Bloemenliefhebsters I m 1 Heel de Wereld rond BANQüE CENTRALE DE LA DENORE IS Het berekenen der geld waarde van de voeders. Het gereedmaken van Visch SÏÏOK5ÏÏ0F m jföaLK Yoor al uwe bankbewerkingen en geldplaatsingen VOOR ONZE Eene Meststof gemakkelijk uit te strooien Zondag 8 Maart 1931 Om de waarde van een bepaald voe der te berekenen benuttigt men eener- zijds de handelsprijzen van den dag, an derzijds de hoeveelheid voedende be- standdeelen in het voeder aanwezig. De voedende bestanddeelen van een voeder kunnen op verschillende wijzen voorgesteld worden: 1° volgens de zetmeelwaarde 2° volgens de eiwitwaarde 3° volgens de melkwaarde. I. De Zetmeelwaarde Wil men zich een beter gedacht vor men van het voortbrengstvermogen van de verbruikte veevoeders, dan zal men zijn toevlucht moeten nemen tot het be rekenen van de zetmeelwaarde. In onze vorige bijdrage hebben we gezien dat het eiwit in de rol van bouw stof noch door vet noch door zetmeel kan vervangen worden. Het eiwit kan dus dienen om den groei te bevorderen en producten voort te brengen (vleesch, melk, eieren, kaas, wol enz.). Het vet en het zetmeel kunnen slechts dienen voor de productie van lichaamsvet, melkvet, arbeidskracht en warmte. Nochtans heeft het eiwit met het vet en het zet meel dit gemeenvet te kunnen vormen, en bijgevolg ook warmte en kracht voort te brengen. Door talrijke voederproeven heeft Dr Kellner vastgesteld hoeveel vet er uit het verteerbaar eiwit, vet en zetmeel der verschillende veevoeders kan gevormd worden. Als eenheid nam den geleerde de voedende waarde, dus de hoeveelheid vet gevormd door één kilo zetmeel. Door deze voederproeven heeft men bevonden dat, wanneer men bij het onderhouds- rantsoen 1 kg. zetmeel voegt, die kg. zetmeel 248 gram vet kan voortbrengen. 1 kg. vet bij het onderhoudsrantsoen gevoegd, gaf 562 gram lichaamsvet, en i kg. eiwit slechts 235 gram. Indien men dus het zetmeel als een heid neemt, dan heeft het vet een zet meelwaarde van 562:248 2,41 en het eiwit een zetmeelwaarde van 234 248 0,94. De zetmeelwaarde geeft dus de wer kelijke waarde der voedende bestand deelen van een voeder als vetvormer, dus ook als warmte- en kracht voort brenger. Die proef leert ons dat 1 kg. verteerbaar eiwit dezelfde kracht aan het dierlijk lichaam geeft^ als 0,94 kg. zetmeeléén kg. verteerbaar vet van koeken of meel evenveel als 2,41 kg. zetmeel. Om de zetmeelwaarde van een voe der te berekenen vermenigvuldigt men het aantal kg. eiwit met 0,94het zet meel met 1 en het vet met 2,41. Een voorbeeld zal U dit gemakkelijk doen verstaan. 100 kg. lijnmeel bevatten 27 kg. eiwit7.9 kg. vet en 30,5 kg. zetmeel. De zetmeelwaarde is dus 27 X 0,94 25,38 7,9 X 2,4 18,96 30,5 X 1 30,50 74,84 Met andere woorden kunnen we zeg gen dat 100 kg. lijnmeel dezelfde voe dende waarde bezitten als 74,84 kg. ver teerbaar zetmeel. Dit is echter nog niet volkomen juist, gezien er van de 100 kg. lijnmeel ver bruikt wordt door kauwarbeid, dat er in de uitwerpsels terecht komt of in 't lichaam in verrotting overgaat. Het lijnmeel heeft een opbrengst- waarde van 97 °/0 d.w.z. dat op 100 kg. lijnmeel er slechts 97 kg. benuttigd wor den om producten voort te brengen. De werkelijke zetmeelwaarde van lijn meel is dus 74,84X0,97 71,8. 100 kg. lijnmeel heeft dus een zetmeel waarde van 71,8 d.w.z. dat 100 kg. lijn meel evenveel lichaamsvet, warmte en kracht voortbrengt als 71,8 kg. zetmeel. De gemiddelde samenstelling van al de veevoeders met de zetmeelwaarde vindt ge in den almanak 1931 uitgege ven door R.U.Z. van bladz. 109 tot en met 112. De landbouwers die er nog geen bezitten verhaasten zich er één van te koopen gezien er dit jaar belangrijke tabellen in voorkomen. Om het goedkoopste voeder te ken nen is het voldoende den prijs van 100 kg. te deelen door de zetmeelwaarde b.v. Havermeel aan 131 fr. de 100 kg. met een zetmeelwaarde van 59,7 levert de eenheid zetmeelwaarde aan 131:59,7 2,20 fr. Gerstemeel aan 89 fr. de 100 kg. met een zetmeelwaarde van 72 levert de eenheid zetmeelwaarde aan 8972 1,24 fr. Roggemeel aan 95 fr. de 100 kg. le vert de eenheid zetmeelwaarde aan 95:71,3= 1,33 fr. Tarwemeel aan 112 fr. de 100 kg. le vert de eenheid zetmeelwaarde aan 112:71,3= 1,57 fr. Tarwezemelen aan84fr.de 100 kg. levert de eenheid zetmeelwaarde aan 84 42,6= 1,97 fr. Lijnmeel aan 158 fr. de 100 kg. levert de eenheid zetmeelwaarde aan 15871,8 2,20 fr. Indien men de opgegeven voeders uitsluitelijk vergelijkt als vetvormers en aan voormelde prij en dan zijn gerste meel, roggemeel en larwemeel veel voor- deeliger dan tarwezemelen, havermeel en lijnmeel. N.B. De prijzen zijn genomen uit "De Koornbloem,, van 28 December 1.1. ('t Vervolgt). (le Vervolg) Eere aan wie eere toekomt. En een vrouw die prijsstelt opeen nette, sierlijke omgeving, die ze door 't zingen van een mooi lied weet te veraangenamen en te vervroolijken, verdient geprezen te wor den. Ze volgt alsdan haar hoogste roe ping en bouwt zich een te huis, waar vrede en geluk zullenheerschen. De bloemen geven leven en bevalligheid en strooien die zoo kwistig rond, dat zelfs de nederigste woning er niet ongevoelig aan blijft. In het voorgaande artikel verschenen onder zelfden titel, heb ik reeds een woordje gerept over het kweeken van Tulpen, Hyacinthen en Crocussen in potten van 10 tot 12 cm. doormeter. Vanaf 15 September tot 15 October, plant men in een pot gevuld met voed- zamen bladgrond een of meer bollen naar gelang het Hyacinthen, Tulpen of Crocussen geldt en ook naar gelang de grootte van den pot. De beplante potten zet men ofwel in een ledigen broeibak ofwel in een donkeren kelder en men be dekt ze met een laag aarde die men ma tig vochtig houdt. Na 5 tot 6 weken mogen de eerste potten reeds in huis ge bracht- worden, de andere met een tus- schenruimte van 2 tot 3 weken om zoo doende gedurig versche bloemen te heb ben. De Hyacinthen en de Tulpen ver dienen voorzeker in pot gekweekt want door hun schitterende kleuren en wel riekende geuren vergoeden ze ons ruim schoots voor de weinige zorgen die we er gedurende slechts eenige weken aan besteed hebben. Alvorens anderp kamerplanten te be spreken wil ik eerst aan onze bloemen liefhebsters eenige voorschriften aandui den, die nauwkeurig dienen gevolgd te worden, wil men met den kweek van kamerplanten een goeden uitslag beko men. Een bloem is hoegenaamd geen dood voorwerp, maar wel een levend wezen dat licht, lucht, warmte, vocht en voedsel vereischt om te kunnen in leven blijven en om ons door haar talrijke bloemen en door haar dicht gebladerte dankbaar te kunnen wezen, voor de goede zorgen, die we er aan gewijd heb ben. Wanneer men bloemen of planten gedurende een min of meer ruimen tijd van licht beroofd, worden ze geel, bren gen slechts schrale scheuten voort en verkeeren in een min of meer ziekelijken toestand. Daarom zult ge uw bloemen in volle licht op de vensterbanken zetten en menigmaal draaien binst den groei, omdat haar behoefte naar licht ze gedu rig naar buiten doet wassen en ze bijge volg een leelijken vorm zou aannemen, moesten we niet op tijd terug rechtiaten groeien wat krom gegroeid is. Binnen ook valt er gedurig maar stof op de bladeren der bloemen. Dit stof verstopt de huidmondjes der bladeren en de lucht vindt geen toegang meer tot de plant. Door de talrijke begietingen komt er ook niet zelden een laag mos of schim mel op de aarde van den potdeze laag belet ook den toegang van de lucht tot de wortels. Beroofd aan hoofd en voeten van de noodige versche lucht moet de plant weldra kwijnen en te loor gaan. Daarom zult ge regelmatig het stof van uw planten nemenzuivert ze in den Winter met lauw water, zet ze in den Zomer dikwijls in weldoenden, malschen, groeienden regen. Zorgt dat de lucht ook tot de worte len der planten kunne doordringen en daarom zult ge uw potten niet bestrijken met verf of ook niet bezetten met zee schelpjes ge zult ook de bovenste laag aarde van tijd tot tijd eens doorbreken of wegnemen en vervangen door andere, versche- aarde. Het begieten der potten is ook niet van belang ontbloot in den bloemen- kweek. Gieten is voorzeker een gemak kelijk werk, doch weinigen doen het goed. Daarom zal men niet uit het oog verliezen dat weinig water min schaadt dan te veel. In den Winter v ooral wordt er doorgaans te veel gegoten, want ver geten we niet, dat de planten, in rusttijd verkeerende, weinig behoefte hebben aan water en dat te veel water zuurheid in den grond brengt die werkt als een vergift op de teedere vezelhaartjes van de plant, en ze doet kwijnen. Als algemeenen regel kan men aan nemen Besproei uw planten als U ziet dat 't noodig is, geeft ze dan genoeg, laat goed het overtollige water door de drai neering van assche en sintels zijgen, en laat geen water in de tassen staange bruikt bij voorkeur regenwater dat de warmte van de plaats, waarin de planten vertoeven heeft verkregen, dit water is beter verlucht en levert min schadelijke stoffen. De aarde waarin zich de wor tels der planten bevinden, oefent ook een grooten invloed uit op den groei van de plant, omdat ze het noodige voedsel moet behouden en omwerken tot het ge schikt is om door de plant opgenomen te worden. Hierover meer in een artikel dat volgt. In ons land is het gereedmaken van visch, volstrekt niet moeilijk, en, zelfs de gewone menschen kunnen hier visch be reiden. Wordt er namelijk een groote visch gekocht, dan snijdt men hem in stukken, en werpt hem in kokend water. Is de visch kleiner, dan wordt hij een voudig in de boter gebakken, ook weer tot hij malsch genoeg is. Er bestaan nochtans, buiten die dood gewone aartsvaderlijke bereidingen, vele andere moderne of nieuwere bereidin gen dezer spijs, wijzen waarbij de smake lijkste gerechten bekomen worden, waar zelfs de fijne lekkerbekken aan willen, en waar iedereen zijn vingeren aan af- lekt. Voor het meerendeel der visschen in water gekookt, is het verkieselijker, vooraleer den visch erin te doen, dit water 20 minuten te laten koken, met enkele fijngesneden groenten zooals wortelen, ajuin, selder: met daarbij een weinig kruiden zooals tijm, laurierblad, foelie, dragon en wat specerijen b. v. pe perbolletjes, kruidnagels en peperkruid- noot. Wanneer de groenten genoeg ge kookt zijn haalt men ze uit het nat om er daarna den visch in te leggen. Op nieuw laten koken. Daarna op een hoek van de kachel zachtjes laten stoven. Zoodoende zal uw visch in zijn geheel blijven, en zal, dank zij het sap der groenten, een heel andere smaak hebben als wanneer men hem doodeenvoudig in water had gekookt. Beproef dat maar eens, en zelfs dezen die anders minder gaarne visch eten, zullen hem zoo lusten. Bovendien kan dit water nog dienen om een blonde saus te maken, die dan eveneens een zeer aangename smaak zal hebben, die ze heel lekker zal doen we zen. De visch moet genoeg gekookt zijn, doch niet te veelzoohaast hij gaar is moet hij opgediend worden, want als men hem te lang in kokend water laat liggen verliest hij van zijn goeden smaak, en het vleesch wordt vezelig en krijtach tig. Indien ge nu geen groenten gébruiken wilt, omdat het wat veel werk vraagt, wat echter zoo erg niet is, dan kunt ge deze vervangen door azijn, roode of wit te wijn, citroensap enz. Ze leveren ook veel succes, wanneer ze zelfs bij de groenten gebruikt worden. Wanneer we nu van visschen en vischbereiding spreken, zijn hieronder begrepen, de mosselen. De mossel is een zeer gezond voedsel, licht verteerbaar, op voorwaarde dat de bereiding verzorgd, en de waar goed versch weze. Mosselen kunnen op talrijke manieren bereid worden. Rauw met sjalottensaus of het sap van een citroen. Gekookt met kruiderijen, zooals sel der, peterselie of ajuin. Gestoofd, opgediend met groenten- saus, of met een witte saus of gebakken in boter. Gemarineerd in ajuin, met kruiderijen. Bij visch hoort in de meeste gevallen, een goede saus, met veel smaken aan. Het fruiten van visch is ook zeer aan te raden, 't Is een uitstekende manier om den kleinen visch te bereiden, zooals de 4 schar, witting, spuring, kleine tong enz. Hier gebruiken we bij voorkeur olie om te fruiten. Steeds zorge men dat het fruit- vet heet genoeg weze, en, dat visch nooit in vet worde gelegd dat niet heet ge noeg is. Hiervan kan men zich overtui gen, door een stukje brood of aardappel in de olie of het vet te laten vallenals het heet genoeg is, zal het voorwerp on- middelijk door kleine belletjes omringd worden, het zal bovenzwemmen en spoedig bakken. Eveneens geen te groote hoeveelheid visch in het fruitvet doen want het zou koud worden, en men zou slechts weinig kooksel bekomen. Als de visch te dik is, snijdt men hem in tweeën, hij zal dus te rapper bakken en smakelijker zijn. Gefruite visch wordt meest opgediend met citroenschijven, en mayonnaise of mostaardsaus. Hier volgen nu enkele vischbereidin- gen, die wel niet de gewone zijn, maar, die zoo wat afwisseling in bereiding zul len brengen. 1) Kabeljauw op zijn Vlaamsch. Drie dikke ajuinen in fijne schijven snijden en in eene kastrol laten smelten met een goed stuk boter. Boter laten smelten in de braadpan, en er twee schoone stukken goed gekuischte en gewasschen kabel jauw inleggen. Kruiden met zout en pe per, een gepelde en in schijven gesneden citroen er bovenop leggen, en alles be dekken met de in de boter gesmolten ajuinenlangs eiken kant van den visch een takje peterselie leggen. Nat maken met citroensap. Laten stoven bovenop de kachelmet gepletterde beschuit be strooien, en verder laten malsch stoven van tijd eens overgieten met het sap. 2) Schelvisch op zijn Oostersch. Snij de schelvisch in stukken. Zet deze geduren de 1/2 uur in zout water, laten uitlekken, en leg ze in een braadpan. Snij 2 dikke ajuinen in fijne schelletjes, laat deze sto ven in een weinig olie of boter zonder ze nochtans te laten bruineeren, en giet ze over de schelvisch. Bedek hem daarna met dikke schijven tomaten. Dit alles ge noeg kruiden, en ongeveer 20 minuten in den oven laten staan. Het wordt in de vuurvaste kom, waarin het werd bereid opgediend, nadat het met gehakte ker vel en dragon werd bestrooid. 3) Gekookte Zeepaling1 ajuin en 1 wortel in fijne schijfjes snijden, in een kastrol doen met een takje selder en pe terselie, laurier en tijm, giet er 2 1/2 liter water op, en 1/2 liter azijn. Voeg er 2 lepels zout en 6 peperbollen bij. Laat dit een half uur koken. Snij de zeepaling in stukken, wasch ze en leg ze in het ko kend nat. I ,aat 5 minuten goed doorko ken en schuif het daarna gedurende 10 minuten bezijden het vuur. Neem de visch eruit. Schik hem op een schotel, overgiet met een blonde saus, waarvoor het vischwater werd gebruikt. 4) Haring op mijn manier. Braad of rooster versche haring op gewone ma nier. Als hij gebraden is, neem de kuit eruit, plet ze met een lepel mosterd, 1 le pel boter, peper, het sap van 1 /2 citroen en gehakte peterselie. Leg de haringen op een schotel, bedek ze met dit mengsel en zet de schotel, vóór het opdienen, 5 minuten in den oven. 5) Mosselen Ravigote. Meng een mayonnaise met een weinig mosterd, gehakte sjalot, en peterselie, fijn gehakt. Doe er vervolgens de gekookte, van de schelp ontdane mosselen in en dien heel versch op. Het Kalksalpeter IG. is eene gemakkelijk uit te strooien meststof, zoowel met de hand als met de machine. Vrij van stof, hindert het de arbeiders nietkorrelig, veroorlooft het een regelmatige en éénvor mige bestrooiïng over het gansche veld en moet vóór de bestrooiïng nooit gemalen worden. Voor alle inlichtingen betreffend het gebruik van Kalksalpeter IG., zich wenden tot het Comptoir Beige des Engrais Azotés 8, Zwitserlandstraat, 8, Brussel, BELGIË. Leergangen en voordrachten over tuinbouw. Het Departement van Landbouw richt elk jaar, op zijne kos ten, curssusen en voordrachten in over fruit- groente- en bloementeelt. De aanvragen strekkende tot het be komen van dergelijke leergangen en voordrachten voor 1931-32 moeten op het Ministerie van Landbouw, Tuin- bouwdienst, Queteletplaats, Brussel, toekomen vóór 15 Mei aanstaande. De betrokken gemeentebesturen en vereenigingen dienen een genoegzaam ruime zaal alsook een behoorlijk aange- legden tuin ter beschikking van den voordrachthouder te stellen. Aan de HH. Oud-Studenten der Tuinbouwschool van Vilvoorde. Het Bestuur bezit de juiste adressen niet van een groot aantal Oud-Studenten en deze zullen dan ook de berichten niet ontvangen die doorgezonden worden naar hun vorig adres. Zij zullen het hui dig bericht gelieven te aanzien als een officieele uitnoodiging om aanwezig te zijn op Dinsdag 10 Maart a. s. om 15 u. op de plechtigheid tijdens dewelke de heer Baels, Minister van Landbouw, zal overgaan tot het leggen van den eersten steen der nieuwe schoolgebouwen. Zij zullen ook zonder uitstel hun juist adres willen bekend maken aan den heer Bestuurder der Rijkstuinbouwschool te Vilvoorde, in het vooruitzicht der ver dere mededeelingen welke hun nog die nen toegezonden te worden in de toe komst. Het indexcijfer met 21 punten ge daald. Het gewoon indexcijfer be droeg op 15 Februari 1. '1. 825 punten voor heel het land tegen 846 op 15 Ja nuari. Het stabilisatieindex bedroeg op 15 Februari 104,7 tegen 107,2 op 15 Janua ri 1.1. Hierna het gewoon indexcijfer voor de verschillende provinciën Antwerpen 834; Brabant 830; West-Vlaanderen 811; Oost-Vlaanderen 800; Limburg 824Luxemburg 842Namen 827Luik 810Henegouwen 846. Ziehier ook een vergelijkend staaltje betreflende de schommelingen van het indexcijfer tijdens de maand Februari der vorige jaren 1922 1923 1924 1925T1926' 1927 H 928 380 397 495 517 520 770 808 1929 1930 1931 859 890 825. De oorzaken der merkelijke daling van het index zijn te vinden in de aan passing der klein-handelsprijzen aan de vermindering die sedert enkelen tijd is voorgekomen in de groothandelsprijzen. Verder dienen ook genoteerd de nieu we prijsvermindering op de eieren, de gunstige prijs van de boter en eindelijk de ingetreden prijsvermindering op het rundvleesch en in het bijzonder op het varkensvleesch. Het spek onderging na melijk eene prijsdaling van ongeveer 40 a 50 °l o, terwijl de varkensrib ook een prijsafname onderging van circa 25 Van al de landbouwprodukten schijnen .alleen de aardappelen in prijs gestegen. Deze prijsvermeerdering wordt gedu rende de vier laatste maanden geschat op 15 °/o. Wat de kleedingstukken betreft, wijst het index enkel eene lichte prijsvermin dering uit. Nochtans is die prijsdaling een feit in de magazijnen met grooten verkoop, doch het zal nog enkelen tijd duren alvorens zij op groote schaal wordt toegepast. Het is te voorzien dat de daling van het index nog enkelen tijd zal aanhouden. Vlaamsch Economisch Verbond. "V.E.V.Berichten,,. Wij ontvangen het Februarinummer dat inzet met een door bewijsredenen en cijfers gedocu menteerd artikel van Mr Dr R. Van Genechten over "Het indexcijfer van de Kleinhandelsprijzen in België Het nummer vervolgt met Commentaren over de crisis,,, "Wetten en Besluiten,, en een uitgebreid overzicht over De Arbeidsmarkt in België,,. Een zeer op merkenswaardig element van documen tatie levert daarbij de rubriek "Export,, met het Overzicht van den Belgischen In- en Uitvoerhandel in 1929 en 1930 Zeer lezenswaardig een artikel van de h.h. advokaten J. De Weerdt en J. Rondou over De omstandigheden bij wijziging van Statuten eener Naamlooze Vennootschap,,, alsook het onvermoeid pleidooi van M. C. Van Steenkiste over De noodwendigheid van een Hooger Vlas-Instituut,,. De rubriek "Onze Vak taal,,, onder leiding van "Linguist,, geeft wendt U tot de i fcmm KALKSALPiT&Rib -i i mi, ,u.At;,tllé fi..

De Koornbloem | 1931 | | pagina 3