onvruchtbare gronden aan den land bouw terug te schenken, verzoekt de commissie de betrokken openbare be sturen op behoorlijke wijze de eigenaars aan te moedigen die de noodige verbete- ringswerken uitvoeren. Deze uitgaven zijn van hoogst rendeerenden aard die hun nut opleveren niet alleen voor den landbouw, doch ook voor gansch het Land. De commissie verzoekt verder de Regeering hare bijzondere aandacht te wijden aan de hergroepeering van het grondbezitDe versnippering van het grondbezit is immers in ons Land een ernstige hinderpaal voor de mechanisa tie van den landbouw en is ook een niet geringe oorzaak van verhooging der be drijfskosten. Het komt er dus op aan een stelsel te vinden dat door ruiling of anderzins een meer logische en voordeelige hergroe peering der landbouwgronden toelaat. Uit wat voorgaat moge blijken dat het landbouwprogramma ontworpen door de Senaatscommissie van aard is, de landbouwkrisis op doeltreffende wijze te lenigen. Doch een programma zonder uitvoering brengt geen aarde aan den dijk. Wij vragen dan ook dat de Kamer leden en Senatoren met meer krachtda digheid dan tot heden het geval was, de Regeering zouden verplichten een po litiek te volgen welke niet alleen onzen landbouw redt uit zijn tegenwoordigen zeer benarden toestand maar hem op*- voert tot meerderen bloei en ontwikke ling,aldus handelende zullen zij niet alleen den landbouwersstand, doch ook de gansche bevolking een uitstekenden dienst hebben bewezen acuc£aiasa«8Ba rfa«K&ma£a Heden bracht het Ministerie van Landbouw een lijst in omloop voor de opname van het in onze Belgische stal len bevindende vee, met het doel de verdelging van den Rundshorzel, welk insekt in de jaren 1924-25-26-27 gemid- jdeld 28 van het slachtvee alleen heeft aangetast of gemiddeld 10,800 stuks per jaar, getal welke in de volgen de jaren 28 en 29 nog merkelijk schijnt gestegen. Dat dit woekerdier nadeelig is, en voor den veehouder, den beenhouwer en den lederhandel! bewijst het Konink lijk besluit van 6 April 1929, hetwelk alle veehouders verplicht de op zijn vee bevindende horzellarven te verdelgen en dit op pene van boete. Een nieuwe omzendbrief, door den veeartsenijkundigen dienst gehecht aan het Ministerie van Landbouw gestuurd aan alle veeartsen te lande, herinnert er aan dat vanaf 1 Februari 1931 streng de hand zal gehouden worden aan het Koninklijk besluit van 6 April 1929. De verdelging van den Rundshorzel of Biesworm. Gezien dees tijdstip van het jaar het oogenblik is dat de rundshorzel zijn eer ste ontwikkelingstijdperk gaat intreden, zal het wel hoogst belangrijk zijn enkele woorden hierover neer te pennen, ter inlichting onzer landbouwers en vee houders, over het nadeel dezer kwaal, hare bestrijding en verdelging, waarvan dan ook het nut zal ten goede komen aan den landbouw in rechtstreeksche lijn, den beenhouwer, de lederindustrie en ten slotte door een meeropbrengst der melkproduktie aan onze bevolking in 't algemeen. Het Nadeel. Reeds in 1852 werd door Von Schwab de aandacht erop gevestigd, dat de runderen met een groot aantal horzellarven opvallend vermagerden, terwijl ze na verwijdering dezer huidpa rasieten weldra in voedingstoestand verbeterden. Vrijwel alle onderzoeken zijn het er over eens, dat bij runderen die te lijden hebben van deze larven, inderdaad de hoeveelheid melk die gegeven wordt vermindert, eveneens het lichaamsge wicht, terwijl het vetgehalte stationair blijft. Dokter Antoon Bockern, veearts te Löne, welke onderzoekingen verrichtte op het landgoed Astendorf bij Lünber- gen, wiens uitslag ik hieronder laat vol- gen, zal ons, belanghebbenden, een ge noegzaam voorbeeld geven om ons te overtuigen van het kapitaal, bij verlies aan minder melkvoortbrengst en li chaamsgewicht, dat onze melkveehou ders en veefokkers door de rundshorzel ontstolen wordt en de noodzakelijkheid zijner verdelging zal bevestigen. Dr Bockern deed een proef met 9 koeien die kort te voren gekalfd hadden en dus in de eerste periode der melk- opbrengst waren. Het onderzoek strekte zich uit van 3 April tot 31 Mei 1927, gedurende welken tijd geregeld de melkgift, het vetgehalte en lichaamsgewicht werden gekontroleerd. Van deze 9 melkkoeien werden drie stuks 15 dagen na het begin van het onderzoek gezuiverd van larven bij de drie andere werden de larven aan hun lot overgélaten, dus niet behandeld terwijl de drie overige vrij van larven waren en dienden als kontrool-dieren. Het bleek nu wel degelijk, dat de melk- opbrengst van de met larven besmette koeien, vergeleken met de niet besmette kontrool-dieren, afneemt onder den in vloed der larven. Bij dieren die met 30 tot 40 wormbuiten zijn bezet is het ver lies nog merkelijk grooter. Na het verwijderen der larven bij de eerste groep werd een gemiddelde dage- lijksche toename der melkgift van 0,75 Kg. waargenomen. Hier moet evenwel rekening gehouden worden met het feit, dat bij het begin der lactatie de schade lijke invloed der horzellarve het meest tot uiting komtlater als de melkgift ge leidelijk vermindert is, valt het verschil uit den aard der zaak niet zoo sterk op. Bij goede melkgeefsters kan dit verschil wel een kilo bedragen, zoodat het totaal verlies aan melk in die periode derhalve 1.75 kg. per dag beloopen. Aangenomen nu dat de schadelijke in vloed der horzellarve ongeveer 1 a 2 maanden duurt, dan is het gevolg hier van bij flinke melkgeefsters eene mindere gift van 52.5 tot 105 kg. Het lichaamsgewicht nam gedurende 43 dagen na verwijdering der parasieten met 20,9 kg. toe bij de controle dieren. Bij de runderen die niet bevrijd waren van de larven slechts 7.1 kg. en bij de controle dieren 11.5 kg. Het staat dus vrijwel vast, dat bij tijdige behandeling der dieren een snellere toename van lichaamsgewicht plaats vindt. Er dient ook opgemerkt zegt Dr Bockern dat een dergelijke proef gedaan op een grooter aantal dieren, laat ons nemen op dertig, van eenzelfde ras en eenzelfde streek zou toelaten nauwkeuri ger gevolgtrekkingen te maken voor alle gevallen. Wanneer we nu enkele cijfers nagaan om het verlies van een periode, berekend op de bij de inzetting van dit artikel ge noemde cijfers, zou dit voor de drie maanden waarop het insect volop de schade toebrengtaan verlies in gewicht 291.600 kilos en in specieën 1.341.200 fr. daarstellenen dit alleen op het gedu rende deze periode verkochte slachtvee, wat dus minder zou ten goede komen aan den landbouwer. Het is bewezen dat de runderhorzel jaarlijks meer dan 200 millioen frank ver lies berokkend aan landbouwers, vee fokkers, beenhouwers en de leerlooierij. Oorzaak, kenteekens en bestrijding der kwaal. Enkele woorden nu over de oorzaak, de kenteekens en de bestrijding der kwaal. De bewuste en zoo schadelijke para siet, is eene soort dikke zwartachtige vlieg, die gedurende dfe warme zomer maanden rondvliegt en hare eieren op de huid der hoornbeesten legt. Deze vliegen sterven nadat ze hunne eieren gelegd hebben, maar worden ieder jaar opnieuw door de uit de gezwellen geko men larven met steeds groeiend aantal vervangen. Talrijke hoogleeraren hebben bewe zen dat een horzelwijfje 300 tot 350 nieu we horzels voortbrengt. In de veronder stelling, dat er van dit aantal 150 wijfjes zijn dan zouden deze ongeveer 150X 300 45.000 nieuwe horzels voortbren gen op twee opvolgende geslachten. De kwaal veroorzaakt door deze hor zel vlieg, kenmerkt zich door ronde knobbels, wormknobbels geheeten, van eene hazelnoot tot een noot groot, die zich vanaf Februari-Maart en gansch het goed seizoen vertoonen op den rug en het kruis der runderen. Deze knobbels bevatten ieder een larve, horzelworm horzelmade of bies worm geheeten. De grootste dezer gezwellen zijn door boord door een nauwe opening waaruit een etterige vloeistof druipt, die de haren doet samenkleven. Deze opening ver leent weldra doorgang aan de larve zelf, die op den grond valt en waaruit dan de horzelvlieg groeit en zich dan vermenig vuldigt als hierboven aangehaald. Daaruit blijkt dus zeer klaar dat het er op aan komt, bij het eerste zichtbaar kenteeken der ziekte deze te behande len, want ieder vernielde larve is een leger nieuwe insecten uit den weg ge ruimd. V ernielingsmiddelen Hoe kan men nu op de probaatste wijze de voortplanting der horzelvlieg- plaag te keer gaan Het uithalen der larven wanneer deze volwassen zijn, is uiterst gemakkelijk en kan door eenieder gedaan worden. Op de reeds doorboorde knobbels is het voldoende met den vinger en duim zachtjes toenemende drukkingen onder aan het gezwel te doen om op die wijze er de larve te doen uitspringen en ze daarna te vernielen. Vooraleer de huidige pharmaceuti- sche middelen bekend waren, werd de vernieling gedaan door insnijdingen op de knobbels met een daartoe bestemd scherpsnijdend mesje, waarna de larve uitgehaald werd en vernietigd. Deze behandeling stelde een groote moeilijk heid daar vooral wanneer het dier groo telijks was besmet. Onder de menigvuldige geneesmidde len welke tot op heden zijn gevonden, bestaat er een enkele die de vernielings kracht bezit de horzelplaag te vernielen onder de huid van zoohaast ze tast baar is. Het noemt zich HYPOL, produkt waarmede Denemarken er toe gekomen is de door de ziekte besmette dieren, welke evenals in België 28 van den veestapel bedroeg, in min dan vier jaar tot op 1 °/o te verminderen. De Veeartsenijkundigen dienst van den Staat, heeft met Hypol proefnemin gen gedaan op horzelknobbels op ver schillende stade van ontwikkelingen na vijf dagen behandeling was alle spoor van ziekte verdwenen en de ziektekiem gedood. Na deze welgeslaagde proefnemingen heeft de regeering Hypol als doeltref fendste bestrijdingsmiddel aangenomen en verder aangeraden. De afdeeling der huidenbeurs van Brussel, welke eene speciale kampagne voert voor deze bestrijding, heeft na evengoed gelukte proeven zelfde ge neesmiddel als onfeilbaar bij alle geval len aangenomen. Eene nieuwe proef zal eerstdaags ge daan worden op de zich in de stallen der veeartsenijkundige school bevinden de besmette dieren, in tegenwoordigheid der Heeren Veearts-inspecteurs. Het zal mij dan ook aangenaam ver plichten de lezers in een volgend artikel den uitslag te mogen bekend maken, de beste en eenvoudigste toepassing van het besproken produkt en alle bijzon derheden desaangaande. Een Woord tot de Veefokkers. Van U dus, veefokkers en landbou wers, hangt de verwezenlijking af van het doel dat sinds zooveel jaren beoogt wordt, van U die het vee bezit en die de eerste belanghebbenden zijt. De uitslag is onfeilbaar en gemakke lijk te verwezenlijken. Alzoo handelend zult gij niet alleen uw eigen belang gediend hebben, maar ook deze van den lederhandel, van den beenhouwer welke in nauw verband staat met uw bedrijf en bijgevolg van het gansche land. HYPOL zal binnen eenige dagen te verkrijgen zijn in de S. M. Redt U Zei ven. Het boek van den plezanten Moorse- laar is eindelijk verschenen. Vraagt het persoonlijk, of schriftelijk bij B. Putteman, Baardegem of bij A. Van den Broeck, Herdersem. tc&iMttaaüBBBBaagBiasiaaaua De belanghebbenden welke wenschen Mr. Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en den derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adresVeerstraat,|39,|te Dendermonde. LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongcteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen haadschriftcn worden niet teruggegeven. uiiia—m iiMinui. iiiwiMi twwwMiyMWgwaa'i' nu m ii—i i annmim HBKiBHB3IKIIBBIIBBBBHHIHnflBBBBBBBB »Bliilgli890«Bli!BBBBHBBBBBBBBBBBBB

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1